بامیلو

پاسخ به پرسش هایی درباره عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی

محمد سعید احدیان،   3961121199 ۲۷ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ به پرسش هایی درباره عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی

شاخص توسعه انسانی سه معیار امید به زندگی، وضعیت آموزش و درآمد سرانه را اندازه می‌گیرد.

پاسخ به 6 سوال درباره عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران؛ روایت جهانی از اقتصاد پس از انقلاب»؛ اما توضیحات داده شده نه به معنی نبود مشکل و حتی گاه بحران در برخی حوزه‌ها مثل بیکاری و تبعیض است، نه به این معنی است که به آن چه قرار بود برسیم، رسیدیم و نه حتی به این معنی است که نمی‌توانستیم بسیار بهتر از الان باشیم.
 
1- چرایی احساس عدم توسعه به رغم قرار گرفتن در زمره کشورهای با توسعه انسانی بالا
شاخص توسعه انسانی سه معیار امید به زندگی، وضعیت آموزش و درآمد سرانه را اندازه می‌گیرد. در گزارش شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HRR)، کشورها در چند طبقه (به ترتیب کشورهای با درجه توسعه انسانی بسیار بالا، بالا، متوسط و پایین) تقسیم بندی می‌شوند که ایران طبق آخرین گزارش، خوشبختانه در طبقه دوم یعنی کشورهای با توسعه انسانی بالا و در رده 69 دنیا قرار گرفته است که از بسیاری کشورهای دنیا رتبه بالاتری دارد.
 
نکته مهم تر این که  ایران همچنین جزو 15 کشور نخست جهان از منظر رشد در شاخص توسعه انسانی در بازه زمانی 1990 (معادل با 1368 شمسی) تا کنون قرار دارد. اکنون پرسش این است که چرا به رغم وضعیت مطلوب ایران در شاخص توسعه انسانی باز احساس توسعه یافتگی نداریم؟
 
در توضیح این سوال به طور خلاصه باید گفت شاخص توسعه انسانی از سه زیر شاخص تشکیل شده است که ایران در زیرشاخص‌های درآمد و آموزش نمره فوق العاده‌ای  ندارد و عمده بار بهبود وضعیت ایران در زیرشاخص ها، بر دوش شاخص امید به زندگی (که متاثر از بهداشت است) قرار گرفته است.
 
همچنین، رشد بخش‌های غیر مولد در اقتصاد ایران در مقایسه با بخش‌های مولد از قبیل تولید، وابستگی بخش بزرگی از اقتصاد کشور به دولت و منابع بانکی به جای تکیه بر کارآفرینی و تامین منابع مالی از بورس و. .. به نوعی توضیح دهنده این وضعیت در سطح کلان است. همچنین در خصوص آموزش باید گفت زمانی توسعه آموزش‌ها منجر به افزایش رفاه می‌شود که بتواند موجبات بهره وری را فراهم سازد. یعنی آموزش‌های ارائه شده در نظام آموزشی باید با سرمایه‌های مرئی به شکل مناسبی ترکیب و منجر به ثروت افزایی برای فرد و جامعه شوند. با این وجود در کشور ما ضعف در این بخش نیز مشهود است.
 
 2- کاهش درآمد سرانه بعد از 40 سال؟
شاید یکی از سوالات مهم درباره عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، راجع به مهم ترین شاخص اقتصادی یعنی درآمد سرانه باشد. به ویژه نموداری در فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد درآمد سرانه کشور هم اکنون کمتر از درآمد سرانه در سال 1355 است. اما نکته این جاست که مطابق نموداری که در گزارش ارائه شده است، در سال 55 یک نقطه اوج استثنایی در درآمد سرانه نسبت به قبل آن وجود دارد یعنی فقط چندسال قبل از آن درآمد سرانه کشور از کمتر از 4هزار  دلار به حدود 9 هزار دلار در سال 55 می‌رسد و بلافاصله و فقط دو سال بعد یعنی در سال 57 به حدود 6هزار دلار می‌رسد و دلیل آن هم این است  که قیمت و صادرات نفت به دلیل شرایط خاص، هر دو به شدت رشد کرد و تولید ناخالص و در نتیجه درآمد سرانه (تقسیم تولید کل اقتصاد بر جمعیت) رشد قابل ملاحظه‌ای داشت.
 
