عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

محمد رجب زاده، گروه تعاملی الف،   3961112110 ۲۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
عذرخواهی رئیس مرکز صدا و سیما یزد ضرورتی نداشت

کارشناسی در یک برنامه خانوادگی توصیه میکند که برای جلب رضایت همسرتان از ماساژ پا در آب یا شیر ولرم استفاده کنید و.... پخش این برنامه با بازخوردهای زیاد و متفاوتی روبرو میشود تا جائی که مدیر شبکه استانی یزد در اقدامی عجولانه و دستپاچه، از مردم عذر خواهی و بیان میکند که: " برایمان بسیار مهم است که برنامه ای پخش نشود که خاطر مخاطبان شریف را مکدر کند ! " و در ادامه میگوید: " این نوع بیان و ذکر مثال و جزئیات ممکن است با ذهن مخاطب امروز ما سازگار نباشد و به همین خاطر بهتر بود بیان نشود!"

اما به راستی چه چیز موجب این همه حساسیت شده است؟ آیا اگر کارشناس برنامه به مردان توصیه میکرد که پای همسرانتان را ماساژ بدهید و ببوسید باز هم چنین حساسیتی وجود داشت؟ آیا این راهکار از منظر محتوای پزشکی و علوم طبیعی مخدوش و مشکل دار بود؟ یا اینکه از جهت تطابق با معارف و آموزه های دینی منافاتی داشته است؟

عذر خواهی مدیر شبکه از بابت چیست؟ اگر از این بابت است که کارشناس مطالبی را بیان داشته که موجب تکدر خاطر مخاطبان شده پس حتما بایستی تا به حال رئیس سازمان صدا و سیما به این علت که تقریبا اکثر قریب به اتفاق کارشناشان اقتصادی و دینی و مراجع عظام بر ربوی بودن سیستم بانکی تاکید دارند و این مطلب بارها از طریق رسانه های متفاوت و حتی صدا و سیما بیان شده و موجب تکدر خاطر بسیاری از مردم شریف و مسئولان محترم شده، استعفا می داد.

جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است و حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده و مجددا در حضور خبرنگاران آن را بیان می کند. یک جستجوی بسیار ساده و حتی غیر حرفه ای در اینترنت در مورد نقش پا و ماساژ پا خصوصا در حیطه رفلکسولوژی مخاطب را با هزاران صفحه اطلاعات علمی روبرو می کند که واقعا تعجب آور است. صدها مرکز تخصصی در سراسر دنیا مشغول به آموزش و انجام ماساژ پا هستند و آموزش آن را خصوصا برای همسران جزو اهداف اصلی خود می دانند و حتی در بسیاری از خانواده های آسیای شرقی این امر جزو هنجارهای زناشوئی است. شاید اگر این راهکار توسط یک برنامه ماهواره ای آن طرف آبی بیان می شد و کمی هم به مطالب جنسی مزین شده بود خیلی بیشتر قابل قبول بود و الآن همچون تحفه ای زبان به زبان و کانال به کانال نقل شده بود. صدها و صدها کلیپ آموزشی ماساژ پا خصوصا برای آموزش همسران هم اکنون در فضای مجازی که بوسیله مراکز تخصصی خانواده و ازدواج تهیه شده، در دسترس است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده؟

از نظر محتوای دینی هم تا به حال حتی یک نفر کارشناس مباحث دینی خصوصا در حوزه مسایل مربوط به همسران و خانواده نقد منفی بر این برنامه ارائه نکرده است چرا که در احادیث متعددی بر نقش ارتباط فیزیکی و نوازش همسر در ایجاد و پیوند عمیق روحی و عاطفی بین زوجین تاکید شده است. پس عذر خواهی مدیر شبکه بابت چه بوده است؟

مطمئنا بررسی علمی (از منظر علوم طبیعی و علوم دینی) برنامه پخش شده در این نوشتار کوتاه امکان پذیر نیست اما یقینا این حساسیت اجتماعی خصوصا بانوان نسبت به این برنامه ربطی به محتوای علمی آن ندارد.

تکدر خاطر به دلیل آن است که " چرا زن باید پای همسرش را ماساژ بدهد" اگر کارشناس برنامه از مردان میخواست که این کار را انجام بدهند دلیل تکدر خاطر آن بود که " چرا مرد باید پای همسرش را ماساژ بدهد" ریشه همه اینگونه مکدر شدن ها بی ارزش شدن شان خانواده در جامعه است. چرا دختران تن به ازدواج نمی دهند؟ چرا پسران زیر بار تاهل نمی روند؟ همه مشکلات اقتصادی و... به جای خود اما مهمتر از همه آن است که همه چیز در " من" خلاصه می شود. آن چیزی که نظام خانواده و به تبع آن اجتماع را در مخاطره قرار داده است محوریت " من" است. هر کاری و هر چیزی باید فایده ای برای "من" داشته باشد. نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی و همه وهمه به سمت محوریت " من" تنظیم شده است.

