گام آخر احمدی‌نژاد برای خروج از حاکمیت

گروه سیاسی الف،   3970123081 ۰ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دقیقا یک سال پیش در چنین روزی بود (۲۳ فروردین ۹۶) که محمود احمدی‌نژاد دوباره همه را غافلگیر کرد.

 او در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرد. تحلیل آن چه در ذهن احمدی‌نژاد می‌گذرد، کاری سخت (اگر نشدنی نباشد) است اما نام‌نویسی او برای شرکت در رقابت تعیین دومین شخص نظام سیاسی، عملا مهر خروج او بود از عرصه رسمی قدرت و ورود به وادی «اپوزیسیون».

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق در ادامه نوشت: «احمدی‌نژاد حرکت ضد ساختاری خود را در سال ۸۴ آغاز کرد. آن زمان موضوع بخشی از ساختار بود. ۸۸ موضع خود را تشدید کرد تا گام دوم را طی کرده باشد. با خانه‌نشینی در سال ۹۰، احمدی‌نژاد به نمودی که در حال‌ حاضر دارد، نزدیک شد و با ثبت‌ نام در انتخابات ۹۶، گام آخر را برای خروج از حاکمیت برداشت؛ البته او هنوز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

در ماه‌های منتهی به انتخابات، افزایش تناوب سفرهای استانی و موضع‌گیری‌های رئیس‌ دولت نهم و دهم، بحث شرکت او در انتخابات را پررنگ کرده بود. احمدی‌نژاد در دولت دهم دوران خوش نزدیکی با اصولگرایان را پشت سر گذاشت تا رودرروی آنها قرار بگیرد. خاطره خانه‌نشینی او را در دولت دهم کسی فراموش نمی‌کرد. از طرفی احمدی‌نژاد امکانی بود که شاید به کمک آن می‌شد رئیس‌جمهوری مستقر را شکست داد و نبودش به معنای چندپارگی سبد رای اصولگرایان. تمام این بحث‌ها و گمانه‌ها با بیانات مقام ‌معظم رهبری در پنجم مهر ۱۳۹۵ پایان یافت. ایشان در ابتدای درس خارج فقه گفتند: «خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور، به ایشان گفتم شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مومنش است، به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالبا بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم به‌ خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند، بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور، به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید، این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود. دوقطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.»

پشت ‌سر بقایی

بعد از این تحولات بود که احمدی‌نژاد ابتدا‌ به‌ ساکن گفت از هیچ شخصی در انتخابات حمایت نمی‌کند تا بلکه با ناامیدکردن اصولگرایان از بهره‌برداری تبلیغاتی از او، راه چانه‌زنی را باز کند اما این راهبرد دوام زیادی نیاورد. در مرحله بعد، «حمید بقایی»، یار نزدیک احمدی‌نژاد، گزینه مطلوب بهاری‌ها شد. هر چند این خبر برای اصولگرایان ناخوشایند بود اما بقایی بعد از پایان دولت دهم سابقه دستگیر شدن داشت و پرونده او هنوز باز بود. پس بحث حضور بقایی در رقابت‌های انتخاباتی نباید آسیبی جدی برای اصولگرایان به حساب می‌آمد؛ چرا که آنها روی رد صلاحیت او حساب باز کرده بودند. احمدی‌نژاد با برگزاری نشست خبری در روز ۱۶ فروردین، بقایی را به‌ عنوان گزینه مورد حمایت خود معرفی کرد. او در ابتدای این نشست، با بیان این که «من امروز در این نشست با بقایی کار دارم»، از یار خود خواست تا در کنار او و پشت تریبون حاضر شود. این اولین برنامه خبری او بعد از پایان تصدی‌گری‌اش بر سکان ریاست‌جمهوری بود. او می‌خواست رسانه‌ها و افکار عمومی را متوجه خود کند و راه مناسبی را برای این‌ کار انتخاب کرده بود. در این نشست، مشایی، شیخ‌السلام، شریف و جوانفکر نیز حضور داشتند. در این مقطع، کمتر کسی فکر می‌کرد احمدی‌نژاد هفت روز دیگر با یک گام، حرکت خود را از مرکز قدرت به حاشیه آن تسریع و موقعیت خود را در حاشیه سیاست تثبیت کند اما به احتمال قوی، خود او این را می‌دانست و نشست خبری ۱۶ فروردین را نیز در چارچوب همین تحلیل پی‌ گرفت. از این رو بازخوانی مواردی از نشست خالی از فایده نیست.

