رضاشاه مریخی و پنهان کاری ما

مهدی نورمحمدزاده، گروه تعاملی الف،   3970217029 ۳۰ نظر، ۱۵ در صف انتشار و ۵۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
رضاشاه مریخی و پنهان کاری ما

رضاشاه پهلوی، مریخی و ناشناخته نیست.کارنامه اش مشخص است و آنها که اندک تورقی در تاریخ معاصر کرده اند، خوب می دانند که شخصیت و عملکرد چندان قابل افتخاری ندارد. اینکه عده ای از او قهرمان می سازند، شعار «رضا شاه، روحت شاد!» سر می دهند و برای جسد مومیایی احتمالی اش، مرثیه های سوزناک می سرایند، علت های واقعی و تاریخی ندارد، بلکه واکنشی انفعالی است در برابر برخی خطاها و ناهنجاری های دوره حاضر که متاسفانه تمامی هم ندارد. به نظر این قلم، علم شدن جسد مومیایی رضاشاه، نهیب پرمعنایی است برای همه ما، که یادمان رفته است:

1-مردم ناراضی و معترض، دنبال اسطوره سازی از گذشته ها می روند. وقتی وضعیت اقتصاد و سیاست و فرهنگ امروز، خوب نباشد، خیلی ها دل خوش می کنند به گفتن و شنیدن روایت های مجعول تاریخی تا دردهای خودشان را تسکین دهند. همه ما داستان ها شنیده ایم از نگاه نافذ و وطن پرستی رضا شاه، اقتدار و مدیریت پیشه وری و حتی مردم دوستی و کیاست محمدرضا پهلوی! اشکالی هم ندارد، فقط باید مواظب بود جای داستان و تاریخ عوض نشود!

2-مواجهه صدا و سیما و رسانه های رسمی ما با تاریخ و شخصیت های تاریخی، سیاست زده و دور از واقعیت است.سال ها است که در تلویزیون ما، تاریخ پهلوی ها به عنوان دوران سیاهی مطلق روایت می شود، گویی که هیچ نقطه روشنی در کارنامه پهلوی ها نبوده است. حتی اگر رضاشاه بانی راه آهن سراسری ایران بوده، حتما نیت سوء ای داشته و قصدش اتصال یگان های ارتش به همدیگر بوده است! جالبتر اینکه ما گاهی تاریخ انقلاب را هم به تناسب اوضاع و احوال زمانه، سانسور و ویرایش می کنیم. در مستندهای تاریخ انقلاب سال های اخیر، دیگر خبری از نقش پررنگ و تاریخی آقایان هاشمی و منتظری و طالقانی در حوادث دوران انقلاب نیست! واقعا چه لزومی به این کارها است؟!

3-تاریخ، عرصه نسبیت است و قضاوت های مطلق و منطق «صفر و یک» در آن معنا ندارد. رضاشاه هم به عنوان یک شخصیت تاریخی، بر اساس متون و اسناد تاریخی به جا مانده قابل نقد و قضاوت است. چه لزومی دارد برای تخریب رضاشاه، پا را از تاریخ فراتر بگذاریم و با منطق های ماورایی و علوم غریبه از عذاب جهنمی رضاشاه در عالم برزخ، داستان سرایی کنیم؟! 

4-حالا کارمان به جایی رسیده که از مومیایی یک شاه دیکتاتور هم می ترسیم! واقعا نمی دانم این همه پنهان کاری در مورد کشف جسد مومیایی شده و دفن مخفیانه آن چه توجیهی دارد؟ آن مومیایی پوسیده، رضاشاه باشد یا نباشد، چندان مهم نیست.مهم اعتماد مردمی است که با چنین پنهان کاری و تناقض گویی های عجیب و غریب مسئولان از بین می رود. مردم بی اعتماد هم، به جای آینده به گذشته ها خیره می شوند و می افتند دنبال مومیایی ها! یک روز در مزار کوروش و روز دیگر در مقبره رضاشاه! باور کنید روح رضاشاه به ریش همه ما می خندد که با پیدا شدن جسد پوسیده اش به ولوله افتاده ایم و مثل بلای «خروج ترامپ از برجام»، زبان روشنگری مان به «پت پت» افتاده است!