امید است قبل از آنکه روزی برسد که مجبور باشیم برای بیان هنجارهای اجتماعی بدیهی هم عذر خواهی کنیم، علت اصلی نزول خود را دریابیم. با این روند مدیر آموزش و پرورش هم باید از بابت اینکه شاگرد جلوی پای استاد بلند شده است عذر خواهی کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۰۳۲۹۱۳:۰۲:۳۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
حتی وزیر محترم بهداشت از شنیدن چنین مطلبی در رسانه، اظهار رضایت نموده ااااا ..??????
ناشناس۲۳۰۳۴۲۱۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
به عنوان یه زن موافقم یکی از عوامل این واکنشا غرور و تکبر زوجین در برابر هم هست و دیگری نفوذ فمنیسم در فرهنگ با ظاهر تکریم حقوق زنه
ناشناس۲۳۰۳۹۷۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
مشکل شما این است که زن را وسیله ای در خانه و جزو مایملک خود میدانید. به همین خاطر حمایت میکنید
ناشناس۲۴۱۱۲۱۰۰:۳۲:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
در صد سال پیش زندگی می کنی؟ فمینیسم جامعه رو برداشته!
ناشناس۲۳۰۴۵۷۱۴:۱۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
اتفاقا کار درستی کرد
سید جواد۲۳۰۵۵۶۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
تحلیل بسیار خوبی بود
ناشناس۲۳۰۵۸۲۱۶:۴۷:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
جالب است که تا حالا حتی یک نفر از پزشکان و یا متخصصین حوزه علوم طبیعی در مورد این راهکار ارائه شده اشکالی را بیان نداشته است مگه ... که باید جواب بدن!
ناشناس۲۳۰۵۹۶۱۶:۵۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
نویسنده محترم ، حالا که مدیری صادقانه میگوید در مسئله ای تخصص ندارد و تنها از بابت عدم رعایت این توصیه اهل علم و دانش و معرفت که میگویند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد از مردم عذر خواهی کرده ، جنابعالی متن اعتراضی مینویسی و ایشان را محکوم میکنی .
ناشناس۲۳۰۶۳۷۱۷:۵۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
زنان لطف کنندجیب مردان رو نزنند
ناشناس۲۳۰۸۱۷۲۱:۱۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
بیان این مطلب با شرایطی که جامعه مملو ازمشکلات اقتصادی و...است بیشتر شبیه به جوک می باشد دلت خوشه ما غم نان داریم
ناشناس۲۳۱۰۱۹۰۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مطلب خوبی بود. ممنون از الف
ابول۲۳۱۰۲۸۰۱:۱۳:۲۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
احسنت
ناشناس۲۳۱۰۴۵۰۱:۴۴:۲۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
نظرتان عالی بود .. واقعا از بازخوردها در فضای مجازی و عذرخواهی صدا و سیما تعجب کردیم . واقعا چه اشکالی دارد ...به جایی بر نمیخورد اما حالا لابد به فمنیست ها برخورده . کلا آنچه از تریبون رسمی کشور تبلیغ میشود زن ذلیلی است که نتیجه اش طلبکاری زنان و تنزل ازدواج به یک معامله مالی با مهریه و شیربها و افزایش ناسازگاری و طلاق است .
هاشم۲۳۱۰۸۰۰۳:۱۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
لطفا با اطلاعات صحیح مطلب بنویسید: رفلکسولوژی نه ؛ریلکسولوژی درست است ضمنا بازگویی وزیر بهداشت با پوزخند و طعنه بود نه تایید موضوع!
نیکو۲۳۱۹۳۵۲۳:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
خیلی ممنون از نظر کارشناس محترم با تحلیل خوب
ناشناس۲۳۳۰۹۸۱۸:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
همیشه می گویید اگر در مورد یک مرد گفته شده بود اما آیا هیچ وقت در مورد مرد گفته می شود یا در نظر شما این فقط وظیفه زن است ولا غیر در فرهنگ شما زن خوب زنی است که هر چه مرد گفت تایید کند حتی اگر مطمئن باشد غلط است حتی در راه رفتن یک نیم قدم از مرد عقب تر راه برود تا بی احترامی نشود .از نظر شما زن برای خدمت به مرد آفریده شده و مرد برای فرمان دادن لازم نبود بگوئید مرد پای خانم را ماساژ بدهد اگر نمی خواستید زن را تحقیر کنید همین مقدار که می گفتید همسران پای یکدیگر را ماساژ بدهند کافی بود و یکی را بر دیگری برتری نمی دادید .به بیان پیامبر هیچ فردی زنان را احترام نمی کند مگر افراد بزرگوار و هیچ فردی زن را تحقیر نمی کند مگر افراد پست و فرومایه .
ناشناس۲۳۳۶۹۱۰۸:۳۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
جناب آقای رجب زاده ، به نظر می رسد برنامه راتمام وکامل ندیده اید ، بحث کتک زدن زن وبداخلاقی مرد معتاد نسبت به همسرش بوده است ، نمی دانم چرا دائما بعضی از ماها دوست داریم برخلاق جریان آب شنا کنیم ، جدا از مسئله حق زن ، من به عنوان یک خانم اعتقاد به برابری حقوق انسانها دارم ، مایه تاسف است که اقدام مدیرکل مرکز یزد به مذاق شما خوش نیامده واز آن طرف تلویحا" خواستار استعفای ریاست سازمان صداوسیما شده اید ، بیایید بپذیریم که دنیا درحال تغییراست وایران زیبای ما هم از این تغییر بی نصیب نمی ماند . پیشنهاد می کنم بابت نوشتن این یادداشت ، نوشته ای به رسم عذرخواهی از جامعه فهیم ایرانی بنویسید سپاس
ناشناس۲۳۶۸۲۶۰۹:۰۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
خیلی هم ضرورت داشت. من به عنوان یک ایرانی مالیات نمیدم که صداوسیمای میلی همچین خرعبلاتی پخش کنه. از شعور و سواد و افتخارات علمی و اجتماعی بسیاری از زنها حرف بزنید نه اینکه زن رو در حد یک برده پائین بیارید.
ناشناس۲۳۷۰۸۷۱۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
