سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

گروه اقتصادی الف،   3970203037 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته از حباب قیمتی سکه و پیش‌فروش آن برای کاهش قیمت سخن گفت؛ اما سیاست‌های بانک مرکزی برای بازار طلا و سکه تاکنون اثربخش نبوده و این سخنان در حالی است که بانک مرکزی با تغییر رویه پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع باعث افزایش قیمت شد.

به گزارش الف؛ انتقادات به سیاست‌های بانک مرکزی این روزها پررنگ‌تر از گذشته شده و به گفته کارشناسان عملکرد آقای سیف باعث شد؛ اعتماد مردم به ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی کمرنگ شود.  باوجود سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور تعدیل قیمت‌ها در بازار سکه اما همچنان این بازار با حباب قابل‌ملاحظه‌ای روبرو است و طبق آخرین وضعیت بازار قیمت سکه تمام رکوردشکنی کرده است.

 طی ماه‌های اخیر بیشتر توجه‌ها به بازار ارز بود و بازار سکه کمتر موردتوجه قرار گرفت که این در حالی بود که همین بازه زمانی قیمت سکه رکوردشکنی کرد و به بالاترین نرخ خود در تاریخ قیمت سکه رسید. به همین دلیل بانک مرکزی به‌منظور به تعادل رساندن بازار سکه سیاست‌های مختلفی رو در پیش گرفت که حراج و پیش‌فروش سکه ازجمله این سیاست‌ها بود.
 
حدود سه ماه از برگزاری حراج سکه و حدود یک ماه از برگزاری پیش‌فروش سکه در دو طرح بانک مرکزی گذشته است، اما سکه نه‌تنها ارزان نشد، بلکه گران‌تر هم شده و حباب قیمتی آن پابرجاست.  علت این موضوع به گفته دست‌اندرکاران بازار طلا و سکه افزایش تقاضا و محدودیت عرضه است، چراکه حدود سه - چهار ماه گذشته، سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت اما سرمایه‌ها به بازار طلا راه پیدا نکرد و فقط برخی سرمایه‌های خرد به بازار آمد و با افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت جهانی تقاضا در بازار طلا افزایش‌یافته است.

با بررسی اظهارنظرهای ولی ا... سیف بالاترین مقام پولی کشور، نشان می‌دهد مدیریت صحیح و منطقی در بانک مرکزی به حلقه مفقوده‌ای تبدیل‌شده است که این موضوع حتی برخی سیاست‌های دولت را خنثی کرده و می‌کند و امروز همه کارشناسان به انجام تغییر و تحول در بانک مرکزی تاکیددارند؛ باید منتظر تصمیم رئیس‌جمهور ماند.

بنابراین گزارش بعد از موضوع موسسات اعتباری و حقوق سپرده‌گذاران که سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی باعث ایجاد تجمعات شد و دولت به این دلیل از مجلس بارها تذکر گرفت، موضوع افزایش نرخ ارز و سکه رخ داد و بانک مرکزی با تصمیمات خود بر طبل افزایش قیمت کوبید (قطع ارز مسافری و دانشجویی به‌عنوان یک نمونه از این اقدامات است که باعث افزایش تقاضا ارز در بازار شد) و وعده‌ها و سخنان سیف هیچ‌گاه عملی نشد و  طبق اظهارات وی هر بار مقصر بانک مرکزی نبود؛ یک‌بار سفرهای اربعین، بار دیگر ژانویه و... و زمانی سخنان ترامپ مقصر افزایش نرخ ارز بود و بانک مرکزی علاوه بر آن نتوانست بازار را پیش‌بینی و مدیریت کند و بر آن دامن زد تا اینکه خود دولت وارد ماجرا شد و تصمیمات خوب و ناتمامی برای موضوع ارز گرفته شد و توانست بازار ارز را تا حدودی مدیریت کند.

