بامیلو

روایت عسگراولادی از فقر و فلاکت مردم ایرانِ قبل از انقلاب تا فعالیت اقتصادی/ امام یک پاکت سربسته به من داد

گروه اقتصادی الف،   3961121091 ۱۷ نظر، ۶ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
روایت عسگراولادی از فقر و فلاکت مردم ایرانِ قبل از انقلاب تا فعالیت اقتصادی/ امام یک پاکت سربسته به من داد

اسدالله عسگر اولادی گوشه هایی از فقر و فلاکت مردم ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را بیان کرد.

 فامیلی «عسگراولادی» نامی کاملاًشناخته شده در کشور به حساب می‌آید، اما این که بگوییم حبیب الله معروف‌تر است یا اسدالله، کمی سخت است.برادران عسگر اولادی هر دو نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشتند، اما شاید کمتر کسی بداند که "اسدالله عسگر اولادی" یعنی برادر کوچک‌تر و تاجر مسلک،  حامل فرمان "تنظیم اعتصابات"  بود و آن فرمان را از امام (ره) در پاریس گرفت وبه دست باهنر رساند.

با توجه به قرار داشتن در سالگرد پیروزی انقلاب، سوالات متفاوتی از عسگر اولادی پرسیدیم، که این سوالات کمتر از وی پرسیده می‌شود و  ارتباطی نیز با فعالیت تجاری امروز او ندارد. وی در این گفتگو ضمن شرح وضعیت اقتصادی ایران قبل انقلاب، ماجرای تاجر شدنش را  در 20 سالگی گفت و اشاره کرد که قبل از این کار و در زمان  تحصیل شرایط سخت و فقیرانه‌ای را تجربه کرده است.

گفتفگوی تسنیم با رئیس اتاق‌های بازرگانی ایران و چین و ایران و روسیه به شرح زیر است.

 در افکار عمومی نسل سوم و چهارم انقلاب که شرایط  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و رژیم پهلوی را ندیده‌اند، در سال های اخیر تصوری به وجود آمده است، که شرایط اقتصاد کشور و رفاه مردم در آن زمان بهتر بوده است؛ شما که در آن موقع حضور داشته‌اید و این فضا را درک کرده‌اید چه ارزیابی دارید؟

من اسدالله عسگراولادی، متولد سال 1312 هستم و شرایط قبل از پیروزی انقلاب را بهتر از همه دیده‌ام؛ این حرفها نبود و نسل جوان قبل از انقلاب سرخورده‌تر از همیشه بود. 10 درصد از دانشجویان در زندان بودند، نسل جوان قبل از انقلاب به بازی گرفته نمی‌شد و در هیچ جا حضور نداشت، در دانشگاه‌ها بودند اما بی‌خاصیت بودند، در دبیرستانها جرات نفس کشیدن نداشتند.

 فضای کارگری ما قبل از پیروزی انقلاب نمی‌توانست نفس بکشد، مواردی که جوانان را قبل از انقلاب سرگرم می‌کرد، تنها سینما‌ها، تماشاخانه‌ها، تئاترها و ... بود. جوانان نسل امروز چون شرایط قبل از انقلاب را ندیدند، نمی‌دانند که چه خبر بود. فساد در قبل از پیروزی انقلاب، وضعیت بشدت بدی داشت که سردمدار این فسادها برادران و خواهران شاه بودند؛ اشرف پهلوی خواهر شاه بلیت بخت‌آزمایی را به مردم می‌فروخت و فسادی که در خانواده شاه مشاهده می‌شد حدی نداشت؛ جوانان نسل امروز که این شرایط را ندیدند.

البته اکنون دغدغه نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب یک چیز است که به این اندازه آنها را ناراحت کرده و آن نیزمشکل معیشتی است. دولت دکتر روحانی در دو دوره یازدهم و دوازدهم، اسم خود را تدبیر و امید گذاشته است، تدبیرهایش خوب بود اما امیدش جواب نداده و معیشت مردم به ویژه در سالجاری مناسب نیست. بانک مرکزی اعلام می‌کند که تورم 8 درصد است اما من آن را قبول ندارم، گرانی ها بیش از 20 درصد است هرچند که تورم ممکن است کمتر باشد.

