عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

عبدالرضا طالقانی*، گروه سیاسی الف،   3961130221 ۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند

سیدمهدی سیدی سالهاست در عرصه امور نخبگان کشور فعالیت می‌کند. او با استناد به آمارهای جهانی، عملکرد دستگاه قضایی ایران در امور نخبگان را حیرت‌آور توصیف کرد.

اشاره | دکتر سید مهدی سیدی، یکی از دانشمندان برجسته کشور در حوزه علوم ژنتیک به شمار می‌رود. او سالها در حوزه دانش و فناوری و همچنین امور مرتبط با نخبگان فعالیت کرده و از این حیث یکی از افراد مولف در این حوزه به شمار می‌رود. سیدی در تماس با جامعه خبری تحلیلی الف، از انتشار آمارهای جهانی خبر داد که نشان می‌داد عملکرد قوه قضائیه ایران در حوزه بسیار مهم «ثبت پتنت» در میان دستگاههای همتراز دنیا، درخشان و بسیار کم‌نظیر بوده است. او خود در این زمینه تصریح می‌کند: «به همت اداره ثبت اختراعات در قوه قضائیه این امر به نحو احسن و با دقت و سرعت بسیار خوبی پیش رفته، بطوری که سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017 کشورمان را سریعترین کشور جهان بین کشورهای مطرح در حوزه ثبت اختراعات قرار داده است. از طرف دیگر شتاب رشد در تعداد پیشنهادات ثبت اختراع در ایران به اذعان این سازمان بین‌المللی، پس از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد.»

برای روشن شدن این موضوع با او به گفتگو نشستیم. نقطه قوت سخنان این محقق برجسته، استناد دقیق به آمارهای منتشر شده توسط مراکز جهانی مرجع در این حوزه است. مشروح گفتگو با او در ادامه می‌آید.

* * * * * * * * * * * * * * *

اهمیت پتنت

الف: با عرض سلام و تشکر از اینکه این گفتگو را پذیرفتید. در ابتدا خواهش می‌کنم نقش و اهمیت مالکیت فکری و پتنت و سابقه آن در دنیا را بفرمایید.

سیدی: من هم خدمت شما و مخاطبان‌تان سلام و عرض احترام دارم. پتنت یکی از حوزه‌های بسیار مهم در کشورهای پیشرفته دنیاست. کشورهای پیشرفته صنعتی، پتنت را موتور محرک نوآوری می‌دانند؛ اهمیت این حوزه تا آنجاست که سیاست‌گذاران این کشورها تحولات این حوزه را بدقت رصد و در صورت لزوم قوانین آن را بروز می‌کنند.

برای نمونه پتنت در کشوری مانند آمریکا، سابقه‌ای دویست ساله دارد و اقتصاددانان، بخش قابل توجهی از اقتصاد این کشور را مبتنی بر پتنت می‌دانند. این حوزه در کشور ما به حوزه علم و فناوری معروف است، یعنی Knowledge Based Economy یا اقتصاد دانش‌بنیان. تکیه این نوع از اقتصاد به مالکیت معنوی  یا Intellectual Property است.

الف: این با بحث مقاله متفاوت است؟

سیدی: ببینید؛ چیزی که به‌عنوان مقاله منتشر می‌شود، هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند، بدون اینکه هیچ سهمی برای نویسنده مقاله، قائل باشد ولی یک زمانی که ثبت می‌کنید و حقوقی‌اش می‌کنید و می‌گویید مال من است، دیگر اینطور نیست، مثل خانه شما تبدیل به دارایی شما می‌شود. در کل کشورهای پیشرفته موتور محرک نوآوری را پتنت می‌دانند. ما نوآوری را ارزشمند می‌دانیم اما نوآوری که پتنت نشود نتیجه‌ای ندارد.