مدیریت فعلی در بانک مرکزی (درباره موضوع یادداشت پیش رو - سکه-) علاوه بر ناکارآمدی، به‌نوعی استقلال بانک مرکزی را زیر سوال برد و به جاری تصمیم‌گیری برای سیاست‌های پول در ساختمان میرداماد؛ پاستور وارد ماجرا شد. (اگر دولت ورد نمی‌کرد، معلوم نبود امروز نرخ دلار تا چه قیمتی بالا آمده است). خریدوفروش سکه نیز تحت تاثیر تصمیمات اخیر بوده و به‌نوعی شاهد اعلام چند نرخ بر تابلوی صرافی‌ها هستیم و آقای سیف از حباب قیمتی سکه سخن گفته است. بهای تمام سکه امام (ره) در محدوده یک‌میلیون و هشت‌صد هزار تا یک‌میلیون و هشت‌صد و پنجاه‌هزار خریدوفروش می‌شود. کارشناسان معتقدند بعد از آرام گرفتن ارز در ماه‌های آتی قیمت طلا و سکه نیز افت خواهد کرد؛ البته به دنبال تعدیل نرخ دلار و تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای آن به‌عنوان ارز تک‌نرخی، قیمت سکه از حدود دو میلیون تومان با کاهش ۲۰۰ هزارتومانی روبرو شده بود.

بنابراین گزارش در هفته‌ای که گذشت قیمت سکه روند افزایشی داشت و مجدداً شیب صعودی پیدا کرد. در شروع هفته قبل سکه تمام با نرخ یک‌میلیون و ۷۸۵ هزار تومان در بازار معامله شد. در میانه‌های هفته به یک‌میلیون و ۸۵۶ هزار تومان رسید تا به‌یک‌باره بیش از ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت پیداکرده باشد. هرچند در انتهای هفته تا حدودی کاهشی شد و به یک‌میلیون و ۸۲۹ هزار تومان رسید.

البته در هفته گذشته در اقدامی غیرقابل‌پیش‌بینی بانک مرکزی دست به توقف پیش‌فروش یک‌ماهه باقیمت یک‌میلیون و 590 هزار تومان زد و این هفته هم پیش‌فروش سکه با سررسید سه‌ماهه یک‌میلیون و 540 هزار تومان متوقف شد؛ در حالی بانک مرکزی پیش‌ازاین از روال جدید پیش‌فروش سکه خبر داد و ولی‌الله سیف اعلام کرده بود که قرار است پیش‌فروش با سررسید هفت مرحله‌ای انجام شود که به فاصله کوتاه ظاهراً بانک مرکزی از بخشی از سیاست خود منصرف شده و دست به توقف پیش‌فروش زده است؛ این موضوع موجب شد که قیمت سکه کمی خود را بالا بکشد و فقط پیش‌فروش در سایر سررسیده‌ای تعیین‌شده ادامه دارد.

آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با توجه به افزایش قابل‌توجه قیمت سکه و حبابی شدن آن‌که تا حدود ۲۵۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌شد طرح حراج سکه در بانک کارگشایی را اجرایی کرد. بر این اساس سه روز در هفته و در روزهای زوج متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به بانک کارگشایی در حراجی سکه شرکت کرده و بسته‌های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی که اخیراً تا بسته‌های ۲۰۰ تایی نیز پیش رفته بود را خریداری کنند. روال به این منوال بود که در هرروز حراجی، بانک مرکزی قیمت پایه را به بانک کارگشایی اعلام و حراج در بالاترین قیمت انجام می‌شد که متقاضی باید علاوه بر مبلغ نهایی ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت می‌کرد.

گرچه در برگزاری حراج، قیمت سکه در بازار کاهشی نداشت و حتی گران‌تر شد و در روزهای اخیر تا مرز یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم پیش رفت و با همین قیمت در حراجی فروخته شد، ‌ اما بانک مرکزی معتقد بود که اگر حراج برگزار نمی‌شد به‌طور حتم قیمت سکه حبابی‌تر بود.

