بانک آینده

حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

محمد استوار میمندی، گروه تعاملی الف،   3961124100 ۴۰ نظر، ۲۲ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

مدتی است که در گوشه و کنار قلم ها و حنجره هایی، رسالت خود را در نفی قانون حجاب که یکی از ضروریات دین اسلام است و همه گروه های اسلامی بر ضروری بودن آن اتفاق نظر دارند دیده اند و مدام این سو و آن سو می نشینند و با پوشش مصلحت اندیشی و دلسوزی برای زنان جامعه – و در واقع با اغراض سیاسی، اعتقادات دینی مردم را مورد هجمه قرار می دهند. صرف نظر از اینکه منادیان مخالفت با قانون حجاب چه کسانی هستند چند نکته را به عرض مردم شریف و خداجوی ایران می رسانم:

۱- حجاب یکی از واجبات الهی است که اختصاص به بانوان ندارد بلکه مردان نیز وظیفه دارند که خود را متعهد به رعایت این تکلیف الهی بدانند، آنچه بین زن و مرد تفاوت دارد کیفیت و محدوده پوشش است که آن هم به مصالح وحکمت های خالق مهربان برمی گردد.

۲- حجاب شرعی که در آن الزام به رعایت حدود شرعی هم در محدوده پوشش و هم در کیفیت پوشش است حکمی است که از قرآن کریم و دستورات پیشوایان معصوم علیهم السلام به ما رسیده است که در این مقال مجال ذکر آنها وجود ندارد ولی به عنوان نمونه آیات 32، 33 و 59 سوره احزاب و آیه 31 سوره مبارکه نور گویای این اصل مسلم است.

۳- در تحلیل وجوب حجاب باید نگاه جامعی به آن داشت چرا که این پدیده از یک سو جنبه فردی و شخصی دارد و از سوی دیگر نمی توان آثار و پیامدهای اجتماعی آن را نادیده گرفت. بنابراین شخصی دانستن حجاب و تشبیه آن به واجباتی مثل نماز و روزه بی راهه رفتن است، علاوه بر اینکه برخی واجبات فردی مثل روزه نیز ممکن است در برخی موارد جنبه اجتماعی پیدا کنند مثلا در فقه اسلامی این مساله وجود دارد که شخصی که روزه خواری عملی کند باید تعزیر شود و اگر سه یا چهار بار تکرار کرد حکم او کشته شدن است. آیا این حکم سنگین برای کسی که حریم واجبی از واجبات خدا را هتک می کند به معنای اهمیت حفظ حریم حدود و واجبات الهی در عرصه عمومی جامعه نیست؟

۴- افرادی که امروز به بهانه دفاع از آزادی و حق بانوان صدای مخالفت با قانون حجاب را بلند کرده اند باید مراقب باشند که مشمول آیه 19 سوره مبارکه نور نشوند که فرمود: «ان الذین یحبون ان تشیع الفحاشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا و الآخره» چون این افراد لااقل واجب بودن حجاب فردی را قبول دارند پس باید بدانند که بی حجابی و عریان شدن زنان در مجامع عمومی مصداقی از همان است که در آیه شریفه برای اشاعه آن وعید به عذاب دردناک دنیا و آخرت داده شده است. به راستی آیا اینان روایت امام باقر علیه السلام را ندیده اند که فرمود: «خداوند به شعیب وحی فرمود که صد هزار نفر از قوم تو را عذاب می کنم چهل هزار نفر از اینان اشراری هستند که اهل معصیتند و شصت هزار نفر از اینان نیز خوبان قوم تو هستند. شعیب سوال کرد حال اهل معصیت مشخص است اما چرا خوبان را عذاب می کنی؟ و خداوند پاسخ فرمود چون اینان در مقابل معاصی و گناهان نرمش داشتند و به خاطر خشم من خشمناک نمی شدند».(کافی ج5، ص56).

