نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

گروه سیاسی الف،   3961220134 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به اعضای شورای نگهبان در خصوص تبصره ۱۹ لایحه بودجه که به دولت اجازه می دهد هر طرح و پروژه ای را که صلاح دید بفروشد و این فروش فقط با تصمیم رئیس دستگاه قابل انجام است، ۱۸ اشکال را یاداور شد و خواستار توجه این نهاد به این اشکالات شد.

گفتنی است نامه دکتر  احمد توکلی چند روز پیش و در هنگام تصویب لایحه بودجه در مجلس و بررسی همزمان آن در شورای نگهبان نوشته و به شورای نگهبان ارسال گردید . و  اکنون بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه از سوی شورای نگهبان، این نامه منتشر می شود.

به گزارش الف متن نامه احمد توکلی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادران ارجمند اعضای محترم شورای نگهبان                                         

سلام علیکم                                                                                 

وظیفه دانستم که توجه شما بزرگان را به مطالب مهمی پیرامون تبصره ۱۹ بودجه مصوب مجلس جلب نمایم.

تبصره «۱۹» لایحه بودجه که تقریبا بدون تغییر معناداری در مجلس به تصویب رسید، احکامی را مقرر می‌دارد که با اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و سایر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی مغایرت دارد. بر اساس این تبصره، دولت اجازه می یابد هر نوع طرح و پروژه ای را که صلاح دید بفروشد. و این فروش فقط با تصمیم رئیس دستگاه قابل انجام است و تصویب که هیچ، حتی اطلاع هیئت وزیران لازم نیست. یا مشارکت کند، یا آن را برون سپاری نماید. مقصود از این اجازه بی حساب، چنانکه در متن تبصره تصریح شده است، سپردن «تمام یا بخشی از تکالیف و مسئولیت های خود[دولت]« به بخش خصوصی و تعاونی است. در قسمت دوم پیوست شماره «۱» لایحه بودجه تحت عنوان «طرح‌های مشارکت عمومی- خصوصی موضوع تبصره ۱۹»، فهرست بیش از ۵۰۰ طرح ارائه شده است. این ها زمینه های متنوعی را میپوشانند: برق، آب، راه آهن، راه، صنایع تبدیلی کشاورزی، گاز، تامین سرمایه، آبخیزداری، باغداری، شیر، گوشت، آبرسانی، شبکه آبیاری، قطار شهری، پسماند بیمارستانی، بیمارستان، خرید آمبولانس، مراکز فرهنگی و ورزشی و توانبخشی، مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست و ناوگان هوایی. البته هر طرح و پروژه دیگری، در هر زمینه ای میتواند موضوع این حکم باشد. در هر مرحله ای که باشد، از طرح جدید آغاز نشده تا بنگاه در حال بهره برداری. طرح‌های مشمول این تبصره از امتیازاتی نظیر تسهیلات صندوق توسعه ملی، تامین مالی خارجی با تضمین دولت، تضمین خرید محصول، مشوق‌های مالیاتی و … برخوردار هستند.

طرح های دولت معمولا کالا یا خدمت ممتاز تولید میکنند؛ مانند آبخیزداری، بیمارستان و مراکز فرهنگی.یا زیربناها را تامین می نمایند مانند آب و برق و قطار شهری. در اقتصاد بخش عمومی نشان داده میشود که کالای ممتاز بدون حضور دولت، زیر نقطه بهینه تولید میشود و دسته ای از مردم از دایره مصرف کنندگان بیرون میمانند. زیربناها نیز بستر تولید ملی اند و در همه جای دنیا دولت در تولید حضور دارد.

آنچه در مورد موضوع این تبصره قابل ذکر است عبارت ان از:

 1. جدول های قسمت دوم پیوست ۱ تنها عدد اعتبار سال ۹۷ را نشان میدهد. هیچ صحبتی از ارزش طرح یا پروژه تا لحظه فروش یا مشارکت نیست. قیمت گذاری طرح چگونه انجام میشود؟

