چه کسی واژه قلابی خلیج عربی را سر زبان‌ها انداخت؟

گروه اجتماعی الف،   3970127193

خسرو معتضد در برنامه «تاریخ تماشایی» که به دوران اختصاص داشتن بحرین به ایران مربوط بود، درباره یک موضوع مهم تاریخی سخن گفت؛ اینکه واژه قلابی خلیج عربی از کجا آمده است؟

خسرو معتضد در برنامه «تاریخ تماشایی» سایت اشتراک گذاری ویدئو تماشا از قدیمی‌ترین مستملکات ایران یعنی بحرین روایتگری کرد.

وی در ابتدا گفت: در زمان هخامنشیان به بحرین، تیلس می‌گفتند. در دوران ایلامی انزانی هم گفته می‌شد که در بحرین گورستان‌های بزرگ و مقابری وجود دارد. ساسانیان هم بحرین را به نام آوال می‌شناختند. مساحت بحرین ۷۰۰ کیلومتر مربع است و از چندین جزیره نزدیک به هم تشکیل شده است. این جزایر را با پل به هم متصل کرده اند.

معتضد بیان کرد: در حدود ۲۵ سال پیش یک پل ۲۵ کیلومتری با سرمایه ۲۰ میلیارد دلاری بحرین و عربستان صعودی بین بندر دمام و جزیره بحرین زده شد. دوستان من در بحرین می‌گویند شب‌های جمعه حدود ۵۰ هزار نفر از اتباع سعودی به بحرین می‌آیند تا از آزادی مسکرات در این کشور استفاده کنند.

این کارشناس تاریخی با تاکید بر اینکه در جریان انقلاب بحرین دیده شد که تانک‌ها و نفربر‌های سعودی از این ۲۵ کیلومتر گذشتند و خودشان را به جزیره بحرین رساندند، یادآور شد: وقتی می‌گوییم بحرین منظورمان چندین مکان است که منامه مرکز آن است و در مجموع ۱۰ جزیره به هم مرتبط دارد که محرق از جمله آنهاست.

بحرین قبل از ایلام متعلق به ایران بوده است

معتضد اظهار کرد: بحرین آب آشامیدنی و چشمه‌های خیلی خوبی دارد. مرحوم عبدالرحمن فرامرزی که اهل فرامرزان فارس است دوران کودکی خود را در بحرین گذرانده بود و از اینجا بسیار تعریف می‌کرد. به طور قطع، جزیره بحرین در قبل از ایلام برای ایران بوده است، یعنی ما دو مسیر شمال و جنوب در خلیج فارس داشتیم. بندر اُبله بندر معروف دوره ساسانیان بود که از این دو مسیر خلیج فارس به آن می‌رسیدند.

وی با اشاره به بندر شیراف که اعراب آن را به سیراف تغییر دادند و الان با نام بندر طاهری رو به روی کیش است، افزود: پس ما دو پایگاه بزرگ اوبله و سیراف یا شیراف را داشتیم. تمام دریانوردی ساسانیان از این مسیر بود. بحرین هم یکی از پایگاه‌های سر راه بود. اعراب پس از ظهور اسلام اینجا را گرفتند و یکی از سرداران به فارس لشکر کشید.

معتضد تصریح کرد: جزایر بحرین از طرف پادشاهان ایران بعد از اسلام اداره می‌شد. بحرین در دوران اتابکان فارس و تیموریان جزء ایران بود. جزایر بحرین در آغاز قرن شانزدهم میلادی به تصرف آلفونسو آلبوکرک دریاسالار پرتغالی درآمد و به مدت حدود ۸۰ سال از ۱۵۲۱ تا ۱۶۰۲ در اختیار این‌ها بود و تمام مدارکش موجود است. خوشبختانه دولت ایران در سال ۱۳۵۰ در تماسی که با دولت پرتغال گرفت این اسناد را به کشور برگرداند و در وزارت خارجه نگهداری شد که دو جلد کتاب هم بر اساس این اسناد منتشر شده است.