الف: چرا این مقوله اینقدر مهم است؟ مگر چه مزایایی در بر دارد که کشورهای پیشرفته تا این اندازه روی آن حساسیت دارند؟

سیدی: برای نمونه پتنت، دو اثر مهم برای ایالات متحده داشته؛ یکی ایجاد شغل و دیگری بالا بردن کیفیت زندگی. مطابق گزارش Chamber of Commers یا اتاق بازرگانی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، تقریباً نیمی از تولید ناخالص ملی این کشور از فناوریهای مبتنی بر پتنت تامین شده است؛ هم‌اکنون در آمریکا اشتغال بیش از چهل میلیون نفر از نیروی کار، از صنایعی نشات گرفته که مالکیت فکری و پتنت در آنها نقش اصلی را دارد.

 به همین دلیل سیاستگذاران در کشورهای پیشرفته بشدت برای حقوق مالکیت معنوی حرمت قائلند و از آن حمایت می کنند؛ چون بخش قابل توجهی از اقتصاد آنها بر اساس این می‌چرخد.

الف: یک پرسش داخل پرانتز؛ جدا از روال جاری دنیا، از منظر اسلامی ثبت پتنت درست است؟ چون ما در اسلام داریم «زکات العلم نشره» اما با این منطق از علم بهره‌برداری تجاری می‌کنیم.

سیدی: راستش نمیدانم، در قانونمان ما این منطق را قبول کرده‌ایم؛ الآن پتنت یک سرمایه است...

الف: این را ما تعریف می‌کنیم، این روال قدیم بوده یا نه؟ نمی‌دانم، دارم سوال می‌کنم.

سیدی: قدیم فکر نمی‌کنم بوده، چون جنبه‌های اقتصادی آن اهمیت نداشته، ولی الآن اگر شما پتنت را ثبت نکنی دیگران کار شما را ثبت می‌کنند و تازه باید غرامت هم بدهی.

الف: این که درست است؛ ما در یک عمل انجام شده قرار گرفته‌ایم. اما اساس آن مورد سوال من است که به نظرم کارشناسان علوم فقهی و اسلامی باید نظر بدهند.

سیدی: بله، بنده هم موافقم. کارشناسان حقوق اسلامی باید نظر بدهد؛ البته مورد تایید قوه قضائیه است. من هم با منطقش موافق نیستم، اما الآن اگر ثبت نکنید یافته شما را به نام خودشان می‌زنند.

الف: این که به نام خودشان بزنند سابقه هم داشته؟

سیدی: البته؛ مثلاً یک سری علوم بومی در کشورهای کهن مانند ایران، مصر، هند و چین وجود دارد؛ 5 سال قبل، آمریکاییها بخشی از علوم کشور هند را پتنت کردند؛ این موجب یک جدال بزرگ حقوقی شد که نهایتاً آمریکاییها از هندیها باختند.

الف: پرانتز را ببندیم؛ از بحث خیلی منحرف شدیم آقای دکتر.

سیدی: بله؛ امروزه پتنت یکی از داراییهای بزرگ کشورها محسوب می‌شود؛ بعضی نفت، بعضیها پول، و برخی چیزهای دیگر را سرمایه می‌دانند؛ اما کشورهای پیشرفته، دانش را سرمایه اصلی می‌دانند و تلاش می‌کنند تا ثبت پتنت در شرکتهای خصوصی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها ترغیب شود. این می‌شود که در جهان امروز یکی از مهمترین سرمایه شرکتهای بزرگ دنیا و به تبع آن کشورها تعداد پتنتهایی است که در یک سال به ثبت رسانده است. این امر مثلاً در افزایش قیمت سهام شرکتهای خصوصی نقش اساسی دارد.

شما در چیزهایی که ثبت می‌کنید برای 20 سال حق انحصاری استفاده از آن را در اختیار می‌گیرید؛ بعد از 20 سال دیگران هم می‌توانند استفاده کنند. بنابراین این یک سرمایه برای شما محسوب می‌شود.

الف: متولی ثبت پتنت در ایران سازمان ثبت است؟

سیدی: بله؛ در جمهوری اسلامی ایران ثبت اختراع بر عهده قوه قضائیه است و اختراعات در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت می رسد.

