الوپیک

روایت عسگراولادی از فقر و فلاکت مردم ایرانِ قبل از انقلاب تا فعالیت اقتصادی/ امام یک پاکت سربسته به من داد

گروه اقتصادی الف،   3961121091 ۱۷ نظر، ۵ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
روایت عسگراولادی از فقر و فلاکت مردم ایرانِ قبل از انقلاب تا فعالیت اقتصادی/ امام یک پاکت سربسته به من داد

اسدالله عسگر اولادی گوشه هایی از فقر و فلاکت مردم ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را بیان کرد.

 فامیلی «عسگراولادی» نامی کاملاًشناخته شده در کشور به حساب می‌آید، اما این که بگوییم حبیب الله معروف‌تر است یا اسدالله، کمی سخت است.برادران عسگر اولادی هر دو نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشتند، اما شاید کمتر کسی بداند که "اسدالله عسگر اولادی" یعنی برادر کوچک‌تر و تاجر مسلک،  حامل فرمان "تنظیم اعتصابات"  بود و آن فرمان را از امام (ره) در پاریس گرفت وبه دست باهنر رساند.

با توجه به قرار داشتن در سالگرد پیروزی انقلاب، سوالات متفاوتی از عسگر اولادی پرسیدیم، که این سوالات کمتر از وی پرسیده می‌شود و  ارتباطی نیز با فعالیت تجاری امروز او ندارد. وی در این گفتگو ضمن شرح وضعیت اقتصادی ایران قبل انقلاب، ماجرای تاجر شدنش را  در 20 سالگی گفت و اشاره کرد که قبل از این کار و در زمان  تحصیل شرایط سخت و فقیرانه‌ای را تجربه کرده است.

گفتفگوی تسنیم با رئیس اتاق‌های بازرگانی ایران و چین و ایران و روسیه به شرح زیر است.

 در افکار عمومی نسل سوم و چهارم انقلاب که شرایط  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و رژیم پهلوی را ندیده‌اند، در سال های اخیر تصوری به وجود آمده است، که شرایط اقتصاد کشور و رفاه مردم در آن زمان بهتر بوده است؛ شما که در آن موقع حضور داشته‌اید و این فضا را درک کرده‌اید چه ارزیابی دارید؟

من اسدالله عسگراولادی، متولد سال 1312 هستم و شرایط قبل از پیروزی انقلاب را بهتر از همه دیده‌ام؛ این حرفها نبود و نسل جوان قبل از انقلاب سرخورده‌تر از همیشه بود. 10 درصد از دانشجویان در زندان بودند، نسل جوان قبل از انقلاب به بازی گرفته نمی‌شد و در هیچ جا حضور نداشت، در دانشگاه‌ها بودند اما بی‌خاصیت بودند، در دبیرستانها جرات نفس کشیدن نداشتند.

 فضای کارگری ما قبل از پیروزی انقلاب نمی‌توانست نفس بکشد، مواردی که جوانان را قبل از انقلاب سرگرم می‌کرد، تنها سینما‌ها، تماشاخانه‌ها، تئاترها و ... بود. جوانان نسل امروز چون شرایط قبل از انقلاب را ندیدند، نمی‌دانند که چه خبر بود. فساد در قبل از پیروزی انقلاب، وضعیت بشدت بدی داشت که سردمدار این فسادها برادران و خواهران شاه بودند؛ اشرف پهلوی خواهر شاه بلیت بخت‌آزمایی را به مردم می‌فروخت و فسادی که در خانواده شاه مشاهده می‌شد حدی نداشت؛ جوانان نسل امروز که این شرایط را ندیدند.

البته اکنون دغدغه نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب یک چیز است که به این اندازه آنها را ناراحت کرده و آن نیزمشکل معیشتی است. دولت دکتر روحانی در دو دوره یازدهم و دوازدهم، اسم خود را تدبیر و امید گذاشته است، تدبیرهایش خوب بود اما امیدش جواب نداده و معیشت مردم به ویژه در سالجاری مناسب نیست. بانک مرکزی اعلام می‌کند که تورم 8 درصد است اما من آن را قبول ندارم، گرانی ها بیش از 20 درصد است هرچند که تورم ممکن است کمتر باشد.

