قبرستانی که سنگ‌قبر قربانی می‌گیرد + عکس

گروه اجتماعی الف،   3961220004 ۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

«قول داده بودند دور محوطه را فنس بکشند، نگهبانی در محوطه مستقر شود و سنگ قبرهای خاص تاریخی قبرستان "خالدنبی" را برای حضورگردشگران ساماندهی کنند، اما نه تنها بعد از گذشت پنج ماه، هیچ اتفاقی نیفتاده بلکه حالا سنگ‌قبرها ابزاری برای استفاده‌های غیرمعمول در این قبرستان تاریخی شده‌اند!»

ایسنا نوشت: مسعود شیرمحمدلی یکی از تورلیدرهای بومی استان گلستان است که به واسطه‌ی شغلش دست‌کم چند ماه یک‌بار سری به قبرستان "خالد نبی" می‌زند، قبرستانی که به واسطه‌ی طرح و نقوش خاص سنگ قبرهایش تا همین شهریور امسال کمتر مورد توجه رسانه‌ها بود، اما بعد از آتش‌سوزی پنج ماه گذشته، این قبرستان آنقدر مورد توجه قرار گرفت که متولیان زیارتگاه خالدنبی و قبرستان‌اش را به دادن وعده‌هایی وادار کند، وعده‌هایی برای حفاظت بهتر از این محوطه‌ی تاریخی مانند نخستین تسهیلات یعمی استقرار یگ نگهبان و فنس‌کشی دور محوطه‌ی قبرستانی زیارتگاه.

اما حالابعد از گذشت پنج ماه، نه در بخش آتش‌گرفته‌ی گذشته، بلکه در فضایی وسیع‌تر وضعیت قبرها بسیار نابسامان است، این‌ها را می‌توان به راحتی از فیلم‌ها و عکس‌هایی که شیرمحمدلی در اختیار رسانه‌ها قرار داده فهمید، تصاویری که کمتر از یک هفته‌ی گذشته ثبت شده‌اند و امروز در بخش فرهنگی اغلب رسانه‌ها حرف اول می‌زنند.

استفاده از سنگ قبرها در استقرارِ کانکس و قرار گرفتن آن‌ها زیر پایه‌های کانکسِ نگهبان، حفاری‌هایی که برای انجام فنس‌کشی در محوطه انجام شده‌اند اما فقط مصالح این کار فقط در فضای اطراف قبرستان پراکنده شده و هیچ خبری از فنس‌کشی دور قبرستان نیست.

استفاده از تکه‌های سنگ قبر برای مستحکم‌کردن سقف اتاقکِ کانکس‌ها در خالدنبی یا استفاده از تکه‌های سنگ قبر برای پختن کباب در محوطه و از سوی دیگر اتصال سنگ قبرها در زمین به بدترین صورت ممکن با استفاده از ملات غیربومی در زمین را می‌توان از بدترین شرایط کنونی قبرستان خالد نبی دانست. از سوی دیگر علاوه بر عوامل انسانی، با وجود دائمی سنگ قبرها در فضای باز و براثر عوامل طبیعی و گل‌سنگ‌ها، ترک‌های زیادی روی سنگ قبرها ایجاد شده‌اند، که همین اتفاق نیز می‌تواند به تخریب بیشتر  در جریان طبیعی هوا کمک کند.

وضعیت سنگ‌قبرها در قبرستان تاریخی خالدنبی استان گلستان

گردشگران خالد نبی قرص ضدادرار استفاده می‌کنند

شیرمحمدلی بومی استان گلستان  و یکی از لیدرهای گردشگری استان گلستان، در مورد آخرین وضعیت این روستای هدف گردشگری و قبرستان خالد نبی به ایسنا توضیح می‌دهد: کانکسی برای استقرار نگهبان در یک نقطه از قبرستان قرار داده‌اند، اما به نظر می‌رسد نگهبانی که حدود شش ماه است حقوق خود را نگرفته تمایلی برای انجام وظیفه خود به طور کامل ندارد و فقط روزی چندبار از محوطه بازدید می‌کند ودر شب هیچ نگهبانی برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی آن هم در محوطه‌ای به این گستردگی  و پراکندگی سنگ قبرها، نگهبانی نمی‌دهد.

