سفره خالی کارگران مترو در آستانه سال نو

گروه اجتماعی الف،   3961228005 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

ماههاست که کارگران خط ۶ متروی تهران حقوق خود را دریافت نکرده ولی شهرداری تهران به جای رسیدگی به این موضوع به فکر تعطیلی خطوط مترو و تعدیل نیروها در شهرداری هستند.

به گزارش تسنیم کار در شرایط سخت و ساعت‌ها حضور مداوم در زیر زمین تهران، یکی از علل اصلی توسعه خطوط ریلی پایتخت در بیش از یک دهه اخیر بوده است. از سال 1384 تا 1396 طول خطوط مترو از حدود 70 کیلومتر به 320 کیلومتر رسیده و این پیشرفت بدون کار شبانه روزی و جهادی نیروهای فعال در آن امکانپذیر نبود.

کار اجرایی حفر تونل‌ها و ساخت ایستگاه‌های مترو در تهران از سال 1374 آغاز شد. مقدمات این طرح هرچند در سال 1354 توسط شرکت سوفرتو و شرکت متروی فرانسه شروع شده و در حدود دو کیلومتر و نیم از حقانی تا بهشتی حفاری شد ولی به دلیل جنگ تحمیلی این شرکت‌ها کشور را ترک کرده و در نهایت در اواخر دهه 60 تصمیم به اجرای مجدد آن گرفته می‌شود.

از سال 1377 اولین بار مردم تهران شاهد حرکت قطار در خطوط ریلی مترو بودند. شهردارهای سابق تهران تا زمان محمدباقر قالیباف در سال 1384، 75 کیلومتر مترو تحویل دادند که 45 کیلومتر آن روی زمین و مابین تهران و کرج بود. کار عمده تحول در مترو در دوره شهرداری قالیباف اجرایی شد و از اوایل دهه 1390 تا 1396 بیشترین اقدامات در تکمیل خطوط 7 گانه مترو به سرانجام رسید.

کارگران مترو و بخصوص در بخش عمرانی و فنی از پایه‌های اصلی توسعه خطوط ریلی در یک دهه اخیر بوده‌اند. محمدباقر قالیباف در یکی از اظهارات خود از این نیروها به عنوان مجاهدان خاموشی یاد کرده بود که سه شیفت و بدون وقفه در بخش حفاری تونل و ریل گذاری مشغول به کارند. براساس آماری که شهردار سابق تهران ارائه داده بود بیش از 21 هزار نفر برای توسعه مترو تهران در سه شیفت فعالیت می‌کردند.

خطوط 7 و 6 متروی تهران یکی از مهمترین و راهبردی ترین خطوط هستند که در یکسال گذشته بخش عمده‌ای از آن افتتاح و تکمیل شده است. در تابستان سال گذشته بود که اعلام شد در خط 6 متروی تهران 8 هزار کارگر و مهندس به همراه یک دستگاه حفاری تی بی ام در 78 جبهه مشغول کارند و در خط 7 نیز 4 هزار مهندس وکارگر با دو دستگاه تی بی ام در 30 جبهه کاری فعالیت دارند.

به خاطر تلاش‌های شبانه روزی این تعداد کارگر بود که خط 7 مترو تهران در خرداد سال جاری فعالیت خود را در 5 ایستگاه آغاز کرد. شهردار سابق تهران در اسفند 95 و همزمان با افتتاح یکی از ایستگاه‌های خط 3 مترو درباره روند فعالیت کارگران خط 6 و 7 گفته بود: «در یکی – دو سال گذشته با همه مشکلات مالی و اقتصادی، هفته‌ها و ماه‌هایی را گذراندیم که تا پیک 30 هزار نفر به صورت روزانه در سه شیفت کاری در مترو تهران مشغول به کار بوده‌اند؛ این جزو کارگاه‌های است که در کشور بی نظیر است چرا که به طور عموم همیشه بیش از 20 هزار نفر درگیر این پروژه بوده‌اند. این خط مترو با بیش از 35 کیلومتر طول از ایستگاه شاهد به فرودگاه حضرت امام (ره) و پرند می‌رسد که هم اکنون عملیات عمرانی آن در حال انجام است. این خط هم اکنون آماده شده و تست گرم آن نیز در هفته سوم اسفند ماه انجام می‌شود تا رفت و آمد آزمایشی آغاز شود خط شش از جنوب شرق تهران و میدان بسیج و دولت آباد شروع می‌شود و با طول 31 کیلومتر به خیابان 17 شهریور، میدان شهدا، میدان امام حسین(ع)، میدان سپاه، میدان‌های هفت تیر و حضرت ولی عصر(عج)، بلوار کشاورز و پل گیشا می‌رود. همچنین خط شش بعد از ژاندارمری به اتوبان شهید ستاری شمال، دانشگاه آزاد و سولقان امتداد پیدا می‌کند. »