آیا مخالفت با قانون حجاب که سبب گستاخی بیشتر شل دینان و پرده دری بیشتر حریم شریعت می گردد مصداق مماشات و نرمی با اهل معصیت نیست؟ و آیا خداوند نسبت به چنین پدیده ای خشمناک نمی شود؟

۵- می گویند برای الزامی بودن حجاب در اسلام هیچ دلیلی نداریم! یاللعجب از این همه ندیدن یا تظاهر به ندیدن! از این رو و به منظور اشاره به ادله این امر ذکر چند نکته را به اختصار ضروری می دانم:

الف) کسی که آشنای به منابع دینی اسلام مثل آیات قرآن کریم و روایات و سیره معصومین علیهم السلام باشد و نیز مقداری اغراض شریعت را دریافت کرده باشد نیک می فهمد که حاکم اسلامی وظیفه دارد که زمینه های اجرای احکام الهی در جامعه را فراهم کند و از طریق قانونگذاری صحیح، هنجارهای دینی را در جامعه تقویت نماید تا موانع هدایت مردم برداشته شود و آنها بتوانند با آسودگی بیشتری مسیر طهارت معنوی و کمال انسانی خود را بپیمایند که اگر اینگونه شود آرامش واقعی انسان ها –که گمشده بشریت امروز است- نیز در دسترس بیشتری قرار می گیرد و الا طبق منطق این حضرات اگر حجاب شخصی است و نباید تبدیل به قانون شود حکومت اسلامی نباید مشروب خانه ها و قمار خانه ها و فاحشه خانه ها را هم از کوچه و خیابان کشور اسلامی جمع کند، چرا که حرمت شرب خمر، یک حکم شخصی است و نباید منع آن تبدیل به قانون شود و نیز حرمت قمار یک حکم شخصی است و نباید قانون ممنوع بودن قمارخانه ها در جامعه اجرا شود، اگر چه از این جماعت بعید نیست که در قدم بعد از شکستن حریم عفاف و حیا، پویش دفاع از آزاد بودن نوشیدن شراب و برقراری دوباره فاحشه خانه ها و قمارخانه ها را فریاد بزنند.

پس نه فقط حاکم اسلامی می تواند هنجارهای شرعی اجتماعی را در جامعه الزامی کند بلکه وظیفه اوست که این هنجارها را در جامعه نهادینه کند.

ب) ادله امر به معروف و نهی از منکر همانطور که خطاب به آحاد امت است خطاب به حاکم اسلامی نیز می باشد مخصوصا که مراحل بالای امر به معروف و نهی از منکر که مرحله بازدارندگی از منکر و الزام کردن به معروف است معمولا از شئون حکومتی است چرا که در بسیاری از موارد مردم معمولی توانایی اعمال قوه قهریه در بازدارندگی از گناه را ندارند، اگر بی حیایی و بی حجابی گناه است – که هست- پس باید همگان از آن نهی کنند و چه کسی سزاوارتر از حاکمیت و اجزاء حاکمیت و چه عنصری بالاتر از اعمال قانون حجاب به عنوان یکی از ابزارهای بازدارنده نسبت به این پدیده گناه آلود؟ البته پرواضح است که در این میان عنصر فرهنگ سازی نیز یکی از ابزارهای مهم نهادینه کردن فرهنگ خوش حجابی است اما نمی توان به بهانه فرهنگ سازی از ابزارهای بازدارنده اجتماعی چشم فرو بست چرا که امر به معروف و نهی از منکر مراحلی دارد که تعطیل بردار نیست.