 او با اشاره به ناهمگونی کانکس قرار گرفته در محوطه با فضا و نارضایتی گردشگران از آن کانکس که در عکس‌ها مشخص است و محیط را به هم می‌زند، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر تعدادی سنگ قبر را به عنوان پایه کانکس‌ها زیر آن‌ها قرار داده‌اند. همچنین سرویس بهداشتی مناسبی برای استفاده گردشگران وجود ندارد، به اندازه‌ای که برخی گردشگران خارجی برای حضور در این فضا قرص ضد ادرار استفاده می‌کنند تا نیاز به توالت نداشته باشند.

او با اشاره به نبود درخت یا سایبانی برای استفاده گردشگران در این قبرستان تاریخی، می‌گوید:‌ هر چند ورودی از گردشگران برای وارد شدن به قبرستان گرفته نمی‌شود اما با وجود نداشتن هیچ امکانات مناسبی برای گردشگران از آن‌ها ورودی پارکینگ گرفته می شود.

شیرمحمدلی، حضور گردشگران خارجی در این قبرستان را به نسبت گردشگران داخلی بسیار بیشتر می‌داند و ادامه می‌دهد: نام قبرستان خالد نبی را در کتاب‌های معتبر گردشگری خارجی مانند  ( Lonely planet )) ثبت کرده‌اند به همین دلیل تعداد گردشگران خارجی که به این نقطه سفر می‌کنند بسیار بیشتر است.

او تاکید می‌کند: با این وجود مسیر غیراصولی و آسفالت نشده‌ی قبرستان خالد نبی راه را برای حضورگردشگران سخت کرده است.

کانکس قرار گرفته در محوطه قبرستان خالدنبی

نیاز به کمک میراث فرهنگی داریم

صالح حمیدزاده، دهیار روستای «گچی‌سو بالا» که منطقه نمونه گردشگری «خالدنبی» نیز زیرمجموعه آن است، در این زمینه به ایسنا توضیحاتی می‌دهد.

حمیدزاده با بیان این‌که بیش از یک سال از ثبت ملی خالد نبی در فهرست آثار ملی می‌گذرد، بیان می‌کند: دهیاری و اعضای هیات امنای زیارتگاه خالدنبی با پیگیری‌هایی که انجام دادند این محوزه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و به عنوان یک موزه فضای باز انتخاب شد.

وی همچنین با بیان این که قرار شد دو کانکس برای حضور دائم نگهبان در محوطه مستقر شود، اظهار می‌کند: هر چند این کار انجام شد و نگهبانی نیز مستقر شد، اما هزینه‌ی نگهبان را تا کنون دهیاری پرداخت کرده است و میراث فرهنگی هیچ کمکی نمی‌کند.

حمیدزاده با اشاره به پتانسیلِ زیادِ این روستای هدف گردشگری برای جذب گردشگران، به لزوم حمایت و کمک از سوی میراث فرهنگی اشاره می‌کند و می‌گوید: این روستا ۱۲ سال پیش به عنوان روستای هدف گردشگری به ثبت رسید، اما در این مدت حتی از پرداخت حقوق نگهبان قبرستان نیز سر باز زده‌اند.

وی با اشاره به پرداخت نکردن اعتبار مناسبی براین محوطه تاریخی از سوی میراث فرهنگی؛ ادامه می‌دهد: مدتی پیش مانند زمان‌های گذشته بار دیگر اعلام کردند که اعتباری جداگانه برای قبرستان خالدنبی اختصاص یافته است، اما تاکنون هیچ اعتباری به اینقبرستان تاریخی و روستای هدف گردشگری آن پرداخت نشده است.