 2. طرح های دولتی معمولا سخاوتمندانه زمین میگیرند. زمین یک عامل مهم تولید است که بسیار کمیاب است. چون تغییر کاربری به صراحت منع نشده است، تغییرکاربری و فروش زمین بسیار محتمل است. دولت ها معمولا با رشد جمعیت، عرضه خدماتشان باید اضافه شود. ارتقای کیفیت زندگی نیز معمولا رشد دولت را درپی دارد. برای هردو مقصود دولت محتاج زمین با قید محل مناسب است( مدرسه یا درمانگاه یا مسجد را در بیابان های اطراف شهرها نمیتوان ساخت). اگر دولت دست خود را از زمین های همراه طرح های موجود کوتاه کرد، بعدا چه میکند؟

 3. در بند ۱ تبصره ۱۹، دولت متعهد میشود که قیمت برای محصولات تولیدی طرح ها تعییین نکند. چه بلایی در آینده بر سر مصرف کنندگان محصولات این طرح ها که یا از زیربناها هستند یا کالای ممتاز، مانند بیماران، کشاورزان، دانشجویان مستعد و فقیر و همه مردم محتاج آب و برق، خواهد آمد؟باید توجه داشت که بدین ترتیب دولت با شانه خالی کردن از تامین نیازهای اساسی، نقض بند یک اصل ۴۳ را رقم میزند.

 4. در همین بند ۱ گفته شده که اعتبار عمومی به شکل وجوه اداره شده یا سهمی از سود تسهیلات ارائه شده به متقاضی طرح داده میشود. به کدام طرح وام میدهند و به کدام یک سهمی از سود؟ به هر کدام از هریک چقدر داده میشود؟ بدین ترتیب اصل ۵۵ قابل اجرا و عملکرد بودجه طرح ها قابل ارزیابی است؟

 5. برای هر طرح، متقاضی میتواند از تسهیلات خارجی استفاده کند. برای هر طرح چقدر و در کل سالانه چقدر خواهد شد؟ اصل هشتادم قانون اساسی رعایت میشود؟

 6. پرسش های مشابه در باره اجازه های بندهای دیگر قابل ارائه است: میزان درآمد اختصاصی دستگاه های اجرایی که مسئولان آن ها میتوانند ۵۰ درصد آن را صرف خرید محصول، پرداخت به عنوان وجوه اداره شده یا سود تسهیلات کنند، چقدر است؟ به کدام طرح یا متقاضی از کدام نوع پرداخت و از هرکدام چقدر داده میشود؟(بند ۵). معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی چقدر درآمد دولت را کاهش میدهد؟(بند۷). درآمد اجرای این تبصره چقدر برآورد میشود؟ به هر طرح نیمه تمام هر دستگاه اجرایی چقدر میرسد؟ اگر این مبلغ برای هر ردیف معلوم نباشد، اصل ۵۵ چگونه قابل اجراست؟

 7. این پرسش ها شدت ناشفافی را در این تبصره معلوم میکند. فسادزایی نتیجه این وضعیت است. بنا براین مغایر بند ۱۹ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، پس مغایر بند ۱ اصل یکصدودهم است.

 8. در همن بند ۱ برای هر طرح حق استفاده از صندوق توسعه ملی قائل شده است. این به وضوح با جزء ۳ بند ۱۰ سیاست های کلی برنامه ششم که «استقلال مصارف صندوق توسعه‌ی ملی از تکالیف بودجه‌ای و قوانین عادی» را الزامی میکند، در تعارض است و با بند ۱ اصل یکصدو دهم مغایر است.

 9. در بند ۲ تبصره ۱۹ از یک طرف دولت را مجاز میکند که تامین مالی خارجی را از طرف حاکمیت تضمین کند و اموال و زمین طرح را در گرو بانگ خارجی یا داخلی بگذارد، و از سوی دیگر خرید محصول طرح را نیز تعهد میکند. اختیار قیمت گذاری را نیز در بند پیشین از خود سلب کرده بود. این شروط موجب ایجاد انحصارات چند جانبه(در کالا ها و خدمات ممتاز) و یا انحصار طبیعی(در زیربناها) میشود. به دلیل اینکه «تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد» الزام بند ۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است، با بند ۱ اصل یکصدودهم مغایرت دارد.