الف: این سازمان بصورت تخصصی یک اختراع را بررسی هم می‌کند؟

سیدی: تا قبل از برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، ثبت اختراع تنها بصورت اعلامی بود، ولی در قانون برنامه پنجم توسعه مصوب شد که ثبت اختراعات مورد بررسی و داوری قرار گیرد. متن قانون برنامه پنجم این بود:

«ماده 20: ط ـ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است صرفاً پس از ارائه گواهی ممیزی علمی اختراعات از سوی مراجع ذیصلاح نسبت به ثبت اختراعات اقدام نماید.»

بعد از تصویب این قانون، اگرچه این تغییر لازم و ضروری بود، ولی می‌توانست باعث تاخیر طولانی در ثبت اختراعات در کشور، و متعاقب آن ضربه خوردن علم و فناوری کشور شود؛ ولی به همت اداره ثبت اختراعات در قوه قضائیه این امر به نحو احسن و با دقت و سرعت بسیار خوبی پیش رفته، بطوری که سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017 کشورمان را سریعترین کشور جهان بین کشورهای مطرح در حوزه ثبت اختراعات قرار داده است. از طرف دیگر شتاب رشد در تعداد پیشنهادات ثبت اختراع در ایران به اذعان این سازمان بین‌المللی، پس از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد.

الف: حلقه بعدی استفاده از این اختراعات در چرخه اقتصادی است. طبیعتاً در صورتی که بتوانیم از اختراعات ثبت شده در کشور به نحو مطلوب بهره‌برداری کنیم، می توانیم به شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان - که یکی از بخشهای شاخص و مصرح سیاستهای اقتصادمقاومتی هم هست - امیدوار باشیم.

سیدی: بله؛ دقیقاً من می‌خواستم تاکید کنم در این زنجیره، دستگاه قضا وظیفه‌اش را عالی انجام داده و کولاک کرده؛ در رتبه‌های بالای دنیا قرار داریم که به تفصیل توضیح خواهم داد؛ البته متاسفانه هنوز ثبت اختراعات جایگاه مناسبی در ارتقای اعضای هیئت علمی کشور ندارد و جداول ارتقا به مقاله اهمیت بیشتری می‌دهند تا پتنت، که امیدواریم این رویه بسرعت تغییر کند.

انواع / نکات کلیدی پتنت

الف: ممکن است برای آشنایی ما، درباره انواع پتنت توضیح بفرمایید؟

سیدی: اصولاً پتنت به چهار نوع اصلی تقسیم می‌شود. نوع اول مهمترین نوع پتنت است که به پتنت‌های Utility (ابزاری یا صنعتی) معروف است. فرآیندها، دستگاهها، ساخت، ترکیب مواد، دارو و یا هر چیز دیگری که جدید بوده و پیشرفتهای قابل توجهی را بدنبال داشته باشد، جزو این دسته قرار می‌گیرد. نوع دوم پتنت‌های طراحی صنعتی است که طراحی جدید، یا هرگونه طراحی برای ساخت را شامل می‌شود. نوع سوم ثبت علائم تجاری است که به آن Trademark می‌گویند؛ بعضی نامهای تجاری یک R دارند که نشانه ثبت یا Register شدن آنهاست. نوع چهارم هم پتنتهای گیاهی است که به تولید واریته‌های جدید گیاهان اختصاص دارد.

در کل برای ثبت پتنت در هریک از موارد بالا، سه شاخص جدید بودن، قابل استفاده و مفید بودن، و جالب بودن مد نظر است.

الف: اگر نکات کلیدی در بهره‌برداری از ثبت اختراعها هست بفرمایید.

سیدی: اصولاً سه مرحله برای اعتبار بخشی دارایی های فکری در نظر گرفته می شود. مرحله نخست، یافتن موضوع مورد نظر در زمینه‌ای فنی (مسئله تجارت دارایی فکری)؛ دوم، حصول اطمینان از اینکه حل این مسئله تاثیر اقتصادی مثبتی به جا خواهد گذاشت که نشان دهنده ارزش آن در بازار بوده و رقبا را کنار می‌زند؛ و سوم، تکرار مراحل اول و دوم.