محمود احمدی‌نژاد نشست خبری را با سخنرانی شروع کرد. چند ماهی از مرگ هاشمی‌ رفسنجانی، بزرگ‌ترین برگ بازی احمدی‌نژاد، گذشته بود. کارت‌های احمدی‌نژاد برای مانور محدود‌تر شده بود. حالا تا پیداکردن «خصم» بعدی خود، باید به کلیت اکتفا می‌کرد. از استبداد گفت و از تلاش «شیطانیان» برای به‌ وجود آوردن مشکل در راه آرمان‌ها: «اشرافیت اقتصادی و سیاسی، راز و رمز همه تبعیض‌ها در طول تاریخ بوده است. آزادی و ثروت با فریب‌کاری در دست انسان‌های خودخواه قرار گرفته است. نظام سرمایه‌داری لیبرال اوج این تمامیت‌خواهی در تمام جهان است.» احمدی‌نژاد در این نشست تاکید زیادی بر قانون اساسی داشت. او قانون اساسی را ورای «نظرها» اعلام کرد: «نظرهای زیادی وجود دارد که در جای خودش محترم است اما سند معتبری که در اختیار ملت است، قانون اساسی است.» احمدی‌نژاد در ادامه بخشی از این میثاق‌نامه ملی را خواند تا موضوع «قانون اساسی» را بیشتر از اشاره‌ای گذرا نشان دهد. در ادامه به مدیریت چهار ساله بعد از دولت خود اشاره کرد و از «رنج» افزوده‌ شده مردم گفت. رئیس‌جمهوری سابق «شکسته‌شدن انحصار» و «مشارکت مردم در مدیریت کشور» را راه عبور از این شرایط دانست و تاکید کرد: «همه کشور متعلق به ملت‌اند، هیچ‌کس بالاتر از ملت نیست و ثروت و قدرت‌های کشور باید از انحصار خارج شود و در اختیار ملت قرار گیرد.»

احمدی‌نژاد آگاهانه یا ناآگاهانه داشت مقدمات مواضع خود را برای دوره جدیدی که به آن وارد شده بود تمهید می‌کرد. مقدماتی که او را دیگر به دایره رسمی قدرت و مسئولیت محدود نمی‌کرد. تا پیش از این اگر نقدهای تند احمدی‌نژاد خطاب به «بخشی» از صاحب‌منصبان بود، حالا دیگر زحمت این تفکیک را هم به خود نمی‌داد.

رئیس دولت‌های نهم و دهم تاکید می‌کند: «مجددا می‌گویم که برنامه‌ای برای ریاست‌جمهوری ندارم و از بقایی به عنوان نامزد اصلح حمایت می‌کنم.» او نقدهای تندی به برجام وارد کرد و درباره سوالات متعدد خبرنگاران در خصوص فسادهای مالی دولت خود جواب‌هایی از این دست داد: «مسابقه است هی می‌گویند ۱۲ هزار میلیارد یا ۱۵ هزار میلیارد تخلف انجام داده‌اند. کسی هم از آنهایی که این موضوعات را می‌گویند حساب‌کشی نمی‌کند.»

احمدی‌نژاد از حساب‌کشی می‌گوید؛ در چند جمله منظور خود را شفاف می‌کند که حساب‌کشی قوه قضائیه را هم نیز قبول ندارد: «معلوم است که شکایتی علیه ما بشود قوه قضائیه حتما طرف ما را نمی‌گیرد؛ نمونه‌اش هم در همین جلسه پیش‌ روی من نشسته است.» محمود احمدی‌نژاد پشت‌ سر هم ادعاهایی را که علیه دولت او و یاران نزدیکش شده بود، برمی‌شمرد و تصوری کاریکاتوری از آنها ارائه می‌داد؛ در همین حین بود که به اشتباه فکر کرد عطریانفر مدیرمسئول «شرق» است و به عذرخواهی «مدیرمسئول روزنامه شرق از حمید بقایی» اشاره کرد. هر چند با چشم‌پوشی از این اشتباه باز نیز منظور او مشخص نیست.

