تحلیل محتوای بی بی سی فارسی در درگیری دراویش و پلیس نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

محسن ماندگاری گروه سیاسی الف،   3961202054 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

تحلیل محتوای سایت بی بی سی فارسی و حسابهای این رسانه در شبکه های اجتماعی تلگرام و توئیتر نشان می دهد این شبکه فارسی زبان علیرغم ادعای بیطرفی در ارائه اخبار، روایت منصفانه و غیرجانبدارانه ای در درگیری های خیابان پاسداران نداشته است. پیش از این نیز عدم رعایت بیطرفی در پوشش خبری بی بی سی فارسی از اعتراضات خیابانی دیماه جاری در ایران و جانبداری ضمنی این شبکه از اغتشاشگران با انتقاد کارشناسان مواجه شده بود.

بی بی سی فارسی در روزهای دوشنبه ۳۰ بهمن و سه شنبه یک اسفند در پوشش خبری خود از درگیری های خیابان پاسداران مجموعا 6 مطلب در سایت خبری، 14 مطلب در تلگرام و 12 مطلب در توئیتر منتشر کرده که مبنای تحلیل محتوای پوشش خبری بی بی سی در این یادداشت است. محتوای پخش تلویزیونی این شبکه در این تحلیل، ارزیابی نشده است.

به نظر می رسد با توجه فیلتر بودن سایت بی بی سی فارسی در ایران و رقم یک میلیون و ۱۶۰ هزار عضو کانال تلگرام این رسانه، بی بی سی فارسی بیشترین توجه خود را در پوشش لحظه به لحظه درگیری ها در ساعات غیرپخش تلویزیونی، به مخاطبان تلگرامی داده است.

آنچه بیش از همه در اخبار سایت و کانال تلگرام و توئیتر بی بی سی قابل تامل است، تلاش برای کمرنگ جلوه دادن مهمترین خبر درگیری های دوشنبه شب خیابان پاسداران است. در حالی که خبر حمله اتوبوس به ماموران پلیس و کشته شدن ۳ مامور مهمترین خبر این روزهای ایران بوده و بازتاب گسترده جهانی داشته، تحلیل محتوای مطالب بی بی سی نشان می دهد، سردبیران این رسانه تلاش کرده اند از برجسته کردن این بخش از ماجرا تا حد ممکن خودداری کرده و سپس با نقل قول های یکسویه از طرف دروایش،‌ منکر نقش آنها در حمله اتوبوسی به ماموران شوند.

حمله اتوبوس به ماموران حوالی ساعت ۱۹ اتفاق افتاده اما بی بی سی ساعت ۲۱:۱۳ در اولین مطلبی که در این باره در تلگرام منتشر کرده، تیتر خود را به «درگیری دراویش گنابادی با پلیس در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران» اختصاص داده و بدون هیچ اشاره ای به کشته شدن ۳ مامور پلیس، تنها به این مطلب اکتفا کرده که « فیلمی که ظاهرا از همین واقعه گرفته شده نشان می‌دهد که یک اتوبوس در یک کوچه به سمت تعداد زیادی از ماموران پلیس می‌راند و تلاش می‌کند آنها را زیر بگیرد.»

 

بی بی سی در عین حال ۱۶ دقیقه بعد در خبری فوری در تلگرام نوشته است: «درگیری پلیس و دراویش در تهران؛ سه مامور در حمله یک اتوبوس کشته شدند».

دقایقی بعد بی بی سی در تلگرام و توئیتر، ویدیوی حمله اتوبوس را هم منتشر می کند با این عنوان: «لحظه‌ای که اتوبوس ماموران پلیس را زیر می‌گیرد» و این متن که «سخنگوی پلیس می‌گوید در جریان این حمله “سه مامور کشته شده‌اند”»

 در حالی که سخنگوی پلیس توضیح داده که راننده اتوبوس، از دراویش معترض بوده،‌ اما بی بی سی از اشاره به توضیح سخنگوی پلیس خودداری می کند.

