انقلاب 400 ساله؛ نگاهی آینده‌پژوهانه به انقلاب اسلامی

*عبدالرضا طالقانی، گروه سیاسی الف،   3961120189 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
انقلاب 400 ساله؛ نگاهی آینده‌پژوهانه به انقلاب اسلامی

سیر تطور و آینده تشیع سیاسی را در این مطلب بخوانید.

چندی قبل یکی از اساتید حکمت متعالیه به نکته‌ای نغز اشاره کرد: که رهبری و جایگاه سیاسی آقا سیدعلی خامنه‌ای حجابی شده که وجوه دیگر شخصیت این اندیشمند بزرگ را نشناسیم. از جمله کتاب انسان 250 ساله این متفکر فرزانه، زاویه دیدی نو و بدیع به 250 سال زندگی ائمه هدا - تا تولد حضرت حجت - بدست می‌دهد و مهمتر از آن خط سیر روشنی از باید و نبایدهای عصر حاضر ترسیم می‌کند. پیش از اینکه به عصر حاضر برسیم، دو فراز مهم زندگی ائمه از زاویه نگاه این کتاب را مرور می‌کنیم:

 1. اینکه زندگی ائمه، برخلاف آنچه بدواً به نظر می‌رسد، یک زندگی کاملاً سیاسی و امنیتی در سطح بسیار بالا بوده است. به این معنا که تمامی این حضرات – از امیرالمومنین در دوره فترت 25 ساله تا امام عسگری – در هر شرایطی قرار داشته‌اند، زندگی‌شان غرق در مبارزه سیاسی و امنیتی بوده است. برای مثال امام کاظم را همه ما به «معذّب فی قعر السجون» (ر. ک. صلوات خاصه حضرت) و تحمل زندانهای طولانی در زمان سلطان جائر می‌شناسیم، اما نگاه این کتاب ارزشمند متفاوت است و زندگی آن حضرت را یک زندگی چریکی معرفی می‌کند، چنان که عوامل حکومت وقت، ایشان را در قریه‌ها و کوهها تعقیب می‌کردند. رهبر فرزانه انقلاب در این کتاب می‌نویسد:

«موسی بن جعفر یقیناً یک دورانی را در خفا زندگی می‌کرده، اصلاً زندگی زیرزمینی که معلوم نبوده کجاست؛ که درآن زمان خلیفه وقت افراد را می‌خواست، از آنها تحقیق می‌کرد که موسی بن جعفر را شما ندیدید؟ نمی‌دانید کجاست؟... ما امروز نگاه می‌کنیم موسی بن جعفر خیال می‌کنیم یک آقای مظلوم، بی‌سروصدای سر به‌ زیری در مدینه بود و رفتند مامورین این را کشیدند، آوردند در بغداد یا در کوفه در فلان جا یا بصره زندانی کردند، بعد هم مسموم کردند و از دنیا رفت، همین و بس. قضیه این نبود. قضیه یک مبارزه طولانی، یک مبارزه تشکیلاتی، یک مبارزه‌ای با داشتن افراد زیاد.»

 1. فراز مهم دوم زندگی این بزرگواران، تلاش مجاهدانه و هوشمندانه در کادرسازی و شبکه‌سازی نخبگانی است؛ چنان که پس از گذر موج خفقان ناشی از حادثه عاشورا که حدود نیم قرن ادامه داشت، در اثر تلاشهای بی‌وقفه ائمه، چتر شبکه سیاسی تشیع در اقصی نقاط عالم اسلام گسترده شد. در کتاب مذکور می‌خوانیم:

«در تمام آفاق اسلامی موسی بن جعفر کسانی داشت که به او علاقه‌مند بودند. آن وقتی که پسرِ عمو، پسر برادر ناخلف موسی بن جعفر که جزو افراد وابسته به دستگاه بود، درباره موسی بن جعفر با هارون حرف می‌زد تعبیرش این بود که «خلیفتان یجیء الیهما الخراج» گفت: هارون خیال نکن که فقط تو هستی که خلیفه در روی زمین هستی در جامعه اسلامی و مردم به تو خراج می‌دهند، مالیات می‌دهند؛ دو تا خلیفه هست یکی تویی یکی موسی بن جعفر؛ مردم به تو مالیات می‌دهند، پول می‌دهند؛ به موسی بن جعفر هم مالیات می‌دهند، پول می‌دهند و این واقعیت بود.»

