موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

معین الحق، گروه تعاملی الف،   3961224020 ۱۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

نماز، روزه و بسیاری از اعمال عبادی که در شریعت مقدسه به انها سفارش اکید شده انجام صحیح انها وابسته به شناخت اوقات مخصوص آنها است. طبیعتا بسیاری از مردم از دانش لازم برای تشخیص اوقات نماز نیستند و به همان اذان صدا و سیما اکتفا می کنند لذا اهمیت اذان صدا و سیما برای جامعه، بسیار مهم است و دقیق و مورد اعتماد نبودن اذان صدا و سیما به هیچ وجه زیبنده جامعه اسلامی نیست.

اخیرا با تحقیقتاتی که صورت گرفته، شبهات مهمی در مورد صحت و درستی اوقات اذان که از صدا و سیما پخش می شود ایجاد شده. مبنای اذان صدا و سیما هم محاسبات موسسه ژئوفیزیک می باشد. علت این شبهات، محاسبات متفاوت سایر مراکز و موسساتی است که اوقات اذان را محاسبه کرده اند. به عنوان نمونه در تاریخ 23 اسفند 96 محاسبات مختلف وقت اذان صبح به افق شهر قم که توسط مراکز مختلف انجام شده به این شرح است:

1. با محاسبه موسسه ژئوفیزیک (صدا و سیما) : 4 و 57 دقیقه
2. مرکز مطالعات مصر : 4 و 48 دقیقه
3. ام القری مکه : 4 و 53 دقیقه
4. باشگاه مسلمانان دنیا : 4 و 55 دقیقه
5. موسسه لواء قم : 5 و 5 دقیقه
6. دانشگاه علوم اسلامی کراچی : 4 و 55 دقیقه
7. جامعه اسلامی شمال امریکا : 5 و 10 دقیقه

چنان که می بینید بین محاسبه موسسه ژئوفیزیک با محاسبه جامعه اسلامی امریکا حدود 13 دقیقه وقت اذان صبح متفاوت است و بین کمترین و بیشترین محاسبه حدود 22 دقیقه وقت اذان صبح فرق می کند. حال کدامیک از این محاسبات معتبر است؟

همین تفاوت محاسبه ی مراکز مختلف باعث شده تا برخی از متدینین و نیز بسیاری از مساجد، نماز صبح را با تاخیر حدود 20 دقیقه ای بعد از اذان صدا و سیما اقامه کنند. ضمنا در ماه رمضان نیز رعایت احتیاط، گاه دردسر ساز می شود. نیز اگر در آینده مشخص شود که اوقات اذان به درستی مشخص نشده بسیاری از افراد که نماز خود را به خیال اول وقت اقامه کرده اند، نماز آنها باطل است.

حضرت امام خمینی ره در رساله توضیح المسائل میفرمایند:
اگر دو مرد عادل به داخل شدن وقت خبر دهند، یا انسان یقین کند که وقت نماز شده و مشغول نماز شود و در بین نماز بفهمد که هنوز وقت داخل نشده، نماز او باطل است. و هم چنین است اگر بعد از نماز بفهمد که تمام نماز را پیش از وقت خوانده . (مساله 744 توضیح المسائل )

لازم به ذکر است تا زمانی که وضعیت اعتبار این مراکز روشن نشود از آنجا که همه انها اهل خبره هستند نمی توان به راحتی نظر آنها را نادیده گرفت و لذا بجاست که برای اقامه نماز صبح احتیاط کرد تا یقین به دخول وقت حاصل شود. اما موسسه ژئوفیزیک مخصوصا با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، می تواند با بررسی مجدد و دقیق وقت اذان این نگرانی را از متدینین و همه مردم مسلمان رفع کند و صدا و سیما نیز با اطلاع رسانی دقیق، به حرف و حدیث ها در این زمینه پایان داده و جلوی سوء استفاده افراد فرصت طلب را که به هر بهانه ای به ارزش ها حمله می کنند بگیرد.

