بامیلو

«معمار تحریم های ایران»: رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند

گروه جهان الف،   3961114080 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
«معمار تحریم های ایران»: رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند

مقام ارشد پیشین آمریکایی با ابراز نگرانی از احتمال خروج واشنگتن از برجام این توافق را برای امنیت آمریکا ضروری دانست و تاکید کرد: اکنون مشکل اصلی کاخ سفید آن چیزی نیست که همه فکر می کنند ،مشکل آنجا است که دولت کنونی آمریکا ترجیح می دهد از تحریم‌های آمریکا برای رفع دیگر مشکلات کنونی با ایران استفاده کند اما از طرفی نمی‌تواند چراکه توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است.

 
دونالد ترامپ که از همان ابتدا مخالفت خود را با توافق هسته ای ایران اعلام کرد و از سیاست های باراک اوباما در قبال ایران به شدت انتقاد کرد پس از آنکه در مسند قدرت قرار گرفت در چند مرحله  تحریم های ضد ایرانی علیه کشورمان اعمال کرده است که در راس آن ها تحریم های موسوم به "کاتسا" قرار دارد.بنابر قانون تحریمی کاتسا دارایی ها و اموال افراد و نهاد هایی که مرتبط با برنامه ی موشکی ایران بودند بلوکه شد و شرکت ها و افراد آمریکایی از تجارت با آن ها منع شده اند.این تحریم ها یکی از گسترده ترین رژیم های تحریمی بوده که تاکنون علیه ایران وضع شده است.
 
پس از آن نیز در 22 دی ماه و همزمان با تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران،دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکابر اساس آنچه که نقض حقوق بشر و سانسور در ایران خوانده شده است 14 فرد و نهاد ایرانی را به فهرست طویل تحریم های ایران اضافه کرد.همزمان با تمدید تعلیق تحریم های ایران از سوی ترامپ برای 4 ماه دیگر ترامپ در بیانیه ای این تمدید را مشروط اعلام کرد و به کنگره و اتحادیه اروپا هشدار داد تا ظرف این مدت به توافقی با کاخ سفید دست یابند تا خواسته های مورد نظر او در آن گنجانده شوند که در غیر این صورت او دیگر تعلیق تحریم های ایران را تمدید نخواهد کرد.
 
این در حالی است که مقامات کشورمان همواره تاکید کرده اند که هرگونه مذاکره مجدد در مورد برجام غیر ممکن است و اعمال تغییر در آن به معنای نقض این توافق خواهد بود.
 
اما از سویی دیگر رکس تیلرسون،وزیر خارجه آمریکا که بر خلاف ترامپ معتقد است آمریکا باید در برجام بماند در سفر اخیر اروپایی خود و دیدار با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود اعلام کرد که طرف ها برای رفع نگرانی های ترامپ توافق کرده اند تا کارگروهی برای بررسی چگونگی امکان اصلاح برجام تشکیل دهند و در آینده ایران وارد این گفت و گو ها خواهد شد.
 
تحلیلگران معتقدند که اروپایی ها با این اقدام سعی می کنند تا با رفع برخی نگرانی های ترامپ از خروج واشنگتن از این توافق بین المللی جلوگیری کنند.
 
در همین راستا ریچارد نفیو، رییس بخش امور ایران در شورای امنیت ملی آمریکا(NSC ) و کارشناس تحریم های تیم مذاکره کننده این کشور در جریان مذاکرات هسته ای ایران به برخی سوالات خبرنگار نامه نیوز پاسخ داده است.
 