نویسنده کتاب «سیاست، زن و حرمسرا» ادامه داد: از قرن هجدهم به بعد مسائل تازه‌ای به وجود می‌آید. در سال ۱۶۰۲ ایرانیان حمله می‌کنند و بحرین را به ایران بر می‌گردانند، قبل از اینکه بندر عباس یا بندر گمبرون و جزیره هرمز و قشم به ایران برگردد. سرداران ایرانی، مردم بحرین همه طرفدار ایران بودند.

تنبیه شیخ بحرین توسط نادرشاه
وی افزود: زمانی که نادرشاه زمام امور را در دست می‌گیرد شیخ بحرین که یک شیخ محلی وفادار بود یک فرد انگلیسی را دعوت و با او صحبت می‌کند. نادرشاه یک نامه تنبه آمیز به او می‌نویسد که چرا این کار را کرده است. شیخ در جواب می‌گوید که او ابن السبیل بود و در راه مانده بود. نادرشاه می‌گوید به تو نیامده که ابن السبیل را مهمانداری کنی و باید از من اجازه می‌گرفتی.

معتضد بیان کرد: وقتی نادرشاه کشته می‌شود اعراب عتوبی از عربستان می‌آیند و با کشتی و قایق اینجا را به طور غاصبانه اشغال می‌کنند. انگلستان در سال ۱۸۲۰ شروع به تحت الحمایه کردن شیوخ خلیج فارس و دریای عمان می‌کند با این عنوان که شما دارید برده فروشی می‌کنید. این‌ها هم نیروی دریایی و تشکیلاتی داشتند؛ بنابراین دولت انگلستان با این شیوخ قراردادی می‌بندد و این‌ها تحت الحمایه می‌شوند.

روایتی از مشکلات ایران با روس ها، انگلیسی‌ها و عثمانی‌ها
وی ادامه داد: بحرین در ۱۸۲۱ تحت الحمایه انگلستان می‌شود. اینکه ما نمی‌رویم تا حق خودمان را بگیریم علتش این بودکه نیروی دریایی نداشتیم. گرفتاری‌های زیادی با روس‌ها داشتیم. ۱۰ سال با روس‌ها در جنگ بودیم. بعد از روس‌ها ۱۳ سال سکوت به وجود می‌آید و بعد از آن قرارداد گلستان و ترکمنچای پیش می‌آید. با عثمانی‌ها مشکل داشتیم. با انگلیسی‌ها سر هرات مشکل داشتیم.

معتضد تصریح کرد: انگلیسی‌ها در سال ۱۸۵۷ به خلیج فارس می‌آیند و به ایران حمله می‌کنند و تا برازجان پیشروی می‌کنند. اهواز، خرمشهر و بوشهر را می‌گیرند و این دریاچه می‌شود دریاچه انگلیسی. بحرین مال این‌ها می‌شود. یک خانواده آل خلیفه را در اینجا می‌گذارند که دربست نوکر انگلستان هستند.

چه کسی واژه قلابی خلیج عربی را سر زبان‌ها انداخت؟
وی مشاور شیخ شدن شخصی به نام چارلز بلگریو خبرنگار روزنامه تایمز لندن را جالب توجه دانست و گفت: تمام امور دست این خبرنگار بود. انگلیسی‌ها نمی‌گفتند اینجا برای ایران نیست، می‌گفتند ما قرارداد بستیم و قرار است محافظ این‌ها باشیم تا کشور‌های مثل آلمان یا فرانسه یا روسیه اینجا را نگیرند.

معتضد افزود: شما وقتی می‌خواستید به بحرین بروید ورقه‌ای به شما داده می‌شد به نام علم و خبر. این ورقه گذرنامه نبود، اطلاع بود. با دوازده قرآن می‌توانستید به بحرین بروید. چارلز بلگریو تا سال ۱۹۵۶ در بحرین بود. او بود که واژه قلابی خلیج عربی را سر زبان‌ها انداخت. گفت که درست است زمانی تمام این نواحی برای ایران بوده، ولی الان عرب‌ها زیاد شده اند و قرایی مثل دبی و ابوظبی و شارجه جمعیتشان زیاد شده است.

