آیا ویروسی شدن کامپیوتر خودرو امکان‌پذیر است؟

گروه فناوری الف،   3961225157

دنیای دیجیتال در کنار فواید بی‌شمار، فرصت‌ها و تهدید‌های جدیدی به همراه دارد. آیا با پیشرفت فناوری‌های دیجیتال خودروها و استفاده‌ی گسترده از سیستم‌های رایانه‌ای، امکان هک یا نفوذ بدفزار به خودرو وجود دارد؟

در چند دهه پیش، فناوری خودران و خودروهای پرنده ایده‌ی ناب فیلم‌های علمی-تخیلی محسوب می‌شد. اما امروز این دو فناوری درحال گسترش و آزمایش‌های میدانی هستند و اصلاً بعید نیست که در طی چندسال آینده، شاهد بزرگ‌ترین پیشرفت‌ در دنیای خودرو و صنایع وابسته باشیم.

از کنترل ریموت خودرو تا لشکر زامبی خودروهای مدرن
نسخه‌ی اول تا هشتم سری فیلم‌های سینمایی سریع و خشن (Fast & Furious) روند جالب و بحث‌برانگیزی طی کرده است. اگر جزو نسل نسخه‌ی اول باشید و هنرنمایی پاول واکر، میتسوبیشی اکلیپس و تویوتا سوپرا در کنار صحنه‌های مسابقات غیر قانونی خیابانی در خاطرتان باشد، حتما پس از تماشای جدیدترین نسخه و لشکر زامبی‌های خودرویی نیویورک با لبخند و افسوس خوردن به این سری فیلم واکنش نشان دادید. یا هنگام تماشای جیمز باند و کنترل از راه دور بی‌ام‌و سری 7 وی در فیلم «فردا هرگز نمی‌میرد» (Tomorrow Never Dies)، دست‌یابی به این فناوری را غیر ممکن دانستید. اما شاید ایده‌ی اصلی نویسندگان این فیلم‌ها، چندان هم دور از ذهن نباشد. در واقع با پیشرفت فناوری‌های خودرو و تعامل بیشتر با رایانه‌های خودروهای دیگر، خطرات جدیدی به سرویس‌های دوره‌ای و تجهیزات خودرو اضافه می‌شود. بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان و اساتید دانشگاه‌های معتبر جهان، خطرات و جرائم سایبری مانند هک یا حتی ویروس در خودروهای آینده موضوع مهمی است که باید از حالا در مورد آن برنامه‌ریزی کرد.

از جن‌گیری تا هک شدن رایانه‌ی مرکزی خودرو
سال ۲۰۱۰ بود که حدود ۱۰۰ مشتری یک نمایندگی فروش خودرو در تگزاس، با مشکل مشترک و عجیب مواجه شدند. با وجود تلاش‌ فراوان، خودرو استارت نمی‌خورد و دزدگیر برخی خودروها فقط در صورت قطع کردن اتصال باتری خاموش می‌شد. دلایل مضحکی چون جن‌گیر شدن خودروها و اتفاقی بودن برای این مشکل عجیب مطرح شد؛ اما پس از تحقیقات محلی مشخص شد که منبع این مشکل یکی از کارکنان سابق آن نمایندگی خودرو و اقدام او به هک کردن سیستم رایانه‎ی خودروها بوده است. این هکر جوان که فقط ۲۰ سال سن داشت، پس از اخراج شدن از نمایندگی مذکور با اقدام به هک خودروهای به فروش گذاشته‌شده از طریق پنل مرکزی تحت وب، به دنبال انتقام‌گیری بود. این اتفاق و صحبت‌های این هکر پس از دستگیری، ابعاد جدیدی از خطرات مربوط به خودروهای عصر مدرن و سیستم‌های رایانه‌ای آن‌ها مشخص کرد که حاصل آن، تحقیقات گسترده‌ی اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌های آمریکا همچون دانشگاه واشنگتن و کالیفرنیا در حوزه‌ی آسیب‌پذیری رایانه‌ها و خودروهای مدرن شد.

