موسایی استاد اقتصاد دانشگاه تهران: ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

گروه اقتصادی الف،   3970129155 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت شجاعت کافی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و حل مشکلات را ندارد، گفت: عملکرد بانک مرکزی باعث بی‌اعتمادی مردم به بانک‌ها شد و این پیام را داشت که به قوانین و مقررات بانک مرکزی نمی‌توانند اعتماد کرد.

به گزارش الف؛ اقتصاد و معیشت همچنان اولویت اول کشور بوده و هست؛ امروز اقتصاد ما با چالش‌های زیادی روبرو است و باید با برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای رفع و حل این چالش‌ها اقدام کرد که متاسفانه نه‌تنها برای رفع این موارد اقدامی نشد، بلکه برخی سیاست‌ها به بحرانی‌تر شدن این مشکلات دامن زد. دولت یازدهم و دوازدهم با شعارها و اهدافی پای در میدان گذاشت، اما تلاش‌های دولتمردان تدبیر و امید نتوانست آن‌طور که شایسته و بایسته است در رسید به اهداف و شعارهای وعده داده‌شده عمل کند؛ البته توانست نرخ تورم را کنترل و تک رمقی کند؛ که این موضوع موردنقد کارشناس صاحب‌نظر است؛ اما در چند ماه گذشته شاهد افزایش نرخ ارز و کاهش 48 درصدی ارزش پول ملی بودیم که صاحب‌نظران این موضوع را حاصل سیاست‌های نادرست بانک مرکزی می‌دانند؛ که درنهایت خود دولت وارد ماجرا شد و ارز 4200 تومانی را تعیین کرد.

اما چرا تیم اقتصادی دولت با توجه مشاوران رئیس‌جمهور نتوانست افزایش نرخ ارز را پیش‌بینی کنند؛ آیا این تیم باهم اختلاف‌نظر دارند؛ چه کسی سیاست‌های اقتصادی دلت را می‌نویسد؛ این‌ها سوالاتی است که باید دولتمردان به آن پاسخ دهند.

میثم موسایی استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد عملکرد تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید؛ اظهار کرد: عملکرد یک تیم اقتصادی را باید با توجه وضعیت کشور و مشکلاتی  موجود و اینکه چه اقداماتی باید انجام می‌گرفت؛ بررسی و ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران؛ منهای نفت یک اقتصاد بسته است؛ افزود: اگر نفت را از اقتصاد کشور حذف کنیم؛ تقریباً یک اقتصاد کوچک و غیرقابل‌رقابت خواهد بود؛ به‌عبارت‌دیگر ارتباط ما با جهان از طریق نفت است و اقتصاد نفتی باعث شده آپشن‌ها و قدرت انتخاب ما در صحنه بین‌المللی بسیار تنگ و کوچک باشد؛ وقتی از تنوع کالایی برخوردار نیستیم؛ و یک ماده خام (نفت) را صادر می‌کنیم که حاصل کار و تلاش مردم نیست؛ بلکه نوعی ثروتی است که بیش از یک قرن آن می‌فروشیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با اشاره درآمدها نفتی؛ بیان کرد: اقتصاد به بیماری هلند دچار می‌شود و دولت رانتی شکل می‌گیرد یعنی انواع رانت را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به‌واسطه دلارهای نفت ایجاد می‌کند؛ و به صحنه رقابت گروهای مختلف سیاسی و کشمکش‌های اقتصادی تبدیل‌شده است؛ البته کشورهای دیگر بر بازار نفت تاثیرگذارند و اقتصاد ایران شدیداً تحت تاثیر نوسان و سیاست‌ها قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شوک‌های قیمت نفت به اقتصادی ایران نوعی باعث القای بی‌ثباتی و عدم امنیت شده و نفت بهانه لازم برای انواع دخالت‌های خارجی در اقتصاد ما را فراهم‌ کرده است؛ البته برخی مواقع این دخالت‌ها برنامه‌ریزی‌شده است، مانند کودتای 28 مردادماه که دلیل اصلی آن‌هم وجود نفت بود.

