هتل بین المللی

ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

گروه سیاسی الف،   3961205240

وزیر خارجه عراق اعلام کرد، داعشی‎ها از کشور‌های مختلف جهان گرد هم آمدند، اما حوثی‌ها شهروندان یمنی هستند و به همین دلیل حل مشکل یمن باید به شیوه دموکراتیک و بدست مردم یمن و بدون مداخله دیگر کشور‌ها صورت بگیرد.

به گزارش فارس، برنامه «بدون مرز» شبکه دو سیما گفت‎وگویی را با ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق درباره چالش‌های متعدد کشور عراق پس از داعش از جمله بازسازی، امنیت، خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق و ... انجام داده که مشروح آن در ذیل آمده است:

آقای جعفری اگر اجازه بدهید سئوالتمان را از مسائل داخلی عراق شروع کنیم، عراق هم اکنون دوران پس از داعش را سپری می‌کند طبیعی است که پیش از این برای داعش راه‌های نفوذی در عراق وجود داشت با توجه به تجربه گذشته چه اقداماتی برای بستن راه‌های نفود مجدد داعش و ایجاد وحدت ملی در عراق دارید؟

از شما به خاطر این گفتگو تشکر می‌کنم، از طریق این برنامه به شما و بینندگان محترم شبکه تلویزیونی شما درود می‌فرستم، عراق از سپتامیر سال دو هزار و چهارده که مقابله با داعش را آغاز کرد برنامه‌ای را برای چگونگی اخراج این گروه از کشور، بازگرداندن آوارگان به خانه و کاشانه و اقدام به بازسازی و سازندگی کشور ترسیم کرد.

این مسائلی بود که عراق بدان مشغول بود، وزارت امور خارجه نیز در این زمینه به طور گسترده رایزنی‌هایی را با تمامی کشور‌های جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد، به طور طبیعی داعش وقتی وارد عراق شد سعی کرد برخی خلاء‌های موجود را پر کند، در ابتدا این گروه مدعی دفاع از اهل سنت شد و در این مسیر از برخی مسائل اجتماعی همچون اختلافات و مشکلات سوء استفاده کرد.

وقتی نقاب از چهره این گروه کنار زدیم، ثابت شد شعارهایشان جعلی و مبتنی بر ادعا‌هایی بی اساس است، زیرا استان‌هایی را که داعش به ان‌ها حمله کرد استان‌های سنی نشین عراق بودند، استان‌های الانبار، صلاح الدین و موصل، هر سه استان سنی نشین هستند.

اکنون رویکرد‌ها در عراق متوازن است و این رویکرد‌ها موجب می‌شود خلائی در کشور باقی نماند که دشمنان بتوانند از ان‌ها سوء استفاده کنند، هم زمان مجلس نمایندگان، کابینه و تمامی دست اندرکاران کشور به رویکرد‌های متوازن و مقبول تمامی طوایف در داخل توجه دارند تا از این طریق راه نفوذ دشمن بسته شود، زیرا تروریسم در جو پرتنش و پر اختلاف رشد می‌کند و ما در پایان دادن به ان جدی هستیم.

یکی از راه‌های نفوذ داعش به عراق مرز سوریه بود، آقای حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفته اند طرحی را برای پاکسازی عراق و سوریه دارند، ممکن است از جزئیات این طرح بگویید؟

این برنامه مبتنی بر چند اصل است، اصل اول توانمند کردن نیرو‌های ژاندارمری، گارد مرزی و نیرو‌های مختلف نظامی، جهت حراست از مرز‌ها و مقابله با نفوذ عناصر خارج از مرزهاست، اصل دوم هماهنگی با کشور‌های همسایه است تا آنان نیز از مرزهایشان حراست کنند.

همانگونه که ما از مرزهایمان حراست می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها از عراق به آن کشور‌ها نفوذ کنند انتظار داریم آنان نیز چنین کنند. نظارت بر مرز‌ها باید به طور مستمر ادامه داشته باشد تا تروریست‌ها نتوانند تحرکاتی را دراین مناطق داشته باشند.

قطعا بخشی از عناصر داعش به اسارت ارتش عراق در آمده اند، این اسرا غالبا از کدام کشور‌ها هستند؟ آیا آنان را به کشورهایشان باز خواهید گرداند؟

در پایان عملیات موصل مشخص شد داعشی‌ها تابعیت صد و بیست وچهارکشور را دارند، کشور‌های متنوع و حتی کشور‌های بزرگ جهان. آمریکا، کانادا، اروپا، آسیای جنوب شرقی، کشور‌های عربی، کشور‌های حوزه خلیج (فارس)، کشور‌های همسایه عراق، از جمله ان‌ها هستند، غالب این ستیزه جویان به دلیل کج فهمی هایشان، به شیوه انتحاری عمل می‌کردند، ان‌ها برای این شیوه غیر قانونی آموزش می‌دیدند در نتیجه آن قدر ستیز می‌کردند تا کشته شوند، منطق آنان در برخوردها، شیوه جنون آمیز بود، آن‌ها در اختیارقوه قضائیه عراق که مرجع، عادلی است، قرار دارند و با آنان به شیوه عادلانه برخورد خواهد شد، بخشی از اسرا هم از خویشاوندان و فرزندان این ستیزه جویانند که رفتار عراق با آنان هم رفتار متمدنانه دارد، حتی برخی از این کودکان به کشور‌هایی تحویل داده شده اند که به آن کشور‌ها تعلق داشتند، واین کشور‌ها نیز از این رفتار دولت عراق قدردانی کرده اند.


با توجه به تحولات اخیر کردستان، یعنی برگزاری همه پرسی، که به دلیل مخالفت‌های بین المللی از جمله مخالفت دولت مرکزی عراق، به شکست منجر شده است، آینده روابط کردستان را با دولت مرکزی را چگونه تعریف می‌کنید؟

روابط ما با کردستان بر اساس قانون اساسی خواهد بود، قانون اساسی عراق این حق را به استان‌ها داده است تا شیوه فدرالی را در پیش بگیرند، سه استان می‌توانند به شیوه ایالتی عمل کنند، قانون اساسی کشور معترض این روند نیست، دولت عراق هم به این اصل اعتراض نکرده است.

اما آنچه اتفاق در کردستان عراق اتفاق افتاد این بود که رئیس منطقه کردستان به شیوه غیر قانونی رفتار کرد و خواستار برگزاری همه پرسی شد، روندی که به جدایی طلبی کشیده می‌شود و این بر خلاف دموکراسی، بر خلاف نظام فدرالی و بر خلاف قانون اساسی عراق است.

همه ما قسم یاد کرده ایم تا به قانون اساسی وفادار باشیم، کرد‌ها هم در این موضوع با ما همراهند، ما با کرد‌ها مشکلی نداریم، زیرا آنان جزئی از مردم عراق هستند، مشکل عملکرد اشتباه رئیس منطقه کردستان عراق بود که دولت عراق را وادار کرد تا از ارتش استفاده کند و از این طریق مانع بروز تنش شود.

موضوع کرکوک هم چیزی شبیه همین اتفاق بود، کرکوک شهری از شهر‌های عراق است که اقوام مختلف اعم از عرب، کرد و ترکمان را در خود جای داده است، وقتی نیرو‌های عراقی وارد این شهر شدند اعراب، کرد‌ها و ترکمان‌ها از آنان استقبال کردند پس مشکلی میان ما نیست ما با کرد‌ها خصومتی نداریم، آنان بخشی از ملت عراق هستند، کرد‌ها دردوران رژیم سابق در میدان‌های نبرد، در حلبچه و در قضیه انفال، جانشان را فدا کرده‌اند، الان نیز آنان به عنوان بخشی از نیرو‌های مسلح کشوردر مسیر آزادسازی استان‌های عراق از دست داعش، جانفشانی و در این مسیر نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

