بانک آینده

بی‌پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

گروه اجتماعی الف،   3961029022 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دو سال است که "سلامت" با "بی‌پولی" سیستماتیکی دست‌وپنجه نرم می‌کند و برای حل این مشکلات مالی دست به دامان دولت و مجلس شده است؛ هر بار نیز با راهکارهایی موقت این زخم ضماد گذاشته شد، اما ...

ایسنا نوشت: این روزها طرح تحول نظام سلامت در سربالایی اعتباری گیر کرده است؛ مطالبات عقب‌مانده بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها، کمبود برخی اقلام دارویی، تاخیر در پرداخت‌های پرسنلی دانشگاه‌های علوم پزشکی، ورشکستگی بیمه‌ای و ... مشکلاتی است که این روزها بر سر راه "تحول" قد علم کرده‌اند و کمک فوری دولت و مجلسی‌ها را می‌طلبد تا مرهمی موثر برای این مشکلات پیدا کنند. هرچند که سال گذشته مجلسی‌ها تصویب کردند تا به‌جای پول، اوراق قرضه بابت طلب بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها داده و اندکی از حجم فشارها بر این واحدهای خدمت‌رسان کاسته شود، اما توزیع اوراق قرضه نه‌تنها فشارها را کم نکرد، بلکه مشکلات دیگری را هم پیش پای نظام سلامت قرار داد؛ به طوریکه در خوشبینانه‌ترین حالت شرکت‌های دارویی و بیمارستان‌ها باید یکسال صبر کنند تا اوراق‌شان تبدیل به پول نقد شود.

در این شرایط، بیشترین خطر بی‌پولی حوزه سلامت، متوجه داروی بیماران است؛ به طوریکه زمزمه‌هایی از کمبود دارو بویژه در حوزه بیماران خاص در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد. به عنوان مثال اکنون بیماران هموفیلی مشکل جدی دارو دارند؛ به طوریکه راضیه حنطوش‌زاده - کارشناس هموفیلی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت که "در حال حاضر مشکل تامین برخی داروهای بیماران خاص به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات‌شان به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها جدی شده است".

از طرفی داروخانه‌ها هم حدود یکسال است که پولی بابت ارائه خدمت‌شان دریافت نکرده‌اند و به تبع این موضوع، پولی در بساط ندارند تا بدهی سنگین‌شان را به شرکت‌های پخش دارو بپردازند. شرکت‌های پخش‌کننده دارو هم که بیش از یکسال قبل نقدا داروها را از شرکت‌های تولیدکننده دارو یا کمپانی‌های وارداتی در این حوزه خریداری کردند، هنوز به اصل پول‌شان هم نرسیده‌اند. به همین دلیل است که یکی از اعضای انجمن داروسازان تهران هشدار می‌دهد که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شده و اگر این روند ادامه یابد، قطعا ضربه‌های جدی‌تری به بدنه دارویی کشور وارد خواهد شد.

دکتر سیدحسام‌الدین شریف‌نیا، عضو هیات‌مدیره انجمن داروسازان تهران، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله عدم وجود منابع مالی پایدار در نظام سلامت، عدم اجرای  قوانین بالادستی از جمله نظام ارجاع، تدوین گایدلاین‌های دارویی و در مانی، عدم اجرای پرونده الکترونیک سلامت و... پیش‌بینی بروز مشکلاتی وجود داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات اعتباری، بیشتر از سایر بخش‌ها، داروخانه‌ها و به تبع آن زنجیره تامین دارو را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه سازمان‌های بیمه‌گر ماه‌هاست مطالبات داروخانه‌های خصوصی و دولتی را پرداخت نکرده‌اند.

 وی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت بخش عمده‌ای از هزینه‌های دارویی توسط بیمه‌ها بازپرداخت می‌شود و تنها 10 درصد پرداختی توسط مردم انجام می‌شود، افزود: البته بیمه‌ها همیشه در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها دچار مشکل بوده‌اند، اما این مشکل بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت تشدید شده است؛ چراکه بعد از آغاز این طرح 11 میلیون نفر از ایرانی‌های فاقد بیمه‌ تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از طرفی درصد پرداخت بیمه در حوزه دارو از 70 درصد به 90 و حتی بیش از آن رسید و این باعث شد که حجم مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها بالاتر رود و بدهکاری بیمه‌ها سنگین‌تر شود.