دوره من بهترین بود

محمود احمدی‌نژاد ادعا می‌کند که تنها دولتی است که مخالفانش از مصونیت کامل برخوردار بودند. چند دقیقه بعد که درباره حصر و ممنوع‌الخبری رئیس‌جمهوری اصلاحات از او پرسیدند، جواب داد: «من هیچ‌گاه نگفته‌ام که در دولت ضعفی وجود نداشته است اما شاخص‌ها می‌گویند آن دوره بهترین دوره در ۶۰ تا ۷۰ سال پیش است... این که عده‌ای در حصر و ممنوع‌التصویر هستند، مخالف نظر ماست. من قبلا هم گفتم راضی به ممنوع‌التصویری و حصر هیچ کس نیستم. این اعتقاد من است. برای همین اعتقاد در هشت‌ ساله دولت در مواجهه با پاسداری از حقیقت و آزادی انتقادات سنگینی به ما وارد شد. من در آن مناظره انتخاباتی به آن آقا گفتم من به شما علاقه دارم و من همه ۷۰ میلیون نفر ایرانی را دوست دارم.»

حالا احمدی‌نژاد آرام‌آرام سویه‌های موقعیت جدید خود را نشان می‌دهد. احمدی‌نژاد در ارتباط با رهنمود رهبری مبنی بر عدم حضور او در انتخابات گفت‌: «رهبری رهنمود کردند برای دوقطبی‌ نشدن فضا وارد انتخابات نشویم. حالا شما از کسانی اسم می‌برید که وارد صحنه رقابت شده‌اند و در واقع دوقطبی شکل گرفته است حال اگر ما بیاییم، فضا دوقطبی می‌شود یا سه‌قطبی؟ پس الان شرایط مخالف نظر رهبری نیست.» او باز هم مورد پرسش قرار گرفت و جواب داد: «رهبری به من توصیه کردند که کاندیدا نشوم. نه این که نسبت به مسائل کشور بی‌تفاوت باشم. ضمن این که بعضی‌ها می‌گویند این توصیه رهبری نهی کامل من از ورود به سیاست است و برخی هم می‌گویند این تنها یک توصیه است. همان‌طور که رهبری هم خودشان گفتند این توصیه‌ای است به برادر مومنم. در هر حال من خودم برای ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارم.» احمدی‌نژاد در جواب به سوالات متعدد در خصوص احتمال رد صلاحیت بقایی تاکید می‌کند که هر کاری بتواند انجام می‌دهد و طرفدارانش از این بابت مطمئن باشند. در همین نشست است که احمدی‌نژاد نزدیک خود با بقایی و مشایی را این‌گونه توصیف می‌کند: «هیچ دو نفری را در دنیا پیدا نمی‌کنید که مثل هم باشند. به جز من، بقایی و مشایی.»

احمدی‌نژاد اپوزیسیون

احمدی‌نژاد در شکل جدید سیاست‌ورزی خود از برخی شیوه‌های همیشگی‌اش مدد می‌گیرد؛ دوقطبی‌سازی. سال ۸۴ و ۸۸ روی همین بازی سوار شد. خود را در برابر هاشمی و خانواده او قرار داد. حالا دوباره همین بازی را ادامه می‌دهد. این‌ بار خاندان لاریجانی را هدف گرفت؛ تا جایی‌ که در بست‌نشینی نخستش در شاه عبدالعظیم به صراحت گفت که با این خانواده مخالف است و پشت‌بندش هم اضافه کرد آیا مخالفت، جرم است؟

احمدی‌نژاد خود را قهرمان، جریان آلترناتیو و وکیل ملت می‌داند. از مردم می‌خواهد هر کجا ظلمی به کسی روا شده، نزد او دادخواهی ببرند. او می‌داند که  قدرت یا امکانی برای سروسامان‌ دادن به این دادخواهی‌ها ندارد. مردم هم این را می‌دانند. این ادعاها برای مردم اگر نانی نداشته باشد، برای احمدی‌نژاد نامی خواهد آورد. پوپولیسم حالا قهرمان‌سازی هم می‌کند. این چهره از احمدی‌نژاد البته وقتی رو می‌شود که بقایی و مشایی بازداشت می‌شوند. او هر جا می‌خواهد از حق مردم به معنای عمومی دفاع کند حتما مثالی از بقایی و مشایی می‌آورد و اتهامات آنها را سیاسی می‌خواند. او هیچ وقت به‌ طور مشخص به ماجرای بازداشت افرادی خارج از حلقه یاران خود به صورت مصداقی ورود نکرده و نمی‌کند.