با آنکه بی بی سی در کانال تلگرام خود که بیننده های بیشتری نسبت به سایت خبری آن دارد، توضیحات پلیس درباره هویت راننده اتوبوس را سانسور کرده اما ساعت ۱:۲۴ نیمه شب لازم می بیند در مطلبی مستقل، متن دو توئیت «یکی از مدیران سایت مجذوبان نور» را بطور کامل منتشر کند که ادعا کرده: «به عنوان فعال حقوق دراویش و یکی از مدیران سایت مجذوبان نور، خبری که در مورد زیر گرفتن نیروهای امنیتی توسط یک اتوبوس که به دراویش نسبت داده میشود رو کاملا تکذیب میکنم، دراویش از ظهر امروز بصورت مسالمت آمیر تحصن کرده بودند و هیچگاه شروع کننده حمله و اغتشاش نبوده و نیستند.

در حالی عامل حمله اتوبوس را از دراویش گنابادی معرفی میکنند که درویش محمد ثلاث بعدازظهر امروز در مقابل کلانتری ۱۰۲ ضرب و شتم و بازداشت شد و حادثه اتوبوس ساعاتی بعد از باداشت ایشون در نزدیکی گلستان هشتم و هفتم اتفاق افتاده.»

جالب آنکه ۱۵ ساعت بعد یعنی عصر سه شنبه بار دیگر کانال بی بی سی،‌ اظهارات همین فرد را به عنوان «مدیر سایت مجذوبان نور» در مصاحبه با یک خبرگزاری منعکس می کند که دست داشتن دراویش در حمله به پلیس را تکذیب می کند.

در همان دوشنبه شب، ‌یک خودروی پراید نیز که سخنگوی پلیس مدعی است راننده آن از دراویش است به ماموران حمله کرده اما باز در مطالب کانال تلگرام و حساب توئیتر بی بی سی، مواضع پلیس انعکاس نیافته اما ساعت ۳ نیمه شب ویدیوی حمله خودرو در حسابهای بی بی سی منتشر شده با این توضیح که «دراویش انتساب این حملات را به خود رد می‌کنند.» بی بی سی منبع رد انتساب این خبر به دروایش را اعلام نکرده و تا آنجا که نگارنده در منابع مختلف تا نیمه شب دوشنبه بررسی کرده، هیچکدام از منابع معتبر نزدیک به دراویش و مشخصا حساب سایت مجذوبان نور(رسانه رسمی دراویش گنابادی) در تلگرام و توئیتر، به این خبر واکنش نشان نداده و آن را تکذیب نکرده اند.

ساعت ۱۹ سه شنبه نیز بی بی سی بار دیگر در کانال خود، ویدیویی را منتشر می کند که در توضیح آن آمده است: «تخریب خانه مسکونی در پاسداران بوسیله ماموران؛ گفته می‌شود ساعت۴ صبح امروز گروهی از درویشان در  یکی از آپارتمان‌های اطراف پناه می‌گیرند که ماموران با خشونت آن‌ها را دستگیر می‌کنند.» در این ویدیو راه پله های ساختمانی را می بینیم که خون آلود است و صدای تصویربردار که می گوید:«دیشب اینجا تا صبح خونریزی بود فقط».

علاوه بر این دوشنبه شب دو نفر دیگر که به گفته سخنگوی پلیس از نیروهای بسیج بوده اند کشته شده اند، اما علیرغم آنکه پلیس رسما خبر آن را تایید کرده و منابع مختلف رسانه ای آن را منتشر کرده اند، کانال تلگرام بی بی سی آن را مهم ندیده و از اعلام آن خودداری کرده است اما سایت بی بی سی در لابلای مطالب روز سه شنبه خود و حساب توئیتر بی بی سی ۲۴ ساعت بعد به آن شاره کرده اند.

