دانش آموزان امسال حدود دو هفته کمتر از روزهای مصوب به مدرسه می‌روند بنویسید سال‌تحصیلی بخوانید سال تعطیلی

گروه اجتماعی الف،   3961117045 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
بنویسید سال‌تحصیلی بخوانید سال تعطیلی

یک روز تعطیلی برای بارش شدید برف، روزهای دیگر تعطیلی برای آلودگی هوا، روز دیگر تعطیلی برای تعمیرات مدرسه و روزهای دیگرش تعطیلی برای جلسه اولیا و مربیان، این‌ها داستان هر روزه مدرسه رفتن دانش‌آموزان است.

 هر روز دانش‌آموزان برای دلیلی از رفتن به درس منع می‌شوند و از فضای آموزشی دور می‌افتند. حال آنکه بر طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، در سال تحصیلی 97-96 دانش‌آموزان باید 185 روز به مدرسه بروند، تعداد روزهایی که البته با تعطیلات بی‌شمار، تعداد آن، به کمتر از این‌ها می‌رسد.

 طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در تیرماه امسال، از اول مهرماه امسال تا شهریورماه سال بعد (سال 1397)، یک سال تحصیلی محسوب می‌شود. طبق همین قانون دانش‌آموزان باید 37 هفته یعنی مدت 185 روز به مدرسه بروند. با نگاه به تقویم سالانه کشور، اما خلاف این مطلب را نشان می‌دهد؛ دوره زمانی تحصیل دانش‌آموزان معمولاً کمتر از این عدد است. آموزش رسمی برای دانش‌آموزان در سه ماهه تابستان و 13 روز نوروز، تعطیل است. دانش‌آموزان در سال تحصیلی 97- 96 و در بازه زمانی ابتدای مهرماه تا پایان خردادماه 72 پنجشنبه و جمعه پیش‌رو دارند، به اضافه این‌ها 12 تا 13 روز تعطیلی رسمی در سالنامه 97-96 کشور وجود دارد. این یعنی در مجموع دانش‌آموزان 173 تا 172 روز به مدرسه می‌روند. این‌ها البته همه به جز تعطیلات غیر پیش‌بینی شده است. در تاریخ سالانه آموزشی کشور، هفته‌ای حداقل یک روز به خاطر آلودگی هوا، یخبندان و برنامه‌های فوق‌برنامه مدارس، کلاس‌های درس تعطیل می‌شوند، با یک حساب سر انگشتی تعداد روزهایی که دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند، کمتر از حتی 172 روز خواهد بود. به اضافه همه تعطیلاتی که در تقویم به رنگ قرمز درآمده‌اند و تعطیل‌اند، دانش‌آموزان در اردیبهشت‌ماه و زمان شروع امتحانات آخر سال، زودتر از موعد تعطیل می‌شوند تا برای درس خواندن خود را آماده کنند. با همه این تعطیلی‌های رسمی کشور که در تقویم وجود دارند و خیلی‌ها از آنها با نظر مدیر مدارس تعیین می‌شوند، خردادماه و روزهای امتحان نیز جزو سالنامه آموزشی دانش‌آموزان است. در قانون نانوشته مدارس، بسیاری از دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تا قبل از روز 31 خردادماه امتحانات خود را تمام می‌کنند، بسیاری از آ‌نها حتی کارنامه‌ها و نتایج آموزشی سالانه خود را هم دریافت کرده‌اند. همه این‌ها نقض مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش درباره ساعت
آموزشی است.

مجلس مخالف است
 آقای «مهدی نوید ادهم» دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در تیرماه امسال، بعد از مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و تعیین ساعات آموزشی کشور، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «ما برای حل این مشکل لایحه‌ای را در دولت تنظیم و به مجلس ارسال کردیم، از مجلس خواستیم تا محدودیت زمانی مربوط به آغاز و پایان سال تحصیلی که از سوی مجلس در سال 76 گذاشته شده و از اول مهرماه شروع می‌شود و تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه دارد را بردارد که مجلس با تغییر این قانون موافقت نکرد.» این‌ها البته تنها مصوبات و لوایحی نبودند که شورای عالی آموزش و پرورش تنظیم کرده است. تغییر تعطیلات مدارس، لایحه‌ای که از طرف شورای عالی آموزش و پرورش به مجلس تقدیم شد. اتفاقی که در نهایت در صحن علنی مجلس رد شد. شورا راهکارهای دیگری هم برای بهبود ساعات آموزشی دارند. تنظیم محتوای کتب درسی از کارهایی است که شورا به آن به شدت تاکید دارد. هر چند که کارشناسان آموزشی کشور تنها راه رفع مشکلات آموزشی کشور را عمل به سند تحول آموزشی کشور می‌دانند، در آموزش و پرورش، طرفداران سند 2030، هنوز بر آن تاکید دارند.

