سوله‌ای در بیابان‌های وان؛ اسارتگاه ۱۸۰ دختر و پسر

گروه حوادث الف،   3961117065 ۱ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سوله‌ای در بیابان‌های وان؛ اسارتگاه ۱۸۰ دختر و پسر

سرگذشت محمدامین و امیرحسین تلخ و دردناک است. آنها ۲دانش‌آموز ۱۳و ۱۵ساله هستند که چند‌ماه پیش فریب جوانی افغان را خوردند و به امید پولدار شدن و رسیدن به زندگی رویایی تصمیم گرفتند راهی اروپا شوند.

هر دو بدون مشورت با خانواده‌هایشان در یکی از روزهای آذرماه با مرد افغان همراه شدند تا طبق برنامه با عبور از مرز به ترکیه و از آنجا به اروپا بروند اما همه‌‌چیز آنطور که تصور می‌کردند پیش نرفت. پسران نوجوان در ترکیه به قاچاقچیان انسان فروخته شدند، روزهای سخت و وحشتناکی را در سوله‌ای بزرگ زندانی بودند،

همشهری: برای رسیدن به مقصد مجبور به بیشتر از 60 ساعت پیاده‌روی در میان برف‌ها، آن‌هم با یک جفت‌ دمپایی شدند و در نهایت نیز فهمیدند که قاچاقچیان آنها را گروگان گرفته و برای آزادی‌شان از خانواده‌هایشان پول می‌خواهند. اما آنها با نقشه‌ای حساب شده و با خوش‌شانسی زیاد توانستند از دام قاچاقچیان فرار کنند و پس از بیشتر از 2ماه دوری به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند. روز گذشته آنها برای طرح شکایت از قاچاقچیان راهی دادسرای جنایی تهران شدند و این فرصت مناسبی بود تا در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری از جزئیات روزهای سختی بگویند که بر آنها گذشت.

«وقتی در ترکیه بودیم، کاملا ناامید شده بودیم و باورمان نمی‌شد زنده بمانیم.» این نخستین جمله‌ای است که 2پسر نوجوان به زبان می‌آورند.

 • چه شد که به فکر رفتن به اروپا افتادید؟

امیرحسین:‌ فریب خوردیم. مجیب همکلاسی ما بود. او هم اهل افغانستان بود. با هم دوست بودیم و هر وقت مدرسه تعطیل می‌شد به ساختمان نیمه‌کاره‌ای می‌رفتیم که او در آنجا کار می‌کرد. در همین رفت‌وآمدها با جوانی به نام احمد که از همشهریانش بود، آشنا شدیم. او به ما وعده کار خوب و زندگی بهتر در ترکیه و اروپا را داد. می‌گفت وضع مالی‌تان از این‌رو به آن رو می‌شود و می‌توانید ماشین مدل بالا و خانه لوکس بخرید. من و محمدامین هم وسوسه شدیم و تصمیم گرفتیم همراه احمد به ترکیه برویم.

 • چرا به خانواده هایتان حرفی نزدید؟

امیرحسین: چون احمد به ما گفت به خانواده‌هایتان حرفی نزنید. می‌گفت آنها اگر متوجه شوند به شما اجازه رفتن نمی‌دهند. ما هم حرفی نزدیم و فقط با برداشتن مدارکمان از خانه بیرون رفتیم. پیش خود گفتیم وقتی به ترکیه رسیدیم به آنها زنگ می‌زنیم. نمی‌دانستیم که قرار است زندانی شویم.

 • چقدر برای رفتن به ترکیه به احمد پول دادید؟

اصلا پولی از ما نگرفت.

 • کی راه افتادید و کی به ترکیه رسیدید؟

امیرحسین: از تهران که دهم آذرماه حرکت کردیم، با یک خودروی سمند به همراه احمد و راننده تا ارومیه رفتیم. آنجا پیاده شدیم و سوار یک پرشیای سفیدرنگ شدیم و تا مرز رفتیم. بعد از آن شرایط سخت‌تر شد. هوای سرد و راه کوهستانی و صعب‌العبور پیش رویمان بود.

