کلیدخوردن آشوبهای بعدی، در چرتِ نیم‌روزیِ «ژن‌ خوب»ها

عبدالرضا طالقانی*، گروه سیاسی الف،   3961109258 ۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
کلیدخوردن آشوبهای بعدی، در چرتِ نیم‌روزیِ «ژن‌ خوب»ها

اختلالاتی که نقش جرقه‌ آشوبها و اغتشاشات 96 را بازی کردند، هنوز پابرجا هستند. ضمن معرفی برخی از این اختلالات، مسئولان را به علاج عاجل آنها دعوت می‌کنیم.

از آتش آشوبهای سال 1396 فاصله گرفتیم و انقلاب اسلامی، با خاموشی شعله اعتراضات اخیر، تجربه سترگ دیگری را پشت سر نهاد. همه می‌دانیم که این تجربه درس‌آموز را باید به دو بخش تقسیم کرد که با یکدیگر تفاوت اساسی دارند: بخش اول شامل اعتراضات مدنی با محوریت بانکها و با عمر چند ساله - که در ادامه بررسی خواهد شد - و بخش دوم آشوبهای چند روزه، که ماهیتی متفاوت و مخرب داشت. در این تجربه با وجود اینکه حاکمیت و قبل از آن حتی دولت کاملاً بر اوضاع مسلط بود، اما باز هم این مردم بودند که ابتدا با ضدانقلاب بروشنی صف‌بندی کردند و درنهایت با حضور به‌موقع‌شان کار را یکسره نمودند. بنابراین بدیهی است که باید حساب معترضان مدنی را با اغتشاشگران و آشوب‌طلبان جدا کرد. معترضان مدنی شایسته احترام، و اعتراضات‌شان شایان بررسی محترمانه و البته عادلانه است؛ برخلاف آشوبگران که بر این موج سوار شدند و - همسو یا گاهی ذیل حمایتهای متنوع خارجی - به تخریب پرداختند و حتی کار را به آتش زدن مساجد و به‌زیر کشیدن پرچم مقدس میهن‌مان رساندند؛ طبعاً برخورد با اینان در بسیاری از موارد نیازمند برخوردهای سخت و امنیتی است.

در عین حال روشن است که اگر دولت‌مردان عزم جدی در اصلاح شرایط نداشته باشند، پس از مدتی، اعتراضهای مشروع و مسالمت‌آمیز پیشین - چه بسا با قوتی بیشتر و با مدلهای بروزتر - ادامه خواهد یافت؛ چه اینکه مسائل دامنه‌دار و اساسی - که در ادامه خواهد آمد - هنوز کاملاً پابرجاست. جای آن دارد که لااقل از باب قدرشناسی، به دردها و مشکلات مردم بصورت مضاعف توجه شود. با این نگاه سیاهه پیشِ رو تلاش دارد بخشهایی از عوامل اقتصادی کشور که در شکل‌گیری خیزشهای اجتماعی اینچنین موثر بوده را بررسی کند.

با نگاه راهبردی و از درگاه اقتصادسیاسی، نضج و شکل‌گیری خیزشهای اجتماعی - مشمول هریک از موارد شورش، آشوب، اغتشاش، اعتراض یا انقلاب که قرار گیرد - می‌تواند سه خاستگاه اساسی و کلی داشته باشد، شامل «خاستگاه ایدئولوژیک»، «فقر»، و «ادراک‌سازی و احساس بی‌عدالتی و فقر»؛ خاستگاههای دیگر عموماً، با قوت و ضعف، تلفیقی از این سه است. البته این هر سه مورد در شکل‌گیری اعتراضات اخیر موثر نبوده است و به نظر می‌رسد عامل «ادراک‌سازی و احساس بی‌عدالتی و فقر» مهمتر از دو عامل دیگر است. ذیلاً هریک از این سه مدل، و شرایط بروز آنها در ایران بررسی می‌شود.

 

* خاستگاه ایدئولوژیک

در این نوع از خیزشهای اجتماعی، پیشران و موتور محرک، دفاع از نوعی ایدئولوژی یا مکتب سیاسی یا دینی است. این خاستگاه، قدرتمندترین خیزشها را پدید می‌آورد.

 • احتمال بروز در ایران

در ساختار سیاسی ایران - و ازجمله در اغتشاشات اخیر - نه‌تنها این عامل، کم‌اثر بوده و هست، بلکه مردم با همین موتور پیشران جلوی خیزشهایی با خاستگاههای دیگر ایستادند. درحقیقت در ساختار سیاسی اجتماعی ایران، تا مولفه‌های دیگر به سطح ایدئولوژیک ارتقا نیابند، امکان موفقیت و بروز جدی‌شان بسیار دور از ذهن است؛ ولو اغتشاشاتی در سطح اتفاقات سال 88 اتفاق بیفتد. گو اینکه در حوادث اخیر اتفاقاً جبهه‌گیری و تحریض سریع طیف گسترده کشورهای مخالف یا ضدانقلاب خارج‌نشین - که مخالفت‌شان جنبه ایدئولوژیک دارد - بسرعت موجب شکل‌گیری اتحاد و انسجام ایدئولوژیک (با گرایشهای مکتبی یا ملی) در داخل کشور شد و به خاموشی غائله انجامید.