 اشتغال همه مشکلات را حل می‌کند

پسران و دختران جامعه ما برای تشکیل خانواده در ابتدا نیاز به برگزاری مراسم ازدواج و بعد خانه دارند. بهداشت، لباس و غذا می‌خواهند که همه آنها در سایه داشتن شغل به دست می‌آید اما شغل ندارند. دولت یازدهم و دوازدهم با وجود زحمات زیادی کشیده اما نتوانسته پاسخی به نیاز اشتغال موجود در کشور بدهد و ما اگر نتوانیم نیاز اشتغال نسل جوان را پاسخ دهیم، این حرفها خواهد بود. بخشی از نارضایتی‌هایی نیز که مشاهده می‌شود به خاطر رادیوهای بیگانه (رسانه‌های بیگانه) است که علیه کشورمان سمپاشی می‌کنند. هرچند که مسولان خودمان در رادیو (رسانه‌ها) گفتار درمانی می‌کنند، اما باید توجه داشت که این امر پاسخگوی نیاز موجود به اشتغال کشور نیست و جوانان کار می خواهند.

وضعیت معیشت در قبل از پیروزی انقلاب چگونه بود؟

وضعیت معیشت در زمان شاه در مقایسه با وضعیت فعلی، خیلی بدتر بود. من خودم در آن زمان جوان بودم، وقتی خواستم یک دوچرخه بخرم که قیمت آن 150 تومان بود، پول نداشتم به همین منظور از چند نفر پول قرض گرفتم تا با خریداری آن از محل خانه به محل کارم برسم.

زمان خرید دوچرخه یا در واقع بی‌پولی، شما چند سال داشتید؟

17  سال داشتم، اما نمی‌توانستم تاکسی سوار شوم. بلیت اتوبوس دو زاری را به زحمت می‌خریدم به همین دلیل دوچرخه خریدم. ما تا 17 سالگی در خانه‌ برق نداشتیم گران بود نمی‌توانستم از آن استفاده کنیم.

یعنی برق در محله شما بود ولی چون هزینه‌های آن زیاد بود شما نمی‌توانستید از آن استفاده کنید؟

بله. نمی‌توانستم هزینه استفاده از برق را پرداخت کنم. این امر در حالی است که کار هم می‌کردم؛ به همین دلیل شب‌ها کتابهایم را برمی‌داشتم و با دوچرخه به سمت بلوار کشاورزی فعلی که در آن زمان نام بلوار الیرابت داشت می‌رفتم و از چراغهای فلورسنت آنجا برای درس خواندن استفاده می‌کردم و چراغمان در خانه فیتیله‌ای بود. شرایط درس خواندن من و دانشگاه رفتنم با مشقات زیادی همراه بود.

شهرستانها در مقایسه با تهران چه وضعیت اقتصادی داشتند؟

شهرستانها به مراتب وضعیت بدتری از تهران داشتند. مردم امروز این همه شمال می‌روند، اما ما در آن موقع پول نداشتیم، به همین منظور برای رفتن به رامسر با توجه به اینکه قطار ارزان بود با این وسیله به ساری می‌رفتم و از ساری با مینی‌بوس به محمودآباد رفته و از آنجا دوباره با مینی‌بوس به رامسر می‌رسیدم تا به دریا برسم. چندین سال اضافه کاری کردم و از ساعت 7 صبح تا 10 شب کار کردم تا بتوانم خانه بخرم. جوانها شرایط آن موقع را ندیدند؛ حداقل می‌توانند بروند و کتابهای موجود را بخوانند، اما بی‌بی‌سی و اسرائیل به طور مداوم علیه ما تبلیغات منفی می کنند و آنها هستند که جوانان را تحریک می‌کنند.

در ده سال آخر پهلوی به یکباره درآمد نفت ما افزایش یافت و در آن زمان این حجم از درآمد نفتی قابل ملاحظه بود. این درآمد چه شد؟

بله. درآمد نفت زیاشد شد اما به قشر پایین جامعه نرسید و به سمت طبقه‌های بالای جامعه رفت؛ این پول برای کسانی هزینه شد که زمینهایشان را گرفته بودند و پولشان را از این طریق دادند، بانکها سرمایه‌شان را افزایش دادند تا وام بدهند اما از این وام تنها طبقه بالای جامعه توانستند استفاده کنند و طبقه پایین فقیر ماندند و فقر طبقه پایین جامعه در آن موقع خیلی بیشتر از حال حاضر بود؛ در زمان طاغوت گدایان در خیابان وول می‌زدند اما اکنون خیلی کمتر است.