بر اساس گزارش الف؛ قیمت سکه در بازار تهران در حدود یک‌میلیون و 850 است و به نظر می‌رسد توقف پیش‌فروش سه‌ماهه هم حاشیه سود بالای این پیش‌فروش‌های در مقایسه باقیمت بازار است. ابراهیم محمد ولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره افزایش قیمت سکه در یک ماه اخیر گفت: قیمت سکه در حال حاضر واقعی نیست و حدود ۱۰۰ هزار تومان حباب دارد. وی نوسانات قیمت و احتمال ایجاد ضرر در پیش‌فروش سکه علت متوقف کردن سررسیده‌ای یک‌ماهه و سه‌ماهه عنوان کرد و افزود:  قیمت واقعی سکه در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

 وعده جدید سیف: حباب نرخ سکه از بین می‌رود
رئیس‌کل بانک مرکزی پس‌ازاینکه بانک مرکزی پیش‌فروش سکه را متوقف کرد و این موضوع برافزایش قیمت آن در بازار تاثیر داشت؛ از احتمال آغاز حراج سکه در آینده خبر داد و گفت: بانک مرکزی باعرضه سکه، حباب پیش‌آمده را از بین می‌برد.

ولی ا... سیف رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص اینکه چرا بازار طلا از دلار 4200 تومانی تبعیت نمی‌کند و قیمت سکه طلا بالاتر از ارزش واقعی آن است، گفت: سکه شرایط خاص خود را دارد. درگذشته نیز شاهد حباب در نرخ سکه بودیم و بانک مرکزی از طریق پیش‌فروش و حراج سکه را به بازار عرضه می‌کرد تا حباب از بین برود و با دلار هماهنگ شود.  ممکن است در آینده بحث حراج سکه را نیز داشته باشیم.

این سخنان سیف تائید از حباب قیمتی سکه است؛ اما سیاست این بانک با وضعیت موجود همخوانی ندارد؛ اینکه چرا پیش‌فروش سکه متوقف شد و چرا قرار است دوباره اجرایی شود؛ آیا سازوکار آن تغییر خواهد کرد و یا نه. همه این موارد در حالی است تصمیمات بانک مرکزی از آذر سال گذشته تاکنون موفق نشد بازار سرکش سکه را مدیریت کند و اقدامات اخیر در حالی است که علاوه بر حضور دلالان در بازار که با سفته‌بازی دنبال افزایش سودآوری خود هستند (مردم فقط ضرر می‌کنند)؛ مثلاً اعیاد شعبانیه و اینکه برخی مردم می‌خواهند ارزش دارایی خود را حفظ کند در کنار بازار بسته ارز (خریدوفروش وجود ندارد) می‌تواند باعث افزایش تقاضای سکه شود و شاهد افزایش قیمت و حباب بیشتر آن باشیم.  