گفت‌وگوی «نامه نیوز» با ریچارد نفیو، «معمار تحریم های ایران»: نگرانم ترامپ در نهایت آمریکا را از برجام خارج کند /رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند اما... /تغییر در سیاست‌های هسته ای ایران محصول مذاکرات بود نه تحریم های آمریکا /اروپا با خروج از برجام مخالفت می کند /هرگونه مذاکرات در مورد برنامه موشکی ایران باید شامل برنامه موشکی همه کشورهای منطقه باشد/ ایران به طور کامل به برجام متعهد بوده است/ توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است
 
ریچارد نفیو همچنین سمت معاون ارشد هماهنگ کننده ی سیاست های تحریمی در وزارت خارجه آمریکا را بر عهده داشته است.وی پیش تر نیز در اداره ی امنیت بین الملل و عدم اشاعه ی وزارت خارجه فعالیت داشت.نفیو در واقع طراح تحریم های ایران در دولت اوباما بود.
 
مشروح این گفتگو در ادامه آمده است؛
 
*در مقاله‌ای که در نشریه فارن افیرز منتشر شد گفته‌اید که در جریان مذاکرات هسته‌‌ای طرف ها زمان بسیاری را صرف برنامه موشکی ایران کردند، آیا مذاکرات در این باره تنها با درخواست آمریکا انجام شده یا اینکه اروپا هم با این کشور همراه بود؟
 
بله، در جریان مذاکرات هسته‌ای ما زمان قابل توجهی را صرف گفت‌و‌گو درباره برنامه موشکی ایران کردیم. به عبارت دیگر دلیل آنکه برنامه موشکی ایران در برجام گنجانده نشد به دلیل آن نیست که آمریکا این موضوع را مطرح نکرد، بلکه توافق در مورد برنامه موشکی ایران، میان طرفهای مذاکره کننده در آن زمان ممکن نبود.
 
ایران درباره برنامه موشکی خود باید با کشورهای همسایه اش وارد مذاکره شود
 
*شما پیش‌تر اعلام کرده‌اید که آمریکا و غرب باید مذاکراتی را در  مورد برنامه موشکی ایران آغاز کنند، آیا اعتقاد دارید که آمریکا باید مثل مذاکرات هسته‌ای به طور مستقیم با ایران درباره برنامه موشکی وارد مذاکره شود؟
بله، همینطور است و من فکر می‌کنم این گفت‌و‌گوها باید علاوه بر آمریکا و طرفهای مذاکره کننده شامل کشورهای دیگری نیز باشد. فکر می‌کنم که ایران باید با کشورهای همسایه خود در ابتدا وارد مذاکره شود که می‌تواند تلاش در جهت کنترل تسلیحات در منطقه باشد.
 
البته چنین اقدامی آسان نخواهد بود ولی نگرانی‌های امنیتی در اینباره به حدی وجود دارد که می‌تواند برای همه طرفها انگیزه کافی را ایجاد کند.
 
مذاکره درباره برنامه موشکی ایران باید شامل برنامه موشکی همه کشورهای منطقه شود
 
*معتقدید که توافق موشکی با ایران می‌تواند تعیین سقف درباره تعداد موشک‌های تحت مالکیت دولت‌های منطقه را شامل شود. آیا این به معنای یک گفت‌و‌گوی منطقه‌ای است؟آیا فکر می‌کنید که ایران چنین گفت‌و‌گویی را می‌پذیرد؟ آیا در آمریکا چنین ایده‌ای به صورت رسمی وجود دارد؟
بله، فکر می‌کنم که هرگونه مذاکرات در مورد برنامه موشکی ایران باید شامل همه کشورهای منطقه و برنامه موشکی آنها نیز باشد. این اقدام البته بسیار دشوار خواهد بود اما به طور مثال توافق‌های کنترل تسلیحات میان آمریکا و شوروی نیز بسیار دشوار حاصل شد.باید توجه داشت که هرچه آغاز چنین مذاکراتی سخت‌تر باشد، در واقع انجام آن مذاکرات ضروری‌تر است.
 
