بامیلو

پاسخی اجمالی به فرمایشات جناب آقای حسین عرب

محمد استوار میمندی، گروه تعاملی الف،   3961104031 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخی اجمالی به فرمایشات جناب آقای حسین عرب

بسیاری از مباحث جناب آقای عرب از محل نزاع خارج شده است اگر چه برخی از این مطالب نیز در جایگاه خود صحیح است اما چون خارج از محل بحث است، به همین دلیل نیازی به پاسخ ندارد.

محل نزاع جواز اعتراض به معصوم و جواز عیب گویی از معصوم است که خود ایشان هم در مضامین کلماتش قبول کرده که معصوم را خطا و سهو نشاید و نباید از معصوم عیب گرفت و بر او اعتراض کرد.

اما با احترام محضر این بزرگوار چند پاسخ اجمالی به اختصار تقدیم می شود:

۱- در فرمایشات ایشان ظاهرا چهار مطلب با یکدیگر خلط شده است؛
الف) جواز اعتراض به معصوم
ب) جواز استفهام از معصوم
ج) مشورت گرفتن معصوم از دیگران
د) واقع شدن اعتراض از طرف برخی از اطرافیان پیامبر و امامان و سکوت آن بزرگواران نسبت به این اعتراض ها

واضح است که چهار مطلب فوق کاملا از یکدیگر جدا هستند و ربطی به هم ندارند قطعا سوال استفهامی از معصوم اشکالی ندارد و اتفاقا در جهت تکامل علمی و معنوی می تواند موثر باشد چرا که خیلی از اصحاب خاص معصومین از رهگذر سوال به معارف بالای دینی می رسیدند وسوال ملائکه از خدا در مورد خلقت آدم هم از همین سنخ است نه از سنخ اعتراض، همانگونه که سوال ابراهیم از خداوند در مورد معاد اینگونه است آنجا که عرضه داشت:«کیف تحی الموتی» و خدا فرمود:«ا و لم تومن» ابراهیم جواب داد:«بلی و لکن لیطمئن قبلی» یعنی ابراهیم به منظور آرامش قلب و اطمینان بیشتر از خدا سوال می کند و این امری جایز و غیر قبیح است.

مشورت نیز که در قرآن آمده که:«و شاور هم فی الامر» به معنای شنیدن راه حل های دیگران قبل از مقام تصمیم گیری و سپس استقلال امام در تصمیم گیری است که باز هم ربطی به اعتراض و نقد که مربوط به بعد از مقام تصمیم گیری است ندارد.

و اما اعتراض و نقد اطرافیانی که عموما از منافقین و افراد سست ایمان بودند و سکوت و مدارای معصومین هم قطعا نمی تواند دلیل بر راضی بودن معصومین به چنین رفتاری باشد همانطور که مرد شامی در مواجهه با امام مجتبی علیه السلام به داشتن و پدر بزرگوارشان دشنام داد و حضرت با سعه صدر او را متوجه اشتباهش کردند، آیا سکوت و مدارای حضرت دلیل بر جواز چنین رفتاری است؟

۲-در ماجرای حضرت موسی و حضرت خضر نیز می توان گفت استفهام موسی استفهام حقیقی بوده نه استفهام انکاری علاوه بر اینکه در نبی بودن حضرت خضر اتفاق نظر وجود ندارد چون عده ای از علما معتقدند خضر حکیمی است مثل لقمان و برخی روایات نیز به عنوان شاهد برای آن ذکر می کنند اگر چه روایات نبی بودن خضر نیز موجود است، پس مساله نبوت خضر و به تبع آن عصمت ایشان امر مسلمی نیست، اگر هم نبوت خضر را بپذیریم و بگوئیم حقیقت استفهام موسی انکاری و اعتراضی است می توان گفت این حق اعتراض فقط مخصوص به معصوم است یعنی از این آیه شریفه نهایتا جواز اعتراض معصوم -آن هم پیامبر اولوالعزم- نسبت به پیامبر دیگر است در نتیجه بعد از ادله متعددی که دال بر عصمت و حرمت اعتراض به معصوم وجود دارد و مرحوم آیت الله العظمی خویی در منهاج البراعه ج۱۲، ص۲۱۹ به آنها اشاره کرده از این آیه شریفه حق اعتراض غیر معصوم ثابت نمی شود.

۳-همانطور که مسلم است معصومین علیهم السلام از باب خضوع و یا به منظور تربیت نفوس مسلمین در بسیاری موارد در مقابل اعتراض ها با فروتنی رفتار می کردند لکن فروتنی آنها دلیل بر جواز فعل دیگران نمی باشد مخصوصا که بسیاری از معترضین به پیامبر و معصومین معرفت کامل به جایگاه والای آنها نداشته اند، هیچگاه این جمله عمر بن الخطاب که وقتی پیامبر در بستر بیماری فرمود: «قلم و دوات بیاورید تا مطلبی بگویم بنویسید که هیچگاه گمراه نشوید» و او اعتراض کرد و گفت:«ان الرجل لیهجر» یعنی این مرد هذیان می گوید از تاریخ اسلام پاک نخواهد شد.

۴-همانطور که عرض شد غالب موارد این نامه مثل جواز پرسشگری از معصوم به منظور آگاهی و اطمینان از حقیقت و یا وقوع مشورت گرفتن معصوم و حتی وقوع خارجی اعتراض از طرف اصحابی که از مقامات معصومین آگاهی ندارند همگی خروج از بحث است که در آن اختلافی نداریم.

۵-زمینی بودن امور حکومتی به معنای بشری بودن آن نیست بلکه خدای متعال همانطور که برای عبادات فردی نقشه راه ترسیم فرموده برای اداره امور جامعه هم نقشه راه ترسیم فرموده که از قرآن و عترت و سیره معصومین می توان آن نقشه راه را به دست آورد.