نکته مهم دیگر اینکه: سستی و سهل انگاری در این مساله این قابلیت را دارد تا در آینده به اعتبار موسسه ژئوفیزیک و اعتماد عمومی مردم به صدا و سیما خدشه وارد کند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

محمد۲۷۶۳۰۱۰۸:۱۹:۱۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
باعث تاسف خواهد بود اگر بفهمیم تا الان حتی در محاسبه وقت اذان هم مثل خیلی چیزهای دیگر سهل انگار بوده ایم.
معلم۲۷۶۳۱۷۰۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
بین آن مراکز هم اشتراکی وجود ندارد...
ناشناس۲۷۶۴۱۹۱۰:۳۱:۱۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
شما نمازو بخون خدا قبول می کنه ...
ناشناس۲۷۶۴۲۶۱۰:۴۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ظاهرا معیار اهل سنت با ما کمی فرق داره و به اون نمیشه استناد کرد (مخصوصا نماز مغربشون با ما خیلی فرق داره). اما در باب معیار ما ظاهرا ملاک رویت فجر صادقه که باید با چشم دید و قضاوت کرد. در مقاله‌ای خوندم که یکی از همین موسساتی که نام بردید چندین نفر رو در شهرهای مختلف مامور رصد فجر صادق کرده و جالب اینه که هیچ وقت دو نفر دقیقاً یک زمان خاص رو اعلام نکردن و همگی با هم یکی دو دقیقه فرق دارن. بر اساس همین رصدها یک موسسه زاویه 16.5 و دیگری زاویه 15 خورشید نسبت به افق رو ملاک اذان صبح گرفته و برای همین حدود 15 دقیقه تفاوت زمانیه. تنها چارش اینه که یا مراجع ملاک سنجش با ابزار نجومی رو به رسمیت بشناسن یا در غیر ماه رمضان دیرترین زمان ممکن رو ملاک بگیرن و در ماه رمضان زودترین رو.
ناشناس۲۷۶۸۶۰۲۰:۱۴:۴۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
یک نکته دیگر هم هست.طول و عرض جفرافیایی! در واقع یک شهر در نقاط مختلفش دارای طول و عرض متفاوت است که محاسبات را متفاوت می کند.
مودی۲۷۶۴۲۸۱۰:۴۲:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
جناب نویسنده ؛ متدینینی که تا این حد احتیاط میکنندالبته خدا اجرشان بدهد و ان شاالله که در سایر امور زندگی و بخصوص امور مربوط به جامعه و سایر مردم هم همینقد محتاط و دقیق باشند... تا آنجایی که بنده خوانده ام تقریبا در هر جای قرآن که صحبت از نماز (رابطه بنده با خدا) شده بلافاصله صحبت از زکات (رابطه بنده با سایر بندگان و جامعه ) شده است. دو سئوال : به نظر شما صداوسیما باید خودش موسسه ژئوفیزیک دیگری تاسیس کند یا اینکه مثلا به اعلان اوقات شرعی از فلان موسسه پاکستانی یا آمریکایی یا مصری رجوع کند تا این شک شما و بعضی متدینین برطرف شود؟؟!!!! دوم :تا آنجا که بنده اطلاع دارم ؛رساله های احکام تکلیف مومنین عزیز را در اینگونه موارد کاملا روشن کرده اند.... مثلا هنگامی که گفته میشود همین که از بازار مسلمانان مثلا گوشت میخرید حمل بر پاکی و حلال بودن بکنید مگر اینکه خلاف آن بر شما ثابت شود (البته این یک مورد ساده است) یا همین که از موسسات مجاز و معتبر حکومتی وقت دقیق فجر و نماز و ظهر وغروب و عشا تعیین میشود حجت بر مسلمان مومن تمام است و میتواند بر اساس آن عمل کند دیگر چه نیازی به این است که شما اینگونه تیتر بزنید و صداوسیمایی که هر کسی از خانواده اش هم قهر میکند فحش و لگدی نثار آن میکند را به نقد در این زمینه بکشانید....؟!! ضمنا به بهانه ی گرفته بهانه از دست مخالفان خودتان نیز یک نقد بیجا مانند همان مخالفان و معاندان انجام دادید و حتی در اعلام اوقات شرعی از صداوسیما هم تشکیک کردید لطفا اینو منتشر کنید.
ناشناس۲۷۶۴۷۶۱۱:۲۴:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
باسمه تعالی محاسبه صحیح و دقیق است. ولی مبنای آن متفاوت است. مثلا برای اذان صبح این که خورشید در چه زاویه ای زیر افق باشد زمان های مختلفی به دست می دهد و مراکز محاسبه گر مبانی متفاوتی برای این موضوع دارند که هیچ کدام معیار شرعی نیستند. لذا هر گونه اعلام اذان در صورتی که یقین آور نباشد کفایت نمیکند و باید احتیاط کرد.
ناشناس۲۷۶۴۹۸۱۱:۵۹:۵۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
توی این 1400 سال چکار می کردید؟ همان کار را بکنید!
محمد۲۷۶۴۹۹۱۲:۰۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
سلام از کجا معلوم محاسبات آنها اشتباه نباشد
ناشناس۲۷۶۵۱۵۱۲:۲۵:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
یعنی میخواین بگین مراجع تقلید و علمای شیعه هم با بیست دقیقه تاخیر نماز میخونن یا نمازایی که بدون تاخیر به جماعت خوندن باطله؟!! هیچی دیگه یکباره بگین اصلا نماز قبول نداریم
ناشناس۲۷۶۵۶۸۱۳:۳۰:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
سخت نگیرین ، خلوص نیت مهمه نه این ظواهر
زهرا۲۷۶۶۰۸۱۴:۳۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ایران که خوبه. مسجد هامبورگ وقتی که برای اذان صبح آلمان اعلام میکنه گاهی نزدیک دو ساعت با اذان اهل تسنن فرق داره. و زمان ماه رمضان نیم ساعت هم امساک قبلش اعلام میکنه. در حالی که اگر به سایت های نجومی مراجعه کنید خورشید حتی یک درصد هم در اون زمان بالا نیامده. واقعا عذاب آور شده شرایط
ناشناس۲۷۶۷۰۶۱۶:۵۲:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ایکاشک در تمام مسائل کشور هم اینگون دقیق بودیم وبیخیال نمیشدیم
ناشناس۲۷۶۹۰۸۲۱:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
همانطور که می بینید در بین خارجی ها هم اختلاف وجود دارد و ما هم که الحمدولله نه آمریکایی ها را قبول داریم و نه سعودی ها و نه پاکستانی ها و نه..............لذا بجای شک انداختن در مورد موسسه ژئوفیزیک و این که دیدن با چشم اصلا نمی تواند جای محاسبات اختر شناسی را بگیرد که بسیار دقیق است بهتر است همان موسسه وطنی مورد اعتماد تر را بپذیریم و از تفرقه بپرهیزیم.
تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. ترافیک روان در همه جاده های کشور

