هتل بین المللی

آیا شبکه تلویزیونی ایران کالا می‌تواند گِره کور رکود در بخش تولید داخلی را باز کند؟

احمدرضا هدایتی، گروه اقتصادی الف،   3961219119 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا شبکه تلویزیونی ایران کالا می‌تواند گِره کور رکود در بخش تولید داخلی را باز کند؟

 بی‌شک هر اقدامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، ستودنی و قابل تقدیر است، اما آیا واقعاً اقداماتی مانند؛ ایجاد شبکه تلویزیونی ایران کالا می‌تواند گِره کور رکود در بخش تولید داخلی را باز و به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک نماید؟ اصولاً از نظر رسانه ملی چند نفر از افراد جامعه حاضرند، فقط برای دیدن یکسری آگهی مستمر و قطعاً متفاوت و نامرتبطِ تلویزیونی وقت بگذارند؟

سوال دیگر این‌که آیا فقط با تبلیغ کالا می‌شود، چرخه تولید را به گردش درآورد؟ آیا تبلیغ رایگان کالاهای غیرضروری (هرچند تولید داخل) در این شبکه، منجر به ترویج مصرف‌گرایی در جامعه نخواهد شد؟ آیا کارشناسی لازم در این رابطه صورت گرفته و تمام آثار و پیامدهای این کار از جمله؛ صرفه اقتصادی در قیاس با سایر روش‌ها، ترویج مصرف‌گرایی و سایر عوارض جانبی در بلندمدت و کوتاه‌مدت مورد بررسی قرار گرفته است؟

به‌نظر می‌رسد این اقدام هرچند در رونق دادوستد و تجارت بی‌تاثیر نخواهد بود، اما اولاً روشی معمول و حرفه‌ای نیست و ثانیاً اولویت اول و بهترین گزینه برای شتاب بخشیدن به چرخه کسب و کار محسوب نمی‌شود. چرا که مجموعه‌ای از عوامل مختلف و البته مرتبط با یکدیگر، زمینه بروز نابسامانی و رکود در بخش تولید را فراهم نموده که تبلیغ با این شکل، احتمالاً یکی از کمترین آنها به‌شمار می‌رود.

با این حساب شاید تصور شود که رفع تحریم‌ها، مهمترین چالش بخش اقتصاد کشور و بزرگترین مانع تحقق اقتصاد مقاومتی است، اما بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه بر این باورند که تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور هیچ‌گاه بیش از 20 تا 30 درصد نبوده و نیست، بلکه این آثار روانی و سوءاستفاده افراد فرصت‌طلب از شرایط تحمیلی ناشی از تحریم است که منجر به نوعی «خودتحریمی» در کشور شده است.

اساساً همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها متذکر شده‌اند، هدف اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی پایه‌های اقتصادی کشور در برابر انواع تهدیدات و آسیب‌های داخلی و خارجی و برون رفت از وضعیت موجود است، بنابراین؛ این مقوله نمی‌تواند، مانع اصلی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی تلقی شود.

حال این پرسش مطرح می‌شود که عوامل اصلی رکود در بخش تولید کدامند؟

در پاسخ به این سوال، در گام نخست باید به سهم و نقش تولیدکنندگان در این رابطه پرداخته شود، عوامل و عناصری مانند؛ پایین بودن نرخ بهره‌وری، هزینه‌های سربار غیرضروری و توجیه‌ناپذیر، عدم خلاقیت و نوآوری در تولید و ارائه محصولات جدید و به‌روز، عدم اعتماد و استفاده از توان نخبگان و مهمتر از همه، کم‌توجهی برخی از تولید کنندگان به موضوع «کیفیت» که بیشترین نقش را در پیدایش این نابسامانی‌ها برعهده دارند.

