هتل بین المللی

هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

گروه حوادث الف،   3961204111 ۱۳ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم بررسی سانحه هواپیمای تهران ـ یاسوج مشمول زمان شود، گفت: در ماه‌های اخیر تعدادی از خلبانان شرکت هواپیمایی آسمان از این شرکت جدا شده‌اند که ما درحال بررسی علت این موضوع هستیم.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آنا، با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج اظهار کرد: هیچ کارشناسی در دنیا نمی تواند با قطعیت بگوید علت اصلی حوادث هواپیمایی چیست؛ اصولا هم به این خاطر است که جعبه سیاه را برای هواپیماها طراحی می کنند تا براساس محتویات آن‌ معلوم شود عامل سانحه چه بوده است.

وی با بیان اینکه ورای اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، ابهامات و فرضیاتی مطرح است که باید به آنها پرداخته شود، گفت: اصل موضوع این است که آیا هواپیما در آن شرایط جوی و براساس مقررات شرکت هواپیمایی آسمان اجازه پرواز داشته یا خیر؟ ما در این زمینه ابهام داریم؛ چراکه استنباط ما براساس اطلاعات و اخباری که از دستگاه‌های مختلف گرفته‌ایم، این است که این هواپیما نباید در آن شرایط جوی در منطقه کوهستانی دنا پرواز می کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که سازمان هواشناسی در روز سانحه چه گزارشی از وضعیت جوی داشته است، گفت: سازمان هواشناسی وضعیت هوا را اعلام می کند و اعلام نمی‌کند انجام پرواز درست است یا نادرست. سازمان هواشناسی گزارش می دهد که مسیر در نقطه مبدا و مقصد چه شرایطی دارد.

وی افزود: اینکه آیا در این شرایط جوی این نوع هواپیما می‌تواند ابر و مه عبور کند؛ یا در چه ارتفاعی می تواند پرواز کند، بستگی به نوع هواپیما دارد. مهم‌ترین ابهامی که در حال حاضر وجود دارد، این است که براساس اطلاعات دریافتی ما، در شرایط خاص فرودگاه یاسوج این پرواز نباید انجام می شده است.

نماینده مردم جهرم با بیان اینکه ما در جلسه کمیته بررسی ابعاد سقوط هواپیمای یاسوج مباحث یادشده را مطرح کردیم، عنوان کرد: مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان و معاون عملیات این شرکت می گفتند براساس شرایط جوی برای پرواز هواپیما مشکلی وجود نداشته است. ما هم به آنها اعلام کردیم که در آن شرایط هواپیما نباید پرواز می‌کرد.

رضایی کوچی اضافه کرد: در حال حاضر مباحثات ما با شرکت هواپیمایی آسمان و سازمان هواپیمایی کشور ادامه دارد و در یک کمیته مشترک روی این مساله کار می کنیم.

قرار است سازمان هواشناسی ریز اطلاعات مسیر هواپیما را ارائه دهد

وی ادامه داد: ما از سازمان هواشناسی خواسته‌ایم تا اطلاعات ریز مسیر ارتفاعات دنا را به ما ارائه دهد تا ببینیم در زمانی که خلبان اطلاعات جو و پرواز را گرفته و به سمت هواپیما رفته تا مسافران را سوار کند؛ همچنین پس از تیک‌آف هواپیما و زمانی که به نزدیک منطقه سقوط رسیده، وضعیت هوا به چه شکل بوده است.