 2. عراقچی: برخی تصور می کنند ایران درهرشرایطی به برجام متعهد می ماند

 3. خسارت سنگین سرما به باغ های استان تهران

 4. جهانبخش دست بردار نیست؛ بهترین بازیکن هفته سی و دوم اردیویژه

 5. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 6. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 7. صادقی: دبیرخانه فراکسیون امید نیازمند تحول اساسی است

 8. مسئله سعید مرتضوی در دولت مطرح نشده است

 9. زیبایی‌های گوی آبی منظومه شمسی +عکس

 10. برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

 11. «جان بولتون» و سفیر روسیه در آمریکا دیدار کردند 

 12.  ۲.۳ میلیون نفر از جمعیت کشور جویای کار هستند

 13. حجم آب دریاچه ارومیه ۲۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. عراقچی: تصور اینکه ایران در هر شرایطی به برجام متعهد خواهد ماند، اشتباه است

 16. لوازم خانگی در صدر قاچاق/برای معیشت ۷۵هزار کوله‎بر باید فکری کرد

 17. سه ویژگی امام حسین(ع) به روایت پیامبر(ص)

 18. تاثیر املاح آب در نارسایی کلیه؛ آری یا خیر؟

 19. هشدار درباره حریق جنگل‌ها با شروع فصل گرما/ ۶ ماه تا ۱۰ سال زندان برای عاملان آتش‌سوزی

 20. آمار موالید دختران تهرانی از پسران پیشی گرفت/35 سال بیشترین سن تمایل زنان تهرانی برای فرزندآوری

 21. ۵۵ روز تا جام جهانی/ وقت‌های اضافه

 22. دوشنبه درباره صلاحیت «پامپئو» برای سمت وزارت خارجه آمریکا، رای‌گیری می‌شود

 23. صادرات بدون حل شدن مشکل بانکی و زیرساخت حمل و نقل افزایش نمی‌یابد

 24. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: اقدام ایران و واکنش جامعه بین‌المللی برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است/بر اساس منافع‌مان عمل می‌‌کنیم

 25. مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 4. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 5. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 6. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 9. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 10. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 11. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 12. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 13. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 14. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 15. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 16. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 17. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 18. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 19. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 20. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 21. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 22. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 23. واکنش به انتشار عکس‌های خصوصی کاوه مدنی

 24. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 25. خودروی انگلیسی در خیابان های ایران  

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 3. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 13. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 14. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 15. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 16. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 17. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 18. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 19. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 20. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 21. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 22. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 23. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 24. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 25. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

آخرین عناوین