دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

گروه فناوری الف،   3961102036 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلیل عدم محبوبیت تلگرام در خارج از ایران

پیام رسان تلگرام، در کشورهای محدودی که شاید تعدادشان به انگشتان یک دست هم نرسد، از محبوبیتی برخوردار است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پیام رسان تلگرام از اوت سال 2013 روند رو به رشد خود را شروع کرد و در فوریه سال 2016 به بزرگترین جهش خود در جذب مخاطب رسید. بر اساس گزارشات منتشر شده در اوایل سال 2017 تلگرام در بین پیام رسان ها دنیا در رده های انتهای قرار گرفته بود.

بر اساس آمار منشر شده پیام رسان تلگرام از بین 22 پیام رسان محبوب دنیا با 100 میلیون کاربر فعال در رتبه 20ام قرار دارد؛ از طرفی در ماه اولیه سال 2017 با تایید خبر افزایش تعداد کاربران فعال ماهانه تلگرام به بیش از  100 میلیون از سوی مدیران تلگرام و بررسی ترافیک دامنه اصلی  تلگرام خواهیم دید ورودی 30درصدی دامنه اصلی این سایت متعلق به ایران است.

بعد از ایران بیشترین ورودی به ترتیب متعلق به کشورهای روسیه با 9.5 درصد، ایتالیا 6 درصد، آمریکا 4.6 درصد و آلمان 4.5 درصد است.

آمار بالا حکایت از محبوبیت نداشتن تلگرام بین کاربران فضای مجازی در خارج از ایران دارد؛ از طرفی اعمال محدودیت های زیاد از طرف دولتمردان خارجی یکی دیگر از دلایل محبوبیت نداشتن تلگرام در خارج از ایران عنوان می شود.

در ادامه به دلایل نداشتن محبوبیت پیام رسان تلگرام در خارج از ایران خواهیم پرداخت:

تلگرام قلب تروریست جهان

سال گذشته و با افزایش عملیات های گروه تروریستی داعش در قلب اروپا، دولتمردان اروپایی نگرانی خود را از ترویج برخی پیام رسان ها از جمله تلگرام اعلام کردند؛ مخصوصا کشور فرانسه که تبدیل به کانون عملیات انتحاری داعش شده بود تصمیمات جدی تری برای مقابله با برخی پیام رسان ها اتخاذ کرد. فرانسه بعد از عملیات انتحاری متعددی که در خاک این کشور انجام شد، تصمیم گرفت قابلیت رمزگذاری نرم افزارهای پیام رسان موبایلی را محدود کند.

در همان روزها وزیر کشور فرانسه در جریان کنفرانس خبری با همتای آلمانی خود از تلاش بین المللی برای مجبور کردن پیام رسان ها برای تبعیت از دادخواست قضایی به منظور ارائه اطلاعات کاربران خبر داد. در این نشست وزیر فرانسه از تلگرام به عنوان نرم افزار محبوب داعشنام برد تا مردم خود را از این پیام رسان خطرناک دور کند. طبق گفته رسانه های غربی، در عملیات انتحاری انجام شده در اروپا ، تلگرام نقش اساسی در تبادل نظر گروههای تروریستی داشت.

همین صحبت ها  و موارد منتشر شده از استفاده داعش از این نرم افزار در جهت انجام عملیات انتحاری در اروپا، باعث شد تا مردم کشورهای غربی بیشتر از پیش از این پیام رسان دوری کنند.

عدم همکاری شبکه تلگرام برای مبارزه با تروریسم با پلیس اتحادیه اروپا

رئیس پلیس اتحادیه اروپا در خصوص عدم همکاری تلگرام  در مبارزه با تروریست گفت: "برخی از پیام رسان ها به سادگی با ما همکاری نمی کنند، به عنوان مثال تلگرام بیشتر از همه برای ما مشکل می سازد".  تلگرام همکاری اندکی با ما دارد که قابل مقایسه با همکاری های فیس بوک، توییتر و برخی دیگر شبکه های اجتماعی با ما نیست.
از طرفی روزنامه تایمز نیز ادعا می کند گروه داعش از تلگرام و خدمات رایگان این نرم افزار برای تبلیغات و استخدام نیروی داوطلب استفاده می کند.

 انتشار سهل اخبار جعلی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه درماه  گذشته بارها به موضوع گسترش اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرده و از قصد خود برای معرفی لایحه‌ای برای مبارزه با آنها خبر داده است. مکرون در ماه گذشته و در خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌های اجتماعی به ابزارهایی برای ارائه اطلاعات نادرست و راه‌اندازی هجمه‌های تبلیغاتی علیه شخصیت‌های صنف‌های مختلف تبدیل شده‌اند، خواستار مسدود کردن آنها شد. همین سخنان ماکرون کافی بود تا جعلی بودن اخبار تلگرام در کشور فرانسه بیش از پیش ثابت شود.

همین دلایل کافی است تا پیام رسان تلگرام در بین کشورهای غربی بدون محبوبیت تلقی شود؛ قطعا همکاری نکردن مدیر تلگرام با سران کشورهای اروپایی جزء دلایل اصلی محسوب می شود که مردم اروپا علاقه به حضور در این پیام رسان ندارند.

