هتل بین المللی

دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

گروه فناوری الف،   3961102036 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

پیام رسان تلگرام، در کشورهای محدودی که شاید تعدادشان به انگشتان یک دست هم نرسد، از محبوبیتی برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پیام رسان تلگرام از اوت سال 2013 روند رو به رشد خود را شروع کرد و در فوریه سال 2016 به بزرگترین جهش خود در جذب مخاطب رسید. بر اساس گزارشات منتشر شده در اوایل سال 2017 تلگرام در بین پیام رسان ها دنیا در رده های انتهای قرار گرفته بود.

بر اساس آمار منشر شده پیام رسان تلگرام از بین 22 پیام رسان محبوب دنیا با 100 میلیون کاربر فعال در رتبه 20ام قرار دارد؛ از طرفی در ماه اولیه سال 2017 با تایید خبر افزایش تعداد کاربران فعال ماهانه تلگرام به بیش از  100 میلیون از سوی مدیران تلگرام و بررسی ترافیک دامنه اصلی  تلگرام خواهیم دید ورودی 30درصدی دامنه اصلی این سایت متعلق به ایران است.

بعد از ایران بیشترین ورودی به ترتیب متعلق به کشورهای روسیه با 9.5 درصد، ایتالیا 6 درصد، آمریکا 4.6 درصد و آلمان 4.5 درصد است.

آمار بالا حکایت از محبوبیت نداشتن تلگرام بین کاربران فضای مجازی در خارج از ایران دارد؛ از طرفی اعمال محدودیت های زیاد از طرف دولتمردان خارجی یکی دیگر از دلایل محبوبیت نداشتن تلگرام در خارج از ایران عنوان می شود.

در ادامه به دلایل نداشتن محبوبیت پیام رسان تلگرام در خارج از ایران خواهیم پرداخت:

تلگرام قلب تروریست جهان

سال گذشته و با افزایش عملیات های گروه تروریستی داعش در قلب اروپا، دولتمردان اروپایی نگرانی خود را از ترویج برخی پیام رسان ها از جمله تلگرام اعلام کردند؛ مخصوصا کشور فرانسه که تبدیل به کانون عملیات انتحاری داعش شده بود تصمیمات جدی تری برای مقابله با برخی پیام رسان ها اتخاذ کرد. فرانسه بعد از عملیات انتحاری متعددی که در خاک این کشور انجام شد، تصمیم گرفت قابلیت رمزگذاری نرم افزارهای پیام رسان موبایلی را محدود کند.

در همان روزها وزیر کشور فرانسه در جریان کنفرانس خبری با همتای آلمانی خود از تلاش بین المللی برای مجبور کردن پیام رسان ها برای تبعیت از دادخواست قضایی به منظور ارائه اطلاعات کاربران خبر داد. در این نشست وزیر فرانسه از تلگرام به عنوان نرم افزار محبوب داعشنام برد تا مردم خود را از این پیام رسان خطرناک دور کند. طبق گفته رسانه های غربی، در عملیات انتحاری انجام شده در اروپا ، تلگرام نقش اساسی در تبادل نظر گروههای تروریستی داشت.

همین صحبت ها  و موارد منتشر شده از استفاده داعش از این نرم افزار در جهت انجام عملیات انتحاری در اروپا، باعث شد تا مردم کشورهای غربی بیشتر از پیش از این پیام رسان دوری کنند.

عدم همکاری شبکه تلگرام برای مبارزه با تروریسم با پلیس اتحادیه اروپا

رئیس پلیس اتحادیه اروپا در خصوص عدم همکاری تلگرام  در مبارزه با تروریست گفت: "برخی از پیام رسان ها به سادگی با ما همکاری نمی کنند، به عنوان مثال تلگرام بیشتر از همه برای ما مشکل می سازد".  تلگرام همکاری اندکی با ما دارد که قابل مقایسه با همکاری های فیس بوک، توییتر و برخی دیگر شبکه های اجتماعی با ما نیست.
از طرفی روزنامه تایمز نیز ادعا می کند گروه داعش از تلگرام و خدمات رایگان این نرم افزار برای تبلیغات و استخدام نیروی داوطلب استفاده می کند.

 انتشار سهل اخبار جعلی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه درماه  گذشته بارها به موضوع گسترش اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرده و از قصد خود برای معرفی لایحه‌ای برای مبارزه با آنها خبر داده است. مکرون در ماه گذشته و در خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌های اجتماعی به ابزارهایی برای ارائه اطلاعات نادرست و راه‌اندازی هجمه‌های تبلیغاتی علیه شخصیت‌های صنف‌های مختلف تبدیل شده‌اند، خواستار مسدود کردن آنها شد. همین سخنان ماکرون کافی بود تا جعلی بودن اخبار تلگرام در کشور فرانسه بیش از پیش ثابت شود.