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۲۱۲۹۰۸:۵۲:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
مدعیان دموکراسی خواهی در ایران ، عاشق رضا خان شده اند ! خنده دار نیست؟!! اصلاح طلبان عاشق مصدق اند ، اما همزمان دوستدار پهلوی !! که علیه مصدق کودتا کرد...!!
ناشناس۳۳۲۶۲۱۱۲:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
توهین نکن اخوی . اگه کسی به شما بگه شما عاشق ....هستی خوشت میاد؟ رضاخان یک دیکتاتور بود و اگر از این بعد نگاه کنیم هیچیک از مردم، اصلاح طلبان و حتا عقلای اصولگرا با دیکتاتوری موافق نیستند . در ضمن اگر رژیم پهلوی و سلطنت دوست داشتنی بود کسی قیام نمیکرد .
ناشناس۳۳۲۶۳۴۱۳:۰۴:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۱۷
نگرفتی ! یکبار دیگه بخوان . نگارنده نمیگه رضا خان شخصیت و عملکرد قابل افتخاری ندارد بلگه می فرماید رضاخان شخصیت و عملکرد ---چندان--- قابل افتخاری ندارد. ما کاری به محمدرضا نداریم زیرا او شاه متفقین بود نه ایران. اما در رابطه با رضاخان بالاخره این آدم خدماتی مانند تشکیل ارتش، تاسیس دانشگاه و راه آهن و احداث راه های جاده ای داشته .
مهدی۳۳۳۱۱۵۱۷:۱۶:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بنام خدا- تاریخ و رفتار و کردار پهلوی، مصدق و کاشانی آنقدر پیچیدگی دارند که مردم عادی مثل من در تحلیل عملکردهای مختلف ایشان در بمانند. تاریخ نویسان باید گوشه های تاریک را به مردم دقیق و فارغ از انتسابات جناحی و اقتصادی بنویسند و فقط خدا را مد نظر داشته باشند
حسین۳۳۲۱۴۸۰۹:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
تحلیل منطقی و خوبی بود . موافقم .
زارع۳۳۲۱۷۰۰۹:۲۱:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
خوب یا بد وظیفه حفظ میراث ایران رو داریم
ناشناس۳۳۳۳۰۷۱۹:۳۳:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
از کی تا حالا جسد پوسیده یک گاریچی شده میراث فرهنگی ؟ اگر مسئولین امروز مملکت اینهمه اشتباه نداشتن ، کسی از یک وحشی بیسواد با این عناوین یاد نمیکرد ! قابل توجه مسئولین
ناشناس۳۳۳۷۶۹۰۹:۱۱:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۱۸
از وقتی که ما متوجه نمیشیم به نیاکانمون احترام بگذاریم
ناشناس۳۳۴۲۳۸۱۲:۳۲:۲۹ ۱۳۹۷/۲/۱۸
برو یه کم کتاب بخون داداش ! یه سر هم برو شمال از کدام جاده می ری ؟ بپرس کی ساختش ؟
ناشناس۳۳۲۱۹۵۰۹:۳۷:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
..از قدیم گفتن تاریخ همچی رو ثابت میکنه از اینکه ایرادهای داشت شک نداریم ولی اینکه شماها هیچ کار مثبت اونو نمیبینین بده بد زمانی حکومت میکرد ایران در بدترین شرایط بسر میبرد اما خیلی کارهای بزرگ انجام داد.
ناشناس۳۳۲۲۰۳۰۹:۴۴:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۱۷
من مطالعه ی دقیقی از واقعیت ها و امکانات و فرهنگ و تنگناهای اون دوره ندارم قطعا همه اشتباهاتی دارن ماها هم اشتباهاتی داریم ولی شما خودتون قضاوت کنید از راه آهن سراسری و دانشگاه ها و ... حرف نمی زنم مسیر هراز و چالوس و فیروزکوه که ساخته شد شمال ایران از بن بست فرهنگی و محرومیت خارج شد با امکانات اون زمان و بیل و کلنگ والاغ ودست خالی ماجرای افتتاح پل ورسک را همه می دونن .... یه بزرگراه تهران شمال قراره ساخته بشه . خدا وکیلی با کمک ایرانی ها و چینی ها و اره و اوره چند سال طول کشیده ؟؟؟ ..
ناشناس۳۳۲۲۸۲۱۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
احسنت بر نگارنده..
ناشناس۳۳۲۴۴۶۱۱:۳۹:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
جنازه رضاشاه را با احترام در همان مکان دفن کنید ، سنگ قبر هم برایش بگذارید ، .. یا اگر هم راضی نیستید ، آن را برای خانواده اش در خارج از کشور ارسال کنید تا خود تصمیم بگیرند با آن چه کنند ، اما بی حرمتی به جنازه و توهین به افکار عمومی چه دلیلی دارد ، واقعا" نمی فهمم
