ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

گروه سیاسی الف،   3961205240

وزیر خارجه عراق اعلام کرد، داعشی‎ها از کشور‌های مختلف جهان گرد هم آمدند، اما حوثی‌ها شهروندان یمنی هستند و به همین دلیل حل مشکل یمن باید به شیوه دموکراتیک و بدست مردم یمن و بدون مداخله دیگر کشور‌ها صورت بگیرد.

به گزارش فارس، برنامه «بدون مرز» شبکه دو سیما گفت‎وگویی را با ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق درباره چالش‌های متعدد کشور عراق پس از داعش از جمله بازسازی، امنیت، خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق و ... انجام داده که مشروح آن در ذیل آمده است:

آقای جعفری اگر اجازه بدهید سئوالتمان را از مسائل داخلی عراق شروع کنیم، عراق هم اکنون دوران پس از داعش را سپری می‌کند طبیعی است که پیش از این برای داعش راه‌های نفوذی در عراق وجود داشت با توجه به تجربه گذشته چه اقداماتی برای بستن راه‌های نفود مجدد داعش و ایجاد وحدت ملی در عراق دارید؟

از شما به خاطر این گفتگو تشکر می‌کنم، از طریق این برنامه به شما و بینندگان محترم شبکه تلویزیونی شما درود می‌فرستم، عراق از سپتامیر سال دو هزار و چهارده که مقابله با داعش را آغاز کرد برنامه‌ای را برای چگونگی اخراج این گروه از کشور، بازگرداندن آوارگان به خانه و کاشانه و اقدام به بازسازی و سازندگی کشور ترسیم کرد.

این مسائلی بود که عراق بدان مشغول بود، وزارت امور خارجه نیز در این زمینه به طور گسترده رایزنی‌هایی را با تمامی کشور‌های جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد، به طور طبیعی داعش وقتی وارد عراق شد سعی کرد برخی خلاء‌های موجود را پر کند، در ابتدا این گروه مدعی دفاع از اهل سنت شد و در این مسیر از برخی مسائل اجتماعی همچون اختلافات و مشکلات سوء استفاده کرد.

وقتی نقاب از چهره این گروه کنار زدیم، ثابت شد شعارهایشان جعلی و مبتنی بر ادعا‌هایی بی اساس است، زیرا استان‌هایی را که داعش به ان‌ها حمله کرد استان‌های سنی نشین عراق بودند، استان‌های الانبار، صلاح الدین و موصل، هر سه استان سنی نشین هستند.

اکنون رویکرد‌ها در عراق متوازن است و این رویکرد‌ها موجب می‌شود خلائی در کشور باقی نماند که دشمنان بتوانند از ان‌ها سوء استفاده کنند، هم زمان مجلس نمایندگان، کابینه و تمامی دست اندرکاران کشور به رویکرد‌های متوازن و مقبول تمامی طوایف در داخل توجه دارند تا از این طریق راه نفوذ دشمن بسته شود، زیرا تروریسم در جو پرتنش و پر اختلاف رشد می‌کند و ما در پایان دادن به ان جدی هستیم.

یکی از راه‌های نفوذ داعش به عراق مرز سوریه بود، آقای حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته اند طرحی را برای پاکسازی عراق و سوریه دارند، ممکن است از جزئیات این طرح بگویید؟

این برنامه مبتنی بر چند اصل است، اصل اول توانمند کردن نیرو‌های ژاندارمری، گارد مرزی و نیرو‌های مختلف نظامی، جهت حراست از مرز‌ها و مقابله با نفوذ عناصر خارج از مرزهاست، اصل دوم هماهنگی با کشور‌های همسایه است تا آنان نیز از مرزهایشان حراست کنند.

همانگونه که ما از مرزهایمان حراست می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها از عراق به آن کشور‌ها نفوذ کنند انتظار داریم آنان نیز چنین کنند. نظارت بر مرز‌ها باید به طور مستمر ادامه داشته باشد تا تروریست‌ها نتوانند تحرکاتی را دراین مناطق داشته باشند.