 تاخیر پرداخت مطالبات دارویی از یکسال گذشت

شریف‌نیا ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که عمق مطالبات داروخانه‌های خصوصی از سازمان‌های بیمه‌گر به هفت ماه و در داروخانه‌های دولتی به بیش از 13 ماه رسیده و این موضوع خلاف تعهدات بیمه‌ها، مبنی بر بازپرداخت ۶۰ درصد مطالبات تا دو هفته پس از تحویل اسناد و تسویه حساب حداکثر سه ماهی این مطالبات است. بر این اساس تقریبا از نهم آذر ماه سال گذشته پولی به بیمارستان‌های دولتی بابت هزینه‌های دارویی‌شان پرداخت نشده است. این درحالیست که این مراکز  یکسال پیش، از شرکت‌های پخش دارو خریدشان را انجام داده‌اند و به تبع آن شرکت‌های پخش هم دارو را از شرکت‌های واردکننده دارو و یا تولیدکنندگان آن خریداری کردند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند.

طلب 4300 میلیاری شرکت‌های پخش از بیمارستان‌ها

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر زنجیره تامین دارو دچار مشکل  اساسی شده است، گفت: چراکه بیمه‌ها پولی به داروخانه‌ها پرداخت نمی‌کنند و داروخانه‌ها در تامین نقدینگی با مشکل مواجه شده‌اند. در حال حاضر رقم مطالبات پخش‌های دارویی از بیمارستان‌ها نزدیک به 4300 میلیارد تومان است و ماهانه نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به این مطالبات اضافه می‌شود. همین موضوع باعث شده که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شود. علت اصلی کمبود برخی داروها در بازار در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل است و اگر همین روند ادامه یابد، این کمبود در ماه‌های آتی بیشتر هم خواهد شد.

اوراق قرضه دردسرساز

وی با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت و بیمه‌ها درباره انتشار اوراق قرضه و پرداخت آن به جای مطالبات نقدی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها، گفت: سه نوع اوراق قرضه در این زمینه منتشر شد؛ اوراق قرضه بیمه سلامت با سود هشت درصد یک ساله، اوراق قرضه تامین اجتماعی با سود هشت درصد  دو ساله و یکسری اوراق کشوری با سود 16 درصد سه ساله. بنابراین این اوراق را منتشر کرده و آنها را به عنوان بخشی از بدهی ارائه کردند.

شریف‌نیا با اشاره به مشکلات ارائه اوراق قرضه برای شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها، گفت: این اوراق قرضه دچار چند مشکل اساسی است؛ اولا شرکت‌های پخش از شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده دارو به ازای پول نقد دارو گرفته‌اند. یعنی پول را نقدا پرداخت کرده‌اند، اما حالا اوراق قرضه‌ای دریافت کردند که پولش را یکسال بعد با سود هشت درصد می‌توانند بگیرند. شرکت‌های تولیدکننده هم به همین منوال هستند، یعنی آنها بخشی از مواد اولیه را از شرکت‌های خارجی و یا داخلی در ازای پول نقد خریده‌اند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند. اوضاع به قدری وخیم  است که در حال حاضر برخی شرکت‌های دارویی برای تهیه بسته‌بندی دارو هم دچار مشکل شده‌اند. دلیل اصلی  این مشکلات بی‌شک عدم وجود منابع مالی پایدار در حوزه سلامت  و نیز هزینه کرد پول دارو در سایر امورات بیمارستان‌ها از جمله پرداخت کارانه و حقوق است.

کمبود 50 قلم دارو در کشور

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی آخرین لیست منتشر شده نزدیک به 50 قلم دارو در بازار دچار کمبود هستند، اظهار کرد: اگر اقدام عاجلی انجام نشود، این لیست بزرگ‌تر و بیماران در تهیه داروهای خود دچار مشکل می‌شوند.