 10. این تبصره و بندهای آن با نقض قواعد مقرر در سایر قوانین در خصوص نحوه واگذاری اموال متعلق به دولت نظیر قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون برگزاری مناقصات و برقراری سازوکاری جدید جهت انعقاد قرارداد دولت با بخش­های خصوصی و تعاونی دارای ماهیتی غیربودجه­ای بوده و نظام حقوقی واگذاری طرح­ها و اموال دولتی را مختل می­نماید.
 11. اطلاق عناوین قراردادی نظیر «واگذاری»، «مشارکت»، «ساخت و بهره­برداری» و «برون­سپاری» شامل تمامی طرح­های موضوع این تبصره می­شود. از سوی دیگر اطلاق طرح­های موضوع این تبصره شامل مواردی نیز خواهد بود که طبق سیاست­های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی باید توسط دولت اجرایی شود و نباید واگذار گردد. عناوین مشمول گروه «۳» ماده (۲) قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ از جمله این موارد هستند. لذا اطلاق واگذاری طرح­های دولتی بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیت و ضابطه­ای از دیگر اشکالات صدر تبصره «۱۹» است. از سوی دیگر در آن قسمت از طرح­هایی که مشمول گروه «یک» ماده (۲) هستند، مشارکت دولت با بخش­های خصوصی و تعاونی ممنوع شده است.[۱] لذا از این حیث نیز اصلاح قانون دائمی و دارای ماهیتی غیر بودجه­ای است.

 12. عدم پیش­بینی سازوکاری دقیق و مشخص و یا حداقل بیان ضوابط چگونگی واگذاری طرح­ها به معنای نفی تشریفاتی نظیر لزوم برگزاری مزایده یا واگذاری از طریق فرآیند بازار بورس، سبب ایجاد فساد و بروز معاملاتی رانتی در فرآیند اجرایی این تبصره خواهد بود. این امر از حیث زمینه­سازی فساد، علاوه بر مغایرت مذکور در بند ۷ فوق الذکر، مغایر بند «۱» اصل ۳ قانون اساسی نیز هست.

 13. عدم تعیین سقف و ردیف در بندهای این تبصره مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی بوده و از این حیث که نظارت دیوان محاسبات کشور را از نظر عدم تعیین اعتبار مصوب در جداول این قانون و عدم تعیین ردیف مربوط با اخلال مواجه می­سازد مغایر اصل ۵۵ قانون اساسی است.

 14. همچنین با توجه به اینکه نوع قرارداد این بند به طور مطلق «قرارداد مشارکت» بیان شده است و با توجه به ضوابط مقرر در قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ مبنی بر رعایت حدود مشارکت دولت در طرح­های مشمول گروه­های دوم و سوم موضوع ماده (۲) قانون فوق­الذکر، این بند از این جهت نیز دارای ابهام بوده و در صورت نقض مقررات قانونی موصوف و اصلاح قانونی دائمی دارای ماهیتی غیربودجه­ای بوده و مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی است.

 15. بر اساس بند «ج» ماده (۳) قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ «سرمایه‌گذاری، مالکیت و مدیریت در فعالیتها و بنگاههای مشمول گروه سه ماده ‌(۲) این قانون منحصراً در اختیار دولت است.» بنابراین حکم بند ۸، از حیث اینکه صرفاً حفط مالکیت را بیان داشته است مغایر بند فوق­الذکر است. بر اساس تبصره «۱» این بند از قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ ، صرفاً خرید خدمات مالی، فنی، مهندسی و مدیریتی در خصوص موضوعات این بند از بخش غیردولتی قابل انجام است. همچنین در خصوص واگذاری در حوزه­های سلامت، آموزش و تحقیقات و فرهنگ نیز دولت موظف بوده است لایحه نحوه واگذاری را ظرف یک سال به مجلس تقدیم نماید و ضوابط اجرایی واگذاری­ها در حزه­های مزبور مشخص نشده است. عدم تعیین ضوابط مذکور و واسپاری آن به دولت می­تواند زمینه­های اختلال در روند فعالیت­های مربوط به این حوزه­ها را فراهم آورده و موجب بروز مشکلاتی در خدمات دهی دولت در این حوزه­ها گردد. لذا از این جهت مغایر بند «۱۰» اصل ۳ قانون اساسی می­باشد.

 16. بند ۹ از حیث کاهش تکلیفی منابع سازمان تامین اجتماعی و نیز تبعیض آمیز بودن حکم مغایر اصل ۴۰ و بند «۹» اصل ۳ قانون اساسی می­باشد.