قطعا بخشی از عناصر داعش به اسارت ارتش عراق در آمده اند، این اسرا غالبا از کدام کشور‌ها هستند؟ آیا آنان را به کشورهایشان باز خواهید گرداند؟

در پایان عملیات موصل مشخص شد داعشی‌ها تابعیت صد و بیست وچهارکشور را دارند، کشور‌های متنوع و حتی کشور‌های بزرگ جهان. آمریکا، کانادا، اروپا، آسیای جنوب شرقی، کشور‌های عربی، کشور‌های حوزه خلیج (فارس)، کشور‌های همسایه عراق، از جمله ان‌ها هستند، غالب این ستیزه جویان به دلیل کج فهمی هایشان، به شیوه انتحاری عمل می‌کردند، ان‌ها برای این شیوه غیر قانونی آموزش می‌دیدند در نتیجه آن قدر ستیز می‌کردند تا کشته شوند، منطق آنان در برخوردها، شیوه جنون آمیز بود، آن‌ها در اختیارقوه قضائیه عراق که مرجع، عادلی است، قرار دارند و با آنان به شیوه عادلانه برخورد خواهد شد، بخشی از اسرا هم از خویشاوندان و فرزندان این ستیزه جویانند که رفتار عراق با آنان هم رفتار متمدنانه دارد، حتی برخی از این کودکان به کشور‌هایی تحویل داده شده اند که به آن کشور‌ها تعلق داشتند، واین کشور‌ها نیز از این رفتار دولت عراق قدردانی کرده اند.


با توجه به تحولات اخیر کردستان، یعنی برگزاری همه پرسی، که به دلیل مخالفت‌های بین المللی از جمله مخالفت دولت مرکزی عراق، به شکست منجر شده است، آینده روابط کردستان را با دولت مرکزی را چگونه تعریف می‌کنید؟

روابط ما با کردستان بر اساس قانون اساسی خواهد بود، قانون اساسی عراق این حق را به استان‌ها داده است تا شیوه فدرالی را در پیش بگیرند، سه استان می‌توانند به شیوه ایالتی عمل کنند، قانون اساسی کشور معترض این روند نیست، دولت عراق هم به این اصل اعتراض نکرده است.

اما آنچه اتفاق در کردستان عراق اتفاق افتاد این بود که رئیس منطقه کردستان به شیوه غیر قانونی رفتار کرد و خواستار برگزاری همه پرسی شد، روندی که به جدایی طلبی کشیده می‌شود و این بر خلاف دموکراسی، بر خلاف نظام فدرالی و بر خلاف قانون اساسی عراق است.

همه ما قسم یاد کرده ایم تا به قانون اساسی وفادار باشیم، کرد‌ها هم در این موضوع با ما همراهند، ما با کرد‌ها مشکلی نداریم، زیرا آنان جزئی از مردم عراق هستند، مشکل عملکرد اشتباه رئیس منطقه کردستان عراق بود که دولت عراق را وادار کرد تا از ارتش استفاده کند و از این طریق مانع بروز تنش شود.

موضوع کرکوک هم چیزی شبیه همین اتفاق بود، کرکوک شهری از شهر‌های عراق است که اقوام مختلف اعم از عرب، کرد و ترکمان را در خود جای داده است، وقتی نیرو‌های عراقی وارد این شهر شدند اعراب، کرد‌ها و ترکمان‌ها از آنان استقبال کردند پس مشکلی میان ما نیست ما با کرد‌ها خصومتی نداریم، آنان بخشی از ملت عراق هستند، کرد‌ها دردوران رژیم سابق در میدان‌های نبرد، در حلبچه و در قضیه انفال، جانشان را فدا کرده‌اند، الان نیز آنان به عنوان بخشی از نیرو‌های مسلح کشوردر مسیر آزادسازی استان‌های عراق از دست داعش، جانفشانی و در این مسیر نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

عراق چند سالی است که درگیر جنگ است و نیازبه بازسازی دارد، نحوه مشارکت کشور‌ها در بازسازی عراق چگونه خواهد بود؟


این فرصت برای همه کشور‌ها وجود دارد که به عراق کمک کنند، روند رو به جلوی پرونده‌های بازسازی و سرمایه گذاری در کشور روند مناسبی است، ما از تجربه کشور‌هایی که در جهان با جنگ داخلی و ویرانی در شهرهایشان روبرو بوده اند استفاده می‌کنیم، امروز شهر‌های ما در استان‌های صلاح‌الدین، الانبار و نینوا تخریب شده اند.