درست است، امروز مشکل داریم ومعیشت مردم به خطر افتاده اما وضعیت فقر قبل از پیروزی انقلاب خیلی بدتر بود. البته امروز دلیل مشکلات بیکاری و معیشت مردم  تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط است که در شرایط فعلی اقتصاد نمی‌توانند کار کنند و جذب نیرو داشته باشند و دارایی، شهرداری و سازمان امور مالیاتی به آنها فشار می‌آورد.

بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده است که 525 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بانکها است و این عدد این سوال را پیش می‌آورد که این همه سپرده مربوط به کیست؟ باید توجه داشت که بیشتر سپرده‌های بانکی موجود مربوط به وابستگان شرکتهای دولتی است. نصیحت من به دولت آن است که 3 کار انجام دهد؛ در ابتدا خود را کوچک کند، شرکتهای ضررده را بفروشد و حراج کند، برای نسل جوان کار ایجاد کند که البته خیلی سخت است و مراقب گران شدن کالای مصرفی مردم باشد تا قیمت آنها خیلی بالا نرود.

در تمام دنیا دولتها نمی‌گذارند قیمت نان گران شود زیرا نان روزی همه مردم و آحاد جامعه است. قیمت آب نیز نباید گران شود زیرا اگر آب گران شود، بهداشت مردم به خطر می‌افتد و از طرفی زمانی که قیمت نان گران می‌شود به دنباله آن قیمت سایر محصولات مصرفی مردم نیز افزایش می‌یابد.

شما قبل از انقلاب کسب و کار خودتان را از چه سالی شروع کردید؟

از سال 1326.

وضعیت کسب درآمدها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چطور بود؟

کسب و کارها آزاد بود؛ اما کسب وکارهای پردرآمد در دست خود دولت و خانواده شاه بود و ما مردم عادی را، راه نمی‌دادند؛ به طور مثال بخش خصوصی اصلا نمی‌توانست به سمت نفت برود. پمپ بنزین‌ها تماما دولتی بود، واردات شکر، گندم، در ید دولتی‌ها بود زیرا آنها خبر داشتند که چه زمانی باید برای واردات اقدام کرد، بنابراین زودتر از ما می‌توانستند وارد کنند و از طرفی نیز وامهای بانکی برای آنها بود.

یعنی آنها رانت اطلاعاتی داشتند؟

بله رانت اطلاعاتی در زمان شاه بسیار زیاد بود و در نتیجه طبقات مختلف جامعه تنها می‌توانستند درآمدی بخور و نمیر داشته باشند و میزان فقر خیلی بیشتر از امروز بود. من تا 12 سالگی در دماوند بودم که مادرم به خاطر فقر مطلقی که در آنجا وجود داشت مرا به تهران آورد تا بتوانم کار پیدا کنم. به بازار رفتم روزها کار می‌کردم و شب درس می‌خواندم. از 13 سالگی در بازار کار گرفتم و گاهی نیز برای خودم کارهای اقتصادی کوچکی انجام می‌دادم.

چه کارهای اقتصادی کوچکی انجام می‌دادید؟

یک کارتن کشمش از بازار می‌خریدم و آن را به بقالی‌ها می‌فروختم یا 10 کیلو کنجد خریداری کرده و آن را به نانوایی‌ها می‌فروختم و از این طریق 10 تا 50 تومان درآمد داشتم. در بیست سالگی تاجر شدم

 چه زمانی تاجر شدید؟

وقتی بیست سالم بود تاجر شدم. یک دفتر زدم و کار را به عنوان یک صادر کننده آغاز کردم که محصول زیره را به دیگر کشورها می‌فرستادم؛ اما من را به کارهای بزرگ راه نمی‌دادند به طوری که صادرات پسته در انحصار بهایی‌ها بود و واردات آهن‌آلات و ورق و به طور کلی ورود به واردات کالای سنگین امکانپذیر نبود. قبل از انقلاب فقر خیلی زیادتر بود، اما امروز سطح رفاه مردم و همزمان توقعات بالاتر رفته است. تبلیغات منفی نیز علیه جمهوری اسلامی ایران زیاد است و رژیم صهیونیستی به طور شبانه‌روز علیه ما سمپاشی می‌کند. با این حال بیکاری نسل جوان جامعه باید حل شود. بیکاری عواقب بدی مانند فساد به همراه دارد.