به ما گفتند کفش‌هایتان را در بیاورید چون باید پیاده‌روی کنیم. یک جفت دمپایی به ما دادند و گفتند با کفش نمی‌توانید از موانع عبور کنید. لب مرز که رسیدیم احمد به همراه چند نفر دیگر بود که به‌نظر می‌رسید ایرانی هستند. در میان برف با دمپایی پیاده رفتیم، چیزی حدود 64ساعت پیاده‌روی کردیم تا به یک کوه رسیدیم. همان موقع نظرم عوض شد و گفتم که می‌خواهیم به خانه برگردیم اما با اسلحه تهدیدمان می‌کردند و ما چاره‌ای جز سکوت نداشتیم.

 • بعد چه شد؟

محمد امین: بالای یک کوه رسیدیم و گفتند اینجا مرز ایران و ترکیه است. از آنجا ما را سوار یک ون کردند و دیگر چشمانمان را بستند. ما متوجه نشدیم کجا می‌رویم اما بعدا شنیدیم که ما را به بیابان‌هایی حوالی شهر وان ترکیه بردند. آنها ما را در یک سوله بزرگ زندانی کردند.

 • چند نفر داخل سوله بودند؟

امیرحسین: بیش از 100دختر و حدود 70تا 80‌ پسر. سوله مانند زندان بود. اتاق اتاق بود و هر اتاق 4یا 5متری بود. داخل هر اتاق چند نفر زندانی بودند. اغلب گروگان‌ها نوجوان و اهل افغانستان، پاکستان و کشورهای اطراف بودند.

 • چند روز آنجا زندانی بودید؟

امیر حسین: بیش از 55روز. افراد زیادی بودند که در آنجا نگهبانی می‌دادند و تمامشان مسلح به کلت و کلاش بودند.

 • در مدتی که زندانی بودید، وضعیت‌تان از نظر غذا و بهداشت چطور بود؟

امیرحسین: روزی یک تکه نان و مقداری آب غذای ما بود. وضعیت بهداشتی هم که هر2‌روز یک‌بار اجازه می‌دادند به دستشویی برویم و اگر موقعیت اورژانسی پیش می‌آمد مجبور می‌شدیم داخل سوله کارمان را انجام دهیم. حمام رفتن هم که تعطیل بود و در این مدت اصلا ما را به حمام نبردند. تنها این نبود آنها ما را شکنجه هم می‌دادند.

 • چرا؟

محمد امین: همه را کتک می‌زدند. هربار که حرف می‌زدم و بی‌تابی می‌کردم با مشت و لگد کتکم می‌زدند. شرایط خیلی بدی بود. دلم برای خانواده‌ام تنگ شده بود و آرزویم این بود که آزاد شوم و به خانه برگردم. حتی از ما در آن وضعیتی که کتکمان می‌زدند عکس می‌گرفتند تا برای خانواده‌هایمان بفرستند و از آنها اخاذی کنند.

 • از خانواده‌تان خبر نداشتید؟

امیرحسین: بعدا فهمیدم در زمانی که ما گروگانشان بودیم، با پدرم تماس گرفته‌اند و برای آزادی ما درخواست 50هزار دلار کرده‌اند. پدرم هم ماجرا را به پلیس خبر داده و ماموران برای پیدا کردن ما و آزادی‌مان وارد عمل شده بودند.

 • چه شد که آزاد شدید؟

امیرحسین: هر بار که گروه جدیدی از دختر و پسران فریب‌خورده‌ای مانند ما را به داخل سوله می‌آوردند چند نفر را با خود می‌بردند. بالاخره نوبت به من و محمد امین رسید. ما را سوار ماشین کردند و به آنکارا بردند. احمد و فردی دیگر همراهمان بودند. آنها تهدید کردند که اگر در بین راه خطایی از ما سر بزند، ماشه را می‌کشند و ما را به قتل می‌رسانند.

قرار بود ما را به استانبول ببرند. وقتی به ترمینال آنکارا رسیدیم، من به سرم زد که هر طور شده از دستشان فرار کنم. احمد کنار ما بود و فرد دیگر به‌دنبال اتوبوس بود تا هماهنگی‌های لازم را برای انتقال ما انجام دهد. با خود گفتم هرچه باداباد یا می‌میریم یا نجات پیدا می‌کنیم.