این تلاشها به زمان آن حضرت متوقف نماند؛ شبکه سیاسی شیعیان در زمان امام هادی و امام عسگری با زمان امام رضا قابل قیاس نیست؛ و به همین دلیل حضور سه امام پس از امام رضا برای حکومتهای وقت غیرقابل تحمل بود، ایشان را در حصر شدید نگاه می‌داشتند، دختران خود را به عقدشان درمی‌آورند (مانند ام‌فضل دختر مامون) محل زندگی‌شان را به پادگان (عسکر) منتقل می‌کردند و نهایتاً با همه این تمهیدات فشار این شبکه بر حکومت چنان بالاست که این سه امام بزرگوار را در 28، 42 و 25 سالگی به شهادت رساندند. اساساً اگر کنش قوی و فعال ایشان و تاثیرگذاری‌شان بر شبکه تشیع و جامعه‌اسلامی را در نظر نگیریم، چرا باید چنین بایکوت سختی در مورد ایشان اجرا شود؟

مردم عصر ائمه، درست پس از رحلت حضرت رسول با حاکمیت سیاسی سلسله امامت زاویه گرفتند و پس از حکومتهای کوتاه امیرالمومنین و امام مجتبی، قدرت سیاسی و حکومت از ائمه سلب شد؛ پس از آن سیدالشهدا راه امامت را با حاکمیت سیاسی وقت کاملاً جدا کرد؛ امام سجاد 35 سال در خفقان کامل امامت کرد، چنان که حتی از قیامهایی مانند قیام مختار نیز حمایت سیاسی علنی نکرد؛ امام باقر و امام صادق در گشایش فضای سیاسی ناشی از ضعف حکومت و دوران انتقال قدرت از خاندان اموی به عباسی، شبکه نخبگانی علمی تشیع را گسترش دادند؛ تحکیم حکومت سفاک عباسی به سختگیری علیه امام کاظم و امام رضا منجر شد؛ در زمان امام رضا طی زمان کوتاهی یک چرخش راهبردی توسط حکومت اتفاق افتاد که بتواند مخالفتهای این سلسله مبارک را در خود هضم کند اما با درایت امام رضا این اتفاق نیفتاد؛ ضمن اینکه فرصت کمک و بسط سیاسی این شبکه در این زمان کوتاه فراهم شد. سپس باز در پی شهادت امام رضا شدیدترین فشارها بر سه امام بعدی وارد شد تا امام عصر که در پرده غیبت قرار گرفتند. در کلِ این دوره 250 ساله و بعد از آن، مردم و شبکه نخبگان نتوانستند امام حاضرشان را حفظ و مراقبت کنند و او را در فعالیتهای سیاسی یاری رسانند.

احیای 400 ساله نظام سیاسی تشیع

دوران بازگشت، احیا و به‎عرصه‌آوری نرم تشیع سیاسی، به آغاز عصر صفوی بازمی‌گردد. دوران صفویه، با وجود تمام فراز و نشیبها و انتقادهای جدی‌ای که به آن وارد است، به همت محقق کرکی، علامه مجلسی، شیخ بهایی، ملاصدرا و دیگر علما و اندیشمندان تشیع، عصر انسجام‌بخشی سیاسی شیعیان پراکنده‌ای است که 700 سال در فترت ائمه هدا در سرزمین پارس سکنی داشتند.

شاه اسماعیل صفوی در دهه دوم قرن دهم، محقق کرکی را از عراق به ایران می‌خواند و پس از شاه اسماعیل، شاه طهماسب هم از این عالم جلیل‌القدر و تیزبین حرف‌شنوی تام دارد و حتی در نامه‌ای خود را مطیع رای او در عزل و نصبها می‌شمرد. محقق کرکی از منظر سیاسی جزو علمایی است که صراحتاً ولی‌فقیه را نایب امام زمان می‌داند. این شرایط کم و بیش در زمان علمای بعدی عصر صفوی مانند شیخ بهایی و علامه مجلسی نیز ادامه یافت.