انجام هر اقدامی که به برجام آسیب بزند برای کاخ سفید بسیار دشوار است
 
*همانطور که در حساب توئیتری خود اعلام کرده‌اید هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد، وجود ندارد. همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران را تایید کرده است. بنابراین علت برجام ستیزی آمریکا فقط مسئله هسته‌ای ایران نیست. آیا فکر می‌کنید که خصومت ترامپ علیه برجام می‌تواند ایران را مجبور به مذاکره در مورد دیگر موضوعات غیرهسته‌ای با آمریکا کند؟ آیا این نوع برخورد کاخ سفید با برجام را نوعی تقلب نمی دانید؟
من معتقدم که بنابر همه اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، ایران به طور کامل به برجام متعهد بوده است. فکر می‌کنم که مشکل کاخ سفید این موضوع نیست. یا می‌توان گفت که یک مشکل برای کاخ سفید وجود دارد اما نه آن چیزی که همه فکر می‌کنند. مشکل آنجا است که دولت کنونی آمریکا ترجیح می دهد از تحریم‌های آمریکا برای رفع دیگر مشکلات کنونی با ایران استفاده کند اما از طرفی نمی‌تواند چراکه توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است. بنابراین انجام هر اقدامی که به برجام صدمه بزند برای کاخ سفید بسیار دشوار است.
 
*یکی از موارد جنجالی برجام، بند T این توافق است. نکته مهم این بند، نداشتن تاریخ انقضا است. تفسیر آمریکا از این بند چیست؟ تفسیر آمریکا به همان سرفصل بند T محدود می شود که می گوید "ایران موافقت می کند تا از انجام اقداماتی که در این بند آمده است برای همیشه خودداری کند مگر آنکه دیگر طرفها با آن موافقت کنند."
این اقدامات برای تولید تسلیحات هسته‌ای کلیدی هستند پیش از این نیز توسط فتوای رهبر ایران ممنوع اعلام شده بود. بنابراین مشکلی در این زمینه برای ایران وجود نخواهد داشت.
 
*با شناخت شما از ساختار کنگره و رویکرد ترامپ آیا تصور می کنید که آمریکا در نهایت از برجام خارج می شود؟ آیا اینکه ترامپ اعلام کرده است "این آخرین باری است که برجام را تمدید می کنم" یک گزاره نزدیک به واقعیت است؟
بله من بسیار نگران هستم که ترامپ همانطور که تهدید کرده است آمریکا را از برجام خارج کند. ما باید به یاد داشته باشیم که او هرگز از توافق حمایت نکرده است. ترامپ متقاعد شده است که به دلیل موضوع هسته‌ای کاری به این توافق نداشته باشد اما این نباید با حمایت از توافق اشتباه گرفته شود. در نتیجه، مشکل قانع کردن ترامپ برای خروج از برجام نیست بلکه متقاعد کردن وی به ماندن در این توافق است.
 
تغییر در سیاست های هسته ای ایران محصول مذاکرات بود نه تحریم های آمریکا
 
شما مقاومت ایران در برابر انبوه تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا را دیده‌اید، آیا همچنان تصور می کنید که این تحریم‌ها می تواند در تغییر سیاست‌های ایران موثر باشد؟
بله، همین طور است. سیاست‌های ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای خود در طول مذاکرات دچار تغییر شد، مذاکراتی که ایران به آن تمایل داشت چراکه مشکلات اقتصادی زیادی در اثر تحریم‌ها برای این کشور ایجاد شد.
 
اگرچه سیاست‌های ایران چرخش 180درجه‌ای را شاهد نبود. ایران پس از گذشت یک دهه برای نخستین بار موافقت کرد تا برنامه هسته‌‌ای خود را محدود کند و این یک تغییر است. اما این تغییری بود که برای ایران منافعی در پی داشت و محصول مذاکرات بود و تغییری نبود که آمریکا توانسته باشد از طریق تحریم‌ها به اجبار ایجاد کند.
 
رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند 
 
*به نظر شما آیا ایران در برابر رفتارهای خصمانه ترامپ همچنان صبور خواهد بود؟
صبور بودن در برابر ترامپ در راستای منافع ایران است چراکه جامعه جهانی اکنون با سیاست‌های ترامپ در قبال ایران مخالف است. به عبارت دیگر رهبران ایران انگیزه‌های کافی را برای صبور ماندن در قبال ترامپ دارند.
 
ولی در نهایت صبور بودن در  برابر ترامپ از سوی ترامپ برای رهبران ایران دشوار خواهد بود.به خصوص اگر برخی از تحریم‌های برداشته شده با حمایت اروپا و کشورهای دیگر نیاز دوباره اعمال شود.
اروپا  با خروج از برجام مخالفت می کند اما ...
 
*معتقدید که اروپا در اصلاح برجام از آمریکا حمایت می کند؟ اگر آمریکا از این توافق خارج شود اروپا همراهی می کند؟ 
 
من معتقدم که اروپا با تلاش آمریکا برای خروج از برجام مخالفت می کند اما تلاش می کند با آمریکا همکاری کند تا از خروج واشنگتن از برجام جلوگیری کند.
 
منبع : نامه نیوز
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ خرداد ۱۳۹۷«اوباما» فیلم و سریال می‌سازد
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بیانیه کمیسیون اروپا در پی دیدار صالحی و کمیسیونر انرژی اروپا
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷علت فراخوانده شدن ناگهانی پمپئو به کاخ‌سفید چه بود؟
۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دفاع سخنگوی کاخ سفید از حیوان خواندن مهاجران توسط ترامپ
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نیویورک تایمز: نتانیاهو، خود را چرچیل، ترامپ را روزولت و ایران را مانند آلمان تصور می‌کند
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روحانی: ۵ کشور تضمین بدهند، برجام باقی می‌ماند  
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷فرافکنی ترامپ درباره بودجه نظامی ایران
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جان بولتون: توافق هسته‌ای فقط به نفع ایران بود
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روحانی: وزارت خارجه گفتگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپائی در مورد الزامات تداوم برجام و تضمین های اجرائی ضروری را برنامه ریزی کند
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷موسوی لارگانی: آمریکا از همان اول در برجام نبود

وب‌گردی

سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 2. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 3. قلعه نویی سرمربی سپاهان شد/بازگشت امیر به جمع زردپوشان اصفهانی

 4. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 5. رئیس اتاق اصناف: دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد

 6. قیمت نفت ایران رکورد ۳ ساله را شکست

 7. بیانیه وینفرد شفر در پاسخ به کارلوس کی‌روش

 8. حاج‌رضایی: برای کی روش متاسفم

 9. روحانی: چه اشکالی دارد تلویزیون مسابقات دختران ما را پخش کند

 10. تهدیدات موشی پمپئو!  

 11. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 12. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 13. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 14. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

 15. چرا آمریکا به دنبال بازگشت به شرایط سال ۲۰۰۳ است؟ 

 16. توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول، دور از واقعیت

 17. ترک‌ها با غایبان بزرگ مقابل شاگردان کی‌روش/حضور بازیکنان اصلی در برابر روسیه و تونس+عکس

 18. سوئیفت مسئله است؟

 19. جنگ آمریکا با چین متوقف می‎شود؟

 20. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 21. چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

 22. یاوه گویی وزیر خارجه آمریکا/ سپاه نهادی مقدس و موشک های برای دفاع از ایران/چرا رژیم صهیونیستی هزاران بمب هسته ای دارد؟/ چه کسی خالق داعش است؟

 23. ابتلای یک نفر به تب کریمه کنگو در هرمزگان

 24. وزیر اقتصاد آلمان؛ نمی‌توان شرکت‌های آلمانی را کاملا از تحریم ایران مصون کرد

 25. اقدام تلافی جویانه هند علیه آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 2. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 3. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 4. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 5. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 6. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 7. مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟ 