ما فرصت‌هایی را برای کشور‌هایی که می‌خواهند در روند بازسازی کشورمان سرمایه گذاری کنند فراهم می‌کنیم، برای کشور‌هایی که شرکت‌هایی را درعراق دارند فرصت فراهم می‌کنیم تا در این زمینه به ما کمک کنند.

جنگ عراق با داعش یک جنگ داخلی نبود چنانچه جنگ با یک کشور مشخصی به شمار نمی‌آمد، این جنگ، به نیابت از تمامی کشور‌های جهان در مقابله با تروریسم بود، پس در مقابل کشور‌های جهان نیز وظیفه دارند در کنار عراق باشند، آنان وظیفه دارند با استفاده از فرصت بازسازی، صداقتشان را به مردم عراق ثابت کنند.

ما ارزشمند‌ترین چیزهایمان، یعنی فرزندان و جانمان را در طبق اخلاص گذاشته ایم، اقتصاد ما ویران شد، شهر‌های ما ویران شد و حال زمان آن فرا رسیده است تا کشور‌های جهان در کنار عراق بایستند وصداقتشان را اثبات کنند.

آنان وظیفه دارند برای مردم عراق پیام محبت بفرستند و بگویند درست است که شما در این مسیر خون داده اید، اما در حوزه اقتصاد و بازسازی، ما در کنار شما هستیم.

این، روال کار است، وقتی جنگی به پایان می‌رسد بازسازی کشور جنگ زده نمی‌تواند تنها با بودجه خود به بازسازی ادامه دهد، در این زمینه دیگر کشور‌ها نیز باید به میدان بیایند و کمک کنند.

آقای جعفری شما عضوی از ائتلاف شیعه در پارلمان هستید، با توجه به تغییراتی که در مجلس اعلای اسلامی اتفاق افتاد آینده ائتلاف شیعیان را چگونه ارزیابی می‌کنید.

تغییرات و نوسانات در هر ائتلافی طبیعی است، جنبش ها، جمعیت‌ها و ائتلاف‌های سیاسی سنگ نیستند که شکل ثابتی داشته باشند، این‌ها موجودیتی مبتنی بر افکار، مفاهیم، ارزشها، احساسات و اصول سیاسی دارند و این افکار نیز به مرور زمان دستخوش تغییر و توسعه می‌شوند در نتیجه چنین اتفاقاتی موجب نگرانی نیست، تا زمانی که جنبش‌ها و ائتلاف‌ها در مسیر اصول کلی، در چارچوب اسلام، در چارچوب منافع عمومی حرکت می‌کنند، بیمی وجود ندارد، هر گونه تغییر در نظام مندی روابط میان گروه‌ها و احزاب، به نفع مردم عراق است، زیرا عراق به همه این گروه‌ها نیاز دارد و این جنبش‌ها و احزاب باید این نیاز کشور را بر آورده سازند، تفاوتی ندارد، این روند در قالب نام حزب یا ائتلاف باشد، پس این اتفافات جای نگرانی ندارد.