تا جایی که بست‌نشینی نخست او و یارانش درست بعد از نخستین احضار مشایی و هم‌زمان با اوج‌گیری دادگاه‌های بقایی آغاز می‌شود. در سال گذشته هر بار که بقایی دادگاه می‌رود، جوانفکر احضار می‌شود یا مشایی بازجویی می‌شود، نامه یا بیانیه، ویدئو یا اظهار نظری جنجالی از سوی احمدی‌نژاد یا بقایی و حتی مشایی منتشر می‌شود و لاریجانی و رئیس فعلی قوه قضائیه همچنین روند قضائی دادگاه‌ها به شدت مورد حمله مستقیم قرار می‌گیرند.

احمدی‌نژاد در همین اوضاع و احوال به مجمع تشخیص مصلحت هم می‌رود. حتی در دور جدید انتصاب او تمدید می‌شود. در حالی که اخبار حاکی از این است که در جلسات مجمع احمدی‌نژاد چندان مورد توجه و هم‌صحبت دیگران نیست اما او آنجا دنبال برنامه‌های خودش است تا جایی که به گزارش رسانه‌ها در یکی از جلسه‌ها محمود احمدی‌نژاد با علی شمخانی که در کنار او نشسته بود، درباره مسائل مطرح‌ شده پیرامون دختر رئیس قوه قضائیه می‌پرسد. خبر به گوش آیت‌الله آملی‌ لاریجانی رسید که در واکنش گفت: «همین آقا در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد که این ماجرا از اساس دروغ است. به او می‌گوید شما مطلع نیستید، ما اطلاع دقیق داریم که وی بازداشت است و آدرس دقیق محل بازداشت وی را هم می‌دانیم. آخر می‌شود انسان این مقدار دروغ بگوید و از مسیر انصاف و تقوا دور شود؟»

در همان مسیر دوقطبی‌سازی، بقایی و همراهانش در اطلاعیه شماره ۲ خود از مقام معظم رهبری درخواست کردند که آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌ شاهرودی را برای رسیدگی به ادعاها و اتهامات مربوط به آنها مامور کنند. آیت‌الله هاشمی‌ شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه، در برابر آملی لاریجانی، رئیس فعلی که احمدی‌نژادهای علنا اعلام کرده‌‌اند با کل خانواده لاریجانی‌ها مشکل دارند؛ آن‌ هم در حالی‌ که ملک‌زاده از یاران بقایی اکنون از نزدیکان آیت‌الله هاشمی‌ شاهرودی است و به‌ نوعی حلقه واسط پیوند احمدی‌نژادی‌ها و هاشمی‌ شاهرودی محسوب می‌شود.

تلاش برای تبری از گذشته

شیوه احمدی‌نژاد در بدل‌کردن خودش به قهرمان نجات‌بخش، حرکت به سمت جلو با فراموش‌سازی عمدی گذشته است. او به‌ هیچ‌ عنوان تمایلی به اشاره به گذشته ندارد. هیچ‌وقت هیچ گزاره‌ای از گذشته مطرح نمی‌کند. او حتی برای جلب اعتماد یا اثبات صداقت حاضر نیست بابت هیچ رفتاری در گذشته از مردم عذرخواهی کند؛ برای نمونه او هیچ‌وقت بابت حمایت شش‌دانگ و عجیبش از سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک که این روزها در انتظار اجرای حکم به سر می‌برد، از مردم عذرخواهی نکرده است. او هیچ‌وقت حاضر نشد بگوید چرا برای نگهداشتن قاضی معلق جنایت کهریزک که هر روز در حال رفتن به دادگاه بود حاضر شد حتی اساسنامه سازمان تامین اجتماعی را تغییر دهد و حتی یک وزیر را برایش قربانی کند (استیضاح و برکناری وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی) حتی وقتی در آخرین نشست خبری‌اش در فروردین‌ ماه از او درباره علت حمایت‌هایش از سعید مرتضوی سوال شد، پاسخش این بود: «ماجرای کهریزک ربطی به دولت نداشته است.»