سنگ قبرهایی که زیرکانکس‌ها قرارگرفته‌اند

دهیار روستای «گچی‌سو بالا» همچنین با اشاره به قرار دادن تعدای سنگ قبر زیر کانکس نگهبانی و آسیب‌هایی که به این محوطه بر اثر عوامل انسانی و طبیعی وارد می‌شود، بیان می‌کند: ثبت ملی فقط فنس کشی یا برق کشی برای یک محوطه تاریخی نیست، این کار دردی را دوا نمی‌کند. نخست باید دو نفر به صورت شیفتی و به طور مداوم از این محوطه تاریخی و گسترده محافظت کنند.

او با تاکید بر این‌که منطقه نمونه گردشگری تابستان یا زمستان نمی‌شناسد و باید در هر زمانی به آن توجه شود، می‌گوید: افزایش زائران به این روستای تاریخی در طول سال‌های گذشته بسیار زیاد بوده است، دهیاری نیز تا کنون موفق شده با ایجاد اقامتگاهی فقط سالیانه به ۲۰۰ هزار گردشگر و مسافر امکانات بدهد.

 

خالدنبی برهوت شده و تعداد زیادی از سنگ قبرهایش را شکسته‌اند

چه قول‌هایی به زیارتگاه و قبرستان خالدنبی داده بودند

شهریور امسال بود که به دلیل آتش‌سوزی در قبرستان «خالدنبی» استان گلستان، توجه‌ها به سمت این محوطه‌ی تاریخی کشیده شد. سنگ‌ قبرهای شکسته‌ی پراکنده‌ای که در طول سال‌ها در میان علفزار قبرستان به حال خود رها شده بودند، یا تَرک‌هایی که روی سنگ قبرهای خاص این محوطه را پوشانده یا حتی معدود حفاری‌های غیر مجاز در این محوطه، که فقط هشت ماه از ثبت ملی آن درفهرست میراث ملی می‌گذرد، نمونه‌ی بارز نیاز به توجه به این قبرستان تاریخی بودند.

هر چند در روزهای پایانی شهریور گفته شد؛ «تفاهم‌نامه‌ی در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالدنبی با هدف تامین نگهبان به صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در داخل محوطه بر اساس الگوی علمی تاریخی انجام شود، همچنین فنس‌کشی انجام شده و یکسری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت گیرند.

اقتصادگردشگری در این منطقه به واسطه وجود بقاع متبرکه، طبیعت منطقه و تپه ماهورها، تقویت بوم‌گردی، گردشگریِ زیارتی و تاریخی در ابعاد مختلف خود دلیلی محکم برای لزوم توجه میراث فرهنگی و پشتیبانی آن‌هاست.

قبرستان خالد نبی و حضور گردشگران و مردم در این محوطه تاریخی
برهوت خالدنبی و بی‌توجهی به حضور هر شخصی در این محوطه تاریخی
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 2. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 3. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 4. برخورد مرگبار قطار با خودرو در ایالت «تنسیِ» آمریکا

 5. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 6. چرا نتانیاهو ناگهان پای «بحران آب» ایران را وسط کشید؟ / آیا این سخنان با هماهنگی جان بولتون و عربستان بیان شد؟

 7. نوشته پشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد  

 8. لحظه باشکوه طلوع آفتاب در عکس روز نشنال جئوگرافیک  

 9. ترمیم قلب با خوردن روزی ۴ فنجان قهوه

 10. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. قدردانی وزیر ورزش از مقام معظم رهبری

 13. فوتسال ایران در رده ششم جهان+جدول

 14. توهین هواداران آرژانتینی به سامپائولی در ورزشگاه نیژنی

 15. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 16. هافبک کلمبیا تهدید به مرگ شد

 17. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 18. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 19. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 20. دادگاه شیکاگو پرونده تاجر ایرانی را باردیگر به جریان انداخت

 21. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 22. توئیت کاپیتان پرسپولیس درباره پیروزی کرواسی  

 23. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 24. علیرضا جهانبخش:پرتغال را می‌بریم

 25. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

پربحث‌های دیروز

 1. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 2. ذوالفقارنسب: استراتژی کادر فنی تیم ملی مقابل اسپانیا صحیح نبود/ نمی‌شود ۹۰ دقیقه اتوبوسی دفاع کرد

