بانک آینده

«معمار تحریم های ایران»: رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند

گروه جهان الف،   3961114080 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
«معمار تحریم های ایران»: رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند

مقام ارشد پیشین آمریکایی با ابراز نگرانی از احتمال خروج واشنگتن از برجام این توافق را برای امنیت آمریکا ضروری دانست و تاکید کرد: اکنون مشکل اصلی کاخ سفید آن چیزی نیست که همه فکر می کنند ،مشکل آنجا است که دولت کنونی آمریکا ترجیح می دهد از تحریم‌های آمریکا برای رفع دیگر مشکلات کنونی با ایران استفاده کند اما از طرفی نمی‌تواند چراکه توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است.

 
دونالد ترامپ که از همان ابتدا مخالفت خود را با توافق هسته ای ایران اعلام کرد و از سیاست های باراک اوباما در قبال ایران به شدت انتقاد کرد پس از آنکه در مسند قدرت قرار گرفت در چند مرحله  تحریم های ضد ایرانی علیه کشورمان اعمال کرده است که در راس آن ها تحریم های موسوم به "کاتسا" قرار دارد.بنابر قانون تحریمی کاتسا دارایی ها و اموال افراد و نهاد هایی که مرتبط با برنامه ی موشکی ایران بودند بلوکه شد و شرکت ها و افراد آمریکایی از تجارت با آن ها منع شده اند.این تحریم ها یکی از گسترده ترین رژیم های تحریمی بوده که تاکنون علیه ایران وضع شده است.
 
پس از آن نیز در 22 دی ماه و همزمان با تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران،دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکابر اساس آنچه که نقض حقوق بشر و سانسور در ایران خوانده شده است 14 فرد و نهاد ایرانی را به فهرست طویل تحریم های ایران اضافه کرد.همزمان با تمدید تعلیق تحریم های ایران از سوی ترامپ برای 4 ماه دیگر ترامپ در بیانیه ای این تمدید را مشروط اعلام کرد و به کنگره و اتحادیه اروپا هشدار داد تا ظرف این مدت به توافقی با کاخ سفید دست یابند تا خواسته های مورد نظر او در آن گنجانده شوند که در غیر این صورت او دیگر تعلیق تحریم های ایران را تمدید نخواهد کرد.
 
این در حالی است که مقامات کشورمان همواره تاکید کرده اند که هرگونه مذاکره مجدد در مورد برجام غیر ممکن است و اعمال تغییر در آن به معنای نقض این توافق خواهد بود.
 
اما از سویی دیگر رکس تیلرسون،وزیر خارجه آمریکا که بر خلاف ترامپ معتقد است آمریکا باید در برجام بماند در سفر اخیر اروپایی خود و دیدار با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود اعلام کرد که طرف ها برای رفع نگرانی های ترامپ توافق کرده اند تا کارگروهی برای بررسی چگونگی امکان اصلاح برجام تشکیل دهند و در آینده ایران وارد این گفت و گو ها خواهد شد.
 
تحلیلگران معتقدند که اروپایی ها با این اقدام سعی می کنند تا با رفع برخی نگرانی های ترامپ از خروج واشنگتن از این توافق بین المللی جلوگیری کنند.
 
در همین راستا ریچارد نفیو، رییس بخش امور ایران در شورای امنیت ملی آمریکا(NSC ) و کارشناس تحریم های تیم مذاکره کننده این کشور در جریان مذاکرات هسته ای ایران به برخی سوالات خبرنگار نامه نیوز پاسخ داده است.
 
گفت‌وگوی «نامه نیوز» با ریچارد نفیو، «معمار تحریم های ایران»: نگرانم ترامپ در نهایت آمریکا را از برجام خارج کند /رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند اما... /تغییر در سیاست‌های هسته ای ایران محصول مذاکرات بود نه تحریم های آمریکا /اروپا با خروج از برجام مخالفت می کند /هرگونه مذاکرات در مورد برنامه موشکی ایران باید شامل برنامه موشکی همه کشورهای منطقه باشد/ ایران به طور کامل به برجام متعهد بوده است/ توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است
 
ریچارد نفیو همچنین سمت معاون ارشد هماهنگ کننده ی سیاست های تحریمی در وزارت خارجه آمریکا را بر عهده داشته است.وی پیش تر نیز در اداره ی امنیت بین الملل و عدم اشاعه ی وزارت خارجه فعالیت داشت.نفیو در واقع طراح تحریم های ایران در دولت اوباما بود.
 
