گزارش نوبخت از بودجه ۹۶: کاهش نرخ بیکاری به ۱۱.۷ درصد و افزایش رشد اقتصادی به ۶ درصد

گروه اقتصادی الف،   3961103059 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش نوبخت از بودجه ۹۶: کاهش نرخ بیکاری به ۱۱.۷ درصد و افزایش رشد اقتصادی به ۶ درصد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح گزارش عملکرد بودجه ۹۶ گفت: براساس عملکرد دولت نرخ بیکاری از ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ به ۱۱.۷ درصد در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری کاهش یافته و رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی طی همین مدت ۵.۶ درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی ۶ درصد محقق شده است.

به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز مجلس (3 بهمن 96) و در تشریح عملکرد هشت ماهه دولت در بودجه سال جاری گفت: دولت برای سال 1396 پیش‌بینی داشت با فروض قیمت هر بشکه نفت 50 دلار و واریزی سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی چیزی حدود 309 هزار میلیارد تومان از محل درآمدها واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی منابع کسب کند.

وی افزود: برخی پیش‌بینی‌های کارشناسان بر این بود که ما می توانیم بیش از 50 دلار هم به ازای هر بشکه نفت بفروشیم سقف دیگری با 55 دلار به ازای هر بشکه که معادل 319 هزار میلیارد تومان منابع ما را افزایش می‌داد در بودجه سال جاری از سوی مجلس مورد تایید قرار گرفت و 10 هزار میلیارد تومان بر این اساس پیش‌بینی کردیم که اگر این پیش‌بینی محقق شود این میزان اعتبار را برای پاره‌ای طرح‌های زیربنایی استفاده کنیم اما مجلس پیش‌بینی این منابع را تغییر داد و به 346 هزار میلیارد تومان آن را افزایش داد؛ البته در شرایطی بود که به جای واریزی سهم 20 درصدی صندوق که از سوی دولت پیشنهاد شده عملا به 30 درصد افزایش پیدا کند. علی‌القاعده با افزایش سهم صندوق باید انتظار داشته باشیم درآمدهایمان تقلیل پیدا کنند اما با  توجه به سازو‌کاری که مجلس آن را تصویب کرد میزان منابع به 346 میلیارد  تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پیش‌بینی دولت برای فروش هر بشکه نفت 50 دلار کاملا درست بود به طوری که امروز براساس گزارش وزارت نفت برای 10 ماهه اول درآمدهای نفتی به ازای هر بشکه به طور میانگین اندکی بیش از 50 دلار است.

نوبخت خاطرنشان کرد: بنابر این پیش‌بینی دولت در لایحه بودجه سال96 که معطوف به فروش نفت بود صحیح و درست بود اما در سرجمع آنچه که ما پیش‌بینی کردیم در بودجه تحقق پیدا نکرد و علت آن هم این بود که دولت 20 درصد به صندوق توسعه ملی واریز کند را پیشنهاد کرده بود، در حالی که مجلس این میزان را به 30 درصد افزایش داد، بنابراین بخشی از درآمدهای ما در اینجا تقلیل پیدا می‌کند.