با این حال پس از گذر از دوران دفاع مقدس، درآمد سرانه تا سال 90 (قبل از تشدید تحریم ها) به حدود 6 هزار و 500 دلار نیز افزایش یافت؛ با ذکر این توضیح که جمعیت کشور در سال 57 یعنی سال پیروزی انقلاب حدود35 میلیون نفر و در سال 90 حدود75 میلیون نفر بود و چون درآمد سرانه نتیجه تقسیم تولید کل اقتصاد بر جمعیت است، اگر جمعیت کشور در سال شروع انقلاب معادل جمعیت در سال 90 بود، درآمد سرانه به شدت کاهش می‌یافت. البته این نکته را هم باید تصریح کرد که خلاف تصور رایج از وضعیت اقتصادی پیش از انقلاب به دلیل سیاست گذاری‌های نادرست و جهش کوتاه مدت درآمدی در سال‌های میانی دهه 50، نه تنها این افزایش درآمد کمکی به کشور نکرد بلکه باعث افزایش شدید نابرابری، نهادینه شدن فرهنگ مصرف گرایی در اقتصاد، مهاجرت گسترده روستاییان به شهرها، تغییر الگوی اقتصاد تولید محور به مصرف گرایی مبتنی بر واردات، تورم بسیار زیاد و متورم شدن حجم دولت شد. برای اطمینان از صحت این ادعاها که اثباتش مجال زیادی می‌طلبد، می‌توانید به دیدگاه‌های آقای دکتر بشیریه در کتاب «زمینه‌های اجتماعی انقلاب ایران » مراجعه کنید که از استادان برجسته‌ای هستند که اکنون به دلیل دیدگاه‌هایی که داشتند به خارج از کشور رفته اند. بخشی از دیدگاه‌های مستند ایشان  در روزنامه خراسان مورخ 19 بهمن 1395 در صفحه 10 با عنوان «سراب رفاه در دهه 50» منتشر شده است.
 
3- زیرساخت ها، بهتر از 150 کشور جهان
رشد انواع زیرساخت‌ها در جمهوری اسلامی قابل کتمان نیست. دسترسی به آموزش، بهداشت، وسایل ارتباطی، زیرساخت‌های رفاهی چون آب و برق و گاز، با سرعت قابل توجهی بعد از انقلاب رشد کرده است. به عنوان مثال سرانه تولید برق به عنوان یکی از اصلی ترین زیرساخت‌های توسعه‌ای و رفاهی از حدود 600 کیلووات ساعت در سال 1357 به سه هزار کیلو وات ساعت در سال‌های اخیر رسیده است.
 
همچنین براساس آمار سال 2017 مجمع جهانی اقتصاد، ایران در 11 شاخص مربوط به زیرساخت‌های اقتصادی، رتبه‌هایی بین 14 تا 77 بین حدود 200 کشور جهان داشته است. علاوه بر این باید به نقش نهادهای انقلابی در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، آموزشی و درمانی (به ویژه در مناطق محروم و روستایی) توجه کرد اما این جا یک سوال مطرح می‌شود که با وجود پذیرش رشد قابل توجه زیرساخت ها، این رشد، محصول روند طبیعی حرکت اقتصادها، فناوری و ارتباطات بوده است و در صورت تداوم نظام پیشین، با همه ایرادهایی که داشت، همین رشد حاصل می‌شد.
 