نکته دیگر اینکه سرمایه فکری متشکل از (1) سرمایه انسانی، (2) سرمایه ساختاری (سرمایه فکری، شامل ثبت اختراعات) و (3) سرمایه ارتباطی می باشد. مدیریت سرمایه فکری برای تضمین بقای شرکت ها در میان مدت و بلند مدت، ضروری است.

از این گذشته در خصوص ثبت اختراعات لازم است جهانی فکر شود، شرکتها برای رسیدن به چند مزیت زیر به ایجاد و توسعه مالکیت فکری می‌پردازند:

 1. دسترسی به فناوری، برای مثال اول بودن برای حمایت از یک فناوری یا از طریق صدور مجوز
 2. برای ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک
 3. برای ایجاد ارتباط پایدار بین تولیدکنندگان و مشتریان
 4. برای ایجاد درآمد بصورت مستقیم و غیرمستقیم
 5. برای کمک به تولیدکنندگان و حفاظت از برندها

* اهمیت بحثهای حقوقی در رشد پتنت کشورها

الف: با این حساب قوانین و قوت حقوقی یک کشور در رشد اختراعات بسیار مهم است.

سیدی: البته؛ بین نوآوری و قوانین مستحکم مالکیت فکری، رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. در کشورهایی که در آنها سیستم مالکیت فکری بخوبی شکل و قوام یافته و سابقه‌ای طولانی دارد، نوآوری پویاتر است. برای روشن شدن این مسئله خوب است چند مثال از سیستمهای مالکیت فکری قوام یافته ذکر کنم.

 • ویژگیهای دادگاه‌های انگلیس تضمین می‌کند که بریتانیا یکی از برترین حوزه‌های قضایی را در خصوص مسائل حقوقی مربوط به ثبت اختراع دارا باشد.
 • در کانادا، تعداد زیادی از پتنت‌های مرتبط با پزشکی وجود دارد که باعث پدید آمدن سیاستهای نوآورانه شده است.
 • بازار ایتالیا تعداد زیادی شرکت حقوقی در خصوص حوزه‌های دارویی دارد و از این حیث مرکزی مهم در اروپا به شمار می‌آید.
 • کالیفرنیا یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای دعوی قضایی ثبت اختراع در حیطه علوم زیستی است. این امر به علت تعداد زیاد شرکتهای زیست دارو و نیز تجهیزات پزشکی و دارویی در این منطقه است. شرکتهای ثبت مالکیت فکری در نیویورک در زمینه مسائل حقوقی ثبت اختراع در حیطه علوم زیستی بویژه حیطه علوم دارویی دارای تخصصی قوی هستند.

* بررسی چند نمودار بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 2017

نمودار بالا نشان می‌دهد تعداد درخواستهای ثبت پتنت در جهان از حدود 1.5 میلیون مورد در سال 2002 به بیش از 3 میلیون مورد در سال 2016 رسیده است. این یعنی رشد درخواستها خیلی سریع بوده است.

 

این نمودار نشان می‌دهد خیلی از درخواستها رد می‌شود؛ طی این سالها از 600 هزار به 1.4 میلیون رسیده که باز نشان می‌دهد رشدش خیلی سریع است؛ ضمن اینکه این نمودار نشان می‌دهد نصف درخواستها یا رد می‌شود یا پس گرفته می‌شود.

این جدول شرایط سه کشور مهم دنیا - چین، آمریکا و ژاپن - را در سالهای 2015 و 2016 بررسی می‌کند؛ شرایط دنیا را هم می‌بینید. بیش از 70 درصد ثبت پتنتهای دنیا در این سه کشور اتفاق می‌افتد. خیلی جالب است که چین 42 درصد سهم دنیا را دارد و یک ساله 21 درصد رشد کرده است.

الف: درخواست پتنت حتما به معنی بومی بودن درخواست کننده نیست؛ درست است؟

سیدی: بله، این را نشان می‌دهد که چقدر درخواست داشته است.