ج) در همه کشورهای دنیا بر اساس مصالح و مفاسدی که هر کشوری برای خود دارد قوانینی وضع شده است که چون امروز، دنیا بر اساس ظاهر گرایی و ماده پرستی اداره می شود این قوانین همه از جنس حس و دنیاگرایی هستند مثلا همین قوانین راهنمایی و رانندگی مثل قانون الزام کمربند ایمنی که به درستی برای حفظ جان سرنشینان وسایل نقلیه وضع شده اند و در کشور ما نیز اجرا می شود آیا تاکنون دیده اید که کسی به این قانون اشکال کند و بگوید جان هر کسی فقط به خود او مرتبط است و بگذارید مردم در استفاده از کمربند ایمنی آزاد باشند؟ و آیا شندیده اید کسی بگوید چنین قانونی هیچ دلیل شرعی ندارد؟ مسلما ندیده و نشینده اید چون منطق این قانون حفظ امنیت شهروندان جامعه است که برای همگان قابل فهم است، پس چرا نسبت به قانون حجاب به عنوان یک دستور الهی که اجرای صحیح و کامل آن ضامن حفظ امنیت اخلاقی و روانی جامعه است اینگونه عده ای به مقابله برخاسته اند؟ مگر نه این است که مطابق آمارهای نهادهای قضایی درصد قابل توجهی از قتل و نزاع های خیابانی و آمار بالایی از اختلافات خانوادگی و طلاق ها ناشی از عدم رعایت حریم های ناشی از عفت و حیاست؟ و اینجاست که دوگانگی در رفتار این جماعت و تردید در حس آزادی خواهی آنها خود را نشان می دهد و دست های پیدا و پنهان دشمنان دین خدا در حیازدایی از جامعه دینی بیشتر آشکار می گردد.

بی جهت نیست که امام زمان علیه السلام در دعای معروفی که منسوب به ایشان است و در آن برای اصناف مختلف مردم دعا می کنند وقتی به زنان جامعه می رسند برای آنان دعای «حیا و عفاف» می کنند آنجا که می فرمایند: «و علی النساء بالحیاء و العفه»(البلد الامین ص350) و این یعنی دغدغه امام مهربانمان برای زنان جامعه مساله عفاف و حیاست و چه آسان عده ای چوب حراج به عفت دختران این سرزمین زده اند!

در پایان، خطابم به دختران وطنم ایران است؛ خواهرم! قدر خودت را بیشتر بدان، تو از یک طرف متعلق به سرزمینی هستی که نیاکان تو مظهر پاکی وپاکدامنی بوده اند پس حتی اگر مسلمان نیستی دامن خود را به آلودگی ها و جلوه گری های هوس آلود بشریت امروز که حتی جامعه غرب را به بن بست کشانده نیالای و از طرف دیگر عضوی از امت اسلام هستی همان اسلامی که الگوی زنان او زنان آسمانی و بهشتی مثل فاطمه و خدیجه و مریم و زینب است.

پس بیایید با آزاد منشی، خود را از قید و بند هایی که اهل دسیسه و سیاست برایتان پهن کرده اند برهانید و مسیر زندگیتان را فقط و فقط با خدای مهربانتان تنظیم کنید.