دولت چقدر می‌تواند با رونق و توسعه کشاورزی مشکل اشتغال در کشور را حل کند؟

دولت از این طریق می‌تواند اشتغال زیادی ایجاد کند، اما ابتدا باید فساد را کم کند. دولت باید سهم خود را در اقتصاد کم کند و به طور مثال فروش سم یا شخم زدن زمین را رها کرده و آن را به بخش خصوصی واگذار کند و در مجموع انحصارات دولتی باید شکسته شود.

فضای ناامیدی در کسب و کار مردم ایجاد شده است، چه باید کرد؟

فضای بدی است، مملکت برای ماست و با ناامیدی می‌شکند. من همیشه در سخنرانیهای خود می‌گویم که بیاییم یادداشت کنیم که هر روز چند بار دروغ می‌گوییم تا کسب و کار خودمان رونق بگیرد و بتوانیم کالا بفروشیم و سعی کنیم که در روز آینده میزان دروغ گفتنمان را کاهش دهیم. هر روز یک سری از مردم مواظب هستند که کسی کلاهشان را برندارد و یکسری نیز به دنبال کلاهبرداری هستند که این فضا را دولت باید اصلاح کند و بستر لازم را برای سالم‌سازی فضای کسب و کار ایجاد کند. سالم‌سازی فضای کسب و کار از همه چیز مهم تر است.

رئیس کل بانک مرکزی چند بار در 5 سال اخیر گفته است که ارز تک نرخی می‌شود؛ اگر توان این کار را ندارد به مردم نگوید و با آنها صادق باشد. دولت می‌تواند بگوید که وضع ما اکنون خوب نیست و با مردم صادق باشد. مسئول اینکه امروز دلار به 4800 رسیده است خود دولت است. زمان خدابیامرز آقای نوربخش (رئیس اسبق بانک مرکزی) هر موقع می‌گفت مردم دلار نخرید پایین می‌آید، مردم می‌رفتند و دلار می‌خریدند زیرا می‌دانستند که قرار است نرخ دلار بالا برود.

اوایل پیروزی انقلاب در داخل کشور بودید؟

بله، من هیچ وقت بیش از سه، چهار روز خارج از ایران نبودم و سفرهای طولانی خارج از کشور نداشتم. فرمان اعتصابات را من به تهران آوردم

سال 57 چه کار می‌کردید؟

من در تنظیم اعتصابات حضور داشتم و کسی هستم که فرمان تنظیم اعتصابات را از امام(ره) در پاریس گرفتم و آن را در تهران به آقای باهنر تحویل دادم.

توضیح دهید که چطور این اتفاق افتاد؟

با برادرم حبیب‌الله در اوایل دیماه آن سال به پاریس خدمت امام(ره) رفتیم وقتی قصد مرخصی از محضر ایشان داشتیم، گفتند که ایشان (حبیب‌الله عسگراولادی) بماند و  شما برو، همچنین به من گفتند که هر چه روزنامه در ایران چاپ می‌شود جمع کرده و برای ایشان ببرم. وقتی دوباره به پاریس رفتم و با برادرم قصد خداحافظی از ایشان داشتیم دوباره امام گفتند که حبیب‌الله بماند و شما برو و یک پاکت به من دادند تا آن را به دست آقای باهنر برسانم که با توجه به آنکه پاکت سربسته بود از محتویات داخل آن اطلاعی نداشتم.

وقتی این پاکت را به آقای دکتر باهنر رساندم، ایشان پاکت را باز کرده و اعلام کردند امام دستور تنظیم اعتصابات را داده‌اند که شما نیز باید بیایید و در این کار حضور داشته باشید.قبل از این اتفاق من با دولت بیگانه بودم و دکتر باهنر بود که من را به کمیته تنظیم اعتصابات آورد و من نیز وارد صحنه سیاسی اتاق بازرگانی شدم.

فضای اقتصادی پس از پیروزی انقلاب چطور بود؟

خیلی صمیمانه‌تر و ایثاگرایانه‌تر بود؛ اوایل پیروزی انقلاب تا 3 الی 4 سال مردم رفتارهای ایثارگرایانه داشتند و جبهه‌های جنگ علیه رژیم بعث توسط خود مردم اداره می‌شد. بخش زیادی از پولهایی که در جنگ هزینه شد از خانه‌های مردم بیرون آمده بود. من 10 بار به جبهه رفتم و هر بار 10 تا 20 نفر را همراه با خودم می‌بردم.