مشروح این گفتگو در ادامه آمده است؛
 
*در مقاله‌ای که در نشریه فارن افیرز منتشر شد گفته‌اید که در جریان مذاکرات هسته‌‌ای طرف ها زمان بسیاری را صرف برنامه موشکی ایران کردند، آیا مذاکرات در این باره تنها با درخواست آمریکا انجام شده یا اینکه اروپا هم با این کشور همراه بود؟
 
بله، در جریان مذاکرات هسته‌ای ما زمان قابل توجهی را صرف گفت‌و‌گو درباره برنامه موشکی ایران کردیم. به عبارت دیگر دلیل آنکه برنامه موشکی ایران در برجام گنجانده نشد به دلیل آن نیست که آمریکا این موضوع را مطرح نکرد، بلکه توافق در مورد برنامه موشکی ایران، میان طرفهای مذاکره کننده در آن زمان ممکن نبود.
 
ایران درباره برنامه موشکی خود باید با کشورهای همسایه اش وارد مذاکره شود
 
*شما پیش‌تر اعلام کرده‌اید که آمریکا و غرب باید مذاکراتی را در  مورد برنامه موشکی ایران آغاز کنند، آیا اعتقاد دارید که آمریکا باید مثل مذاکرات هسته‌ای به طور مستقیم با ایران درباره برنامه موشکی وارد مذاکره شود؟
بله، همینطور است و من فکر می‌کنم این گفت‌و‌گوها باید علاوه بر آمریکا و طرفهای مذاکره کننده شامل کشورهای دیگری نیز باشد. فکر می‌کنم که ایران باید با کشورهای همسایه خود در ابتدا وارد مذاکره شود که می‌تواند تلاش در جهت کنترل تسلیحات در منطقه باشد.
 
البته چنین اقدامی آسان نخواهد بود ولی نگرانی‌های امنیتی در اینباره به حدی وجود دارد که می‌تواند برای همه طرفها انگیزه کافی را ایجاد کند.
 
مذاکره درباره برنامه موشکی ایران باید شامل برنامه موشکی همه کشورهای منطقه شود
 
*معتقدید که توافق موشکی با ایران می‌تواند تعیین سقف درباره تعداد موشک‌های تحت مالکیت دولت‌های منطقه را شامل شود. آیا این به معنای یک گفت‌و‌گوی منطقه‌ای است؟آیا فکر می‌کنید که ایران چنین گفت‌و‌گویی را می‌پذیرد؟ آیا در آمریکا چنین ایده‌ای به صورت رسمی وجود دارد؟
بله، فکر می‌کنم که هرگونه مذاکرات در مورد برنامه موشکی ایران باید شامل همه کشورهای منطقه و برنامه موشکی آنها نیز باشد. این اقدام البته بسیار دشوار خواهد بود اما به طور مثال توافق‌های کنترل تسلیحات میان آمریکا و شوروی نیز بسیار دشوار حاصل شد.باید توجه داشت که هرچه آغاز چنین مذاکراتی سخت‌تر باشد، در واقع انجام آن مذاکرات ضروری‌تر است.
 