نسال الله منازل الشهدا
۲۲ بهمن ۱۳۹۶

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۴۷۷۴۱۰:۵۶:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حجاب در کشور سیاسی شده.. اصلاح طلبان برای این که حمایت سیاسی و رسانه ای خارجی و بی بی سی را داشته باشند، از هنجار شکنی در این زمینه حمایت می کنند( با ژست دفاع از ازادی) تا این طیف هم به عنوان پیاده نظامشان در انتخابات ، رای دهند..۹۰ درصد رای اصلاح طلبان با همین گفتمان « بزن و برقص» جمع میشود...
ناشناس۲۴۴۷۸۹۱۱:۰۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
بی حجاب ها ، کمبود عاطفی و خود کم بینی دارند....انسان موفق نیازی به خودنمایی ندارد..
ناشناس۲۴۴۸۱۰۱۱:۱۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
امیدوارم کسانی که طرفدار آزادی حجاب هستن این متن رو بخونن و منصفانه قضاوت کنن. کسانی که این مسایل رو مطرح می‌کنند دلشون به حال شما نسوخته.فقط می خوان با سرگرم کردن مردم به فحشا به اهداف سیاسی خود برسند که متاسفانه تا حدودی موفق هم بوده اند .شک نکنید آزاد شدن حجاب باعث افزایش چندین برابر تجاوز به زنان و دختران ما خواهد شد همانگونه که در غرب هم چنین است .وقتی حیا بره ایمان هم میره
ناشناس۲۴۵۳۵۵۱۶:۰۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
شما که در مورد غرب اینطور مینویسی آیا 24 ساعت اروپا و آمریکا رو با چشم خودت دیدی؟
علی۲۴۵۳۶۹۱۶:۱۶:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
چرا شک نکنیم ؟ من شک میکنم به حرف شما... قطعا چنین چیزی نخواهد بود. البته اگر در جامعه فساد و دزدی و ...فقط زیاد شود، ایمان از بین میره. ربطی هم به حجاب نداره....
محمد۲۴۵۶۰۸۱۹:۴۱:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
کاملا موافقم یک مثل چینی هست میگه: هنگامی که اتومبیل شما کنار خیابان پارک است اگر شیشه اش بالا باشد کسی دست درازی و وسوسه دست درازی در حریم داخلی خودرو نمیشود ولی اگر شیشه اش کمی پائین باشد وسوسه عده ای دزد و سارق را بر می انگیزد حالا رعایت حجاب هم همین است.
هموطن۲۴۶۱۳۳۰۸:۴۷:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
کشورهایی هم هستند که اصلا دزد ماشین ندارند چون قانون ها طوری محکم وضع شده است که در صورت جرم خیلی زود دستگیر می شود . برای مثال تعداد ماشین دزدی ترکیه با ایران را مقایسه کنید
علی۲۴۴۸۳۲۱۱:۲۲:۰۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حجاب بی شک مهم است اما در اسلام چیزهای مهم دیگری هم هست ربا - راستگویی - خوش اخلاقی - اداره درست جامعه توسط مسولان- دزدی نکردن- اختلاس نکردن و... همه اینا جزو ضروریات و چیزهای مهم اسلام هست که کمتر از حجاب نیست حالا خدا رو شکر توی مملکت ما همه چی حل شده زوم کردین رو حجاب سانسور نفرمایید تشکر
ناشناس۲۴۴۸۷۷۱۱:۴۰:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
در همه ادیان الهی حجاب به معنی پوشیدن لباس وجود دارد همانطوری که به خیلی از خوبی های دیگر اشاره شده است . ولی در هیچ دین و یا آیینی زور و اجباری در انتخاب نوع پوشش وجود ندارد . انتخاب نوع پوشش کمترین حقوق شهروندی یک انسان عاقل است . امیدوارم نویسنده محترم پاسخ گو باشند
ناشناس۲۴۴۹۱۸۱۲:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حجاب اجباری در هیچ جای دین مبین نیامده است. حجاب حتی جزء فروع دین هم نیست.
قاسمي۲۴۶۶۴۵۱۳:۴۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