این شرایط با فراز و نشیب تا حدود یکصد و پنجاه سال قبل ادامه دارد. نیمه سده 1200 شمسی به بعد، ساختار سیاسی ایران و همچنین جامعه نخبگانی کشور تحولات عمیق سیاسی اجتماعی را به چشم دید. تحولاتی که علمای تشیع در آن نقشی فعال بازی می‎کنند و به‌مرور راه برای حاکمیت سیاسی تشیع باز می‌شود. در این تطور سیاسی، از زاویه حاکمیت علما و دین، نکات مهمی نهفته است؛ به این فرازها توجه فرمایید:

 1. آیت‌الله سید محمدحسن حسینی شیرازی برای جلوگیری از نفوذ اقتصادی انگلیس در سال 1309 قمری (1270 شمسی) حکم تحریم تنباکو را صادر کرد، که حتی در حرمسرای ناصرالدین میرزا هم نافذ بود و تقریباً تمام مردم از این حکم حکومتی پیروی کردند. این فتوا بعدها با استعلام میرزای بزرگ از بلاد، خصوصاً از تهران – بواسطه شاگردش فضل‌الله نوری – ملغی شد. شاید این جدی‌ترین کنش‌های سیاسی علما بعد از صفویه تا آن زمان به‌شمار رود.
 2. این زمان با دوره روشنفکری و نوگرایی دینی به رهبری شخصیتهایی مانند سیدجمال الدین اسدآبادی مقارن است. این شخصیتهای برجسته، بصورت جدی بر ساختار سیاسی اجتماعی جامعه اسلامی اشراف داشتند و در تحولات عصر خود فعال بودند. برای مثال سیدجمال جز مسافرتهای متعدد به بلاد مختلف اسلامی، و حتی وزارت در برخی از این بلاد، در بسیاری از فعالیتهای سیاسی و از جمله جریان تحریم تنباکو حضور فعال داشت، حتی میرزا رضا کرمانی که در سال 1275 به زندگی نکبت‌بار ناصرالدین میرزا پایان داد از مریدان سیدجمال بود. وی با فراست از دیدگاه راهبردی به تحولات می‌نگریست، حتی در بدو تاسیس نهادی به نام «بانک» درنامه‌ای به میرزای بزرگ می‌نویسد: «بانک (می‌دانی بانک چیست؟) بانک عبارت از این است که زمام ملت را یک‌جا به دست دشمنان اسلام داده و مسلمانان را بنده آنها نموده و سلطنت و آقایی کفار را بر آنها بپذیرند، آن وقت این خائن احمق برای اینکه ملت را راضی نماید، دلیل پوچی برای کردار زشت خود اقامه کرده و می‌گوید اینها معاهده موقتی است که مدتش از صد سال تجاوز نخواهد کرد؛ چه برهانی برای رسوائی خیانتکاران از این بهتر؟!»
 3. آیت‌الله فضل‌الله نوری از سیاسیون و در زمره علمای مورد وثوق میرزای بزرگ به شمار می‌رفت. در پی جنبش مشروطه در سال 1288 شمسی این مجتهد مسلم در میدان توپخانه تهران به دار آویخته شد و بیداری مردم و نخبگان آنچنان نبود که از این واقعه تلخ جلوگیری نماید.
 4. آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی، شاگرد مشترک میرزای بزرگ و شیخ فضل‌الله است. او به یک اقدام مهم دست زد: با تاسیس حوزه علمیه قم در سال 1301 شمسی و فعالیتهای بعدی، کانون سیاسی مذهبی شیعه را از نجف به قم منتقل کرد و از این حیث، یکی از نهادهای تاثیرگذار و تحول‌خواه سیاسی  مذهبی طی یک قرن اخیر را در ایران تاسیس نمود.