اشتباه شاه درباره اسرائیل
این مورخ تاکید کرد: این اسم را رادیو لندن تکرار کرد. از سال ۱۳۳۵ روزنامه نگاران عبدالناصر بدون اطلاع او این کلمه را در روزنامه‌ها می‌آوردند که وزارت ارشاد یا ارشاد الشعبی جلویشان را گرفت. اسنادش موجود است. اشتباهی که شاه کرد این بود که اسرائیل را به صورت دوفاکتو نه دوژور پذیرفت. دوفاکتو یعنی من تو را قبول دارم به خاطر ایرانیانی که آنجا هستند. ایرانی‌ها در فلسطین هم قبل از اینکه اسرائیل باشد در آنجا بودند.

وی ادامه داد: شاه که اسرائیل را به اصرار آمریکا و انگلیس به رسمیت پذیرفت لفظ خلیج عربی را هم به کار برد. ایتالیایی‌ها هم یک بار در جنگ جهانی دوم بحرین را بمباران کردند، زیرا می‌گفتند اینجا برای انگلیسی‌ها است. ایتالیایی‌ها در سومالی بودند و در اینجا مستعمره داشتند. در سال ۱۹۲۷ ایران به معاهده بریتانیا و عربستان صعودی که بحرین را به عنوان امارت مستقل شناخته بودند، اعتراض کرد.

اعتراض ایران به قرارداد ساخت نفت زیردریایی بحرین
معتضد با یادآوری وارد کردن شرکت بابکو آمریکایی‌ها در سال ۳۴-۱۹۳۰ توسط دولت انگلیس و شیخ بحرین در نفت بحرین و اعتراض دولت ایران، گفت: بحرین نفت زیادی نداشت و بعد از چند سال نفتش تمام شد. در سال ۱۳۵۸ ایران به قرارداد ساخت نفت زیردریایی بحرین یعنی در فلات قاره اعتراض کرد که غیرقانونی است. در سال ۱۹۴۹ هم به اتحادیه پستی معترض شد.

بحرین چگونه مستقل شد؟
وی افزود: در سال‌های دهه ۱۳۴۰ هانری لوس وزیر خارجه با شاه صحبت کرد و قرار شد سه جزیره‌ای که برای خودمان بود یعنی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک و در تمام نقشه‌های دنیا به رنگ ایران کشیده می‌شد را به خودمان بدهند و به بحرین استقلال بدهند. رفراندومی برای این استقلال صورت نگرفت. از چهل خانواده وابسته به دولت بحرین سوال کردند و این‌ها هم خواستار استقلال شدند.

مشاور تاریخی سریال «دکتر غریب» با اشاره به ۱۵ اوت ۱۹۷۱ مرداد ۱۳۵۰ روز اعلام استقلال بحرین و موافقت دولت ایران، گفت: کارنادون نماینده سازمال ملل متحد که یک انگلیسی مکار بود شعری می‌خواند و از شاه تعریف می‌کند و می‌گوید شاه چقدر خوب و نیکوکار است و چه کار خوبی کرد. استدلال شاه این بود که اینجا به عربستان نزدیک است و فاصله اش ۲۵ کیلومتر بیشتر نیست، ما هم از سال ۱۸۲۰ اختیاراتی در اینجا نداریم.

علاقه بحرینی‌ها به ملحق شدن به ایران
وی به کتاب «گزیده اسناد خلیج فارس» که وزارت خارجه چاپ کرده اشاره کرد که عمده مطالب جلد سومش به بحرین اختصاص دارد و اینکه این‌ها چقدر دوست داشتند به ایران ملحق بشوند. زمان ناصرالدین شاه برای دولت ایران نامه می‌نویسند که یک کشتی با یک توپ برای ما بفرستید تا ما این‌ها را تارومار کنیم. دولت ایران توجهی نمی‌کند.

معتضد بیان کرد: در زمان رضاشاه یک زن و شوهر انگلیسی به نوکر ایرانی خود می‌گویند که تو انگشتر ما را دزدیدی و زیر شلاق می‌کشندش. مردم ایران عصبانی می‌شوند و اعتصاب می‌کنند و می‌گویند به بحرین برویم و آنجا را بگیریم، چرا دولت اقدامی نمی‌کند. دولت چندتا اعتراض فرمالیته می‌کند و خبر دیگری نمی‌شود.