* فقر

ساحت بعدی که می‌تواند در پدیداری خیزشهای اجتماعی موثر باشد، «فقر» است. در اجتماع فقیر، به‌دلیل تنگنای اقتصادی، بروز انواع بزه کاملاً محتمل است؛ بر این مبنا، تجهیز، سربازگیری، شبکه‌سازی سیاسی و حتی نظامی، و نیز تحریک فقرا از سوی عوامل خارجی یکی از اساسی‌ترین مدلهای برهم‌ریختگی سیاسی یا شورشهای اجتماعی است. در این مدل حتی متصور است که ساختار سیاسی متلاشی شود و طی سالیان متمادی «چند حکومتی» و «بی‌حکومتی» بر کشوری حاکم شود. برای نمونه می‌توان از ساختار متلاشی شده سیاسی در کشور بسیار فقیر سومالی نام برد.

 • احتمال بروز در ایران

این مدل هم در ایران با توجه به دو عامل:

 1. سطح متوسط رفاه در میان عموم مردم
 2. و نیز خصوصاً با توجه به صبغه مذهبی حکومت ایران

نمی‌تواند متصور باشد، یا کمتر متصور است.

* ادراک‌سازی و احساس بی‌عدالتی و فقر

بدواً تذکر این نکته لازم است که شاخصهای جهانی و رسمی «فقر» یا «بی‌عدالتی» با شاخصهای رسمی «ادراک فقر» یا «احساس بی‌عدالتی» متفاوت است. ممکن است فردی فقیر باشد اما آن را احساس نکند یا حتی بیشتر از فرد مرفه احساس خوشبختی نماید؛ کما اینکه مطابق پژوهشهای بین‌المللی شادترین مردم دنیا، مردم کشورهای فقیر آمریکای لاتین هستند. اما اگر مردمی احساس کنند فقیر هستند، یا در نظام سیاسی و اقتصادی آنها تبعیض و بی‌عدالتی رواج دارد یا حرمت آنان مورد تعدی قرار می‌گیرد، طبیعتاً معترض خواهند شد. این مدل، محتمل‌ترین و موثرترین محمل ایجاد اعتراضهای مدنی در ایران بوده، و خواهد بود.

 • احتمال بروز در ایران

به نظر می‌رسد مهمترین عامل ایجاد اعتراضهای اخیر در ایران را در این بعد می‌توان سراغ گرفت: «احساس فقر و بی‌عدالتی». بررسی اینکه مردم تا چه اندازه فقیرتر از سال 92 یا پیش از آن هستند، یا رفتارهای حکومت عادلانه‌تر یا تبعیض‌آمیزتر شده، مجالی دیگر می‌طلبد؛ موضوع اساسی در این بند بررسی مولفه‌هایی است که موجب شده مردم «احساس فقر و بی‌عدالتی» داشته باشند.

بررسی عوامل بروز خاستگاه سوم

شاید بیش از یک دهه است مردم از کانالهای مختلف احساس کرده‌اند علاوه بر اینکه فشارهای اقتصادی مضاعف شده، پیگیری مقامات مسئول در پاسداری از عدالت دچار نقصان جدی است و فشار تنها توسط طبقاتی از مردم تحمل می‌شود، و فقر روزافزون در انتظار مردم طبقه متوسط و ضعیف است. این ادراک‌سازی ناشی از اتفاقات یا رویه‌های متعدد و پیاپی طی سالهای اخیر است که تعدادی از آنها عبارتند از:

الف. ابعاد راهبردی

در کنار اشکالات دیگر، که در ادامه ذکر خواهد شد، مشکل اساسی و راهبردی، دیدگاه ضعیف (یا بسیار ضعیفِ) دولتیان نسبت به تولید داخل - به‌عنوان ستون فقرات اقتصاد واقعی - و مماشات و تقویت اثرات بخشهای موازی مانند قاچاق، بخش پولی، واردات و ... بوده و هست. این نگاه ناشی از تفکر غلط دولت، با اتکا به آراء اقتصادی کارگزاران و تکنوکراتهاست که شیدا و واله مدلهای بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، و سازمان تجارت جهانی (و پیش از آن گات) هستند و  هرگز از هموارگی شکستهای نسخ اقتصادی این نهادها در ایران عبرت نگرفته‌اند.

این نگاه، مشکل اساسی و راهبردی اقتصاد کشور در تمام دولتهای پس از جنگ است؛ همه مشکلات دیگر را ذیل این دیدگاه می‌توان گنجاند.

علاج: بررسی ابعاد این مسئله را عجالتاً می‌گذاریم و می‌گذریم،‌ اما یقیناً راه علاج این دیدگاه، توجه ویژه به مولفه‌های تولید داخل، و تغییر دیدگاه از «اقتصاد متعارف»، به «اقتصاد مقاومتی» است.