 5. مقارن با افول قاجاریه و روی کار آمدن پهلوی اول، فعالیتها و قیامهای متعددی که ریشه مذهبی داشتند، در اکناف کشور شکل گرفت؛ از مهمترین این فعالیتها می‌توان به قیام و تشکیل حکومت 5 ماهه محمد خیابانی (شوهر عمه رهبر انقلاب) در تبریز، نهضت جنگل و نیز فعالیتهای آیت‌الله سیدحسن مدرس اشاره کرد؛ که همگی نهایتاً خاموش شدند.
 6. پس از آیت‌الله حائری یزدی پایگاه سیاسی مرجعیت بویژه با اقدامات خاص آیت‌الله بروجردی تثبیت شد. ایشان حتی پرچمدار تقریب مذاهب اسلامی بود و موجب شد کرسی درس فقه جعفری در الازهر مصر نیز تاسیس شود. آیت‌الله بروجردی در عصر خود سیطره سیاسی قوی بر امورات مملکت داشت، چنان که محمدرضا به‌دلیل مخالفت ایشان برخی اقدامات از جمله اصلاحات ارضی را تا زمان فوت ایشان عملیاتی نکرد.
 7. مجموع این فعالیتها در سالهای بعد خود را نشان داد، زمانی که در ابتدای دهه 1340 مدرسی از حوطه قم به نام روح‌الله خمینی علیه شاه سلسله‌وار موضع گرفت، که به واقعه 15 خرداد 1342 و دستگیری وی منجر شد. در این زمان جمعی از علما به تهران آمدند و با تصریح بر مرجعیت امام، وی را از اعدام نجات دادند؛ در این ماجرا آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله منتظری نقش محوری داشتند و به گفته آیت‌الله امینی «آیت‌الله مرعشی نجفی از قم، آیت‌الله میلانی از مشهد، آیت‌الله بهبهانی از اهواز، آیت‌الله محلاتی از شیراز و خلاصه علمای بلاد از شهر‌های مختلف به تهران آمدند.» اهمیت این سلسله نهادسازی سیاسی و مذهبی اینجا خود را نشان داد که با اختلاف نیم‌قرن، نخبگان مانع شدند اتفاق تلخی مانند اعدام شیخ فضل‌الله دوباره اتفاق بیفتد. این اقدام طی 15 ساله منتهی به انقلاب اسلامی نیز هرگز رخ نداد.
 8. پس از آن در سال 1357، با پیروزی انقلاب، و شکل‌گیری جمهوری اسلامی برای اولین بار در تاریخ 1300 ساله تشیع پس از امیرالمومنین و امام مجتبی، زمام ساختار سیاسی یک حکومت فراگیر رسماً بدست یک فقیه شیعه سپرده شد.
 9. مرحله بعدی، شامل تثبیت سیاسی امنیتی این حکومت بود که در دهه پرحادثه اول انقلاب، شکل گرفت. مقابله با فشارهای دهه اول انقلاب موجب شد ساخت درونی این کشور چنان به اقتدار سیاسی و امنیتی دست یابد که در پرآشوبترین مناطق دنیا نه‌تنها جزیره ثبات باشد، بلکه دایره نفوذ خود را به عراق، افغانستان، یمن، عربستان، بحرین، نیجریه، لبنان و سوریه گسترش دهد.

نگاه به آینده

طی 4 دهه گذشته مردم و نخبگان ایران نشان دادند در عدم تعادلهای سیاسی و امنیتی، بخوبی حافظ درّ گرانبهای حاکمیت سیاسی دین هستند. اما از سوی دیگر همین مردم و نخبگانی که در عرصه سیاسی و امنیتی تا پای جان ایستاده‌اند، هنوز در حوزه‌های فرهنگ و اقتصاد به ندای رهبر مذهبی و سیاسی‌شان لبیک نگفته‌اند. حتی همانها هم که برای تثبیت نظام شهید داده‌اند، مطالبه‌هایی چون «اصلاح الگوی مصرف»، «کار جهادی»، «جنگ نرم»، «همت مضاعف و کار مضاعف»، « جهاد اقتصادی»، « تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «مبارزه با فساد»، «اقتصاد مقاومتی»، «فضای مجازی» و ... را ادراک نکرده و برنمی‌تابند. مثالهای متعددی در این زمینه‌ وجود دارد که می‌گذریم.