همین دلایل کافی است تا پیام رسان تلگرام در بین کشورهای غربی بدون محبوبیت تلقی شود؛ قطعا همکاری نکردن مدیر تلگرام با سران کشورهای اروپایی جزء دلایل اصلی محسوب می شود که مردم اروپا علاقه به حضور در این پیام رسان ندارند.

اتحادیه اروپا در روند استفاده از شبکه های اجتماعی در نظر دارد محدودیت سنی بگذارد. محدودیت های که کودکان در استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و اسنپ چت باید از والدین خود کسب اجازه کنند. به گفته برخی کارشناسان احتمال می رود مرز سنی استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بالاتر از 16 سال خواهد بود. دولت سوئد قرار است طرح "دستور العمل حفاظت از داده" و محدودیت سنی در استفاده از شبکه های اجتماعی را که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده را بررسی کند.

تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است؛ از این رو و با توجه به عدم همکاری این پیام رسان با سران دولت های اروپایی در مبارزه با تروریست، محبوبیتی بین مردم ندارد. همه این ها کافی است تا مردم کشورهای غربی از این نرم افزار فاصله بگیرند.

حال سوال اساسی اینجاست، چرا پیام رسانی که توسط دولتمردان و همچنین مردم کشورهای غربی و به نوعی جهان اول طرد شده است در ایران به این شکل محبوبیت دارد؟!