شریف‌نیا، درباره کمبود برخی داروهای بیماران خاص نیز گفت: در حوزه داروهای بیماران خاص و نیز برخی از داروهای وارداتی مشکل به غیر از عدم وجود نقدینگی، به سیاست‌های کنترل قیمتی وزارت بهداشت مرتبط است که بر اساس آن شرکت‌ها ملزم به حفظ قیمت ریالی دارویشان در شرایطی هستند که قیمت ارز در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته و طبیعتا قیمت تمام شده دارو نیز افزایش پیدا کرده، اما  علی‌رغم این افزایش، شرکت‌ها موظف شده‌اند که قیمت ریالی سال قبل را حفظ کنند و در نتیجه ورود برخی داروها برای شرکت‌های واردکننده به‌صرفه نیست و به همین دلیل شاید نتوانند دارو را تامین کنند و یا دچار ضرر شوند. بنابراین بخشی از کمبودهای داروهای بیماران خاص به این دلیل بوده است.

 
 
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۷۹۱۰۸:۴۶:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
وضعیت ازمایشگاهها ازین هم بدتره
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 4. درستایش حریت وعدالت

 5. آخرین وداع با پیکر شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران"محمد حسین حدادیان"  

 6. اعتماد به بیگانه!

 7. بازی هزار سنگر به بازار آمد+ لینک دانلود

 8. اعلام برائت گنابادی ها از اغتشاش گران  

 9. بالگردهای ارتش با تمام توان برای انتقال اجساد جانباختگان اقدام خواهد کرد

 10. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 11. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 12. با کاشت ابرو قاب چهره خود را زیباتر کنید

 13. برانکو بازیکنان پرسپولیس را تنبیه کرد/ پرسپولیسی‌ها باید تاوان اشتباهاتشان را پس بدهند

 14. نماینده دنا: پیکرها پراکنده نیستند اما یخ بسته‌اند/ احتمال انتقال پیکرها تا 10 ساعت دیگر

 15. جنگی که هیچ کس را بی نصیب نگذاشت!

 16. وحشتناک‌ترین سقوط‌های هواپیما  

 17. دیدار وزیر خارجه اسپانیا با ظریف  

 18. جسد یکی از سه صیاد مفقود شده جویباری پیدا شد

 19. آخرین دستاوردهای همراه اول در نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

 20. تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه‌دار کردن نام گناباد  

 21. انتقادها از رفتار زننده بازیکنان الهلال ادامه دارد

 22. نخستین تصاویر از پیکرهای مطهر شهدای اغتشاشات پاسداران  

 23. عبدالله گنجی جواب سوال رسایی را داد، چرا روحانی برای شهادت ۴سرباز وطن دستور تشکیل کمیته نداد  

 24. تماس تلفنی روحانی با فرمانده نیروی انتظامی در پی حوادث روزهای گذشته در پاسداران

 25. واکنش وزیر کشور به درگیری‌های خیابان پاسداران  

پربحث‌های دیروز

 1. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 2. واکنش وقیحانه رسانه های عربستانی به اقدام زشت بازیکنان الهلال(عکس)

 3. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 4. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 5. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 6. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 7. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 8. تصویر یکی از شهدای درگیری شب گذشته دراویش گنابادی با پلیس و بسیج

 9. استقلال موقتا در صدر گروه مرگ ماموریت با موفقیت انجام شد/ 3 امتیاز با ارزش از الهلال

 10. عکس/بنر حمایتی عمانی‌ها از الهلال مقابل استقلال

 11. تصاویر اجساد را منتشر نکنید

 12. فرمانده کلاه‌سبزها در عملیات انتقال اجساد قربانیان حادثه سقوط هواپیما کیست؟+ عکس

 13. زنان سی‌سخت و پادنای سمیرم ناهار امدادگران را آماده کردند+عکس

 14. توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

 15. فیفا به دلیل سیاسی‌کاری عربستان را به اخراج از جام‌جهانی تهدید کرد

 16. قایق غرق شده صیادان جویباری پیداشد؛ اما صیادان نه

 17. ۳۳ جان‌باخته هواپیمای تهران-یاسوج اهل تهران هستند

 18. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 19. جدول گروه سوم و چهارم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بعد از پایان هفته دوم  

 20. اردوغان:باروحانی وپوتین درموردعفرین به توافق رسیدیم

 21. شکست سنگین پرسپولیس مقابل ژاوی و یارانش/ تیم برانکو، پراشتباه و بی‌برنامه

 22. رئیسی: مماشات با فساد نزدیکان و نورچشمی‌ها موجب ارتجاع انقلاب می‌شود

 23. روایت سردار کوثری از ناآرامی منطقه پاسداران: 2 بار با دراویش صحبت کردیم اما گوش نکردند