در کانال بی بی سی در تلگرام و حساب توئیتر، یک گزارش هم از خبرنگار این شبکه منتشر شده که خبر کشته شدن ۳ مامور پلیس در حمله اتوبوس، باز هم کم اهمیت دیده شده و در انتهای گزارش ۳ دقیقه ای خبرنگار به آن اشاره شده. اگرچه احتمالا به دلیل کمبود وقت برای رساندن این گزارش به بخش ۶۰ دقیقه بی بی سی، این موضوع قابل درک است.

بررسی محتوای ۶ مطلب سایت بی بی سی نشان می دهد، اگرچه این مطالب مخصوصا در ساعات اولیه همچنان دارای سوگیری به نفع معترضان و کم اهمیت دادن حمله مرگبار به پلیس است اما در مجموع، غلظت جانبداری آن کمتر است.

آنچه محتوای منتشر شده توسط بی بی سی در سایت خبری و حسابهای این شبکه در توئیتر و تلگرام را جانبدارانه و دچار سوگیری به نفع یک طرف ماجرا کرده، نادیده گرفتن منبع دوم و تکیه بر منابع نزدیک به معترضان در اغلب مطالب این رسانه مخصوصا در شبکه های اجتماعی است.

این در حالی است که در طول مدت درگیری ها،‌ منابع دولتی و پلیس به کرات اعلام نظر کرده و مواضع آنها در رسانه های داخلی و خارجی قابل دسترس بوده است. با فرض اینکه خبرنگاران و سردبیران بی بی سی، به یک طرف درگیری تمایل بیشتری هم داشته باشند اما اصول حرفه ای اقتضا می کند که مواضع پلیس را به عنوان یک طرف ماجرا در محتوای ارائه شده خود منعکس می کرد.

 شاید دست اندرکاران بی بی سی فارسی مدعی  باشند به اخبار دست داشتن یکی از دراویش در حمله اتوبوس به ماموران تردید داشته و یا همدلی بیشتری با معترضان دارند اما اصول روزنامه نگاری حرفه ای و دستورالمعمل های سردبیری بی بی سی بر الزامی بودن دو منبع در نوشتن و یا پخش خبر بویژه در پوشش اخبار مناقشات و درگیری ها تاکید دارد. انعکاس مواضع طرف های درگیر در یک ماجرا ضرورتی انکار ناپذیر برای پوشش خبری است.

 بنگاه بی بی سی مدعی است که بیطرفی از مهمترین اصول خدمات رسانی این شبکه به مخاطبانش است. در فصل چهارم اصول اخلاقی و کاری بی‌بی‌سی ادعا شده «بی طرفی در کلیه تولیدات تلویزیونی و رادیویی، آن لاین و حتی در خدمات بین المللی و تجاری رعایت می شود.»