جوانان در زمان جنگ خانواده خود را رها می‌کردند و به جبهه می‌رفتند و حتی حاضر نبودند برای مرخصی به دیدن خانواده خود بیایند در اتاق بازرگانی خودمان آقای خاموشی (رئیس اسبق اتاق بازرگانی) پسرش در جبهه شهید شد و حتی حاضر نشده بود برای گرفتن مرخصی و دیدار مادر خود از جبهه برگردد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷امام با ابتلا به کدام بیماری در بیمارستان بستری شد؟
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷درحاشیه؛ «بیست متری شهرداری»  
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷حکم امام خمینی به "فتحی شقاقی" درباره نحوه مبارزه با اسرائیل چه بود؟
۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷امام خمینی در روزگار جوانی به کدام کتابفروشی می‌رفت؟
۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷فامیلی اصلی امام خمینی(ره) چه بود؟/ آقا روح‌الله در روزگار جوانی به به کدام کتابفروشی می‌رفت؟ 
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بیت ساده امام خمینی در جماران چگونه اداره می‌شد؟
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مشاور رئیس دولت اصلاحات: امام حکومت اسلامی نمی‌خواست!
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷چرا پدربزرگ امام خمینی(ره) از وجوهات بی‌نیاز بود؟/ نحوه شهادت پدر آقا روح‌الله به روایت تاریخ 
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مهمترین دستاوردهای انقلاب از نگاه محسن رضایی
۲۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وسیله نقلیه امام خمینی در نجف چه بود؟
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اعلام برنامه‌های بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال امام(ره)
۱۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیت‌الله نوری همدانی: این انقلاب ارزان به دست نیامده/ باید با قدرت، از انقلاب اسلامی حفاظت کنیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۱۳۳۲۱۱:۴۳:۰۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
درست است که توزیع ثروت بهتر شده کمی، اما سرانه ثروت حدود 30 درصد کم شده، کتمان حقیقت در قرآن کریم بزرگترین گناهان است
ناشناس۲۴۱۳۶۷۱۲:۱۲:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
جناب عسگر اولادی .. اما سوال من از ایشون این هست چرا فساد وانحصار الان بیشتر ازقبل هست .چطور میشد که یک جوون دهه 50با سه سال کارکردن می تونست خونه بخره الان اما نمیشه سال 50یک کارگر تو تمام کارخانجات جاده مخصوص می تونست بره استخدام بشه بدون پارتی وبدون آزمون.اگر از کار خوشش نمیومد میرفت یک کارخونه دیگه ... حاج آقا .الان بعد 40سال بگین عملکرد اقتصادی خودتون چی بوده.
ناشناس۲۴۱۳۷۳۱۲:۱۵:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
ایشان یکی از متدیین و مومنین و انقلابیون و هر سال مجالس عزاداری ایشان برای امام حسین و حضرت فاطمه بر قرار است در خانه ۶۹ متری خیابان خاوران واقعا ده نفر اگر شبیه این اقا داشتیم ایران میشه گلستان میشود
ناشناس۲۴۱۳۷۸۱۲:۱۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
.. اینکه یک نوجوان 17 ساله می توانست بدون ضامن و پارتی و پرداخت بهره های 20 و 18 درصدی قرض بگیرد و از پس اقساط و باز پرداختن قسط هایش بر بیاید اینکه یک جوان با اضافه کاری می توانست درامدی مکفی به دست بیاورد که بتواند خانه بخرد. ..البته اینکه ایشان نمی توانستند در انز مان میلیاردر بشوند دلیل بدی اوضاع آن زمان نمی شود
ناشناس۲۴۱۳۷۹۱۲:۲۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
این چیزهایی که از فساد می فرمایید الان هم هست ... الان تبعیض، دورویی، دروغ ،کلاهبرداری اختلاس بیشتر شده. ارزش ها رنگ باخته اند.
ناشناس۲۴۱۳۹۰۱۲:۲۸:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
شما مسلمانید...شما ثروتمندید خدابیشتر به سما بدهد ولی نمک بزخم فقرا نپاشید برای میلیونها مستنمد وبیکار چه کرده اید ؟ قبل از انقلاب باشرایط آنروز دنیا ازبسیاری از کشورهای منطقه و آسیا اوضاع ما بهتر بود...
