بی‌پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

گروه اجتماعی الف،   3961029022 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دو سال است که "سلامت" با "بی‌پولی" سیستماتیکی دست‌وپنجه نرم می‌کند و برای حل این مشکلات مالی دست به دامان دولت و مجلس شده است؛ هر بار نیز با راهکارهایی موقت این زخم ضماد گذاشته شد، اما ...

ایسنا نوشت: این روزها طرح تحول نظام سلامت در سربالایی اعتباری گیر کرده است؛ مطالبات عقب‌مانده بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها، کمبود برخی اقلام دارویی، تاخیر در پرداخت‌های پرسنلی دانشگاه‌های علوم پزشکی، ورشکستگی بیمه‌ای و ... مشکلاتی است که این روزها بر سر راه "تحول" قد علم کرده‌اند و کمک فوری دولت و مجلسی‌ها را می‌طلبد تا مرهمی موثر برای این مشکلات پیدا کنند. هرچند که سال گذشته مجلسی‌ها تصویب کردند تا به‌جای پول، اوراق قرضه بابت طلب بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها داده و اندکی از حجم فشارها بر این واحدهای خدمت‌رسان کاسته شود، اما توزیع اوراق قرضه نه‌تنها فشارها را کم نکرد، بلکه مشکلات دیگری را هم پیش پای نظام سلامت قرار داد؛ به طوریکه در خوشبینانه‌ترین حالت شرکت‌های دارویی و بیمارستان‌ها باید یکسال صبر کنند تا اوراق‌شان تبدیل به پول نقد شود.

در این شرایط، بیشترین خطر بی‌پولی حوزه سلامت، متوجه داروی بیماران است؛ به طوریکه زمزمه‌هایی از کمبود دارو بویژه در حوزه بیماران خاص در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد. به عنوان مثال اکنون بیماران هموفیلی مشکل جدی دارو دارند؛ به طوریکه راضیه حنطوش‌زاده - کارشناس هموفیلی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت که "در حال حاضر مشکل تامین برخی داروهای بیماران خاص به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات‌شان به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها جدی شده است".

از طرفی داروخانه‌ها هم حدود یکسال است که پولی بابت ارائه خدمت‌شان دریافت نکرده‌اند و به تبع این موضوع، پولی در بساط ندارند تا بدهی سنگین‌شان را به شرکت‌های پخش دارو بپردازند. شرکت‌های پخش‌کننده دارو هم که بیش از یکسال قبل نقدا داروها را از شرکت‌های تولیدکننده دارو یا کمپانی‌های وارداتی در این حوزه خریداری کردند، هنوز به اصل پول‌شان هم نرسیده‌اند. به همین دلیل است که یکی از اعضای انجمن داروسازان تهران هشدار می‌دهد که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شده و اگر این روند ادامه یابد، قطعا ضربه‌های جدی‌تری به بدنه دارویی کشور وارد خواهد شد.

دکتر سیدحسام‌الدین شریف‌نیا، عضو هیات‌مدیره انجمن داروسازان تهران، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله عدم وجود منابع مالی پایدار در نظام سلامت، عدم اجرای  قوانین بالادستی از جمله نظام ارجاع، تدوین گایدلاین‌های دارویی و در مانی، عدم اجرای پرونده الکترونیک سلامت و... پیش‌بینی بروز مشکلاتی وجود داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات اعتباری، بیشتر از سایر بخش‌ها، داروخانه‌ها و به تبع آن زنجیره تامین دارو را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه سازمان‌های بیمه‌گر ماه‌هاست مطالبات داروخانه‌های خصوصی و دولتی را پرداخت نکرده‌اند.

 وی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت بخش عمده‌ای از هزینه‌های دارویی توسط بیمه‌ها بازپرداخت می‌شود و تنها 10 درصد پرداختی توسط مردم انجام می‌شود، افزود: البته بیمه‌ها همیشه در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها دچار مشکل بوده‌اند، اما این مشکل بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت تشدید شده است؛ چراکه بعد از آغاز این طرح 11 میلیون نفر از ایرانی‌های فاقد بیمه‌ تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از طرفی درصد پرداخت بیمه در حوزه دارو از 70 درصد به 90 و حتی بیش از آن رسید و این باعث شد که حجم مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها بالاتر رود و بدهکاری بیمه‌ها سنگین‌تر شود.