نمودار بالا درخواستهای ثبت پتنت در سال 2016 در کشورهای مختلف را به تفکیک یوتیلیتی، ترید مارک و طراحی آورده است.

الف: چرا در جدول ما را در این جایگاه گذاشته است؟

سیدی: فکر کنم سرجمع ما جایگاهمان همینجا باشد، بله.

الف: این نمودار معانی دیگر ندارد آقای دکتر؟

سیدی: یعنی چه معانی مثلاً؟

الف: مثلاً کانادا یا استرالیا پتنت‌هایشان را در آمریکا ثبت نمی‌کنند؟

سیدی: نه مفهوم مستقل اینطوری ندارد، هر کشوری در این زمینه باید مستقل بررسی شود.

جدول بالا هم درخواست‌کننده‌های بومی را نشان می‌دهد؛ کشوری مانند آمریکا تنها نصف پتنتهایش بومی است، اما مال ما اینطور نیست.

الف: این مسئله نشان‌دهنده چیست؟

سیدی: اینکه ظرفیت داخلی ما خیلی بالاست.

الف: دقیقاً اینطور می‌شود گفت که ظرفیت دانشمندان و محققان ما بالاست، ولی این ظرفیت به منصه ظهور نمی‌رسد و در تولید نقشی ندارد، در حقیقت در آن سو ظرفیت صنعت ما ضعیف است؛ و چون تولید ما ضعیف است، عنصر غیربومی از جانب ما احساس خطر نمی‌کند که در کشور ما ثبت کند، اما در آمریکا اینطور نیست مثلاً.

سیدی: بله درست است؛ صادراتمان هم دچار مشکل است؛ اما پتانسیل بومی دانش ما خیلی بالاست.

سیدی: برای سهولت مقایسه، سازمان جهانی مالکیت فکری دو کشور اول جهان که دارای بیشترین تعداد درخواست ثبت پتنت در دفاتر خود بودند را بطور جداگانه در سال 2017 منتشر کرده است. در این شکل، بطور نمادین کل درخواستهای ثبت پتنت در سال 1995 برای چین و جمهوری اسلامی ایران با عدد یک نشان داده شده است. 10 سال بعد یعنی در سال 2005، تعداد درخواستها از جمهوری اسلامی ایران به حدود 10 برابر سال 1995 رسیده که رشد چین در این بازه زمانی از جمهوری اسلامی ایران کمتر و حدود 8 برابر بوده است.

گزارش سال 2017 نشان می‌دهد در سال  2016 در مقایسه با سال 1995، جمهوری اسلامی ایران رشد حدود 40 برابری در درخواست داشته است. در این میان چین، از عدد 8 در سال 2005 به بیش از 75 در سال 2016 رسیده است که نشان از فعالیت بسیار بیشتر چینی‌ها در ثبت اختراع نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

سیدی: سازمان جهانی مالکیت فکری کشورهای بعدی را در شکل جداگانه‌ای نشان داده است. این شکل نشان می دهد هند در سال 2016 نسبت به 1995 رشد 7 برابری، برزیل رشد 4 برابری، و کشورهای مکزیک، کره جنوبی، آمریکا، دفتر پتنت اروپا، و استرالیا بین دو تا سه برابر، و کشور های روسیه آلمان، کانادا بین یک تا دو برابر و کشور ژاپن با رشد منفی روبرو بوده است.

با توجه به آمار ذکر شده، رشد نزدیک به 40 برابری در جمهوری اسلامی ایران حیرت‌انگیز است.