همچنین ترجیح منافع کوتاه‌مدت بر منافع بلندمدت و اتخاذ تصمیمات غیرمنطقی، ناپایدار و غیرحرفه‌ای، مانند؛ سوءاستفاده برخی از تولیدکنندگان از شرایط خاص و بحران‌های موردی برای گران کردن قیمت یا کاهش کمیت و کیفیت محصولات خود و یا واگذاری قطعات قابل تولید در بنگاه‌ها، به شرکت‌های خارجی (به بهانه پایین بودن هزینه تولید در خارج)، بخش دیگری از نکات مغفول در این بخش هستند.

اگرچه بعضی از این معضلات معلولِ نادیده انگاشتنِ مزیت‌های برتری‌ساز و عمدتاً ناشی از ضعف بلوغ اقتصادی و تجاری برخی از تولیدکنندگان است، اما فراگیر نبوده و فقط به گروه محدودی از آنها محدود می‌شود، با این‌حال به علت ارتباط حلقه‌های تولید با یکدیگر، معمولاً به از دست دادن تدریجی اعتبار و قدرت رقابت و حضور بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان در بازار و رکود چرخه تولید در همه بخش‌های تولید منتهی می‌شود.

در بخش دولتی نیز باید به عواملی مانند؛ وجود برخی از اشکلات در قانون کار و نادیده انگاشتن برخی از حقوق سرمایه‌گذار در مواردی مانند؛ چگونگی حفظ حق مالکیت معنوی و تجاری ابداعات و اختراعات بنگاه‌ها، مالیات‌های سنگین و بعضاً ناعادلانه و سایر هزینه‌های تحمیلی مستقیم و غیرمستقیم به تولیدکنندگان از جمله؛ عوارض شهرداری و ارزش افزوده یا هزینه بالای آب و برق و گاز مصرفی، کم و محدود بودن میزان تسهیلات بانکی و متقابلاً بالا بودن نرخ بهره تسهیلات اعطایی و بنگاه‌داری و واسطه‌گری بانک‌ها به‌جای حمایت از تولیدکنندگان و همچنین، کم‌توجهی به اصول آمایش سرزمینی برای صدور مجوز فعالیت‌ها اشاره کرد.

آخرین نقش و به عبارت دیگر، گام سوم در ارتباط با خریدار و مصرف‌کننده‌ای است که باید با ترجیح خرید کالای ایرانی، شرایط را برای کمک به ادامه حیات بخش تولید در داخل کشور فراهم نماید، البته در این زمینه تولید کننده نیز نباید فقط به فروش در بازار داخلی اکتفا نماید، بلکه باید با همکاری متقابل دولت، بازارهای خارجی را نیز هدف قرار دهد، که طبیعتاً رسانه ملی می‌تواند در این زمینه نقش اساسی داشته باشد.

با این‌حال، این نقطه آغازین و نقش اصلی رسانه ملی در بخش تولید نیست، بلکه به تعبیر حضرت امام(ره)، صدا و سیما به‌عنوان «بزرگترین دانشگاه عمومی کشور» باید نقش و رسالت آموزشی و اطلاع‌رسانی خود را نیز به درستی ایفا نموده و سایر ابعاد کار (مانند موارد فوق) را نیز مورد توجه قرار دهد.

با این توضیحات، قطعاً بهترین و مناسب‌ترین اقدام رسانه ملی در چند سال اخیر که رهبر معظم انقلاب همواره موضوع را با کلیدواژه «اقتصاد مقاومتی» در شعارهای سال و سخنرانی‌های مختلف مورد تاکید قرار داده‌اند، می‌توانست و هم‌اکنون نیز می‌تواند، ایجاد شبکه‌های تلویزیونی کاربردی‌تر و موثرتری مانند؛ شبکه تلویزیونی کشاورزی (شبکه سبز یا شبکه روستا) و همچنین شبکه صنعت یا شبکه کارآفرینی باشد.

وقتی رسانه ملی می‌تواند، به صورت رایگان تبلیغ کالای ایرانی را بر عهده بگیرد، حتماً می‌تواند به جای تمرکز بر تبلیغ کالاهای ایرانی در یک شبکه تلویزیونی تبلیغاتی، تبلیغ این کالاها را متناسب با مخاطبین خود و به شکل گسترده، در همه شبکه‌ها و به‌خصوص در دو شبکه تخصصی مورد اشاره انجام دهد و از این طریق به شکل عملی در جهت تحقق «اقتصاد مقاومتی» گام بردارد.