وی افزود: تا ابتدای بهمن ماه امسال و در 10 ماهه عملکرد بودجه سال جاری 222 هزار میلیارد تومان منابع به خزانه واریز شد، که به این رقم باید چیزی حدود 87 هزار میلیارد تومان دیگر طی دو ماه آینده اضافه شود. براساس مصوبه‌ای که مجلس داشت حدود 90 درصد از منابع تحقق پیدا خواهد کرد اما براساس آنچه که دولت در لایحه پیش‌بینی کرده بود 100 درصد منابعی که در بودجه سال 96 براساس عدد 309 هزار میلیارد تومان به مجلس تقدیم شد تحقق پیدا می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: درامدهایی که در این فاصله زمانی تحقق پیدا کرد 109هزار میلیارد تومان است و پیش‌بینی ما این است که حدود 58 هزار میلیارد تومان دیگر در دو ماه آینده ما درآمد داشته باشیم تا بتوانیم 106 درصد از منابعی را که تا پایان سال در بودجه پیش‌بینی دولت بود تحقق پیدا کنیم اما عددی که مجلس برای دولت تعیین کرد یعنی 174 هزار میلیارد تومان 97 درصد محقق خواهد شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که در لایحه 106 هزار میلیارد تومان بود و مصوبش به 119 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد 72 هزار میلیارد تومان آن در 10 ماه محقق شد که اگر دو ماهه آتی 12 هزار و 600 میلیارد تومان به آن اضافه شود می‌توانیم 85 هزار و 800 میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای منبع داشته باشیم که این میزان نسبت به پیش‌بینی ما 81 درصد و نسبت به تحقق 72 درصد است و علت آن هم افزایش سهم صندوق از 20 درصد به 30 درصد براساس مصوبه مجلس است.

وی افزود: در حوزه واگذاری دارایی‌های مالی نیز که تا  امروز چیزی حدود 40هزار و 500 میلیارد تومان عملکرد داشت پیش‌بینی ما این است که چیزی در حدود 14 هزار میلیارد تومان به آن اضافه شود و ما در مجموع بتوانیم 55 هزار و 400 میلیارد تومان از طریق واگذاری دارایی‌های مالی کسب منبع کنیم که تحقق این منابع نسبت به لایحه 125 درصد و نسبت به مصوب 102 درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: مصارفی که در لایحه بودجه 96 براساس هر بشکه نفت 50 دلار تعیین شده بود 309 هزار میلیارد تومان بود، اما براساس مصوبه مجلس این میزان 346 هزار و 700 میلیارد تومان دولت مازون به هزینه بود. آنچه که تا ابتدای بهمن ماه به عنوان مصرف تحقق پیدا کرد 243 هزار میلیارد تومان است و قطعا نسبت به 222 هزار میلیارد تومان منابع و دریافت‌ها چیزی حدود 22 هزار میلیارد تومان مصارف‌مان بیشتر است که از محل اندوخته ماده 125 قانون محاسبات عمومی و از تنخواه بانک مرکزی این میزان تامین شد که تا پایان سال هم در چارچوب قانون تسویه خواهد شد.

نوبخت اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در طول دو ماهه آینده حدود 22 هزار و 900 میلیارد تومان داشته باشیم و 70 هزار میلیارد تومان دیگر به آن  اضافه کنیم که جمعا همان 309 هزار 800 میلیارد تومان که نسبت به مصوبه مجلس 89 درصد و نسبت به لایحه دولت 100 درصد تحقق را نشان می‌دهد.

وی افزود: پیش‌بینی ما درمورد اعتبارات هزینه‌ای ما این است که با توجه به اینکه 185 هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم در دو ماهه آینده نیز 50 هزار میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت شود و در حد 99.9 درصد اعتبارات هزینه‌ای را خواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در لایحه پیشنهادی دولت اعتباراتی که برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای طرح‌های عمرانی درنظر گرفته شده بود 52 هزار و 700 میلیارد تومان بود اما مجلس این میزان را به 71 هزار و 400 میلیارد تومان افزایش داد که تا امروز سازمان برنامه و بودجه موفق شد 38 هزار و 500 میلیارد تومان از بابت طرح‌های عمرانی تخصیص بدهد که اعتباری حدود 29 هزار و 300 میلیارد تومان آن خزانه اعلام کرده که پرداخت کرده و مابقی هم چون از جنس اوراق است و باید با تناسب توزیعی که کمیته بند «ل» تبصره 5 براساس یک سررسیدهای زمانبندی توزیع شده است آن را منتشر کند ما امیدواریم که تا پایان ماه بتوانیم به سقف 38 هزار و 500 میلیارد تومان برسانیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: آنچنان که خزانه تا تاریخ 23 دی ماه گزارش کرده از این امر حکایت دارد که آنچه که تا 23 دی ماه برای طرح‌های عمرانی پرداخت کرده‌ایم 172 درصد رقمی است که در سال قبل تا 23 دی ماه پرداخت کرده بودیم از این جهت همه ارقامی که در گزارش خزانه با عنوان منابع وجود دارد به عنوان مثال خزانه منابع را 213 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. هرچند این نسبت به آنچه که تا آن تاریخ است 76 درصد تحقق پیدا کرده اما نسبت به سال قبل در این زمان 133 درصد این پرداخت صورت گرفته، درآمدها 106 درصد تحقق پیدا کرده، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 149 درصد را نشان می‌دهد. اما همچنان نسبت به مصوب عقب‌ هستیم، درآمدها 74 درصد است،‌واگذاری‌ دارایی‌های سرمایه‌ای 72 درصد و واگذاری دارایی‌های مالی 90 درصد است.