احمدی‌نژاد تصور می‌کرد رد صلاحیتش جوششی در میان مردم بلکه حامیانش ایجاد خواهد کرد اما عکس‌العمل‌ها آن‌ طور که او انتظار داشت پیش نرفت. نه جماعت خشمگینی به خیابان‌ها ریختند و نه مشارکت در انتخابات پایین آمد.

این روزها هم که به بست‌نشینی روی آورده احتمالا حامی می‌طلبد اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد جماعتی که به گردش جمع می‌شوند حتی به عدد هزار هم نمی‌رسد. شاید برخی برای احمدی‌نژاد کف و هورا بکشند اما ترجیح می‌دهند در هنگام عمل اعتراضی از دور نظاره‌گر باشند و پرچم را به دست او بدهند و در هزینه‌های آن با او شریک نشوند. این می‌تواند از بی‌اعتمادی به احمدی‌نژاد هم ناشی شود. حافظه تاریخی کوتاه اگر چه فراموشی می‌‌آورد، اما لزوما اعتمادسازی نمی‌کند. احمدی‌نژاد برای ساختن بدنه اجتماعی همسو یا شبکه‌ای از حامیان وفادار، به چیزهای بیشتری نیاز دارد که از توان و توش او و چند حامی که دو نفرشان هم این روزها در بازداشتند خارج است.

عباس امیری‌فر، امام جماعت و رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در زمان احمدی‌نژاد، چند وقت پیش گفته بود احمدی‌نژاد خودش است و عده‌ای محدود در اطرافش، او اعتراف جالبی کرده و گفته بود تفاوتش با رئیس دولت اصلاحات این است که جریان یا بدنه حامی اجتماعی ندارد. به قول امیری‌فر، حداقل رئیس دولت اصلاحات میان علما و مراجع حامیانی دارد که احمدی‌نژاد حتی این را هم ندارد و به نظر می‌رسد حتی کنش‌های تند و تیز او در این ماه‌های اخیر هم چندان در ساخت این بدنه همسو ولی پای کار موثر نبوده است.»

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم
۲۶ فروردین ۱۳۹۷قاضی‌پور: مقدمه فساد از دولت احمدی نژاد آغاز شد
۲۴ فروردین ۱۳۹۷انتقاد تولیت امام‌زاده صالح از ایجاد اخلال هواداران احمدی نژاد
۲۲ فروردین ۱۳۹۷مسئول ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد: مریدان مشایی با شنیدن نام او صلوات می‌فرستادند
۱۹ فروردین ۱۳۹۷عضو کابینه دهم: وزرای دولت احمدی‌نژاد با او اتمام حجت کرده و به وی تذکر جدی داده‌اند
۱۹ فروردین ۱۳۹۷مصاحبه توام با خنده بقایی از زندان و ادعای 24 روز اعتصاب غذا و ننوشیدن آب
۱۸ فروردین ۱۳۹۷وزیران احمدی‌نژاد امروز چه می‌کنند؟
۱۶ فروردین ۱۳۹۷تناقض احمدی نژاد و احمدی نژادی ها
۱۰ فروردین ۱۳۹۷ضرغامی: احمدی‌نژاد از بقایی بخواهد به اعتصاب غذا پایان دهد
۱۰ فروردین ۱۳۹۷پزشکیان: نمی‌شود همیشه پرونده افراد را در جیب نگه داشت
۸ فروردین ۱۳۹۷سردار دهقان: احمدی‌نژاد مثل درب مسجد است/روحانی دنبال جابجا کردن شمخانی بود
۷ فروردین ۱۳۹۷کنایه باقری لنکرانی به احمدی نژاد؛ از ماجرای عزل منتظری توسط امام عبرت بگیرید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. سعید مرتضوی دستگیر شد

 2. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 3. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 4. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 5. اعتراض یک نماینده نسبت به صداگذاری جنجالی منتسب به وی

 6. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

 7. سیف: حباب نرخ سکه از بین می‌رود

 8. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 9. پیش فروش سه ماهه سکه هم متوقف شد

 10. وزارت کشور: مرزنشینان در تجمعات اخیر بانه شرکت نداشتند/ یک عده تاجر پشت این قضیه بودند