وی تصریح کرد: اقتصادی ایران غیر از نفت کالای قابل‌عرضه‌ای در اقتصاد جهانی ندارد و نمی‌توان به اقتصاد جهان و جهانی‌سازی وصل شود؛ البته زعفران، فرش، پسته و یا خرما درگذشته وضعیت بهتری نسبت به اکنون در جهان داشتند؛ ولی امروز هم بسته‌بندی و عرضه این محصولات توسط سایر کشورها انجام می‌شود.

موسایی با اشاره به اقتصاد نفتی و ویژگی‌های آن؛ بیان کرد: تبعات این نوع اقتصاد، ایجاد دولت رانتی است که کار اصلی‌اش تقسیم و توزیع این رانت در سطح کشور است؛ وظیفه مجلس و سایر قوا و دستگاه‌ها هم تصویب قوانین برای رافع کردن مناقشات بر سر تقسیم این رانت است؛ و هر دستگاهی تلاش می‌کند و دست‌وپا می‌زند تا سهم بیشتری از این رانت را به دست بیاورد.

وی در مورد اینکه گفته‌شده سهم نفت در اقتصادی ایران کم شده است؟ گفت: در اقتصاد ما حتی اخذ مالیات، صادرات و ... به نفت برمی‌گردد و ثبات اقتصادی تحت تاثیر این عنصر قرار دارد و عمده تلاش و رقابت افراد و بنگاه‌ها برای سهم بری از این سفره رانت است و برخی بخش‌ها مانند نظام بانکی به این موضوع با نرخ بهره بانکی دامن می‌زند و بخش خصوصی نمی‌تواند در این اقتصاد نفس بکشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اقتصاد ایران دچار مشکلات ساختاری است؛ گفت: در سال گذشته اعلام شد حدود 20 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در نظر گرفته‌شده و معلوم نیست که این رقم تخصیص پیدا کرد یا نه؛ اما میزان بدهی دولت به تامین اجتماعی؛ بیمه‌ها، نظام بانکی، پیمانکاران و معوقه‌ای که به کارمندان خودش دارد و بدهی شرکت‌های دولتی به بالای 1000 میلیارد تومان می‌رسد که 50 برابر بودجه عمرانی است.

موسایی با اشاره به اینکه دولت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم حدود 250 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند؛ ادامه داد: 50 هزار میلیارد تومان از این مبلغ مستقیماً به مردم به‌عنوان یارانه نقدی پرداخت می‌شود و بار عظیم هزینه‌ها برای دولت تعریف و ایجادشده که ازنظر بروکراسی بسیار عریض و طویل؛ ولی ناکارآمد و بدهکار است و تلاشی برای حل این مشکل نمی‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر انجام تغییرات ساختاری اقتصاد ایران؛ اظهار کرد: افرادی که در دولت یازدهم و دوازدهم (تدبیر و امید) حضور دارند و داشتند؛ می‌گویند می‌خواهیم ثبات اقتصادی و... ایجاد کنیم؛ منظور از این نوع سخن نشان از احتیاط‌کاری و ترس از دست دادن موقعیت است که نمی‌خواهند دست به اصلاح ساختارها بزنند؛ است. 

به گفته وی؛ اقتصاد ایران به افرادی نیاز دارد که برای 4 سال برنامه‌ریزی نکنند و به 20 سال آینده فکر کنند تا اقتصاد را از طریق تغییرات ساختاری، در جهت اصلاح و برگرداندن این قطار به ریل توسعه برنامه‌ریزی کنند زیرا مشکلات اقتصادی کشور نیاز به جراحی و اقدامات شجاعانه دارد.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت شجاعت کافی را برای اصلاح ساختارها ندارد؛ گفت: دولتمردان اقتصادی تدبیر و امید به اقتصاد نئولیبرالی اعتقاد دارند؛ اما نتوانستند مشکلی از مشکلات کشور را حل کنند و دلیل آن‌هم ملاحظات سیاسی است. امروز اصلاح ساختار اقتصادی مقدم برای مسائل دیگر است، اما تا زمانی که این اقدام رخ ندهد و با وضعیت فعلی؛ دولت و دولت‌ها دنبال حفظ موقعیت سیاسی خودشان هستند؛ البته دلیل عمده مناقشات بر سر نفت است

وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز مختص دولت نیست و ساختار معیوب اقتصاد ایران باعث آن شده است، گفت: اقدامات دولتمردان دولت دوازدهم به افزایش نرخ ارز دامن زدند و ناکارآمدی مسوولان فعلی را بیش‌ازپیش آشکار کرد؛ و یکی از دلایل افزایش قیمت ارز، کاهش نرخ بهره بانکی و برخورد با موسسات پولی و مالی بود که بازار ارز را دچار تلاطم کرد و حجم عظیمی از نقدینگی به دلیل سیاست‌های نادرست و ناکارآمدی به بازار سفته‌بازی مانند ارز و طلا سوق پیدا کرد. 

موسایی با اشاره به عملکرد بانک مرکزی؛ اظهار کرد: نحوه برخورد با موسسات غیرمجاز پولی و بانکی توسط بانک مرکزی باعث ایجاد ناامنی و بی‌اعتمادی مردم به بانک‌ها شد و به‌شدت آسیب رساند و برای مردم این پیام را داشت که به قوانین و مقررات بانک مرکزی نمی‌توانند اعتماد کرد و مردم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تن به سرمایه‌گذاری و کار نمی‌دهند و پول‌های خود را به سمت بازارهای ارز و طلا و سفته‌بازی و اقتصاد مالی می‌برند که با افزایش بخش عمده ایجاد این سفته‌بازی و هدایت نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا، سیاست‌های دولت بود و هست.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دولت در چند سال اخیر با ایجاد ارز چند (دو و چند نرخی) نرخی رانت ایجاد کرد؛ گفت: مسائل خارجی هم بر بازار و افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشت و بخشی از مشکلات اقتصادی به دلیل فشارهای خارجی و ترس از خروج آمریکا از برجام؛ احتمال تحریم‌های جدید و... است که همه این موارد هم در کنار ناکارآمدی بانک مرکزی برافزایش نرخ ارز تاثیرگذار بود.

وی تاکید کرد: تصمیمات دولت و کابینه اقتصادی دولت آن نشان داد عزم جدی برای حل مسائل وجود ندارد و نخستین اقدام برای اصلاح وضعیت فعلی، انجام تغییر و تحول در تیم اقتصادی دولت است که متاسفانه منافع مشترک اقتصادی- سیاسی گروه‌ها که باعث به قدرت رسیدن این افراد شده و از کانال آن‌ها عبور کردند؛ اجازه تغییرات در دولت را نخواهد داد تا اقدامی در جهت منفعت مردم و رسیدن به توسعه رخ دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران بیان کرد: درمجموع عملکرد تیم اقتصادی دولت ناموفق بوده است و با انتخاب این افراد به‌نوعی ترجمه عدم قبول شایسته‌سالاری است؛ البته مجلس هم بخشی از این سیستم معیوب است که در آنجا هم مشکلاتی داریم.