با روی کار آمدن شورای جدید شهر و انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار پایتخت، در سایر بخش‌های مترو شاهد پسرفت و کندی عملیات عمرانی هستیم. مدیریت جدید شهری در اولین اقدام خود فعالیت خط 7 مترو را به بهانه عدم وجود ایمنی متوقف ساخت و وعده تا پایان سال 96 راه اندازی مجدد کند ولی بر خلاف این وعده خط 7 همچنان بلاتکلیف است و افتتاح مجدد به سال بعد موکول شد. از سوی دیگر با توجه به قولی که شهردار سابق برای افتتاح خط 6 تا اواخر سال 96 داده بود، ولی مدیران جدید شهری نتوانستند سرعت عملیات احداث ایستگاه‌ها را ادامه دهند و روند راه اندازی خط 6 نیز به تابستان سال بعد حواله شده است.

به طور حتم در سال‌های گذشته به طور متوسط با تلاش کارگران جهادی مترو در هر ماه یک ایستگاه به ایستگاه‌های مترو تهران اضافه می‌شد که این روند در 6 ماه گذشته متوقف شده است.

از همه مهم تر نارضایتی هزاران کارگر مترو در ماههای گذشته باعث شده تا کار به اعتصاب و اعتراض کشیده شود. از زمان بر روی کار آمدن نجفی کارگران خط 6 مترو حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. یعنی بیش از 6 ماه است که مجاهدان خاموش در زیر زمین مشغول به کارند ولی شهردار تهران تعهدی برای رسیدگی به اوضاع آنها نداشته است. خط 6 متروی تهران بیش از 90 درصد عملیات عمرانی آن انجام شده و حتی ریل گذاری آن نیز تکمیل شده است. در حالیکه انتظار می‌رفت با پشتیبانی همه جانبه از نیروهای فعال در خط 6، شهروندان تهرانی شاهد فعالیت این خط در روزهای پایانی سال باشند، شواهد نشان می‌دهد که مدیریت جدید مترو و مدیریت کلان پایتخت چندان تلاشی برای پیشبرد اهداف راهبردی برنامه توسعه مترو ندارند و این را می‌توان از اعتراض کارگرانی فهمید که ماههاست با دستان خالی به خانه‌های خود می‌روند. کارگرانی که کار آنها استراتژیک‌ترین کار در پایتخت محسوب می‌شود و حاصل تلاش آنها کاهش آلودگی هوا و ترافیک خواهد بود.

همزمان با حضور محمدعلی نجفی در مراسم زنان شهرداری تهران در برج میلاد بود (که با حواشی بسیاری از جمله رقص همراه بود) که صدها نفر از کارگران خط 6 برای چندمین هفته متوالی در مقابل ساختمان شهرداری و شرکت مترو دست به تجمع و اعتصاب زدند ولی هیچ مسئولی از شهرداری خود را موظف به رسیدگی به امور این کارگرانی که از زمان بر روی کار آمدن نجفی حقوق دریافت نکرده اند، نکرد.