 17. بند ۱۲ به وضوح به معنای ایجاد زمینه­های بروز فساد بوده و از این حیث مغایر بند «۱» اصل ۳ قانون اساسی است. نه تنها طرح­های این تبصره از تشریفات مزایده مستثنی شده­اند بلکه به تشخیص دستگاه اجرایی ذی­ربط اکتفا شده و حداقل نظارت از سوی هیات وزیران را نیز منتفی ساخته است.

 18. نکته مهم آخر آن که بنابر تجربه سال های گذشته، از این تبصره در صورت تصویب، بخش خصوصی استقبالی نخواهد کرد. ولی بخش خاص ممکن است با تبانی موارد خاصی را که چپاول آسان تری را ممکن می سازد، معامله کنند. اگر برای مردم آبی نمشود، برای شبکه فساد نان میشود.

مشکلات این تبصره بیش از این هاست ولی فرصت نیست. برای توفیق شما برادران ارجمند شورای نگهبان دعاگو هستم.

احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

[۱]. الف ـ مالکیت، سرمایه‌گذاری و مدیریت برای دولت در آن دسته از بنگاههای اقتصادی که موضوع فعالیت آنها مشمول گروه یک ماده (۲) این قانون است، اعم ازطرحهای تملک داراییهای سرمایه‌ای، تاسیس موسسه و یا شرکت دولتی، مشارکت با بخش‌های خصوصی و تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی، به هرنحو وبه هرمیزان ممنوع است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود
۲۷ خرداد ۱۳۹۷نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی
۲۴ خرداد ۱۳۹۷احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است
۲۰ خرداد ۱۳۹۷جزئیات نامه‌نگاری سیف با محسنی اژه‌ای
۷ خرداد ۱۳۹۷توکلی ضمن هشدار به کرباسیان درباره اشتباهات در پرونده های مالیاتی، پیشنهاد داد؛آمادگی دیده بان شفافیت و عدالت برای کاهش پرونده های غلط مالیاتی
۲ خرداد ۱۳۹۷توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت از وزارت راه به دلیل تعلل در راه‌اندازی سامانه املاک/ آخوندی قانون را مطالعه کند
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تصاویر/ برگزاری جلسه‌ی دیده‌بان شفافیت و عدالت با حضور احمد توکلی  
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام
۲۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷احمد توکلی: الان وقت تسویه‌حساب و سرزنش دولت نیست/باید در کشور حامی سیاست‌های راهبردی تعیین‌شده رهبری باشیم
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی به دادستانی تهران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسین۲۷۲۷۳۶۱۸:۴۶:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
سلام... خب این یعنی تعهد.. یعنی انتقاد دلسوزانه و نه فرافکنی... مبارزه بافساد.. مو رو ازماست کشیدن.. احسنت دکتر جان
ناشناس۲۷۲۷۳۷۱۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
چطور مجلس هیچ توجهی به این قضیه به این مهمی نکرده خدا اقای توکلی رو برای این مملکت نگه داره
علی۲۷۲۸۰۶۲۰:۰۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
چیزی هم مونده مگه که بخان بفروشن؟شکرخدا همه چی رو فروختن به خودشون و دورو بریاشون.
ناشناس۲۷۳۰۶۲۰۷:۰۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
معمولا روش مزایده گذاشته می شود. / این پروژه ها گاه بیش از سی سال از عمرشان گذشته بعضا از روی سیاسی کاری و جلب رای و انتخاباتی بوده ، اما توجیه اقتصادی ندارد. سخن آقای توکلی درست است بویژه اگر محدود شهرهای بزرگ باشد زمین حکم گنج و طلا دارد !
ناشناس۲۷۳۱۲۵۰۸:۳۷:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
ای کاش بقیه هم کمی مثل شما انصاف و دقت داشتن
ناشناس۲۷۳۱۳۹۰۸:۵۳:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
احسنت
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 2. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 3. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 4. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 5. سرمربی تیم ملی والیبال: تیم ایران هنگام ورود به آمریکا مورد بازجویی FBI قرار گرفت!

 6. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

 7. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 8. چرا دچار "افسردگی صبحگاهی" می‌شویم؟

 9. دیدار نتانیاهو و ملک عبدالله دوم در امان

 10. ترامپ: آلمانی‌ها به خاطر موضوع مهاجرت از دولتشان روی برمی‌گردانند

 11. احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

 12. اگر این موتورسوار کلاه ایمنی نداشت...  

