بانک آینده

عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

محمد رجب زاده، گروه تعاملی الف،   3961112110 ۲۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

کارشناسی در یک برنامه خانوادگی توصیه میکند که برای جلب رضایت همسرتان از ماساژ پا در آب یا شیر ولرم استفاده کنید و.... پخش این برنامه با بازخوردهای زیاد و متفاوتی روبرو میشود تا جائی که مدیر شبکه استانی یزد در اقدامی عجولانه و دستپاچه، از مردم عذر خواهی و بیان میکند که: " برایمان بسیار مهم است که برنامه ای پخش نشود که خاطر مخاطبان شریف را مکدر کند ! " و در ادامه میگوید: " این نوع بیان و ذکر مثال و جزئیات ممکن است با ذهن مخاطب امروز ما سازگار نباشد و به همین خاطر بهتر بود بیان نشود!"

اما به راستی چه چیز موجب این همه حساسیت شده است؟ آیا اگر کارشناس برنامه به مردان توصیه میکرد که پای همسرانتان را ماساژ بدهید و ببوسید باز هم چنین حساسیتی وجود داشت؟ آیا این راهکار از منظر محتوای پزشکی و علوم طبیعی مخدوش و مشکل دار بود؟ یا اینکه از جهت تطابق با معارف و آموزه های دینی منافاتی داشته است؟

عذر خواهی مدیر شبکه از بابت چیست؟ اگر از این بابت است که کارشناس مطالبی را بیان داشته که موجب تکدر خاطر مخاطبان شده پس حتما بایستی تا به حال رئیس سازمان صدا و سیما به این علت که تقریبا اکثر قریب به اتفاق کارشناشان اقتصادی و دینی و مراجع عظام بر ربوی بودن سیستم بانکی تاکید دارند و این مطلب بارها از طریق رسانه های متفاوت و حتی صدا و سیما بیان شده و موجب تکدر خاطر بسیاری از مردم شریف و مسئولان محترم شده، استعفا می داد.

جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است و حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده و مجددا در حضور خبرنگاران آن را بیان می کند. یک جستجوی بسیار ساده و حتی غیر حرفه ای در اینترنت در مورد نقش پا و ماساژ پا خصوصا در حیطه رفلکسولوژی مخاطب را با هزاران صفحه اطلاعات علمی روبرو می کند که واقعا تعجب آور است. صدها مرکز تخصصی در سراسر دنیا مشغول به آموزش و انجام ماساژ پا هستند و آموزش آن را خصوصا برای همسران جزو اهداف اصلی خود می دانند و حتی در بسیاری از خانواده های آسیای شرقی این امر جزو هنجارهای زناشوئی است. شاید اگر این راهکار توسط یک برنامه ماهواره ای آن طرف آبی بیان می شد و کمی هم به مطالب جنسی مزین شده بود خیلی بیشتر قابل قبول بود و الآن همچون تحفه ای زبان به زبان و کانال به کانال نقل شده بود. صدها و صدها کلیپ آموزشی ماساژ پا خصوصا برای آموزش همسران هم اکنون در فضای مجازی که بوسیله مراکز تخصصی خانواده و ازدواج تهیه شده، در دسترس است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده؟

از نظر محتوای دینی هم تا به حال حتی یک نفر کارشناس مباحث دینی خصوصا در حوزه مسایل مربوط به همسران و خانواده نقد منفی بر این برنامه ارائه نکرده است چرا که در احادیث متعددی بر نقش ارتباط فیزیکی و نوازش همسر در ایجاد و پیوند عمیق روحی و عاطفی بین زوجین تاکید شده است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده است؟

مطمئنا بررسی علمی (از منظر علوم طبیعی و علوم دینی) برنامه پخش شده در این نوشتار کوتاه امکان پذیر نیست اما یقینا این حساسیت اجتماعی خصوصا بانوان نسبت به این برنامه ربطی به محتوای علمی آن ندارد.