نکته جالب درباره کار ارزشمند و جهادی کارگران خط 6 مترو تهران، جایزه بین المللی بود که در بخش حفاری تونل به این خط اهدا شد. انجمن بین المللی تونل هر ساله برترین پروژه های تونل سازی در جهان را انتخاب می‌کند و در یک بررسی دقیق در رقابتی تحت عنوان ITA Tunneling Award به برترین طرح ها جایزه می‌دهد. در سال 2017، تونل خط 6 مترو تهران به قینال این رقابت ها راه یافت و در بین 3 پروژه برتر جهان قرار گرفت.

این دستاورد حاصل رنج ها و زحماتی کارگرانی است که در حال حاضر با بی مهری بیش از 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده و این باعث ایجاد نارضایتی و کاهش انگیزه‌
ها برای تلاش شبانه روزی می‌شود. اعتراضات اقتصادی و معیشتی در یکسال اخیر در کشور افزایش یافته و این کاملا بر خلاف اظهارات مقامات دولتی است که از افزایش اشتغال و عدم وجود رکود در بازار کار سخن می‌گویند، رکودی که به نظر می رسد با مدیریت و عملکرد ضعیف مدیران جدید شهری در تهران گریبان گیر کارگران بخش‌های مختلف خدمات رسانی و عمرانی پاتیخت از جمله خطوط مترو شده است

در همین حال به جای رسیدگی به اوضاع اقتصادی کارگران و رفع مشکلات که می تواند منجر به اعتراضات غیرقابل کنترل نیز شود، شهربانو امانی، عضو شورای پنجم شهر تهران در اظهارنظری درباره اعتراض کارگران مترو از کم تحملی آنها سخن گفته است! وی در عین حال که اذعان دارد که باید مزد کارگران را داد ولی بازهم به توجیه این بی انضباطی‌ها در عدم پرداخت حقوق روی آورده است: «ما قبول داریم که کارگران زحمت کشیده‌اند و باید در اسرع وقت حقوقشان را دریافت کنند اما وضعیت مالی در شهرداری تهران به هم ریختگی‌هایی دارد که باعث می‌شود در برخی موارد، کارگران از این به هم ریختگی‌ها صدمه ببینند.»

امانی از آستانه پایین مردم هم برای توجیه سازی عقب ماندگی حقوق کارگران خط 6 استفاده کرده و گفته: « به هر حال همه می‌دانیم که در چنین شرایطی چقدر مردم تحت فشار هستند و آستانه تحملشان هم مدتی است که پایین آمده است.» این عضو شورای شهر اما در اظهارنظری عجیب درباره اعتراض برخی به ریخت و پاش‌های شهرداری به خصوص در جشن روز زن در برج میلاد که با حواشی فراوانی همراه بود نیز معتقد است: « به هر حال ردیف بودجه هر کاری جداست. الان مردم تهران به کارهای فرهنگی و امیدبخش نیاز دارند. آن هم در شرایطی که افسردگی و ناامیدی بیداد می‌کند.»

مشخص است که اعضای جدید شورای شهر و مدیران شهرداری درباره اولویت‌ها دچار تناقض شده‌اند. اگر سری به قطارهای مملو از مسافر در مترو زده شود، کاملا مشخص می‌شود که در صورتیکه واگن‌های جدید به مترو اضافه شود و خطوط جدید نیز براساس برنامه افتتاح شوند، شهروندان به صورت طبیعی با ازدحام کمتری سوار قطارها شده و کمتر شاهد دعواها و زدوخوردها به خاطر کمبود قطار خواهیم بود و این خود به خود باعث افزایش رضایت مندی و بهبود روحیه شهروندان خواهد شد. از سوی دیگر توسعه حمل و نقل عمومی در پایتخت باعث کاهش ترافیک و ساعت‌ها اتلاف وقت شهروندان در آلودگی و سروصدا می‌شود و این نیز، آستانه تحمل را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر مدیران جدید شهری به بهانه دمیدن روح در کالبد شهر سایر ضعف‌های خود را به خاطر انتزاعی بودن این شعارها توجیه می‌کنند ولی در آن روی سکه ما شاهد ماجراهایی چون اعتراض روبه فزونی کارگرانی هستیم که به خاطر ناکارآمدی مدیریت شهری در تنگنای اقتصادی قرار گرفته‌اند.