اکنون یکی از چالشهای اساسی انقلاب - و شاید اصلی‌ترین آنها - تبعیت سیستمی و نظام‌مند نخبگان فکری و اجرایی از دین است، منظومه‌ای که از آن به «نهادسازی اسلامی» یا «دولت‌سازی اسلامی» تعبیر می‌شود. اکنون زمان آن است که شبکه سیاسی تشیع، نهادهایی را ایجاد کند که با مدل اسلامی عمل کنند. نهادهایی مانند بودجه، بانک، نظام تامین اجتماعی، صنعت، فرهنگ، قانونگذاری، قضا، و نهادهای امنیتی و سیاسی هنوز با روال فکر غربی اداره می‌شوند. در مقابل شاید برای نمونه بتوان از سه نهاد جهادسازندگی، سپاه و بسیج به‌عنوان سه الگوی موفق نهادسازی با الگوی فکری اسلام نام برد.

در این مسیر هرگز نباید فراموش کرد که این حرکت در طول حرکت مبارک ائمه هداست و باید به همان دو فراز مهم زندگی 250 ساله ائمه پای‌بند بود. حتی ذیل نظام اسلامی نیز نمی‌توان و نباید با نگاهی ساده‌انگارانه از جهاد و مبارزه، تفرس سیاسی و امنیتی، و شبکه‌سازی نخبگانی غفلت کرد.

شاید که بروز و ظهور ظرفیت حفظ همه‌جانبه نایب ولی‌عصر، نشانه‌ای از ظرفیت مردم و نخبگان در نگهداری و حفظ خود امام عصر باشد. و شاید به همین دلیل روح‌الله خمینی اینگونه سرود:

سالها می‌گـذرد حادثه‌ها می‌آید

انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

*عبدالرضا طالقانی، پژوهشگر موسسه احیاگران تمدن فاخر | مطالب دیگر نگارنده را اینجا پی بگیرید