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۹ اسفند ۱۳۹۶ آمد بهار جانها/استقبال کاربران از سفر مقام معظم رهبری به مشهد مقدس + تصاویر
۲۸ اسفند ۱۳۹۶نحوه حمایت از پیام رسانهای بومی تشریح شد/ معرفی ۵ پیام رسان داخلی
۲۷ اسفند ۱۳۹۶پیشنهاد لاریجانی برای تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی
۲۷ اسفند ۱۳۹۶موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟
۲۷ اسفند ۱۳۹۶دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم
۲۶ اسفند ۱۳۹۶جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»
۲۶ اسفند ۱۳۹۶تلگرام ایران را تحریم کرد
۲۴ اسفند ۱۳۹۶پیام آیت‎الله مکارم به روحانی: اصرار به شبکه‌های اجتماعی خارجی و عدم توجه به شبکه‌های داخلی بردگی است
۲۲ اسفند ۱۳۹۶آیت الله مکارم شیرازی: سپاه و بسیج باید همراه روحانیت باشند/هشدار نسبت به خطر فضای مجازی
۲۲ اسفند ۱۳۹۶آیت الله مکارم شیرازی: سپاه و بسیج باید همراه روحانیت باشند/هشدار نسبت به خطر فضای مجازی
۲۰ اسفند ۱۳۹۶رده سنی کاربران شبکه‌های اجتماعی در جهان چگونه است؟
۲۰ اسفند ۱۳۹۶۶۶ درصد کودکان ایرانی ۳ تا ۵ سال از موبایل و تبلت استفاده می‌کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حمید۲۱۷۷۶۲۱۰:۱۹:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دقیقا چون هیچ همکاری با دولتمردان ندارد در ایران محبوب است! دید مردم ایران به دولتمردان در ایران و اروپا صد در صد متفاوت است
ناشناس۲۱۷۷۷۶۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
متاسفانه دقیقا به همین دلیل: تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است.
آرش۲۱۷۸۰۳۱۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
محصولات ایرانی اگر خوب عمل کنند ، چرا نریم سراغشون . من سروش رو روی آیفون نصب کردم . با عکس ها مشکل داشت ( اسکرین شات ها ) ، وقتی تنظیمات رو میزدم ، کل نرم افزار بسته میشد . هر از گاهی یک پیام میداد با عنوان " خطای ناشناخته " و ..... و من دوباره رفتم سراغ تلگرام و سروش رو پاک کردم .
ناشناس۲۱۸۵۱۶۱۸:۵۵:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
من به هیچ وجه سمت سروش و سایر پیام رسان ها حتی اگر امکاناتی ده برابر تلگرام هم داشته باشند نمیرم چون که اطلاعات شخصی بنده دست کسانی هست که میتونن ازش استفاده کنند اما در واتس اپ و تلگرام و غیره و ذلک کاربردی از اطلاعات بنده ندارن
ناشناس۲۱۷۸۲۰۱۱:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
شما چیزهایی که به نفع خودتونه به خارج نگاه میکنین
ناشناس۲۱۷۸۸۲۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
مسولین خودشان مردم را به سوی تلگرام هل دادند چون تنها انتخاب ممکن از بین سایر پیام رسان ها بود که همگی فیلتر شده بودند
ناشناس۲۱۷۸۸۶۱۲:۰۰:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلایل عدم محبوبیت سهند و پراید در اروپا را هم بنویسید و دلایل علاقمندی شدید مردم به این دو خودروی ملی!
ناشناس۲۱۷۹۸۱۱۲:۵۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲
وقتی همه چی تو این مملکت فیلتره ولی اخبار دروغ و تفسیر شده صدا سیمای میلی د،وقتی صدای مظلوم فیلتره،خوب معلومه که مردم اعتمادشونو به رسانه داخلی از دست میدن. اعتماد سازی سالها زمان میبره ،کاری که رسانه های داخلی از پسش برنیومدن متاسفانه.
یاس۲۱۸۲۹۲۱۵:۵۶:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
فرمودید رسانه؟؟؟ عجب.....
ناشناس۲۱۷۹۸۵۱۳:۰۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلیل واهی نیاورید اینجا نرم افزارهای وابسته به رسانه ها و سازمانها قابل اعتماد نیستن کیفیت کارشون هم خوب نیست مردم در محدوده کوچکی حق انتخاب دارن اونطرف اینجور نیست میرون پی اونچه که دوست دارند در بیابان لنگه کفش هم غنیمته!
دکتر۲۱۸۱۰۳۱۴:۱۹:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تلگرام بسیار ایمن و غیر قابل استراق سمع است. همچنین تلگرام به حریم خصوصی افراد احترام میگذارد و اطلاعات کاربرانش را فاش نمیکند. جالب است که این دو خصوصیت مثبت را دلایل عدم محبوبیت تلگرام دانسته اید! از طرفی، تلگرام بصورت فعالانه گروها و کانالهای تروریستی را مسدود میکند (همانطور که سه کانال آمدنیوز را مسدود کرد) ولی اگر انتظار دارید که متن گفتگوی دو داعشی در گفتگوی ایمن (secret chat) را افشا کند این اتفاق نخواهد افتاد چون به لحاظ تکنیکی امکان پذیر نیست و سرور تلگرام به نسخه بدون رمز مکالمه سِکرت چت دسترسی ندارد. البته فهم چگونگی مکانیزم این موضوع حتی برای متخصصین هم ساده نیست و ممکن است که آنرا انکار کنید ولی تکنولوژی رمزنگاری پیشرفته این امکان را بوجود آورده است.
ناشناس۲۱۸۱۱۹۱۴:۳۰:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
به نظر شما علت عدم محبوبیت واتس اپ در ایران چیست؟!
ناشناس۲۱۸۲۶۹۱۵:۴۲:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲
اگر فیس بوک برای ما فیلتر نبود من ترجیح میدادم از فیس بوک استفاده کنم. همه چیز را فیلتر می کنید و سرعت کار با آن با فیلتر شکن هم بسیار پایین است. بعد می گویید چرا فقط تلگرام؟ خنده دار است که متن هیچ اشاره ای به این موارد نکرده است!!! ضمنا حرف پیام رسان داخلی را هم نزنید که من حوصله زندان به اتهام تبلیغ علیه امنیت ملی را ندارم.
ناشناس۲۱۸۲۹۳۱۵:۵۶:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
نویسنده مثل اینکه توی ایران زندگی نمی کنند دلیلش اینه که تمام نرم افزارهای قبلی رو فیلتر کردید و دولت روحانی جلوی فیلتر شدن این یکی ایستاد
ناشناس۲۱۸۳۵۰۱۶:۲۴:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
چون در خارج به شدت ایران اسیر فضای مجازی نیستند هرچه فضای واقعی را با نشاط تر کنید و برنامه ریزی کنید حضور در فضای مجازی کمتر می شود.
ناشناس۲۱۸۴۴۹۱۷:۴۵:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
عدم محبوبیت تلگرام در اروپا ربطی به نظر دولتمردان اروپایی نداره بلکه بیشتر به دلیل دسترسی مردم به پیام رسان های با امنیت و کارایی بالاتر هست که در ایران فیلتر هستند و مردم به آنها دسترسی ندارند. ضمنا حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات کاربران منحصر به تلگرام نیست و همه شرکت های معتبر جهانی به آن معتقدند به عنوان مثال اپل به دلیل باز نکردن اطلاعات رمزگشایی شده گوشی یک تبهکار با دستور قاضی جریمه شد اما حاضر به اینکار نشد. برعکس شرکت های ایرانی که به راحتی اطلاعات شخصی کاربران را استفاده کرده و حت یبه فروش می رسانند و مدعی هم هستند.
ناشناس۲۱۸۵۲۲۱۹:۰۳:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲
آقا ما دوستش داریم ، شما هم برید با پیام رسان خودتون حال کنید
ناشناس۲۱۸۶۴۲۲۱:۰۰:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تنها علت محبوبیت تلگرام در کشور ما فیلتر بودن پیام رسانهایی مثل توییتر و فیسبوک هست.
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!