منظور از روند طبیعی یکی رشد فناوری و دیگری صرف منابع عمومی (پول نفت و مالیات) برای ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی است که توسط هر دولتی که حداقل پاسخ گویی و شفافیت را داشته باشد انجام می‌شود. در پاسخ باید اذعان کرد که روند طبیعی رشد برای بسیاری از کشورها حاصل شده و بخشی از رشد در ایران نیز نتیجه این روند طبیعی بوده است اما شواهد آماری و میدانی متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی، این روند را تسریع کرده است و به عنوان مثال می‌توان به نموداری از گزارش اشاره کرد که به خوبی نشان می‌دهد سرعت رشد زیرساخت‌ها از کشورهای مشابه مانند ترکیه سریع تر بوده است.
 
 4- فساد؛ از پرونده روشن بابک زنجانی تا فساد نامشخص دهه 50
در این که وضعیت فساد و ناکارآمدی در کشور غیرقابل قبول است، تردیدی نیست و در این که این مسئله یکی از مهم ترین و ریشه‌ای ترین مسائل اصلی نظام است و اگر حل نشود، با بحران مدیریتی و اجتماعی روبه رو خواهیم شد نیز تردیدی وجود ندارد.  اما نگاه واقع بینانه به میزان این مسئله نیز مهم است. مروری بر آمارهای جهانی نشان می‌دهد در برخی شاخص‌های فساد رتبه ایران، چندان نامناسب نیست. به عنوان مثال براساس گزارش سال 2017 مجمع جهانی اقتصاد، رتبه ایران در شاخص نبود پارتی بازی و اعمال رابطه در تصمیمات دولتی، بین حدود 200 کشور جهان، 46 بوده است که بهتر از کشورهایی نظیر ایتالیاست.
 
حال این سوال قابل طرح است که چرا تصور افزایش فساد در جامعه وجود دارد؟ در گزارش چهار دلیل رشد ارتباطات و افزایش اعلان و ادراک فساد، وارونه نمایی یا بزرگ نمایی درباره برخی فسادها،غلبه جذابیت اخبار منفی بر مثبت و خلاءمرجع مقایسه برای این مسئله ارائه شده که باعث شده است ما تصور کنیم، در یک وضعیت استثنایی قرار داریم. حال آن که فساد کم و بیش در همه جوامع وجود دارد و نسبت به بسیاری دیگر از کشورها وضعیت ما بهتر است. به عنوان مثال هم در دولت قبل و هم دولت فعلی ارقامی مبنی بر تخلف چند هزار میلیاردی رئیس جمهور سابق دست به دست شد و می‌شود و برخی رسانه‌ها هم طبق معمول دست به کار شده اند و محاسبه می‌کنند که سهم هر ایرانی از این تخلف چقدر است؟ این در حالی است که این یک تخلف بودجه‌ای است، به این معنی که مبالغی در محلی غیر از جایی که باید، خرج شده است؛ مثلا برای واردات بنزین یا پرداخت یارانه. البته قطعا این انحرافات هم نادرست است اما آن گونه که بازتاب داده می‌شود، به معنی دزدی، حیف و میل یا اختلاس نیست بلکه صرف منابع در محلی غیر از محل پیش بینی شده است، شبیه این اشتباه برداشت، در ماجرای صندوق فرهنگیان و...نیز وجود دارد.
 
5- چرا بهبود توزیع ثروت مشهود نیست؟
در این زمینه می‌توان شاخص ضریب جینی را که مربوط به توزیع درآمد است بررسی کرد. این شاخص رقمی بین صفر و یک دارد که هر چقدر نزدیک به عدد صفر باشد، برابری بیشتر را در توزیع درآمد نشان می‌دهد.
 
براساس آمارها و نموداری که در گزارش آمده است، کاهش ضریب جینی که به معنای کاهش نابرابری از قبل از انقلاب تاکنون است، محسوس است. براساس آمارهای رسمی مراکز جهانی، ضریب جینی در 10 سال قبل از انقلاب به طور میانگین حدود 47 صدم بوده و حتی در سال 1354 به 51 صدم نیز رسیده است که حاکی از تبعیض و بی عدالتی بسیار زیاد است. این در حالی است که این ضریب در سال‌های پس از انقلاب در شیبی با میانگین رو به پایین حتی در سال 90 به حدود 37صدم رسید و در سال‌های اخیر به 40 صدم رسیده است که شرایطی بهتر از کشورهایی مانند آمریکا و چین را در بی عدالتی اقتصادی نشان می‌دهد.
 