تکدر خاطر به دلیل آن است که " چرا زن باید پای همسرش را ماساژ بدهد" اگر کارشناس برنامه از مردان میخواست که این کار را انجام بدهند دلیل تکدر خاطر آن بود که " چرا مرد باید پای همسرش را ماساژ بدهد" ریشه همه اینگونه مکدر شدن ها بی ارزش شدن شان خانواده در جامعه است. چرا دختران تن به ازدواج نمی دهند؟ چرا پسران زیر بار تاهل نمی روند؟ همه مشکلات اقتصادی و... به جای خود اما مهمتر از همه آن است که همه چیز در " من" خلاصه می شود. آن چیزی که نظام خانواده و به تبع آن اجتماع را در مخاطره قرار داده است محوریت " من" است. هر کاری و هر چیزی باید فایده ای برای "من" داشته باشد. نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی و همه وهمه به سمت محوریت " من" تنظیم شده است.

امید است قبل از آنکه روزی برسد که مجبور باشیم برای بیان هنجارهای اجتماعی بدیهی هم عذر خواهی کنیم، علت اصلی نزول خود را دریابیم. با این روند مدیر آموزش و پرورش هم باید از بابت اینکه شاگرد جلوی پای استاد بلند شده است عذر خواهی کند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۰۳۲۹۱۳:۰۲:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده ااااا ..??????
ناشناس۲۳۰۳۴۲۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
به عنوان یه زن موافقم یکی از عوامل این واکنشا غرور و تکبر زوجین در برابر هم هست و دیگری نفوذ فمنیسم در فرهنگ با ظاهر تکریم حقوق زنه
ناشناس۲۳۰۳۹۷۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
مشکل شما این است که زن را وسیله ای در خانه و جزو مایملک خود میدانید. به همین خاطر حمایت میکنید
ناشناس۲۴۱۱۲۱۰۰:۳۲:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
در صد سال پیش زندگی می کنی؟ فمینیسم جامعه رو برداشته!
ناشناس۲۳۰۴۵۷۱۴:۱۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
اتفاقا کار درستی کرد
سید جواد۲۳۰۵۵۶۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
تحلیل بسیار خوبی بود
ناشناس۲۳۰۵۸۲۱۶:۴۷:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است مگه ... که باید جواب بدن!
ناشناس۲۳۰۵۹۶۱۶:۵۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
نویسنده محترم ، حالا که مدیری صادقانه میگوید در مسئله ای تخصص ندارد و تنها از بابت عدم رعایت این توصیه اهل علم و دانش و معرفت که میگویند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد از مردم عذر خواهی کرده ، جنابعالی متن اعتراضی مینویسی و ایشان را محکوم میکنی .
ناشناس۲۳۰۶۳۷۱۷:۵۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
زنان لطف کنندجیب مردان رو نزنند
ناشناس۲۳۰۸۱۷۲۱:۱۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
بیان این مطلب با شرایطی که جامعه مملو ازمشکلات اقتصادی و...است بیشتر شبیه به جوک می باشد دلت خوشه ما غم نان داریم
ناشناس۲۳۱۰۱۹۰۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مطلب خوبی بود. ممنون از الف
ابول۲۳۱۰۲۸۰۱:۱۳:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
احسنت
ناشناس۲۳۱۰۴۵۰۱:۴۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
نظرتان عالی بود .. واقعا از بازخوردها در فضای مجازی و عذرخواهی صدا و سیما تعجب کردیم . واقعا چه اشکالی دارد ...به جایی بر نمیخورد اما حالا لابد به فمنیست ها برخورده . کلا آنچه از تریبون رسمی کشور تبلیغ میشود زن ذلیلی است که نتیجه اش طلبکاری زنان و تنزل ازدواج به یک معامله مالی با مهریه و شیربها و افزایش ناسازگاری و طلاق است .
هاشم۲۳۱۰۸۰۰۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
لطفا با اطلاعات صحیح مطلب بنویسید: رفلکسولوژی نه ؛ریلکسولوژی درست است ضمنا بازگویی وزیر بهداشت با پوزخند و طعنه بود نه تایید موضوع!