بدیهی است که این شبکه‌ها می‌توانند، با ارائه اخبار، نمایش ماشین‌آلات و ابزار جدید، معرفی وترویج فناوری‌ها و روش‌های نوین و اطلاع‌رسانی در مورد آخرین یافته‌ها و دستاوردهای مرتبط با هر موضوع، یا مصاحبه با کارآفرینان و تولیدکنندگان نمونه در هر بخش و اطلاع‌رسانی در مورد نحوه عمل و علل موفقیت آنها، معرفی افراد و موسسات مرتبط با هر موضوع و پخش فیلم و سریال آموزشی و ترویجی و حتی تفریحی و سرگرمی مرتبط و سایر اقدامات مشابه، نقش ویژه‌ای را در این زمینه بر عهده بگیرند. 

کارشناس ارشد مدیریت

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۹ اسفند ۱۳۹۶مسئولان گزارش عملکرد سال 96 درباره شعار سال را ارایه دهند
۲۹ اسفند ۱۳۹۶قاضی‌پور:دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند/ انتقاد از واردات بی‌رویه
۲۷ اسفند ۱۳۹۶دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟
۲۵ اسفند ۱۳۹۶مصباحی‌مقدم: دولت در پایان سال گزارشی از اجرای فرامین اقتصادی رهبری ارائه کند
۲۳ اسفند ۱۳۹۶محسنی اژه‌ای: توفیق زیادی در مبارزه با قاچاق کالا نداشتیم
۱۲ اسفند ۱۳۹۶شبکه ایران کالا افتتاح شد/ فرش قرمز برای تولید ملی
۱۱ اسفند ۱۳۹۶قرار بود اقتصاد از گروه‌های خاص گرفته و به مردم داده شود/ اقتصاد ایران مقاوم نشد هیچ، شکننده هم شده است/ منافع برخی اجازه اصلاح اقتصاد ایران را نمی‌دهد
۸ اسفند ۱۳۹۶وقتی نیست‌ها هست می‌شود!
۷ اسفند ۱۳۹۶کارنامه دولت در سال اقتصاد مقاومتی چگونه است؟
۲۹ بهمن ۱۳۹۶سالی ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش افزوده دریافت می‌کنیم/ تامین ۳۵ درصد از بودجه و درآمدهای ارزی کشور از نفت/۳۰۰ شرکتی که دولت تدبیر و امید واگذار نکرد!
۲۴ بهمن ۱۳۹۶فرمانده کل سپاه پاسداران: مسوولانی با اعتقاد‌ به توانایی‌های بومی و اقتصاد مقاومتی انتخاب شوند
۲۱ بهمن ۱۳۹۶اندیشه‌های اقتصادی امام خمینی و درخواست او از دولت‌ها چیست؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسین ناصری۲۷۱۲۸۹۱۵:۰۳:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
دوستان عزیز بیخود زور نزنید. تا زمانی که قیمت دلار به صورت کاذب توسط دولت پایین نگه داشته میشه تولید ملی تنها و تنها مثل یک شوخی میمونه. هیچوقت با این قیمت دلار تولیدات ملی نمیتونن از رقبای خارجی پیشی بگیرن. قیمت دلار بایستی نزدیک به ۱۰ هزار تومان باشد تا تولید ملی به صرفه باشد. والسلام
ناشناس۲۷۱۴۱۸۱۶:۵۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
گره کور اقتصاد ارتباط با دنیا خروج از انزوا و اصلاح قوانین و شفافیت و پاسخگویی
شهریار۲۷۱۵۵۸۱۹:۱۲:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
شبکه بازار یادتون هست چقدر تونست به اقتصاد کمک کنه؟!ایران کالا هم همون قدر موثره!!!!!!
ناشناس۲۷۱۵۸۳۱۹:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
سلام؛ به نظرم ایجاد شبکه تلویزیونی کشاورزی و شبکه تلویزیونی صنعت، کاملاً کاربردی و برای اقتصاد مقاومتی بسیار مفید و ضروری است.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!