همانگونه که برخی از اعضای شورای سابق و همچنین مقامات فرمانداری تهران (با توجه به طرح جدید ترافیک) اعلام کردند که اعضای شورای شهر و مدیران جدید شهرداری آشنایی لازم با قوانین و نحوه تصویب طرح‌ها را ندارند، باید اضافه کرد که مدیریت جدید در درک واقعیات شهر و رفع نیازها براساس این واقعیات نیز دچار انحراف شده‌اند. از جمله وظایف جدی مدیریت شهری خدمات رسانی در حوزه‌های سخت افزاری است که می تواند متعاقب آن باعث بهبود شرایط در حوزه نرم افزاری نیز شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 2. یک خطا و صد فرصت طلبی

 3. سیاست جدید بانک مرکزی/ ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود

 4. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 5. تعجب جالب جهرمی در واکنش به اظهارات روحانی  

 6. کنایه ارزی روحانی به ترکان

 7. رییس جمهور : چقدر ما گزینش می کنیم، سیم جین می کنیم، از غسل و ابا و اجداد می پرسیم، اما یک کلمه نمی پرسیم که آیا تو متعهد هستی که به مردم خدمت کنی؟  

 8. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 9. رشد ۲۶ درصدی قیمت مسکن در تهران + نمودار

 10. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 11. واکنش نوبخت به افزایش محرمانه حقوق کارمندان آموزش و پرورش و نابرابری در پرداخت‌ها

 12. اظهارات کریمی قدوسی از درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از افزایش قیمت ارز

 13. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 14. ۶ محصول داخلی سودآور برای دلالان خودرو

 15. اردکانیان: ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند

 16. آمادگی پیام رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی

 17. زندان‎ های مخوف جیش‌ الاسلام در غوطه‌ شرقی + فیلم

 18. طرح آموزش و پرورش برای جایگزینی زبان روسی با انگلیسی  

 19. برخورد گشت کنترل نامحسوس با جولان خودرو های لوکس در پایتخت  

 20. تعطیلی قمارخانه آنلاین توسط پلیس فتا

 21. بلیت مترو از امروز گران شد

 22. تداوم کابوس حقوق‌های نجومی / چرا دولت از شفافیت گریزان است

 23. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 24. معرفی گزینه‌های پنج گانه برای شهرداری تهران

 25. دستگیری سارقان خودپرداز‌های تهران   

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 4. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 5. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 6. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 7. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 8. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 9. رایزنی اروپا با آمریکا برای ماندن در برجام/ هشدار ایران درباره پیامدهای خروج یک جانبه واشنگتن از توافق/ چالش تحریم بدلیل ضرب‌الاجل ترامپ افزایش یافته

 10. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 11. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 12. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 13. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 14. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 15. مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  

 16. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 17. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 18. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 19. معاملات مسکن سقوط کرد

 20. انجام موفقیت‌آمیز عمل پیوند مچ دست کودک ۷ ساله آبادانی

 21. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 22. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 23. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 24. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 25. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 8. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 9. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 10. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 11. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 12. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 13. یک خطا و صد فرصت طلبی

 14. جشن جنجالی باغ قلهک

 15. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 16. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 17. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 25. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

پربحث‌های اخیر

 1. یک خطا و صد فرصت طلبی

 2. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 3. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 4. اردکانیان: ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند

 5. تعطیلی قمارخانه آنلاین توسط پلیس فتا

 6. بلیت مترو از امروز گران شد

 7. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 8. معرفی گزینه‌های پنج گانه برای شهرداری تهران

 9. تمامی مدارس کردستان فردا یکشنبه در نوبت صبح تعطیل است

 10. ذوالنور: نیروی انتظامی برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 11. وزیر نیرو: 334شهر با 35 میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار دارند