 اشتغال همه مشکلات را حل می‌کند

پسران و دختران جامعه ما برای تشکیل خانواده در ابتدا نیاز به برگزاری مراسم ازدواج و بعد خانه دارند. بهداشت، لباس و غذا می‌خواهند که همه آنها در سایه داشتن شغل به دست می‌آید اما شغل ندارند. دولت یازدهم و دوازدهم با وجود زحمات زیادی کشیده اما نتوانسته پاسخی به نیاز اشتغال موجود در کشور بدهد و ما اگر نتوانیم نیاز اشتغال نسل جوان را پاسخ دهیم، این حرفها خواهد بود. بخشی از نارضایتی‌هایی نیز که مشاهده می‌شود به خاطر رادیوهای بیگانه (رسانه‌های بیگانه) است که علیه کشورمان سمپاشی می‌کنند. هرچند که مسولان خودمان در رادیو (رسانه‌ها) گفتار درمانی می‌کنند، اما باید توجه داشت که این امر پاسخگوی نیاز موجود به اشتغال کشور نیست و جوانان کار می خواهند.

وضعیت معیشت در قبل از پیروزی انقلاب چگونه بود؟

وضعیت معیشت در زمان شاه در مقایسه با وضعیت فعلی، خیلی بدتر بود. من خودم در آن زمان جوان بودم، وقتی خواستم یک دوچرخه بخرم که قیمت آن 150 تومان بود، پول نداشتم به همین منظور از چند نفر پول قرض گرفتم تا با خریداری آن از محل خانه به محل کارم برسم.

زمان خرید دوچرخه یا در واقع بی‌پولی، شما چند سال داشتید؟

17  سال داشتم، اما نمی‌توانستم تاکسی سوار شوم. بلیت اتوبوس دو زاری را به زحمت می‌خریدم به همین دلیل دوچرخه خریدم. ما تا 17 سالگی در خانه‌ برق نداشتیم گران بود نمی‌توانستم از آن استفاده کنیم.

یعنی برق در محله شما بود ولی چون هزینه‌های آن زیاد بود شما نمی‌توانستید از آن استفاده کنید؟

بله. نمی‌توانستم هزینه استفاده از برق را پرداخت کنم. این امر در حالی است که کار هم می‌کردم؛ به همین دلیل شب‌ها کتابهایم را برمی‌داشتم و با دوچرخه به سمت بلوار کشاورزی فعلی که در آن زمان نام بلوار الیرابت داشت می‌رفتم و از چراغهای فلورسنت آنجا برای درس خواندن استفاده می‌کردم و چراغمان در خانه فیتیله‌ای بود. شرایط درس خواندن من و دانشگاه رفتنم با مشقات زیادی همراه بود.

شهرستانها در مقایسه با تهران چه وضعیت اقتصادی داشتند؟

شهرستانها به مراتب وضعیت بدتری از تهران داشتند. مردم امروز این همه شمال می‌روند، اما ما در آن موقع پول نداشتیم، به همین منظور برای رفتن به رامسر با توجه به اینکه قطار ارزان بود با این وسیله به ساری می‌رفتم و از ساری با مینی‌بوس به محمودآباد رفته و از آنجا دوباره با مینی‌بوس به رامسر می‌رسیدم تا به دریا برسم. چندین سال اضافه کاری کردم و از ساعت 7 صبح تا 10 شب کار کردم تا بتوانم خانه بخرم. جوانها شرایط آن موقع را ندیدند؛ حداقل می‌توانند بروند و کتابهای موجود را بخوانند، اما بی‌بی‌سی و اسرائیل به طور مداوم علیه ما تبلیغات منفی می کنند و آنها هستند که جوانان را تحریک می‌کنند.

در ده سال آخر پهلوی به یکباره درآمد نفت ما افزایش یافت و در آن زمان این حجم از درآمد نفتی قابل ملاحظه بود. این درآمد چه شد؟

بله. درآمد نفت زیاشد شد اما به قشر پایین جامعه نرسید و به سمت طبقه‌های بالای جامعه رفت؛ این پول برای کسانی هزینه شد که زمینهایشان را گرفته بودند و پولشان را از این طریق دادند، بانکها سرمایه‌شان را افزایش دادند تا وام بدهند اما از این وام تنها طبقه بالای جامعه توانستند استفاده کنند و طبقه پایین فقیر ماندند و فقر طبقه پایین جامعه در آن موقع خیلی بیشتر از حال حاضر بود؛ در زمان طاغوت گدایان در خیابان وول می‌زدند اما اکنون خیلی کمتر است.