از بدافزار پی‌سی تا هک خودرو
در حقیقت نتایج این پژوهش‌ها نشان داد که امکان هک کردن سیستم رایانه‌ی خودرو و اختلال در بخش‌های مختلف کنترلی مانند سیستم ترمز، تهویه و رادیو وجود دارد. پژوهشگران دانشگاه‌های راتگرز و کارولینای جنوبی تایید کردند با سوء استفاده از امواج وایرلس که ناشی از سیستم ناظر بر فشار تایرها است، امکان بررسی و ثبت حرکات و جابه‌جایی خودرو وجود دارد. باتوجه به پژوهش‌های انجام‌شده، خودروهای مدرن در برابر ویروس‌های رایانه‌ای یا در اصل بدافزار (Malware) که بسیاری از کاربرهای رایانه با آن دست و پنجه‌نرم می‌کنند، بسیار آسیب‌پذیر هستند. هک شدن حتی بخش کوچکی از سیستم کنترلی خودرو، کابوس وحشتناکی برای راننده، دیگر خودروها و در کل حوزه‌های مرتبط با خودرو است. البته پژوهش‌گران اعلام کردند که هنوز هکرها به‌صورت جدی به هک خودروها روی نیاورده‌اند. با این‌حال فقط دانستن ممکن بودن هک خودروهای آینده، لزوم سیستم‌های محافظتی را بیشتر می‌کند.

دنیای متفاوت مکانیک‌های نسل قدیم و جدید
با هک یا آلوده شدن بخشی از سیستم رایانه‌ای خودرو، تمام بخش‌های کنترلی خودرو که به آن بخش متصل هستند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به‌عنوان مثال اگر بخشی از رایانه که با سیستم کنترلی قفل مرکزی یا پنجره‌ها در ارتباط است آلوده شود، باز و بسته شدن پنجره‌ها و قفل درها در اختیار هکر یا کد برنامه‌ریزی شده‌ی بدافزار قرار می‌گیرد. اگر از مکانیک‌های نسل قدیم بپرسید، همه تایید می‌کنند که تعمیر خودروهای مدرن که به سیستم‌های پیچیده‌ی برق و رایانه مجهز هستند، با دانش آن‌ها همخوانی ندارد و باید این خودروها را به گیک‌ها و عشق فناوری‌های جوان امروزی سپرد تا مکانیک‌های قدیمی که افتخارشان لباس روغنی است. بدون شک این نظر درست است و تعمیر و سرویس خودروهای مدرن در مراکزی که به تجهیزات پیشرفته مجهز هستند، انجام می‌شود.

البته نباید سیستم‌ رایانه‌ای خودروها را مشابه سیستم‌ و سخت‌افزار پی‌سی دانست. پردازندهای موجود در رایانه‌ی خودروها بسیار معماری ساده‌تری دارند و برای انجام دستورات ابتدایی برنامه‌ریزی شده‌اند. در واقع رایانه‌های جاسازی شده در خودروها، حداقل در حال حاضر، فقط بخش‌های مشخصی مانند سیستم ایربگ‌ها، کروز کنترل، ترمز ABS و صندلی‌های برقی را کنترل می‌کنند. با اینکه مواردی مانند پردازنده، حافظه یا نرم افزار تعریف مشترکی دارند؛ اما تفاوت اساسی سیستم موجود در خودروهای فعلی با سخت‌افزار پیچیده‌ی پی‌سی‌های کاربران قابل مقایسه نیست.