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بخشنامه بانک مرکزی نقش مناطق آزاد در قاچاق ارز و بحران ارزی اخیر را اثبات کرد 
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ با دلار 4200 تومان نمی‌توان همه کالا‌ها را تامین کرد/افزایش قیمت غیر قانونی است
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توضیح بانک‌مرکزی درباره روایت عسگر اولادی از اعتراض به سیف
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیت‌الله مکارم شیرازی: فروش سکه اشتباه است/ ربا مایه بدبختی جامعه اسلامی و ویرانی اقتصادی است
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سرازیر شدن ذخایر طلای کشور در جیب چند ثروتمند  
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رایزنی با سفارتخانه‌های خارجی برای پرداخت ریالی بهای صدور ویزا
۲۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رییس کل بانک مرکزی: قیمت ارز تحت تاثیر عوامل روانی است
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷درخواست جهانگیری از بانک مرکزی درباره تامین نیاز ارزی کشور
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اطلاعیه بانک مرکزی درباره خروج آمریکا از برجام
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تحویل سکه‌های پیش فروش آغاز شد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۹۶۷۱۱:۱۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۳
اقایان هنوز نفهمیده اند که وقتی جلوی ورود پول به یک بازار رو به صورت دستوری بگیرند پول به سمت دیگر سرازیر میشود حدودا یکسال پیش با بستن سایت وبت سفارش و بعد از ان افزایش تعرفه واردات خودرو عملا سرمایه ها را از بازار خودرو خارج و وارد بازار ارز کردند حالا همین اتفاق داره برای بازار طلا میفته بانک مرکزی هم با رفتار خودش عملا داره این سیگنال رو میده که قیمت ها باز هم افزایش پیدا میکنه
ایرانی۳۱۴۰۷۷۱۲:۵۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
به دلیل پیش خرید بالای سکه توسط مردم تقریبا بیش از 2 میلیون قطعه سکه ، احتمال کاهش قیمت سکه در پایان سال و متضرر شدن مردم هست !!! چه کسی باید پاسخگو باشه ؟
سعید منش۳۱۴۲۷۴۱۴:۵۷:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۳
ما خواهان بر کناری سریع سیف و نوبخت این دو عامل تیم اقتصادی دولت که با عملکردشان کشور را تا اشوب و هرج و مرج پیش بردند و کشور را با مخاطرات جدی روبرو کرده اندهستیم
ناشناس۳۱۴۳۲۵۱۵:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف در شرایطی که تنها راه نجات کشور از تحریم ارزهای مجازی و کره شمالی و ونزوئلا برای دور زدن تحریم ها از اون استفاده میکنن ارزهای مجازی به بهانه مبارزه با پولشویی ممنوع کرده . !!! در کشورهای اصلی و خط مقدم مبارزه با پولشویی هم همچین تصمیمی گرفته نشده
ناشناس۳۱۴۶۵۴۲۰:۵۷:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
وقتی محاسبه تورم انباشته میگه دلار باید 80 درصد بالا بره یعنی قیمت حقیقی سکه 2 و سیصد است الان، هیچ سیاست پولی این معادله را ازبین نمیبره مگر کسی که بگه دو 2 تا میشه 5
سعید۳۱۳۹۷۰۱۱:۲۲:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۳
رییس بانک مرکزی سردرگم و رییس جمهور بی تفاوت و مجلس کار نابلد نتیجه ای جز این نداره
مصطفي بروجن۳۱۴۰۱۷۱۲:۰۵:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
رئیس جمهوری هست که مردم خواسته اند و مجلسی که بازهم مردم خواسته اند در هر صورت بر می گردد به خودمون انشا الله که یاد بگیریم بر اساس احساس تصمیم گیری نکنیم
ناشناس۳۱۴۰۲۴۱۲:۰۸:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
واقعا خوبه شما قاضی نشدی
ناشناس۳۱۴۸۷۸۰۱:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۴
بلایی که با دست خودمون به سرمون آوردیم. وقتی قبلاً به این جماعت رای دادیم و چوب خوردیم و عبرت نگرفتیم و باز هم گول خوردیم همین میشه. بجای اینکه کمی فکر کنیم و به نیروهای متخصص و متعهد و باوجدان رای بدیم ، سراغ رنگ و لعاب و نمایش و ترددستی و شعبده بازی رفتیم ! هرچه خومون کاشتیم ، همونو داریم درو میکنیم.
ناشناس۳۱۳۹۸۲۱۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۳
ارز محدود شده متاسفانه بی تدبیری مسئولان باعث میشه سرمایه ها به سمت طلا و مسکن و مستقلات هجوم ببره مقصر تمامش هم کسری بودجه دولته که تبیین نمیکنن از کجا میاد البته گمانه زنیهایی مردم میکنن ولی شفاف نمیگن که علت کسری بودجه چیه؟
ناشناس۳۱۹۵۹۹۰۸:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۸
کسری بودجه به دلیل هزینه های زیاد .... است. ما می خواهیم مخارج همه را تامین کنیم و از درون خودمان غافل شده ایم.
ناشناس۳۱۳۹۹۵۱۱:۴۷:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۳
عملکرد سیف واقعا مشکوک هست
سپرده گذار کاسپین۳۱۴۰۴۹۱۲:۲۹:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۳
از مشکوکی گذارنیده .
ناشناس۳۱۴۰۰۵۱۱:۵۹:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۳
مدیریت اشتباه ایشان وتصاحب پولهای مردم در اعتباری ها باعث بی اعتمادی به دولت ومبارزه با قوانین جدید بانک مرکزی شده وتا مردم به حقشان نرسند در جهت مخالف بانک مرکزی عمل میکنند
ناشناس۳۱۴۰۰۷۱۲:۰۰:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۳
طرف را می خوانهد با توجه به کارامدی در مدیریت بانک مرکزی و نیز تجارب و دانش علمی در سیاست خارجی به سفارت انتخاب کنند . انوقت شما بی سوادها که قدرت تحلیل هم از رویداد های بازار و مدیریت کار امد ندارید مرتبا این مدیر لایق و مورد اعتماد رئیس جمهور محترم را انتقاد می کنید . خجالت دارد . واقعا
ناشناس۳۱۴۰۴۴۱۲:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۳
خدایی تحریم های آمریکا یک به هزارم کاری که برخی مسوللین با مردم کردید اثر نداشته..
ناشناس۳۱۴۰۶۸۱۲:۴۳:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۳
اقای سیف بی تدبیری به گردن حباب و دشمن ننداز
ناشناس۳۱۴۵۸۴۱۹:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۳
هجوم مردم برای خرید سکه قابل پیش بینی نبود
بهمن۳۱۴۸۱۲۲۳:۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۳
بزرگترین خطا از دید مردم عدم نظارت نمایندگان مجلس بر عملکرد وزیران بالاخص وزرای صنعت .اقتصاد.کشاورزی.و....میباشد چون در برهه ای از زمان پول و مال و حیثیت مردم در اثر بی لیاقتی بعضی از انها به باد رفت.
ناشناس۳۱۵۸۹۳۲۱:۴۷:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۴
نرخ سکه بر مبنای ۴۲۰۰ باید محاسبه شود و این حباب بزرگ بازار است
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 3. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 4. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 5. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 6. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 7. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 8. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 9. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 10. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 11. روسیه از نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان رونمایی کرد

