کلینیک ایران نوین

آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

گروه اقتصادی الف،   3961205142 ۳۵ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جامعه ما در حال زوال اجتماعی است، گفت: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با او درگیر شویم.

عباس آخوندی در اولین جشنواره نشان تعالی   HSE که به مناسبت روز مهندس برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین بحث مهندسی، اخلاق و امید اجتماعی است. تقریبا تمام مطلبی که مهندس رجبی (رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان) به آن اشاره کردند، بحث سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی است.

وی افزود: امید و سرمایه اجتماعی بدون عدل قابل تحقق نیست. مهندسی مبتنی بر عدالت است چون عدالت، ثبات و پایداری از طریق قرار گرفتن اشیا در جای خودش است. گمگشته ایران نیز همین عدالت است.

وزیر راه و شهرسازی با تفکیک دو حوزه اخلاق خصوصی و اخلاق عمومی گفت: اخلاق عمومی می‌تواند محور اعتماد جامعه باشد که اعتماد عمومی را نسبت به این قشر بالا ببرد. این در حالی است که ما معمولا در ایران هر دو حوزه را با هم جمع می‌کنیم و آن را تحت عنوان اخلاق می‌شناسیم.

آخوندی با اشاره به روز مهندس گفت: خواجه‌ نصیر در عین حال که یک مهندس و منجم سرشناس بود، یک سیاستمدار بود که کتاب ماندگار او در حوزه سیاست با عنوان اخلاق ناصری ارائه شد. یعنی اصلی‌ترین بحث او فضیلت و عدالت است و بدون عدالت، اخلاق مفهومی نخواهد داشت.

وی اظهار کرد: واقعیت این است که جامعه ما در حال زوال اجتماعی است. یعنی امکان اینکه مشکلات بنیادی خود را رفع کند، ارزش افزوده ایجاد کند و امید را تزریق کند، ندارد. این یک واقعیت است که اگر آن را در لفافه بیان کنیم، راهی برای درمان آن پیدا نخواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما در کشور کمتر مشکلی را می‌توانیم به صورت اجتماعی حل کنیم؛ چه گرد و غبار باشد، HSE باشد چه حوادث باشد یا مسائل اقتصادی. مدتی است که نمی‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم. در هر مسئله تاب‌آوری بسیار در آستانه پایینی قرار دارد.

آخوندی ادامه داد: وقتی مسائل را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که به سرعت یک تجمع به یک آشوب تبدیل می‌شود، یک برف بلافاصله تمام جامعه را به هم می‌ریزد. این نشان می‌دهد که تاب‌آوری اجتماعی به مفهوم استوار و پایدار آن دچار مشکل است.

وی با اشاره به بودجه‌های کشور گفت: زمانی می‌گفتند اگر ۳۰ درصد بودجه حال توزیعی و ۷۰ درصد حالت عمرانی داشته باشد، خوب است. الان بودجه ما صددرصد توزیعی است. یعنی قدرت ارزش افزوده به سمت صفر گرایش پیدا کرده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مشکلی که ما در ایران داریم که منشا یک سوء تفاهم ملی است به این برمی‌گردد که همه چیز را به حوزه اخلاق خصوصی همچون متواضع، فداکار  مهربان، مودب بودن و ... محدود می‌کنیم. البته اینها صفات خوبی است و اما همه آن در حوزه اخلاق خصوصی است. در حالی که معیار اخلاق عمومی فقط و فقط عدالت است. این خلط مبحث عمومی است که ما با آن مواجه هستیم.

آخوندی ادامه داد: اصلی‌ترین ماموریت اخلاق، مهار قدرت است. ولی در حوزه عمومی، مهار قدرت فقط از طریق اجرای عدالت صورت می‌گیرد و با توصیه‌های فردی امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ مهندسان در تمام زمینه‌ها به عدالت و ارزش عمومی مربوط می‌شود، گفت: مهندس کارش با حوزه عمومی است به همین دلیل باید متخلق به اخلاق عمومی باشد. به همین دلیل است که من در ماه‌های گذشته مکررا به عدم تعارض منافع تاکید کرده‌ام.

وزیر راه و شهرسازی بزرگترین ظلم در جامعه را بحث تعارض منافع دانست و گفت: تعارض منافع در واقع ریشه تمام مفاسد است. من نمی‌توانم دو طرف میز بنشینم. اگر به هر نحوی این را توجیه کنم، همان جا لغزش اخلاق اتفاق افتاده است. می‌گویند فلانی خیلی آدم خوبی است. اگر دو طرف میز بنشیند، خودش رعایت می‌کند. چنین چیزی اصلا نداریم.