آمریکایی‌ها برای شکست داعش، تعدادی از نیروهایشان را به عراق انتقال دادند، حال که داعش شکست خورده است به نظر می‌رسد دیگر ضرورتی برای حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق نیست، برنامه دولت عراق برای خروج این نیرو‌ها از کشور چیست؟

ما از سپتامبر سال دو هزار و چهارده در این زمینه به وضوح سخن گفته ایم. در سخنانی که در نیویورک بیان کردم، به صورت شفاف گفتم ما به نیرو و پایگاه‌های نظامی دیگر کشور‌ها در عراق نیاز نداریم. ما بیم آن داشتیم تا سرنوشت ما مشابه پایگاه اینجرلیک در ترکیه یا برخی پایگاه‌ها در کشور‌های آلمان، ژاپن و کره شود، به طور کلی ما از هرگونه شبهه‌ای که بتواند به حضور عناصر بیگانه در کشور کمک کند، نگرانیم، در نتیجه خطاب به کشور‌های دیگر از نیازهایمان به حمایت‌های لجستیک، آموزش نیرو‌ها و حمایت‌های سیاسی، و بار‌ها در رسانه‌ها گفته و اعلام کرده ایم، به پایگاه نظامی دیگران یا نیروی انسانی دیگران نیازی نداریم. مدیریت میدانی نبرد با داعش در عراق، مدیریت عراقی بود، ما نمی‌توانستیم مدیریت غیر عراقی در نبرد با تروریسم را بپذیریم، زیرا مردم ما این نگرانی را داشتند که چنین اتفاقی ممکن است مقدمه‌ای برای ایجاد پایگاه نظامی بیگانه درعراق باشد چنانچه در برخی کشور‌ها چنین اتفاقی رخ داده است.


برخی از گروهک‌های تروریستی در مرز مشترک ایران، ترکیه و عراق اقدامات تروریستی انجام می‌دهند و تروریست‌ها را به داخل این کشور‌ها هدایت می‌کنند چه برنامه‌هایی برای همکاری امنیتی میان این سه کشور وجود دارد تا بتوانیم این گروه‌ها را مهار کنیم؟


ما درک درستی از اصطلاح سیاست حسن همجواری داریم، حسن هم جواری فقط این نیست که آسیب ما به کشور همسایه یا آسیب کشور همسایه به ما نرسد، سیاست حسن همجواری کلی‌تر از این مفهموم است به این معنی که نباید در عراق به هر گروهی که به کشورهمسایه ما آسیب می‌رساند پناه دهیم به عنوان مثال گروهک منافقین در عراق حضور داشتند، ما موافقت کردیم آنان در عراق حضور داشته باشند، اما اجازه ندادیم تا ازخاک عراق به اقداماتی روی بیاورند که سبب می‌شود به جمهوری اسلامی ایران آسیب برسد، آنان یا باید به شیوه مسالمت آمیز، یعنی بدون سلاح و بدون اقدامات خرابکارانه علیه کشور دیگر، در عراق حضور داشتند یا خاک عراق را ترک کنند. آنچه درباره سازمان مجاهدین خلق و جمهوری اسلامی گفته ام درباره پ. ک. ک. و ترکیه نیز مصداق دارد. عراق هم از برخی گروه‌های خرابکاری که در خارج از کشور به سر می‌برند رنج می‌برد به همین دلیل سیاست بغداد در این زمینه شفاف است، ما آماده ایم با همه کشور‌هایی که چنین نگرانی‌هایی دارند همکاری کنیم تا بدانند عراق دوست آنان است، دوستی فقط به زبان و به بازی با کلمات نیست بلکه صداقت در رفتار باید باشد.


در حال حاضر منطقه خاورمیانه به ویژه حوزه خلیج فارس منطقه‌ای ناآرام تلقی می‌شود، اوضاع این منطقه بسیار ملتهب است، اقدام برخی کشور‌ها مثل آمریکا یا کشور‌های مجاور خلیج فارس، چون عربستان دراین ناآرامی‌ها بسیار اثر گذار است، با توجه به دخالت‌های عربستان در امور داخلی برخی کشورها، چون یمن، آینده یمن را چطور می‌بینید؟

 