موسایی در مورد اختلافات در تیم اقتصادی دولت، گفت: به‌جز مسعود نیلی هیچ‌کدام از اعضای اقتصادی دولت اقتصاددان نیستند؛ نوبخت و کرباسیان اقتصاد نخوانده‌اند و سیف هم حسابدار است نه اقتصاددان؛ و این تیم اقتصادی در یک جناح و یک خط هستند. نیلی و نهاوندیان اتفاق‌نظر و به اقتصاد نئولیبرالی اعتقاد دارند؛ یعنی رسیدن به توسعه بدون تعامل با دنیا امکان ندارد؛ درحالی‌که این مسیر بسته‌شده و در حال بسته شدن است و با موفقیت زیادی همراه نیست؛ البته توجیه آن‌ها برای عدم موفقیت دولت؛ همین موضوع است که اقتصاد ما بسته و با جهان تعامل نداریم از طرفی هم اقتصاد جهانی اجازه نخواهد داد تا ما سهمی اقتصاد بین‌الملل داشته باشیم.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: عملکرد اقتصادی دولت و سیاست‌گذاری آن‌ها، باعث شده فقر گسترش یابد؛ امروز حقوق کارگر و کشاورز و 80 درصد کارمندان دولت زیرخط فقر است و اگر این روند را بخواهیم ادامه دهیم، صبر اجتماعی مردم کاهش پیدا خواهد کرد. با توجیه به وضعیت امروز اقتصاد ایران باید بحث توسعه و... و رسیدن به آن را کنار بگذاریم برای حفظ بقا نظام اقتصادی تلاش کنیم و این اولویت قرار گیرد و ادامه روند فعلی به صلاح نیست؛ مشکلات ما را دوچندان می‌کند.

وی با اشاره به افزایش نرخ دلار اظهار کرد: در شرایط فعلی باید تغییر اساسی در مدیریت بانک مرکزی داده شود، زیرا سیاست‌های پولی-مالی دولت به‌گونه‌ای بوده که باعث افزایش نقدینگی هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی شده و  سیاست‌های نادرست نظام بانکی و فساد اقتصادی باعث شده دولت درزمینهِ توسعه اشتغال موفق نباشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۴ خرداد ۱۳۹۷آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند
۳ خرداد ۱۳۹۷روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند
۲ خرداد ۱۳۹۷اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش
۲ خرداد ۱۳۹۷نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آملی لاریجانی:در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/شفابخش امروز همان نسخه فتح خرمشهر است
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جهانگیری: دیپلماسی اقتصادی مهم ترین ابزار مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا است/تلاش ها برای زدودن چهره خشن فقر از جامعه
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ آیا خروج آمریکا از برجام به رشد اقتصادی ایران کمک می‌کند؟
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۸۷۹۰۹:۵۶:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۳
اصلاح طلبان چرا در دوره مسوولیت ها ، دنبال اصلاح ساختار اقتصاد نبودند؟! بزن و برقص هم شد اصلاحات؟ نظام اداری و بانکی را اصلاح کنید.
ناشناس۳۱۳۸۸۷۱۰:۰۰:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۳
آقای سیف باید برکنار و تغییر کند
ناشناس۳۱۳۹۳۹۱۰:۵۴:۰۹ ۱۳۹۷/۲/۳
اخراج با درج در پرونده
ناشناس۳۱۴۰۶۳۱۲:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۳
سیف و نوبخت باید برن؛ کسی که اقتصاد نمی داند چرا باید باشد دلار اینا کردن 6500 تومان
ناشناس۳۱۴۱۱۳۱۳:۲۱:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۳
آقای سیف در ابتدای سال 95 شخصا با امضای خود به موسسه کاسپین مجوز رسمی اعطا نمود و نام این موسسه در کنار سایر بانکها و موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی درج گردید.مگر می شود در شرایطی که شرط اعطای مجوز نظارت مستقیم بانک مرکزی به منظور حفاظت از سپرده ها و سرمایه مردم می باشداین بانک پاسخگوی سپرده گذاران موسسه کاسپین نباشدکه همگی در سال 95 در شعب دارای تابلوی کاسپین و با قرارداد با فرم و امضا مسئولین این موسسه سپرده گذاری و پس از اعطای مجوز سپرده گذاری کرده اند. موسسه کاسپین و بانک مرکزی می بایستی سپرده های مردم را که با عذرخواهی از مردم همراه با جبران خسارت وارده به مردم به انان بازگرداند.
ناشناس۳۱۴۱۲۶۱۳:۲۹:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۳
سیف باید برود
ناشناس۳۱۴۱۹۰۱۴:۰۱:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۳
طبق بررسی دقیق نمایندگان مجلس شخص سیف در مسئله مشکلات سپرده گذاران موسسات مالی و تضییع سرمایه مردم بیگناه مقصر اصلی است و می بایستی طبق درخواست نمایندگان خارج از نوبت در دستگاه قضائی محاکمه گردد اما هشت ماه تمام است که قوه قضائیه بر خلاف وظیفه قانونی خود از مطرح شدن پرونده شخص سیف و رسیدگی به شکایت هزاران سپرده گذار علیه ایشان خودداری میکند .
معلم۳۱۴۷۴۸۲۲:۱۹:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۳
عامل اصلی سیاست های اقتصادی ناپایدار است.
بهمن۳۱۴۸۱۵۲۳:۲۳:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۳
فعلا که دولت سخت در تلاش است تا از سیف و نوبخت حمایت کند.
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 2. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 3. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 4. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 5. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 6. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 7. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 8. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 9. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 10. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 11. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 12. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 13. تلاش ۲ ساله کی‌روش؛ پیدا کردن جانشین سیدجلال