درست است، امروز مشکل داریم ومعیشت مردم به خطر افتاده اما وضعیت فقر قبل از پیروزی انقلاب خیلی بدتر بود. البته امروز دلیل مشکلات بیکاری و معیشت مردم  تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط است که در شرایط فعلی اقتصاد نمی‌توانند کار کنند و جذب نیرو داشته باشند و دارایی، شهرداری و سازمان امور مالیاتی به آنها فشار می‌آورد.

بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده است که 525 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بانکها است و این عدد این سوال را پیش می‌آورد که این همه سپرده مربوط به کیست؟ باید توجه داشت که بیشتر سپرده‌های بانکی موجود مربوط به وابستگان شرکتهای دولتی است. نصیحت من به دولت آن است که 3 کار انجام دهد؛ در ابتدا خود را کوچک کند، شرکتهای ضررده را بفروشد و حراج کند، برای نسل جوان کار ایجاد کند که البته خیلی سخت است و مراقب گران شدن کالای مصرفی مردم باشد تا قیمت آنها خیلی بالا نرود.

در تمام دنیا دولتها نمی‌گذارند قیمت نان گران شود زیرا نان روزی همه مردم و آحاد جامعه است. قیمت آب نیز نباید گران شود زیرا اگر آب گران شود، بهداشت مردم به خطر می‌افتد و از طرفی زمانی که قیمت نان گران می‌شود به دنباله آن قیمت سایر محصولات مصرفی مردم نیز افزایش می‌یابد.

شما قبل از انقلاب کسب و کار خودتان را از چه سالی شروع کردید؟

از سال 1326.

وضعیت کسب درآمدها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چطور بود؟

کسب و کارها آزاد بود؛ اما کسب وکارهای پردرآمد در دست خود دولت و خانواده شاه بود و ما مردم عادی را، راه نمی‌دادند؛ به طور مثال بخش خصوصی اصلا نمی‌توانست به سمت نفت برود. پمپ بنزین‌ها تماما دولتی بود، واردات شکر، گندم، در ید دولتی‌ها بود زیرا آنها خبر داشتند که چه زمانی باید برای واردات اقدام کرد، بنابراین زودتر از ما می‌توانستند وارد کنند و از طرفی نیز وامهای بانکی برای آنها بود.

یعنی آنها رانت اطلاعاتی داشتند؟

بله رانت اطلاعاتی در زمان شاه بسیار زیاد بود و در نتیجه طبقات مختلف جامعه تنها می‌توانستند درآمدی بخور و نمیر داشته باشند و میزان فقر خیلی بیشتر از امروز بود. من تا 12 سالگی در دماوند بودم که مادرم به خاطر فقر مطلقی که در آنجا وجود داشت مرا به تهران آورد تا بتوانم کار پیدا کنم. به بازار رفتم روزها کار می‌کردم و شب درس می‌خواندم. از 13 سالگی در بازار کار گرفتم و گاهی نیز برای خودم کارهای اقتصادی کوچکی انجام می‌دادم.

چه کارهای اقتصادی کوچکی انجام می‌دادید؟

یک کارتن کشمش از بازار می‌خریدم و آن را به بقالی‌ها می‌فروختم یا 10 کیلو کنجد خریداری کرده و آن را به نانوایی‌ها می‌فروختم و از این طریق 10 تا 50 تومان درآمد داشتم. در بیست سالگی تاجر شدم

 چه زمانی تاجر شدید؟

وقتی بیست سالم بود تاجر شدم. یک دفتر زدم و کار را به عنوان یک صادر کننده آغاز کردم که محصول زیره را به دیگر کشورها می‌فرستادم؛ اما من را به کارهای بزرگ راه نمی‌دادند به طوری که صادرات پسته در انحصار بهایی‌ها بود و واردات آهن‌آلات و ورق و به طور کلی ورود به واردات کالای سنگین امکانپذیر نبود. قبل از انقلاب فقر خیلی زیادتر بود، اما امروز سطح رفاه مردم و همزمان توقعات بالاتر رفته است. تبلیغات منفی نیز علیه جمهوری اسلامی ایران زیاد است و رژیم صهیونیستی به طور شبانه‌روز علیه ما سمپاشی می‌کند. با این حال بیکاری نسل جوان جامعه باید حل شود. بیکاری عواقب بدی مانند فساد به همراه دارد.