عراق چند سالی است که درگیر جنگ است و نیازبه بازسازی دارد، نحوه مشارکت کشور‌ها در بازسازی عراق چگونه خواهد بود؟


این فرصت برای همه کشور‌ها وجود دارد که به عراق کمک کنند، روند رو به جلوی پرونده‌های بازسازی و سرمایه گذاری در کشور روند مناسبی است، ما از تجربه کشور‌هایی که در جهان با جنگ داخلی و ویرانی در شهرهایشان روبرو بوده اند استفاده می‌کنیم، امروز شهر‌های ما در استان‌های صلاح‌الدین، الانبار و نینوا تخریب شده اند.

ما فرصت‌هایی را برای کشور‌هایی که می‌خواهند در روند بازسازی کشورمان سرمایه گذاری کنند فراهم می‌کنیم، برای کشور‌هایی که شرکت‌هایی را درعراق دارند فرصت فراهم می‌کنیم تا در این زمینه به ما کمک کنند.

جنگ عراق با داعش یک جنگ داخلی نبود چنانچه جنگ با یک کشور مشخصی به شمار نمی‌آمد، این جنگ، به نیابت از تمامی کشور‌های جهان در مقابله با تروریسم بود، پس در مقابل کشور‌های جهان نیز وظیفه دارند در کنار عراق باشند، آنان وظیفه دارند با استفاده از فرصت بازسازی، صداقتشان را به مردم عراق ثابت کنند.

ما ارزشمند‌ترین چیزهایمان، یعنی فرزندان و جانمان را در طبق اخلاص گذاشته ایم، اقتصاد ما ویران شد، شهر‌های ما ویران شد و حال زمان آن فرا رسیده است تا کشور‌های جهان در کنار عراق بایستند وصداقتشان را اثبات کنند.

آنان وظیفه دارند برای مردم عراق پیام محبت بفرستند و بگویند درست است که شما در این مسیر خون داده اید، اما در حوزه اقتصاد و بازسازی، ما در کنار شما هستیم.

این، روال کار است، وقتی جنگی به پایان می‌رسد بازسازی کشور جنگ زده نمی‌تواند تنها با بودجه خود به بازسازی ادامه دهد، در این زمینه دیگر کشور‌ها نیز باید به میدان بیایند و کمک کنند.

آقای جعفری شما عضوی از ائتلاف شیعه در پارلمان هستید، با توجه به تغییراتی که در مجلس اعلای اسلامی اتفاق افتاد آینده ائتلاف شیعیان را چگونه ارزیابی می‌کنید.

تغییرات و نوسانات در هر ائتلافی طبیعی است، جنبش ها، جمعیت‌ها و ائتلاف‌های سیاسی سنگ نیستند که شکل ثابتی داشته باشند، این‌ها موجودیتی مبتنی بر افکار، مفاهیم، ارزشها، احساسات و اصول سیاسی دارند و این افکار نیز به مرور زمان دستخوش تغییر و توسعه می‌شوند در نتیجه چنین اتفاقاتی موجب نگرانی نیست، تا زمانی که جنبش‌ها و ائتلاف‌ها در مسیر اصول کلی، در چارچوب اسلام، در چارچوب منافع عمومی حرکت می‌کنند، بیمی وجود ندارد، هر گونه تغییر در نظام مندی روابط میان گروه‌ها و احزاب، به نفع مردم عراق است، زیرا عراق به همه این گروه‌ها نیاز دارد و این جنبش‌ها و احزاب باید این نیاز کشور را بر آورده سازند، تفاوتی ندارد، این روند در قالب نام حزب یا ائتلاف باشد، پس این اتفافات جای نگرانی ندارد.


آمریکایی‌ها برای شکست داعش، تعدادی از نیروهایشان را به عراق انتقال دادند، حال که داعش شکست خورده است به نظر می‌رسد دیگر ضرورتی برای حضور نیرو‌های آمریکایی در عراق نیست، برنامه دولت عراق برای خروج این نیرو‌ها از کشور چیست؟

ما از سپتامبر سال دو هزار و چهارده در این زمینه به وضوح سخن گفته ایم. در سخنانی که در نیویورک بیان کردم، به صورت شفاف گفتم ما به نیرو و پایگاه‌های نظامی دیگر کشور‌ها در عراق نیاز نداریم. ما بیم آن داشتیم تا سرنوشت ما مشابه پایگاه اینجرلیک در ترکیه یا برخی پایگاه‌ها در کشور‌های آلمان، ژاپن و کره شود، به طور کلی ما از هرگونه شبهه‌ای که بتواند به حضور عناصر بیگانه در کشور کمک کند، نگرانیم، در نتیجه خطاب به کشور‌های دیگر از نیازهایمان به حمایت‌های لجستیک، آموزش نیرو‌ها و حمایت‌های سیاسی، و بار‌ها در رسانه‌ها گفته و اعلام کرده ایم، به پایگاه نظامی دیگران یا نیروی انسانی دیگران نیازی نداریم. مدیریت میدانی نبرد با داعش در عراق، مدیریت عراقی بود، ما نمی‌توانستیم مدیریت غیر عراقی در نبرد با تروریسم را بپذیریم، زیرا مردم ما این نگرانی را داشتند که چنین اتفاقی ممکن است مقدمه‌ای برای ایجاد پایگاه نظامی بیگانه درعراق باشد چنانچه در برخی کشور‌ها چنین اتفاقی رخ داده است.


برخی از گروهک‌های تروریستی در مرز مشترک ایران، ترکیه و عراق اقدامات تروریستی انجام می‌دهند و تروریست‌ها را به داخل این کشور‌ها هدایت می‌کنند چه برنامه‌هایی برای همکاری امنیتی میان این سه کشور وجود دارد تا بتوانیم این گروه‌ها را مهار کنیم؟


ما درک درستی از اصطلاح سیاست حسن همجواری داریم، حسن هم جواری فقط این نیست که آسیب ما به کشور همسایه یا آسیب کشور همسایه به ما نرسد، سیاست حسن همجواری کلی‌تر از این مفهموم است به این معنی که نباید در عراق به هر گروهی که به کشورهمسایه ما آسیب می‌رساند پناه دهیم به عنوان مثال گروهک منافقین در عراق حضور داشتند، ما موافقت کردیم آنان در عراق حضور داشته باشند، اما اجازه ندادیم تا ازخاک عراق به اقداماتی روی بیاورند که سبب می‌شود به جمهوری اسلامی ایران آسیب برسد، آنان یا باید به شیوه مسالمت آمیز، یعنی بدون سلاح و بدون اقدامات خرابکارانه علیه کشور دیگر، در عراق حضور داشتند یا خاک عراق را ترک کنند. آنچه درباره سازمان مجاهدین خلق و جمهوری اسلامی گفته ام درباره پ. ک. ک. و ترکیه نیز مصداق دارد. عراق هم از برخی گروه‌های خرابکاری که در خارج از کشور به سر می‌برند رنج می‌برد به همین دلیل سیاست بغداد در این زمینه شفاف است، ما آماده ایم با همه کشور‌هایی که چنین نگرانی‌هایی دارند همکاری کنیم تا بدانند عراق دوست آنان است، دوستی فقط به زبان و به بازی با کلمات نیست بلکه صداقت در رفتار باید باشد.