چه نسبت به چیزی که علم ندارید فتوا صادر می کنید ، اولا پوشش یک امر عقلی و بدیهی است برای حفظ انسان ها از گناه چشم و... ثانیا پوشش اسلامی از احکام ضروری اسلام است، زیرا نص صریح قرآن بر آن گواهی میدهد، بنابراین هیچ مسلمانی نمیتواند در ضرورت حجاب تردید کند، زیرا هم قرآن مجید به آن تصریح کرده و هم روایات بسیاری بر وجوب آن گواهی می‌دهد. به همین جهت فقیهان شیعه و سنی، به اتفاق بر آن فتوا داده ‏اند. همان طوری که نماز و روزه به دوران خاصی اختصاص ندارد، دستور پوشش نیز، چنین است و استدلال مطرح شده ، غیر کارشناسانه است. خدا در آیه 30 سوره نور نخست به مردان مسلمان و سپس در آیه بعد به زنان مسلمان فرمان میدهد از چشم چرانی دوری کنند و در رعایت پوشش بدن از نامحرمان کوشا باشند«قل للمومنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم انّ اللَّه خبیر بما یصنعون؛ ای پیامبر! به مردان مومن بگو: دیدگان خود را فرو خوابانند و عفت پیشه ساخته و دامن خود را از نگاه نامحرمان بپوشانند. این کار برای پاکی و پاکیزگی شان بهتر است و خداوند به آن چه می‏کنند آگاه است».
ناشناس۲۴۷۷۱۳۰۹:۲۴:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
چه قدر شما مطلعین کارشناس مسایل اسلامی! اگه یه مراجعه کوچولو به منابع اسلامی داشته باشین میفهمین حجاب جزو ضروریات دینه
ناشناس۲۴۴۹۳۷۱۲:۱۹:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
بی جهت نیست که امام زمان علیه السلام در دعای معروفی که منسوب به ایشان است و در آن برای اصناف مختلف مردم دعا می کنند وقتی به زنان جامعه می رسند برای آنان دعای «حیا و عفاف» می کنند آنجا که می فرمایند: «و علی النساء بالحیاء و العفه»(البلد الامین ص350) و این یعنی دغدغه امام مهربانمان برای زنان جامعه مساله عفاف و حیاست و چه آسان عده ای چوب حراج به عفت دختران این سرزمین زده اند! خوب است خودتان اشاره کردید به عفاف نه حجاب. چون حجاب و عفاف لزوما در کنار هم نیستند
h.t۲۴۵۷۲۶۲۱:۳۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اشتباه شما در همین است حجاب جزئی مهم از اجزای عفاف است و از آن جدا نیست درون آن است اینکه عده ای با قلبهای مریض از نفاق و نفس بد کردار از حجابی مثل چادر سوء استفاده کنند ربطی به اصل حجاب ندارد مثل اینکه بگویید چاقو بد است ، نه استفاده کننده از چاقو مهم است یک جراح یک معتاد به شیشه یا یک آشپز مفاهیم را قاطی نکنید لطفا
ناشناس۲۴۴۹۵۵۱۲:۲۶:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اولا حجاب اجباری در هیچ جای دین مبین نیامده است. دوم اینکه در غرب همه نوع پوشش.. مجاز است.آیا در خیابانها و مجامع عمومی در غرب همه برهنه هستند؟! قطعا پاسخ آن خیر است. چون در جوامع غربی هم مکانیسم خود کنترلی وجود دارد که اجازه نمیدهد پوشش افراد جز در موارد بسیار معدود از حدود عرف جامعه شان خارج شود. این مکانیسم میتواند در حد نگاه سرزنش آمیز افراد باشد. در غرب هر کسی بسته به نیاز و موقعیت خود پوشش را انتخاب میکند و افراط و تفریط بسیار کمتر است. لباس مهمانی با لباس رسمی و لباس ورزش و سفر و تفریح و لباس کار و ... تفاوت دارد. ...
ناشناس۲۴۴۹۶۱۱۲:۲۸:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
لزومی به تغییر قانون حجاب نیست. فقط کافیست از ...خشونت در اجرای آن دست بردارید. خود جامعه مکانیسم کنترل آن را دارد. مگر در غرب که حتی برهنگی کامل مجاز است، همه مردم برهنه هستند؟!!!!!!!!!!
ناشناس۲۴۵۴۶۹۱۷:۲۹:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
در غرب برهنگی کامل مجاز نیست.
ناشناس۲۴۵۹۴۱۰۰:۳۷:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
خارج از کشور مخصوصا در فصل تابستان و کنار سواحل تشریف بردید؟ برهنگی منع قانونی و مجازات ندارد. ولی خود جوامع غربی هم آن را پسندیده نمی دانند. بنابراین موارد آن اندک و در جاهای بسیار خاص است.. عرض کردم خود جامعه توان کنترل آن را دارد. نیازی به بگیر و ببند نیست
ناشناس۲۴۴۹۷۹۱۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