ناشناس۳۳۲۴۴۹۱۱:۴۱:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
..به شعور ملت احترام نگذاشتیم و در اطلاع رسانی شبکه های معاند همیشه پیشتاز بودند!!! مردم همیشه اولین خبرها را راست یا دروغ از اونور و غیر خودی گرفتند!!! و مسئولین و سران همیشه خاموش و بی توجه به افکار عمومی و شایعات و سوالات مردمی!!!
ناشناس۳۳۲۶۱۲۱۲:۵۴:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
احسنت
ناشناس۳۳۲۶۱۵۱۲:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
البته نظر شما محترم است ولی من بر عکس اعتقاد دارم رضا شاه یکی از مشاهیر ایران است هر کس از یک زاویه دید دارد
ناشناس۳۳۲۶۵۰۱۳:۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آفرین افرین! خیلی عالی و منطقی و دور از حب و بغض
ناشناس۳۳۲۷۶۸۱۳:۴۶:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۱۷
دمت گرم عالی بود
ناشناس۳۳۲۷۸۵۱۳:۵۲:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
عملکرد چندان قابل افتخاری ندارد؟؟؟؟!!!!!!! نویسنده فکر کنم یکم تاریخ مطالعه کنید بد نیست....
ناشناس۳۳۲۸۵۸۱۴:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
با سلام . رضا شاه خوب یا بد ، باید در ظرف مکان و زمان خودش سنجیده شود . رضا شاه هم نقاط مثبت و منفی در کارنامه اش دارد . به نظر من مهمتر این است کارنامه خودمان را ورق بزنیم . ایندگان هم دوران ما را قضاوت خواهند کرد (مسئولان).
م فلاح۳۳۲۹۱۰۱۵:۱۴:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
گاهی وقت ها حساسیت های بی مورد به جای بیان واقعیات باعث سردر گمی مردم میشه اصلا اگر جسد مومیایی رو در جایی دفن کنند روی سنگ قبر هم بنویسند مثلا احتمالا قبر رضا خان میر پنج باور کنید به اندازه الان که با مخفی کاری و.. این قدر حاشیه درست کردند مساله کش و قوس پیدا نمی کرد
ناشناس۳۳۲۹۵۳۱۵:۳۷:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۱۷
تاریخ خیلی چیزها را ثابت می کند اگر چه خوشمان نیاید
سید۳۳۲۹۶۸۱۵:۵۲:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
خدمات رضاشاه برکسی نباید پوشیده باشد اگرچه اواخر دولتش بدیکتاتوری گرایید..
محمود۳۳۲۹۸۰۱۵:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
افرین. به نظرم منطقی و دور از تعصب بود. خوب بود.
ناشناس۳۳۳۰۰۸۱۶:۲۱:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
شفاف سازی اقتدار مملکت را نشان می دهد. حالا خودتان مقایسه کنید
ناشناس۳۳۳۰۱۸۱۶:۲۸:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بسیار مقاله خوب ، منطقی و منصفانه ائی بود.
ناشناس۳۳۳۰۶۵۱۶:۵۵:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
وقتی قهرمانی نباشد مردم دنبال اسطوره‌سازی می‌روند... حرف به حق و درستی بود...
ناشناس۳۳۳۲۲۱۱۸:۲۰:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
صرفنظر از شخصیت سیاسی و تاریخی، باید تنویر افکار عمومی صورت گیرد و خود مومیایی هم در اختیار سازمان تخصصی میراث فرهنگی قرار گیرد تا بعنوان یک اثر تاریخی مورد مطالعه و حفاظت قرار گیرد.
ناشناس۳۳۳۲۹۰۱۹:۲۳:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آقای نویسنده ,شما بر سر بسیاری از مزارها می روید که جسد پوسیده اند ,آیا باید شماتت شوید ؟یاد بود امثال کوروش احترام به بزرگان سرزمینمان است .
ناشناس۳۳۳۳۸۱۲۰:۴۹:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بسیار عالی
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 2. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 3. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 4. تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور/ موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی

 5. آینده فروشی و اقتدار فروشی، سم مهلک دیپلماسی

 6. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

 7. شمخانی: به تقویت توان موشکی خود ادامه می‌دهیم/ آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

 8. پامپئو: با فشار اقتصادی بی‌سابقه از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

 9. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 10. تاجیک: جریان اصلاح طلبی باید تور خود را جای دیگری پهن کند/اصلاح طلبان دچار چرخش معیوب شده اند

 11. آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه همچنان بالای دو میلیون

 12. واکنش واعظی به بحث عدم کفایت رئیس جمهوری و حضور احتمالی روحانی در جام‌جهانی

 13. سردار غیب‌پرور: عملیات «الی بیت المقدس» تا نابودی رژیم غاصب صهیونیستی ادامه خواهد داشت

 14. دادستان تهران: معاون رییس جمهور به چه مجوزی در پرونده‌های قضایی دخالت می‌کنند

 15. دستگیری زوجی که کودکی را در حرم دزدیدند + تصاویر

 16. جزئیاتی از تیراندازی مقابل دادگاه اهواز + فیلم

 17. حضور بن سلمان در یک نشست دولتی + عکس

 18. واکنش وزارت خارجه به تحریم سیف

 19. چگونه مانع از حضور مجدد بابک زنجانی‌ها در زمان تحریم ها شویم؟

 20. سردار جلالی: تلگرام بخشی از تهاجم آمریکایی‌ها به افکار عمومی است

 21. بررسی فنی و نگاهی به نسل جدید آئودی A6 + عکس

 22. دانشگاه آزاد ساختمان جنجالی سوهانک کمیته امداد را خرید

 23. یکشنبه؛ بررسی استیضاح «زنگنه» در کمیسیون انرژی مجلس

 24. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 25. عطوان: زمان عربده‌کشی اسرائیل به پایان رسیده است 

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 2. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 3. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 4. نظر ضرغامی درباره ورود زنان به ورزشگاهها / قسمتی را به بانوان اختصاص دهید

 5. سفره سحر خانواده ایرانی، ۵۰ سال پیش  

 6. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 7. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 8. محرمانه‌هایی از دولت روحانی؛ از «برجام» تا «تلگرام»

 9. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 10. تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور/ موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی

 11. آینده فروشی و اقتدار فروشی، سم مهلک دیپلماسی

 12. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

 13. واکنش عراقچی به سخنان کریمی قدوسی

 14. چرایی مزاحمت‌های خیابانی

 15. شمخانی: به تقویت توان موشکی خود ادامه می‌دهیم/ آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

 16. آغاز به کار صرافی‌های مجاز در کنار سامانه نیما

 17. ۱۲ پاسخ موسویان به ۱۲ شرط وزیر خارجه آمریکا

 18. پامپئو: با فشار اقتصادی بی‌سابقه از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

 19. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 20. ناصری فعال اصلاح طلب: روحانی شبیه احمدی نژاد است / کمتر مشورت می‌پذیرد و اهل تغییر نیست

 21. بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

 22. رفع اختلالات اینترنتی ظرف ۲۴ ساعت

 23. پامپئو: خواسته‌هایمان از ایران بسیار ساده است 

 24. چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

 25. یاوه گویی وزیر خارجه آمریکا/ سپاه نهادی مقدس و موشک های برای دفاع از ایران/چرا رژیم صهیونیستی هزاران بمب هسته ای دارد؟/ چه کسی خالق داعش است؟

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 3. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 10. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 11. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 12. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 13. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 14. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 15. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 16. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 17. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 18. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 19. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 20. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 21. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 22. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 23. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 24. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 25. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

آخرین عناوین