اما به راستی چرا با وجود این آمار مستدل و واقعی، باز احساس نارضایتی ما از نابرابری درآمدی به قوت خود باقی است؟به نظر می‌رسد یک عامل اساسی وجود داشته باشد که به نقش رسانه‌ها در فضای کنونی جامعه بر می‌گردد. امروزه با گسترش نقش رسانه‌ها می‌توان شاهد سبقت گرفتن نیازها بر خواسته‌ها بود. رسانه‌ها به عنوان یکی از بازوهای تبلیغاتی که بخش تولید به کار می‌گیرد، ناخودآگاه بر جریان نیاز به امکانات، حتی با وجود برطرف شدن نسبی آن‌ها می‌افزایند. دکتر فرامرز رفیع پور در کتاب توسعه و تضاد، این پدیده را این چنین توضیح می‌دهد: «اگر در جامعه، یک مقیاس ارزشی مانند ثروت و مادیات به نمایش گذاشته شود و این نمایش دادن نیز از سوی ارزش گذاران جامعه توبیخ نشود[مانند نشان دادن سبک زندگی خانواده‌های مرفه در تبلیغات]، ابتدا شاهد این خواهیم بود که پدیده‌های ارزشی قشر بالای درآمدی جامعه به پایین سرایت می‌کند و به تدریج ارزش‌های حاکم بر سطوح مختلف جامعه را تغییر می‌دهد. سپس مسابقه‌ای نامتناهی برای رسیدن به خواسته‌ها علاوه بر نیازهای ضروری پیش می‌آید که این امر در نهایت کل جامعه را دچار بی تعادلی و آشفتگی خواهد کرد.»
 