اولویت ما فرهنگ نیست
 دکتر سعید تقی آبادی، کارشناس حوزه آموزش و پرورش و از مدیران پیشین آموزش و پرورش تهران است. او در گفت‌وگو با «صبح نو»، درباره کاهش زمانی آموزشی که در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش وجود دارد، می‌گوید: «قاعده این است که اگر کلاسی تعطیل می‌شود، برای این که استاندارد رعایت شود، جبران آن ساعت توسط مدرسه انجام شود. این جبران البته، عملاً انجام نمی‌شود و متاسفانه در مسائل آموزشی و تربیتی تاثیر دارد. درواقع آموزش و پرورش است که قربانی می‌شود. اگر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، اگر سرما وجود دارد، ساده‌ترین راه در جامعه و امر آموزش انتخاب می‌شود و آن تعطیلی است.» تقی‌آبادی معتقد است که همه چیز به هم مرتبط است. او توضیح می‌دهد: «راه‌حل اصلی این است که حمل و نقل عمومی را تقویت کنیم و اگر پیش‌بینی می‌شود که آلودگی هوا داریم، همه با حمل و نقل عمومی تردد کنند. به نظر می‌رسد تا زمانی که زیرساخت‌ها را نتوانیم برای کلان شهرها آماده کنیم، باید شاهد نادیده گرفتن حقوق دانش‌آموزان باشیم. این شایسته نظام اسلامی نیست که ما از ساعات آموزش دانش‌آموزان کم بگذاریم و در عین حال آن را هم جبران نکنیم.» کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش البته دلیل نادیده گرفتن حقوق دانش‌آموزان را مساله مهمی از طرف دولتمردان می‌داند: «آموزش برای دولت‌ها به فراموشی سپرده شده است. برای دولت‌ها آموزش مهم نیست. بعد از انقلاب، بعد از گذشت چند دوره، امر فرهنگ و آموزش، جزو اولویت‌های دولت‌ها نبوده است.

در حال حاضر اقتصاد و سیاست اولویت است. در دولت قبلی عدالت اولویت بود. در دولت قبل، توسعه سیاسی، در دولت قبل سازندگی، جزو اولویت‌ها بوده‌اند. فرهنگ و آموزش اولویت اصلی جامعه ما نیست. طبیعی است که ما شاهد این موضوعات و مشکلات در امر آموزش باشیم.» او توضیح می‌دهد: «اگر قرار است که مشکلات جامعه حل شود، مشکلات آموزش‌وپرورش باید حل شوند. آموزش و پرورش درمانگاه اضلاع جامعه، اقتصاد و سیاست در آموزش و پرورش است. تا وقتی دولت‌ها اولویت اصلی‌شان فرهنگ و تعلیم و تربیت جامعه نباشد، همراه با این مشکلات، مواجه هستیم.»

به معلم‌ها بدهکارند
 بعد از هر تعطیلی که دانش‌آموزان و مدیران مدارس حمل می‌کنند، بحث کلاس‌های جبرانی و ساعات اضافه برای کار در مدرسه مطرح می‌شود. رییس پیشین آموزش و پرورش منطقه هشت تهران، با اشاره به ساعات جبرانی مدارس توضیح می‌دهد: «چیزی به نام جبرانی در مدارس وجود ندارد. زمانی که یک روزی تعطیل شد، مدیری که باید جبرانی بگذارید، باید حق‌الزحمه معلمان را تامین کند. در حال حاضر بیش از 5 هزار میلیارد تومان با کسر بودجه مواجه است، مدیران نمی‌توانند هزینه دیگری را متحمل شوند. این هزینه‌ای است که دولت ایجاد می‌کند. زمانی که روزی تعطیل می‌شود، باید منابع مالی آن هم در نظر گرفته شود، باید پیش‌بینی مالی صورت بگیرد. باید این جبران شکل بگیرد. از 5 ماه پیش تاکنون که با شما صحبت می‌کنم، معلمان، حقوق حق‌التدریس خود را دریافت نکرده‌اند. آیا با این اوصاف می‌شود، مساله دیگری را درست کرد؟ اگر دولت پیشنهادی را می‌دهد، باید بودجه را هم تامین کند. اگر شورای عالی آموزش و پرورش جبرانی را در نظر گرفته است، حتماً منابع آن را در نظر گرفته‌اند. اگر هم مجلس تصمیم بر ساعت جبرانی گرفته است، منابع آن باید در نظر گرفته شود. چند سالی است که ما حتی حق تصحیح اوراق امتحانی را به معلمان واریز نکرده‌ایم. ما حقوق عادی معلمان را هم پرداخت نکرده‌ایم، حال انتظار داریم که حقوق جبرانی دانش‌آموزان را پرداخت کنیم.»