اتحادیه اروپا در روند استفاده از شبکه های اجتماعی در نظر دارد محدودیت سنی بگذارد. محدودیت های که کودکان در استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک و اسنپ چت باید از والدین خود کسب اجازه کنند. به گفته برخی کارشناسان احتمال می رود مرز سنی استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بالاتر از 16 سال خواهد بود. دولت سوئد قرار است طرح "دستور العمل حفاظت از داده" و محدودیت سنی در استفاده از شبکه های اجتماعی را که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده را بررسی کند.

تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است؛ از این رو و با توجه به عدم همکاری این پیام رسان با سران دولت های اروپایی در مبارزه با تروریست، محبوبیتی بین مردم ندارد. همه این ها کافی است تا مردم کشورهای غربی از این نرم افزار فاصله بگیرند.

حال سوال اساسی اینجاست، چرا پیام رسانی که توسط دولتمردان و همچنین مردم کشورهای غربی و به نوعی جهان اول طرد شده است در ایران به این شکل محبوبیت دارد؟!

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حمید۲۱۷۷۶۲۱۰:۱۹:۳۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دقیقا چون هیچ همکاری با دولتمردان ندارد در ایران محبوب است! دید مردم ایران به دولتمردان در ایران و اروپا صد در صد متفاوت است
ناشناس۲۱۷۷۷۶۱۰:۳۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
متاسفانه دقیقا به همین دلیل: تلگرام جزء پیام رسان هایی محسوب می شود که با هرگونه محدودیتی مخالف است.
آرش۲۱۷۸۰۳۱۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
محصولات ایرانی اگر خوب عمل کنند ، چرا نریم سراغشون . من سروش رو روی آیفون نصب کردم . با عکس ها مشکل داشت ( اسکرین شات ها ) ، وقتی تنظیمات رو میزدم ، کل نرم افزار بسته میشد . هر از گاهی یک پیام میداد با عنوان " خطای ناشناخته " و ..... و من دوباره رفتم سراغ تلگرام و سروش رو پاک کردم .
ناشناس۲۱۸۵۱۶۱۸:۵۵:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
من به هیچ وجه سمت سروش و سایر پیام رسان ها حتی اگر امکاناتی ده برابر تلگرام هم داشته باشند نمیرم چون که اطلاعات شخصی بنده دست کسانی هست که میتونن ازش استفاده کنند اما در واتس اپ و تلگرام و غیره و ذلک کاربردی از اطلاعات بنده ندارن
ناشناس۲۱۷۸۲۰۱۱:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
شما چیزهایی که به نفع خودتونه به خارج نگاه میکنین
ناشناس۲۱۷۸۸۲۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
مسولین خودشان مردم را به سوی تلگرام هل دادند چون تنها انتخاب ممکن از بین سایر پیام رسان ها بود که همگی فیلتر شده بودند
ناشناس۲۱۷۸۸۶۱۲:۰۰:۴۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلایل عدم محبوبیت سهند و پراید در اروپا را هم بنویسید و دلایل علاقمندی شدید مردم به این دو خودروی ملی!
ناشناس۲۱۷۹۸۱۱۲:۵۷:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۲
وقتی همه چی تو این مملکت فیلتره ولی اخبار دروغ و تفسیر شده صدا سیمای میلی د،وقتی صدای مظلوم فیلتره،خوب معلومه که مردم اعتمادشونو به رسانه داخلی از دست میدن. اعتماد سازی سالها زمان میبره ،کاری که رسانه های داخلی از پسش برنیومدن متاسفانه.
یاس۲۱۸۲۹۲۱۵:۵۶:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
فرمودید رسانه؟؟؟ عجب.....
ناشناس۲۱۷۹۸۵۱۳:۰۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۱/۲
دلیل واهی نیاورید اینجا نرم افزارهای وابسته به رسانه ها و سازمانها قابل اعتماد نیستن کیفیت کارشون هم خوب نیست مردم در محدوده کوچکی حق انتخاب دارن اونطرف اینجور نیست میرون پی اونچه که دوست دارند در بیابان لنگه کفش هم غنیمته!
دکتر۲۱۸۱۰۳۱۴:۱۹:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تلگرام بسیار ایمن و غیر قابل استراق سمع است. همچنین تلگرام به حریم خصوصی افراد احترام میگذارد و اطلاعات کاربرانش را فاش نمیکند. جالب است که این دو خصوصیت مثبت را دلایل عدم محبوبیت تلگرام دانسته اید! از طرفی، تلگرام بصورت فعالانه گروها و کانالهای تروریستی را مسدود میکند (همانطور که سه کانال آمدنیوز را مسدود کرد) ولی اگر انتظار دارید که متن گفتگوی دو داعشی در گفتگوی ایمن (secret chat) را افشا کند این اتفاق نخواهد افتاد چون به لحاظ تکنیکی امکان پذیر نیست و سرور تلگرام به نسخه بدون رمز مکالمه سِکرت چت دسترسی ندارد. البته فهم چگونگی مکانیزم این موضوع حتی برای متخصصین هم ساده نیست و ممکن است که آنرا انکار کنید ولی تکنولوژی رمزنگاری پیشرفته این امکان را بوجود آورده است.
ناشناس۲۱۸۱۱۹۱۴:۳۰:۵۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
به نظر شما علت عدم محبوبیت واتس اپ در ایران چیست؟!
ناشناس۲۱۸۲۶۹۱۵:۴۲:۴۸ ۱۳۹۶/۱۱/۲
اگر فیس بوک برای ما فیلتر نبود من ترجیح میدادم از فیس بوک استفاده کنم. همه چیز را فیلتر می کنید و سرعت کار با آن با فیلتر شکن هم بسیار پایین است. بعد می گویید چرا فقط تلگرام؟ خنده دار است که متن هیچ اشاره ای به این موارد نکرده است!!! ضمنا حرف پیام رسان داخلی را هم نزنید که من حوصله زندان به اتهام تبلیغ علیه امنیت ملی را ندارم.
ناشناس۲۱۸۲۹۳۱۵:۵۶:۱۹ ۱۳۹۶/۱۱/۲
نویسنده مثل اینکه توی ایران زندگی نمی کنند دلیلش اینه که تمام نرم افزارهای قبلی رو فیلتر کردید و دولت روحانی جلوی فیلتر شدن این یکی ایستاد
ناشناس۲۱۸۳۵۰۱۶:۲۴:۳۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
چون در خارج به شدت ایران اسیر فضای مجازی نیستند هرچه فضای واقعی را با نشاط تر کنید و برنامه ریزی کنید حضور در فضای مجازی کمتر می شود.
ناشناس۲۱۸۴۴۹۱۷:۴۵:۴۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲
عدم محبوبیت تلگرام در اروپا ربطی به نظر دولتمردان اروپایی نداره بلکه بیشتر به دلیل دسترسی مردم به پیام رسان های با امنیت و کارایی بالاتر هست که در ایران فیلتر هستند و مردم به آنها دسترسی ندارند. ضمنا حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات کاربران منحصر به تلگرام نیست و همه شرکت های معتبر جهانی به آن معتقدند به عنوان مثال اپل به دلیل باز نکردن اطلاعات رمزگشایی شده گوشی یک تبهکار با دستور قاضی جریمه شد اما حاضر به اینکار نشد. برعکس شرکت های ایرانی که به راحتی اطلاعات شخصی کاربران را استفاده کرده و حت یبه فروش می رسانند و مدعی هم هستند.
ناشناس۲۱۸۵۲۲۱۹:۰۳:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۲
آقا ما دوستش داریم ، شما هم برید با پیام رسان خودتون حال کنید
ناشناس۲۱۸۶۴۲۲۱:۰۰:۱۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲
تنها علت محبوبیت تلگرام در کشور ما فیلتر بودن پیام رسانهایی مثل توییتر و فیسبوک هست.
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 5. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 6. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 9. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 10. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 11. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 12. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 13. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 14. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 15. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 16. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 17. برجام در آی‌سی‌یو است  