شعری که شاعر کرد و وطن پرست نوشت
وی افزود: دکتر مصدق هم برای اینکه انگلیسی‌ها را در فشار بگذارد اجازه داد تا مطبوعات در این باره سخن سرایی بکنند و مقاله بنویسند. محمد قاضی شاعر کرد و وطن پرست شعری به نام پیام بحرین به مام وطن نوشت که بسیار زیبا بود با این مضمون که چرا مرا رها کردید، من از کیش و قشم و هرمز چه کم دارم، تو چه مادری هستی که مرا فراموش کردی.

مجری کارشناس «تاریخ تماشایی» اظهار کرد: شعر دیگری از محمد قاضی منتشر شد که پیام ایران به بحرین بود با این مضمون که ما تو را دوست داریم و تو برای ما هستی. همه این‌ها کلک مرغابی بود یعنی دولت ایران نمی‌توانست کاری بکند. اینکه گفته می‌شود بحرین استان چهاردهم ایران بود دو صندلی در مجلس به بحرین تعلق داشت، یکی شوخی است.

بی معرفتی انگلیسی‌ها و بازنگشتن بحرین به ایران
وی در توضیح این شوخی گفت: آقای علیقلی اردلان وزیر خارجه کابینه اول دکتر اقبال اعلام می‌کند که ما می‌خواهیم وارد پیمان بغداد بشویم و انگلیسی‌ها قول داده اند بحرین را به ما برگردانند. دو تا صندلی در مجلس شورای ملی می‌گذارند به عنوان نمایندگان استان چهاردهم ایران، ولی اتفاقی نمی‌افتد. ایران وارد پیمان بغداد می‌شود، ولی این‌ها در نهایت بی معرفتی هیچ کاری برای ایران نمی‌کنند.

معتضد افزود: اکثر مردم بحرین شیعه هستند و خیلی ایرانوفیل بودند و ایران را دوست داشتند. ما در سال ۱۳۴۲ که به دانشگاه می‌رفتیم دانشجویان بحرینی هم حضور داشتند و زبان فارسی را می‌دانستند و بچه‌های خوبی هم بودند.

ماجرای ارتشبد ایرانی که با دیدن پیامبر به اسلام روی می‌آورد
وی در پاسخ به این سوال که آیا یمن هم برای ایران بوده است گفت: خیر. یمن در دوران ساسانیان، در زمان انوشیروان، وهرز دیلمی به آنجا می‌رود و حبشه را بیرون می‌کند. سرباز‌های حبشی مردم را اذیت و قتل عام می‌کردند. پادگان ایرانی آنجاست که همه آن‌ها مسلمان می‌شوند. آقای بازان ارتشبد ایرانی مرد شجاعی بود که در مدینه وقتی پیامبر را می‌بیند عوض می‌شود و به اسلام روی می‌آورد. این‌ها خدمات زیادی به اسلام می‌کنند.

نویسنده «اشرف از سرای سنگلج تا سریر سلطنت» امارات را هم جزء ایران ندانست و ادامه داد: ممکن است امارات جزء ایستگاه‌هایی بوده که کشتی‌های ایران به آنجا می‌رفت، ولی آنچه که ما می‌دانیم موقعی که دزدان دریایی عمان راهزنی می‌کردند و نیروی دریایی قوی داشتند نادرشاه به محمدتقی خان شیرازی دستور می‌دهد که به آنجا لشکر کشی کند. محمدتقی خان غیرنظامی، منشی، میرزا و اهل ترسل بود. به لحاظ مالی هم دست کجی داشت.

وی اضافه کرد: سرداری به نام لطیف خان از مردم دشتستان می‌رود و جلفا یا راس الخیمه را می‌گیرد. قسمت‌هایی که جزء امارات هست را اشغال می‌کند و حدود یک سال آنجا می‌ماند. نادر دوباره درگیر جنگ هندوستان می‌شود. مدتی فراغت حاصل می‌کند و بعد با داغستان و ترکستان و جا‌های دیگر درگیر می‌شود.

