چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3970129022 ۲۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۵۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

سد اساسی مقابل تحقق آرمان‌های انقلاب در یک کلام «بی‌اعتمادی» است. باور مردم به خصوص در بین جوانان، نسبت به صلاح‌خواهی، دلسوزی و حتی اراده حاکمیت برای حل مشکلات همواره رو به نزول است. این‌که در کف جامعه، مردم بخش عمده مسئولین «محلی-دولتی-حاکمیتی» را غرق در فساد و دزدی می‌بینند ثمره همین بی اعتمادی‌ها است. کم‌رغبتی مردم به کالای ایرانی یا بی‌رغبتی آن‌ها به پیام‌رسان‌های داخلی هم زاده‌ی همین بی اعتمادی‌ست. این‌که مردم آینده کشور را چه بسا بدتر از امروز می‌بینند هم نتیجه همین بی‌اعتمادی‌هاست. بی‌‌اعتمادی‌هایی که ریشه اساسی آن‌را هم اتفاقا باید در رفتار دو دسته از مسئولین جستجو کرد. بخشی که با اعمال مفسدانه مردم را نسبت به حکومت بدبین کرده‌اند و بخش دیگری که با رفتار ها‌ی اشتباه خود این بدبینی را گسترش می‌دهند.

شرح مصائب و مشکلاتی که اقلیت مفسد درون نظام برای کل حکومت ایجاد کرده‌اند، آن‌قدر واضح است که نیازی به تشریح مجدد نداشته باشد، اما نقش رفتار‌های احمقانه _‌ و نه مفسدانه _ بخش دیگری از حاکمیت نیز در رشد این بی اعتمادی‌ها کم نیست.

بخش هزینه‌سازی که افراد خائنی نیستند، اما برای دفاع از نظام راه اشتباهی را انتخاب کرده‌اند. این بخش _که متاسفانه کم هم نیستند_ اتفاقا همان بخشی از حاکمیتند که به عموما به مردم بی اعتمادند؛ یعنی، علاوه بر این‌که مردم به آن‌ها اعتمادی ندارند، آن‌ها نیز به مردم بی‌اعتمادند. علت بی‌اعتمادی آن‌ها هم چیزی جز عدم «شناخت» دقیق مردم نیست. آن‌ها جامعه را خوب نمی‌شناسند و به همین دلیل اعتمادی هم به آن‌ ندارند، هرچند که در لفاظی جور دیگری بگویند. تمام رفتارهای غلط این عده، دقیقا به علت عدم شناخت دقیق جامعه و شرایط آن رخ می‌دهد.

مثلا این دسته خیال می‌کنند لزوما اطلاعات بیشتر مردم موجب شورش آن‌ها علیه حاکمیت خواهد بود. همین موجب شده این افراد برای ایجاد محدودیت‌ها مقابل «گردش ازاد اطلاعات»، با جریان مفسد که از این محدودیت‌ها بهره می‌برند، همکاری کنند. دقیقا همین بخش از حاکمیت است که برای آن‌چه از سو استفاده‌ی مردم متصور است، عقیده به محدودیت شدید فضای مجازی دارد. ریشه محدودیت‌های اعمال شده بر آزادی‌های مدنی-سیاسی را هم باید در تفکر غلط این دسته از مسئولین جستجو کرد. این بخش حاکمیت، از آن‌جایی که به هرگونه انتقاد صریح مردم نگاهی تضعیف‌گر دارد و خیال می‌کند انتقادات فعالین نه برای اصلاح که برای تضعیف دستگاه‌های حکومتی انجام می‌شود، به شدت در راستای بسته شدن هر چه بیشتر فضای انتقاد تلاش می‌کند. تلاش‌هایی که بخش عمده آن با بگیر و ببند و شکایت و در نتیجه افزایش هزینه نقد و نقادی پیش می‌رود. چنین رفتار هایی، هم در قوه قضاییه، هم در دولت و هم در سایر نهاد های حاکمیتی دنبال می‌شود و اختصاص به جناح و دستگاه خاصی ندارد.