6- مشکلات ذکر نشده و تصویر واقعی
از آن چه ذکر شد نمی‌توان این گونه برداشت کرد که کشور در شرایط اقتصادی مناسبی قرار دارد چرا که اولا نتایج به دست آمده تا هدف گذاری‌های انقلاب فاصله دارد، ثانیا در کنار این موارد ذکر شده، آمارها و مسائل ذکر نشده‌ای مانند بیکاری (مخصوصا بیکاری قشر تحصیل کرده) و افزایش معتادان و. .. نیز وجود دارد اما مسئله مهمی که تلاش شد، توضیح داده شود این است که تصور ما فاصله قابل توجهی از واقعیت‌های اقتصادی کشور دارد.
 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ خرداد ۱۳۹۷نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آملی لاریجانی:در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/شفابخش امروز همان نسخه فتح خرمشهر است
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جهانگیری: دیپلماسی اقتصادی مهم ترین ابزار مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا است/تلاش ها برای زدودن چهره خشن فقر از جامعه
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ آیا خروج آمریکا از برجام به رشد اقتصادی ایران کمک می‌کند؟
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷پیش‌بینی رشد ۵.۵ درصدی اقتصاد در سال جاری
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کارخانه‎داری که وزیر اقتصاد را به فکر فرو برد
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ممانعت از انتشار تخلفات بانک‌ها در صورت‌های مالی واقعیت دارد؟
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صادرات به اتحادیه اروپا؛ فقط ۳ درصد
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مهمترین دستاوردهای انقلاب از نگاه محسن رضایی
۲۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اثرات پیام‌رسان‌ها برای اقتصاد ایران
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷یک کارشناس ارزی: بسترهای مقابله با تحریم‌ها مناسب‌تر از دوره قبل است
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مبارزه با پولشویی؛ ادعا یا واقعیت؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۱۶۵۰۱۶:۳۴:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
دلار 7 تومنی شده 4800 تومن !
ناشناس۲۴۱۶۶۶۱۶:۵۸:۳۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
طیف غربگرا اصلاح طلب ، ۴۰ سال سکاندار اقتصاد در کشور بودند و جز ناکارامدی دستاوردی نداشتند.... هر جا انقلابی عمل شد مثل دفاع و امنیت و صنایع نظامی ، موفق بودیم....
ناشناس۲۴۱۹۸۰۰۰:۱۴:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
8 سال شما رو هم دیدن که با وجود 00 میلیار دلار درامد نفت اخر دلار را 4000 کردید تورم رو هم که تا 70 درصد بالا برده بودید گرانی و بیکاری و خونه و...همه را کلا مردم دیدند
ناشناس۲۴۱۹۹۴۰۰:۳۴:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
دوره شما انقلابی ها دلار هزارتومنی شد سه هزارو پانصد تومان خانه متری سیصد هزار تومن توی تهران شد متری پنج ملیون تومن ! آگهی روزنامه همشهری سال 83 یا 84 رو ملاحظه کن .. میفهمی..
ناشناس۲۴۲۰۹۴۰۸:۳۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
40 سال اصلاح طلب؟؟!!!!! تا 20 سال قبل که فقط دو دسته چپ و راست بودن (جامعه مدرسین و مجمع روحانیون مبارز و...) که یکی شبیه اصولگرایان فعلی و دیگری اصولگراتر بود. از سال 75 بخشی از قدرت به صورت نصفه و نیمه به اصلاح طلبان رسید. و اگر انصافی باشد پررونق ترین دوران اقتصادی پس از انقلاب همان سالهای 75 تا 85 بود.
ناشناس۲۴۲۲۲۷۱۲:۳۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
سال 84 اصلاح طلبان کشور را با تورم 10 درصدی، رشد اقتصادی 4-5 درصدی و ارز تک نرخی...تحویل دادند و در سال 92 کشور را با تورم 40 درصدی، رشد اقتصادی منفی 6.8 درصدی و ارز دو نرخی تحویل گرفتند! لطفا با آمار حرف بزنید ..
ناشناس۲۴۱۶۶۷۱۶:۵۹:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
تورم و بیکاری حاصل اقتصاد لیبرالی..
ناشناس۲۴۱۶۷۱۱۷:۰۱:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
مطالبی که این روزها درباره کارنامه اقتصادی کشور پس از انقلاب نوشته و منتشر میشه همه سعی در نشون دادن بهبود شرایط دارند ،بله پیشرفتهایی انجام گرفته اما در قیاس با مجموع پتانسیل مملکت این پیشرفتها بسیار کم است حتی این را میتوان در مقایسه با کشورهای همسایه متوجه شد ،دلایل این عدم موفقت تقریبا بر همگان مشخص است ،از رانتخواری ،فساد سیستماتیک و گسترده ،...
ناشناس۲۴۱۶۹۷۱۷:۲۸:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
یک سوال :تولید ناخالص جهان نسبت به 55 و 56 حدود 9 برابر شده، ولی سرانه ما نزدیک 3 برابر شده آیا این پیشرفت است؟ که اگر به قیمت ثابت حساب شود 25 درصد سرانه ما کاهش داشته است
