مدیران کانال های تلگرامی و داستان خر برفت و خر برفت

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3961104037 ۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
مدیران کانال های تلگرامی و داستان خر برفت و خر برفت

مولوی نقل کرده است که صوفی فقیری برای استراحت به منزلگاهی رفت و خرش را به سرایدار سپرد. در آنجا جمعی از صوفیان را دید که ساعتی بعد خوراک و اسباب بزم آوردند و شروع به سماع کردند. صوفی فقیر هم به آنها پیوست و وقتی دم گرفتند که "خر برفت و خر برفت و خر برفت" او هم همین دم را تکرار کرد. فردا که برای گرفتن خر رفت، آن را نیافت، چون از سرایدار پرسید، گفت که دیشب به زور و تهدید جمع صوفیان خر را فروخته و خرج بزم خود کرده اند من هم زور آن نداشتم که با آنها بجنگم. صوفی فقیر گفت چرا به من خبر ندادی که تا فرصت بود به خانه قاضی بروم، سرایدار جواب داد: بارها آمدم اما دیدم که خودت مشتاق تر از دیگران می گویی که "خر برفت و خر برفت"!

حالا این داستان حکایت برخی کانال های تلگرامی پر طرفدار ما شده است. کانال هایی که از چند هزار تا چند ده هزار و گاهی چند صدهزار عضو دارند، اعضایی که بیشتر موارد به خاطر مطالب طنز، تصاویر و کلیپ های ویدیویی خنده دار و سرگرم کننده به آنها مراجعه می کنند اما این کانال ها در بین این مطالب از بیان خبرهای روز، حوادث و البته طنزها و اشارات اجتماعی هم ابایی ندارند و از هر چند مطلب یکی هم مستقیم یا غیر مستقیم به این مسائل مرتبط می شود.

این که منابع این گونه مطالب جدی و طنزها چه اشخاصی هستند و آیا مدیران این کانال ها آموزش رسانه ای، آموزش ارتباطات و ادبیات دیده اند به کنار، اما آیا به آثار همین صحبت های خود هم توجه کرده اند؟ بی تردید ما باید نسبت به وقایع روز خود حساس باشیم و شبکه های اجتماعی ابزارهایی هستند که می توانند مانند مطبوعات موجب پاسخگویی مسئولان یا اطلاع آنها از بازتاب های اجتماعی تصمیمات و عملکردها باشند اما آیا صرف خوش ذوقی در راه اندازی یک کانال و جمع مخاطب، طنزگویی و نوشتن مطالب سرگرم کننده می تواند ما را در امر ظریف جهت دهی افکار عمومی هم متخصص کند؟

در شرایط حاضر که یکی از ابزارهای برنده ای که دشمنان ما روی آن سرمایه گذاری کرده اند، شایعه پراکنی، دروغ پردازی، مستندسازی و در نهایت ناامیدی و سیاه نمایی آینده برای مردم ماست، گاهی همان نوای خر برفت را از برخی کانال های تلگرامی مشاهده می کنیم! وقتی که ما مشکلات نهادینه اقتصادی در کشور داریم، در مواجهه با بالایای طبیعی و خشکسالی هستیم و بیش از همیشه به وحدت و همدلی نیاز داریم، چرا باید ملتی عصبانی شناخته شویم؟ آیا فکر کرده ایم علت این عصبانیت چیست؟ علت این که خیلی ها تحمیل شنیدن حرفی را ندارند کدام است؟ چرا بعضی ها حتی با وجود داشتن شرایط خوب زندگی خود و اطرافیان منتظر رسیدن خبرهای راست و دروغ افشاگری و اختلاس هستند تا به سرعت برای هر کسی که می شناسند بفرستند؟ چرا عده ای دنبال آن هستند که فلان روحانی یا مسئول یک اشتباه لفظی در فلان شهرستان یا منطقه کشور بکند و بعد فورا با خنده ای استهزا آلود آن را بازنشر کنند؟