همین بی‌اعتمادی‌ها به مردم است که بی اعتمادی مردم به حاکمیت و موج ناامیدی بخش عمده ان‌ها از آینده کشور را رغم زده. نا امیدی‌هایی‌ که نه فقط در سطح عوام جامعه، که به فعالین جوان حوزه‌های مختلف، حتی در بین جریان حزب‌الهی هم گسترش یافته است. شرایط به گونه‌ای پیش رفته، که کسب اطلاعات بیشتر در زمینه وضعیت کشور، به جای آن‌که موجب امیدواری به اصلاح کشور شود، جوانان را با ایجاد زمینه‌های نا امیدی بیشتر مواجه می‌کند. آرمان‌گرای خسته و عدالت‌طلب و ازادی‌خواه نا امید، همه و همه ثمره‌ی همین بی‌اعتمادی‌ها به اصلاح‌گری مسئولین برای آینده است. هر چند، مسبب ایجاد چنین وضعیتی تنها بخشی از مسئولین حاکمیتی است اما، بار این مشکل به دوش کل نظام سنگینی می‌کند. تا زمانی که چنین بی اعتمادی دو طرفه‌ی غلطی، رفع نشود، اصلاحاتی رخ نخواهد داد، مشکلات فعلی حل شدنی نخواهد بود و ارمان‌های انقلاب هم محقق نخواهد شد. بنابراین باید برای رفع آن چاره یافت.

شاید، تغییر نگرش مسئولین به منتقدینِ به خصوص جوان و محرم دانستن‌ آن‌‌ها، به عنوان کسانی‌که به اهداف انقلاب دلبسته‌اند و اگر اعتراضی دارند در راستای حل مشکلات کشور است، قدم اول رفع افت بی اعتمادی باشد. عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی جوانان باید آن‌قدر بی‌هزینه شود که آن‌ها را به تلاش برای اصلاح کشور مشتاق و امیدوار کند. فعالین سیاسی جوان اگر از درد بی‌اعتمادی و به تبع آن نا امیدی خلاص شوند، مردم را هم همراه خواهند کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