دولت چقدر می‌تواند با رونق و توسعه کشاورزی مشکل اشتغال در کشور را حل کند؟

دولت از این طریق می‌تواند اشتغال زیادی ایجاد کند، اما ابتدا باید فساد را کم کند. دولت باید سهم خود را در اقتصاد کم کند و به طور مثال فروش سم یا شخم زدن زمین را رها کرده و آن را به بخش خصوصی واگذار کند و در مجموع انحصارات دولتی باید شکسته شود.

فضای ناامیدی در کسب و کار مردم ایجاد شده است، چه باید کرد؟

فضای بدی است، مملکت برای ماست و با ناامیدی می‌شکند. من همیشه در سخنرانیهای خود می‌گویم که بیاییم یادداشت کنیم که هر روز چند بار دروغ می‌گوییم تا کسب و کار خودمان رونق بگیرد و بتوانیم کالا بفروشیم و سعی کنیم که در روز آینده میزان دروغ گفتنمان را کاهش دهیم. هر روز یک سری از مردم مواظب هستند که کسی کلاهشان را برندارد و یکسری نیز به دنبال کلاهبرداری هستند که این فضا را دولت باید اصلاح کند و بستر لازم را برای سالم‌سازی فضای کسب و کار ایجاد کند. سالم‌سازی فضای کسب و کار از همه چیز مهم تر است.

رئیس کل بانک مرکزی چند بار در 5 سال اخیر گفته است که ارز تک نرخی می‌شود؛ اگر توان این کار را ندارد به مردم نگوید و با آنها صادق باشد. دولت می‌تواند بگوید که وضع ما اکنون خوب نیست و با مردم صادق باشد. مسئول اینکه امروز دلار به 4800 رسیده است خود دولت است. زمان خدابیامرز آقای نوربخش (رئیس اسبق بانک مرکزی) هر موقع می‌گفت مردم دلار نخرید پایین می‌آید، مردم می‌رفتند و دلار می‌خریدند زیرا می‌دانستند که قرار است نرخ دلار بالا برود.

اوایل پیروزی انقلاب در داخل کشور بودید؟

بله، من هیچ وقت بیش از سه، چهار روز خارج از ایران نبودم و سفرهای طولانی خارج از کشور نداشتم. فرمان اعتصابات را من به تهران آوردم

سال 57 چه کار می‌کردید؟

من در تنظیم اعتصابات حضور داشتم و کسی هستم که فرمان تنظیم اعتصابات را از امام(ره) در پاریس گرفتم و آن را در تهران به آقای باهنر تحویل دادم.

توضیح دهید که چطور این اتفاق افتاد؟

با برادرم حبیب‌الله در اوایل دیماه آن سال به پاریس خدمت امام(ره) رفتیم وقتی قصد مرخصی از محضر ایشان داشتیم، گفتند که ایشان (حبیب‌الله عسگراولادی) بماند و  شما برو، همچنین به من گفتند که هر چه روزنامه در ایران چاپ می‌شود جمع کرده و برای ایشان ببرم. وقتی دوباره به پاریس رفتم و با برادرم قصد خداحافظی از ایشان داشتیم دوباره امام گفتند که حبیب‌الله بماند و شما برو و یک پاکت به من دادند تا آن را به دست آقای باهنر برسانم که با توجه به آنکه پاکت سربسته بود از محتویات داخل آن اطلاعی نداشتم.

وقتی این پاکت را به آقای دکتر باهنر رساندم، ایشان پاکت را باز کرده و اعلام کردند امام دستور تنظیم اعتصابات را داده‌اند که شما نیز باید بیایید و در این کار حضور داشته باشید.قبل از این اتفاق من با دولت بیگانه بودم و دکتر باهنر بود که من را به کمیته تنظیم اعتصابات آورد و من نیز وارد صحنه سیاسی اتاق بازرگانی شدم.