 تاخیر پرداخت مطالبات دارویی از یکسال گذشت

شریف‌نیا ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که عمق مطالبات داروخانه‌های خصوصی از سازمان‌های بیمه‌گر به هفت ماه و در داروخانه‌های دولتی به بیش از 13 ماه رسیده و این موضوع خلاف تعهدات بیمه‌ها، مبنی بر بازپرداخت ۶۰ درصد مطالبات تا دو هفته پس از تحویل اسناد و تسویه حساب حداکثر سه ماهی این مطالبات است. بر این اساس تقریبا از نهم آذر ماه سال گذشته پولی به بیمارستان‌های دولتی بابت هزینه‌های دارویی‌شان پرداخت نشده است. این درحالیست که این مراکز  یکسال پیش، از شرکت‌های پخش دارو خریدشان را انجام داده‌اند و به تبع آن شرکت‌های پخش هم دارو را از شرکت‌های واردکننده دارو و یا تولیدکنندگان آن خریداری کردند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند.

طلب 4300 میلیاری شرکت‌های پخش از بیمارستان‌ها

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر زنجیره تامین دارو دچار مشکل  اساسی شده است، گفت: چراکه بیمه‌ها پولی به داروخانه‌ها پرداخت نمی‌کنند و داروخانه‌ها در تامین نقدینگی با مشکل مواجه شده‌اند. در حال حاضر رقم مطالبات پخش‌های دارویی از بیمارستان‌ها نزدیک به 4300 میلیارد تومان است و ماهانه نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به این مطالبات اضافه می‌شود. همین موضوع باعث شده که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شود. علت اصلی کمبود برخی داروها در بازار در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل است و اگر همین روند ادامه یابد، این کمبود در ماه‌های آتی بیشتر هم خواهد شد.

اوراق قرضه دردسرساز

وی با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت و بیمه‌ها درباره انتشار اوراق قرضه و پرداخت آن به جای مطالبات نقدی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها، گفت: سه نوع اوراق قرضه در این زمینه منتشر شد؛ اوراق قرضه بیمه سلامت با سود هشت درصد یک ساله، اوراق قرضه تامین اجتماعی با سود هشت درصد  دو ساله و یکسری اوراق کشوری با سود 16 درصد سه ساله. بنابراین این اوراق را منتشر کرده و آنها را به عنوان بخشی از بدهی ارائه کردند.

شریف‌نیا با اشاره به مشکلات ارائه اوراق قرضه برای شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها، گفت: این اوراق قرضه دچار چند مشکل اساسی است؛ اولا شرکت‌های پخش از شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده دارو به ازای پول نقد دارو گرفته‌اند. یعنی پول را نقدا پرداخت کرده‌اند، اما حالا اوراق قرضه‌ای دریافت کردند که پولش را یکسال بعد با سود هشت درصد می‌توانند بگیرند. شرکت‌های تولیدکننده هم به همین منوال هستند، یعنی آنها بخشی از مواد اولیه را از شرکت‌های خارجی و یا داخلی در ازای پول نقد خریده‌اند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند. اوضاع به قدری وخیم  است که در حال حاضر برخی شرکت‌های دارویی برای تهیه بسته‌بندی دارو هم دچار مشکل شده‌اند. دلیل اصلی  این مشکلات بی‌شک عدم وجود منابع مالی پایدار در حوزه سلامت  و نیز هزینه کرد پول دارو در سایر امورات بیمارستان‌ها از جمله پرداخت کارانه و حقوق است.

کمبود 50 قلم دارو در کشور

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی آخرین لیست منتشر شده نزدیک به 50 قلم دارو در بازار دچار کمبود هستند، اظهار کرد: اگر اقدام عاجلی انجام نشود، این لیست بزرگ‌تر و بیماران در تهیه داروهای خود دچار مشکل می‌شوند.

شریف‌نیا، درباره کمبود برخی داروهای بیماران خاص نیز گفت: در حوزه داروهای بیماران خاص و نیز برخی از داروهای وارداتی مشکل به غیر از عدم وجود نقدینگی، به سیاست‌های کنترل قیمتی وزارت بهداشت مرتبط است که بر اساس آن شرکت‌ها ملزم به حفظ قیمت ریالی دارویشان در شرایطی هستند که قیمت ارز در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته و طبیعتا قیمت تمام شده دارو نیز افزایش پیدا کرده، اما  علی‌رغم این افزایش، شرکت‌ها موظف شده‌اند که قیمت ریالی سال قبل را حفظ کنند و در نتیجه ورود برخی داروها برای شرکت‌های واردکننده به‌صرفه نیست و به همین دلیل شاید نتوانند دارو را تامین کنند و یا دچار ضرر شوند. بنابراین بخشی از کمبودهای داروهای بیماران خاص به این دلیل بوده است.

 
 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۷۹۱۰۸:۴۶:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
وضعیت ازمایشگاهها ازین هم بدتره
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 3. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 4. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 5. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 6. چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟

 7. مرگ زن جوان حین عمل «ساکشن»

 8. زنده سوختن مرد جوان در حادثه آتش‌سوزی + تصاویر

 9. بن‌سلمان در تیراندازی‌ها مجروح شده/ ولیعهد را به وسیله بالگرد از محل حادثه خارج کردند

 10. افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه  

 11. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 12. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 13. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 14. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 15. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 16. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 17. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 18. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 19. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 20. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 21. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

 22. آتش سوزی در بازار قدیم درگهان قشم هفت مصدوم برجای گذاشت

 23. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 24. مورد عجیب و جالب رئال در دو فینال متوالی

 25. پنتاگون در فضا سامانه موشکی مستقر می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 2. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 3. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 4. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 5. سالانه چند هزار ایرانی در حوادث جان می‌دهند؟

 6. اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس کشور

 7. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 8. توصیه رهبر انقلاب به فتاح/ رسیدگی به محرومان رمز عبور از مشکلات

 9. رییس سازمان زندان‌ها: بیکاری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه است

 10. اهدای عضو جوان تبریزی به ۴ نفر جان دوباره بخشید

 11. از ثروتمندترین میمون جهان و درآمد هنگفتش چه می دانید؟!

 12. اهواز با دمای ۴۵ درجه داغ‌ترین شهر‌

 13. دیدار و گفت‌وگوی روحانی و شهردار تهران

 14. استان‌هایی که بیشترین آمار جعل و کلاهبرداری را دارند

 15. لغو قرار بازداشت خواننده معروف رپ

 16. زمان پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

 17. آخرین آمار از مصرف "گل" در بین دانشجویان

 18. خبر خوش وزیر بهداشت برای حاشیه نشینان تهران

 19. امسال آخرین سال ثبت‌نام در طرح جریمه مشمولان غایب

 20. جزییات تعیین و افزایش شهریه مدارس غیردولتی

 21. وضعیت جاده‌های کشور/ انسداد ۶ جاده به دلیل نبود ایمنی

 22. مخدر ریتالین؛ تمرکز یا فراموشی؟

 23. مزایای پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به تلگرام

 24. فروش«بی تی»جلوی مدارس

 25. اخرین وضعیت پرونده دکل نفتی/ احتمال برگزاری ۳جلسه دیگر دادگاه

پربحث‌های هفته

 1. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 2. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 3. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 4. مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟ 

 5. نظر ضرغامی درباره ورود زنان به ورزشگاهها / قسمتی را به بانوان اختصاص دهید

 6. حسین‌ الله‌کرم تصادف کرد

 7. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 8. پاسخ دانشگاه تهران به زیباکلام/ چرا برپایه اطلاعات نادرست قضاوت می‌کنید؟

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 11. چرایی مزاحمت‌های خیابانی

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. بازار داغ افطاری سازمانها و نهادها ‌/ دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

 14. سوالات امتحانات نهایی باز هم لو رفت + عکس

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 17. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 18. موسوی خبر داد: تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل

 19. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 20. سه شغل پراسترس در ایران

 21. مرگ تلخ در پرونده قارچ های سمی کشور/آمار تلفات قارچ های سمی همچنان رو به افزایش است

 22. چمران: تعطیلی خط ۷ مترو تهران سیاسی بود نه فنی

 23. معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است

 24. خانواده‌های نور چشمی لاریجانی

 25. دادستان البرز: تخریب قسمتی از بنای متعلق به وزیر کشور در ساوجبلاغ خلاف قانون بود

آخرین عناوین