انجام هر اقدامی که به برجام آسیب بزند برای کاخ سفید بسیار دشوار است
 
*همانطور که در حساب توئیتری خود اعلام کرده‌اید هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد، وجود ندارد. همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران را تایید کرده است. بنابراین علت برجام ستیزی آمریکا فقط مسئله هسته‌ای ایران نیست. آیا فکر می‌کنید که خصومت ترامپ علیه برجام می‌تواند ایران را مجبور به مذاکره در مورد دیگر موضوعات غیرهسته‌ای با آمریکا کند؟ آیا این نوع برخورد کاخ سفید با برجام را نوعی تقلب نمی دانید؟
من معتقدم که بنابر همه اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، ایران به طور کامل به برجام متعهد بوده است. فکر می‌کنم که مشکل کاخ سفید این موضوع نیست. یا می‌توان گفت که یک مشکل برای کاخ سفید وجود دارد اما نه آن چیزی که همه فکر می‌کنند. مشکل آنجا است که دولت کنونی آمریکا ترجیح می دهد از تحریم‌های آمریکا برای رفع دیگر مشکلات کنونی با ایران استفاده کند اما از طرفی نمی‌تواند چراکه توافق هسته‌ای ایران برای امنیت آمریکا بسیار ضروری است. بنابراین انجام هر اقدامی که به برجام صدمه بزند برای کاخ سفید بسیار دشوار است.
 
*یکی از موارد جنجالی برجام، بند T این توافق است. نکته مهم این بند، نداشتن تاریخ انقضا است. تفسیر آمریکا از این بند چیست؟ تفسیر آمریکا به همان سرفصل بند T محدود می شود که می گوید "ایران موافقت می کند تا از انجام اقداماتی که در این بند آمده است برای همیشه خودداری کند مگر آنکه دیگر طرفها با آن موافقت کنند."
این اقدامات برای تولید تسلیحات هسته‌ای کلیدی هستند پیش از این نیز توسط فتوای رهبر ایران ممنوع اعلام شده بود. بنابراین مشکلی در این زمینه برای ایران وجود نخواهد داشت.
 
*با شناخت شما از ساختار کنگره و رویکرد ترامپ آیا تصور می کنید که آمریکا در نهایت از برجام خارج می شود؟ آیا اینکه ترامپ اعلام کرده است "این آخرین باری است که برجام را تمدید می کنم" یک گزاره نزدیک به واقعیت است؟
بله من بسیار نگران هستم که ترامپ همانطور که تهدید کرده است آمریکا را از برجام خارج کند. ما باید به یاد داشته باشیم که او هرگز از توافق حمایت نکرده است. ترامپ متقاعد شده است که به دلیل موضوع هسته‌ای کاری به این توافق نداشته باشد اما این نباید با حمایت از توافق اشتباه گرفته شود. در نتیجه، مشکل قانع کردن ترامپ برای خروج از برجام نیست بلکه متقاعد کردن وی به ماندن در این توافق است.
 
تغییر در سیاست های هسته ای ایران محصول مذاکرات بود نه تحریم های آمریکا
 
شما مقاومت ایران در برابر انبوه تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا را دیده‌اید، آیا همچنان تصور می کنید که این تحریم‌ها می تواند در تغییر سیاست‌های ایران موثر باشد؟
بله، همین طور است. سیاست‌های ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای خود در طول مذاکرات دچار تغییر شد، مذاکراتی که ایران به آن تمایل داشت چراکه مشکلات اقتصادی زیادی در اثر تحریم‌ها برای این کشور ایجاد شد.
 
اگرچه سیاست‌های ایران چرخش 180درجه‌ای را شاهد نبود. ایران پس از گذشت یک دهه برای نخستین بار موافقت کرد تا برنامه هسته‌‌ای خود را محدود کند و این یک تغییر است. اما این تغییری بود که برای ایران منافعی در پی داشت و محصول مذاکرات بود و تغییری نبود که آمریکا توانسته باشد از طریق تحریم‌ها به اجبار ایجاد کند.
 
رهبران ایران انگیزه کافی برای صبور ماندن در مقابل ترامپ را دارند 
 
*به نظر شما آیا ایران در برابر رفتارهای خصمانه ترامپ همچنان صبور خواهد بود؟
صبور بودن در برابر ترامپ در راستای منافع ایران است چراکه جامعه جهانی اکنون با سیاست‌های ترامپ در قبال ایران مخالف است. به عبارت دیگر رهبران ایران انگیزه‌های کافی را برای صبور ماندن در قبال ترامپ دارند.
 