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲ اسفند ۱۳۹۶تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل
۲۹ بهمن ۱۳۹۶رهبر معظم انقلاب: ارتجاع وقتی اتفاق می افتد معنایش این است که همان آدم های انقلابی سرکارند اما خط و راه را عوض کرده اند  
۲۸ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات
۲۴ بهمن ۱۳۹۶خاطره یکی از مخاطبان الف از بهمن 57
۲۴ بهمن ۱۳۹۶بیانات رهبر انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان سیستان و بلوچستان  
۲۱ بهمن ۱۳۹۶مسیرهای ده‌گانه راهپیمایی ۲۲ بهمن اعلام شد/استقرار ۱۲۶تیم عملیاتی
۲۱ بهمن ۱۳۹۶وضعیت هوا در روز 22 بهمن چگونه است؟ / تهران از دوشنبه بارانی می‌شود
۲۱ بهمن ۱۳۹۶آمادگی 14 هزار نیروی اورژانس در راهپیمایی 22 بهمن
۲۱ بهمن ۱۳۹۶آمادگی 14 هزار نیروی اورژانس در راهپیمایی 22 بهمن
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 14 | حسنی: ربا را برندارند اعتصاب غذا می‌کنم، اما بر‌می‌دارند / ارائه مدل جایگزین «بانک»
۱۸ بهمن ۱۳۹۶اعلام مسیرهای ده گانه راهپیمایی ۲۲ بهمن
۱۸ بهمن ۱۳۹۶به احترام آزادی؛ اقدام بی‌نظیر دولت که دیده نشد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۱۱۷۳۰۷:۳۰:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
انقلاب اسلامی چی برای مملکت و مردم داشته؟
ناشناس۲۴۱۳۴۸۱۱:۵۶:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
برای مردم دلار 4800 تومانی ! برای مقامات رفاه کامل
تبریزی۲۴۱۶۸۲۱۷:۱۰:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
سرکوب آزادی یادتون رفت که معنای انسان بودن رو که ارزشش به داشتن اراده و اختیاره کلا زیر سوال می بره.
ناشناس۲۴۲۱۳۵۱۰:۳۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
الان هم همه آزادند که هر چه دوست دارند در روزنامه ها بنویسند؟
دانشجوی آینده پژوهی هستم۲۴۱۱۹۳۰۸:۱۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
لطفا از بکار بردن کلماتی مثل آینده پژوهانه و نگاه آینده پژوهانه بپرهیزید چنین چیزی را من در این مطالعات ندیدم. سعید
حسین۲۴۱۱۹۸۰۸:۲۳:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خوب اسمون ریسمون بافتی!
حسام۲۴۱۱۹۹۰۸:۲۳:۳۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
عالی بود، سپاسگزارم
ناشناس۲۴۱۲۵۱۰۹:۲۹:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
اقای طالقانی فقط حکومت را در وجه سیاسی ان نقد میکنند فارغ از واقعیتهای اقتصادی و اجتماعی
ناشناس۲۴۱۲۶۰۰۹:۴۱:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
نهادهایی مانند بودجه، بانک، نظام تامین اجتماعی، صنعت، فرهنگ، قانونگذاری، قضا، و نهادهای امنیتی و سیاسی هنوز با روال فکر غربی اداره می‌شوند. خدا به داد برسه با شیوه های من در اوردی !!!
من۲۴۱۶۵۳۱۶:۴۰:۰۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
کاملا اشتباه می فرمائید
ناشناس۲۴۱۲۶۲۰۹:۴۲:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
رهبر انقلاب اسلامی مرد بزرگواری است که بسیاری از نادانان و منافقان تاب و تحمل او را ندارند و ولایت فقیه میراث گرانبهایی است که فقط کسانی که چشم بینا و دل بدون تعصب دارند قدرش را می‌دانند. خدا می‌داند اگر اختیار امور نظامی ما و تعیین راهبرد کلی کشور دست دیگران بود امروز چه سرنوشتی داشتیم.
ناشناس۲۴۱۶۲۹۱۶:۰۶:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
سلام برادر ارزشی
ناشناس۲۴۱۳۰۱۱۰:۴۵:۱۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
عالی .... جسارت نویسنده قابل ستایش است ... اگرچه چنانکه خود نوشته است مهمترین مساله شبکه سازی نخبگانی و تجهیر به پیشتاز ترین علوم در هر رشته است ... هیچکسی نمی تواند حق اندیشه ورزی سیاسی را از شیعیان منطقه اعم از فارس و عرب و ترک و ... سلب کند
حسین۲۴۱۳۵۹۱۲:۰۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
الف جان مرسی نظرات رو سانسور نمی کنی همین خواننده هات رو بسیار بالا میبره.
تبریزی۲۴۱۶۸۴۱۷:۱۱:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
سانسور هم کنن مشکلی نیست. منفی ها به اندازه کافی گویای نظر اکثریت مردم هستن.
خواننده۲۴۲۰۷۳۰۷:۰۴:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
با خیالت خوش باش
ناشناس۲۴۱۵۱۰۱۴:۲۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
قصه پردازی ضامن بقا نیست! با بود و بود وبود......... جهانی دگر در حال شدن است!
ناشناس۲۴۱۵۴۷۱۴:۵۰:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بیگ پیکچر خوبی بود!
حسین۲۴۱۷۰۳۱۷:۳۳:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
بابا انگلیسی!
ناشناس۲۴۱۶۲۰۱۵:۵۲:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
درک ژرف اندیشی و نگاه عمیق امام راحل و رهبر فرزانه ما ( که خدایا به سلامت دارش ) برای کسانی که دل به زندگی پرزرق و برق دنیا خوش کرده اند یا از دین جز پوسته ظاهری آنرا ندیده اند و باطن دین اسلام را که حیات طیبه دنیا و آخرت را در بر میگیرد باور نکرده اند , کار آسانی نیست و نباید از اینان جز طعنه و تمسخر توقع دیگری داشت . امید آنکه ما از ثابت قدمان راه ولایت باشیم و از منتظران قائم آل محمد (ص)
ناشناس۲۴۱۶۳۳۱۶:۱۲:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
به چشم کسانی که معصومین را به صورت اغراق امیز تعریف میکنند باید خاک پاشید
ناشناس۲۴۲۱۶۲۱۱:۱۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
توسعه با دید بسته منطقه گرایی نظیر احداث سد مقابل هر رودخانه فصلی یا جوی ابی یا احداث کارخانه سیمان یا احداث مجتمع فولاد در هر چارسوقی واقعا توسعه نام دارد؟ یا استهلاک وفرسایش منابه طبیعی؟ ویا برقراری کلاس دریک ساختمان روستایی بعنوا ن دانشگاه ودادن یک ورقه بدست جوانان امیدوار به عنوان متخصص بیکار ونهایتا استهلاک منبع انسانی و..............و. نه اینکه نمی توانیم! میتوانیم ولی................؟
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. زبان مادری و زبان رسمی

