هتل بین المللی

«ازدواج بانوان ایرانی با اتباع خارجی» و سرنوشت فرزندان حاصل از آن آرزوی هویت در سرزمین مادری

محسن شهرابی فراهانی،   3961119140 ۴ نظر، ۸ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آرزوی هویت در سرزمین مادری

حضور جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور باثبات در منطقه‌ای پرتنش و مستعد بحران‌های متعدد، سبب شده تا مهاجرت به ایران، همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های مطرح برای مردم برخی از این کشورها مدنظر باشد. همچنین اشتراکات فرهنگی و مذهبی مردمان این کشورها با جامعه‌ی ایرانی، انگیزه مضاعفی برای مهاجرت به ایران پدید آورده است.

درواقع، شرایط نامساعد زندگی و وقوع جنگ در کشورهای افغانستان، عراق، سوریه و ... از یکسو و اشتراکات مذهبی، فرهنگی و نزدیکی جغرافیایی از سوی دیگر سبب شده است تا کشور ایران در دوره‌های متعددی پذیرای موج گسترده‌ای از مهاجرت اتباع این کشورها باشد.
یکی از اتفاقاتی که با حضور اولین موج ها مهاجران در کشور ایران بسیار متواتر به وقوع پیوست و ادامه پیدا کرد ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانستانی و عراقی بود. این ازدواج ها به خصوص در مناطق حاشیه ی شهرهای مختلف بسیار رواج پیدا کرد. برای طبقات پایین جامعه ی ایران و در خانواده هایی بسیار فقیر با چندین فرزند ازدواج آن ها با مردان افغانستانی موهبتی به شمار می آمد. این ازدواج ها به دلیل قوانین اقامت و تابعیت ایران بعدها باعث بسیاری از مشکلات برای جمعیت نسبتا بالایی از ساکنان کشور جمهوری اسلامی ایران شد.
در غیاب آمارهای رسمی، اخبار غیررسمی متعددی در مورد ازدواج اتباع خارجی(عمدتاً افغانستانی) با بانوان ایرانی منتشر می شود. آمار مشخص و دقیقی در مورد تعداد این‌گونه از ازدواج‌ها وجود ندارد. بدتر از آن، هیچ آمار دقیقی هم در مورد فرزندان حاصل از این نوع ازدواج‌ها وجود ندارد. برخی نهادها تعداد فرزندان حاصل از این نوع ازدواج‌ها را ۳۰۰،۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی -همچون آقای رضا شیران خراسانی- جمعیت فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان غیر ایرانی را بین ۸۰۰‌ هزار نفر تا یک‌میلیون نفر عنوان کرده‌اند.
در شرایط موجود، بسیاری از این ازدواجها به طور رسمی ثبت نشدهاند و قوانین جاری کشور، این ازدواج‌ها را شرعی اما غیرقانونی می‌داند. با توجه به این شرایط، مادران سرگردان ایرانی و فرزندان بی‌هویت با مشکلات و مسائل عمده‌ای مواجه هستند و آسیب های گوناگونی از این ازدواج ها پدید آمده است؛ با تحقیقات میدانی پیرامون این موضوع، مشکلات مختلف را میتوان در پنج گروه زیر طبقهبندی نمود:

مشکلات فرزندان حاصل از این ازدواج
مطابق قوانین کشور، فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با اتباع خارجی تا ۱۸سالگی بدون هیچ مدرک قانونی هستند و بعد از آن هم تنها می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی را پیگیری کنند. به عبارت دیگر، هیچ ضمانتی برای اعطای تابعیت پس از ۱۸‌سالگی و حتی شرایط مشخصی وجود ندارد. این فرزندان در مدرسه با انواع مشکلات تربیتی مواجه می‌شوند و در موارد متعدد نیز امکان ادامه تحصیل در مقاطع عالی برایشان مقدور نیست. نکته تاسف‌آور وضع موجود این است که در بسیاری از این خانواده‌ها مرد افغانستانی چند ده‌ سال است در ایران زندگی می‌کند، چند ده‌ سال است با همسر ایرانی خود ازدواج کرده و فرزندانی دارد که در ایران به دنیا آمده‌اند.
عدم‌ مسئولیت‌پذیری شوهر
در برخی موارد اتباع خارجی صرفا با انگیزه اخذ مجوز اقامت با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند، پس از چندین ‌سال زندگی با همسر ایرانی‌شان و حتی با وجود چندین فرزند، همه ‌چیز را رها کرده و به کشورشان برگشته‌اند. زن ایرانی نیز به دلیل این‌که به ازدواج غیر قانونی با تبعه خارجی تن داده است، از هیچ حمایتی از سوی دولت ایران برخوردار نیست. در این شرایط، زن ایرانی با یک ازدواج غیرقانونی ثبت‌نشده، چندین کودک بدون شناسنامه و بدون هیچ حمایتی سرگردان در اجتماع می‌شود.
مهاجرت زن ایرانی به افغانستان
در مواردی زنان ایرانی به دلایل مختلف (مشکلات تابعیت فرزندان در ایران، فقر، اخراج همسر و...) همراه با همسر خود به افغانستان مهاجرت کرده‌اند. زندگی در کشوری که همچنان به ثبات نرسیده است، برای این زنان بسیار سخت است. علاوه بر این، فرزندان آنها که در ایران به دنیا آمده‌اند، نیز شرایط زندگی خوبی را در افغانستان ندارند.
تنهاماندن زن ایرانی
در برخی موارد شوهر افغانستانی فوت می‌کند و زن ایرانی بدون هیچ حمایتی با چند فرزند بی‌شناسنامه و ازدواج ثبت‌نشده سرگردان می‌شود.
سوءاستفاده زن ایرانی
در برخی موارد هم این وضع به ضرر مرد افغانستانی تمام می‌شود. برخی از مردان افغانستانی که هیچ مدرک هویتی ندارند، حق ثبت دارایی‌ها به نام خود را ندارند. این افراد دارایی‌های خود (خانه، ماشین، حساب بانکی و...) را به نام زن ایرانی‌شان ثبت می‌کنند؛ در مواردی پیش‌آمده که همسر ایرانی همه دارایی‌ها را تصاحب کرده و مرد افغانستانی نیز به دلیل حضور غیرقانونی در کشور رد مرز شده است.
بسیاری از این ازدواج‌ها، غیرقانونی و بدون کسب مجوزهای دولتی صورت می‌گیرد. در واقع دختران ایرانی پس از تصمیم خود به ازدواج با اتباع خارجی، از مشکلات و عواقب این تصمیم مطلع می‌شوند. قوانینی که روزی با نیت حمایت از زن ایرانی وضع شده‌ است، اکنون بیشترین فشار را به زن ایرانی تحمیل می‌کند.
نکته دیگری که حایز اهمیت است، تغییرات در روندهای مهاجرتی دنیا و ساده‌شدن زندگی‌های بین‌المللی است. مهاجرت، یکی از شاخصه‌های کلیدی جهان به هم پیوسته‌ی امروز است. در دنیای امروز، جغرافیا و مرزهای جغرافیایی به یک مفهوم ذهنی تبدیل شده‌اند و مفاهیمی چون کشور و ملیت دچار تغییراتی بنیادین شده‌اند. کشورهای توسعه‌یافته، سیاست‌های متنوعی را برای افزایش مهاجرپذیری خود و بسترسازی برای حضور افراد از کشورهای مختلف طراحی می‌کنند.
قرن بیستم و بیست و یکم، قرن مهاجرت است. پیشرفت‌های بشر در حمل‌ونقل و ارتباطات باعث شد که مهاجرت انسان‌ها بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ باشد. با توجه به این شرایط، امروزه ازدواج‌هایی که در آن، زوجین ملیت یکسانی ندارند، امری بسیار معمول در جهان است. این در حالی است که قوانین موجود کشور هویت فرزندانی که از مادر ایرانی و در ایران متولد شده‌اند را به رسمیت نمی‌شناسد.
پیشنهاد راهکار: «احراز هویت» به جای «اعطای تابعیت»
در سالیان گذشته، چندین بار برای بهبود اوضاع این حوزه اقداماتی صورت گرفته‌است، اما هیچکدام از این تلاشها به فرجام خیر منجر نشد و حتی مواردی - مانند ماده واحد سال 1385- برگشت به عقب، محسوب میشود. در آخرین اقدام، یک فوریتی طرح اصلاح برخی قوانین مربوط به تابعیت از سوی دکتر شیران خراسانی(نماینده خراسان رضوی در مجلس) مطرح شد. بیش از 16 ماه از ارائه این طرح میگذرد، طرحی که همچنان در بلاتکلیفی به سر میبرد.
به طور کلی درباره ی این موضوع دو گزینه پیش‌ روی قانونگذار است. نخست آن‌که در ادامه راه سالیان گذشته، ازدواج‌های غیرقانونی و فرزندان بی‌هویت را افزایش دهیم و منتظر نسل جدیدی از این فرزندان باشیم. ۱۸‌ سال بی‌هویتی و سپس بلاتکلیفی برای این فرزندان و عدم دسترسی به اطلاعات این قشر از جامعه برای حاکمیت ارمغان این تصمیم در سالیان گذشته است.
گزینه دیگر اینکه، ازدواج‌ شرعی دختران ایرانی با اتباع خارجی را به رسمیت بشناسیم، هویت فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها را بپذیریم و با اصلاحات قانونی، تهدیدهای موجود را به فرصت تبدیل کنیم. فرصت‌های ناشی از حضور فرزندانی که در ایران و از مادر ایرانی متولدشده است و خود را متعلق به سرزمین مادری خویش می‌داند؛
در این راهکار، به‌تمامی فرزندان مادر ایرانی، یک کُد منحصربه‌فردی تخصیص داده شود و این به‌منزله شماره هویتی فرد، تلقی شود. این افراد، از حقوق شهروندی مشخصی برخوردار باشند و از خدمات عمومی موجود در کشور مانند حق ثبت ازدواج، حق ثبت دعاوی حقوقی، تحصیل، مجوز رانندگی، استفاده از پوشش‌های حمایتی قانون کار، اجازه استفاده از نظام بانکی و ... را به‌صورت مشروط برخوردار باشند. علاوه بر اینکه ارائه‌ی این خدمات، موجب جذاب شدن گزینهی حضور قانونی مهاجران در ایران میشود، زمینه‌ای را برای ثبت فعالیت‌ها و نظارت بر رفتار این اقشار(مانند شهروندان ایرانی) فراهم میکند. درواقع استفاده از خدمات ذکرشده سبب میشود تا به‌طور مداوم اطلاعات مفیدی از عملکرد آنها تولید و رصد شود. این راهکار علاوه بر پایان دادن به وضعیت غیرانسانی موجود، دغدغه نهادهای امنیتی کشور را نیز برطرف میکند.