 8. بازخوانی وعده‌های روحانی یک سال پس از انتخابات

 9. مرگ دلخراش آتش‌نشان فداکار در حوضچه آب جوش

 10. آب‌میوه‌های مشکوک! +عکس

 11. آفت عالمان، حبّ ریاست است  

 12. قلعه نویی سرمربی سپاهان شد/بازگشت امیر به جمع زردپوشان اصفهانی

 13. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 14. رئیس اتاق اصناف: دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد

 15. قیمت نفت ایران رکورد ۳ ساله را شکست

 16. بیانیه وینفرد شفر در پاسخ به کارلوس کی‌روش

 17. حاج‌رضایی: برای کی روش متاسفم

 18. لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه‌ساز شد

 19. واکنش یک مقام سپاه به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

 20. روحانی: چه اشکالی دارد تلویزیون مسابقات دختران ما را پخش کند

 21. تهدیدات موشی پمپئو!  

 22. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 23. واکنش‌های توئیتری به سخنان پمپئو در مورد ایران؛ از هزینه های کلان برای «هیچ» تا از این عصبانیت بمیر

 24. تقدیم کتاب آیین دوستیابی به آقای کرباسچی /اصلا کی گفت به روحانی رای بدهید؟

 25. توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توئیتر»

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 4. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 5. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 6. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 7. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 8. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 9. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 10. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 11. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 14. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 15. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 16. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 17. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 18. بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

 19. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 20. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 21. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 22. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 23. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 24. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 25. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

پربحث‌های اخیر

 1. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 2. تهدیدات موشی پمپئو!  

 3. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 4. چرا آمریکا به دنبال بازگشت به شرایط سال ۲۰۰۳ است؟ 

 5. توصیف تحلیلگران از مطالبات «پامپئو»: متوهمانه، نامعقول، دور از واقعیت

 6. جنگ آمریکا با چین متوقف می‎شود؟

 7. وزیر اقتصاد آلمان؛ نمی‌توان شرکت‌های آلمانی را کاملا از تحریم ایران مصون کرد

 8. الحریری: رای ما برای ریاست پارلمان «نبیه بری» است

 9. ونزوئلا کاردار آمریکا را اخراج کرد

 10. ترامپ: شاید نشست با رهبر کره‌شمالی به تعویق بیفتد

 11. مایک پنس: تا خلع‌سلاح هسته‌ای، هیچ امتیازی به کره‌شمالی نمی‌دهیم

 12. رسوایی فاکس نیوز فیلم می‌شود

 13. العبادی: برگزاری مجدد انتخابات را بعید می‌دانیم

 14. جلسات کابینه رژیم صهیونیستی به پناهگاه زیرزمینی منتقل شد

 15. ترامپ ۱۵ میلیون دنبال‌کننده جعلی در توئیتر دارد

 16. وزیر خارجه چین برای رایزنی درباره برجام به آمریکا رفت

 17. آمریکا 5 ایرانی دیگر را به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران تحریم کرد

 18. «اوباما» فیلم و سریال می‌سازد

 19. مقام نظامی آمریکا: با حضور در سوریه از منافع ملی خود دفاع می‌کنیم/ ایران علیه ما است

 20. رونمایی بلومبرگ از طرح عربی علیه ایران

 21. گاردین: اصلاحات بن سلمان ویترینی برای پوشاندن سرکوبگری است

 22. اظهارات سخنگوی کرملین درباره 12 شرط آمریکا برای ایران

 23. فارن پالیسی: طرح پمپئو برای ایران فهرستی از آرزوهای مبتنی بر توهم است

 24. مسوول دفتر صدر: روابط ما با ایران پایدار است/مقتدی صدر ارتباط محرمانه‌ای با عربستان ندارد

 25. تخت روانچی: سخنان پمپئو، نه استراتژی بود و نه طرح/آمریکایی ها نعل وارونه می زنند

پربحث‌های دیروز

 1. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 2. نامه سرگشاده ۱۸۵ چهره سرشناس ایرانی و خارجی به موگرینی درباره برجام

 3. تهدیدات موشی پمپئو!  