 3. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 6. چه ساعتی شام بخوریم؟

 7. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 8. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 9. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 10. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 11. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 12. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 13. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 14. ۷ نشانه پیش از بروز سکته مغزی

 15. ۱۱ بازیکن استقلال مقابل فولاد مشخص شدند

 16. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 17. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 18. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 19. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 20. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 21. ۱۹ کشوری که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم خود می‌دهند

 22. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 23. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

 24. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 25. جزئیات پخش کلاه قرمزی جدید در نوروز ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 4. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 5. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 6. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 7. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 8. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 9. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 10. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 11. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 12. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 13. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 16. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 21. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 22. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 23. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 24. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 25. زبان مادری و زبان رسمی

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 3. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 4. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 5. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 6. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 7. آیت الله مکارم شیرازی: دراویش اغتشاشگر کار داعشی‌ها را انجام دادند/ دراویش و وهابیان از جهاتی شبیه به هم هستند

 8. واکنش علی مطهری به نامه احمدی‌نژاد: آیا این اقدام تهدید قوه‎قضاییه به افشای حقایق نیست؟

 9. سخنگوی ناجا: ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند/ بررسی نحوه برخورد مامور پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 10. سخنگوی وزارت خارجه: قطعاً روزی خواهد رسید که عربستان با یک شکست مفتضحانه یمن را هم ترک خواهد کرد

 11. معمای نگرانی احمدی نژاد از پررنگ شدن سعید جلیلی

 12. ظریف: داعش زاییده حمله آمریکا به عراق است

 13. برگزاری آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر «بقایی»

 14. روزنامه جمهوری اسلامی: اگر اطلاعات احمدی نژاد درست است چرا به ان توجه نمی شود؟

 15. نبردهایی که «حاج قاسم» شخصا فرماندهی کرد

 16. اندراحوالات این روزهای احمدی‎نژاد؛ او از چه عصبانی است؟

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 4. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 5. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 6. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 7. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 10. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 11. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 12. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 13. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 14. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 15. آقازاده ای که آقازاده نبود

 16. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 17. ظریف در پایان سفرش به مونیخ: آنهایی که دنبال گفت‌وگو هستند جدیت در اجرای تعهدات قبلی‌شان را نشان دهند/ امیدوارم شایسته محبت‌های رهبری باشم/ کنایه به نتانیاهو و عادل الجبیر

 18. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 19. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 20. روایتی از ختم فرزند مسئولی که هیچ کدام از فرزندانش آقازاده نشدند  

 21. 201 نماینده مجلس اغتشاشات آشوبگران در خیابان پاسداران را محکوم کردند

 22. در خصوص برخورد هواپیمای تهران-یاسوج با کوه ابهاماتی وجود دارد/ فرضیه های مختلف درباره کاهش یکباره سه هزار پایی ارتفاع هواپیما

 23. کیهان:افرادی که به پرونده سیدامامی اعتراض می کنند،خودشان متهم امنیتی هستند

 24. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 25. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

آخرین عناوین