رایانه‌ی مرکزی خودرو؛ ساده اما آسیب‌پذیر
شاید بهتر باشد که رایانه‌ی خودرو را با سیستم تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های آن‌ها مقایسه کرد. تا به‌امروز رایانه‌های موجود در خودروها به دلیل راه‌های دسترسی کم به آن‌ها (اتصال مستقیم در تعمیرگاه)، در برابر خطرات بدافزارها یا حمله‌های نفوذی و هک مصون بودند. به دلیل لزوم اتصال مستقیم به سیستم مرکزی خودرو، نبود ابزارهای مناسب و مدل‌های فراوان خودرو در برندهای مختلف، توسعه و ساخت بدافزارهای خودرو گران و وقت‌گیر است. اما با پیشرفت فناوری‌های اتصالی خودروها مدرن و تعامل هرچه‌ بیشتر سیستم مرکزی خودرو با دیگر خودروها یا ابزارها، خطرات هک شدن یا بارگذاری بدافزار و ویروس در خودرو بیشتر شده است. به‌عنوان مثال خودرو‎‌های مدرن توانایی برقراری ارتباط و تعامل با وب‌سایت‌های پاندورا و حتی فیسبوک دارند که یک راه ارتباطی دوطرفه است و بنابراین آسیب‌پذیری بیشتر را ممکن می‌کند.

سیستم‌های اطلاعات و سرگرمی مدرن با نمایشگر بزرگ و نفوذ هکرها و بدافزارها
با پیشرفت در سیستم اطلاعات و سرگرمی، اتصال با دستگاه‌های مختلف و وجود درگاه‌های USB، راه‌های نفوذ به سیستم رایانه‌ی مرکزی خودرو بیشتر شده است. بر اساس نظر کارشناسان، مادامی که سیستم اطلاعات و سرگرمی به‌طور مستقیم به رایانه‌ی مرکزی متصل نباشد، نباید از وجود درگاه‌های ارتباطی نگران بود؛ چراکه در صورت نفوذ به این بخش، نهایت سیستم‌های مرتبط با سرگرمی‌ها صوتی و تصویری دچار اختلال می‌شود. اما به محض اینکه ارتباطی با رایانه‌ی مرکزی برقرار شود، هکر یا بدافزار دیر یا زود تاثیر مخرب خود را خواهد گذاشت. با آلوده شدن رایانه‌ی مرکزی، به دلیل ارتباط آن با بخش‌های مختلف کنترلی خودرو، تمام خودرو تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آغاز توسعه‌ی برنامه‌های محافظت مرکزی
تصور کنید فناوری خودروهای مدرن در ایجاد ارتباط دوطرفه بین خودروها و اشتراک‌گذاری اطلاعات ترافیکی ممکن شود. با آلوده بودن یک خودرو و برقراری ارتباط با دیگر خودروها، هکرها یا بدافزارها قربانی‌های بیشتری در اختیار می‌گیرند. در واقع ایده‌ی خودروهای زامبی‌شده به واقعیت تبدیل می‌شود. پس از ابراز نگرانی پژوهش‌گران و کارشناسان، تیم‌های مهندسی شرکت‌های خودروسازی به دنبال ایجاد سیستم‌های محافظتی و جلوگیری از نفوذ هکرها و بدافزارها به رایانه‌ی مرکزی خودرو هستند.

در حال حاضر، هنوز اطلاعات دقیق و رسمی از سیستم‌های محافظتی منتشر نشده است؛ ولی هرروز به تعداد کارشناسانی که در مورد خطر هک شدن یا نفوذ بدافزارها به سیستم‌های رایانه‌ای خودروهای مدرن هشدار می‌دهند، اضافه می‌شود.