 4. شمخانی: در صورتی که اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است

 5. وزیر اقتصاد آلمان؛ نمی‌توان شرکت‌های آلمانی را کاملا از تحریم ایران مصون کرد

 6. الحریری: رای ما برای ریاست پارلمان «نبیه بری» است

 7. ونزوئلا کاردار آمریکا را اخراج کرد

 8. ترامپ: شاید نشست با رهبر کره‌شمالی به تعویق بیفتد

 9. مایک پنس: تا خلع‌سلاح هسته‌ای، هیچ امتیازی به کره‌شمالی نمی‌دهیم

 10. رسوایی فاکس نیوز فیلم می‌شود

 11. العبادی: برگزاری مجدد انتخابات را بعید می‌دانیم

 12. جلسات کابینه رژیم صهیونیستی به پناهگاه زیرزمینی منتقل شد

 13. ترامپ ۱۵ میلیون دنبال‌کننده جعلی در توئیتر دارد

 14. وزیر خارجه چین برای رایزنی درباره برجام به آمریکا رفت

 15. آمریکا 5 ایرانی دیگر را به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران تحریم کرد

 16. «اوباما» فیلم و سریال می‌سازد

 17. مقام نظامی آمریکا: با حضور در سوریه از منافع ملی خود دفاع می‌کنیم/ ایران علیه ما است

 18. رونمایی بلومبرگ از طرح عربی علیه ایران

 19. گاردین: اصلاحات بن سلمان ویترینی برای پوشاندن سرکوبگری است

 20. اظهارات سخنگوی کرملین درباره 12 شرط آمریکا برای ایران

 21. فارن پالیسی: طرح پمپئو برای ایران فهرستی از آرزوهای مبتنی بر توهم است

 22. مسوول دفتر صدر: روابط ما با ایران پایدار است/مقتدی صدر ارتباط محرمانه‌ای با عربستان ندارد

 23. تخت روانچی: سخنان پمپئو، نه استراتژی بود و نه طرح/آمریکایی ها نعل وارونه می زنند

 24. آخرین وضعیت دریانوردان ایرانی گرفتار‌شده در آب‌های امارات

 25. بریتیش پترولیوم انگلیس هم از همکاری با ایران کناره‌گیری کرد

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 4. بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

 5. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 6. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 7. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 8. نشست بروکسل درباره برجام بدون آمریکا/ظریف: همه اتفاق نظر داشتند تا منافع اقتصادی مردم ایران به صورت عملی تضمین شود/موگرینی: متعهد شدیم گفت‌وگوها را با ایران آغاز کنیم

 9. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 10. تاکید می، مرکل و ماکرون بر حفظ برجام ضمن مقابله با برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران/ اتحادیه اروپا: از فردا اقدامات برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران را آغاز می‌کنیم

 11. چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

 12. توتال: اگر از آمریکا معافیت دریافت نکنیم، از پروژه پارس جنوبی کنار می‌رویم

 13. پیام تبریک ترامپ به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

 14. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 15. رویترز: چین در مورد تداوم خرید نفت به ایران تضمین نداد

 16.  روانشناسی مقتدی صدر 

 17. انگلیس: آمریکا به ما اجازه دهد روابط تجاری با ایران را ادامه دهیم

 18. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 19. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 20. لاوروف: امیدواریم خروج آمریکا از برجام ارتباطی با حمله به ایران نداشته باشد

 21. ماکرون: علیه آمریکا جنگ تجاری به راه نمی‌اندازیم/ نمی‌توانیم شرکت‌ها را به ماندن در ایران مجبور کنیم

 22. مادورو پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد

 23. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 24. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 25. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

آخرین عناوین