ب. ابعاد کلان

ب-1- فشارهای اقتصادی منتقل شده از دولتهای قبل

اثر اساسی «تورم» بر «افزایش شکاف طبقاتی» این است که - به‌دلیل اینکه «مالیات بر افزایش دارایی» در ایران تقریباً، بلکه تحقیقاً، وجود ندارد - در اثر تورم، فاصله طبقاتی افزون می‌شود؛ چراکه طبقه مرفه، از این تورم - دست‌کم از کانال افزایش دارایی - منتفع می‌شوند، اما طبقه فقیر از کانالهای مختلف تحت فشار قرار می‌گیرد، که اینجا مجال بست آن نیست.

تا مدتها پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم و بلکه تاکنون، مردم متوسط و فقیر اثرات تورم یا جهش تورمی پیش از آن را احساس کرده و می‌کنند. پورشه‌ها، و مازراتی‌های وارداتی آن دوران، هنوز تردد می‌کنند و هنوز توسط متمولان آپدیت می‌شوند؛ با همین ماشینها، دوردور کردنهای فرزندان ثروتمند تا جایی پیش رفت که رهبری راساً ورود کردند ... که می‌گذریم. اما اجمالاً جهش قیمتهای منتهی به سال 91، شکاف ماندگاری را میان طبقات فقیر و غنی ایجاد و تثبیت کرد که تاکنون کام مردم را تلخ نگاه داشته است.

علاج: تورم، بسرعت، در زمانی حدود دو سال، با اصلاح ساختار پولی و همچنین نظام مالیاتی و قاچاق؛ و با نگاه راهبردی به تولید داخلی، قابل درمان است.

ب-2- ساختار بودجه‌ریزی

این بحث فنی است که چندی قبل در مقاله «8 خسارت ساختار غلط بودجه‌ریزی» آن را وارسیدیم. اجمالاً باید دانست نظام بودجه‌ریزی کشور بصورت سالانه به فقیرتر شدن عموم مردم و تعمیق شکافهای طبقاتی به نفع بانکداران و سرمایه‌داران کمک شایانی می‌کند.

 

 + بیشتر بخوانید: 8 خسارت ساختار غلط بودجه‌ریزی

علاج: حداقل طی سه دهه گذشته به این مسئله پرداخته نشده است. به نظر می‌رسد مزمن‌ترین و مشکل‌ترین و دیربازده‌ترین اصلاحات در این بخش انجام شود. چرا که بودجه شالوده و عصاره تفکر حاکم بر نظام مدیریتی کشور است؛ تا این نگاهها تغییر نکند، بودجه‌ریزی نیز اصلاح نخواهد شد.

ب-3- آمارسازی دولت

اعتماد عمومی در اثر دستکاری دستگاههای مسئول در آمارها دچار خدشه جدی شده است. فراموش نکرده‌ایم که رهبری در جریان افشای آمارسازیها چه بیانات صریحی داشتند. ایشان با اشاره به نادرست خواندن برخی آمارهای دولت‌های قبلی توسط دولت‌های بعدی، فرمودند:

«باید منشا این دوگانگی‌ها مشخص شود؛ یعنی یا در آن دوره در بیان آمارها اشکالی وجود داشته است یا در دوره‌ی پس از آن؛ و در هرصورت، دستکاری در آمارها که در معرض قضاوت مردم فهیم نیز قرار دارد، گناهی کبیره است.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، اختلاف در آمارهای مراکز آماری را «بلایی بزرگ» خواندند و افزودند:

«گاهی مراکز مختلف درخصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی، آمارهای متفاوتی بیان می‌کنند که این مسئله موجب ایجاد بی‌اعتمادی در مردم می‌شود.»

پاسخ درستی به این بیانات و ابهامات مردم داده نشد؛ حاصل اینکه باز هم اعتماد مردم به دستگاه تدبیر مخدوش شد.

علاج: راست بگوییم، به همین سادگی.

ب-4- شکست مکرر بسته‌های سیاست اقتصادی دولت

دولت مکرراً با ارائه و انتشار بسته‌های اقتصادی، وعده‌های مشابهی داد که همگی با شکست قطعی مواجه شد و نشان داد که دولت در تدبیر اقتصادی نقص کارشناسی جدی دارد - در این مورد مفصل و مکرر نوشته‌ایم که بسط آن مجالی دیگر می‌طلبد.

علاج: اشکال شکست قطعی بندهای این بسته‌های سیاستی، عدم اشراف دولت به اطلاعات مورد نیاز است. به نظر می‌رسد زیر ساخت هر اصلاحی در اقتصاد کشور، توجه به شفافیت و اصلاح ساختارهای اطلاعات اقتصادی کشور است؛ خصوصاً سیاست‌ریزی و بسته‌نویسی به اطلاعات دقیق نیاز دارد. خبرگان امر معتقدند این اصلاحات ظرف کمتر از دو سال امکان‌پذیر است.