ناشناس۲۴۱۷۳۳۱۸:۱۱:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
حداقل حقوق 56 یک و نیم سکه می شد و اکنون کمی بیش از نصف سکه
ناشناس۲۴۱۷۴۱۱۸:۲۹:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
متاسفانه، نه .. هنری داشته نه اکنون، چرا که غیر از نفت و گاز هیچ نداشتیم و نداریم مثلاً ما این همه حمایت از خودروسازی کردیم صادرات آن چقدر است؟ به نظرم همین خودرو سازی خوب نشان می دهد که ما چه کرده ایم خلاصه اگر نفت و گاز نداشتیم ملموس تر میشد که خیلی عقب هستیم
ناشناس۲۴۱۷۴۷۱۸:۳۹:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
زمان شاه تورم پول مردم را بی ارزش نمی کرد، کار بیشتر بود، قیمت اجناس ثابت بود، ولی حالا کارگر سالی 12 میلیون در آمد دارد بعد 3 سال همین ارزشش میشه 6 میلیون آیا این چیزها حساب کردید؟
تورم!۲۴۲۱۱۷۰۹:۳۹:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
سلام دوست عزیز میشه بفرمایید تورم 100 درصدی سال 1322 در زمان کی اتفاق افتاده؟ میشه بفرمایید تورم 15 الی 25 درصدی سالهای 1354 الی 1356 در زمان چه کسی اتفاق افتاده است؟؟
ناشناس۲۴۱۷۸۹۱۹:۳۹:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
مردم یک مقایسه ساده می کنند و ان هم نرخ دلار هست! ... 30 سال از جنگ گذشته و نظام هنوز نتوانسته خرمشهر را اباد کند! سیستان و بلوچستان در فقر دست و پا می زند بعد کاسبان تحریم ...
مهدی۲۴۱۷۹۵۱۹:۴۷:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
قطعا شاخصه های اقتصادی حال حاضر کشور از قبل از انقلاب پایین تر است.
ناشناس۲۴۱۸۲۹۲۰:۳۳:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
..قبل 57 بیکاری نبود الان هر خانه چند بیکار داره؟ فقط 12 تا 14 میلیون در فقر مطلق داریم حالا تعداد فقرای عادی بماند ایا با امار..ادم بیکار کار پیدا میکنه جامعه ثروتمند میشه؟
ناشناس۲۴۱۸۵۹۲۱:۲۴:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
از سال 1974 تا شش سال پیاپی سرانه تولید ناخالص ایران بیشتر از اکنون بوده است مرجع :بانک جهانی
ناشناس۲۴۱۸۷۱۲۱:۳۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
پیشرفت را چین کرده که قبل از انقلاب سرانه تولید ناخالص داخلی آن یک دهم ایران بود و امروز یک و نیم برابر ماست
ناشناس۲۴۱۸۷۸۲۱:۴۷:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بازم نگفتین چرا هنوز که هنوزه برخلاف این آمارها احساس رضایت اقتصادی وجود نداره و همچنان ملموس نیست.
ناشناس۲۴۱۸۹۵۲۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
.. میدونی چرا مملکت احساس آرامش نداره؟ چون مردم ضعف اقتصادی رو میبینند و فساد رو میبینند و ضعف زیرساخت ها رو میبینند و در کمال تعجب مسئولان ..وجود چنین مواردی رو تکذیب می کنند و..
ناشناس۲۴۱۸۹۸۲۱:۵۸:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
.. این آمارها شایسته و زیبنده نظام اسلامی نیست.
ناشناس۲۴۱۹۱۰۲۲:۲۳:۲۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
جز اینه که انقلاب شد و دنبال بهبودی تو هر زمینه ای بودیم. بی انصافیه اگه بخوایم تمومه این خدمات و پیشرفت هارو نادیده بگیریم. ولی به منه جوون و بقیه جوونا بگید با این آماری که اعلام شده چرا تا این حد فاصله گرفتیم... چرا؟
ناشناس۲۴۱۹۵۴۲۳:۲۲:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
انقلاب دستاورد داشت و منکر این موضوع نیستیم ولی باید قبول کنیم وضع اقتصادی قبل انقلاب از الان خیلی بهتر بود. اگه نفت و گاز نبود به این آمار میرسیدیم یا اگه جنگ و خرابیهاش نبود توسعه زیر ساخت ها تا این اندازه ممکن بود؟ دلار ۷ تومنی کجا و دلار ۴۸۰۰ و افزایش روز به روزش کجا. ریالم که بی ارزشتر.
ناشناس۲۴۲۰۴۹۰۲:۰۴:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
خلاصه عرض کنم لطفاَ همه را با نسبت دلار سال ۵۷ به دلار امسال بررسی فرمایید یعنی دلار از ۷ تومان به ۴۵۰۰! یعنی ۶۵۰ برابر!
ناشناس۲۴۲۲۹۴۱۳:۳۹:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
خب عوضش سمند ساختیم پراید درست کردیم موشک به فضا فرستادیم و ....
ناشناس۲۴۲۰۵۱۰۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
حقوق افسر وظیفه نیروی دریایی در انزلی سال 56 برابر 2200 تومان بود. اکنون چقدر است؟
مهرداد۲۴۲۱۶۳۱۱:۲۰:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
این دیدگاه بدون ذکر رفرنس و مراجع آماری بوده و فاقد اعتبار علمی است. لطفا نویسنده رفرنس های خود را ارائه دهد تا برسی صحت و سقم اطلاعات ممکن گردد.
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 2. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 3. قلعه نویی سرمربی سپاهان شد/بازگشت امیر به جمع زردپوشان اصفهانی