نیکو۲۳۱۹۳۵۲۳:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
خیلی ممنون از نظر کارشناس محترم با تحلیل خوب
ناشناس۲۳۳۰۹۸۱۸:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
همیشه می گویید اگر در مورد یک مرد گفته شده بود اما آیا هیچ وقت در مورد مرد گفته می شود یا در نظر شما این فقط وظیفه زن است ولا غیر در فرهنگ شما زن خوب زنی است که هر چه مرد گفت تایید کند حتی اگر مطمئن باشد غلط است حتی در راه رفتن یک نیم قدم از مرد عقب تر راه برود تا بی احترامی نشود .از نظر شما زن برای خدمت به مرد آفریده شده و مرد برای فرمان دادن لازم نبود بگوئید مرد پای خانم را ماساژ بدهد اگر نمی خواستید زن را تحقیر کنید همین مقدار که می گفتید همسران پای یکدیگر را ماساژ بدهند کافی بود و یکی را بر دیگری برتری نمی دادید .به بیان پیامبر هیچ فردی زنان را احترام نمی کند مگر افراد بزرگوار و هیچ فردی زن را تحقیر نمی کند مگر افراد پست و فرومایه .
ناشناس۲۳۳۶۹۱۰۸:۳۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
جناب آقای رجب زاده ، به نظر می رسد برنامه راتمام وکامل ندیده اید ، بحث کتک زدن زن وبداخلاقی مرد معتاد نسبت به همسرش بوده است ، نمی دانم چرا دائما بعضی از ماها دوست داریم برخلاق جریان آب شنا کنیم ، جدا از مسئله حق زن ، من به عنوان یک خانم اعتقاد به برابری حقوق انسانها دارم ، مایه تاسف است که اقدام مدیرکل مرکز یزد به مذاق شما خوش نیامده واز آن طرف تلویحا" خواستار استعفای ریاست سازمان صداوسیما شده اید ، بیایید بپذیریم که دنیا درحال تغییراست وایران زیبای ما هم از این تغییر بی نصیب نمی ماند . پیشنهاد می کنم بابت نوشتن این یادداشت ، نوشته ای به رسم عذرخواهی از جامعه فهیم ایرانی بنویسید سپاس
ناشناس۲۳۶۸۲۶۰۹:۰۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
خیلی هم ضرورت داشت. من به عنوان یک ایرانی مالیات نمیدم که صداوسیمای میلی همچین خرعبلاتی پخش کنه. از شعور و سواد و افتخارات علمی و اجتماعی بسیاری از زنها حرف بزنید نه اینکه زن رو در حد یک برده پائین بیارید.
ناشناس۲۳۷۰۸۷۱۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
اتفاقا عذر خواهی همه مسولان درگیر دراین برنامه لازم به نظر می رسد، زیرا مسلما محتوای این برنامه قبل از ضبط و پس از ضبط توسط افراد متعددی بررسی و تایید شده است و نمی توانند مدعی شوند که از دستمان در رفت.
ناشناس۲۳۷۶۹۵۲۳:۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
صدا و سیما به مردان توصیه میکند همسر دوم بگیرند و به زنان توصیه میکند حتی اگر شوهرشان معتاد است و آنها را کتک میزند پایش را در آب گرم ماساژ بدهند و ببوسند
ناشناس۲۴۱۱۲۰۰۰:۳۱:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی هم صحبت عالی بود از طرف کارشناس برنامه. با این همه طلاق و مشکلات زوجین. اگر زوجین شعور داشته باشند و به هم محبت و رسیدگی زیاد کنند به نفع جامعه است و موجب اقدام متقابل از طرف دیگر هم می شود.
ناشناس۲۴۱۲۶۵۰۹:۴۷:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
صحبتهای کارشناس سه اشکال اساسی داشت: 1- فقط به موضوع آب ولرم اکتفا نکرد و شیر را هم به آن اضافه نمود. درحالیکه در فرهنگ ما ایرانیان مواد خوراکی مثل شیر و نان احترام خاصی داشته و استفاده از شیر برای شستشوی پا پذیرفتنی نیست. 2- بعد از ماساژ موضوع بوسیدن پا را مطرح کرد که موضوعی مربوط به بردگان و حکام ظالم است درحالیکه در اسلام فقط بوسیدن دست پدر و مادر و استاد مجاز دانسته می شود. 3- مهمترین موضوع هم اینکه باید برای مردان و زنان این بحث مطرح میشد نه صرفا برای مردان.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 4. درستایش حریت وعدالت