 2. دعای جالب قرائتی/ به امید روزی که بجای خبر تلخ، خبر خوب بشنویم  

 3. فرانسه: مدافعان خروج از برجام، طرح جایگزین ارائه کنند

 4. مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال۹۶ از نظر مردم انتخاب شد  

 5. هراز یک‌طرفه می‌شود/ افزایش 18 درصدی مسافرت‌های نوروزی در محورهای شرق تهران

 6. وزیر خزانه‌داری آمریکا با همتایانش از چند کشور درباره ایران گفت‌وگو کرد

 7. ترامپ: ایران رفتار مناسبی با دنیا ندارد/ تصمیمم درباره برجام را خواهید دید

 8. پیام رئیس جمهور به مناسبت سال نو  

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی:تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید «ما» را جایگزین «من» کنیم

 10. پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷  

 11. خوش و بش نوروزی جهانگیری با مسافران پروزاز تهران-کرمان  

 12. کار خیرخواهانه بشار رسن در جمع کودکان بی‌سرپرست+عکس

 13. اظهارنظر متفاوت رامبد جوان درباره مهران مدیری/ جناب‌خان در «دورهمی»

 14. لحظه تحویل سال ملی‌پوشان فوتبال ایران در تونس  

 15. مسافران مراقب نیش پشه و آب آلوده باشند

 16. احتمال رسیدن اعضای اوپک به ۱۵ عضو

 17. واکنش سیامک انصاری به شایعه دعوایش با مهران مدیری

 18. تحویل سال نو در گلزار شهدای بهشت زهرا (س)  

 19. وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

 20. تبریک ترامپ به پوتین

 21. چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

 22. توییت رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت نظام بانکی در سال ۹۶  

 23. عکسی که اسحاق جهانگیری از خانواده اش در سفر نوروزی منتشر کرد  

 24. توصیه‌های مسافرتی سفر به چین

 25. توئیت تبریک نوروزی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور   

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 3. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 4. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 5. در تصادف پراید و هیوندا؛ هر پنج سرنشین پراید کشته شدند، سرنشینان هیوندا زخمی شدند

 6. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 7. تصاویری از بازگشت دو کاپیتان به تیم ملی فوتبال  

 8. آراستگی از اخلاق مومنان است  

 9. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 10. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 11. ترکیه: ماموریتمان در عفرین هنوز تمام نشده است

 12. آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

 13. دیدار پوتین و رقبا بعد از انتخابات  

 14. ترامپ: به اعدام برای فروشندگان مواد مخدر تمرکز می کنیم

 15. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 16. دی میستورا: سوریه شاهد تجزیه فاجعه بار است

 17. زمین لرزه 4.9 ریشتری کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند

 18. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 19. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 20. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 21. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 22. تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 23. تصویر متفاوت حمید فرخ‌نژاد روی پول هندوستان

 24. واکنش حماس به اتهامزنی محمود عباس

 25. تاکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 5. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 6. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. اسم این موزه چی بود؟  

 9. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 10. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 11. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 12. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 13. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 14. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 21. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 22. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 23. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های امروز

 1. وزیر خزانه‌داری آمریکا با همتایانش از چند کشور درباره ایران گفت‌وگو کرد

 2. آیت‌الله مکارم شیرازی:تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید «ما» را جایگزین «من» کنیم

 3. احتمال رسیدن اعضای اوپک به ۱۵ عضو

 4. وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

 5. توییت رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت نظام بانکی در سال ۹۶  

 6. چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

 7. پایان انتظار ۲۷ ساله مردم کرمانشاه

 8. قیمت طلا ۴ دلار کاهش یافت/ چهار عامل موثر در کاهش قیمت فلز زرد

 9. وزیر اقتصاد دولت نهم:هدف احمدی‌نژاد از پرداخت یارانه نقدی نمک‌گیر کردن مردم بود/ جزئیات ماجرای عزل و نصب مجدد خاوری توسط احمدی‌نژاد