ناشناس۲۴۱۳۹۶۱۲:۳۵:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی خوب است خدا حفظشون کند اما برای رضای خدا ایشان و امثال مثل ایشان ، ثروتمندان و اغنیاء دست از واسطه گری و احتکار ملک و املاک بردارند ثروتشان را که انشاءالله از راه حلال و صحیح و مشروع بدست اورده اند در راه تجارت و صنعت و ساخت و ساز مسکن بکار ببرند اما ، احتکار ملک و املاک و زمین و ساختمان نکنند ، میدانیم اقای عسگر اولادی مردی به نسبه ساده زیست و دارای منطق معاش و زندگی است امید میرود سایر اغنیاء و ثروتمندان صحیح العمل و مشروع العمل و صاحبان درامدهای منطقی و صحیح ضمن توسعه کسب و کار و اشتغال برای جوانان ، زندگی پرتجمل و اشرافی نداشته باشند .
بیگی29۲۴۱۳۹۹۱۲:۴۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
یک کارمند دولت متوسط ماهی ۳۵۰۰ تومان معادل ۱۵ سکه طلا دریافتی داشت یعنی روزی نیم سکه......حالا بقیه محاسبات با شما.
علی طباطبایی۲۴۱۴۰۳۱۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
یعنی ایشان در سال1332 ودر 20 سالگی برای خود کار مستقل و دفتر بازرگانی زده است . با فرض درست بودن تمام سخنان ایشان، آیا اکنون برای تاسیس دفتر بازرگانی به همان راحتی امکان دارد؟؟؟!!!!
بیگی29۲۴۱۴۱۱۱۲:۵۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بهتر است از همه زاویه ها نگاه کنید:فرض کنید قبل از انقلاب ۱۰۰۰ تومان در بانک گذاشتید که معادل ۴ سکه است.حد اکثر بهره که همیشه هم اینطور نبوده به آن تعلق گرفته باشد(هر پنج سال ۲ برابر شود) مبلغ شما بعد از ۴۰ سال میشود۲۵۶۰۰۰ تومان.امروز قیمت ربع سکه چند است؟ سکه گرمی چند است؟ بقیه پول شما چگونه و کجا مدیریت ! شده؟
ناشناس۲۴۱۴۱۴۱۲:۵۸:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اقای عسگر اولاری من زمان قبل از انقلاب ۲۲سالم بود هم ان زمان را دیدم هم این زمان نیازی چیزی بگی تا ... اصلا این دو زمان قابل مقایسه نیست..
الف ر۲۴۱۴۲۳۱۳:۰۹:۳۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
الان مردم مثل اقای عسکر الادی در رفاه هستند؟؟چند تا فوق لیسانس مهندسی بیکار براتون اسم بیارم بعضی ها چرا به برکت فروش 10000 میلیارد دلار از ثروت ملی در رفاه لاکچری هستند
ناشناس۲۴۱۴۲۴۱۳:۰۹:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
فقر فعلی مردم نتیجه طمع دلالان است ....فساد سیستماتیک وابستگان فامیلی مدیران کشوری.....
ناشناس۲۴۱۴۷۴۱۳:۵۹:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اکنون به گفته آقای فتاح بعداز40 سال حدود 40میلیون فقیر داریم وبه گفته آقای .. مسئولان مدیران آقازاده ها در قاچاق دست دارند اختلاسهای هزار میلیاردی وامهای هزاران میلیاردی به افراد خاص دزدی و هزاران مفسده دیگر که ..که حتی یک اختلاس هم زیاد است اصلاح کنید
ناشناس۲۴۱۵۷۱۱۵:۰۹:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
دلار ۷ تومن ، نبود تورم و گاها تورم منفی چیزای بوده که قبل انقلاب بوده الان چیه بیکاری فساد دلار گرون نصف بیشتر مردم زیر خط فقر هیچ کدوم هم به تحریم ربطی نداره این کشور از همه نظر می تونه پیشرفت کنه ولی دزدی و فساد و رانت نمیزاره
علی۲۴۱۵۹۷۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
من از نزدیک ایشون رو میشناسم و میتونم قسم جلاله بخورم یکی از 50سرمایه دار بزرگ ایران هستن ایشون و خیلی جای تعجب داره صحبت از فقر میکنن.ایکاش انعکاس داده بشه نظر من چونکه خود شمام توی الف میدونین راسته حرف من.
ناشناس۲۴۱۶۱۰۱۵:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اگر قبل از انقلاب اوضاع کسب و کار اینقدر خراب بوده مفهومش این است که شما ثروت..خود را بعد از انقلاب ...بدست اورده اید
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 2. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 3. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 4. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 5. گرفتاری های دولت و بازی سیاسی نظریه پردازان اصلاح طلب