 2. " چراغ‌بران" آئینی دیرینه اما ماندگار؛ چراغی که به دست سادات روشن می‌شود

 3. خانه مشروطیت یادگاری از دوران قاجار در قلب نصف‌جهان + عکس

 4. قوچان‌نژاد: می‌دانم پس از جام جهانی پیشنهادهای زیادی می‌رسد

 5. آزادی‌خواه: موسسات مالی و اعتباری نمونه‌ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

 6. نوروز؛ سنت زیبای مدرن

 7. برای کیفیت بنزین کشور هیچ‌کاری نمی‌توان کرد؟

 8. چرا پوتین محبوب روس‌ها شد؟

 9. شمارش معکوس برای جایزه اندرسن/ نوبل کوچک به ایران می‌رسد؟

 10. پیام نوروزی رئیس جمهور آلمان

 11. توصیه‌های ترامپ به بن سلمان برای مقابله با قدرت ایران

 12. برای چهار هنرمند متولد اسفند ماه

 13. راه‌آهن تهران کرمانشاه افتتاح شد /بلیت‌فروشی از ۵ فروردین

 14. غار سهولان؛ دومین غار بزرگ آبی ایران +تصاویر

 15. مقام معظم رهبری فردا در حرم امام رضا«ع» سخنرانی می‌کنند

 16. سخنگوی وزارت کشور خبر داد: آمادگی تمامی استان‌ها برای میزبانی مسافران نوروزی/ برگزاری جلسه ستاد تسهیل سفر به ریاست استانداران

 17. رونمایی از لباس های پرتغال برای جام جهانی + عکس

 18. ادعاهای خالد بن سلمان علیه ایران

 19. مهران غفوریان و مادرش در ویژه‌برنامه تحویل سال: آنقدر لاغر نمی‌شوم که دیگر به من نقش ندهند! +عکس

 20. نفت گران شد

 21. نخست‌وزیر چین: نبرد تجاری بین آمریکا و پکن برنده‌ای ندارد

 22. نخست‌وزیر چین: نبرد تجاری بین آمریکا و پکن برنده‌ای ندارد

 23. بالگردهای آمریکایی سرکردگان داعش را از حسکه سوریه خارج کردند

 24. چگونگی آزادی شاهزاده میلیاردر سعودی از زندان "بن سلمان"

 25. چگونه به احسن الحال برسیم؟

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 3. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 4. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 5. در تصادف پراید و هیوندا؛ هر پنج سرنشین پراید کشته شدند، سرنشینان هیوندا زخمی شدند

 6. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 7. تصاویری از بازگشت دو کاپیتان به تیم ملی فوتبال  

 8. آراستگی از اخلاق مومنان است  

 9. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 10. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 11. ترکیه: ماموریتمان در عفرین هنوز تمام نشده است

 12. آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

 13. دیدار پوتین و رقبا بعد از انتخابات  

 14. ترامپ: به اعدام برای فروشندگان مواد مخدر تمرکز می کنیم

 15. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 16. دی میستورا: سوریه شاهد تجزیه فاجعه بار است

 17. زمین لرزه 4.9 ریشتری کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند

 18. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 19. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 20. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 21. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 22. تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 23. تصویر متفاوت حمید فرخ‌نژاد روی پول هندوستان

 24. واکنش حماس به اتهامزنی محمود عباس

 25. تاکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 5. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 6. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. اسم این موزه چی بود؟  

 9. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 10. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 11. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 12. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 13. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 14. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 21. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 22. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 23. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های هفته

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 3. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 4. تلگرام ایران را تحریم کرد

 5. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 6. دادستان کل کشور: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرائم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 9. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 10. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 11. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 12. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 13. رجیستری آخرین برندهای گوشی از فردا/ ۳ مدل به رجیستری اضافه شد

 14. رفع فیلتر توییتر با نظر سه قوه

 15. کوچکترین رایانه جهان رونمایی شد

 16. آخرین محصولات دنیای فناوری در یک سال اخیر

 17. عرضه هدست واقعیت مجازی آکیولس‌گو فیس‌بوک در کنفرانس توسعه‌دهندگان اف ۸

 18. هزینه تماس و پیامک هنگام پرواز چقدر است؟

 19. تولید خودروی برقی شاسی بلند با برد ۶۰۰ کیلومتر

 20. اطلاعات تازه در مورد گوشی پیکسل ۳/ باریک تر شدن گوشی های گوگل

 21. ورود ایران به عرصه پیام‌ رسان‌های داخلی در سال ۹۷

 22. پیشنهاد لاریجانی برای تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی

 23. تلاش مایکروسافت برای مجبور کردن کاربران به استفاده از مرورگر اج

 24. قابلیت‌های منحصر به فرد یک ترازوی هوشمند برای تناسب اندام

 25. راه اندازی تلگرام کودکان تا فروردین ۹۷

آخرین عناوین