معتضد تصریح کرد: سرداری به نام کلبعلی خان را می‌فرستد. کلبعلی خان شجاعت به خرج می‌دهد، ولی محمدتقی خان که لطیف خان را مسموم کرده بود کلبعلی خان را هم می‌کشد. محمدتقی خان آدم بدی بود که فقط از نظر مالی و اداری می‌توانست تمام مخارج نیروی دریایی را دربیاورد.

وی در پایان این قسمت از برنامه «تاریخ تماشایی» سایت اشتراک گذاری ویدئو تماشا گفت: امارات جزء پایگاه‌های ایران در زمان نادرشاه بود. بعد از یکسال از قتل نادرشاه، سرباز‌های نیروی دریایی و نیروی زمینی ایران از آنجا بر می‌گردند. در سال ۱۹۷۰ انگلیسی‌ها این‌ها را امارات متصالح می‌کنند و بعد امارات متحده عربی نامیده می‌شوند که شامل دبی، ابوظبی، راس الخیمه، فجیره، خور فکان، ام القیوین و شارجه می‌شود. هفت تا شیخ نشین هستند که نخست وزیر معمولا از یکی از این کشور‌های کوچک و همچنین رئیس دولت امیر از دولت دیگر انتخاب می‌شود. زاید آل نهیان برای امارات متحده عربی خیلی زحمت کشید.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. گشت ارشاد و چند نکته

 2. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 3. یک اتفاق عجیب: در پیگیری پرونده قتل دختر ۲۲ ساله، معلوم شد او دخترِ پدرش نیست!

 4. مشکل ارزی دانشجوی لیسانس آزاد، و اقامت دوم

 5. مخالفت وزیر ارتباطات با اعطای مسئولیت صدور مجوز صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما

 6. ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

 7. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 8. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 9. رونمایی خزانه‎داری از طنز سال ۹۷/جزئیات پرداخت‎های دولت شفاف شد، "هزینه‌های اجتناب ناپذیر"

 10. سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

 11. امضا کننده نامه به «اوباما» در یک شرکت خودروسازی مدیر شد

 12. آخرین قیمت خودروهای وارداتی و داخلی  

 13. جریمه شکار پلنگ ایرانی 16 برابر شد/ مشاهده 400 پلنگ در کشور

 14. دلار فقط تا ۲ سال دیگر ارز مبنای گزارشگری خواهد بود +سند

 15. روایت ظریف از گزینه‌های چهارگانه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام 

 16. گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود

 17. واکنش حجت الاسلام میرباقری به خبر انتصابش به امامت جمعه تهران: مطلع نیستم

 18. پرترافیک‌ ترین جاده کشور را بشناسید

 19. ماکرون: در برابر پوتین نباید ضعیف بود

 20. شرط‌های ترامپ برای رهبر کره‌شمالی

 21. ویدئو‌ کلیپی از لحظات دراماتیک فیلم به وقت شام با صدای مازیار فلاحی   

 22. آمار استقلال در ۳۰ بازی با شفر

 23. اولین آرم سپاه / عکس

 24. فاکتورهای «تحلیف رییس‌جمهور» همچنان ادامه دارد؛ کمک ۴ میلیارد تومانی دولت به وزارت خارجه در آخرین روز سال ۹۶ + سند

 25. تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران

پربحث‌های دیروز

 1. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 2. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 3. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 4. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 5. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 6. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 7. حضور پررنگ دلالان در بازار امروز ارز/ دلار ۵۴۶۰ تومان و یورو۶۷۴۰ تومان معامله می‌شود/عرضه سکه چند نرخی در صرافی‌ها

 8. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 9. لیست قیمت‎های جدید سایپا/«ساندرو استپ‌وی» ۵ میلیون تومان گران شد  

 10. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 11. رفاقت، دلیل یک زوج برای جدایی

 12. خودروی شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟

 13. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 14. قتل هولناک کودک ۳ ساله در بهشت زهرا به دست خاله‌اش