 14. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 15. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 16. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 17. کی روش: در گروه مرگ هستیم/ هدفمان صعود از مرحله گروهی است

 18. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 19. محاسبه مستمری بازنشستگی تغییر می‌کند

 20. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 21. دلایل افزایش «زندگی‌ تجردی» در کشور

 22. آخرین اخبار از حذف کنکور

 23. تایید قصور پزشکی در مرگ زن ساروی

 24. آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند

 25. نورافکن از استقلال جدا شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 4. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 5. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 6. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 7. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 8. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 9. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 10. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 11. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 12. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 13. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 14. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 15. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 16. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 17. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 18. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 19. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 20. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 21. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 23. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 24. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 25. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 25. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

پربحث‌های دیروز

 1. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 2. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 3. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 4. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 5. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 6. تحریم آمریکا علیه ایران طلای جهانی را گران می‎کند؟

 7. فرشاد مومنی: در اقتصاد رانتی ایران، رانت‌جویان و رباخواران در سطوح بالای کشور هستند

 8. شایعه کمبود بنزین باعث هجوم مردم به جایگاه‌های سوخت خرمشهر شد

 9. تامین آب مورد نیاز مناطق ساحلی کشور با آب شرین کن ها

 10. ویراژ عوارض در گران‌ترین آزادراه...

 11. پشت پرده بسته شدن حساب ایرانیان در گرجستان

 12. اسکناس حذف می‌ شود؟

 13. آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

 14. دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز

 15. دلیل افزایش قیمت سکه در بازار

 16. پیش بینی قیمت‌ها در بازار مسکن

 17. قیمت نفت به ۱۰۰ دلار می‌رسد؟

 18. عامل نابسامانی بازار مسکن چیست؟

 19. تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن

 20. وزیر نیرو: ۱۷ سد بزرگ آبگیری شد

 21. وضعیت شبکه‌های موبایل هنگام بحران؛ اپراتورها تذکر گرفتند

 22. ایران مرجع جهانی تجارت زعفران می‌شود

 23. قیمت ارزهای دولتی امروز ۹۷/۰۳/۰۳/دلار ۱ تومان گران شد

 24. خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار نیست

 25. کسانیکه۳۰ میلیارد دلار را از کشور خارج کردند؟

پربحث‌های هفته

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 3. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 4. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 5. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 6. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 7. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 8. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 9. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 10. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 11. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 12. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 13. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 14. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 15. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 16. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 17. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 18. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 19. آغاز به کار صرافی‌های مجاز در کنار سامانه نیما

 20. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 21. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 22. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 23.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 24. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 25. نماینده سابق ایران در اوپک: امتیازاتی که به توتال دادید به ایرانی‌ها بدهید تا تحریم نفتی بی‎اثر شود

آخرین عناوین