وی افزود: عملکرد بودجه‌ای ما نسبت به سال گذشته در بحث منابع 33 درصد افزایش پیدا کرده و نسبت به آنچه مصوب مجلس عقب است و این امر از این موضوع حکایت دارد که در تصویب باید با احتیاط بیشتری درآمد و منابع پیش‌بینی کنیم. کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 که باید بسیار دقیق عمل کرد و منابع را در همان حدی که دولت پیشنهاد کرده بود محدود کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پیش بینی ما برای وضعیت مصارفمان برای اعتبارات تملک داریی‌های سرمایه‌ای تا پایان سال بر این است که حدود 45 هزار و 900 میلیارد تومان برای طر‌ح‌های عمرانی پرداخت کنیم، یعنی برای دو ماه آینده 16 هزار و 600 میلیارد تومان دیگر درنظر داریم که برای طرح‌های عمرانی توزیع کنیم و این به اضافه ارقامی است که الان به خزانه تخصیص داده شده و خزانه منتظر سررسیدها است که آن را بتواند منتشر کند.

نوبخت خاطرنشان کرد: برای سال 1395 که ما چیزی حدود 283 هزار میلیارد تومان عملکرد داشتیم رشد اقتصادی ما برای سال قبل 10.8 به قیمت ثابت و منهای بحث نفت 6.2 درصد بود.

وی افزود: آثار این 222 هزار میلیارد تومان منابعی که کسب کردیم و اعتباری حدود 38 هزار و 500 میلیارد تومانی که برای بخش عمرانی تخصیص دادیم که تا الان حدود 30 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده آثار آن در اقتصادمان اینگونه شد که در 6 ماهه نخست امسال رشد اقتصادی ما با نفت 5.6 درصد و بدون نفت 6 درصد و در 6 ماهه اول سال 95 رشد اقتصادی ما با نفت 8.8 درصد و بدون نفت 3.7 درصد بود که البته برای 6 ماهه نخست سال 94 این مبلغ منفی0.4 و منفی 0.3 بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در 6 ماهه نخست امسال هیچیک از رشد محصول ناخالص داخلی و ارزش افزوده در رشته‌ فعالیت‌های اقتصادی منفی نبوده و 2.3 درصد بود و در ارتباط با آنچه که تحت عنوان صنعت و تامین آب و برق و گاز بیان می‌شود در 6 ماهه اول سال قبل معادن منفی 5 بوده در حالی که در 6 ماهه اول امسال این میزان به 2.7 درصد رسیده و این رشد اقتصادی مثبت خود را در بازار کار نشان داد.