فرناز۳۰۶۵۹۵۰۷:۱۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
روزنامه جوان به نقل از نایب رئیس اتاق ایران و چین نوشته است: هم‌اکنون بیش از 100 هزار نفر در صف اخذ ویزای سرمایه‌گذاری هستند و چندی پیش نیز اعلام شده بود که بیش از 1.5 میلیون نفر درخواست مهاجرت به استرالیا و کانادا را داده‌اند. شرایط گونه‌ای عمل شده که حتی مردم عادی و متوسط هم به فکر خروج از کشور هستند.
فرهاد۳۰۶۸۱۴۱۱:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چشم روحانی با برجامش روشن
ناشناس۳۰۶۸۷۹۱۱:۵۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون از مدعیان اصلاح طلبی فقط دروغ و نارو دیده ایم و باید یک تفکر مردمی واقعی قدرت یابد تا به نفع مردم کار کند
ناشناس۳۰۸۰۵۶۱۰:۲۵:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۳۰
چون اول برای اصلاح کشور باید افراد صالح هم پیدا کرد که در رده کسانی که مسولیت کشور را دارند پیدا کردن این افراد سخت هست چون آنها کارهای حرام را فقط در ظواهر مثل موی زنان و مشروبات الکلی می دانند و خوردن پول بیت المال مهم نمی دانند که هیچ بلکه پول بیت المال را در واقع نوعی ارث و پاداش بخاطر پست و مقام خود می دانند در صورتی که همین خوردن پول بیت المال باعث فقر اقتصادی کلان و دوری مردم از اسلام گشته
شهروندقانونمدار۳۰۶۵۹۶۰۷:۱۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
باسلام به نظرم بایددرامدروسای قوا وزرا واستانداران شفاف سازی شودومحل سکونتشان ونوع زندگیشان درخانه های شیشه ای قابل رویت باشدالبته نه خانه شیشه ای تار!!!:/تاوقتی منصوبین وبستگان برخی از این اشخاص خارج نشین اندووووو برای این مردم مظلوم بایدتاسف خورد والسلام علی من اتبع الهدی
ناشناس۳۰۷۰۱۷۱۲:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چه حرفیه دوست عزیز؟ ممکنه یه نفر توی چادر زندکی کنه و نون و پنیر بخوره ولی با یک حرف مملکت را به قهقرا ببره. یک مسوول لایق اگه ماهی 100 میلیون هم بگیره میتونه هزاران برابرش واسه مملکتش منفعت ایجاد کنه. هیچ جای دنیا درامد مسوولین رده بالا کم نیست ولی عملکرده که مهمه.
ناشناس۳۰۷۶۳۳۲۰:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
من هم قبلا باور شما را داشتم و فکر میکردم مسئولانی که بتوانند اقتصاد کشور را سر و سامان دهند تقاضای حقوق بالا خواهند داشت و حقشان است که حقوقهای نجومی دریافت کنند زیرا مشکلات اقتصادی تمام مردم ایران را برطرف می کنند. اما وقتی قیمت دلار در سال گذشته از کنترل خارج شد از خودم پرسیدم مگر اکنون همان مسئولان ما با حقوقهای نجومی شان بر سر کارشان نیستند؟ پس چرا اوضاع این چنین است؟ پس آن همه ادعای «منم منم» چه شد ؟!!!
ناشناس۳۰۶۷۱۴۰۹:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
واقعابی اعتمادی بخش های مختلف جامعه نسبت به برخی نهادهای درسطح جامعه موج می زند!!!!!
ناشناس۳۰۶۷۲۷۰۹:۵۳:۱۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون خودمان را اصلاح نکرده ایم !!
ناشناس۳۰۶۷۳۰۰۹:۵۵:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بسیار تحلیل درست، قابل تامل و واقع بینانه ای است. ممنون از الف.
حسین۳۰۶۷۴۷۱۰:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دیدگاه جالبی بود و واقعیت ایران را با زبانی شیوا به رشته تحریر درآوردید.جوانان سرخورده و ناامید ، مردم کلافه و سردرگم، همه بدبختیهای خود را گردن همدیگر می اندازند.مسولین گردن مردم و مردم گردن مسولین و این روند معیوب همچنان ادامه دارد.امیدوارم عقلانیت جایگزین انواع گوناگون احساسات گردد و مردم ایران آینده ای درخشان برای خود رقم بزند. هر قومی مسول اعمال خودش است.
ناشناس۳۰۶۷۵۰۱۰:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
با دستمال چرک شیشه پاک شدنی نیست
چ۳۰۶۷۶۳۱۰:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
واقعیت این است که در حال حاضر افرادی هستند که تا اخرین لحظه عمرشان، هم از مزایای بازنشستگی استفاده میکنند و هم از مسندهایشان دست نمی کشند و قصد خدمت به خودشان را دارند. اگر بازنشسته های کم رمق را از سیستم خارج کنیم و جوانان پور شور را وارد کنیم، اگر به جای مغزهای قدیمی مغزهای تازه را وارد کنیم ، اگر به جای واگذاری ده ها منصب به یک نفر آنها راه به دها جوان اهل علم واگذار کنیم، اگر با تکیه بر جوانان چاه های نفت خود را، جاده ها ، هوا و فضا ، دریا و خشکی ، صنعت و معدن، علم وفناوری را مدیریت کنیم، نجات پیدا میکنیم وگرنه ما هر چقدر هم در بوق و کرنا بخوانیم با هدر دادن منابع انسانیمان محکوم به فنا هستیم .... این رابفهمیم. ما به یک ویروس داخلی درگیر هستیم افرادی که منافع کوتاه مدت خود را بر منافع بلند مدت یک ملت ترجیح میدهند. باید اینها را از بدنه مدیریت کشور خارج کنیم.
ناشناس۳۰۸۳۳۵۱۴:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱/۳۰
اون جمله آخرت مناسبترین راه حله
صمصام۳۰۶۸۰۶۱۱:۰۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک این مثل ،گویای وضعیت کشور ماست نیاز به توضیح بیشتر نیست!
سیدرضا۳۰۶۸۲۱۱۱:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
باعرض سلام ضمن تشکرازمطلب ارائه شده،شایدبه نظرمرتبط نباشدولیکن به نظر این حقیربایدبا انجام انتخابات کاملا ازادورقابتی واقعی افراددیگری که توانایی اداره امور و حل مشکلات کشور را دارند جایگزین مسئولین فعلی شوند. همچنین آزادی کامل مطبوعات و خارج شدن صدا وسیما از انحصار عده ای خاص میتواند اولین گام ها در راه اعتمادسازی واقعی مردم به حاکمیت باشد.با تشکر
سیف 222۳۰۶۹۰۴۱۲:۱۱:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
از درج این مطلب که صادقانه است تشکر میکنیم.
ناشناس۳۰۷۱۲۶۱۴:۰۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون اصلا برنامه ای برای اصلاح نداریم.
ناشناس۳۰۷۵۲۰۱۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون برخی کارهای بزرک به افراد کوچک سپرده شده است.
ناشناس۳۰۹۱۹۷۰۳:۲۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۳۱
آزادی بیان برای اداره مملکت امری است حیاتی.پذیرش اشتباهات از جانب مسولان ضروری است. تا زمانی که با نقد امنیتی و پلیسی برخورد بشه اوضاع اصلاح نمیشه. اگر نقد وارد باشه هر چند تلخ هرچند گزنده، موجب اصلاح امور و اعتماد سازی بشه و اگر هم وارد نباشه که کسی توجه نمیکنه خب انتقاد ناپذیری و بستن فضای نقد موجب بروز فساد و نهادینه شدن آن و تعمیق بی اعتمادی میشه البته سانسور و نقد ناپذیری نهادینه شده حتی سایت الف هم اغلب نظرها رو به لحاظ نقد ناپذیری سانسور میکنه و منتشر نمیکنه
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 2. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 3. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 4. تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور/ موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی

 5. آینده فروشی و اقتدار فروشی، سم مهلک دیپلماسی

 6. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

 7. شمخانی: به تقویت توان موشکی خود ادامه می‌دهیم/ آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

 8. پامپئو: با فشار اقتصادی بی‌سابقه از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

 9. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 10. تاجیک: جریان اصلاح طلبی باید تور خود را جای دیگری پهن کند/اصلاح طلبان دچار چرخش معیوب شده اند

 11. آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه همچنان بالای دو میلیون

 12. واکنش واعظی به بحث عدم کفایت رئیس جمهوری و حضور احتمالی روحانی در جام‌جهانی

 13. سردار غیب‌پرور: عملیات «الی بیت المقدس» تا نابودی رژیم غاصب صهیونیستی ادامه خواهد داشت

 14. دادستان تهران: معاون رییس جمهور به چه مجوزی در پرونده‌های قضایی دخالت می‌کنند

 15. دستگیری زوجی که کودکی را در حرم دزدیدند + تصاویر

 16. جزئیاتی از تیراندازی مقابل دادگاه اهواز + فیلم

 17. حضور بن سلمان در یک نشست دولتی + عکس

 18. واکنش وزارت خارجه به تحریم سیف

 19. چگونه مانع از حضور مجدد بابک زنجانی‌ها در زمان تحریم ها شویم؟

 20. سردار جلالی: تلگرام بخشی از تهاجم آمریکایی‌ها به افکار عمومی است

 21. بررسی فنی و نگاهی به نسل جدید آئودی A6 + عکس

 22. آذری‌جهرمی مذاکره دولت با تلگرام را تایید کرد

 23. یکشنبه؛ بررسی استیضاح «زنگنه» در کمیسیون انرژی مجلس

 24. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 25. عطوان: زمان عربده‌کشی اسرائیل به پایان رسیده است 

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 2. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 3. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 4. نظر ضرغامی درباره ورود زنان به ورزشگاهها / قسمتی را به بانوان اختصاص دهید

 5. سفره سحر خانواده ایرانی، ۵۰ سال پیش  

 6. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 7. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 8. محرمانه‌هایی از دولت روحانی؛ از «برجام» تا «تلگرام»

 9. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 10. تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور/ موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی

 11. آینده فروشی و اقتدار فروشی، سم مهلک دیپلماسی

 12. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

 13. واکنش عراقچی به سخنان کریمی قدوسی

 14. چرایی مزاحمت‌های خیابانی

 15. شمخانی: به تقویت توان موشکی خود ادامه می‌دهیم/ آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

 16. آغاز به کار صرافی‌های مجاز در کنار سامانه نیما

 17. ۱۲ پاسخ موسویان به ۱۲ شرط وزیر خارجه آمریکا

 18. پامپئو: با فشار اقتصادی بی‌سابقه از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

 19. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 20. ناصری فعال اصلاح طلب: روحانی شبیه احمدی نژاد است / کمتر مشورت می‌پذیرد و اهل تغییر نیست

 21. بهره برداری اردوغان از نمایش اسرائیل ستیزی

 22. رفع اختلالات اینترنتی ظرف ۲۴ ساعت

 23. پامپئو: خواسته‌هایمان از ایران بسیار ساده است 

 24. چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

 25. یاوه گویی وزیر خارجه آمریکا/ سپاه نهادی مقدس و موشک های برای دفاع از ایران/چرا رژیم صهیونیستی هزاران بمب هسته ای دارد؟/ چه کسی خالق داعش است؟

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 3. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 10. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 11. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 12. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 13. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 14. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 15. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 16. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 17. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 18. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 19. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 20. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 21. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 22. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 23. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 24. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 25. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

آخرین عناوین