سیدی: یکی از ملاکهای مهم که سازمان جهانی مالکیت فکری بدان توجه دارد سرعت بررسی در دفاتر ثبت پتنت در کشور های مختلف است. به این منظور گزارشی از دفاتر مهم دنیا بر اساس سرعت بررسی درخواستها را در سال 2017 منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در جمهوری اسلامی ایران بطور میانگین در کمتر از 5 ماه اولین پاسخ به درخواست کننده ثبت اختراع داده می‌شود و در حداکثر 10 ماه پاسخ نهایی صادر می‌گردد. در میان کشورهای بررسی شده، جمهوری اسلامی ایران از نظر این شاخص کشور اول جهان است. بلافاصله پس از جمهوری اسلامی ایران کشور اسپانیا قرار دارد که پاسخ نهایی را در 12 ماه صادر می‌کند، و پس از آن بترتیب اوکراین با حدود 14 ماه و پس از آن ژاپن با حدود 15 ماه کشورهای بعدی هستند.زمان پاسخ نهایی در کشور هایی مانند آمریکا در حدود  23 ماه، کانادا و بریتانیا در حدود 30 ماه، و در کشور برزیل حدود 100 ماه است.

البته لازم به ذکر است که بررسی در برخی کشورها نیازمند آزمایش برخی مراحل است و لذا مستلزم صرف هزینه زیادی از سوی درخواست کننده است. برای مثال ثبت پتنت در آمریکا هزینه ای بین 20 تا 30 هزار دلار آمریکا را در پی دارد.

سیدی: یکی از شاخصهای مهم که در سازمان جهانی مالکیت فکری به آن توجه می‌شود تعداد درخواست‌های ثبت پتنتی است که پس از بررسی در دفاتر ثبت پتنت کشورها در نهایت مورد تایید قرار می‌گیرد. اصولا یک درخواست سه سرنوشت می‌تواند پیدا کند: در حالت اول درخواست پس از بررسی‌های کامل تایید می‌شود. حالت دوم درخواست پس از بررسی رد می‌شود و در حالت سوم، درخواست‌دهنده پس از مدتی به دلایل گوناگون درخواست خود را پس می‌گیرد. لذا در آمار سازمان جهانی مالکیت فکری هر سه حالت مورد اشاره، در دفاتر ثبت پتنت در کشورهای عضو مورد بررسی قرار می گیرد.

مطابق آخرین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری، 60 درصد از درخواست‌ها در دفتر ثبت اختراعات جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار می‌گیرد و در حدود 15 درصد مردود می‌گردد و  25 درصد باقی مانده نیز از سوی درخواست کننده پس گرفته می‌شود. در اسپانیا و اندونزی 80 درصد درخواست‌ها تایید می‌شود و این عدد برای استرالیا 70، کانادا 60 و اوکراین 75 درصد است. در آمریکا در حدود 33 درصد درخواست‌ها تایید و 52 درصد رد می‌شود.

آمار بالا نشان می‌دهد که در جمهوری اسلامی ایران ثبت اختراعات بسادگی امکان ندارد و نسبت به بسیاری از کشورهای درصد درخواست‌های رد شده کم نیست.

الف: ممنونم از شما بابت اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیار ما قرار دادید.

سیدی: تقاضا می‌کنم. من هم از شما ممنونم.

 --------------------------------------------

*گفتگو از: عبدالرضا طالقانی، پژوهشگر موسسه احیاگران تمدن فاخر | مطالب دیگر نگارنده را اینجا پی بگیرید