رضایی کوچی در ادامه سخنان خود گفت: ما درصدد هستیم به طور کامل بررسی کنیم که آیا در شرایطی که سازمان هواشناسی اعلام کرده بوده، این هواپیما اجازه پرواز داشته یا خیر؟ ضمن اینکه قرار است بررسی شود نقش هواپیمایی کشوری، نقش شرکت هواپیمایی آسمان و نقش خلبان در روند این پرواز چه بوده است؟ همه این‌ها موضوعاتی هستند که در حال کار روی آنها هستیم.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است، این است که به سرعت گزارشی که همه جنبه های کارشناسی را در بر گرفته باشد و همه قصورات و خطاهای شکل‌گرفته براساس مقررات پرواز را اعلام کرده باشد، ارائه دهیم و مقصران را به دستگاه های مرتبط معرفی کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اخیرا تعدادی خلبان از شرکت هواپیمایی آسمان جدا شده‌اند، بیان کرد: تعداد این خلبان‌ها مشخص نیست؛ ضمن اینکه هنوز معلوم نیست علت استعفای آنها چه بوده؛ آیا حقوق های آنهاکم بوده، فشار روی آنان زیاد بوده یا مشکلات دیگری از جمله مسائل اداری وجود داشته که باعث استعفای این عده شده است. عوامل دیگری هم می توانند در استعفای خلبان ها اثرگذار بوده باشند؛ مثل اینکه درخواستی از سوی خلبان مطرح شود که برای شرکت هواپیمایی مقدور نباشد و راهی جز استعفای خلبان نماند؛ یا اینکه شرکت هواپیمایی در مشکلات فنی ریسک‌هایی کند که خلبان به آن معترض است. به هر حال همه جوانب باید بررسی شود تا معلوم شود علت استعفای خلبانان چه بوده است.

رضایی کوچی با بیان اینکه ما در حال کار روی این موضوع هستیم که در طول مدت اخیر در شرکت هواپیمایی آسمان چه گذشته است تاکید کرد: اصل موضوع به پیدا شدن جعبه سیاه برمی گردد. تصور می کنم پس از بازگشایی جعبه سیاه در یک بازه زمانی دو هفته‌ای بتوان اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و به نتیجه رسید. اما تاکید ما این است که از موضوع زمان زیادی نگذرد تا به فراموشی سپرده نشود.

به گزارش آنا، روز دوم اسفند ماه محمد دامادی، نماینده ساری در مجلس در مصاحبه‌ای با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود سوء مدیریت در شرکت هواپیمایی آسمان می‌تواند یکی از علت‌های اصلی سقوط این هواپیما باشد. سازمان هواشناسی از وضعیت آب و هوای منطقه دنا اطلاع داده بود؛ بنابراین احتمال سانحه وجود داشت اما متاسفانه شرکت هواپیمایی آسمان دستور لغو پرواز را صادر نکرد.

این عضو کمیسیون عمران همچنین تصریح کرد: شکایت‌های بسیاری از سوی خلبانان آسمان به کمیسیون عمران ارسال شده است و بیش از 30 نفر از خلبانان خوب و توانمند آسمان در ماه‌های قبل به دلیل سوء مدیریت استعفا داده‌اند. متاسفانه تعدادی از خلبانان اعلام کرده‌اند که این شرکت با دریافت چک از خلبانان، آن‌ها را مجبور به پرواز می‌کند.

محمّدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خانه ملت گفت:

4 دقیقه پیش از سقوط هواپیما مکالمه‌ تلفنی یکی از مسافران وجود دارد، این مکالمه بسیار عادی بوده و نشان می‌دهد که شرایط هواپیما پیش از سقوط عادی بوده و مشکلی وجود نداشته است.

این موضوع که چرا کپسول آتش نشانی خالی بوده؛ از ابتدا به صورت خالی در هواپیما قرار گرفته یا اینکه داخل هواپیما آتش سوزی رخ داده، از جمله مواردی است که در کمیسیون عمران بررسی می‌شود؛ البته احتمال این موضوع که هواپیما پس از برخورد با کوه دچار آتش سوزی شده باشد، کاملاً مردود است.

بزرگترین قطعه‌ای که تاکنون از اجساد پیدا شده، بالاتنه بدن یک انسان است که این نشان می‌دهد هواپیما با کوه برخورد کرده و اجساد تکه تکه شده است