آخوندی جامعه مهندسی را به دوری از تعارض منافع دعوت کرد و گفت: مهندسان باید تعارض منافع را از خودشان شروع کنند. متاسفانه به دلیل غفلت نظری داریم می‌گوییم اشکالی ندارد که مهندس، پزشک، صنعتگر دو طرف میز بنشیند.

وی خاطرنشان کرد: در روز مهندس باید به اخلاق ناصری برگردیم. متاسفانه در حال حاضر به این صورت است که همه چیز را شخصی کرده‌ایم به همین دلیل هر حادثه‌ای رخ می‌دهد به جای نگاه به فرآیندها سریعا می‌رویم دنبال اینکه یک نفر را پیدا کنیم که با او درگیر شویم. در حالی که HSE یک فرآیند است که افراد مختلفی در آن درگیر هستند و باید هر کس به سهم خودش در حوادث پاسخگو باشد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در قانون مدنی چیزی داریم به عنوان عدالت عرفی. ممکن است تقوا در یک نفر بسیار زیاد باشد ولی به محض اینکه دو طرف میز نشست، از عدالت عرفی ساقط می‌شود. زیرا جامعه نگاه می‌کند به اینکه این فرد در موضوعی که اظهارنظر می‌کند، نفع دارد یا ندارد.