 15. پیش فروش سه ماهه سکه هم متوقف شد

 16. ادعای وکیل مرتضوی درباره کهریزک/ جلسه حکمیت اصلاح طلبان/پاسخ تند آخوندی به نامه رحمانی فضلی/ درخواست شریعتمداری از ناجا/ انتقاد نماینده‌ گوینده «دختر خوشگلا» از دروغ پراکنی ها

 17. واکنش سخنگوی دولت به صحبت‌های روحانی در روز ارتش

 18. وکیل سعید مرتضوی: موکلم مظلوم است و به ناحق محکوم شده/ تقاضای مرتضوی از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش

 19. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 20. میهمان جدید اوین

 21. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 22. یک سعودی ۳ دخترش را سر بُرید

 23. کاهش قیمت انواع سکه / یورو ۶۸۰۰ تومان

 24. سعید مرتضوی در زندان اوین

 25. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. یک خطا و صد فرصت طلبی

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 10. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 11. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 12. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 13. جشن جنجالی باغ قلهک

 14. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 15. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 16. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 17. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 25. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 2. کاندیدهای شهرداری تهران مشخص شدند

 3. سخنگوی شورای شهر: هاشمی به شهرداری نمی‌رود

 4. واکنش محسن هاشمی به شهردار نشدنش/ ترجیح می‌دهم در شورا بمانم

 5. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ‎۲۷‎ درصد مراجعه به تلگرام در کشور کاهش یافته است/ کوچ بخش خصوصی به پیام رسان‌های داخلی از سه‌شنبه

 6. آیت الله نوری همدانی: قم یکی از محرومترین استان های کشور است و باید برای رفع محرومیت های آن تلاش شود

 7. بدترین شهر‌های جهان در ساعت اوج ترافیک   

 8. تلگرام و دانشجویانم

 9.  آموزش‌ و پرورش: ۶۰ هزار فرهنگی در سال ۹۷ مشمول بازنشستگی هستند/ کمبود ۱۱۶ هزار معلم برای مهر ۹۷

 10. تشکیل 10 هزار گروه امر به معروف در کشور

 11. تکذیب ادعای یک مدعی در مورد وابستگی به دادستان کل کشور

 12. ماجرای گرو نگهداشتن نوزاد در بیمارستان کمالی کرج

 13. احتمال بارش «برف»در برخی استان‌های کشور

 14. تعجب وزیر بهداشت از موبایل داشتن دانش آموزان

 15. چطور با شکست عاطفی مدارا کنیم؟

 16. خبر مهم مشمولان غایب دارای مدرک پیش‌ دانشگاهی

 17. ورود گرد و غبار غلیظ به غرب کشور

 18. اسیدپاشی بر روی زن جوان به دست همسر

 19. ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج

 20. کاهش ۴۲ درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته + جدول

 21.  ورود اطلاعات سهمیه بگیران به سامانه طرح ترافیک/ اجرای طرح از 15 اردیبهشت

 22. افزایش تولید ۴ هزار تن زباله در ۱۰ سال گذشته/تغییر روش جمع آوری زباله در تهران

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. یک خطا و صد فرصت طلبی

 3. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 4. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 5. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 6. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 7. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 8. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

 9. چالش شورای شهر تهران برای انتخاب جایگزین نجفی/ انتخاب شهردار نمایش تفرقه اصلاح طلبان؟

 10. عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد/ماجرای حذف مفاهیم ارزشی از کتاب فارسی چه بود؟ 

 11. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 12. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 13. تاخت و تاز فقر و محرومیت در بین مردم کویرنشین خراسان جنوبی +عکس

 14. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 15. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 16. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 17. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 18. نامه‌ بطحایی به جهانگیری: بازنشستگی۳۷۰ هزار نفر فعالیت آموزش‌وپرورش را تهدید می‌کند

 19. پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های جهان کدام است؟  

 20. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 21. کاندیدهای شهرداری تهران مشخص شدند

 22. سخنگوی شورای شهر: هاشمی به شهرداری نمی‌رود

 23. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 24. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 25. واکنش محسن هاشمی به شهردار نشدنش/ ترجیح می‌دهم در شورا بمانم

آخرین عناوین