ب-5- شکست انتظارات از پروژه یونیک برجام

در زمان مذاکرات برجام، تمامی شئون اقتصادی کشور، طی بیست و چند ماه، منتظر استخراج نتیجه معجزه‌آسا از دل مذاکرات بود؛ اما عدم تغییر پس از برجام - حتی در سطح نازل - که حتی بیانات صریح افرادی مانند وزرای اقتصاد، صنعت، رئیس کل بانک مرکزی، و حتی تیم مذاکره‌کننده و شخص دکتر ظریف و همینطور قاطبه تیم اقتصادی دولت نیز موید این معناست، موجب شد «اعتماد» مردم به سیاستگذاران کلان دچار خدشه شود؛ مردم دیدند نظام تدبیر سیاسی در ازای اعطای امتیازات حیاتی، چیزی دریافت نکرد.

 

علاج: باید به مردم راست گفت؛ از این شکست درس گرفت؛ نقطه اتکا را از نهادهای جهانی به ظرفیتهای داخلی معطوف نمود و اصلاحات را آغاز کرد.

ب-6- همه از سیاستهای اقتصادی تبری جستند، حتی وزرا و تئوریسین‌های دولت

شکستهای مکرر در تدابیر کلان اقتصادی موجب شد که نه‌تنها منتقدان و در سطح بالاتر طرفداران دولت، بلکه نظریه‌پردازان راهبردی اقتصادی، از همراهی دولت سر باز زنند و شکست پروژه‌های اقتصادی دولت را رسماً اعلام کنند. در این زمینه می‌توان به نامه همزمان 4 نفر از وزرای اقتصادی دولت و همچنین سوگ‌نامه‌های اخیر امثال مسعود نیلی و عبده تبریزی برای اقتصاد اشاره کرد. این اظهارات به اعتماد مردم بر نظام تدبیر اقتصادی اثری عمیق نهاد.

علاج: راهکار، برای برون‌رفت از این یاس خودساخته، اتحاد و تعاون در بکارگیری ظرفیتهای بی‌بدیل اقتصاد ایران توسط نخبگان و مدیران نظام است.

ب-7- استنکاف از وعده‌های انتخاباتی

تخطی و فراموشی وعده‌هایی که در زمان انتخابات به مردم و حتی به هواداران داده شد نیز موجب شد اعتماد مردم مخدوش شود. حتی سلبریتی‌ها نیز در حرکتی بی‌سابقه با پویش «#پشیمانم» نسبت به این دوگانگی واکنش نشان دادند؛ که ضدانقلاب با آن همراه شد، و اتفاقاً برد موثر قابل توجهی داشت؛ تا آنجا که مقامات بلندپایه دولت نیز به آن واکنش نشان دادند.

علاج: راست بگوییم.

ج. ترکیدن مکرر و پرحجم حبابهای بخش اعتباری و پولی

ج -1- فشار بسیار سنگین بانکها و بخش پولی بر اقشار متوسط و مستضعف

با وجود اشکالات متعدد در آمارهای رسمی، اگر بنا را بر صحت همین شاخصها بگذاریم، رشد اقتصادی ناچیز بخش واقعی اقتصاد، در کنار رشد بیست و چند درصدی سالانه نقدینگی (پول‌بازی و ربا به معنای دقیق کلمه)، نشان می‌دهد که بانکها از کانالهای گوناگون چگونه به مردم ضربه زده‌اند؛ بانکداری ایران به تصریح بسیاری از مراجع عظام، و متخصصان مبرز اقتصادی مصداق اتم حاکمیت ربا بر جامعه است. دو اشکال راهبردی این نظام بانکی عبارت است از:

 • از صرفه انداختن تولید
 • ورود در ساختارهای بیمار مانند سفته‌بازی و رانت بواسطه عدم وجود نظارت متمرکز

ج-2- نقص در استیفای حق مردم در پرونده‌هایی مانند «پدیده» و مشابه آن.

بصورت اجمالی در مدل پدیده، این شرکت با استفاده از خلا قانونی - از چند جهت - و با تبلیغات پرحجم، موجب افزایش «ارزش انتظاری» (و نه کاذب) سهام پروژه‌های این شرکت، شد. این پذیرش، با ورود بی‌تدبیر نهادهای نظارتی در هم ریخت و فاجعه پدیده را رقم زد که دهها هزار نفر را با مشکلات جدی اقتصادی مواجه نمود. در این حادثه تلخ، اعتماد مردم به توانمندی قانون و حکومت در صیانت از حقوق‌شان خدشه‌دار شد. این مدل در موارد مشابه دیگر مانند تبرک نیز تکرار شد.

ج-3- مشکلات روزافزون مردم در صندوقها، تعاونیهای اعتبار و موسسات اعتباری

(بدون شرح...)

 

علاج: راهکار برون رفت حوزه پولی و بانکی کشور از این شرایط در پرونده‌ تخصصی «جادوی پول و بانک» در سایت الف بحث شده است. نظام بانکی ایران به جراحی شجاعانه و سریع نیاز دارد.