 4. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 5. رئیس اتاق اصناف: دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد

 6. قیمت نفت ایران رکورد ۳ ساله را شکست

 7. بیانیه وینفرد شفر در پاسخ به کارلوس کی‌روش

 8. حاج‌رضایی: برای کی روش متاسفم

 9. روحانی: چه اشکالی دارد تلویزیون مسابقات دختران ما را پخش کند

 10. تهدیدات موشی پمپئو!  

 11. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 12. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 13. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 14. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

 15. چرا آمریکا به دنبال بازگشت به شرایط سال ۲۰۰۳ است؟ 

 16. توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول، دور از واقعیت

 17. ترک‌ها با غایبان بزرگ مقابل شاگردان کی‌روش/حضور بازیکنان اصلی در برابر روسیه و تونس+عکس

 18. سوئیفت مسئله است؟

 19. جنگ آمریکا با چین متوقف می‎شود؟

 20. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 21. چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

 22. یاوه گویی وزیر خارجه آمریکا/ سپاه نهادی مقدس و موشک های برای دفاع از ایران/چرا رژیم صهیونیستی هزاران بمب هسته ای دارد؟/ چه کسی خالق داعش است؟

 23. ابتلای یک نفر به تب کریمه کنگو در هرمزگان

 24. وزیر اقتصاد آلمان؛ نمی‌توان شرکت‌های آلمانی را کاملا از تحریم ایران مصون کرد

 25. اقدام تلافی جویانه هند علیه آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 2. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 3. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 4. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 5. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 6. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 7. مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟ 

 8. بازخوانی وعده‌های روحانی یک سال پس از انتخابات

 9. مرگ دلخراش آتش‌نشان فداکار در حوضچه آب جوش

 10. آب‌میوه‌های مشکوک! +عکس

 11. آفت عالمان، حبّ ریاست است  

 12. قلعه نویی سرمربی سپاهان شد/بازگشت امیر به جمع زردپوشان اصفهانی

 13. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 14. رئیس اتاق اصناف: دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد

 15. قیمت نفت ایران رکورد ۳ ساله را شکست

 16. بیانیه وینفرد شفر در پاسخ به کارلوس کی‌روش

 17. حاج‌رضایی: برای کی روش متاسفم

 18. لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه‌ساز شد

 19. واکنش یک مقام سپاه به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

 20. روحانی: چه اشکالی دارد تلویزیون مسابقات دختران ما را پخش کند

 21. تهدیدات موشی پمپئو!  