به گزارش ایسنا آخوندی با اشاره به تفکیک سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها که در دهه ۷۰ به دستور ایکائو صورت گرفت، گفت: سوال این است که چرا ایکائو این دستور را صادر کرد. چون سازمان هواپیمایی کشور خودش در حوادث منافع نداشته باشد. بنابراین بحث تفکیک باید به اجزای خود تبدیل شد تا اجزا بتوانند حل مسئله کنند. این انتظاری است که از جامعه مهندسی وجود دارد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۹ خرداد ۱۳۹۷وقتی بوئینگ نه خسارت می‌دهد نه هواپیما
۱۸ خرداد ۱۳۹۷واکنش آخوندی به احتمال عدم تحویل ۱۱ هواپیمای جدید بوئینگ
۶ خرداد ۱۳۹۷جزییات جلسه آخوندی با کامیون‌داران معترض
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخوندی: برجام در یک فضای شعارگونه لگدکوب میشود
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی به دادستانی تهران
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آزادراه تهران-قم خصوصی می‌شود
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخوندی؛ همه یک درصد درآمد نفتی ویژه مناطق نفت‌خیز به خوزستان می‌رسد
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخوندی: سامانه طرح مالیات خانه‌های خالی به زودی راه‌اندازی می‌شود
۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخوندی: دست نظام مهندسی در جیب مردم است
۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷خط و نشان آخوندی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان/سکوت عجیب رئیس شورای مرکزی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۶۸۳۵۱۵:۳۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این حرف "جامعه ما در حال زوال اجتماعی است" حرف کامل درستی است.
ناشناس۲۵۶۸۴۲۱۵:۴۴:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۵
آقای آخوندی، معذرت خواهی کن، استعفا بده، برو.
ناشناس۲۵۶۹۵۹۱۷:۲۴:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
یادمون هست واسه واردات چهارتا هواپیما بعد از برجام دوستان اصولگرا چه بلوایی به پا کردند و آخوندی و دولت رو زیر فشار قرار دارند.
majid r۲۵۶۹۷۳۱۷:۳۳:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
من یه سوال از شما و بقیه دارم: اگر بعد از هر بار انتخاب وزیر یه حادثه ای رخ داد اونوفت تکلیف چیست؟
ناشناس۲۵۷۰۲۶۱۸:۲۱:۵۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این مجلس تاییدت کرده ، اما تو بیا برای رضای خدا برو . زودتر
مهدی۲۵۶۸۴۶۱۵:۴۵:۰۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مسئول نبودی هم همینجوری حرف میزدی؟ چقدر حرفها وابسته به جایگاه هاست. از احمدی نژاد گرفته تا اخوندی
ناشناس۲۵۶۸۵۶۱۵:۴۸:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این اقای وزیر منتظر اتفاقی بیافتد و به ایشان اطلاع بدن تا ان اشتباه را رفع کنه و اخرش هم طلبکارم هست مثل بقیه مدیران انتصابی کشور
مرتضی۲۵۷۲۳۹۲۲:۱۷:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ایشان سهمیه اصلاح طلبها هست سال 88 نماینده میرحسین بود
ناشناس۲۵۶۸۶۶۱۵:۵۳:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
در همه دنیا بخشی از اصلاح پیدا کردن و مجازات فرد خاطی است. وقتی وزیری نتوانسته زیرساختها را تامین کند باید کنار برود.
ناشناس۲۵۶۸۷۲۱۶:۰۱:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این هم عجیب ات که همه این حوادث در زیرمجموعه شماست
ناشناس۲۵۶۸۸۱۱۶:۰۶:۰۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ببخشید فرآیند رو شمای یک نفر باید اصلاح کنی، نمی تونی، بفرما برو
ناشناس۲۵۶۹۷۸۱۷:۳۴:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
هیچ فرآیندی را در یک سیستم یه نفر نمی تواند اصلاح کند.
تبریزی۲۵۶۸۹۵۱۶:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۵
"مهندسی مبتنی بر عدالت است" مقاومت ساختمون هامون در برابر زلزله و امنیت خودروهامون کاملا نشون می ده عدالت زیادی تو این حوزه حاکمه. دیگه از پزشکی نگم که تبدیل شده به یه تجارت میلیاردی. عدالت تو این کشور مرده چون الناس علی دین ملوکهم.
ناشناس۲۵۶۸۹۹۱۶:۲۶:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
نمی خوای حادثه دیده ها رو بزنی؟ مقصر پس شد فرآیند؟ با تشکر از راهنمایی شما بهره بردیم
ناشناس۲۵۶۹۳۳۱۶:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
حرف حساب می زنه. دو طرف میز نشینی یا تداخل منافع یا conflict of interest و یا هر بیان دیگری که برای توضیح این مفهوم استفاده کنیم، در نهای یک نفر نمیتواند هم تصمیم کلیدی بگیرد و همزمان از آن تصمیم نفع شخصی ببرد وگرنه میشود همین بلبشویی که میبینید
ناشناس۲۵۶۹۶۶۱۷:۲۷:۲۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
اقای وزیر لابد اصلاحات فرایندی سیستم حمل و نقل رو مردم باید انجام بدن....یا مردم جانشان را بابت تاوان فقدان مدیریت و فرایند مدیریت شما بدهند تا شما تازه بفکر اصلاح فرایند بیفتید...مگر این کشور قحطالرجال است ...بس کنید این فرافکنی‌های بیرنگ شده را....
ناشناس۲۵۶۹۶۷۱۷:۲۷:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مگر چند تا اتفاق باید بیفتد تا این فرایند ها اصلاح بشه !!!!!اصلن وظیفه کیه که این فرایند ها را اصلاح کنه؟؟چرا نباید قبل از اتفاق فرایند ها اصلاح بشن ؟؟ یعنی در غرب که این اتفاق ها نمی افته فراینداشون کی اصلاح می کنن؟ اگر یک مدیر این اصلاحات را قبل از اتفاق انجام نده به چه دردی می خوره ؟؟
ناشناس۲۵۶۹۷۵۱۷:۳۳:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۵
ایشون فردا یک سرمقاله در روزنامه ها می نویسه و در خصوص مباحث تئوریک اقتصاد دوباره افاضه می کنه.
ناشناس۲۵۶۹۷۶۱۷:۳۴:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
مسئولان متخصصان لفاظی هستن
ناشناس۲۵۶۹۹۶۱۷:۵۴:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
بنظر شما آخوندی بره همه چی درست میشه؟ دیگه هواپیمائی سقوط نمی کنه؟ من طرفدار ایشان نیستم ولی بهتر نیست عمیق تر فکر کنیم؟
ناشناس۲۵۷۰۱۰۱۸:۰۳:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۵