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 7. با کاشت ابرو قاب چهره خود را زیباتر کنید

 8. برانکو بازیکنان پرسپولیس را تنبیه کرد/ پرسپولیسی‌ها باید تاوان اشتباهاتشان را پس بدهند

 9. نماینده دنا: پیکرها پراکنده نیستند اما یخ بسته‌اند/ احتمال انتقال پیکرها تا 10 ساعت دیگر

 10. وحشتناک‌ترین سقوط‌های هواپیما  

 11. دیدار وزیر خارجه اسپانیا با ظریف  

 12. جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

 13. آخرین دستاوردهای همراه اول در نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

 14. تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه‌دار کردن نام گناباد  

 15. انتقادها از رفتار زننده بازیکنان الهلال ادامه دارد

 16. نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران  

 17. عبدالله گنجی جواب سوال رسایی را داد، چرا روحانی برای شهادت ۴سرباز وطن دستور تشکیل کمیته نداد  

 18. تماس تلفنی روحانی با فرمانده نیروی انتظامی در پی حوادث روزهای گذشته در پاسداران

 19. واکنش وزیر کشور به درگیری‌های خیابان پاسداران  

 20. ظریف: آمریکا در صورت خروج از برجام، در جهان منزوی می شود

 21. داعش، آمریکا انگلیس و روسیه را تهدید کرد

 22. عملیات انتقال پیکرها متوقف شد  

 23. آخرین خبرها از اوضاع جوی و عملیات انتقال پیکرها و قطعات هواپیما به پایین کوه  

 24. وزارت ارتباطات به دنبال استفاده از ارز دیجیتال

 25. سرنوشت نامعلوم اکران فیلم جدید مجید مجیدی

پربحث‌های دیروز

 1. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 2. واکنش وقیحانه رسانه های عربستانی به اقدام زشت بازیکنان الهلال(عکس)

 3. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 4. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 5. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 6. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 7. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 8. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 9. استقلال موقتا در صدر گروه مرگ ماموریت با موفقیت انجام شد/ 3 امتیاز با ارزش از الهلال

 10. عکس/بنر حمایتی عمانی‌ها از الهلال مقابل استقلال

 11. تصاویر اجساد را منتشر نکنید

 12. فرمانده کلاه‌سبزها در عملیات انتقال اجساد قربانیان حادثه سقوط هواپیما کیست؟+ عکس

 13. زنان سی‌سخت و پادنای سمیرم ناهار امدادگران را آماده کردند+عکس

 14. توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

 15. فیفا به دلیل سیاسی‌کاری عربستان را به اخراج از جام‌جهانی تهدید کرد

 16. قایق غرق شده صیادان جویباری پیداشد؛ اما صیادان نه

 17. ۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

 18. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 19. جدول گروه سوم و چهارم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعد از پایان هفته دوم  

 20. اردوغان:باروحانی وپوتین درموردعفرین به توافق رسیدیم

 21. شکست سنگین پرسپولیس مقابل ژاوی و یارانش/ تیم برانکو، پراشتباه و بی‌برنامه

 22. رئیسی: مماشات با فساد نزدیکان و نورچشمی‌ها موجب ارتجاع انقلاب می‌شود

 23. روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

 24. العبادی: اجازه نخواهیم داد ناتو از خاک عراق علیه ایران استفاده کند

 25. ۴۵ جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج " کشف شد

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 7. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 8. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 9. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 10. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 11. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 12. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 13. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 14. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 15. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 16. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 19. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 20. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 21. سخنان رییس جمهور در مورد رفراندوم مجهول است/مشاوران روحانی به دنبال دعوای کاذب بین دو جناح هستند/روحانی مراقب سرنوشت احمدی نژاد باشد

 22. پیامک عجیب قاضی‌پور به وزیر اقتصاد در مورد نرخ دلار  

 23. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 24. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 25. سید‌امامی باور نمی‌کرد‌ اطلاعات جاسوسی‌اش را در اختیار داریم/دستگیری این تیم برای آمریکا ‌سنگین بود‌

آخرین عناوین