 11. جدال خونین مرد روستایی با پلنگ

 12. دو روایت از بی‌بی شهربانو

 13. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 14. قتل هولناک کودک ۳ ساله در بهشت زهرا به دست خاله‌اش

 15. میهمان متفاوت امروز رشید پور  

 16. وکیل سعید مرتضوی: اطلاعی از دستگیری موکلم ندارم

 17. کشف گور دست جمعی در سوریه با ۲۰۰ جسد

 18. تلگرام و دانشجویانم

 19. جباری: استقلال تا یک ماه آینده پول مرا ندهد از نقل‌وانتقالات محروم می‌شود

 20. خبر مهم مشمولان غایب دارای مدرک پیش‌ دانشگاهی

 21. رئیس اداره ارشاد مشهد آزاد شد

 22. زمین را در آغوش بگیریم/  امروز، جشنواره‌ی بزرگ دیجی‌کالا به مناسبت روز زمین پاک

 23. ‏آیت الله مکارم شیرازی: قم، واتیکان نیست

 24. غفلت رئیس جمهور از جنگ مرزی و ارزی

 25. واکنش محسن هاشمی به شهردار نشدنش/ ترجیح می‌دهم در شورا بمانم

پربحث‌های دیروز

 1. یک خطا و صد فرصت طلبی

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 4. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 5. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 6. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 7. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 8. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 9. عاقبت بی سیاستی و بازارزدگی

 10. التهاب بازار ارز، اجناس را 50 درصد گران کرد/ وزیر اقتصاد باید پاسخگو باشد

 11. شما اشتباه میکنید حضرت آیت الله

 12. سیاست جدید بانک مرکزی/ ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود

 13. تعجب جالب جهرمی در واکنش به اظهارات روحانی  

 14. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 15. عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد/ماجرای حذف مفاهیم ارزشی از کتاب فارسی چه بود؟ 

 16. اختصاصی الف/ اسامی 92 نماینده امضاء کننده چهارمین سوال از رئیس جمهور + تصویر امضاها

 17. کنایه ارزی روحانی به ترکان

 18. رییس جمهور : چقدر ما گزینش می کنیم، سیم جین می کنیم، از غسل و ابا و اجداد می پرسیم، اما یک کلمه نمی پرسیم که آیا تو متعهد هستی که به مردم خدمت کنی؟  

 19. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 20. رشد ۲۶ درصدی قیمت مسکن در تهران + نمودار

 21. وزیر کار: مهمترین دلیل تعطیلی کارخانه ها معیوب بودن چرخه فروش است

 22. واکنش نوبخت به افزایش محرمانه حقوق کارمندان آموزش و پرورش و نابرابری در پرداخت‌ها

 23. اظهارات کریمی قدوسی از درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از افزایش قیمت ارز

 24. واکنش رانندگان به دور ریختن زباله توسط سرنشینان یک خودرو در لهستان  

 25. ۶ محصول داخلی سودآور برای دلالان خودرو

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. یک خطا و صد فرصت طلبی

 3. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 4. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 10. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 11. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 12. جشن جنجالی باغ قلهک

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 15. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 16. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 17. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 18. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 19. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 20. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 21. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 22. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 23. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 24. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 25. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

پربحث‌های اخیر

 1. سعید مرتضوی دستگیر شد

 2. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 3. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 4. اعتراض یک نماینده نسبت به صداگذاری جنجالی منتسب به وی

 5. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

 6. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 7. وزارت کشور: مرزنشینان در تجمعات اخیر بانه شرکت نداشتند/ یک عده تاجر پشت این قضیه بودند

 8. طراحی آرم سپاه چگونه انجام شد؟/ تمجید امام از روحیه ساده‌ زیستی آیت الله خامنه‌ای

 9. وکیل سعید مرتضوی: اطلاعی از دستگیری موکلم ندارم

 10. رئیس اداره ارشاد مشهد آزاد شد

 11. ‏آیت الله مکارم شیرازی: قم، واتیکان نیست

 12. غفلت رئیس جمهور از جنگ مرزی و ارزی

 13. حاجی دلیگانی: جلسه بعد از ظهر سران ۳ قوه نمایشی است

 14. غفلت رئیس جمهور از جنگ مرزی و ارزی

 15. اعلام وصول سوال ملی دو تن از نمایندگان از ظریف

 16. حاجی‌ دلیگانی: در ترجمه متن کنوانسیون پالرمو خیانت رخ داده است

 17. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 19. دریادار فدوی: آمریکا در خلیج فارس از سپاه تمکین می‌کند/دشمنی ‌ها بیشتر شده اما سپاه هم بزرگتر شده است/نباید به اراجیف نوکران دست چندم آمریکا پاسخ داد