د. فساد سیستمی

با توجه به بروز پرونده‌های متعدد فساد بانکی (و البته شکست پیگیری سیستمی فساد در آنها)، و همچنین افزایش شمار پرونده‌هایی که فسادِ رخنه‌کرده در ساختار را نمایاند، و نیز ناتوانی دستگاههای ذی‌ربط در برخورد قاطع و توقف روند رو به رشد این نوع از فساد، بشدت به اعتماد عمومی خدشه وارد کرد. پرونده‌هایی مانند تامین اجتماعی، محمدرضا رحیمی، کرسنت، حقوقهای نجومی، املاک نجومی، پرونده‌های برادر رئیس‌جمهور و معاون اول او و جز آن، جزو درشت‌ترین این عدم موفقیتهای حاکمیت در کنترل اختلالات سیستمی از دید مردم است؛ گرچه شاید برخی از آنها واقعاً درست نباشد، اما عدم توفیق در توقف این روندها، ادراک مردم را هدف گرفته است.

علاج: بخش عمده این مشکل، با جدی گرفتن شفافیت درگاههای اطلاعات اقتصادی مرتفع می‌شود؛ که بسرعت قابل اجراست.

ه. طبقه مسئولان اپوزوسیون

در همین شرایط تنازع میان مسئولان و ساختاریی که باید برای مبارزه با فساد و ناکارآمدی موید یکدیگر باشند، تا به آنجا رسید که در بازی‌ای دو سر باخت یکدیگر را به جاسوسی، دزدی، و سوء استفاده از منصب دولتی، تبارگرایی و مانند آن متهم می‌کنند. این منازعات «بین ارکان حکومت» در زمان انتخابات ارتقا یافت و با ورود تیم احمدی‌نژاد به عرصه منازعه با دستگاه قضایی به حد اعلا رسید.

تا اینجا پس از اعتراضات اخیر، همه این موارد بدون تغییر سر جایش مانده و عزم تغییر جدی در مسئولان به چشم نمی‌خورد.

حرکت با این فرمان، باز هم به اعتراض مردم منجر خواهد شد... منتظر باشید.

*عبدالرضا طالقانی، پژوهشگر موسسه احیاگران تمدن فاخر | مطالب دیگر نگارنده را اینجا پی بگیرید

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۰ فروردین ۱۳۹۷رهبری «100هزار دلار نقد» برای ساخت چه برنامه تلویزیونی فرستادند؟
۲۷ اسفند ۱۳۹۶آقای وزیر! یک سوزن به خود بزنید، یک جوالدوز به معلمان
۲۳ اسفند ۱۳۹۶"عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟
۱۹ اسفند ۱۳۹۶اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟
۱۵ اسفند ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 16 | «الگوهای اسلامی اصلاح بانک» به درد نخورند؟
۸ اسفند ۱۳۹۶خیابان انقلابِ چهل ساله؛ حاشیه‌نویسی بر مسئله حجاب
۶ اسفند ۱۳۹۶عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند
۲ اسفند ۱۳۹۶تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل
۲۸ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات
۲۱ بهمن ۱۳۹۶انقلاب 400 ساله؛ نگاهی آینده‌پژوهانه به انقلاب اسلامی
۱۹ بهمن ۱۳۹۶نماینده مجلس: «مشکلات اقتصادی» در تجمعات اخیر مردم بیشتر خودنمایی می‌کرد
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 14 | حسنی: ربا را برندارند اعتصاب غذا می‌کنم، اما بر‌می‌دارند / ارائه مدل جایگزین «بانک»