 3. واکنش «راموس» به حضور زنان در ورزشگاه آزادی

 4. بازتاب نمایش دلاورانه ایران در رسانه های معتبر دنیا

 5. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 6. کی‌روش: نتیجه عادلانه، مساوی بود/ VAR اگر ۶ ماه دیرتر می‌آمد گل ما صحیح اعلام می‌شد

 7. کنایه مارکا به ایران و مورینیو + عکس

 8. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 9. کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟

 10. حضور خانواده ها در ورزشگاه با دستور رئیس‌جمهور

 11. گریه ملی‌پوشان پس از باخت به اسپانیا/ تشویق شدید شاگردان کی‌روش در کازان

 12. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 13. برتری خفیف قهرمان سابق جهان مقابل پسران ایران در آمار

 14. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 15. واکنش «وحید حقانیان» به بازی ایران و اسپانیا

 16. دایی: آفرین بچه ها، آفرین کی روش

 17. کی‌روش: تمام بازیکنان جانفشانی کردند و آزمون هم از این موضوع مستثنی نیست

 18. رازی که ۱۴ سال بعد از قتل برملا شد

 19. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 20. واکنش پیکه و سائول به پیروزی مقابل ایران

 21. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 22. خودروی اشراف‌زادگان کُره در سال ۱۹۰۰!   

 23. علت پرش قیمت مسکن

 24. پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در روسیه

 25. شهادت دو مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 7. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های دیروز

 1. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 2. مردانه باختیم/ واکنش کاربران فضای مجازی به شکست قهرمانانه ایران در مقابل اسپانیا

 3. واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر

 4. چهار ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر در گرجستان بازداشت شدند

 5. دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است

 6. یکی از مهم‌ترین آرزوهای شهید چمران چه بود؟ +فیلم

 7. حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت

 8. رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان: موضوع ایرانشهر یک کلاغ چهل کلاغ شد

 9. آدرس ستادهای ترخیص خودرو در تهران

 10. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای آغازین تابستان

 11. چند راهکار برای عمیق کردن عشق بین زوج‌های جوان

 12. 31 خرداد؛ مرثیه‌ای برای زمین

 13. فراخوان مشمولان سرباز معلم در تیر ماه 97

 14. 6 سال حبس برای اختلاس 800 میلیون تومانی در استان مرکزی

 15. افزایش خانوارهای تک نفره در ایران

 16. امکان چاپ کارت شرکت در آزمون سراسری از ۳ تیرماه

 17. جاده چالوس در نخستین روز تابستان یکطرفه می‌شود

 18. زمان مرگ خود را پیش‌بینی کنید!

 19. جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

 20. تهدید سایت‌های شرط‌بندی آنلاین را جدی بگیرید!

 21. چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

 22. جدول وضعیت ۱۲ پرونده مهم اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 5. علی دایی در سرپل ذهاب 71 خانه مسکونی می سازد

 6. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 7. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 8. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 9. دریاچه ارومیه عمیق شد

 10. دارو گران می‌شود+ جزئیات

 11. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 12. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 13. تشریح روند پرداخت مالیات پزشکان

 14. مردانه باختیم/ واکنش کاربران فضای مجازی به شکست قهرمانانه ایران در مقابل اسپانیا

 15. واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر

 16. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 17. افروغ: بومی‌سازی در علوم انسانی ضرورت انکارناپذیر است

 18. ساخت پلاسکوی جدید آغاز شد/ واکنش شورای شهر

 19. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 20. چهار ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر در گرجستان بازداشت شدند

 21. دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است

 22. یکی از مهم‌ترین آرزوهای شهید چمران چه بود؟ +فیلم

 23. حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت

 24. رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان: موضوع ایرانشهر یک کلاغ چهل کلاغ شد

 25. آدرس ستادهای ترخیص خودرو در تهران

آخرین عناوین