اتفاقا عذر خواهی همه مسولان درگیر دراین برنامه لازم به نظر می رسد، زیرا مسلما محتوای این برنامه قبل از ضبط و پس از ضبط توسط افراد متعددی بررسی و تایید شده است و نمی توانند مدعی شوند که از دستمان در رفت.
ناشناس۲۳۷۶۹۵۲۳:۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
صدا و سیما به مردان توصیه میکند همسر دوم بگیرند و به زنان توصیه میکند حتی اگر شوهرشان معتاد است و آنها را کتک میزند پایش را در آب گرم ماساژ بدهند و ببوسند
ناشناس۲۴۱۱۲۰۰۰:۳۱:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
خیلی هم صحبت عالی بود از طرف کارشناس برنامه. با این همه طلاق و مشکلات زوجین. اگر زوجین شعور داشته باشند و به هم محبت و رسیدگی زیاد کنند به نفع جامعه است و موجب اقدام متقابل از طرف دیگر هم می شود.
ناشناس۲۴۱۲۶۵۰۹:۴۷:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
صحبتهای کارشناس سه اشکال اساسی داشت: 1- فقط به موضوع آب ولرم اکتفا نکرد و شیر را هم به آن اضافه نمود. درحالیکه در فرهنگ ما ایرانیان مواد خوراکی مثل شیر و نان احترام خاصی داشته و استفاده از شیر برای شستشوی پا پذیرفتنی نیست. 2- بعد از ماساژ موضوع بوسیدن پا را مطرح کرد که موضوعی مربوط به بردگان و حکام ظالم است درحالیکه در اسلام فقط بوسیدن دست پدر و مادر و استاد مجاز دانسته می شود. 3- مهمترین موضوع هم اینکه باید برای مردان و زنان این بحث مطرح میشد نه صرفا برای مردان.
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 5. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 6. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 7. پوپولیست تلگرامی

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 10. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 11. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 12. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 13. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 14. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 15. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 16. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 17. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 18. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 19. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 20. آقای طاهری حداقل عذرخواهی کنید!

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 23. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 24. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 25. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

پربحث‌های دیروز

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 3. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 4. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 5. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 6. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 7. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 8. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 9. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 10. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 11. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 12. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 13. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 14. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 15. بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

 16. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 17. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 18. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 19. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 20. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 21. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 22. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 23. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 24. دستگیری قاتل فراری در ۵۰۰ متری مرز ترکیه   

 25. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 6. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 9. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 10. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 11. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 12. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 13. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 14. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 15. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 16. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 17. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 18. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 19. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 20. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 21. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 22. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 23. سیف: دلار ۷۰۰۰ تومانی در پستوها معامله می‌شود

 24. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 25. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

آخرین عناوین