نوبخت خاطرنشان کرد: این ارقام، ارقامی نیست که ما بگوییم ما حس نمی‌کنیم چنین اتفاقی افتاده این ارقام حسی نیست، چون هنوز ما مشکلات فراوانی در اقتصاد داریم، در 6 ماهه نخست 614 هزار نفر نسبت به 6 ماهه اول سال قبل وارد بازار کار شدند اما برای نخستین‌بار 795 هزار نفر مشغول به کار شدند؛ یعنی 181 هزار نفر غیر از آنچه که همه مشغول کار شدند از بیکارانی که سال‌های گذشته در جمعیت بیکار قرار گرفته بودند شاغل شدند، به همین جهت نرخ بیکاری ما در 6 ماهه اول امسال به 11.7 درصد تقلیل پیدا کرد، در حالی که نرخ بیکاری سال 1395 چیزی در حد 12.4 درصد بود؛ بنابراین این رخداد ناشی از رشد اقتصادی مثبت در رشته فعالیت‌های مختلف خودش را در شاخص بیکاری نشان داد.

وی افزود: شاخص تورم نیز نشان می‌دهد که براساس عملکرد این بودجه و سایر متغیرهای کلان اقتصادی تورم در 12 ماهه نسبت به دی ماه گذشته برای خوراکی‌ها 13 درصد بود اما برای غیرخوراکی‌ها 6.6 درصد، به همین جهت تورم در دی ماه براساس گزارش مرکز آمار به 8.1 درصد رسید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در بودجه 97 پیش‌بینی ما این است که رشد اقتصادی در حد 5.8 درصد با نفت و بدون نفت 6 درصد باشد، رشد سرمایه‌گذاری‌مان 11.2 درصد باشد.

نوبخت در پایان در پاسخ به سوال علی لاریجانی درباره رعایت قانون برنامه درخصوص تعیین سقف برای فروش اوراق از سوی دولت گفت: واگذاری دارایی‌های مالی به منزله اوراق مشارکت نیست، ما مبلغی در حد 34500 میلیارد تومانی که به عنوان سقف تعیین شده رعایت کردیم و رقم افزون بر 34500 میلیارد تومان مربوط به فروش سهام کارخانجات است که به آن میزان اضافه می‌شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ خرداد ۱۳۹۷واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان
۲۲ خرداد ۱۳۹۷نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است
۱۳ خرداد ۱۳۹۷نوبخت: سال ۹۶ بالغ بر ۳۸۶ هزار میلیارد تومان برای مصارف عمومی هزینه شد
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ابلاغ اصلاحیه قانون بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رئیس جمهور
۲۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷افزایش پلکانی حقوق کارمندان از ماه جاری
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نوبخت: تحریم‌های جدید هیچ‌گونه شوکی به اقتصاد کشور وارد نمی‌کند
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توضیحات نوبخت درباره ترمیم کابینه   
۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ماجرای حمل پول نفت و دلار با کیسه و گونی به ایران/ درآمد دولت از مابه التفاوت فروش ارز کجا هزینه خواهد شد؟
۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷عضو کمیسیون بودجه: نرخ محاسباتی ارز در قانون بودجه ۴۰۵۰ تومان است
۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نوبخت: ذخیره‌ بیش از 6 ماه گندم کشور نتیجه آینده‌نگری رهبر انقلاب است
۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نوبخت خبر داد: پرداخت 400 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه/ وجود 73 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۹۲۰۰۱۱:۵۲:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۳
خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 2. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 3. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 4. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 5. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 6. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 7. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 8. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 9. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 10. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 11. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 12. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 13. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 14. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 15. مرگ زودرس در انتظار افراد سیگاری

 16. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 17. برخورد مرگبار قطار با خودرو در ایالت «تنسیِ» آمریکا

 18. چرا نتانیاهو ناگهان پای «بحران آب» ایران را وسط کشید؟ / آیا این سخنان با هماهنگی جان بولتون و عربستان بیان شد؟

 19. نوشته پشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد  

 20. لحظه باشکوه طلوع آفتاب در عکس روز نشنال جئوگرافیک  

 21. ترمیم قلب با خوردن روزی ۴ فنجان قهوه

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. قدردانی وزیر ورزش از مقام معظم رهبری