مقایسه قوانین راهنمایی و رانندگی با حجاب اجباری مغلطه ای بیش نیست. قوانین راهنمایی و رانندگی فلسفه عقلی و منطقی دارد و همه دنیا و ایران هم درستی آن را قبول دارند هرچند در رعایت آن درست عمل نکنند. حجاب اجباری را کجای دنیا قبول دارد؟
ناشناس۲۴۴۹۸۲۱۲:۳۹:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
عداب الهی بالاتر از این که اوضاع اقتصادی مملکت رو به فناست؟؟...
ناشناس۲۴۵۰۰۷۱۲:۵۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حجاب اجباری و بی حجابی اجباری هر دو محکوم به نابودی است
ناشناس۲۴۵۱۲۵۱۳:۵۳:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
مگه اینی توخیابونه خانومها دارند حجابه ؟ روسریهاشون فقط کلیپساشونو پوشونده ومانتوها هم که مانتو نیست پیراهنه شلوارها هم که با پوستشون تلفیق شده اینا کجاش حجابه ؟ حالا سر چی بحث می شه نمیدونم
میثم۲۴۵۱۳۱۱۳:۵۶:۱۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آیا مخالفت با قانون حجاب که سبب گستاخی بیشتر شل دینان و پرده دری بیشتر حریم شریعت می گردد مصداق مماشات و نرمی با اهل معصیت نیست؟ و آیا خداوند نسبت به چنین پدیده ای خشمناک نمی شود؟ خداوند اگر خشمناک شود توانا است و نیازی به مداخله شما ندارد. پس از خدا مایه نذارید
علی۲۴۵۳۵۷۱۶:۰۸:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آیه 31 و 32 سوره احزاب خطاب به زنان پیامبر است. آیه 52 سوره احزاب شان نزول دارد و مربوط به مساله خاصی است. آیه 32 سوره نور هم که اصلا مربوط به نکاه کنیزان بی شوهر و ... است. قانون خدا را به میل و سلیقه خودتان تفسیر و تغییر ندهید.
ناشناس۲۴۶۲۳۸۰۹:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
شما لطفا آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور رو مطالعه کنید نیازی هم به تفسیر نیست. از طرف دیگه بزرگوارانی که بحث حجاب و عفاف رو از هم جدا می کنن، درسته که پوشیدگی و سادگی شرط کافی برای عفاف نیست اما حتما شرط لازم هست (البته با در نظر گرفتن فرهنگ های مختلف) جالبه که حتی تو فرهنگ انگلیسی آمریکایی هم واژه modesty رو داریم که معناش قرین حد بیشتری از پوشش معمول تو همون جوامع هست.
حسن۲۴۵۳۶۴۱۶:۱۳:۰۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
نوشته اید :آیا تاکنون دیده اید که کسی به این قانون اشکال کند و بگوید جان هر کسی فقط به خود او مرتبط است و بگذارید مردم در استفاده از کمربند ایمنی آزاد باشند؟ نه ، زیاد نشنیده ایم. ولی مخالفت با قانون حجاب اجباری را زیاد شنیده ایم.. اگر شما هم در همین موضوع دقت کنید و از خودتان سوال کنید..به جواب استدلال هایتان میرسید.
اسماعيل۲۴۵۳۹۵۱۶:۳۴:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
آیا مخالفت با قانون حجاب که سبب گستاخی بیشتر شل دینان و پرده دری بیشتر حریم شریعت می گردد مصداق مماشات و نرمی با اهل معصیت نیست؟ و آیا خداوند نسبت به چنین پدیده ای خشمناک نمی شود؟ اونکه جنگ با خداست رباست داداش... اگر ..میدانید جلوی رباخوری را بگیرید..
دارا۲۴۵۴۹۷۱۸:۰۰:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ای بسا زنان باحجاب کامل که ذره ای عفت ندارد.و بسیارند خانمهای بی حجاب که عفیفند .پس آقای محمد استوار میمندی لطفا عفاف و حجاب را کنار هم قرار ندهید که خبط بزرگی می کنید .زحمت بکشید و به اقصا نقاط کشور عزیز ایران سفر کنید تا تنوع پوشش را ببینید ..
ناشناس۲۴۶۳۲۵۱۰:۴۶:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
ببخشیدنویسنده درموردپوشش خاصی توصیه ای داشته؟؟؟؟؟؟ تنوع پوشش در نقاط مختلف ایران با حجاب تناقضی داره؟؟؟ نقاط مختلف ایران بانوع پوششهای متفاوتشون بی حجابن یعنی؟؟!!!!