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۵۹۸۱۱۷:۵۳:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۴
مگر در پرواز موبایل ها را خاموش نمیکنند ؟؟؟؟؟
ناشناس۲۵۶۰۱۳۱۸:۳۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۲/۴
چرا، در همه جای دنیا موبایل ها را در حین پرواز خاموش می کنند یا در وضعیت پرواز قرار می دهند اما متاسفانه در کشور ما بعضا این قانون (مثل خیلی قوانین دیگر) رعایت نمیشود.
حسن۲۵۶۳۷۲۰۸:۰۳:۰۷ ۱۳۹۶/۱۲/۵
اصلا آنتن نداره
ناشناس۲۵۵۹۸۸۱۸:۰۳:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۴
این هواپیما قادر به پرواز در ارتفاعات زیاد, نزدیک به کوههای بلند ایران مثل دماوند و دنا نیست. و اصلا نباید از این هواپیمای ملخی(توربو پراپ) بر فراز کوههای بلند ایران استفاده کرد, زیرا یخ زدگی عامل بسیار مهمی برای سقوط این هواپیماست. کاربرد این هواپیما برای دشت و جاهای هموار و کم ارتفاع است. به احتمال زیاد هم در این سانحه, سیستم سوخت و روغن هواپیما یخ زده بود که پس از برخورد به کوه, منفجر نشد.
محسن۲۵۶۳۰۱۰۱:۳۲:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۵
الحمدلله تکلیف روشن شد!
ناشناس۲۵۶۱۵۱۲۱:۲۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۴
کجا هستند اونهایی که فریاد می زدند ما هواپیمای نو نمی خواهیم. لطفا بیان و به خانواده های این عزیزان جواب بدن.
علی۲۵۶۲۱۹۲۲:۳۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۴
اصلا مگر در هواپیما با اون ارتفاع موبایل آنتن می ده. ؟ فطعا آنتن نمی ده. امتحان کنید موقعی که در هواپیما هستید.
ناشناس۲۵۶۲۲۰۲۲:۴۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۴
در کوهستان و در ارتفاع موبایل آنتن نمی ده.
ناشناس۲۵۶۲۵۹۲۳:۳۵:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۴
اجساد که ظاهرا همه سالم بودند و حتی گفته میشه هواپیما به توده برف رو کوه برخورد کرده.. این یعنی خیلی از مسافرا زنده بودن و از سرما یا خونریزی یخ زدن..مدیریت بحران و کمک رسانی صفر..
ناشناس۲۵۶۲۶۷۰۰:۰۳:۲۸ ۱۳۹۶/۱۲/۵
کاش جمله آخر مصاحبه را منتشر نمی کردید . هنوز رسانه های ما یاد نگرفته اند که رعایت حال مردم را کنندو سوهان روح نشوند !
جلال۲۵۶۳۸۶۰۸:۲۶:۰۳ ۱۳۹۶/۱۲/۵
پس کوه دنا مقصر .... خدا کنه کوه دنا بیمه شخص ثالث داشته باشه
ناشناس۲۵۶۴۲۴۰۹:۱۰:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۵
خیلی ساده است.فرودگاه یاسوج رادار نداشته و خلبان نمی دانسته در چه ارتفاعی پرواز می کند..
ناشناس۲۵۶۵۹۱۱۲:۳۶:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۵
خدا رو شکر حالا همه مردم ایران کارشناس هوانوردی شدند. از نماینده مجلس بگیر تا من و شما.
تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. مطالعه جدید درباره دلیل ابتلا به سرطان

 2. امشب به این چهار موزه سر بزنید

 3. روزنامه الوطن: کسی از جان بولتون نمی ترسد

 4. ترامپ در حال بررسی اخراج 20 دیپلمات روس است

 5. چگونه در نوروز مجوز اسباب‌کشی بگیریم؟

 6. مسافر نوروزی در رودخانه دز غرق شد /جسد پیدا نشد

 7. ۸۱ روز تا جام جهانی، صدای جام جهانی

 8. چند پیشنهاد برای عکاسان جوان

 9. 3 روش بیمه شدن ایرانیان مقیم خارج از کشور

 10. آتش به جان جنگلهای گیلان افتاد

 11. آیا اعراب در حال اداره کاخ سفید هستند؟

 12. مسیر تحقیقات علمی با وصله‌پینه‌ها جلو می‌رود

 13. همه چیز را به‌یاد آوریم!