به کسانی که در کامنت هایشان دیدگاههای بسیار درست و دقیق وزیر محترم راه و شهرسازی را نفی و رد کرده اند، پیشنهاد می کنم که حتما" یک بار دیگر سخنان ایشان را به دقت بخوانند. بنده امروز حضورا" در این مراسم بودم و از نزدیک سخنان دکتر آخوندی را شنیدم. کل سالن به دقت صحبت های بسیار درست و دقیق ایشان را گوش می کردند. لطفا" زود قضاوت نکنیم و قدر افراد فرهیخته جامعه و کشورمان را بدانیم. به سایت الف هم توصیه می کنم برای بررسی ابعاد موضوعاتی که وزیر محترم مطرح کردند، جلسه یا میزگرد با حضور کارشناسان مربوطه تشکیل دهند.
ناشناس۲۵۷۰۳۲۱۸:۲۹:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
در نظام مهندسی پارتی بازی ورفیق بازی فعلا بچشم میخورد افراد نا صالحی درراس نظام مهندسی که واجد شرایط نیستند وجود دارد کسی که مدرک دکترا ندارد وبعلت موقعیت شغلی اورا دکتر خطاب میکنند واو ازاین چاپلوسی راضی است
ناشناس۲۵۷۰۷۲۱۹:۲۶:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این اصلاح از خود جنابعالی باید شروع بشه
سرباز۲۵۷۰۷۳۱۹:۲۸:۲۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
فرار رو به جلو.....
ناشناس۲۵۷۰۸۰۱۹:۳۵:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
دمت گرم واقعاَ وزیر توانایی هستی
کوروش۲۵۷۰۸۴۱۹:۴۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
نماینده های مجلس چرا این رو استیضاح نمیکنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۵۷۱۴۵۲۰:۴۶:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۵
این جای این حرفها عذر خواهی کنه بابت بی کفایتیش. اقای روحانی ایشون رو برکنار کنید.
ناشناس۲۵۷۲۱۰۲۱:۵۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
جامعه ما در حال زوال اجتماعی است این جمله واقعا درسته
ناشناس۲۵۷۲۲۳۲۲:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
قدرت و منصب بسیار شیرین است و دل کندن از آن بسی سخت تر.
ناشناس۲۵۷۲۸۵۲۳:۱۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۵
طلبکار هم شده... تو این پنج سال وزیر مسکن و راه... چه کاری برای مسکن و راه کردی؟
ناشناس۲۵۷۴۰۴۰۶:۴۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۶
من که اصلا نفهمیدم ایشون چی فرمودند، شما چطور؟
مهران۲۵۷۴۱۲۰۷:۴۵:۱۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
امثال تو جناب آخوندی جز فرایند های سی و چهل ساله این کشور هستند که باید اصلاح شوند تو حتی در دولت احمدی نژاد هم که باهاش دشمنی مسئولیت داشتی پس برکناری شما جز همون اصلاح فرآیندهاست
ناشناس۲۵۷۴۳۶۰۸:۱۴:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۶
هیچکس توجه به متن صحبتهای وزیر نمی کند.
محمد مهدی۲۵۷۴۶۶۰۸:۴۲:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۶
خب اون یکنفر باید فرآیند را اصلاح میکرد . چطور میشه این آقای وزیر مسئولیت خودش را تو این زمینه نمیبینه ؟ چطور میشه آقای وزیر طلبکار میشه ؟ عجیبه واقعا
ناشناس۲۵۷۵۱۸۰۹:۵۴:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۶
مردم بیاید با هم از ایشان عذرخواهی بکنیم و خودمون استعفا بدهیم. ما که خودمون داریم دچار زوال اجتماعی می شویم چرا پای مدیران لایق کشور را وسط می کشیم. دولت هیچ نقشی در زوال اجتماعی ندارد و این بنده خداها که دارند مدیریتشان را می کنند و حتی به جستجوی لاشه هواپیما هم رفته اند. تازه استعفای ایشان یا هر مدیر دیگری چه فایده ای دارد چون حتما در جای دیگری مسئولیت دیگری چه بسا بالاتر خواهد گرفت.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 7. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 8. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 9. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 10. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 11. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 12. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 13. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 14. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 15. لیگ ملت‌های والیبالایران از صعود به فینال بازماند/ بازی‌های تشریفاتی به میزبانی تهران!

 16. آمریکا 3 - ایران صفر؛ پیروزی میزبان برابر شاگردان کولاکوویچ

 17. حمله سگ به دختر بچه   

 18. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 19. کی‌روش: در این 36 سال تجربه کاری‌ام تاکنون با چنین بازیکنانی با این پایبندی کار نکردم/هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست

 20. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 21. رویترز: جنگ تجاری آمریکا و چین به نفع صادرات نفت ایران است

 22. وزارت ورزش: بیش از ۵ هزار سایت شرط بندی را به پلیس فتا معرفی کردیم

 23. تماشاگر ویژه دیدار ایران و اسپانیا کیست؟

 24. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 25. پشت‌پرده اتفاقات عجیب سازمان لیگ فوتسال چه بود؟

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 25. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

پربحث‌های اخیر

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 3. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 4. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 5. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 6. رجا بلیت نمی فروشد

 7. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 8. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 9. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 10. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 11. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 12. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 14. پناهی: 20 درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است/اقتصاد زیرزمینی منجر به فرار مالیاتی می‌شود

 15. چرا می توانند فروش نفت ایران تحریم کنند؟

 16. صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

 17. بازار مسکن به کجا می‎رود؟ +فیلم

 18. زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

 19. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 20. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 13. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین