مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

گروه اقتصادی الف،   3961029037 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

انتقاد و اظهار گلایه از کیفیت قطعات خودروهای چینی به موازات افزایش عرضه و فروش آنها در سالیان اخیر تشدید شده است.

به گزاش باشگاه خبرنگاران، در سالیان اخیر،عرضه و فروش خودروهای چینی در بازار کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

شکل ظاهری زیبا،تعریف آپشن های متعدد و قیمت نسبتا پایین آن(حداقل در مقایسه با قیمت خودروهای خارجی و تولیدات کمپانی های صاحب نام اتومبیل سازی جهان)یکی از دلایل اصلی اقبال عمومی جامعه به خرید چنین خودروهایی محسوب می شود.

با نیم نگاهی به خودروهایی که در سطح معابر سواره روی خیابان ها در حال تردد هستند به این واقعیت مشهود و ملموس پی خواهیم برد که گویی میل به خرید خودورهای چینی به میزان قابل توجهی رو به تزاید است تا جایی که برخی از کارشناسان در توصیف این پدیده از عبارت مانور خودروهای چینی در خیابان های کشور استفاده می کنند.

در این میان،به موازات افزایش اقبال عمومی به خودروهای چینی،ضریب طرح گلایه ها و انتقادات از کیفیت قطعات برخی از اتومبیل های مذکور و هزینه بالای خرید و تهیه آنها نیز تشدید شده است.

عبدالله ولی محمدی،کارشناس خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به تنوع و گستردگی خودروهای چینی در بازار کشور اظهار کرد:متاسفانه ضریب اعطای خدمات و تسهیل شرایط برای خدمات پس از فروش مناسب و معقول برای خودروهای مذکور به میزان اقبال و تقاضائی که برای آنها وجود دارد رشد پیدا نکرده است.

وی افزود:انتظار می رود به تناسب حجم واردات چنین محصولاتی،آموزش لازم فنی برای تعمیر آنها نیز در دستور کار قرار گیرد اما هم اکنون جز نمایندگی های مربوط،مراکز تعمیراتی تخصصی خودروهای اشاره شده بسیار محدود و اندک هستند.

ولی محمدی گفت:این در شرایطی است که منطق حکم می کند با عنایت به تکثر و تعدد بالای عرضه و فروش خودروهای چینی،مراکز اعطای خدمات تخصصی در اقصی نقاط شهر و جاده ها و شاهراههای پرتردد در ارتباط با اتومبیل های مذبور افزایش یابد.

کارشناس خودرو بیان کرد:نکته حائز اهمیت بعدی به استهلاک بالای برخی از خودروهای مذکور باز می گردد و به نوعی می توان گفت،فرآیند زمانی بروز نارسایی در قطعات اتومبیل ها(حداقل در برخی از مدل های خاص)با سرعت قابل توجهی سر می رسد.

وی افزود:البته در این میان هستند مصرف کنندگان و مالکانی که از خرید این خودروها رضایت کامل دارند و این چنین مطرح می کنند که با عنایت به پولی که پرداخت کرده اند،خودروی مناسبی در اختیار آن ها قرار گرفته است.

سعید مبارکی،یکی از مدافعان و حامیان خرید خودروهای چینی به شمار می رود،وی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به تنوع و امکانات رفاهی مطلوبی که برای خودورهای چینی تعریف و تعبیه شده،بیان می کند:در واقع امر،خرید یک خودروی ژاپنی و کره ای مشابه مختصات اتومبیل های چینی موجود در بازار،مستلزم هزینه کرد هر چه بیشتری است و به تبع باعنایت به تفاوت معنادار قیمت یک خودروی چینی با کره ای،نمی توان انتظار داشت که به طور دقیق اتومبیلی با همان کیفیت بالا سوار شد و به هر حال یکی از عوامل ارزان تر بودن خودروی چینی به نسبت اتومبیل های کره ای ،ژاپنی،آلمانی و ... به کیفیت پایین تر قطعات آن ها معطوف می شود.

مبارکی بیان کرد:البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که در میان خودروهای تولید و عرضه شده از سوی کشور چین،هستند اتومبیل هایی که از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردارند که البته برای خرید آن باید هزینه هر چه بیشتری را صرف کرد.

هزینه بالای خرید قطعات خودورهای چینی،جذابیت قیمت اولیه آن را تحت الشعاع قرار می دهد

رضا داوود اسماعیلی،کارشناس خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به توجیه برخی از مشتریان خرید خودروهای چینی مبنی بر قیمت پایین این اتومبیل ها در مقایسه با نمونه های مشابه خارجی دیگر گفت:اگرچه در نگاه اول ما به تفاوت قیمت خرید یک دستگاه اتومبیل چینی در مقایسه با خودرویی کره ای،ژاپنی،آلمانی و...بسیار قابل توجه به نظر می رسد،اما به تدریج این تفاوت با هزینه خرید بالای قطعات معیوب و مستهلک شده،جبران می شود و در مقام عمل به تدریج فاصله موجود با صرف هزینه سنگین نگهداری،پوشش داده می شود.

وی افزود:به نظر می رسد،دستگاه های ذی ربط باید نسبت به ارتقای سطح اعطای خدمات پس از فروش،اقدامات و اصلاحات لازم را مد نظر قرار دهند زیرا وضعیت موجود با قاعده حمایت از حقوق مصرف کنندگان، تناسب چندانی ندارد و نباید شاهد این عارضه باشیم که مالک یک خودوری چینی بعد از اتمام دوران گارانتی،برای رفع عیب خودوری خود دچار برخی مشکلات و پیچیدگی ها شود.

اُفت بالای قیمت خودروهای چینی

یکی دیگر از مشکلات موجود در بازار خودروهای چینی به اُفتِ قیمت بالای اتومبیل های مذکور معطوف می شود.

به واقع بعد از گذشت مدت کوتاهی از خرید خودروی صفر کیلومتر چینی،چندین میلیون تومان از قیمت آن کاهش می یابد که این قاعده نانوشته در ارتباط با تمامی خودروهای موجود در بازار ایران اعم از خارجی و داخلی مصداق پیدا می کند اما در این میان ضریب و شدت کاهش قیمت اتومبیل های چینی بسیار فراتر از حد معمول و متعارف به نظر می رسد.

در این میان،برخی از کارشناسان بازار خودرو معتقدند با شرایط موجود،انتظار می رود با افزایش کیفیت خودروهای داخلی و استفاده هوشمندانه از ظرفیت های انسانی در عرصه طراحی خودرو و سرمایه گذاری مطلوب و برنامه ریزی مدون و اصولی،شرایطی فراهم شود تا میل و گرایش عمومی جامعه به خرید اتومبیل های داخلی تقویت شود.

محمد علی اسلامی،کارشناس بازار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،در این خصوص بیان کرد:اگرچه اکنون طیف وسیعی از مالکان خودرو و متقاضیان خرید اتومبیل در حال استفاده از خودروهای داخلی هستند اما واقعیت امر این است که با عنایت به قدرت خرید محدود و قیمت بالای خودرو در کشور،در عمل انتخاب چندانی در پیش روی متقاضیان خرید وجود ندارد و در بسیاری از موارد انتخاب ها از سر ناچاری است.

وی در پایان گفت:بنابراین انتظار می رود با اتخاذ تدابیر ویژه،شرایط به نحوی مهیا شود که ضریب کیفی خودروهای داخلی با تقویت هر چه بیشتری همراه شود و به موازات آن در بخش طراحی خودرو نیز، برنامه ریزی دقیقی برای پیشرفت هر چه بیشتر،تعریف شود و قطع به یقین در چنین شرایطی شاهد اقبال هر چه بیشتر جامعه به خرید خودروهای داخلی خواهیم بود که این رویکرد به نوبه خود زمینه مناسبی را برای تحول در صنعت خودروسازی کشور رقم می زند که ماحصل آن به حصول دستاوردهای ارزنده اقتصادی منتهی خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۹۹۱۱۲:۱۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
چین به زودی بازار خودوی دنیا رو میگیره . چین در حال تولید بی ام و بنز مزدا و ... هست برلیانس ، جیلی ، چانگان و MG ، فاو ، گریت وال قابل مقایسه با چری ، لیفان نیستند همه خودرهای چینی رو به یک چشم نباید دید
ناشناس۲۱۳۱۶۹۱۳:۵۱:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
آخی چینی خریدی
ناشناس۲۱۳۰۲۹۱۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
والا هر طور حساب کنی ماشین چینی از ماشین به ظاهر داخلی خیلی بهتره
ناشناس۲۱۳۱۵۵۱۳:۴۰:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
ما ماشین داخلی نداریم اینها همه 70% قطعات از چین و کره و فرانسه میاد . البته درستش هم همینه الان ایفون امریکا الان در چین تولید میشه مشکل کیفیت هم نداره
ناشناس۲۱۳۲۷۷۱۵:۱۰:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
تعرفه ها را بردارید تا خودرو ساز های داخلی مجبور به رقابت ظده و امنیت مردم و در صد حفظ جانشان بالاتر رود.خودرو داخلی قاتل جیب و جان مردمه.
ناشناس۲۱۳۳۶۵۱۶:۱۰:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
صنعت اتومبیل داشته باشیم ؟ آخه پس از ۴۰ سال هنوز نتونستیم از مونتاژ رد بشویم که هیچ همان کیفیت را هم نتوانستیم حفظ کنیم
ناشناس۲۱۳۴۱۹۱۶:۵۶:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
ما یه برلیانس خریدیم لامپ ترمز در سه هزار تا سوخت
پرویز۲۱۳۶۷۳۲۰:۴۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
خیانت بزرگ را کسانی کردند که بجای وارد کردن خودروهای ژاپنی و کره ای و اروپایی خودرو چینی را وارد کردند.
ناشناس۲۱۳۶۷۸۲۰:۴۸:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
دولت میتونه باز هم بسازه و تحویل مردم بده به اسم خودروی داخلی ، تا همه بیشتر از قبل به سمت آشغالهای چینی متمایل بشن ! و یا قیمت ماشینهای خوب اروپایی و ژاپنی رو ده برابر کنه تا کسی نتونه بخره و همه رو بیارن به ماشینهای چینی !!چرا هیچکس نمیپرسه سود دلالی ماشینهای چینی تو جیب چه افرادی میره که همه سیاستهای دولت به نفع اونها تموم میشه !!!
ناشناس۲۱۳۷۵۴۲۲:۰۱:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
کی میگه قیمت ماشین چینی پایینه؟ هزینه گمرک ایرانی بالاست. وگرنه قیمت ساندرو حداکثر 30 میلیون و جیپ حداکثر 70 میلیون تومان هست.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. زبان مادری و زبان رسمی

 3. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 6. چه ساعتی شام بخوریم؟

 7. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 8. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 9. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 10. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 11. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 12. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 13. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 14. ۷ نشانه پیش از بروز سکته مغزی

 15. ۱۱ بازیکن استقلال مقابل فولاد مشخص شدند

 16. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 17. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 18. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 19. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 20. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 21. ۱۹ کشوری که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم خود می‌دهند

 22. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 23. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

 24. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 25. جزئیات پخش کلاه قرمزی جدید در نوروز ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 4. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 5. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 6. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 7. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 8. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 9. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 10. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 11. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 12. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 13. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 16. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 21. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 22. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 23. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 24. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 25. زبان مادری و زبان رسمی

پربحث‌های امروز

 1. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 2. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 3. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 4. نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد محاسبه شد

 5. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 6. کاهش نرخ ارز / هر دلار ۴۴۸۰ تومان

 7. ۱۰ قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

 8. حراج سکه متوقف شد

 9. نماینده مجلس: محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

 10. خلبان هیچ گزارشی درباره نقص فنی هواپیما نداده بود/ پیکرها و قطعات هواپیما زیر دو متر برف مدفون شدند

 11. تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد

 12. سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها: هیچ جای دنیا مرسوم نیست که همه فرودگاه‌ها رادار داشته باشند

 13. حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

 14. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

 15. سقف حقوق وزرا و اعضای دولت چقدر است؟

 16. نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه + نمودار

 17. دلایل سوختن چراغ جلو در خودروها چیست؟

 18. مقصد ۴۴ میلیون تماس در ماه / کندی در پشتیبانی سامانه ۲۰۲۰ حل می‌شود؟

 19. شغلی که برای زنان آمریکایی پولساز می‌شود

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 21. بهترین خودروهای شهری جهان در سال 2018+ عکس

 22. سال ۹۷ چند میلیون نفر یارانه می‌گیرند؟+جدول

 23. خلاصه آنچه که از بودجه ۹۷ می‌دانیم

 24. هفت علت فرار از قرار ملکی

 25. تعلیق ایران از لیست سیاه اف‌ای‌ تی‌اف تمدید شد

پربحث‌های دیروز

 1. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 2. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 3. ۱.۷ میلیارد دلار خودرو به ایران وارد شد

 4. نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲۸درصد شد

 5. 85 درصد چای مصرفی ایران وارد می شود

 6. صاحبان آگهی‎های اغواکننده جریمه می‌شوند

 7. تجارت ۸۰ میلیارد دلاری ایران با جهان در ۱۰ ماه

 8. نرخ بیکاری انگلیس در پایین ترین سطح ۱۸ سال اخیر

 9. جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت

 10. ترامپ نرخ اشتغال در آمریکا را در 45 سال اخیر به حداقل رساند

 11. پیگیری برقراری پرواز مستقیم بین مادرید - اصفهان

 12. مصرف بنزین در ایران 8 درصد زیاد شد

 13. شاخص بورس بیش از ۲۰هزار واحد رشد کرد

 14. عکس/ استان هایی که نرخ بیکاری تک رقمی دارند  

 15. فریاد تولیدکنندگان پوشاک ایرانی از واردات

 16. تداوم روند کاهشی طلا در بازار جهانی

 17. "کارت اعتباری خرید کالای ایرانی" سال آینده هم اعتبار ندارد

 18. چرا مسکن مهر تهران خالی مانده است؟

 19. کره جنوبی برضد آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

 20. قیمت نفت افت کرد

 21. ۴۵ هزار شغل خانگی در نوبت تسهیلات

 22. ۵۰۰ هزار نفر در پاییز بیکار شدند/نرخ بیکاری جوانان ۲۸درصد شد

 23. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 24. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 25. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 4. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 5. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 6. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 7. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 8. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 9. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 10. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 11. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 12. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 13. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 14. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 15. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 16. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 17. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 18. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 19. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 20. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 21. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

 22. نماینده حامی دولت:مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

 23. جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات/ آخرین مکالمات‌ خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

 24. تغییراتی که مجلس به نفع آموزش و پرورش در بودجه انجام داد

 25. بزرگ‌ترین فسادهای مالی از ۷۱ تا ۹۶ + فیلم

آخرین عناوین