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷معاون اجتماعی قوه قضاییه: بخش اعظم فساد اداری ایران به خاطر تحریم‌ها است
۲۸ خرداد ۱۳۹۷زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند
۲۸ خرداد ۱۳۹۷زاهدی:قوه قضائیه در احکام دانشجویان اغتشاش‌های دی‌ماه تجدیدنظر کند
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بانک ها بخشنامه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند!
۲۲ خرداد ۱۳۹۷محسنی اژه‌ای جزئیات معرفی ۸۶۳ وکیل مورد تایید رئیس قوه‌قضائیه را تشریح کرد
۱۹ خرداد ۱۳۹۷پرونده فریدون، جهانگیری، مرتضوی و مشایی روی میز قوه‌قضاییه
۱۳ خرداد ۱۳۹۷هنوز شکایتی از سوی احمدی نژاد در دبیرخانه کمیسیون اصل 90 مجلس ثبت نشده است/ احتمال دعوت از احمدی نژاد جهت حضور در کمیسیون
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آملی لاریجانی:در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/شفابخش امروز همان نسخه فتح خرمشهر است
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷معاون فرهنگی قوه قضاییه: دولت نخواست بار فیلتر تلگرام را به دوش بکشد/قوه قضاییه ناچار به صدور دستور حکم شد
۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دستگیری سعید مرتضوی و نمره قبولی به قوه قضائیه در برخورد با دانه درشت ها
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷به بهانه دستگیری مرتضوی/ برخورد قضایی با سیاسیون متخلف در دنیا
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ آیت الله آملی لاریجانی: انتشار موضوع عفو رهبری و رئیس قوه قضائیه در خصوص سارق مسلح کذب محض است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۷۴۲۱۰۷:۵۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
جالب بود
ناشناس۲۵۷۴۳۵۰۸:۱۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
در صد بالای تایید در کشور های عقب مانده نشانه ی عدم دقت آنها هم هست. بنابراین دفتر ثبت پتنت در ایران را می توان به اختصار Iranian Patent Office (IPO) نامگداری کرد اگر اندونزی از قبل اینکار را نکرده باشد!!
جواد۲۵۷۴۳۸۰۸:۱۴:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۶
من یک درخواست دادم از سال 93 ، هنوز در حال بررسی توسط داوران است. بابا زمان بررسی اختراع از خود اختراع خیلی بیشتر طول کشید. هر چی هم نامه میزنیم فایده نداره. حاضرم کد رهگیری را هم بزارم
ناشناس۲۵۷۶۳۵۱۱:۴۹:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۶
بله کولااک اونم چه کولاااکی!
ناشناس۲۵۷۶۳۷۱۱:۵۰:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
درباره کشور ما داری صحبت میکنین؟؟ پس این همه فرار مغز ها؟؟ این همه دست گیری نخبگان و استادان چیه؟؟
ناشناس۲۵۷۶۴۵۱۱:۵۵:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۶
اینهمه آمار ونمودار 2 قرون ارزش نداره اگر مرد هستید اعلام کنید وضعیت مردم و کشور را که به چه روزی نشسته است !!!!
ناشناس۲۵۷۷۰۵۱۲:۴۲:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۶
و دقیقا به همین دلیل درخواست مهاجرت از تمام کشورهای دنیا به ایران را داریم و هیچ نخبه ای تقاضای مهاجرت از ایران را نمی دهد و همه تمایل دارند در ایران زندگی کنند. به به چه کشور خوبی داریم ما
ناشناس۲۵۷۷۶۵۱۳:۴۹:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۶
همه چیز برای پزشکان و علوم پزشکی عالی هست .بقیه هیچ
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. پر درآمدترین رشته‌های دانشگاهی جهان تا پایان سال 2017

 2. پر درآمدترین رشته‌های دانشگاهی جهان تا پایان سال 2017

 3. در مقایسه با پارسالمردم امسال کمتر موز خوردند

 4. ایدئولوژی اسلامی از دید دکتر شریعتی/ بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است

 5. چرا دچار "افسردگی صبحگاهی" می‌شویم؟

 6. دیدار نتانیاهو و ملک عبدالله دوم در امان

 7. ترامپ: آلمانی‌ها به خاطر موضوع مهاجرت از دولتشان روی برمی‌گردانند

 8. احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

 9. اگر این موتورسوار کلاه ایمنی نداشت...  

 10. ترامپ برای 200 میلیون دلار دیگر از کالاهای چینی تعرفه 10 درصدی اعمال کرد

 11. برنامه آمریکا برای مقابله با ایران با پیام‌های اسلام‌ستیزانه برای زنان و جوانان

 12. دفع خطر ابتلا به دیابت با مصرف «عدس»

 13. آمریکا و کره جنوبی رزمایشهای نظامی مشترک خود در شبه جزیره را به حالت تعلیق درآوردند

 14. دیدار انگلیس-تونس از دریچه دوربین فیفا  

 15. ایران بدون شاه، یک ایران خوب خواهد شد/ رایج‌ترین پرسش خبرنگاران از آیت‌الله چه بود؟

 16. کارنامه‌های ۱۰۰ هزار تومانی/ گروکشی به سبک مدرسه‌ای

 17. انگلیس 2 - تونس یک؛ رستگاری سه شیر در وقت‌های اضافه  

 18. انگلیس 2 - تونس یک؛ رستگاری سه شیر در وقت‌های اضافه  

 19. بهبود کودکان دچار سوءتغذیه با مصرف ویتامین D

 20. ساخت بالگردبا بطری نوشابه!  