اینجاست که باید ببنیم برخی کانالهای تلگرامی که باید در خدمت اعضای خود باشند، عملا دارند با پاشیدن زهر طعنه به جای کلام طنز به جو ناامیدی دامن می زنند. کشورهای بسیاری حتی در غرب هستند که مشکلات عدیده اقتصادی، مشکلات بیکاری و مسائل فرهنگی و اجتماعی دارند اما کدام را دیده اید که دست مادر (وطن) خود را گاز بگیرد؟ کدام را دیده اید که تصاویر خاص مزارع سرسبز و خیابانهای فریبنده اروپایی را گذاشته و از این که در وطن خود به دنیا آمده باشند اظهار پشیمانی کنند؟ اینجاست که می بینیم برخی مدیران کانال ها هم تحت تاثیر هجمه گسترده نرم افزاری دشمنان این ملت، نوع رقیقی از همان رویه سیاه نمایی را دنبال می نمایند. باید پرسید چند مدیر کانال تلگرامی به فکر آن بوده اند که مردم را تشویق به کار بیشتر، به سازندگی، به امید، به داشتن وجدان کاری کنند؟ کدام به این فکر بوده که ریشه تخلفات و اختلاس ها چه بوده و از دولت و قوه قضاییه و مجلس بخواهند تا مسیرهای تخلف را ببندند، کدام یک در جهت مذمت اشرافیت و زندگی لوکس فرهنگ سازی و به مردم توصیه کردند که به فقرا کمک کنند؟ برعکس داشتن خودروهای فوق گران را آرزو و زندگی مرفه را هدف نشان می دهند. اگر هم تصویر فقیری بوده نه برای جلب کمک بلکه سیاه نشان دادن جامعه ای است که در آن زندگی می کنیم.

نمونه ای بسیار گذرا از چند پیام نوشتاری اخیر یکی از کانال های تلگرامی با بیش از 400 هزار عضو:
- جوانی که به آینده ش در ایران امید داره ، قطعا زیر ۱۸ ساله و هنوز عمق فاجعه رو درک نکرده
- خیلی زور داره ایران زندگی کنی وقتی هم مردی بری جهنم
- مساحت ایران 1% از مساحت جهان است، جمعیت ایران 1% از جمعیت جهان است، منابع ایران 9% از منابع جهان است، رفاه و شادی ایرانیان باید 900 برابر سایر کشورها باشد:)
- مراحل زندگی در ایران: ۱-تولد ۲-عزای عمومی ۳-مرگ ۴-لرزیدن سنگ قبر
- حال عزیزانتون رو زود به زود بپرسید، تو ایران زنده موندن خیلی سخته
- هرچی جهان و مردمش پیشرفت کرد و بهتر زندگی کرد، ما ایرانی ها مردن رو بهتر یاد گرفتیم...