 13. ترامپ برای 200 میلیون دلار دیگر از کالاهای چینی تعرفه 10 درصدی اعمال کرد

 14. برنامه آمریکا برای مقابله با ایران با پیام‌های اسلام‌ستیزانه برای زنان و جوانان

 15. دفع خطر ابتلا به دیابت با مصرف «عدس»

 16. آمریکا و کره جنوبی رزمایشهای نظامی مشترک خود در شبه جزیره را به حالت تعلیق درآوردند

 17. دیدار انگلیس-تونس از دریچه دوربین فیفا  

 18. ایران بدون شاه، یک ایران خوب خواهد شد/ رایج‌ترین پرسش خبرنگاران از آیت‌الله چه بود؟

 19. کارنامه‌های ۱۰۰ هزار تومانی/ گروکشی به سبک مدرسه‌ای

 20. انگلیس 2 - تونس یک؛ رستگاری سه شیر در وقت‌های اضافه  

 21. انگلیس 2 - تونس یک؛ رستگاری سه شیر در وقت‌های اضافه  

 22. بهبود کودکان دچار سوءتغذیه با مصرف ویتامین D

 23. ساخت بالگردبا بطری نوشابه!  

 24. آتش‌سوزی در هواپیمای تیم ملی فوتبال عربستان  

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های دیروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 5. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 6. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 7. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 8. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 9. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 10. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 11. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 12. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 13. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 14. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 15. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 16. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 17. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 18. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 19. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 20. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 21. سرمربی تیم ملی والیبال: تیم ایران هنگام ورود به آمریکا مورد بازجویی FBI قرار گرفت!

 22. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 23. محمد ثلاث قصاص شد

 24. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 25. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

پربحث‌های هفته

 1. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 4. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 5. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 6. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 7. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 8. جمعه عید سعید فطر است

 9. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. سیف: گران شدن سکه روانی است

 20. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 21. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 22. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 23. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 24. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 25. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

پربحث‌های دیروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 3. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 4. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 5. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 6. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 7. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 8. دادستان کل کشور: عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد

 9. 3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 10. فرهاد جعفری آزاد شد

 11. تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس

 12. توهین علی جنتی به شعرخوانی مطیعی در عید فطر  

 13. ضرغامی: افراد زیادی در لباس انقلاب رفتار طاغوتی دارند

 14. توضیحات استاندار خراسان رضوی از تلاش نافرجام گروه‌های معاند برای اقدامات تروریستی

 15. هیچ نماینده ای به جام جهانی نمی رود

 16. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 17. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 18. جزییات نامه‌ حاجی بابایی به رییس‌جمهور

 19. روحانی در گفت‌وگوی تلفنی‌ با امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

 20. زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند

 21. روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

 22. نمایندگان مجلس چهارشنبه با رهبر انقلاب دیدار می کنند

 23. موسویان : امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است

 24. استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد + محورهای طرح

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 2. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 3. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 4. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 7. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 8. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 9. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 10. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 11. هزینه های عجیب در پاستور و مجلس/ نامزد احتمالی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات/ انتقاد تند کواکبیان از دولت/ سخنان رئیسی درباره شرایط مردم/ بی توجهی به فضاسازی جدید احمدی نژادی ها

 12. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 13. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 14. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 15. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 16. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 17. «سلاح ایرانی» در انتظار بازار جهانی/ «آرمیا»؛فرصتی برای جذب مشتری

 18. متن پیامک های ارسالی به نمایندگان درباره لوایحه چهار قلو بخصوص FATF / تهدیدی در کار نبود + عکس

 19. روحانی: امروز در برخی از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد

 20. بیژن مقدم: انتظار از رئیس جمهور تصمیم قاطع به تغییر در کابینه با شاخص‌های کارآمدی، جوانگرایی و مردم‌داری است‌/ به منتقدین دولت اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب اعتنا کنید

 21. ذوالنور خطاب به روحانی: با فشار، تهدید کردن و انواع راه‌ها نمایندگان را وادار به انصراف از سوال کردید

 22. ابطحی: کسانی که به روحانی رای دادند حالشان خوب نیست

 23. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 24. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 25. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

آخرین عناوین