 24. العبادی: اجازه نخواهیم داد ناتو از خاک عراق علیه ایران استفاده کند

 25. ۴۵ جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران ـ یاسوج " کشف شد

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 7. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 8. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 9. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 10. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 11. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 12. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 13. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 14. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 15. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 16. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 19. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 20. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 21. سخنان رییس جمهور در مورد رفراندوم مجهول است/مشاوران روحانی به دنبال دعوای کاذب بین دو جناح هستند/روحانی مراقب سرنوشت احمدی نژاد باشد

 22. پیامک عجیب قاضی‌پور به وزیر اقتصاد در مورد نرخ دلار  

 23. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 24. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 25. سید‌امامی باور نمی‌کرد‌ اطلاعات جاسوسی‌اش را در اختیار داریم/دستگیری این تیم برای آمریکا ‌سنگین بود‌

پربحث‌های دیروز

 1. بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور

 2. اظهارات نجار درخصوص انتقال پیکر جان باختگان

 3. مشهد؛ رکورددار بارندگی در کشور

 4. فرماندار سرپل‌ذهاب: قرار نیست همه زلزله‌زدگان کانکس دریافت کنند

 5. لاشه هواپیما در پشت چشمه نول از روستای دنگزلو و روستای نقل قرار دارد

 6. تیم‌های امدادی امشب در نزدیکی لاشه هواپیما می‌مانند/ نیروها در حال جمع‌آوری اجساد هستند

 7. امکان هلی‌‌برن در منطقه وجود ندارد/ اعزام تیم‌های عملیاتی جدید

 8. ضخامت ابرها از امشب افزایش می‌یابد/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند

 9. مسئول عملیات هواپیمای سقوط کرده: تیم‌ها اجساد را از لاشه هواپیما خارج کرده‌اند

 10. درخواست از برای ایجاد کمپ در محل سقوط هواپیما/ از غروب امکان ماندن وجود ندارد

 11. فقط در ایران اتفاق می افتد

 12. آزادی سرنشینان شناور بوشهری توقیف شده در عربستان

 13. گزارش 16 هزار کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی در 6 ماه نخست امسال

 14. ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می یابد

 15. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 16. تکلیف ساکنین محدوده طرح ترافیک با اجرای طرح جدید

 17. اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

 18. زلزله 4.1 ریشتری حوالی سردشت آذربایجان غربی را لرزاند

 19. ۶۰ نفر از دراویش آشوب‌گر دستگیر شدند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 2. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 3. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 4. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 5. چرا حاتمی کیا طوفانی برخورد کرد؟/ از دنیای روشنفکران تا دنیای مردم

 6. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 7. عبور از نجفی کلید خورد

 8. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 9. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 10. زندگی به سبک مردم به‌دور از فضاسازی رسانه‌ای/ از خودگذشتگی امام جمعه سرپل‌ذهاب

 11. اعتبار آرم‌های ۹۶ تا فراهم شدن زیرساخت‌های اجرای طرح جدید/ محدوده زوج و فرد تغییر نمی‌کند

 12. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 13. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 14. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 15. بالاشهری های تهران چقدر از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

 16. ترافیک سنگین در معابر پایتخت

 17. درکدام کشورها طرح ترافیک اجرا می‌ شود؟

 18. راهکار استاندار تهران برای کاهش ۷۰ درصدی آلودگی هوا

 19. تلفن‌های ثابت چه زمانی قطع می‌شوند؟

 20. ایران چند "پزشک" دارد؟

 21. پاسخ سخنگوی ناجا به ممنوعیت‌های ولنتاین/ پلیس نگران خرس خریدن یا نخریدن مردم نیست

 22. تجمع اعتراضی کارگران مقابل شورای نگهبان+ تصاویر

 23. پیکر شهدای نیروی انتظامی فردا تشییع می شود

 24. وزیر بهداشت: قیمت دارو افزایش نیافته است

 25. بدهی 800 میلیاردی آموزش و پرورش به فرهنگیان بابت هزینه «مهدکودک»

آخرین عناوین