با اینکه می‌دانستم احمد مسلح است، شروع کردم به داد و فریاد. محمد امین ترسیده بود و احمد تهدید می‌کرد که اگر سکوت نکنم ما را می‌کشد. خوشبختانه چند نفر که آنها هم اهل افغانستان بودند متوجه شدند که ما را گروگان گرفته‌اند. چون مابقی ترکیه‌ای بودند و زبان ما را متوجه نمی‌شدند. همان افغان‌ها به کمک ما آمدند. احمد و همدستش با دیدن این صحنه قصد فرار داشتند که احمد را گیر انداختند.

بعد هم من، محمدامین و احمد را به خانه‌شان که چسبیده به ترمینال بود بردند. در آنجا از احمد اعتراف گرفتند و او گفت با یک باند بزرگ قاچاقچیان انسان کار می‌کند. او می‌گفت دختران و پسران را فریب می‌دهند و پس از زندانی‌کردن در سوله، طعمه‌هایشان را به افراد دیگر می‌فروشند تا هم از آنها بیگاری بکشند و سوءاستفاده کنند و هم با کشتن آنها اعضای بدنشان را بفروشند. احمد گفت ما را به فردی در استانبول به قیمت 400هزار لیر فروخته و قرار بوده ما را تحویل آن فرد بدهد.

خدا می‌داند که اگر ما را تحویل آن فرد می‌دادند چه بلایی سرمان می‌آمد. مردان افغان که نجاتمان داده بودند می‌خواستند ما را به سفارت ایران ببرند و احمد را هم تحویل بدهند اما او از غفلت آنها استفاده کرد و توانست از پنجره خانه آنها که طبقه چهارم بود فرار کند. اما نمی‌دانیم چطور فرار کرد و سالم ماند یا نه. فقط دیدیم که داخل اتاق نیست و پنجره‌ها هم باز است.

 • بعد چه شد؟

امیرحسین: بعد ما را تحویل سفارت دادند و به ایران برگشتیم حالا هم زنده ماندنمان را معجزه خدا می‌دانیم. آرزویمان این است که بقیه گروگان‌ها هم آزاد شوند و پلیس تمام اعضای این باند را دستگیر کند. اما می‌خواهم به همسن و سال‌های خودم هشدار بدهم که هرگز فریب وعده‌های رنگین افراد غریبه را نخورند و اگر قرار است کاری را انجام بدهند با خانواده‌هایشان مشورت کنند و آنها را در جریان قرار بدهند تا مانند ما دچار سرنوشتی وحشتناک نشوند. چراکه اگر ما از دست آنها فرار نمی‌کردیم خدا می‌داند که چه حادثه وحشتناکی در انتظارمان بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۷۷۱۱۲۳:۴۱:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
بابا صد رحمت به ایران
بامیلوسفرستان

پربحث‌های امروز

 1. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 2. مرگ بر آمریکا گفتن ظریف  

 3. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 4. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 5. برگزاری اولین نشست کمیسیون برجام بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای/ دلیل حضور آمانو در جلسه امروز/ ایران برای اروپا زمان تعیین کرد

 6. واعظی: مواضع امارات در قبال کشورمان صحیح نیست

 7. جزئیات تصادف الله‌کرم از زبان خودش/ آمبولانسهایی که بجای الله‌کرم مجروحان دیگر را منتقل کردند

 8. هشدار شدید تخت‌روانچی به اروپا

 9. شعار ایران در جام‌جهانی مشخص شد

 10. کره‌شمالی: هم‌چنان آماده‌ایم با آمریکا مذاکره کنیم/ به دنبال ارتباط بیشتر هستیم

 11. واکنش کره شمالی به تصمیم ترامپ در لغو دیدار با «کیم جونگ اون»

 12. سوزاندن اعضای "فرقه داودیه" توسط FBI + عکس

 13. حجت‌الاسلام پناهیان: شعار مرگ بر آمریکا باعث ریشه کن کردن فقر می‌شود

 14. چه خوب است کی‌روش بعد از جام جهانی برود

 15. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 16. قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه‌های آمریکاست

 17. آیا تیام در استقلال می‌ماند؟/ او برای تفریح راهی کویت شده

 18. نقوی‌حسینی: آمریکا سیاست چماق و هویج را درباره ایران در پیش گرفته است

 19. قول و قرارهای اروپا قابل اعتماد نیست/اروپایی‌ها هیچگاه در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقاومتی جدی انجام نکردند/ برجام با حیثیت اروپا گره خورده است

 20. مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد 

 21. محمد صلاح در فینال لیگ قهرمانان روزه نمی‌گیرد

 22. کدام چهره‌های اصلاح‌طلب در جلسه اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حضور داشتند؟ +عکس

 23. نماز " تراویح" تا " یارمضان"؛ رسوم کهن ترکمن‌ها در ماه رحمت الهی+فیلم

 24. تیم ملی ترکیه با ۷ بازیکن بدون بازی ملی مقابل ایران!