 20. ظریف: قوه قضائیه ایران یک دستگاه مستقل است/ آمریکا باید رویکرد خود در قبال ایران را تغییر دهد

 21. جلیلی: نباید فقط زمان انتخابات دغدغه داشت

 22. ذوالفقاری: روادید بین ایران و عراق حذف می‌شود

 23. آیت الله جنتی: برخی افراد بدون استناد ایراد می‌گیرند

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 4. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 5. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 6. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 7. اختصاصی الف/ اسامی 92 نماینده امضاء کننده چهارمین سوال از رئیس جمهور + تصویر امضاها

 8. تداوم کابوس حقوق‌های نجومی / چرا دولت از شفافیت گریزان است

 9. گزینه رئیس دولت اصلاحات برای شهرداری تهران/میراث هاشمی رفسنجانی برای پسرش/ زمزمه‌هایی درباره حصر/ توییت عجیب آشنا/ بازگشت قالیباف/فعال اصلاح طلب: در سخنان روحانی عوام فریبی دیده می شد

 10. همسر سعید مرتضوی: از بازداشت همسرم بی اطلاع هستم

 11. شفافیت در ابهام/ مردم باید حقوق مدیران را بدانند

 12. جلیلی: نباید فقط زمان انتخابات دغدغه داشت

 13. ذوالفقاری: روادید بین ایران و عراق حذف می‌شود

 14. آیت الله جنتی: برخی افراد بدون استناد ایراد می‌گیرند

 15. واکنش مطهری به ویدئوی گشت ارشاد:اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/هر دو طرف درگیری خطا داشتند

 16. پاسخ مهرعلیزاده به شایعه شهردار شدنش در تهران

 17. محسن هاشمی بعد از شهرداری به فکر کاندیداتوری برای ریاست جمهوری است؟

 18. از خستگی تا خواب ‌آلودگی

 19. علیرضا سلیمی: من جمله حاشیه ساز مجلس را نگفتم/ می خواهند با حاشیه سازی، انتقام اشتباه معاهده پالرمو را بگیرند

 20. جزئیات نشست مشترک سه قوه به میزبانی مجلس

 21. دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با ماموران خاطی گشت ارشاد

 22. آیت‌الله نوری‌ همدانی: اگر کسی بخواهد تفاوتی میان سپاه و ارتش قائل شود یا "جاهل" است یا "دشمن"

 23. وزیر دادگستری: دستگیری «سعید مرتضوی» در شهر ری را تایید نمی‌کنم

 24. گریختن یک متهم امنیتی دیگر؛ چرا «کاوه مدنی» راه «خاوری» را در پیش گرفت

 25. واکنش ایران به نقض برجام به روایت مقامات؛ ضرب شست ویژه

پربحث‌های هفته

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 4. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 5. جشن جنجالی باغ قلهک

 6. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 7. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 8. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 9. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 10. سعید مرتضوی دستگیر شد

 11. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 12. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 13. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 14. برجام بدون آمریکا چه ارزشی دارد؟

 15. انتقادات نمایندگان از وزیر بهداشت/پزشکیان:‌ قانون را درست اجرا می‌کردید در وزارت بهداشت هرج ومرج نمی‌شد/ محجوب: غرورتان را کمتر کنید

 16. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 17. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 18. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 19. احتمال منتفی شدن حکم جلب مرتضوی

 20. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 21. انتشار فیلم جعلی از آیت الله علم الهدی/ طعنه ابطحی به احمدی نژاد و مرتضوی/ واکنش کیهان به کشف حجاب نماینده سابق مجلس/رقابت چهار جریان اصلاح طلب برای حضور در بهشت

 22. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 23. اختصاصی الف/ اسامی 92 نماینده امضاء کننده چهارمین سوال از رئیس جمهور + تصویر امضاها

 24. دستور وزیر کشور برای برخورد با کشف حجاب در خودرو

 25. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

آخرین عناوین