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۸۳۳۰۰۶:۰۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
با عرض معذرت هرچند میدونم چاپ نمیکنید. ولی متاسفانه در مقاله غلط املایی وجود دارد.نضج صحیح است و نه نزج
توضیح الف۲۲۸۴۱۰۰۸:۱۶:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
با تشکر و امتنان از دقت نظر شما. اصلاح شد.
ناشناس۲۲۸۴۳۳۰۸:۲۹:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
الف جان چند نفر به کادر خود اضافه کنید هم اشتغال ایجاد می کنید و هم کامنت ها تا خبر داغ است منتشر می شود
ناشناس۲۲۸۴۴۵۰۸:۳۵:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
بوی خطر میآید
ناشناس۲۲۹۲۳۲۱۵:۵۶:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
راه مقابله اش را با ماشین آب پاش و اگر کارگر نیفتداد با ..... یافته اند تا کنون هم موثر بوده .
ناشناس۲۲۹۴۵۰۱۸:۱۲:۱۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
برجام بازی دو سر برد برای اصو.لگرایان تندروست تمام مشکلات گردن برجامه پس با خیال راحت به امورات برسید
ناشناس۲۲۸۳۴۳۰۷:۰۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
سیستم اقتصادی انقدر شیر تو شیر است که مدیران یکی از بانک های کشور با وجود زیان هم پاداش و هم وام صوری خودرو به خودشون داده اند واقعا باید گفت واویلا
ناشناس۲۲۸۴۲۹۰۸:۲۷:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
ما خواهان برکناری بعضیها هستیم
ناشناس۲۲۸۴۸۱۰۹:۰۴:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
مخصوصاً بانکیها
ناشناس۲۲۸۴۶۸۰۸:۵۳:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
انقلاب را شهیدان به ثمر رساندند معلوم نیست چطوریه بانکی ها به این مناسبت همه ساله 22 روز حقوق به خودشون پاداش میدهند لطفا یکی یک رابطه منطقی بین این دو پیدا کند تاراج بیت المال به هر قیمت و روشی
مهدی۲۲۹۴۷۷۱۸:۳۳:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
دوستان من بانکی نیستم و از خانواده بانکی ها هم نیستم. اما دقت کنید کارمندان بانک هیچ تقصیری ندارند و اتفاقا جزء اقشاری هستند که از 7 و نیم تا 1 و یک نیم دائم مشغولند و مثل سایر مشاغل نیستند که بعضا نیم ساعت هم کار مفید ندارند.
ناشناس۲۳۰۰۳۷۰۸:۱۹:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
من بانکی نیستم اما بانکی ها را دوست دارم حتما یک وام الکی و دسته چک الکی بهت دادن
ناشناس۲۳۰۱۲۹۰۹:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
همشون اینطوری نیستند
ناشناس۲۲۸۴۷۸۰۹:۰۳:۱۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
مدیران بانکی چو بگرفتندپاداش ز زیان خویش بسی اتش زدند به دیده و دل سهانداران دلریش خویش
ناشناس۲۲۸۳۴۷۰۷:۱۳:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
مهمترین مسئله در این میان نافهم فرض کردن مردم است که در این مطلب هم بوفور یافت میشود فرمان کشش ندهید راهکار اصلی نظام در برخورد با فساد گسترده است که اصلیترین دلیل نارضایتی مردم است نعل وارونه نزنیم
ناشناس۲۲۸۴۸۳۰۹:۰۵:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
کار از دلواپسی گذشته بهتره بگیم دلوافسیم
ناشناس۲۲۸۵۱۳۰۹:۱۶:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
امید است روزی دولت اعلام کند معوقات کلان بانکی را از گردن کلفتان پس گرفته و اقایون به اصطلاح مدیران بانکی زیاده خواه را به ثلابه کشیدیم
احسان۲۲۸۳۷۴۰۷:۴۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
همه حرف این مقاله اینه: همه تقصیرها گردن دولته. آقا به شعور ما احترام بذارید.
ناشناس۲۲۸۳۷۵۰۷:۵۰:۰۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
دو راه پیش روی آینده نزدیک کشور(پس از اردیبهشت و تعیین تکلیف برجام+ آغاز تابستان و بحران کم آبی و...) است. یا ترکیه ای شدن یا سوریه ای شدن.
ناشناس۲۲۸۶۵۹۱۰:۵۸:۵۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
منظور از ترکیه‌ای شدن سکولار شدن است؟ موافقم. البته حکومت سوریه هم سکولار ولی دیکتاتور است.
ناشناس۲۲۸۹۱۸۱۳:۲۶:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
100% درست گفتید.
ناشناس۲۲۸۳۹۰۰۸:۰۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
و گناه ... انجام گناه هم حال مردم رابد می کند هرچزی رامی بینیم هرمالی رامی خوریم هرحرفی رامی زنیم رباو...
خسرو سلجوقي۲۲۸۳۹۷۰۸:۰۵:۳۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
اگر در گفتگو ابتدا مفاهیم تبیین شود بعد در انتها نتیجه مورد انتظار طرفین استخراج می شود. یک گفته بسیار زیبا از مقام معظم رهبری را برای شروع این گفتگو ارائه می کنید ولی تعریف نمی کنید.
محی الدین۲۲۸۴۹۰۰۹:۰۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
دولت و قوه قضاییه ومجلس خیلی خوب دارند مدیریت میکنند و فکر نمی کنم دیگه کسی به خیابان بیاید
ناشناس۲۲۸۹۷۳۱۳:۵۳:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
محی الدین به شکل بخشش لازم نیست اعدامش کنید نوشته مثبتش بدید
ناشناس۲۲۹۱۲۵۱۵:۰۶:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
مدیریت = سرکوب و تهمت زدن به مخالفین
ناشناس۲۲۹۲۷۱۱۶:۱۷:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
خخخ
ناشناس۲۲۸۶۵۴۱۰:۵۶:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
آنها که قاطی مردمِ معترض شدند و مکان‌هایی را آتش زدند میخواستند بهانه سرکوب به حکومت بدهند
ناشناس۲۲۸۶۸۷۱۱:۱۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