از زمانی که نیرو‌های عربستان وارد یمن شدند در سخنانی که در شرم الشیخ داشتم یعنی در کنفرانس سران عرب، این اقدام را اشتباهی تاریخی خواندم و ابراز داشتم بهتر است سرنوشت مداخله مصر در یمن که در دوران جمال عبداالناصر اتفاق افتاده بود مرور شود، با آنکه جمال عبدالناصر در دهه شصت محبوبیتی در میان اعراب داشت، اما با شصت هزار نیرو وارد یمن شد و سر افکنده از این کشور خارج شد. مداخله در یمن کار اشتباه و غیر قابل توجیهی است. به آنان گفتم عراق این اقدام را تایید نمی‌کند. معتقدم سرنوشت یمن را باید به یمنی‌ها واگذار کرد، حوثی‌ها گروهی نیستند که از خارج از یمن وارد این کشور شده باشند، آن‌ها یمنی هستند و مثل داعش نیستند. داعشی‌ها از کشور‌های مختلف جهان گردهم آمدند، اما حوثی‌ها شهروندان یمنی هستند به همین دلیل ما خواستار حل مشکل یمن به دست مردم یمن و بدون مداخله دیگر کشور‌ها هستیم. ما خواستار آن هستیم تا برای حل مشکل این کشور شیوه دموکراتیک لحاظ شود یعنی به یمنی‌ها اجازه داده شود خودشان در عرصه مدیریتی کشورشان حضور داشته باشند و احساس کنند به عنوان شهروند یمنی حقوق و وظایفی دارند، این روال طبیعی تمامی کشورهاست، این شیوه، راهکار حل مشکلات در یمن است.

آمریکا خواسته است تا پایتخت رژیم اشغالگر به قدس منتقل شود، این تصمیم موجب نگرانی افکار عمومی و مسلمانان جهان شده است، جنابعالی به عنوان وزیر امور خارجه عراق، موضع کشورتان را در خصوص این اقدام ترامپ بفرمایید؟

معتقدیم این اقدام هتک حرمت قدس و مسجد الاقصی است، این هتک حرمت تنها برای فلسطینیان یا مسلمانان و اعراب نیست بلکه به طور کلی نقض حقوق بشر به شمار می‌آید. این کار اقدامی عجولانه و اشتباه بود و ضرورتی هم برای اتخاذ چنین تصمیمی از جانب امریکا نبود.

عراق و ایران در ابعاد مختلف با هم درارتباطند، همجواری جغرافیایی، جغرافیای مشترک، تاریخ مشترک، تبادلات اجتماعی و روابط تاریخی از مولفه‌های موثر در این روابطند، ایران در شرایط دشوار در کنار عراق ایستاد، این کشور در دوران رژیم صدام به مهاجران عراقی پناه داد، این کشور در مصائب و سختی‌ها در کنار ما باقی ماند، در زمانی که در حال نبرد با داعش بودیم کمک‌های بشردوستانه به عراق ارائه داد، از این پس عراق نیازمند آن است تا پرونده بازسازی و سرمایه گذاری را در کشور بگشاید و طبیعی است در این مسیر اولویت با کشور‌هایی است که در زمان محنت در کنار ما بوده اند. البته کشور‌های زیادی در جهان هستند که در کنار ما بوده اند و عراق بازارهایش را به روی این کشور‌ها باز خواهد کرد، جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از این کشورهاست.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 2. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 3. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 4. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 5. بازهم اشک مسی درآمد!  

 6. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 7. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

 8. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 9. انصاری فرد: باور کنید ایران به دور دوم صعود می‌کند

 10. گشت و گذار ملی‌پوشان در مسکو/ تیم ملی فردا عازم سارانسک می‌شود  

 11. خلاصه دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و کره‌جنوبی  

 12. ترکیب تیم‌های سوئیس و صربستان اعلام شد

 13. والیبال ایران از سد کره گذشت

 14. تیم داوری ایران در دوم مرحله گروهی جام جهانی قضاوت نخواهد کرد

 15. بیرانوند در راه تاریخ سازی در جام جهانی

 16. پیروزی نیجریه با دبل احمد موسی

 17. توضیحات بروجردی درباره نامه ظریف به وزیرخارجه آمریکا

 18. دزدی در روز روشن فقط در ۵ ثانیه  

 19. وزیر کشور: مبارزه با مواد مخدر ۲ برابر می‌شود

 20. نماز جمعه امروز تهران  

 21. خودسوزی کامیون حین حرکت در خیابان  

 22. پیش‌بینی نتایج انگلستان با مورچه!  