ولی در نهایت صبور بودن در  برابر ترامپ از سوی ترامپ برای رهبران ایران دشوار خواهد بود.به خصوص اگر برخی از تحریم‌های برداشته شده با حمایت اروپا و کشورهای دیگر نیاز دوباره اعمال شود.
اروپا  با خروج از برجام مخالفت می کند اما ...
 
*معتقدید که اروپا در اصلاح برجام از آمریکا حمایت می کند؟ اگر آمریکا از این توافق خارج شود اروپا همراهی می کند؟ 
 
من معتقدم که اروپا با تلاش آمریکا برای خروج از برجام مخالفت می کند اما تلاش می کند با آمریکا همکاری کند تا از خروج واشنگتن از برجام جلوگیری کند.
 
منبع : نامه نیوز
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ اسفند ۱۳۹۶معاون ترامپ: آمریکا هرگز بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را تایید نمی‌کند
۳ اسفند ۱۳۹۶عراقچی: مطالبات مردم از برجام برآورده نشده است/ شرایط سوریه خیلی پیچیده شده
۳ اسفند ۱۳۹۶اروپایی‌ها نگران استفاده ترامپ از تسلیحات هسته‌ای هستند
۲ اسفند ۱۳۹۶ظریف: آمریکا در صورت خروج از برجام، در جهان منزوی می شود
۳۰ بهمن ۱۳۹۶واشنگتن پست: برای ایران، برجام فاجعه‌بارترین توافق است
۳۰ بهمن ۱۳۹۶طرح جدید ترامپ: اروپا تنها متعهد به اصلاح برجام شود، در ازای آن برجام را زنده نگه می داریم
۳۰ بهمن ۱۳۹۶نمایندگان آمریکا و اروپا برای بحث درباره «توافق مکمل برجام» در پاریس دیدار می‌کنند
۲۹ بهمن ۱۳۹۶حمله دوباره ترامپ به برجام و اوباما
۲۹ بهمن ۱۳۹۶برنده و بازنده جدال لفظی ایران و آمریکا درباره برجام
۲۹ بهمن ۱۳۹۶واکنش قاسمی به اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید
۲۸ بهمن ۱۳۹۶روحانی: اگر آمریکا برجام را زیرپا بگذارد،پشیمان خواهد شد
۲۸ بهمن ۱۳۹۶آلمان: برجام را لغو نکنید تا با سیاست‌های ایران در منطقه مقابله کنیم

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 2. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 3. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 4. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 5. صعود اتلتیکو مادرید و لاتزیو در شب کامبک ناتمام ناپولی/حذف آئک آتن با فرصت سوزی شجاعی

 6. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 7. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 8. فرمان «اتوبوس مرگ» در دستان آمدنیوز/ «کشته‌سازی» پای ثابت رسانه‌های ضدانقلاب

 9. مرگ مشکوک رقیب ژاپنی منصور برزگر

 10. جنجالی دوباره‌ یا مصالحه تیم‌ملی و باشگاه‌ها؟/ اردیبهشت پر حادثه!

 11. متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

 12. بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی‌ زیبایی می‌کنند

 13. افزایش میزان افسردگی، سوغات شوم ریزگردها برای خوزستانی ها

 14. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

 15. دیوان عالی آمریکا چطور الواح هخامنشی را به ایران برگرداند؟

 16. ۷۴۳ هزار شغل جدید در ۹ ماهه امسال ایجاد شد+جدول

 17. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 18. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 19. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 20. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 21. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 22. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 23. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 24. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 25. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

پربحث‌های دیروز

 1. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 2. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 3. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 4. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 5. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 6. فیلم دیده نشده از محل سقوط هواپیمای یاسوج  

 7. 201 نماینده مجلس اغتشاشات آشوبگران در خیابان پاسداران را محکوم کردند

 8. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 9. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 10. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 11. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 12. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 13. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 14. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 15. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 16. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 17. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 18. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 19. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 20. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 21. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 22. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 23. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

 24. رعد و برق مسیر ۳ پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

 25. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 8. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 14. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 15. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 16. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 17. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. حادثه برای یک هواپیما در فرودگاه مشهد+عکس و فیلم