 12. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 13. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

 14. سرود رسمی تیم ملی در جام جهانی رونمایی شد + دانلود

 15. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 16.  روند کاهش سطح کشت و تولید ۱۰ محصول اساسی کشاورزی طی ۵ سال 

 17. 90 میلیارد در حساب بچه 7 ساله/ تراکنش مالی 120 میلیاردی زنی که فوت کرده!  

 18. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 19. ثلاث یک قدم مانده به چوبه دار/ دعوت از خانواده شهیدان ناجا برای حضور در دادسرا 

 20. درمان مشکلات معده کودکان به کمک زنجبیل 

 21. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 22. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 23. واشنگتن: نگرانی‌های مشترک درباره ایران می‌تواند مبنای همکاری با اروپا باشد 

 24. شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟ 

 25.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های دیروز

 1. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 2. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 3. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 4. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 5. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 6. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 7. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 8. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 9. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 10. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 11. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 12. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 13. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 14. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 15. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 16. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 17. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 18. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 19. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 20. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 21. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 22. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 23. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 24. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 25. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های هفته

 1. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 4. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 5. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 6. فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما

 7. درخواست گرانی ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو

 8. سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است

 9. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 10. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 11. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 12. کمترین رقم افزایش حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد شد

 13. نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

 14. عوارض آزادراه‎ها ۲۰ درصد گران شد

 15. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 16. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 17. ایران خودرو قیمت "دنا " را ۵ میلیون تومان افزایش داد+ جدول

 18. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 19. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 20. محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند

 21. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 22. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 23. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 24. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 25. نامه نمایندگان مجلس به «شریعتمداری» درباره لغو افزایش قیمت خودرو ‌+ متن‌نامه

آخرین عناوین