 10. مصرف بنزین در کشور رکورد زد

 11. وزیر رفاه در پیام نوروزی: ۹۷؛ سال کوشش‌های بیشتر و گشودن افق‌های امیدوارانه است

 12. هشدار سازمان حمایت به تولیدکنندگان مواد شوینده:با گرانی بر خورد می‌کنیم

 13. آزادی‌خواه: موسسات مالی و اعتباری نمونه‌ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

 14. برای کیفیت بنزین کشور هیچ‌کاری نمی‌توان کرد؟

 15. راه‌آهن تهران کرمانشاه افتتاح شد /بلیت‌فروشی از ۵ فروردین

 16. نفت گران شد

 17. جزئیات ممنوعیت‌ و محدودیت‌های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش ۶.۳ درصدی ترددها

 18. طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

 19. کرباسیان:پرداختهای عمرانی۴۲درصد افزایش یافت/۷۰درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

 20. مسئولان گزارش عملکرد سال 96 درباره شعار سال را ارایه دهند

 21. قاضی‌پور:دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند/ انتقاد از واردات بی‌رویه

 22. چگونه نفت در مرز ۵۰ سالگی ملی شد؟

 23. توسعه 60 طرح پتروشیمی در کشور/ اصل 44 مغفول ماند/ ظرفیت صنایع پتروشیمی به 63 میلیون تن خواهد رسید

 24. افزایش ضریب حقوق نسبت به قبل تغییر نکرده است/ پرداخت خارج از قاعده تخلف محسوب می‌شود

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 2. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 3. مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می‌رسد

 4. قطر از بزرگ‌ترین بانک امارات شکایت کرد

 5. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 6. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 7. چند درصد مخازن سدهای تهران پر است؟

 8. زمان پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت

 9. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 10. ابلاغ آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و کانون آن‌ها از سوی رئیس قوه قضاییه

 11. آخرین قیمت ها از بازار ارز/ دلار ۴۸۷۵ تومان/ سکه طرح جدید یک میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان

 12. واعظی: حمایت از کارگران و افزایش حقوق رویکرد دولت است

 13. دیده‌بان شفافیت و عدالت خبر داد؛ پیگیری پرونده‌های قاچاق و جلوگیری از فرار مالیاتی در نشست با رئیس گمرک

 14. با وجود دلار ۴۸۰۰ تومانی و عوارض خروج ۲۰۰ هزارتومانی، گردشگران ایرانی‌ در سفر به ترکیه رکورد شکستند

 15. مهمترین تحولات اقتصادی سال ۹۶ چه بود؟

 16. بیمه‌ نامه شخص ثالث در سال ۹۷ افزایش قیمت ندارد

 17. افت قیمت رسمی دلار / نرخ هر دلار دولتی ۳۷۶۹ تومان

 18. احیای صنعت نفت با مدیرانی واقعا نفتی

 19. زنگنه: نفت ملی یعنی تصمیم‌ گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه در لندن

 20. توقف نوروزی حراج سکه/ آغاز عرضه از ۱۴ فروردین

 21. قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال

 22. جلسات تعیین حداقل دستمزد ۹۷ ؛ همچنان بدون نتیجه

 23. از سرگیری پرواز ATR های هواپیمایی آسمان

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 6. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 7. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 8. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 9. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 10. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 11. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 12. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 13. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 14. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 15. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 16. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 17. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 18. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 19. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 20. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 21. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. سکه طرح قدیم گران شد/ نرخ دلار به ۴۸۱۰ تومان رسید

 24. پاسخ وزارت صنعت به ادعای واردکنندگان خودرو: خودتان پرونده دارید!

 25. نرخ رشد ۹ ماهه اقتصادی با نفت ۴.۴ و بدون نفت ۴.۷ درصد

آخرین عناوین