فضای اقتصادی پس از پیروزی انقلاب چطور بود؟

خیلی صمیمانه‌تر و ایثاگرایانه‌تر بود؛ اوایل پیروزی انقلاب تا 3 الی 4 سال مردم رفتارهای ایثارگرایانه داشتند و جبهه‌های جنگ علیه رژیم بعث توسط خود مردم اداره می‌شد. بخش زیادی از پولهایی که در جنگ هزینه شد از خانه‌های مردم بیرون آمده بود. من 10 بار به جبهه رفتم و هر بار 10 تا 20 نفر را همراه با خودم می‌بردم.

جوانان در زمان جنگ خانواده خود را رها می‌کردند و به جبهه می‌رفتند و حتی حاضر نبودند برای مرخصی به دیدن خانواده خود بیایند در اتاق بازرگانی خودمان آقای خاموشی (رئیس اسبق اتاق بازرگانی) پسرش در جبهه شهید شد و حتی حاضر نشده بود برای گرفتن مرخصی و دیدار مادر خود از جبهه برگردد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۸ بهمن ۱۳۹۶شناسایی 24 هزار کودک بی‌بضاعت در مدارس تهران
۲۵ بهمن ۱۳۹۶آیت‌الله جنتی: در امریکا به ایرانیان اظهار علاقمندی می‌کنند
۲۵ بهمن ۱۳۹۶سلیمی نمین: اگر شاه کمی فضای باز سیاسی به مردم می داد،انقلاب نمی شد
۲۴ بهمن ۱۳۹۶فرمانده سپاه: انقلاب اسلامی پویا و زنده در حال پیش‌روی است
۲۴ بهمن ۱۳۹۶وزیر بهداشت:همه باهم باشیم/ اجرای قانون؛ برنامه اصلی ام در وزارتخانه است
۲۳ بهمن ۱۳۹۶پادشاه اردن سالگرد پیروزی انقلاب را به روحانی تبریک گفت
۲۳ بهمن ۱۳۹۶حوزه علمیه پس از انقلاب؛ نزول یا صعود؟
۲۲ بهمن ۱۳۹۶رئیس علمای اهل سنت عراق :ایران، مسلمانان را با یکدیگر متحد کرد
۲۲ بهمن ۱۳۹۶ محسن رضایی: اگر راست می‌گویید اسناد کمک مالی ایران به سوریه را منتشر کنید/اقتصاد ایران به اندازه دفاع و امنیت رشد نکرد
۲۲ بهمن ۱۳۹۶سید علی خمینی: نقد دلسوزانه برای بهبود وضعیت کشور خصیصه مهم افراد انقلابی است
۲۲ بهمن ۱۳۹۶قاضی زاده هاشمی: میانگین عمر ایرانی‌ها به حدود 78 سال رسید/عمر خانم‌ها بیشتر از آقایان
۲۲ بهمن ۱۳۹۶باهنر: انقلاب اسلامی با تکیه بر مردم توانسته از همه گردنه‌های خطرناک عبور کند/باید پاسخگوی مطالبات مردم باشیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۱۳۳۲۱۱:۴۳:۰۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
درست است که توزیع ثروت بهتر شده کمی، اما سرانه ثروت حدود 30 درصد کم شده، کتمان حقیقت در قرآن کریم بزرگترین گناهان است
ناشناس۲۴۱۳۶۷۱۲:۱۲:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
جناب عسگر اولادی .. اما سوال من از ایشون این هست چرا فساد وانحصار الان بیشتر ازقبل هست .چطور میشد که یک جوون دهه 50با سه سال کارکردن می تونست خونه بخره الان اما نمیشه سال 50یک کارگر تو تمام کارخانجات جاده مخصوص می تونست بره استخدام بشه بدون پارتی وبدون آزمون.اگر از کار خوشش نمیومد میرفت یک کارخونه دیگه ... حاج آقا .الان بعد 40سال بگین عملکرد اقتصادی خودتون چی بوده.
ناشناس۲۴۱۳۷۳۱۲:۱۵:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
ایشان یکی از متدیین و مومنین و انقلابیون و هر سال مجالس عزاداری ایشان برای امام حسین و حضرت فاطمه بر قرار است در خانه ۶۹ متری خیابان خاوران واقعا ده نفر اگر شبیه این اقا داشتیم ایران میشه گلستان میشود
ناشناس۲۴۱۳۷۸۱۲:۱۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
.. اینکه یک نوجوان 17 ساله می توانست بدون ضامن و پارتی و پرداخت بهره های 20 و 18 درصدی قرض بگیرد و از پس اقساط و باز پرداختن قسط هایش بر بیاید اینکه یک جوان با اضافه کاری می توانست درامدی مکفی به دست بیاورد که بتواند خانه بخرد. ..البته اینکه ایشان نمی توانستند در انز مان میلیاردر بشوند دلیل بدی اوضاع آن زمان نمی شود
ناشناس۲۴۱۳۷۹۱۲:۲۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
این چیزهایی که از فساد می فرمایید الان هم هست ... الان تبعیض، دورویی، دروغ ،کلاهبرداری اختلاس بیشتر شده. ارزش ها رنگ باخته اند.
ناشناس۲۴۱۳۹۰۱۲:۲۸:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