 22. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 23. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 24. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 25. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 4. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 5. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 6. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 7. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 8. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 9. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 10. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 11. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 14. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 15. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 16. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 17. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 18. بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

 19. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 20. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 21. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 22. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 23. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 24. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 25. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

پربحث‌های اخیر

 1. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 2. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 3. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 4. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 5. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 6. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

 7. چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

 8. یاوه گویی وزیر خارجه آمریکا/ سپاه نهادی مقدس و موشک های برای دفاع از ایران/چرا رژیم صهیونیستی هزاران بمب هسته ای دارد؟/ چه کسی خالق داعش است؟

 9. گفت و شنود کیهان/ شارژ

 10. خرم‌آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است

 11. تکذیب نقل‌قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام  

 12. دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی شود/لیست دوتابعیتی ها به دست ما نرسیده است

 13. واکنش وزارت کشور به شایعه ایجاد استان جدید

 14. صالحی: آمادگی لازم برای بالا بردن سطح غنی سازی را داریم

 15. بروجردی: اروپا باید ضمانت اجرایی بدهد

 16. جزئیات حوادث کازرون از زبان امام جمعه/ همه چیز از یک شایعه بی اساس شروع شد

 17. طرح تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام در مجلس

 18. سه موشک ۲۰۰۰ کیلومتری ایران را بهتر بشناسید + عکس

 19. دولت‌های آمریکا برای براندازی ایران چقدر هزینه کردند؟ +جدول

 20. سفیر ایران در انگلیس: بی‌سوادی در وزارت خارجه آمریکا بیداد می‌کند

 21. واکنش جهانگیری به اظهارات ضد ایرانی پمپئو

 22. کارت زرد مجلس به وزیر جهاد کشاورزی

 23. لاریجانی: اخبار جلسه غیرعلنی نباید منتشر می شد

 24. آیت الله موحدی رئیس شورای مرکزی و تقوی دبیرکل جامعه روحانیت می‌شوند

 25. عارف: باید اطمینان حاصل کنیم منافع ما در برجام حفظ خواهد شد

پربحث‌های دیروز

 1. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 2. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 3. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 4. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 5. بازخوانی وعده‌های روحانی یک سال پس از انتخابات

 6. لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه‌ساز شد

 7. واکنش یک مقام سپاه به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

 8. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 9. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 10. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 11. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

 12. آیت‌الله مصباح‌یزدی: برخی چون آمریکا را کدخدای عالم می‌دانند باور نمی‌کنند که می‌توان در برابر آمریکا ایستاد

 13. گفت و شنود کیهان/ شارژ

 14. خرم‌آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است

 15. تکذیب نقل‌قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام  

 16. دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی شود/لیست دوتابعیتی ها به دست ما نرسیده است

 17. واکنش وزارت کشور به شایعه ایجاد استان جدید

 18. صالحی: آمادگی لازم برای بالا بردن سطح غنی سازی را داریم

 19. بروجردی: اروپا باید ضمانت اجرایی بدهد

 20. جزئیات حوادث کازرون از زبان امام جمعه/ همه چیز از یک شایعه بی اساس شروع شد

 21. طرح تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام در مجلس

 22. سه موشک ۲۰۰۰ کیلومتری ایران را بهتر بشناسید + عکس

 23. دولت‌های آمریکا برای براندازی ایران چقدر هزینه کردند؟ +جدول

 24. سفیر ایران در انگلیس: بی‌سوادی در وزارت خارجه آمریکا بیداد می‌کند

 25. واکنش جهانگیری به اظهارات ضد ایرانی پمپئو

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 6. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 7. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 8. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 9. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 12. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

 13. درگیری در کازرون و به آتش کشیده شدن مقر پلیس

 14. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 15. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 16. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 17. تقابل فراکسیون امید با لاریجانی/ اتمام پروژه روحانی و میزان شانس جهانگیری برای انتخابات بعدی/ هشتگ جدید ضرغامی/ جوالدوز شرق به اصلاح طلبان/ ادامه حاشیه های بیانیه آیت الله جنتی

 18. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 19. از هشتگ «کازرون در خون» رضا پهلوی تا فراخوان سازمان منافقین/ همه آنچه که باید از پشت‌پرده اتفاقات کازرون بدانید

 20. کیهان: مگر سال ۹۰ یا ۹۲ تحریم نبودیم؟ آن زمان دلار چند بود و الان چند است؟

 21. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 22. چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

 23. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 24. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 25. پوپولیست تلگرامی

آخرین عناوین