 18. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 19. عراقچی تاکید کرد: روابط ایران و روسیه فراتر از برجام / مذاکرات خوبی با دوستان خود در مسکو داشتیم

 20. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 21. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 22. کشف ترکیبی که از گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند

 23. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 24. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 25. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 10. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 11. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 12. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 13. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 14. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 17. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 18. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 23. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 24. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های هفته

 1. چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

 2. کره جنوبی در صدر فهرست کشورهای پیشگام در اینترنت اشیاء

 3. لغو خرید مشترکانی که از پیام جعلی اینترنت رایگان ضرر کردند

 4. روش کردن سلامت باتری لپ‌تاپ

 5. هفت نقطه از جهان که فاقد اینترنت است

 6. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 7. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 8. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 9. زمان عرضه و قیمت گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر

 10. نحوه کلاهبرداری سایت‌های شرط‌بندی آنلاین

 11. نرم‌افزار موبایل برای کنترل سرعت خودرو

 12. تعیین سن مقتول با خون کشف‌شده در صحنه جرم

 13. تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

 14. خطر استفاده از وای فای عمومی برای رمزنگاری مجازی

 15. معرفی LG X۵ در سکوت تبلیغاتی

 16. لشگر اینستاگرامی‌ها ۱ میلیاردی شد

 17. مجید صالحی در کنار همسر و دو قلوهایش   

 18. عکس های سلفی با چشمان بسته اصلاح می شود

 19. تصاویر آیفون‌های جدید منتشر شد

 20. خشک شدن "چشمه‌علی" ری به علت عبور مترو

 21. چرا نباید ای‌میل‌های قدیمی را سر به نیست کنیم؟

 22. کاربران آیفون فلش گوگل‌مپ را به خودرو تبدیل می‌کنند

 23. چرا نباید ای‌میل‌های قدیمی را سر به نیست کنیم؟

 24. کاربران آیفون فلش گوگل‌مپ را به خودرو تبدیل می‌کنند

 25. واتس‌اپی‌ها با کفش‌های آدیداس طعمه فیشینگ شدند

آخرین عناوین