 25. صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 3. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 4. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 5. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 6. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 7. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 8. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 9. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 10. از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار   

 11. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 12. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 13. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 14. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 15. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 18. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 19. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 20. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 21. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 22. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 23. شهری که دیگر شهر نشد  

 24. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 25. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 2. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 3. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 4. تایید قصور پزشکی در مرگ زن ساروی

 5. دردسرهای که بلندحرف زدن در تاکسی برای زن جوان ایجاد کرد

 6. آتش‌سوزی مرگبار در خیابان جمهوری

 7. چهار پیکر کامل از سانحه هوایی تهران-یاسوج کشف شد

 8. قتل مرد جوان توسط 2 نوجوان در تهران

 9. تعداد فوتی‌ها و مصدومین سیل شمیران به ۷ نفر رسید

 10. خواستگار نوجوان، دختر ۱۲ ساله را ربود

 11. مسمومیت ۲ نوجوان در اصفهان با مصرف قارچ‌های سمی

 12. اخاذی تلگرامی از زن جوان

 13. پشت پرده خفتگیری‌های شبانه روی پل‌های هوایی

 14. پزشکان مادر بیمار و نوزادش را در اقدامی کم سابقه از مرگ نجات دادند

 15. تبرئه پسر مجنون در قتل مادر

 16. مردم از سفر به لواسانات خودداری کنند

 17. بیمارستان‌ها در این فصل آماده پیوند کبد باشند/ خطر رویش قارچ سمی همه کشور را تهدید می‌کند+عکس

 18. سانحه رانندگی ۸ کشته و مجروح بر جای گذاشت

 19. ۱۴ مقصر اصلی حادثه «پلاسکو» معرفی شدند

 20. ۶ مصدوم در سیل لواسان و فشم/ تلاش صدها نفر برای بازگشایی جاده‌ها

 21. مرگ تلخ دانش‌آموز تیزهوش مازندرانی بر اثر ایست قلبی

 22. ریزش کوه در جاده چالوس 4 نفر را به شدت مصدوم کرد

 23. صاعقه موجب مرگ چوپان شد

پربحث‌های هفته

 1. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 2. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 3. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 4. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 5. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 6. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 7. متهم به آزار شیطانی ۶ زن: به دنبال انتقام‌گیری بودم + عکس

 8. مرگ دلخراش آتش‌نشان فداکار در حوضچه آب جوش

 9. دستگیری زوجی که کودکی را در حرم دزدیدند + تصاویر

 10. دستگیری عاملان تیراندازی در اهواز

 11. تایید قصور پزشکی در مرگ زن ساروی

 12. دردسرهای که بلندحرف زدن در تاکسی برای زن جوان ایجاد کرد

 13. جزئیات هواپیما ربایی در آسمان ایران

 14. جزئیاتی از تیراندازی مقابل دادگاه اهواز + فیلم

 15. مرگ قاتل در زندان

 16. ترفندهای غیراخلاقی برای اغفال دختران جوان

 17. قتل ۸ زن با طناب سفید!

 18. ثلاث یک قدم مانده به چوبه دار/ دعوت از خانواده شهیدان ناجا برای حضور در دادسرا 

 19. قتل وکیل دادگستری در لنگرود

 20. میهمانی شبانه رنگ خون گرفت

 21. قتل در جشن آزادی مجرم حرفه‌ای از زندان

 22. ضربات چاقو جان وکیل ۴۵ ساله را گرفت

 23. گروگانگیری مرگبار در شرق مسکو

 24. دستگیری قاتل پسر دایی پس از ۲۵ سال

 25. قتل جوان ۲۱ ساله به دست همسایه

آخرین عناوین