شما مسلمانید...شما ثروتمندید خدابیشتر به سما بدهد ولی نمک بزخم فقرا نپاشید برای میلیونها مستنمد وبیکار چه کرده اید ؟ قبل از انقلاب باشرایط آنروز دنیا ازبسیاری از کشورهای منطقه و آسیا اوضاع ما بهتر بود...
ناشناس۲۴۱۳۹۶۱۲:۳۵:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی خوب است خدا حفظشون کند اما برای رضای خدا ایشان و امثال مثل ایشان ، ثروتمندان و اغنیاء دست از واسطه گری و احتکار ملک و املاک بردارند ثروتشان را که انشاءالله از راه حلال و صحیح و مشروع بدست اورده اند در راه تجارت و صنعت و ساخت و ساز مسکن بکار ببرند اما ، احتکار ملک و املاک و زمین و ساختمان نکنند ، میدانیم اقای عسگر اولادی مردی به نسبه ساده زیست و دارای منطق معاش و زندگی است امید میرود سایر اغنیاء و ثروتمندان صحیح العمل و مشروع العمل و صاحبان درامدهای منطقی و صحیح ضمن توسعه کسب و کار و اشتغال برای جوانان ، زندگی پرتجمل و اشرافی نداشته باشند .
بیگی29۲۴۱۳۹۹۱۲:۴۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
یک کارمند دولت متوسط ماهی ۳۵۰۰ تومان معادل ۱۵ سکه طلا دریافتی داشت یعنی روزی نیم سکه......حالا بقیه محاسبات با شما.
علی طباطبایی۲۴۱۴۰۳۱۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
یعنی ایشان در سال1332 ودر 20 سالگی برای خود کار مستقل و دفتر بازرگانی زده است . با فرض درست بودن تمام سخنان ایشان، آیا اکنون برای تاسیس دفتر بازرگانی به همان راحتی امکان دارد؟؟؟!!!!
بیگی29۲۴۱۴۱۱۱۲:۵۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بهتر است از همه زاویه ها نگاه کنید:فرض کنید قبل از انقلاب ۱۰۰۰ تومان در بانک گذاشتید که معادل ۴ سکه است.حد اکثر بهره که همیشه هم اینطور نبوده به آن تعلق گرفته باشد(هر پنج سال ۲ برابر شود) مبلغ شما بعد از ۴۰ سال میشود۲۵۶۰۰۰ تومان.امروز قیمت ربع سکه چند است؟ سکه گرمی چند است؟ بقیه پول شما چگونه و کجا مدیریت ! شده؟
ناشناس۲۴۱۴۱۴۱۲:۵۸:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اقای عسگر اولاری من زمان قبل از انقلاب ۲۲سالم بود هم ان زمان را دیدم هم این زمان نیازی چیزی بگی تا ... اصلا این دو زمان قابل مقایسه نیست..
الف ر۲۴۱۴۲۳۱۳:۰۹:۳۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
الان مردم مثل اقای عسکر الادی در رفاه هستند؟؟چند تا فوق لیسانس مهندسی بیکار براتون اسم بیارم بعضی ها چرا به برکت فروش 10000 میلیارد دلار از ثروت ملی در رفاه لاکچری هستند
ناشناس۲۴۱۴۲۴۱۳:۰۹:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
فقر فعلی مردم نتیجه طمع دلالان است ....فساد سیستماتیک وابستگان فامیلی مدیران کشوری.....
ناشناس۲۴۱۴۷۴۱۳:۵۹:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اکنون به گفته آقای فتاح بعداز40 سال حدود 40میلیون فقیر داریم وبه گفته آقای .. مسئولان مدیران آقازاده ها در قاچاق دست دارند اختلاسهای هزار میلیاردی وامهای هزاران میلیاردی به افراد خاص دزدی و هزاران مفسده دیگر که ..که حتی یک اختلاس هم زیاد است اصلاح کنید
ناشناس۲۴۱۵۷۱۱۵:۰۹:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
دلار ۷ تومن ، نبود تورم و گاها تورم منفی چیزای بوده که قبل انقلاب بوده الان چیه بیکاری فساد دلار گرون نصف بیشتر مردم زیر خط فقر هیچ کدوم هم به تحریم ربطی نداره این کشور از همه نظر می تونه پیشرفت کنه ولی دزدی و فساد و رانت نمیزاره
علی۲۴۱۵۹۷۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
من از نزدیک ایشون رو میشناسم و میتونم قسم جلاله بخورم یکی از 50سرمایه دار بزرگ ایران هستن ایشون و خیلی جای تعجب داره صحبت از فقر میکنن.ایکاش انعکاس داده بشه نظر من چونکه خود شمام توی الف میدونین راسته حرف من.
ناشناس۲۴۱۶۱۰۱۵:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اگر قبل از انقلاب اوضاع کسب و کار اینقدر خراب بوده مفهومش این است که شما ثروت..خود را بعد از انقلاب ...بدست اورده اید