ناشناس۲۴۵۵۵۶۱۸:۴۵:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
*حجاب شرعی که در آن الزام به رعایت حدود شرعی هم در محدوده پوشش و هم در کیفیت پوشش است حکمی است که از قرآن کریم و دستورات پیشوایان معصوم علیهم السلام به ما رسیده است که در این مقال مجال ذکر آنها وجود ندارد * نفهمیدیم چرا هر وقت کسی خواست در مورد حجاب مقاله بنویسه هیچ وقت مجال بحث اثبات وجوبش رو تو مقاله نداشت؟
خوارزم۲۴۵۶۱۴۱۹:۴۶:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
همین الان هم پوشش خیلی از خانمها کمتر از بی حجابی به گفته شما نیست ..
ناشناس۲۴۵۷۳۲۲۱:۳۹:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
هیچکسی با دیدن موی زنان به گناه نمیوفته اگه بیوفته خودش مریضه..
ناشناس۲۴۵۷۵۷۲۱:۵۷:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
یه سوال از طرفداران آزادی حجاب: چند تا از مزایای آزادی حجاب رو ذکر کنید. شما فقط از حجاب اجباری شاکی هستید ولی نمی گویید که حجاب اختیاری چه فوایدی داره؟ نعوذ بالله شمابیشتر از خدا و ائمه به مسائل آگاهی که می خواین رو حرف اونا حرف بزنید
امین۲۴۶۰۳۰۰۶:۱۴:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
برعکس حجاب اجباری که پر از ضرر است، حجاب اختیاری مزیت بسیار دارد. 1-فردی که حجاب را خود انتخاب میکند و نه با اجبار در حفظ آن کوشاتر است. 2-امکان جذب بی حجاب به سمت حجاب آسان تر خواهد بود چون لجاجت در برابر اجبار وجود نخواهد داشت. 3-ارزش حجابی که خودخواسته و اختیاری باشد مسلما در دید عموم بیشتر از حجابی اجباری است. 4- از همه مهمتر همانطور که خداوند در آیه ۵۹ سوره احزاب به زنان مومن میفرمایند حجاب داشته باشند تا شناخته شوند.منظور از شناخته شدن چیست؟ اینکه با دیگران بی حجاب متفاوت باشند تا ایمان و عفافشان برای دیگران دیده شود.تا مورد آزار قرار نگیرند. اگر همه را به اجبار زیر چادر و حجاب ببرید دیگر این تفاوت دیده نخواهد شد. این سومین نظری هست که زیر این مقاله مینویسم. آقای برادر الف.یک کم انصاف دادشته باشید اگرتوهین و مورد غیراخلاقی نمیبینید،این یکی را تایید کنید. این بنده خدا هم جوابی داشته باشه.
جوان ایرانی۲۴۷۲۶۰۲۰:۴۷:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
شما هم چند تا از مزایای حجاب اجباری رو مثال بزن. البته با سند و مدرک و نه شعار. امروز بعد چهل سال حجاب اجباری به چه وضعی رسیدیم؟
ناشناس۲۴۵۸۱۱۲۲:۳۸:۱۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حجابی که در اسلام امده در پیش از ظهور اسلام در عربستان نیز رایج بوده. همچنانچه مردان عرب نیز لباس بلند دشداشه و چفیه بر سر داشتند.
ناشناس۲۴۵۹۴۶۰۰:۴۱:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
دقیقا. این پوششهای زنان و مردان عرب ربطی به اسلام نداشته. قبل و بعد از اسلام هم همانها را میپوشیدند. فقط زنان پیامبر و زنان مومن به پوشاندن سر و بدن دعوت شده اند تا از دیگران متمایز باشند..
ناشناس۲۴۶۷۸۴۱۴:۳۶:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
و علتش طوفان شن است نه پوشیدن مو و صورت
ناشناس۲۴۶۳۴۲۱۰:۵۰:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
از اسلام فقط قوانین مربوط به زنها اجرا میشه خوب این واکنشها طبیعی هست
غیر خودی۲۴۶۶۶۶۱۳:۵۰:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
.....همین قوانین راهنمایی و رانندگی مثل قانون الزام کمربند ایمنی ... ما ندیدیم و نشنیدیم که اگر کسی کمربند ایمنی نبسته باشد مامورین محترم راهنمایی و رانندگی به او بی احترامی کنن و احتمالا با ون او را به کلانتری ببرن! لطفا دوغ را با دوشاب یکی نکنید؟!!!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 2. کم تحرکی با شما چه می کند؟