 23. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 24. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 25. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 10. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 11. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 12. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 19. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 20. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 21. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 22. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 23. بازهم اشک مسی درآمد!  

 24. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 25. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های اخیر

 1. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 2. بازهم اشک مسی درآمد!  

 3. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 4. توضیحات بروجردی درباره نامه ظریف به وزیرخارجه آمریکا

 5. وزیر کشور: مبارزه با مواد مخدر ۲ برابر می‌شود

 6. رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

 7. صالحی:با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می‌شود

 8. تاکید خرازی بر لزوم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهدات برجامی

 9. رهبر انقلاب در حال مشاهده تصاویر قبرستان بقیع  

 10. روحانی درگذشت حجت الاسلام سید علی اکبر موسوی حسینی را تسلیت گفت

 11. وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

 12. دیدار معاون وزیرخارجه سوئیس با امیرعبداللهیان

 13. دادستان کل کشور: دست‌هایی می‌کوشند قوه قضاییه را تضعیف کنند/ منکر کسری‌ها نیستیم

 14. فرمانده نیروی زمینی ارتش: آمادگی نیروی زمینی ارتش هراس در دل دشمن انداخته است

 15. وزیرکشور:مسائل مربوط به ساکنین مناطق مرزی در سطح ملی پیگیری می‌شود

 16. آیت‌الله علم‌الهدی:امروز مشکل داریم/ هرکس بی‌پروایانه درخط دفاع از رهبری باشد به او فحش وتهمت می‌زنند

 17. موحدی کرمانی: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است

 18. عراقچی: اروپا باید برای حفظ برجام فداکاری بیشتری کند

 19. چمران: شهید چمران مقابل افرادی که به استکبار نامه می‌نویسند قرار داشت

 20. زاکانی: امروز نیازمند انقلابی بزرگتر هستیم

 21. نوشته پشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد  

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 4. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 5. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 6. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 7. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 8. بازهم اشک مسی درآمد!  

 9. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 10. توضیحات بروجردی درباره نامه ظریف به وزیرخارجه آمریکا

 11. وزیر کشور: مبارزه با مواد مخدر ۲ برابر می‌شود

 12. رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

 13. صالحی:با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می‌شود

 14. تاکید خرازی بر لزوم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهدات برجامی

 15. رهبر انقلاب در حال مشاهده تصاویر قبرستان بقیع  

 16. روحانی درگذشت حجت الاسلام سید علی اکبر موسوی حسینی را تسلیت گفت

 17. وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

 18. دیدار معاون وزیرخارجه سوئیس با امیرعبداللهیان

 19. دادستان کل کشور: دست‌هایی می‌کوشند قوه قضاییه را تضعیف کنند/ منکر کسری‌ها نیستیم

 20. فرمانده نیروی زمینی ارتش: آمادگی نیروی زمینی ارتش هراس در دل دشمن انداخته است

 21. وزیرکشور:مسائل مربوط به ساکنین مناطق مرزی در سطح ملی پیگیری می‌شود

 22. آیت‌الله علم‌الهدی:امروز مشکل داریم/ هرکس بی‌پروایانه درخط دفاع از رهبری باشد به او فحش وتهمت می‌زنند

 23. موحدی کرمانی: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است

 24. عراقچی: اروپا باید برای حفظ برجام فداکاری بیشتری کند

 25. چمران: شهید چمران مقابل افرادی که به استکبار نامه می‌نویسند قرار داشت

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 7. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 8. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 9. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 10. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 11. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 12. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 13. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 14. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 15. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 16. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 17. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 18. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 19. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 20. واعظی: دولت جوان می شود

 21. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 22. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 23. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 24. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 25. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

آخرین عناوین