 

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

هموطن۲۴۰۲۰۹۱۹:۵۰:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
واقعا خیلی غجیب است که مجلس نتوانسته این مشکل را حل کند ! گناه جرمهای برخی از هم زبان های افغان به گردن نمایندگان مجلس است، زیرا که اجازه تحصیل و تربیت و فرهنگ را در کودکی به انها نداده اند .
ناشناس۲۴۰۳۳۴۲۲:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
عالی. منصفانه و بی طرفانه بود
جهان وطن۲۴۱۲۰۲۰۸:۲۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
این راهکار هم به نفع ایران و هم به نفع انسانیت هست. جای خوشحالی داره که سایت «الف» این مطلب خوب را انتشار داده. بخش زیادی از این نگرش های غلط مردم به خاطر رفتارهای غیرانسانی رسانه های مختلف در چند سال اخیر بوده.
هادی تیموری۲۴۱۳۲۳۱۱:۱۹:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
تروخدا یه تصمیمی بگیرین ما اینجا ب دنیا اومدیم چرا حتی نمیتونیم ازدواج سالم داشته باشیم تقصیرمون چیه ک خودمون نتونستیم پدرمون وانتخاب کنیم چرا22ساله ک بلاتکلیفیم ترو قرآن یه تصمیمی بگیرین ما یارانه نمیخایم چ بار مالی برا کشور داره آخه
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!

 2. " چراغ‌بران" آئینی دیرینه اما ماندگار؛ چراغی که به دست سادات روشن می‌شود

 3. خانه مشروطیت یادگاری از دوران قاجار در قلب نصف‌جهان + عکس

 4. قوچان‌نژاد: می‌دانم پس از جام جهانی پیشنهادهای زیادی می‌رسد

 5. آزادی‌خواه: موسسات مالی و اعتباری نمونه‌ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