 24. فوتسال ایران در رده ششم جهان+جدول

 25. توهین هواداران آرژانتینی به سامپائولی در ورزشگاه نیژنی

پربحث‌های دیروز

 1. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 2. ذوالفقارنسب: استراتژی کادر فنی تیم ملی مقابل اسپانیا صحیح نبود/ نمی‌شود ۹۰ دقیقه اتوبوسی دفاع کرد

 3. واکنش «راموس» به حضور زنان در ورزشگاه آزادی

 4. بازتاب نمایش دلاورانه ایران در رسانه های معتبر دنیا

 5. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 6. کی‌روش: نتیجه عادلانه، مساوی بود/ VAR اگر ۶ ماه دیرتر می‌آمد گل ما صحیح اعلام می‌شد

 7. کنایه مارکا به ایران و مورینیو + عکس

 8. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 9. کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟

 10. حضور خانواده ها در ورزشگاه با دستور رئیس‌جمهور

 11. گریه ملی‌پوشان پس از باخت به اسپانیا/ تشویق شدید شاگردان کی‌روش در کازان

 12. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 13. برتری خفیف قهرمان سابق جهان مقابل پسران ایران در آمار

 14. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 15. واکنش «وحید حقانیان» به بازی ایران و اسپانیا

 16. دایی: آفرین بچه ها، آفرین کی روش

 17. کی‌روش: تمام بازیکنان جانفشانی کردند و آزمون هم از این موضوع مستثنی نیست

 18. رازی که ۱۴ سال بعد از قتل برملا شد

 19. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 20. واکنش پیکه و سائول به پیروزی مقابل ایران

 21. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 22. خودروی اشراف‌زادگان کُره در سال ۱۹۰۰!   

 23. علت پرش قیمت مسکن

 24. پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در روسیه

 25. شهادت دو مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 7. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 2. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 3. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 4. علت پرش قیمت مسکن

 5. فهرست آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی

 6. فنر جهش بورس تهران

 7. پزشکیان: باز گذاشتن دست سودجویان کمک به تحقق نقشه‌های آمریکاست

 8. پیشنهاد سیف برای تاسیس بانک مشترک ایرانی - سوری

 9. زنگنه در مصاحبه با سی‌ان‌‌ان: آمریکایی‌ها خیلی زود به اشتباه‌های خود پی می‌برند

 10. سکه طرح جدید ۲میلیون و۵۸۸هزار تومان شد

 11. تشدید نظارت‌ها برای برخورد با سودجویان در حوزه سلامت/ سازمان غذا و دارو قیمت دارو‌ها را منتشر کند

 12. ثبت قیمت کالاهای بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ الزامی شد

 13. نماینده اصفهان: نیمی از شهرداری ها رو به ورشکستگی اند

 14. کاهش قیمت طلا با سیگنال رئیس بانک مرکزی آمریکا

 15. زنگنه خبر داد؛ پایبندی قطعی به توافق جهانی کاهش تولید نفت/رفتار ترامپ قیمت نفت را متشنج کرد

 16. تعلل ۳ ساله وزارت راه و سازمان امو/حبس ۷۸۰ هزار میلیارد در خانه‌های خالی ر مالیاتی در اجرای قانون اسکان و املاک

 17. راست‌ها و دروغ‌ها در مورد FATF

 18. رکورد مصرف برق شکسته شد

 19. از "دلار" غیررسمی چه خبر؟

 20. اجلاسی برای زورآزمایی بزرگان نفتی

 21. فرمول رنو برای ماندن در بازار ایران

 22. افزایش ظرفیت تولید در پارس جنوبی

 23. از دلار غیررسمی چه خبر؟

 24. بازتاب جهانی تعلیق پژو و ماندن رنو در ایران

 25. اتحاد روسیه و عربستان علیه اوپک

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 14. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 15. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 20. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 21. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 22. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 23. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 24. وزیر اقتصاد: دغدغه‌های مردم را درک می‌کنم و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نیستم

 25. مسئول گرانی خودرو کیست؟

آخرین عناوین