 14. خوشحالی دوباره برای ایتالیایی‌ها

 15. چه کنیم که عاق والدین نشویم؟

 16. آمار تکان دهنده از ساعت ارتباط کلامی خانواده‌های ایرانی

 17. ترکیه به‌طور کامل بر منطقه «عفرین» مسلط شد

 18. چه چیزی ایمان انسان را استوار می‌کند؟

 19. واکنش رسانه‌ها به انتصاب بولتون/ دیوانه‌ترین مرد سرزمین دیوانه‌گان؛ همچنان معتقد به اشغال عراق

 20. حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب نوار غزه

 21. مقام سابق آمریکا:«جان بولتون» از گروهک منافقین پول دریافت کرده است

 22. پایتختی که مردمش برخلاف دولتش ایرانی‌ها را دوست دارند/ گشتی در تلاقی کوهستان و دریا+عکس

 23. حیوانات وحشی باغ‌وحش ارومیه تحت کنترل هستند/خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند

 24. نایب قهرمانی کوراش ایران در آسیا

 25. افزایش سهم چاقی و کاهش سهم سیگار در ابتلا به سرطان

پربحث‌های دیروز

 1. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 2. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 3. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 4. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 5. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 6. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: باید "لفظ حجاب اجباری" که منفی است حذف شود/ رعایت حجاب الزامی است

 8. حمایت از کالای ایران؛ بذری که 8 سال قبل کاشته شد 

 9. ویدیو/ فرمانده کل ارتش: عمر رژیم صهیونیستی را کمتر از ۲۵ سال به پایان می‌رسانیم  

 10. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 11. ویدیو/ بادامچیان: اگر کسی در موتلفه صیغه کند اخراج می شود  

 12. فوت خانم ۴۵ ساله در اثر سقوط از ارتفاعات «درکه»

 13. دیپلمات سابق آمریکا در ایران: آیا کسی باورش می شود ترامپ داریوش را بشناسد؟

 14. 110 هزار میلیارد تسهیلات معوق در دست 150 دانه درشت/ قاچاق کالا قاتل 2 میلیون شغل در کشور است

 15. دلار در ترکیه گران شد

 16. تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی‌ها

 17. رونمایی معاون اول رییس جمهور از خط تولید خودرو کره ای در کرمان

 18. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 19. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 20. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 21. لاله افتخاری: درجمع به خانم مولاوردی گفتم: شما درحق روسپی ها هم ظلم کردید

 22. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 23. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 24. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 25. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 4. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 5. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

 6. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی جلوی واردات و قاچاق را بگیرد/ نمره زیر 10 دولت

 12. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 13. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 14. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 15. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 16. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 17. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 18. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 22. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

 23. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 24. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

پربحث‌های هفته

 1. محبوب‌ترین شخصیت از نگاه مردم ایران در نظرسنجی دانشگاه مریلند

 2. داریوش شایگان درگذشت

 3. زاهدی مطرح کرد؛ جمع‌آوری بساط شکل کنونی کنکور تا سال 98

 4. وزیر بهداشت:تلخ‌ترین رخداد سال ۹۶، بداخلاقی‌های انتخابات بود

 5. نخستین عملیات در سال ۹۷/ ماموریت آتش‌نشانی برای یک "کبوتر"

 6. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 7. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 8. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 9. دیدار یک ایرانی مقیم آمریکا با خانواده‌اش در امامزاده صالح بعد از 25 سال

 10. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 11. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 12. ثبت نخستین وقف سال ۹۷/ موقوفه ۱۵۰ میلیاردی برای کمک به تحصیل کودکان

 13. محمدرضا عارف به چالش بی زباله پیوست

 14. وزیر آموزش و پرورش: امیدوارم کارنامه‌ای درخشان از تعلیم و تربیت تقدیم نظام کنیم

 15. حضور رئیس جمهور در روستای زلزله زده میرمیروی شهرستان سرپل ذهاب/وعده ۶ ماهه روحانی برای تکمیل واحدهای مسکونی مناطق ‌‌زلزد‌ه‌زده

 16. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 17. ایران گرم می شود

 18. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

 19. آیین ملی، سنت دینی

 20. پرتاب زباله از خودرو ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

 21. عیسی کلانتری: دوران پرآبی کشور تمام شده

 22. ویدیو/هاشمی طبا: ساپورتی که خانم ها می پوشند از مینی ژوب زمان شاه بدتر است  

 23. یک شهر ناشناخته اما جذاب +تصاویر

 24. ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت جلو کشیده می‌شود

 25. جریمه ۳۰ هزار تومانی برای پرتاب زباله از خودرو به بیرون در ایام نوروز

آخرین عناوین