 6. نوروز؛ سنت زیبای مدرن

 7. برای کیفیت بنزین کشور هیچ‌کاری نمی‌توان کرد؟

 8. چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟

 9. شمارش معکوس برای جایزه اندرسن/ نوبل کوچک به ایران می‌رسد؟

 10. پیام نوروزی رئیس جمهور آلمان

 11. توصیه‌های ترامپ به بن سلمان برای مقابله با قدرت ایران

 12. برای چهار هنرمند متولد اسفند ماه

 13. راه‌آهن تهران کرمانشاه افتتاح شد /بلیت‌فروشی از ۵ فروردین

 14. غار سهولان؛ دومین غار بزرگ آبی ایران +تصاویر

 15. مقام معظم رهبری فردا در حرم امام رضا«ع» سخنرانی می‌کنند

 16. سخنگوی وزارت کشور خبر داد: آمادگی تمامی استان‌ها برای میزبانی مسافران نوروزی/ برگزاری جلسه ستاد تسهیل سفر به ریاست استانداران

 17. رونمایی از لباس های پرتغال برای جام جهانی + عکس

 18. ادعاهای خالد بن سلمان علیه ایران

 19. مهران غفوریان و مادرش در ویژه‌برنامه تحویل سال: آنقدر لاغر نمی‌شوم که دیگر به من نقش ندهند! +عکس

 20. نفت گران شد

 21. نخست‌وزیر چین: نبرد تجاری بین آمریکا و پکن برنده‌ای ندارد

 22. نخست‌وزیر چین: نبرد تجاری بین آمریکا و پکن برنده‌ای ندارد

 23. بالگردهای آمریکایی سرکردگان داعش را از حسکه سوریه خارج کردند

 24. چگونگی آزادی شاهزاده میلیاردر سعودی از زندان "بن سلمان"

 25. چگونه به احسن الحال برسیم؟

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 3. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 4. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 5. در تصادف پراید و هیوندا؛ هر پنج سرنشین پراید کشته شدند، سرنشینان هیوندا زخمی شدند

 6. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 7. تصاویری از بازگشت دو کاپیتان به تیم ملی فوتبال  

 8. آراستگی از اخلاق مومنان است  

 9. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 10. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 11. ترکیه: ماموریتمان در عفرین هنوز تمام نشده است

 12. آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

 13. دیدار پوتین و رقبا بعد از انتخابات  

 14. ترامپ: به اعدام برای فروشندگان مواد مخدر تمرکز می کنیم

 15. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 16. دی میستورا: سوریه شاهد تجزیه فاجعه بار است

 17. زمین لرزه 4.9 ریشتری کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند

 18. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 19. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 20. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 21. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 22. تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 23. تصویر متفاوت حمید فرخ‌نژاد روی پول هندوستان

 24. واکنش حماس به اتهامزنی محمود عباس

 25. تاکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 5. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 6. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. اسم این موزه چی بود؟  

 9. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 10. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 11. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 12. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 13. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 14. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 21. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 22. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 23. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های امروز

 1. " چراغ‌بران" آئینی دیرینه اما ماندگار؛ چراغی که به دست سادات روشن می‌شود

 2. خانه مشروطیت یادگاری از دوران قاجار در قلب نصف‌جهان + عکس

 3. آزادی‌خواه: موسسات مالی و اعتباری نمونه‌ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

 4. نوروز؛ سنت زیبای مدرن

 5. غار سهولان؛ دومین غار بزرگ آبی ایران +تصاویر

 6. سخنگوی وزارت کشور خبر داد: آمادگی تمامی استان‌ها برای میزبانی مسافران نوروزی/ برگزاری جلسه ستاد تسهیل سفر به ریاست استانداران

 7. بلند‌ترین پل معلق خاورمیانه در پلدختر؛ هیجان قدم زدن در ارتفاع ۸۵ متری+تصاویر

 8. توصیه‌های سازمان آتش‌نشانی به مسافران نوروزی

 9. تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ اول فروردین

 10. حضور رئیس جمهور در روستای زلزله زده میرمیروی شهرستان سرپل ذهاب/وعده ۶ ماهه روحانی برای تکمیل واحدهای مسکونی مناطق ‌‌زلزد‌ه‌زده

 11. پلیس: هموطنان زمان سفر را مدیریت کنند/ پیش بینی افزایش سفرها بعد از سال تحویل

 12. جزئیات ممنوعیت‌ و محدودیت‌های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش ۶.۳ درصدی ترددها