در حال حاضر منطقه خاورمیانه به ویژه حوزه خلیج فارس منطقه‌ای ناآرام تلقی می‌شود، اوضاع این منطقه بسیار ملتهب است، اقدام برخی کشور‌ها مثل آمریکا یا کشور‌های مجاور خلیج فارس، چون عربستان دراین ناآرامی‌ها بسیار اثر گذار است، با توجه به دخالت‌های عربستان در امور داخلی برخی کشورها، چون یمن، آینده یمن را چطور می‌بینید؟

 

از زمانی که نیرو‌های عربستان وارد یمن شدند در سخنانی که در شرم الشیخ داشتم یعنی در کنفرانس سران عرب، این اقدام را اشتباهی تاریخی خواندم و ابراز داشتم بهتر است سرنوشت مداخله مصر در یمن که در دوران جمال عبداالناصر اتفاق افتاده بود مرور شود، با آنکه جمال عبدالناصر در دهه شصت محبوبیتی در میان اعراب داشت، اما با شصت هزار نیرو وارد یمن شد و سر افکنده از این کشور خارج شد. مداخله در یمن کار اشتباه و غیر قابل توجیهی است. به آنان گفتم عراق این اقدام را تایید نمی‌کند. معتقدم سرنوشت یمن را باید به یمنی‌ها واگذار کرد، حوثی‌ها گروهی نیستند که از خارج از یمن وارد این کشور شده باشند، آن‌ها یمنی هستند و مثل داعش نیستند. داعشی‌ها از کشور‌های مختلف جهان گردهم آمدند، اما حوثی‌ها شهروندان یمنی هستند به همین دلیل ما خواستار حل مشکل یمن به دست مردم یمن و بدون مداخله دیگر کشور‌ها هستیم. ما خواستار آن هستیم تا برای حل مشکل این کشور شیوه دموکراتیک لحاظ شود یعنی به یمنی‌ها اجازه داده شود خودشان در عرصه مدیریتی کشورشان حضور داشته باشند و احساس کنند به عنوان شهروند یمنی حقوق و وظایفی دارند، این روال طبیعی تمامی کشورهاست، این شیوه، راهکار حل مشکلات در یمن است.

آمریکا خواسته است تا پایتخت رژیم اشغالگر به قدس منتقل شود، این تصمیم موجب نگرانی افکار عمومی و مسلمانان جهان شده است، جنابعالی به عنوان وزیر امور خارجه عراق، موضع کشورتان را در خصوص این اقدام ترامپ بفرمایید؟

معتقدیم این اقدام هتک حرمت قدس و مسجد الاقصی است، این هتک حرمت تنها برای فلسطینیان یا مسلمانان و اعراب نیست بلکه به طور کلی نقض حقوق بشر به شمار می‌آید. این کار اقدامی عجولانه و اشتباه بود و ضرورتی هم برای اتخاذ چنین تصمیمی از جانب امریکا نبود.

عراق و ایران در ابعاد مختلف با هم درارتباطند، همجواری جغرافیایی، جغرافیای مشترک، تاریخ مشترک، تبادلات اجتماعی و روابط تاریخی از مولفه‌های موثر در این روابطند، ایران در شرایط دشوار در کنار عراق ایستاد، این کشور در دوران رژیم صدام به مهاجران عراقی پناه داد، این کشور در مصائب و سختی‌ها در کنار ما باقی ماند، در زمانی که در حال نبرد با داعش بودیم کمک‌های بشردوستانه به عراق ارائه داد، از این پس عراق نیازمند آن است تا پرونده بازسازی و سرمایه گذاری را در کشور بگشاید و طبیعی است در این مسیر اولویت با کشور‌هایی است که در زمان محنت در کنار ما بوده اند. البته کشور‌های زیادی در جهان هستند که در کنار ما بوده اند و عراق بازارهایش را به روی این کشور‌ها باز خواهد کرد، جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از این کشورهاست.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. مطالعه جدید درباره دلیل ابتلا به سرطان

 2. امشب به این چهار موزه سر بزنید

 3. روزنامه الوطن: کسی از جان بولتون نمی ترسد

 4. ترامپ در حال بررسی اخراج 20 دیپلمات روس است

 5. چگونه در نوروز مجوز اسباب‌کشی بگیریم؟

 6. مسافر نوروزی در رودخانه دز غرق شد /جسد پیدا نشد

 7. ۸۱ روز تا جام جهانی، صدای جام جهانی

 8. چند پیشنهاد برای عکاسان جوان

 9. 3 روش بیمه شدن ایرانیان مقیم خارج از کشور

 10. آتش به جان جنگلهای گیلان افتاد

 11. آیا اعراب در حال اداره کاخ سفید هستند؟

 12. مسیر تحقیقات علمی با وصله‌پینه‌ها جلو می‌رود

 13. همه چیز را به‌یاد آوریم!

 14. خوشحالی دوباره برای ایتالیایی‌ها

 15. چه کنیم که عاق والدین نشویم؟

 16. آمار تکان دهنده از ساعت ارتباط کلامی خانواده‌های ایرانی

 17. ترکیه به‌طور کامل بر منطقه «عفرین» مسلط شد

 18. چه چیزی ایمان انسان را استوار می‌کند؟

 19. واکنش رسانه‌ها به انتصاب بولتون/ دیوانه‌ترین مرد سرزمین دیوانه‌گان؛ همچنان معتقد به اشغال عراق

 20. حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب نوار غزه

 21. مقام سابق آمریکا:«جان بولتون» از گروهک منافقین پول دریافت کرده است

 22. پایتختی که مردمش برخلاف دولتش ایرانی‌ها را دوست دارند/ گشتی در تلاقی کوهستان و دریا+عکس

 23. حیوانات وحشی باغ‌وحش ارومیه تحت کنترل هستند/خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند

 24. نایب قهرمانی کوراش ایران در آسیا

 25. افزایش سهم چاقی و کاهش سهم سیگار در ابتلا به سرطان

پربحث‌های دیروز

 1. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 2. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 3. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 4. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 5. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 6. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: باید "لفظ حجاب اجباری" که منفی است حذف شود/ رعایت حجاب الزامی است

 8. حمایت از کالای ایران؛ بذری که 8 سال قبل کاشته شد 

 9. ویدیو/ فرمانده کل ارتش: عمر رژیم صهیونیستی را کمتر از ۲۵ سال به پایان می‌رسانیم  

 10. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 11. ویدیو/ بادامچیان: اگر کسی در موتلفه صیغه کند اخراج می شود  

 12. فوت خانم ۴۵ ساله در اثر سقوط از ارتفاعات «درکه»

 13. دیپلمات سابق آمریکا در ایران: آیا کسی باورش می شود ترامپ داریوش را بشناسد؟

 14. 110 هزار میلیارد تسهیلات معوق در دست 150 دانه درشت/ قاچاق کالا قاتل 2 میلیون شغل در کشور است

 15. دلار در ترکیه گران شد

 16. تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی‌ها

 17. رونمایی معاون اول رییس جمهور از خط تولید خودرو کره ای در کرمان

 18. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 19. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 20. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 21. لاله افتخاری: درجمع به خانم مولاوردی گفتم: شما درحق روسپی ها هم ظلم کردید

 22. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 23. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 24. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 25. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 4. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 5. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

 6. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی جلوی واردات و قاچاق را بگیرد/ نمره زیر 10 دولت

 12. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 13. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 14. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 15. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 16. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 17. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 18. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 22. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

 23. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 24. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

پربحث‌های هفته

 1. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 2. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

 3. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 6. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 7. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 8. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 9. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 10. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 11. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 12. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 13. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 14. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 15. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 16. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 17. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 18. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 19. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 20. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 21. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 22. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 23. ویدیو/ فرمانده کل ارتش: عمر رژیم صهیونیستی را کمتر از ۲۵ سال به پایان می‌رسانیم  

 24. رئیس جمهور :سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است/اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

 25. رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند/ مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند؛ همه باید سخت، کار کنند

آخرین عناوین