تقی آبادی معتقد است که تنها راه مهیا کردن زیرساخت‌هاست: «اگر سرمایی داریم، اگر آلودگی هوایی داریم اگر زلزله داریم، باید زیرساخت‌ها مهیا باشد. چرا ما برای یک برف، چند روز تهران دچار تلاطم شود، نه فقط در امر تعلیم و تربیت، بلکه در همه بخش‌ها. این نشان می‌دهد که ما آمادگی مقابله با بحران‌ها را نداریم. اگر این را درست کنیم، دیگر نیازی نیست که به این فکر کنیم که بودجه‌ای را مصوب کنیم برای جبران.»

باید تغییر کنیم
 یکی از راهکارهای شورای عالی آموزش و پرورش درباره حل مشکلات ساعات آموزشی، تغییر ماهیت و محتوای کتب درسی در مقاطع مختلف است. تقی‌آبادی با اشاره به سند تحول آموزش و پرورش می‌گوید: «مطالبه مقام معظم رهبری، مطالبه به حقی از آموزش و پرورش است. بحث تحول بنیادین از گذشته به این شکل بوده است که دانش‌آموزان را به سمت فکر محوری ببریم. در حال حاضر، آموزش ما، بر مبنای حفظ محوری است. دانش‌آموز، انبار و صندوقچه اطلاعات شده است. این شکل آموزش دردی را از جامعه دوا نمی‌کند. ما اگر می‌خواهیم، یک دانش‌آموز کارآفرین داشته باشیم، اگر می‌خواهیم، یک شهروند، متناسب با حاکمیت دینی در عرصه‌های تربیتی و در طیبه اسلامی داشته باشیم، باید دانش‌آموزان را استدلالی تربیت کنیم. برای اینکه دانش‌آموز استدلالی تربیت شود، لازم نیست که این همه اطلاعات به ذهن او منتقل شود. ما باید محتوای تدریس را عوض کنیم، باید محتوا استدلالی شود. با این کار می‌توانیم حجم دروس را کم کنیم. حجم بالای دروس باعث شده است که دانش‌آموزان از این حجم اطلاعات فراری شوند.» کارشناس آموزش و پرورش معتقد است: «لازم است که بر روی محتوای درسی، بازبینی داشته باشیم. البته باید دقت داشته باشیم که این بازبینی بر روی موازین ارزشی و فرهنگی ایجاد نکند.» او مثال می‌زند: «به طور مثال در پایه دوم، مبانی ارزشی در رابطه شهادت را حذف کردیم. در پایه نهم، اتفاقی که در طبس افتاد و اقتدار نظام جمهوری اسلامی بود را حذف کردیم. اگر قرار است به بهانه تغییر محتوای درسی، عزت، اقتدار و داشته‌هایمان را حذف کنیم و در جهت انتظار غرب حرکت کنیم، آنچه که سند 2030، مدنظر داشت، این به نظرم به صلاح نیست. محتوای کتب درسی باید متناسب با فرهنگ، ملیت، سنت و دین تغییر کند. ما باید در محتوای کتب درسی دقت کنیم. این امر مهم بر عهده مرکز پژوهش کتب درسی آموزش و پرورش است که در هر صورت به حال خود رها شده است.»