 21. آتش‌سوزی در هواپیمای تیم ملی فوتبال عربستان  

 22. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

 23. طرح سنای آمریکا برای ممنوعیت پذیرش دانشجویان ایرانی در رشته‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای

 24. آیا تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر صحت دارد؟  

 25. انگلیس 2- تونس 1؛ ستاره‌ای به نام کین/ جشن برد سه شیرها در لحظه آخر

پربحث‌های دیروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 5. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 6. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 7. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 8. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 9. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 10. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 11. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 12. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 13. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 14. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 15. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 16. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 17. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 18. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 19. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 20. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 21. سرمربی تیم ملی والیبال: تیم ایران هنگام ورود به آمریکا مورد بازجویی FBI قرار گرفت!

 22. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 23. محمد ثلاث قصاص شد

 24. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 25. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

پربحث‌های هفته

 1. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 4. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 5. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 6. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 7. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 8. جمعه عید سعید فطر است

 9. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. سیف: گران شدن سکه روانی است

 20. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 21. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 22. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 23. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 24. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 25. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

پربحث‌های دیروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 3. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 4. ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه»

 5. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 6. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 7. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 8. دادستان کل کشور: عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد

 9. 3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 10. فرهاد جعفری آزاد شد

 11. تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس

 12. توهین علی جنتی به شعرخوانی مطیعی در عید فطر  

 13. ضرغامی: افراد زیادی در لباس انقلاب رفتار طاغوتی دارند

 14. توضیحات استاندار خراسان رضوی از تلاش نافرجام گروه‌های معاند برای اقدامات تروریستی

 15. هیچ نماینده ای به جام جهانی نمی رود

 16. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 17. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 18. جزییات نامه‌ حاجی بابایی به رییس‌جمهور

 19. روحانی در گفت‌وگوی تلفنی‌ با امیر قطر: هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

 20. زاهدی: قوه قضائیه در احکام دانشجویان با رافت خاصی تجدیدنظر کند

 21. روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

 22. نمایندگان مجلس چهارشنبه با رهبر انقلاب دیدار می کنند

 23. موسویان : امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است

 24. استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد + محورهای طرح

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 2. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 3. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 4. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 7. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 8. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 9. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 10. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 11. هزینه های عجیب در پاستور و مجلس/ نامزد احتمالی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات/ انتقاد تند کواکبیان از دولت/ سخنان رئیسی درباره شرایط مردم/ بی توجهی به فضاسازی جدید احمدی نژادی ها

 12. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 13. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 14. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 15. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 16. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 17. «سلاح ایرانی» در انتظار بازار جهانی/ «آرمیا»؛فرصتی برای جذب مشتری

 18. متن پیامک های ارسالی به نمایندگان درباره لوایحه چهار قلو بخصوص FATF / تهدیدی در کار نبود + عکس

 19. روحانی: امروز در برخی از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد

 20. بیژن مقدم: انتظار از رئیس جمهور تصمیم قاطع به تغییر در کابینه با شاخص‌های کارآمدی، جوانگرایی و مردم‌داری است‌/ به منتقدین دولت اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب اعتنا کنید

 21. ذوالنور خطاب به روحانی: با فشار، تهدید کردن و انواع راه‌ها نمایندگان را وادار به انصراف از سوال کردید

 22. ابطحی: کسانی که به روحانی رای دادند حالشان خوب نیست

 23. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 24. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 25. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

آخرین عناوین