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اعزام چهار بالگرد برای انتقال اجساد قربانیان هواپیما

 2. شهدای پلیس در آشوب پاسداران  

 3. کاپیتان بالگرد، کشف لاشه هواپیمای تهران یاسوج را تایید کرد

 4. تصاویر هوایی محل احتمالی سقوط هواپیمایی تهران - یاسوج

 5. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 6. لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد+ تصاویر اولیه/ احتمال انتقال اجساد هواپیمای آسمان تا عصر امروز

 7. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 8. روایت اینستاگرامی ظریف از یک هفته سفر پر کارِ دیپلماتیک

 9. جست و جوی 40 تیم تخصصی هلال احمر در روز سوم حادثه سقوط هواپیما

 10. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 11. سخنگوی پلیس:60 نفر در اتفاقات خیابان پاسداران دستگیر شدند

 12. سقوط 20درصدی ارزش ریال ایران در 5 سال اخیر

 13. تکلیف ساکنین محدوده طرح ترافیک با اجرای طرح جدید

 14. پست وزیر ارتباطات در مورد موبایل روشن مسافر هواپیما

 15. آغاز عملیات جست و جوی مجدد هواپیما با ۷ بالگرد و ۳۰ پهپادمختصات مشخص‌شده نزدیک قله دناست/شرایط برای نفوذ به ارتفاعات دنا فراهم شده است/

 16. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 20. تغییر لایحه بودجه دولت در مجلس چقدر است + نمودار

 21. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 22. مدیرانی که نتوانستند یک تیم را حفظ کنند

 23. خلبان ATR تا آخرین لحظه اعلام وضعیت اضطراری نکرد/‌ هواپیما ELT داشت اما پس از حادثه سیگنال نداد

 24. از آمد و شد اعضاء شورای شهر و شهردار چه به شهر و شهروندان می رسد؟‎

 25. عضو ارشد کابینه رژیم صهیونیستی:اسرائیل هرگز داعش را یک تهدید موجودیتی یا استراتژیک نمی‌دید

پربحث‌های دیروز

 1. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 2. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 3. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 4. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 5. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 6. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 7. اهدای مدال طلا به حاج قاسم در قلب آمریکا+عکس

 8. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 9. روایتی از ختم فرزند مسئولی که هیچ کدام از فرزندانش آقازاده نشدند  

 10. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 11. تصادف شدید خودروی گرانقیمت فراری با پلاک گذر موقت در تهران  

 12. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 13. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 14. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 15. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 16. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 17. محل سقوط هواپیما در ارتفاع بالای ۳۷۰۰متری است/ روایت اورژانس از جستجو در محل سقوط هواپیما