 3. موحدی‌ کرمانی: ان‌شاءالله مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم‌شکنان خواهند بود

 4. نرخ بیکاری انگلیس در پایین ترین سطح ۱۸ سال اخیر

 5. سناتورها از ترامپ خواستند که آمریکا نامزد میزبانی جام جهانی شود

 6. سامان قدوس: می توانیم از گروه‌مان در جام جهانی صعود می‌کنیم

 7. ورود دو سامانه بارشی به کشور طی امروز و فردا

 8. جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت

 9. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 10. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 11. تولید برنج در مازندران بزودی کاملا ارگانیک می شود

 12. ترامپ نرخ اشتغال در آمریکا را در 45 سال اخیر به حداقل رساند

 13. مقام تحریم شده کره‌شمالی در اختتامیه المپیک زمستانی شرکت می‌کند

 14. ارتش سوریه پاسخ حملات ترکیه را داد

 15. عراقچی: تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین‌الملل است/برجام قابل مذاکره مجدد نیست

 16. زمان ثبت نام قطعی کاروان های عتبات نوروزی اعلام شد

 17. پیگیری برقراری پرواز مستقیم بین مادرید - اصفهان

 18. واژگونی اتوبوس در محور شیراز - اصفهان دو کشته برجا گذاشت

 19. پیشنهاداتی به ترامپ درباره برنامه موشکی ایران

 20. تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران درباره سازمان بازرسی شهری

 21. کیمیا علیزاده: هنوز از خودم راضی نیستم

 22. سعید پیردوست: دلم برای سریال‌های طنز تنگ شده است

 23. امام جمعه طبس به ملکوت اعلا پیوست

 24. مصرف بنزین در ایران 8 درصد زیاد شد

 25. شاخص بورس بیش از ۲۰هزار واحد رشد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 2. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 3. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 4. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 5. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 6. فیلم دیده نشده از محل سقوط هواپیمای یاسوج  

 7. 201 نماینده مجلس اغتشاشات آشوبگران در خیابان پاسداران را محکوم کردند

 8. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 9. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 10. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 11. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 12. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 13. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 14. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 15. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 16. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 17. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 18. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 19. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 20. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 21. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 22. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 23. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

 24. رعد و برق مسیر ۳ پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

 25. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 8. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 14. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 15. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 16. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 17. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. حادثه برای یک هواپیما در فرودگاه مشهد+عکس و فیلم

 21. بازخوانی وظایف رئیس‌ جمهور در قانون اساسی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

آخرین عناوین