منبع:زومیت

 
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. بازگرداندن سهمیه های المپیک وزنه برداری ایران با کدام دیپلماسی؟

 2. کاریکاتور بی‌قانون با عنوان شعار مسوولان  

 3. بیست کشور جهان با بالاترین کیفیت زیر ساخت های جاده ای  

 4. نبرد آسیایی پرسپولیس و ذوب آهن/ استقلال با روحیه مقابل پیکان 

 5. مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند 

 6. ظریف: در صورت لغو برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را با سرعت بیشتر از سر می‌گیریم 

 7. یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

 8. طلایی: پا به سن گذاشته های ناکام در انتخابی، شانسی برای حضور در اردوها هم ندارند

 9. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

 10. حاج‌رضایی: بحث حضور مربی داخلی یا خارجی در تیم امید منسوخ شده است

 11. اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس

 12. کارگران چگونه خود را بیمه اختیاری کنند؟

 13. موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد

 14. ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان اصلاح شد+سند

 15. درخواست وزارت ارشاد از ادمین کانال‌های تلگرامی +عکس

 16. احتمال قطعی برق در تابستان ۹۷ با تصمیم عجیب «نوبخت»

 17. تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم مالیاتی تسهیل شد + سند

 18. بزرگداشت روز سعدی در شیراز  

 19. تصویر هوایی از دریاچه ارومیه توسط فضانورد روسی  

 20. پرویز هادی: سرباز تیم ملی هستم و هر کجا کادر فنی بگوید کشتی می‌گیرم

 21. رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی‌آزاد  

 22. چاره‌ قطع سرویس گوشی بعد از رجیستری

 23. آیا "زحل" در شکل‌گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

 24. دومین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر  

 25. حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 4. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 5. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 6. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 7. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 8. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 9. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 10. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 11. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 12. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 13. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 14. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 15. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 16. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 17. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 18. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 19. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 20. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 21. خواننده زن خارجی ترانه‌های فیلم تازه اصغر فرهادی را خواند

 22. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 23. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 24. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 25. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 10. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 16. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 17. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 18. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 19. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 20. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 21. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 22. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 23. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 24. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 25. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

پربحث‌های هفته

 1. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 2. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 3. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 4. مدیر پیام‌رسان سروش: می‌توانیم جای تلگرام را بگیریم

 5. انتقال همزمان کانال های مقامات دولتی و نهادهای عمومی از پیام رسان های خارجی به داخلی/ خروج از تلگرام

 6. پیام رسان سروش ۵ میلیونی شد/ تشکیل 817 هزار کانال تا امروز

 7. آذری جهرمی: تاکید رهبری بر حرام بودن سرکشی به اطلاعات مردم بسیار راهبردی است/ تلاش می کنیم ورود به حریم خصوصی کاربران به قانون مجازات اسلامی افزوده شود

 8. دبیر شورای عالی فضای مجازی: تلگرام مسدود نمی شود/ مشوق جدید برای کوچ از تلگرام به پیام رسان های داخلی

 9. بخشنامه دولت به همه دستگاه های دولتی و عمومی/ ظرف یک هفته هر گونه فعالیت و ارائه خدمات از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی انجام گیرد

 10. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 11. ابوترابی: تلگرام اوایل اردیبهشت بسته می‌شود/ فیلترشدن اینستاگرام و واتس‌آپ به مرور زمان

 12. شروط ادامه فعالیت پیام‌ رسان‌های خارجی در ایران

 13. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 14. فیلم رئیس‌جمهور دروغ بود؟ به چشمها هم نمی‌توان اعتماد کرد!

 15. سبحانی‌فر: بنایی بر فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد

 16. توضیح آذری جهرمی درباره ساز و کار فیلترینگ

 17. سردار مومنی: 48 درصد جرایم فضای مجازی مربوط به تلگرام است

 18. سود ۱ میلیارد دلاری تلگرام از جیب مردم ایران

 19. بالاخره کوچ مسوولان از تلگرام کلید خورد

 20. فردا، آخرین مهلت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه

 21. بالاخره کوچ مسوولان از تلگرام کلید خورد

 22. اختلال تلگرام رفع شد

 23. اتفاق نظر مسئولین سه‌ قوه برای فیلتر کردن تلگرام در آینده نزدیک

 24. ایستگاه سیار صدور کارت هوشمند ملی در نمایشگاه کتاب

 25. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

آخرین عناوین