۶-ایشان در بخشی از نامه خود به برخوردهای دوگانه اعتراض کرده که اتفاقا ما هم در کبرای این مساله با ایشان موافقیم به همین دلیل به غلط گویی های جریان ها و افراد مختلف از هر جناحی تذکر می دهیم لکن سوالی که از نویسنده محترم و همفکران ایشان می پرسیم این است که اگر همین سخنان را رئیس جمهور سابق بر زبان جاری کرده بود آیا باز شروع به توجیه و دفاع می کردید یا حکم ارتداد و خروج از دین او را صادر می کردید؟ یادمان نرفته بزرگان همین جریان زمانی که در فیلم مختار نامه قرار بود چهره حضرت عباس را نمایش بدهند هشدار به «حکم جهاد» دادند در حالیکه در این دولت فخیمه که در فیلم رستاخیز چهره حضرت عباس، حضرت علی اکبر و حضرت قاسم را به تصویر کشیدند کوچکترین موضعی نگرفتند، پس این دو گانگی در رفتار و موضع گیری در آنها نیز وجود دارد اگر نگوییم شدیدتر است، پس حق را بپذیریم حتی اگر علیه خود ما و هم حزبی های ما باشد.

۷-ما که می دانیم هدف از طرح این مباحث حاشیه ای باز کردن فضای نقد، مخالفت و اعتراض نسبت به ولی فقیه است اگر چه هیچ کس از بزرگان دین قائل به عصمت ولی فقیه نیست ولی ای کاش برای جای نهادینه کردن فرهنگ نقد -که اتفاقا فرهنگ خوبی است- به جای تشبث به متشابهات و تزلزل در اعتقادات مردم، نقادی عملی را از خود شروع می کردید نه اینکه با کوچکترین انتقادها بر آشوبید و منتقدان خود را بی سواد، بزدل، متحجر و عصرحجری بنامید و آنها را حواله به جهنم دهید و حتی پس از دوسال از اجرای برجام و بلند شدن کوس ناکامی های آن باز هم به منتقدان آن بتازید و آنها را تهدید به پیگیری حقوقی نمایید.

۸- در پایان روایتی از امام مجتبی علیه السلام است را یادآور می شوم آن وقت که پس از قبول صلح با معاویه عده ای به امام علیه السلام اعتراض می کردند و به اصطلاح حضرت را نقد می کردند امام مجتبی علیه السلام در جواب فرمود:«ویحکم! ما تدرون ما علمت... الا تعلمون انی امامکم و مفترض الطاعه علیکم؟!» یعنی «وای بر شما! شما آنچه را که من می دانم نمی دانید، آیا نمی دانید من امام شما و مفترض الطاعه هستم و اطاعت از من بر شما واجب است، به خدا قسم آنچه که من می دانم از هر آنچه در زمین است برای شیعیان من بهتر است». احتجاج ج۲،ص۲۸۹
مشاهده می کنید که امام مجتبی علیه السلام در این روایت کسانی را که در ماجرای صلح با معاویه آن حضرت را ملامت می کردند را تقبیح و سرزنش می کند.

و ختم کلام اینکه نمی دانم حکمت این سهو اللسان غیر قابل قبول در کلام رئیس جمهور چه بود؟! اما این را می دانم که از یک سو بواطن عده ای از مدعیان ولایت معصومین علیهم السلام عیان شد و از سوی دیگر مجالی در جامعه پیش آمد تا از سوی علما مقام واقعی معصومین علیهم السلام مقداری تبیین شود همان چیزی که در آستانه ظهور، جامعه شیعه بدان نیازمند است.

امید آنکه دولت محترم و به ویژه آقای رئیس جمهور به جای ایجاد حاشیه های غیرضروری تمام تلاش خود را بر رفع مشکلات واقعی مردم مثل مبارزه با تورم، بیکاری، فساد، تبعیض و بی عدالتی به کار ببندند و در این کار موفق باشند.

نسال الله منزل الشهدا

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 2. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 3. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 4. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 5. کی روش:سیدجلال مرا عاشق ایران کرد/ شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پُست ووریا را تغییر داد

 6.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 7. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 8. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 9. نمایندگان سوال کننده از پاسخ‌های نماینده رئیس جمهور قانع نشدند/سوال به صحن مجلس ارسال شد

 10. جهانگیری یک سال قبل: بدون تردید یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های تاریخی ایران «برجام» است

 11. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 12. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 13. مادورو پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد

 14. استیضاح "زنگنه" به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد/ موضوع: کرسنت

 15. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 16. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 17. دهقان: برخی همچنان با جنازه برجام عکس یادگاری می‌گیرند/آمریکا و اروپا هم‌داستان هستند

 18. سکه دوباره 2 میلیونی شد/بازار جهانی علت اصلی گرانی است+ قیمتها

 19. ویدئویی دردناک از کتک خوردن مرد مسن توسط یک زورگیر!  

 20. رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند؛ توافق اولیه شیخ‌نشین‌ها با طرح موسوم به «معامله قرن»

 21. چرا بسته اینترنتی ما زود تمام می‌شود؟

 22. گرفتاری های دولت و بازی سیاسی نظریه پردازان اصلاح طلب

 23. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 24. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 25. آمریکا: نتیجه انتخابات ونزوئلا را نمی‌پذیریم/وضع تحریم‌های تازه‌ای  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 14. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 15. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 16. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 17. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 18. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 19. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 20. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 21. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 22. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 23. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 24. دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

 25. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 4. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 5. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

آخرین عناوین