 18. پهپادهای سپاه در منطقه سقوط هواپیما هستند/ شرایط جوی جستجو را دشوار کرده است

 19. تعداد پزشکان و پرستاران در هواپیمای حادثه‌دیده تهران - یاسوج

 20. حضور بدون تشریفات حاج قاسم در هواپیما   

 21. انتشار اسنادی در تلویزیون که نشان میدهد برخلاف تکذیب مسئولان دولتی، فرودگاه یاسوج رادار ندارد  

 22. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 23. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 24. دستگیری کفتار زرد غرب تهران

 25. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. واکنش روحانی به انتقادات درباره طرح مسئله رفراندوم/ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است/ امروز 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند/در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم

 6. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 7. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 8. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 9. بازار ارز رها شد/سوال از کرباسیان فردا در مجلس/ نوبخت: قیمت دلار با محاسبات ما باید زیر 4 هزار تومان باشد و قیمت فعلی باید بترکد

 10. حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

 11. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 12. تفسیرهای غلط از نظرسنجی ها درباره حجاب

 13. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 14. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 15. دلار در مرز ۵ هزار تومان!

 16. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 17. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 18. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 19. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 20. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 21. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 22. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 23. پست فیس بوکی کی روش در مورد جادوگر+عکس

 24. مناظره جادوگر- ساکت/ از اخراج مربیان تیم‌ملی توسط کی‌روش تا واریز پول‌های جام جهانی به حساب شخص ثالث/قضاوت با مردم + فیلم

 25. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

پربحث‌های دیروز

 1. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 2. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 3. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 4. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 5. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 6. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 7. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 8. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 9. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 10. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 11. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

 12. نماینده حامی دولت:مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

 13. جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات/ آخرین مکالمات‌ خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

 14. حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

 15. حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

 16. واردات روزانه 200 تن تخم‌مرغ/ قیمت عرضه تخم‌مرغ شانه‌ای

 17. جام برترین‌های دیجی‌کالا (Digikala Awards)

 18. نامه استیضاح وزیر راه در کمیسیون عمران وصول شد

 19. کشف میوه‌های قاچاق در میدان تهران

 20. جهانگیری: شرایط اقتصادی اکنون به آن بدی که مردم فکر می کنند، نیست

 21. ساخت نمایی مدرن با بتن اکسپوز

 22. تحلیل اقتصاددان از امنیتی شدن بازار ارز

 23. پروازهای فرودگاه تبریز برقرار است

 24. استفاده از پهپادهای نظامی برای یافتن لاشه هواپیمای آسمان

 25. پایان یازدهمین روز بررسی بودجه 97/ جلسه بعدی 2 اسفند

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. بازار ارز رها شد/سوال از کرباسیان فردا در مجلس/ نوبخت: قیمت دلار با محاسبات ما باید زیر 4 هزار تومان باشد و قیمت فعلی باید بترکد

 3. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 4. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 5. دلار در مرز ۵ هزار تومان!

 6. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 7. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 8. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 9. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 10. پیامک عجیب قاضی‌پور به وزیر اقتصاد در مورد نرخ دلار  

 11. مدیر عامل ایران خودرو: بنز و هیوندای هم استانداردهای جدید را پاس نمی‌کنند

 12. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 13. عکس/ کمک به مشکل آب آشامیدنی در کانادا برای سود بیشتر  

 14. سرنوشت حذف یارانه پُردرآمدها و ادامه سریال پرداخت به همه/موسوی لارگانی: دولت اراده‌ای برای قطع یارانه ثروتمندان ندارد/ چرا سرکشی به حساب‌های بانکی نمی‌شود

 15. جزئیات سه برنامه بانک مرکزی برای کنترل التهابات بازار ارز/ انتشار گواهی سپرده ریالی و ارزی و پیش فروش سکه بهار آزادی

 16. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 17. دولت به دلیل کسری مزمن بودجه اقدام به دستکاری نرخ ارز می‌کند/این کار تبعات جبران‌ناپذیری دارد

 18. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 19. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 20. سامانه جدید ارزی از شنبه راه‌اندازی می‌شود/ ثبات به بازار ارز باز می‌گردد

 21. حمایت رسمی دولت از بازگشت سهمیه‌بندی بنزین

 22. بازگشت دلار به کانال ۴۸۰۰ تومانی/ افت نامحسوس قیمت سکه

 23. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 24. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 25. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

آخرین عناوین