اگر نیک بنگریم، آیا این ما نیستیم که همگام با دشمنی هدف دار و غدار آوای خر برفت سر دادیم و دم گرفتیم، اما فردا که سراغ امید و آینده کودکان و آیندگانمان را می گیریم می بینیم که آن را فروخته اند و چیزی برایمان نمانده؟ شاید وزارت ارشاد، دست کم بتواند برای مدیران تلگرامی شناخته شده دوره رسانه و تبلیغات بگذارد تا کسانی که در دوران کنونی خواهی نخواهی نقش فرهنگ سازی دارند، دست کم با مقولات و آسیب های مرتبط آشنا باشند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آرش۲۲۰۰۵۹۰۸:۵۳:۱۲ ۱۳۹۶/۱۱/۴
دوره رسانه برای مدیران گذاشتن خیلی خوبه . ولی ایکاش مسئولین هم برای خیلی از این مسائل پاسخ مناسبی داشتند . رئیس دستگاه اجرایی مملکت ، همین چند روز پیش در صحبت با مردم ، چی ارائه داد که بشه ازش جملات امید بخش و الهام بخش ساخت و نثار این اعضاء کانال ها کرد . ما هم مسئولیم . این ماییم که خوراک امید بخشی نداریم برای ارائه ولی دشمن تا دلش بخواد خوراک داره و خوب هم ازش استفاده می کنه .
ناشناس۲۲۰۰۶۰۰۸:۵۴:۴۶ ۱۳۹۶/۱۱/۴
درشت تلخ ولی واقعیت
ناشناس۲۲۰۰۶۶۰۹:۰۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۴
نکته ای که در این متن بدان اشاره شده درسته. اما باید دید چرا خیلیها علیرغم دانستن این نکته با آن هم سمت و سو هستند. اگر در مسئولان کشور عزم کافی برای حل مشکلات اعم از اقتصاد ، محیط زیست، ورزش، قوانین، قوه قضائیه و ... دیده میشد، قطعا" نگاه مردم هم امیوارانه می بود. اما مشکل اینجاست که علیرغم اینکه مردم روزانه با گوشت و پوست خود مشکلات رو احساس میکنند (نه فقط در اقتصاد) اما مسئولان و رسانه های حکومتی هیچ انعکاسی ندارند و حتی تکذیب میکنند یا با انعکاس مشکلات آمریکا سعی در طبیعی نمایاندن وجود مشکلات دارند! همه ما میدانیم مشکلات در همه کشورها و حکومتها وجود دارند. اما چیزی که ما رو آزار میده تکذیب اونها توسط مسئولان و از آن بدتر، وجود رانت و فساد و تبعیض گسترده و سیتماتیکه. از اقتصاد تا سیاست و ورزش و....
ناشناس۲۲۰۰۸۳۰۹:۱۶:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۴
تبعیض، دروغ، ریاکاری، خرافات گری و خرافات گرایی. رانت. دیگه چی بگم؟! به عنوان نمونه: همین ادعای اخیر آقای شهردار چرا پیگیری و بررسی نمیشه؟ اگه ایشون دروغ گفته، هم عزل بشه . وهم محاکمه. اگرهم که درست گفته، مسئولان قبلی دستگیر و محاکمه بشن. یا بحث سواستفاده مرتضوی از صندوق تامین اجتماعی. به علاوه صدها مورد دیگه که درذهن مردم هست، اگرچه برخی سعی در فراموش شدن پرونده ها میکنند
شمیرانی۲۲۰۰۸۹۰۹:۲۶:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۴
صدا و سیما در ایجاد تردید و شک در لایه های جامعه به خصوص جوانان نقش محوری را ایفا میکند اما متاسفانه با این ساختار اکثریت جامعه برای دستیابی به اطلاعات روزانه خود به رسانه های بیگانه رو میاورند که باعث تاسف است .
رضا۲۲۰۱۱۳۰۹:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۱/۴
جانا سخن از زبان ما میگویی.... بعضی ها یه جوری حرف میزنن انگار تو ایالات مختلف آمریکا طوفان نمیاد(البته ما از کشته شدن کسی خوشحال نمیشیم) یا هیچ جای دنیا آتش سوزی نمیشه یا هیچ کشتی با کشتی دیگه ای برخورد نمیکنه و هزاران یای دیگه
ناشناس۲۲۰۸۳۶۱۹:۱۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۱/۴
هر اتفاقی ممکنه هر جای دنیا رخ بده اما پوشش خبری اون اتفاق مهم ترین اصل برای مخاطب هستش کشتی سانچی به همراه 30نفر از بهترین هموطنان ما در اتش میسوخت اما صدا و سیما درگیری یک سیاهپوست با پلیس امریکا رو تفسیر میکنه رییس جمهور کشور با مردم حرف زد دریغ از یک سوال از اینکه چرا مردم معترض شدن و چند نفر مردن چون اینجا همه چی خط قرمزه خب از کجا خبر تهیه کنیم ؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۲۰۲۸۹۱۲:۳۵:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۴
- مساحت ایران 1% از مساحت جهان است، جمعیت ایران 1% از جمعیت جهان است، منابع ایران 9% از منابع جهان است، رفاه و شادی ایرانیان باید 900 برابر سایر کشورها باشد:) خب چرا الان اینجوری نیستیم؟؟؟؟ چه کسی بیشتر از سهمش داره برمی داره؟؟؟؟
ناشناس۲۲۰۴۱۷۱۴:۲۵:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۴
جالب اینجاست برای یک مغازه فلافل کلی نظارت و بررسی هست. برای چاپ یک کتاب، کلی ممیزی و داوری و نظارت هست. برای انتخاب یک معلم یا هر شغل دیگه هم همین طور. اما برای این ادمین ها، که ظاهرش به تعداد اعضا مخاطب دارند و در عمل چندین برابر مخاطب دارند خبری از نظارت نیست.
ناشناس۲۲۰۶۲۶۱۶:۲۵:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۴
خیلی مرتبط نبود.
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 2. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 3. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. پوپولیست تلگرامی

 6. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 7. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 8. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 9. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 10. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 13. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 14. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 15. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 16. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 17. آقای طاهری حداقل عذرخواهی کنید!

 18. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 19. «افشانی» سوگند خورد و راهی بهشت شد

 20. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 21. قتل وکیل دادگستری در لنگرود

 22. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای اردوی استانبول اعلام شد

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 25. درحاشیه؛ «بیست متری شهرداری»  

پربحث‌های دیروز

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 3. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 4. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 5. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 6. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 7. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 8. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 9. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 10. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 11. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 12. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 13. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 14. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 15. بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

 16. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 17. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 18. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 19. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 20. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 21. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 22. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 23. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 24. دستگیری قاتل فراری در ۵۰۰ متری مرز ترکیه   

 25. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 6. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 9. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 10. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 11. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 12. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 13. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 14. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 15. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 16. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 17. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 18. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 19. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 20. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 21. سیف: دلار ۷۰۰۰ تومانی در پستوها معامله می‌شود

 22. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 23. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 24. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 25. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

آخرین عناوین