همچنین در اصول اخلاقی و کاری بی‌بی‌سی تاکید شده «بیطرفی در پوشش خبری در بخش تظاهرات و آشوب، جزو یکی از اصول مهم خبری بی بی سی، محسوب می شود که باید با دقت رعایت شود. همچنین باید مراقب بود که: «با پخش گزارشات مربوط به آشوب ها موجب تشویق آنها نگردیم.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند
۱۹ خرداد ۱۳۹۷شوکه شدن مجری بی بی سی از اظهارات کارشناس برنامه علیه نتانیاهو  
۱۷ خرداد ۱۳۹۷دروغ جدید بی‌بی‌سی/ هلاکت در سوریه؛ شایعه‌سازی در ایران  
۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بی. بی. سی به گزینش کارکنان این شبکه توسط سرویس امنیتی انگلیس اذعان کرد 
۲۸ اسفند ۱۳۹۶آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران   
۲۲ اسفند ۱۳۹۶آنچه در دومین جلسه دادگاه قاتل 3 مامور نیروی انتظامی گذشت   
۲۱ اسفند ۱۳۹۶دومین جلسه محاکمه راننده اتوبوس آشوب های خیابان پاسداران  
۲۰ اسفند ۱۳۹۶محاکمه راننده اتوبوس آشوب خیابان پاسداران   
۱۷ اسفند ۱۳۹۶سردار یزدی: بسیج بنا به درخواست نیروی انتظامی و به صورت محدود وارد صحنه ناآرامی‌های خیابان پاسداران شد
۱۷ اسفند ۱۳۹۶آخرین وضعیت پرونده قاتل 3 مامور نیروی انتظامی در خیابان پاسداران
۱۷ اسفند ۱۳۹۶حضور رهبر انقلاب در منزل یکی از شهدای خیابان پاسداران  
۱۷ اسفند ۱۳۹۶تصویری از ورود رهبرانقلاب به منزل شهید بایرامی  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۴۰۰۷۱۱:۴۷:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲
کی بی طرف بوده ؟!
ناشناس۲۵۴۰۱۸۱۱:۵۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
قابل توجه اصلاح طلبان که برای جمع کردن رای ، امنیت را بازیچه قرار داده اند..
تبریزی۲۵۴۰۲۰۱۱:۵۴:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
حالا مثلا رسانه های داخلی ایران خیلی بی طرفانه خبر می نویسن که تو رسانه های دیگه دنبال نشانه بی طرف نبودن می گردن؟ بیشتر اخبار داخلی مغرضانه هستن و یک طرفه و کاملا در دفاع از منافع صاحبان قدرت نوشته می شن ولی تو بی بی سی باید کلی کند و کاش کنین تا براساس تعبیر و تفسیرهای خودتون نشانه های جانبداری پیدا کنین. رسانه های داخلی اول خودشون رو اصلاح کنن بعد دنبال پیدا کردن ایرادات رسانه های آزاد باشن. حداقل خوبی یه رسانه آزاد سانسور نشدن نظرات در اونهاست چیزی که در داخل وجود نداره.
ناشناس۲۵۴۰۲۱۱۱:۵۴:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲
درباره خروج یا عدم خروج مداوم صدا و سیما از بی طرفی هم مطلب می نویسید؟؟؟
ناشناس۲۵۵۳۹۲۱۹:۰۷:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۳
در این باره بهترین اعتراض را حاتمی کیا داشت.
یکی۲۵۴۰۲۴۱۱:۵۹:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگر کسی فکر می کرد بی بی سی بی طرف است؟
محمد۲۵۴۰۲۸۱۲:۰۰:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بنگاه راست و دروغ پراکنی بی بی سی متخصص آمیختگی صدق و کذب است
ناشناس۲۵۴۰۴۲۱۲:۰۵:۲۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
یعنی شما از شبکه رسمی تحت حمایت وزارت خارجه کشوری که 300 سال در ایران سابقه استعماری دارد انتظار بیطرفی دارید؟
ناشناس۲۵۴۰۴۸۱۲:۱۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
تیتر شما اشکال دارد. بی بی سی هیچگاه بی طرف نبوده است.
رضا۲۵۴۰۴۹۱۲:۱۵:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگه الف بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه صدا و سیما بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه فارس نیوز بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه. مگه کیهان بی طرف هست که بی بی سی بی طرف باشه.