 6. کی روش:سیدجلال مرا عاشق ایران کرد/ شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پُست ووریا را تغییر داد

 7.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 8. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 9. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 10. نمایندگان سوال کننده از پاسخ‌های نماینده رئیس جمهور قانع نشدند/سوال به صحن مجلس ارسال شد

 11. جهانگیری یک سال قبل: بدون تردید یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های تاریخی ایران «برجام» است

 12. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 13. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 14. مادورو پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد

 15. استیضاح "زنگنه" به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد/ موضوع: کرسنت

 16. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 17. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 18. دهقان: برخی همچنان با جنازه برجام عکس یادگاری می‌گیرند/آمریکا و اروپا هم‌داستان هستند

 19. سکه دوباره 2 میلیونی شد/بازار جهانی علت اصلی گرانی است+ قیمتها

 20. ویدئویی دردناک از کتک خوردن مرد مسن توسط یک زورگیر!  

 21. رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند؛ توافق اولیه شیخ‌نشین‌ها با طرح موسوم به «معامله قرن»

 22. چرا بسته اینترنتی ما زود تمام می‌شود؟

 23. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 24. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 25. آمریکا: نتیجه انتخابات ونزوئلا را نمی‌پذیریم/وضع تحریم‌های تازه‌ای  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 14. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 15. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 16. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 17. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 18. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 19. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 20. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 21. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 22. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 23. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 24. دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

 25. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 4. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 5. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های امروز

 1. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 2. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 3.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 4. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 5. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 6. استیضاح "زنگنه" به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد/ موضوع: کرسنت

 7. سکه دوباره 2 میلیونی شد/بازار جهانی علت اصلی گرانی است+ قیمتها

 8. ۳۲ درصد قیمت فرش در جیب دلال/چرا کارخانه ابریشم خودمان را تعطیل کردیم و از کره وارد می‏‎کنیم؟

 9. جهانگیری: دیپلماسی اقتصادی مهم ترین ابزار مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا است/تلاش ها برای زدودن چهره خشن فقر از جامعه

 10. چرا سازمان حمایت به فروش غیرقانونی گوشت‌های ۹۰۰ هزار تومانی بی اعتناست؟

 11. مدیرعامل هپکو استعفا کرد

 12. خودروسازان اروپایی ۵ تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

 13. زنگنه در یک قدمی استیضاح/ قراردادها و از دست دادن بازارها دلایل استیضاح

 14. پروانه ساخت 3 فیلم صادر شد

 15. چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

 16. سامانه‌ای برای تعیین قیمت مسکن

 17. فرونشست ۷۰۰ کیلومترمربع زمین در جنوب شرق تهران/ برداشت بی‌رویه آب عامل اصلی است

 18. رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو: عاملان قاچاق خودروهای خارجی معرفی شوند

 19. هشدار معاون ربیعی در مورد صندوق های بازنشستگی/با وضعیتی بحرانی روبه رو می‌شویم

 20. سوخت‌های تولید داخل استاندارد یورو ۴ ندارند

 21. آیا خروج آمریکا از برجام به رشد اقتصادی ایران کمک می‌کند؟

 22. بازار ارز در انتظار وعده‌های دولت

 23. واریزی های میلیاردی به حساب برخی مشتریان خراسانی بانک رفاه/ مشکل فنی بود

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25.  روند کاهش سطح کشت و تولید ۱۰ محصول اساسی کشاورزی طی ۵ سال 

پربحث‌های دیروز

 1. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 2. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 3. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 4. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 5. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 6. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 7. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 8. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 9. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 10. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 11. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 12. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 13. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 14. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 15. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 16. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 17. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 18. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 19. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 20. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 21. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 22. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 23. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 24. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 25. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های هفته

 1. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 4. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 5. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 6. فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما

 7. درخواست گرانی ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو

 8. سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است

 9. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 10. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 11. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 12. کمترین رقم افزایش حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد شد

 13. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 14. نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

 15. عوارض آزادراه‎ها ۲۰ درصد گران شد

 16. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 17. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 18. ایران خودرو قیمت "دنا " را ۵ میلیون تومان افزایش داد+ جدول

 19. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 20. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 21. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 22. محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند

 23. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 24. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 25. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

آخرین عناوین