باید پایلوت تهیه کنیم
 یکی از پیشنهاداتی که درباره تعطیلات و سامان دادن به ساعات آموزشی در روزهای گذشته مطرح شده بود، تغییر ساعات آموزشی و تعطیلات زمستانه بود. اتفاقی که البته از طرف مجلس رد شد. کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به نظر مجلس توضیح می‌دهد: «تجربه شخصی من در این سال‌ها در این باره چیز دیگری می‌گوید. ما سه ماه تعطیلی و برای بعضی از مقاطع حتی چهار ماه تعطیلی داریم. دانش‌آموزان مدت زمان زیادی را از تحصیلی دور می‌مانند. برای تعطیلی مدارس در شهرهایی باید کار کارشناسانه انجام شود و به نکاتی درباره اقلیم آن منطقه به عنوان مثال باید توجه شود. باید توجه داشت که از این نگاه کارشناسانه چه نتیجه‌ای گرفته می‌شود. بد نیست که ما در زمستان یک تعطیلی دو هفته‌ای داشته باشیم. مدت تحصیل از زمستان تا خرداد یک مقداری طولانی است و مدت تعطیلی تابستانه هم طولانی است. اگر این توزیع شود، به نظرم نتیجه بهتر خواهد بود. نظر من مانند نمایندگان مجلس نیست. برای اینکه یک دفعه‌ای هم کاری نکنیم، بهتر است که یک پایلوت برای اقلیم‌های متفاوت در کشور در نظر گرفته شود تا بعد نتیجه را به صورت علمی بررسی کنیم و در انتها همه چیز را تغییر دهیم.»

به نظر می‌رسد دود تعطیلی‌های همیشگی مدارس و محروم کردن دانش‌آموزان از پشت نیمکت نشینی، تنها به چشم نظام آموزشی و تربیتی آینده‌سازان مملکت می‌رود. افت آموزشی و کاهش کیفیت یادگیری دانش‌آموزان تنها ثمره تعطیلی‌های بدون برنامه و زیر پا گذاشتن مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است.

منبع: صبح نو

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 3. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 4. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 5. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 6. چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟

 7. مرگ زن جوان حین عمل «ساکشن»

 8. زنده سوختن مرد جوان در حادثه آتش‌سوزی + تصاویر

 9. بن‌سلمان در تیراندازی‌ها مجروح شده/ ولیعهد را به وسیله بالگرد از محل حادثه خارج کردند

 10. افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه  

 11. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 12. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 13. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 14. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 15. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 16. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 17. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 18. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 19. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 20. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 21. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

 22. آتش سوزی در بازار قدیم درگهان قشم هفت مصدوم برجای گذاشت

 23. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 24. مورد عجیب و جالب رئال در دو فینال متوالی

 25. پنتاگون در فضا سامانه موشکی مستقر می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 2. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 3. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 4. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 5. سالانه چند هزار ایرانی در حوادث جان می‌دهند؟

 6. اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس کشور

 7. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 8. توصیه رهبر انقلاب به فتاح/ رسیدگی به محرومان رمز عبور از مشکلات

 9. رییس سازمان زندان‌ها: بیکاری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه است

 10. اهدای عضو جوان تبریزی به ۴ نفر جان دوباره بخشید

 11. از ثروتمندترین میمون جهان و درآمد هنگفتش چه می دانید؟!

 12. اهواز با دمای ۴۵ درجه داغ‌ترین شهر‌

 13. دیدار و گفت‌وگوی روحانی و شهردار تهران

 14. استان‌هایی که بیشترین آمار جعل و کلاهبرداری را دارند

 15. لغو قرار بازداشت خواننده معروف رپ

 16. زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

 17. آخرین آمار از مصرف "گل" در بین دانشجویان

 18. خبر خوش وزیر بهداشت برای حاشیه نشینان تهران

 19. امسال آخرین سال ثبت‌نام در طرح جریمه مشمولان غایب

 20. جزییات تعیین و افزایش شهریه مدارس غیردولتی

 21. وضعیت جاده‌های کشور/ انسداد ۶ جاده به دلیل نبود ایمنی

 22. مخدر ریتالین؛ تمرکز یا فراموشی؟

 23. مزایای پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به تلگرام

 24. فروش«بی تی»جلوی مدارس

 25. اخرین وضعیت پرونده دکل نفتی/ احتمال برگزاری ۳جلسه دیگر دادگاه

پربحث‌های هفته

 1. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 2. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 3. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 4. مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟ 

 5. نظر ضرغامی درباره ورود زنان به ورزشگاهها / قسمتی را به بانوان اختصاص دهید

 6. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 7. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 8. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 11. چرایی مزاحمت‌های خیابانی

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 14. سوالات امتحانات نهایی باز هم لو رفت + عکس

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 18. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 19. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 20. سه شغل پراسترس در ایران

 21. مرگ تلخ در پرونده قارچ های سمی کشور/آمار تلفات قارچ های سمی همچنان رو به افزایش است

 22. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 23. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 24. خانواده‌های نور چشمی لاریجانی

 25. دادستان البرز: تخریب قسمتی از بنای متعلق به وزیر کشور در ساوجبلاغ خلاف قانون بود

آخرین عناوین