 12. تلف‌شدن غم انگیز یک قلاده پلنگ در تله سیمی  

 13. دستور وزیر کشور به پلیس درباره برخورد گشت ارشاد: نتیجه برای عموم منتشر شود

 14. تقدیر نظام پزشکی از استاد ایرانی مدافع نام "خلیج فارس"

 15. بارش برف و باران در برخی مناطق کشور/هشدار طغیان آب رودخانه‌ها و وقوع سیلاب

 16. آلودگی هوای سنندج هفت برابر حد مجاز استر

 17. مشاهده "پلنگ ایرانی" در استان کرمانشاه

 18. جزئیات دستگیری سارقان عابربانک‌ها در تهران

 19. قربانیان اسیدپاشی چطور با زندگی جدید کنار می‌آیند؟

 20. تشدید بارندگی‌ها از فردا / سیلاب و آبگرفتگی در راه است

 21. برگزاری برنامه های فرهنگی در متروی تهران

 22. گزینه‌های شهرداری تهران فردا قطعی می‌شود

 23. تیراندازی صیادان غیرمجاز به ۳ محیط‌بان + عکس

 24. اعلام جزئیات برگزاری آزمون ارشد/ توزیع کارت از دوشنبه

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. یک خطا و صد فرصت طلبی

 3. عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد/ماجرای حذف مفاهیم ارزشی از کتاب فارسی چه بود؟ 

 4. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 5. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 6. اردکانیان: ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند

 7. تعطیلی قمارخانه آنلاین توسط پلیس فتا

 8. بلیت مترو از امروز گران شد

 9. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 10. معرفی گزینه‌های پنج گانه برای شهرداری تهران

 11. تمامی مدارس کردستان فردا یکشنبه در نوبت صبح تعطیل است

 12. ذوالنور: نیروی انتظامی برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 13. وزیر نیرو: 334شهر با 35 میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار دارند

 14. تلف‌شدن غم انگیز یک قلاده پلنگ در تله سیمی  

 15. دستور وزیر کشور به پلیس درباره برخورد گشت ارشاد: نتیجه برای عموم منتشر شود

 16. تقدیر نظام پزشکی از استاد ایرانی مدافع نام "خلیج فارس"

 17. بارش برف و باران در برخی مناطق کشور/هشدار طغیان آب رودخانه‌ها و وقوع سیلاب

 18. آلودگی هوای سنندج هفت برابر حد مجاز استر

 19. مشاهده "پلنگ ایرانی" در استان کرمانشاه

 20. جزئیات دستگیری سارقان عابربانک‌ها در تهران

 21. قربانیان اسیدپاشی چطور با زندگی جدید کنار می‌آیند؟

 22. تشدید بارندگی‌ها از فردا / سیلاب و آبگرفتگی در راه است

 23. برگزاری برنامه های فرهنگی در متروی تهران

 24. گزینه‌های شهرداری تهران فردا قطعی می‌شود

 25. تیراندازی صیادان غیرمجاز به ۳ محیط‌بان + عکس

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 4. یک خطا و صد فرصت طلبی

 5. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 6. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 7. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

 8. چالش شورای شهر تهران برای انتخاب جایگزین نجفی/ انتخاب شهردار نمایش تفرقه اصلاح طلبان؟

 9. عکسی که سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد/ماجرای حذف مفاهیم ارزشی از کتاب فارسی چه بود؟ 

 10. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 11. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 12. تاخت و تاز فقر و محرومیت در بین مردم کویرنشین خراسان جنوبی +عکس

 13. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 14. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 15. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 16. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 17. نامه‌ بطحایی به جهانگیری: بازنشستگی۳۷۰ هزار نفر فعالیت آموزش‌وپرورش را تهدید می‌کند

 18. پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های جهان کدام است؟  

 19. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 20. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 21. ورود فراکسیون زنان به موضوع برخورد نامناسب پلیس با یک دختر

 22. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 23. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 24. واعظی در جمع خبرنگاران:ایستادگی روحانی برای جلوگیری از فیلتر تلگرام بی‌اساس است

 25. وزیر نیرو: خشک‌ ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می‌کنیم

آخرین عناوین