به جوری از اصلاح ساختارها و مسولین دولتی بحث میکنید که گویی سایر دست اندرکاران سیاست طَی این چند دهه سبزی پاکً میکردن و مسوولیتی نداشتن
ناشناس۲۲۸۸۲۷۱۲:۳۶:۱۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
تحیل آبکی و ضعیفی بود.
ناشناس۲۲۸۸۵۰۱۲:۵۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
آشوب؟ چرا سال 57 اسمش شد انقلاب و حماسه؟! مگه اون موقع اتش نمیزدن، شیشه نمیشکوندن؟!
ناشناس۲۲۸۸۵۵۱۲:۵۳:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
شما میفرمایید ما پدر شما رو در بیاریم و شما اگر اعتراض کنی فتنه گری ! اونموقع اگر کسی در امریکا یا اروپا تظاهرات کنه میگین معترض! ایتنو برای ما روشن کنید لطفا.باید صدای مردمو بشنوید .به مردم انگ بیگانه و توهین های رنگارنگ نکنید .اعتراض مردم بحق است
ناشناس۲۲۸۸۵۹۱۲:۵۶:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
بهتر از اول تیتر خودتون رو اصلاح کنید اینا اشوب نبود بلکه اعتراض عمومی مردم نسبت به نحوه اداره کشور بود که همچنان پا برجاست . تا وقتی شما و اقایان سعی در پاک کردن صورت مسئله دارید ، نه تنها چیزی درست نمیشه بلکه بدتر میشه . حق مردم رو در اعتراض و حساب کشی از مسئولان باید به رسمیت بشناسید .
ناشناس۲۲۸۸۸۳۱۳:۱۰:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
این تحلیل ها برای عموم مردم بذارین اشکال نداره ولی بالاغیرتا در سطوح عالی تحلیل آبکی مبنای تصمیم نباشه اتفاقا ایدئولوژی که برای یک عده دکان و نان دانی شده برای بقیه قابل قبول نیست
ناشناس۲۲۸۹۴۲۱۳:۳۹:۰۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
فقط آماده باشید
ناشناس۲۲۹۰۰۲۱۴:۱۳:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
توجه کردید جناب فرزانه چی فرمودند؟ باید میان مطالبات به حق مردم و حرکات وحشیانه تفکیک قائل شد .
بنده خدا۲۲۹۱۷۳۱۵:۲۸:۵۷ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
البته ژن خوبها فقط منحصر به جناح خاص نیست. ژن خوب اصولا در خون بیشتر مسئولان هست.
ناشناس۲۲۹۲۱۷۱۵:۴۸:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
همه مشکلات اقتصادی نبوده و نیست. نوعی زورگویی سیستماتیک و از بالا به پایین در جامعه وجود دارد که ابتدا حکومت به خود حق میدهد هرطور میخواهد با مردم رفتار کند و تا هر اندازه که میتواند در همه شئونات زندگی آنها دخالت کند یا از جیب آنها و بیت المال برای اهداف خود هزینه کند. این رفتار سلطه جویانه و زورگویانه در لایه های دیگر اجتماع تا کوچکترین نهاد اجتماع یعنی خانواده گسترش می یابد و بنابراین هرکسی بخود اجازه میدهد تا میتواند در حق دیگران و حتی اعضای خانواده خود اجحاف و حق خوری و ظلم و بدرفتاری کند.
ناشناس۲۲۹۵۸۸۲۰:۱۱:۳۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
مشکل اینه که وقتی نامزدهای انتخابات دستچین هستند اینجوری به جایی نمیرسیم.
ناشناس۲۲۹۵۹۳۲۰:۱۳:۴۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
تصویر ترسیم شده از وضعیتی که مردم وکشورمان دران است بی نقص بنظر میرسد ولی نتبجه گیری ان سیاسی است نه واقعی کشورهای زیادی درمنطقه ما وجهان هستند که مردمان ان کشورهه بغایت وصع اسفناکتری ازما دارند وکسی منتظر شورش وانقلاب درانها نیست احساس مشکلات داخلی به این خاطربالا میبرند که باسیاست خارجی بسیار مثبت ما مشکل دارند توسعه نفوذ ایران به قول غربی ها محصول این سیاست خارجی است اگرنظام درسیاست خارجی به خواسته غربی ها تمکین کند مسائل داخلی که واقعا مسئله هم هستند زمینه ساز هیچ شورشی دراینده نخواهد شد
محمد۲۲۹۷۶۳۲۲:۳۳:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
راه حلهای ارایه شده کاملا احساسی ، کلی کویی و شعاری است. اصلا راه حل نیست . سخنرانی حزبی است. یکشبه مشکلات را حل کردن است. خلاصه نعل وارونه زدن است.
ناشناس۲۲۹۸۰۲۲۳:۱۴:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
در انتشار کامنت هاتون خیلی ترسو شدید.بنده کلی مطلب براتون با ذوق میفرستم ولی دریغ از انتشار. چهار تا مطلب خنثی منتشر میکنید برای خالی نبودن عریضه معلومه توی دادگاه، دکتر توکلی رو حسابی ترسوندن بابت این کامنت ها
lf۲۲۹۹۸۰۰۴:۳۸:۲۵ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
باید بگویند چنین کردم ..فعل مجهول بس است فعل معلوم کجاست
ناشناس۲۳۰۲۵۳۱۱:۵۷:۵۶ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
تازمانی مسئولین نفهمند که مردم دانا وفهمیده ودوستدار مملکت هستن مشکل حل نمیشه .لطفا بفهمید ملت میفهمند همش به گذشته پاس ندید .تازمانی رئیس دولتها را ملت باور نداشته باشند یا صادق با ملت نباشند همینه .قدر ملت را بداننین .دس از ظلیل کردن ملت وجوانا بردارین .زندگی اشرافی واز بالا نگاه کردن به ملت را رها کنید .در انتخابات دیدم مصلحت نظامی داخل ماشین شاه داخل خیابان تحلیل انقلاب می کرد .ساده زیستی علیواری مسئول ین انقلاب چرا جایش را به خانها داده .اگر قرار بود خان وشاه باشد چرا این همه شهید
ناشناس۲۳۳۲۱۷۱۹:۵۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
پیشنهاد میکنم همه ما ایرانیها کتاب قلعه حیوانات اثر جورد اورول رو بخوانیم و نقش هر کدام از ما ایرانیها تو این کتاب واضح توضیح داده شده است.
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 3. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 4. افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی/ تهران‌ - مشهد‌ - تهران ۱.۲ میلیون تومان