 21. بازخوانی وظایف رئیس‌ جمهور در قانون اساسی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

پربحث‌های دیروز

 1. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 2. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 3. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

 4. واکنش دیپلمات غربی به تصمیم هسته‌ای ایران

 5. رسوایی مشاور رسانه‌ای نخست وزیر رژیم صهیونیستی

 6. آغاز نشست شورای امنیت درباره «غوطه شرقی» دمشق

 7. بروکسل امنیتی شد   

 8. معاون ترامپ: آمریکا هرگز بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را تایید نمی‌کند

 9. مصر ۲۱ مظنون تروریستی را به اعدام محکوم کرد

 10. استقبال از هیات آمریکایی در کرانه باختری با تخم مرغ

 11. اردوغان: اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی‌دهیم

 12. طرح جدید انصارالله برای پایان دادن به بحران یمن

 13. روسیه بررسی آتش‌بس در سوریه را مشروط کرد

 14. ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

 15. شرط آمریکا برای صرف‌نظر کردن از موشک‌های هسته‌ای خود

 16. سخنرانی ضدایرانی عادل الجبیر در پارلمان اروپا

 17. هزینه‌ای که خواهر رهبر کره‌شمالی روی دست کره جنوبی گذاشت

 18. تذکر نبنزیا به نیکی هیلی: اجازه ندارید روسیه را «رژیم» بنامید

 19. حمله انتحاری به سفارت آمریکا در مونته‌نگرو

 20. اسرائیل با وحشت به موشک‌های نقطه‌زن ایران می‌نگرد

 21. افزایش احتمال سقوط حکومت نتانیاهو

 22. 44 کشته در حادثه واژگونی اتوبوس در پرو

 23. تحلیل «هاآرتص» از موضع آینده پوتین در میدان سوریه

 24. گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد: لکه های نفتی مشاهده شده در سواحل احتمالا از سانچی است

 25. تک گزینه آمریکا مقابل ایران

پربحث‌های هفته

 1. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 2. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سقوط هواپیمای ایرانی

 3. سید حسن نصرالله: بشار اسد شخصا دستور سرنگونی جنگنده اشغالگر را صادر کرد / حزب الله می تواند ظرف چند ساعت سکوهای نفت و گاز رژیم صهیونیستی را تعطیل کند

 4. جان کری: ملک عبدالله و مبارک از ما خواسته بودند به ایران حمله کنیم

 5. استقبال سرد از وزیر خارجه آمریکا در لبنان/ لحظات سخت و سنگین تیلرسون در کاخ بعبدا چگونه گذشت+ فیلم

 6. هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

 7. ارتش سوریه امروز وارد عفرین می‌شود

 8. تسلیت دبیر کل سازمان ملل و اتحادیه اروپا بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایران

 9. بارزانی: از ایران کمک خواستیم

 10. احتمال موفقیت اصلاحات محمد بن سلمان در عربستان چقدر است؟

 11. سخنرانی سیدحسن نصرالله در بزرگداشت فرماندهان مقاومت  

 12. ترامپ و نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کنند

 13. اتحادیه اروپا لغو روادید اتباع ترکیه را مشروط کرد

 14. نیکی هیلی: زمان اقدام علیه ایران در شورای امنیت است

 15. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 16. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 17. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

 18. واکنش دیپلمات غربی به تصمیم هسته‌ای ایران

 19. رسوایی مشاور رسانه‌ای نخست وزیر رژیم صهیونیستی

 20. آغاز نشست شورای امنیت درباره «غوطه شرقی» دمشق

 21. بروکسل امنیتی شد   

 22. معاون ترامپ: آمریکا هرگز بار دیگر توافق هسته‌ای با ایران را تایید نمی‌کند

 23. مصر ۲۱ مظنون تروریستی را به اعدام محکوم کرد

 24. استقبال از هیات آمریکایی در کرانه باختری با تخم مرغ

 25. اردوغان: اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی‌دهیم

آخرین عناوین