سید۲۵۴۱۲۵۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
سیاست این رسانه ها حمایت از انقلاب است اگر منظورتان این است که این رسانه ها به نام بی طرفی از انقلاب در مقابل ضد انقلاب دفاع نکنند هرگز چنین ادعایی نکرده اند . اما بی بی سی که ادعای بی طرفی کرده است هرگزرعایت نمیکند
ناشناس۲۵۴۱۷۱۱۴:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
وقتی کسی بی طرف نباشدخبرها ی آن هم زیر سوال می رود حال چه طرفدار انقلاب باشد چه نباشد
ناشناس۲۵۴۳۷۵۱۸:۰۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
مگر انقلابیون ایران تنها کیهان و دار و دسته اش هستند؟
علی۲۵۴۱۳۹۱۳:۵۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
نظرت درباره صدای آمریکا و شرق و آرمان آفتاب یزد چیه
ناشناس۲۵۴۱۴۴۱۳:۵۶:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲
آخه خودشون (بی بی سی) ادعای بی طرفی دارند!
ناشناس۲۵۴۰۵۵۱۲:۲۰:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی اصلاحات و بهایی ها داعش و وهابیت حامل یک تفکرند با ظاهری متفاوت
بیگی29۲۵۴۰۵۷۱۲:۲۲:۰۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی محتوایی خبر و سایر برنامه های سیما مخاطبین را به سمت بی بی سی و من و تو و سایر رسانه های معاند سوق میدهد.البته مخاطب هم باید این بینش را داشته باشد که آنها دلشان برای ما نسوخته و ترجیح میدهند آب گل آلود باشد .یک روز فارسی1 یک روز من و تو با برنامه های متنوع و ده ها سال بی بی سی مشغول پختن آش برای مردم ایران هستند.
سعید۲۵۴۰۶۰۱۲:۲۲:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی فارسی واقعا مایه شرم فارس زبانان است. جالبه که شبکه های دیگر بی بی سی به چنین فضاحتی نیستند. گویا این شبکه مزدور فقط اسمش بی بی سی است. مطمئن باشیم در دنیا به چنین مزدورانی اینقدر فضا نمی دهند که ایرانیان به این شبکه داده اند. بی بی سی اگر در دنیا اعتباری دارد حتما اخلاق حرفه ای اش به صورت بی بی سی فارسی مزدوران نیست. پیشنهاد می کنم در مورد اخبار منطقه ای، مقایسه ای بین آنچه بی بی سی فارسی می گوید با بی بی سی مثلا عرب و ترک مقایسه بفرمایید. مخصوصا مسائل مشترک که به کردها عرب ها و ترک ها در سوریه و عراق مرتبط است را مقایسه کنید. فاجعه است این شبکه بی بی سی فارسی.
هوشیار۲۵۴۰۷۸۱۲:۲۹:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲
واقعا برای اینکه بفهمید بی بی سی بی طرف نیست دنبال نشانه میگردید؟
ناشناس۲۵۴۱۰۲۱۳:۱۰:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
از نظر شما بی طرفی یعنی اینکه حق را به شما بدهند!! هر جایی کسی نظری غیر از نظر شما داشته باشد انگ طرفداری و بی عدالتی بهش می زنید
محمد۲۵۴۱۰۶۱۳:۱۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
شما چه بخواهید چه نخواهید 70% جامعه اخبار را از سرویس های دیگه میبینند و می شنوند... اصلاح درون لطفاً
ناشناس۲۵۴۱۱۷۱۳:۲۵:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
به هر صورت ما خبر را هم از بی بی سی و هم منابع دیگر بررسی می کنیم و فکر می کنیم که کدام یک راست می گوید و کدام درست.
ناشناس۲۵۴۱۲۴۱۳:۳۸:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲
بی بی سی در قلب حقایق لنگه نداره ! شب رو روز و روز رو شب جلوه میده . به اسم آزادی و آزادیخواهی چشمش به اینه که عزیزی از این مرز و بوم کشته بشه تا الم شنگه راه بیندازه و پیرهن عثمون درست کنه .
ناشناس۲۵۴۱۳۱۱۳:۴۲:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲
چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا چرا تصور میشه که بی بی سی باید بیطرف باشه؟ از بی بی سی توقعی نیست ولی آیا واقعا روزنامه نگارانی که هنوز ایرانی هستند یا لااقل خودشان را ایرانی میدانند آیا اصلا در خلوت خودشان به وجدانشان مراجعه کردند که چرا خبرها را از این زاویه نگاه و نقل میکنند؟ و آیا این روش خبر نگاری و خبر پراکنی را جزئی از شرف حرفه ای میدانند یا خباثت حرفه ای و خیانت به ملت و مملکت؟ امیدوارم که جواب وجدانشان را بتوانند بدهند
علی۲۵۴۱۳۲۱۳:۴۳:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲
با سلام جناب آقای ماندگاری آیا میزان بی طرفی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را هم در تهیه و گزارش اخبار بررسی کرده‌اید!!!
ساکت۲۵۴۱۴۷۱۳:۵۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
چه اصراری است که بی بی سی را بی طرف یا طرفدار نشان داد. کاملا مشخص است تحت پوشش کامل سیاستی است که منابع مالی اش را تامین می کند. یعنی بریتانیا. این را دیگر کودکان کلاس اول هم می دانند! به جای این خبر مرده ، به صدا و سیما فشار آورید تا به وظیفه ملی خود عمل کند تا مخاطب ی بی سی ها کاهش یابد که الان بیشتر از رسانه به اصطلاح ملی ما مخاطب فارسی زبان دارد.
یک معلم ساده دل۲۵۴۲۷۰۱۶:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲
من یک شخص سیاسی نیستم ولی پیگیر اخبار کشور ایران و سایر نقاط جهان از منابع گوناگون در حد فهم خودم هستم. به نظر من هیچ رسانه ای بی طرف نیست ولی همه آنها ادعای صداقت و بی طرفی می کنند. مثل صدا و سیمای ایران و سایت خبری بی بی سی و ... (و البته خود سایت الف) هر سایتی بخشی از خبر را که مناسب منافعش باشد پوشش می دهد و بخشهای دیگر را نادیده می گیرد تا به قول خودش به اصل صداقت پایبند باشد ولی من به عنوان خواننده باید در جستجوی حقیقت ماجرا تلاش و تحقیق نموده و دنبال لقمه آماده نباشم تا درک درستی از اخبار و روابط انسانی داشته باشم. من به سایتهای مختلف سر زده و اخبار را مطالعه می کنم تا به عنوان کسی که خواهان کشف حقیقت در حد فهم خودم هستم به یک سمت متمایل شده و دلم آرام گیرد. به هر حال، هر چیزی هزینه ای دارد و کشف حقیقت نیز مستلزم صرف وقت، پول اینترنت، صرف نظر کردن از تفریحات و استراحت و ... است تا دل انسان آرام گیرد.
ناشناس۲۵۴۲۹۷۱۶:۳۷:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲
آقای محترم نویسنده شما لطف کنید حداقل یک مورد، تاکید می کنم یک مورد رسانه مستقل رو نام ببرید؟ بهترین راه برای من مخاطب شنیدن انواع مختلف رسانه وقضاوت و تصمیم گیری اینکه چه کسی راست می گوید یا دروغ. مطمئنا گوش کردن به یک رسانه فقط و فقط باعث شستشوی مغزی می شود.
ناشناس۲۵۴۵۱۳۲۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲
گزارشهای کامران خان نجف زاده از نیویورک در بی طرفی حرف اول را میزند. شما را به خدا منفی ندهید.
ناشناس۲۵۵۳۹۷۱۹:۱۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۳
بی بی سی فارسی یک رسانه کاملا بی طرف و مستقل است و منابع مالی اش هم از پخش آگهی های بازرگانی که همه دیده‌ایم! تامین می شود و هیچ خط و ربطی هم به وزارت خارجه خبیث انگلیس یا سارمان امنیت آن کشور ندارد.
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 3. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 4. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 5. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 6. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند

 7. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 8. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 9. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 10. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 12. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 13. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 14. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 15. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 16. لاکچری‌ترین خودروی ژاپنی/ تویوتا سنچری ۱۸۰ هزاردلاری را ببینید  

 17. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 18. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 19. واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج

 20. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 21. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 22. تهدید ترامپ بر اعمال تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات خودروهای اروپایی

 23. جنگ در حال نزدیک شدن به مرکز شهر الحدیده

 24. ترامپ بار دیگر مک‌کین را به سخره گرفت!

 25. عضوهیات رئیس مجلس:اقلام استراتژیک برای۲سال آینده به وفور تامین شد

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 7. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 8. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 9. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 10. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 13. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 14. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 15. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 7. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 8. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 9. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 10. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 11. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 12. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 13. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 14. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 15. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 16. محمد ثلاث قصاص شد

 17. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 18. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 19. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 20. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 23. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 3. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 4. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 5. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند

 6. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 7. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 8. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 9. عضوهیات رئیس مجلس:اقلام استراتژیک برای۲سال آینده به وفور تامین شد

 10. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"زیرکی" حتما خسته بوده است!

 11. وزیر اطلاعات فردا از تاسیسات هسته‌ای بازدید می‌کند

 12. هیاتی از نمایندگان برای بررسی اتفاقات اخیر به ایرانشهر می‌روند

 13. مهدی طائب: رحیم‌مشایی هرگز با کتک اطلاعات نمی‌دهد

 14. واکنش دادستانی مشهد به‌دست داشتن یک زن در ارسال "پیامک تهدیدآمیز"

 15. هیات منصفه مطبوعات ایسنا و ایران را مجرم تشخیص نداد

 16. لاریجانی در جمع خبرنگاران: دیداری با رهبری درباره FATF نداشتم/ وضعیت فعلی به همگرایی نیاز دارد

 17. حبیبی: مجلس طوری عمل نکند که از رهبری تذکر بگیرد

 18. مولاوردی: برنامه‌های دولت در جهت ایجاد نشاط اجتماعی برای بانوان

 19. باهنر در نشست خبری: برخی وزرا قصد ترک کابینه را دارند روحانی اجازه نمی دهد

 20. ظریف در اتاق بازرگانی  

 21. سفیر تام‌الاختیار ایران در ژاپن تعیین شد

 22. آخرین جزئیات حادثه ایرانشهر از زبان وزیرکشور

 23. قاضی‌پور: آمریکایی‌ها به‌دنبال وارد کردن آسیب به مستضعفان هستند

 24. مخالفت مجلس با تفکیک وزارتخانه‌های صنعت، ورزش و راه

 25. ایران ترور نافرجام به جان رئیس جمهور زیمباوه را محکوم کرد

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 2. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 3. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 4. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 5. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 6. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 7. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 8. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 9. رایزنی با لاریجانی برای حضور نمایندگان در تیم مذاکرات هسته ای

 10. سردار دایی‌پور در سوریه به شهادت رسید  

 11. عراقچی تاکید کرد: روابط ایران و روسیه فراتر از برجام / مذاکرات خوبی با دوستان خود در مسکو داشتیم

 12. آملی لاریجانی:دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داد/دستگاه‌ها کار خودشان را انجام نمی‌دهند و از دستگاه قضایی انتظار دارند/شگرد یکی از موسسات و انتقال پول به پاکستان

 13. موسویان : شرایط برای گفت‌و‌گو با ترامپ مناسب نیست

 14. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 15. سفیر تام‌الاختیار ایران در ژاپن تعیین شد

 16. جزئیات جدید از حادثه کازرون/ بیش از 260 مامور ناجا مجروح شدند

 17. گفتگوی تلویزیونی رئیس قوه قضائیه آغاز شد

 18. واکنش قوه قضائیه: شرط آزادی حمید بقایی دروغ است

 19. واکنش نوبخت به حواشی اخیر در توئیتر

 20. اطلاعیه سازمان زندان‌ها راجع به اخبار کانال احمدی‌نژاد از بقایی

 21. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 22. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 25. چهار نکته کلیدی در کلام رهبری

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 7. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 8. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 9. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 10. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 11. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 12. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 13. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 14. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 15. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 16. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 17. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 18. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 19. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 20. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 21. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 22. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 23. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 24. واعظی: دولت جوان می شود

 25. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

آخرین عناوین