 5. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 6. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 7. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 8. چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟

 9. مرگ زن جوان حین عمل «ساکشن»

 10. زنده سوختن مرد جوان در حادثه آتش‌سوزی + تصاویر

 11. بن‌سلمان در تیراندازی‌ها مجروح شده/ ولیعهد را به وسیله بالگرد از محل حادثه خارج کردند

 12. افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه  

 13. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 14. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 15. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 16. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 17. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 18. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 19. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 20. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 21. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 22. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 23. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

 24. آتش سوزی در بازار قدیم درگهان قشم هفت مصدوم برجای گذاشت

 25. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 3. علم‌الهدی: بیانات قاطعانه رهبری واکنش منفعلانه آمریکا را در پی داشت

 4. روحانی: آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف از اهداف دولت است/ورود روحانیت به جناح بندی های سیاسی، اشتباه و بی نتیجه است/ آمریکایی ها فشار می آورند اما اروپا می گوید برجام را انتخاب می کنیم

 5. استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان اخراج شد

 6. توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

 7. پشت پرده دعوای دیروز اصلاح طلبان/ شائبه سوءقصد به جان ‌الله‌کرم/ صحبت های جالب عارف درباره روحانی و اصولگرایان/ دعوت از اصلاح طلبان شاخص برای مراسم افطاری رهبری

 8. اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

 9. واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا

 10. واکنش وزارت کشور به درگیری‌ در کنگره اعتمادملی

 11. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 12. واکنش قاسمی به اظهارات پمپئو: او از تحولات جهانی بسیار دور است

 13. ظریف: نمی‌دانیم اروپا چه چیزی ارائه می‌دهد/ مذاکرات تا امروز نه سیاه بوده نه سفید

 14. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم

 15. برگزاری نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

 16. اعلام جرم علیه حسن شمشادی/ علت: تشویش اذهان عمومی

 17. امیر اسماعیلی: انگشت دشمن روی ماشه برود کاری می‌کنیم پشیمان شوند

پربحث‌های دیروز

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 3.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 4. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 5. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 6. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 7. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 8. رئیسی:آستان قدس به هر قیمتی به دنبال منافع اقتصادی نیست

 9. جزئیاتی از درگیری شدید در کنگره دیشب اعتماد ملی + فیلم

 10. نقوی‌حسینی: تجربه تلخ برجام مانع مذاکره مجدد با آمریکاست

 11. سوغاتی یک نفوذی در تیم مذاکره کننده برجام

 12. علم‌الهدی: بیانات قاطعانه رهبری واکنش منفعلانه آمریکا را در پی داشت

 13. روحانی: آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف از اهداف دولت است/ورود روحانیت به جناح بندی های سیاسی، اشتباه و بی نتیجه است/ آمریکایی ها فشار می آورند اما اروپا می گوید برجام را انتخاب می کنیم

 14. استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان اخراج شد

 15. توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

 16. پشت پرده دعوای دیروز اصلاح طلبان/ شائبه سوءقصد به جان ‌الله‌کرم/ صحبت های جالب عارف درباره روحانی و اصولگرایان/ دعوت از اصلاح طلبان شاخص برای مراسم افطاری رهبری

 17. اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

 18. واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا

 19. واکنش وزارت کشور به درگیری‌ در کنگره اعتمادملی

 20. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 21. واکنش قاسمی به اظهارات پمپئو: او از تحولات جهانی بسیار دور است

 22. ظریف: نمی‌دانیم اروپا چه چیزی ارائه می‌دهد/ مذاکرات تا امروز نه سیاه بوده نه سفید

 23. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم

 24. برگزاری نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

 25. اعلام جرم علیه حسن شمشادی/ علت: تشویش اذهان عمومی

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 7. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 8. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 9. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 12. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 15. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 16. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 17. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 18. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 19. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 20. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 21. پوپولیست تلگرامی

 22. موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور

 23. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 24. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 25. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

آخرین عناوین