 13. حال و هوای نوروزی پایتخت رها شده از ترافیک و آلودگی هوا +عکس

 14. زمین لرزه ۴.۹ دهدشت تلفات انسانی نداشت

 15. چند درصد متقاضیان «وام ازدواج» نگرفتند؟

 16. تهران «گرم» می‌شود

 17. هشدارهای پلیس درباره کلاهبرداری مجازی در نوروز

 18. انتصابات آخر سالی در وزارت آموزش و پرورش

 19. رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

 20. ریگزار بشرویه؛ منطقه‌ای بکر و شگفت‌انگیز در دل کویر

 21. ترافیک نیمه سنگین در جاده‌های شمالی، تهران-قم و تهران-کرج

 22. شرایط جوی در اولین روز فرودین‌ماه/جزئیات پیش‌بینی آب و هوای کشور در ۱۴ روز تعطیلات نوروز

 23. خط هفت مترو تا خرداد ۹۷ افتتاح می‌شود

 24. ساعت10:40 سه شنبه/ ترافیک نیمه سنگین در آزادراه «قزوین-رشت»

 25. رانندگان قانونمند در ایام نوروز جایزه می‌گیرند

پربحث‌های دیروز

 1. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 2. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 3. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 4. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 5. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 6. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 7. دیدار رئیس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی‌نسب

 8. تلخ و شیرین سال 96  

 9. علائم و نشانه‌های مصرف مواد مخدر چیست؟

 10. ترافیک نیمه سنگین در جاده‌های شمال

 11. آخرین انتصابات سال ۹۶ آموزش‌ و پرورش

 12. پشت پرده کثیف قنادی‌ معروف تهران   

 13. پیش‌بینی هواشناسی درباره روزهای ابتدایی سال 97

 14. بازسازی تیتراژ خاطره‌انگیز "خونه مادربزرگه"  

 15. رکورد معاینه فنی شکسته شد

 16. درخواست وزیر راه درباره تخلفات نوروزی ناوگان اتوبوسرانی

 17. نحوه حمایت از پیام رسانهای بومی تشریح شد/ معرفی ۵ پیام رسان داخلی

 18. محور کرج به چالوس یک‌طرفه شد

 19. پیش‌بینی هوای کشور در هفته اول فروردین ۹۷

 20. طرح نمایندگان برای برگزاری قانونی تجمعات با ۷۰ امضاء

 21. اتفاق عجیب در شهرداری تبریز؛ پرداخت حقوق به کارمندانی که اصلا سر کار نمی‌آیند!

 22. افزایش ساعت کاری مترو فرودگاه امام خمینی (ره)

 23. وزیر بهداشت: منتقدان ما بدانند گوش شنوایی داریم / نظر هاشمی درباره شخصیتها از شریعتی تا احمدی نژاد

 24. توصیه‌های رهبر معظم انقلاب درباره استفاده از ماه رجب + جدول

 25. چرا باید سفر کرد؟ بلیط هواپیما چارتر ارزان از کجا بخریم

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 2. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 3. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 4. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 5. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 6. روایت نجفی از دلیل اصلی استعفایش

 7. بررسی استعفای نجفی پشت درهای بسته

 8. خیابان نفت به نام مصدق نامگذاری شد

 9. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 10. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 11. واکنش وزیر ارتباطات به شایعه قطع دائم تلگرام  

 12. یک عضو شورای شهر استعفای نجفی شهردار تهران را تکذیب کرد   

 13. دادستان کل کشور: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرائم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد

 14. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 15. دستور برکناری شهردار تهران از اتاق فکر اصلاح‌طلبان صادر شد

 16. جمعیت کشور از مرز ۸۱ میلیون نفر گذشت

 17. توضیح سراج درباره طرح ترافیک جدید و سود‌های سپرده ۲۰ درصدی

 18. نماینده مجلس: متکدیان پایتخت روزانه ۳ تا ۴ میلیون تومان درآمد دارند

 19. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 20. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 21. خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شد

 22. رحمانی فضلی: نهادهای بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر کوتاهی کرده اند

 23. بطحایی: آموزش و پرورش در عملیاتی کردن سند تحول ضعیف بود

 24. کاهش تعداد مصدومان و موارد بستری در شب چهارشنبه آخر سال

 25. آیت الله مکارم شیرازی: سپاه و بسیج باید همراه روحانیت باشند/هشدار نسبت به خطر فضای مجازی

آخرین عناوین