بانک آینده

اما واگرهای رئیس بانک مرکزی برای اعطای وام ازدواج 15 میلیون تومانی؛ عروس و دامادها در انتظار «بله» بانک‌ها

گروه اقتصادی الف،   3961027029 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

با وجود تصمیم مشترک دولت و مجلس برای افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان، رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت به اجرای این اقدام، تردید دارد؛ درست شبیه تردیدهایی که نسبت به افزایش وام ازدواج به ده میلیون تومان در سال گذشته داشت.

از سال گذشته وام ازدواج با فشار مجلس و با وجود مقاومت برخی مدیران بانکی، به رقم ده میلیون تومان افزایش یافت. استدلال مسئولان بانکی در مخالفت با افزایش وام ازدواج، کمبود منابع قرضالحسنه بود، اما زمانی که مجلس در سال گذشته وام ازدواج ده میلیون تومانی را تصویب کرد و بانکها موظف به اجرای آن شدند، مشخص شد که کمبود منابع، بهانه بوده است.

امسال هم که زمزمه افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان در کمیسیون تلفیق مجلس مطرح شد و نمایندگان اعلام کردند در لایحه بودجه سال 1397 این مساله را لحاظ خواهند کرد، بانکیها مجددا همان استدلالها را مطرح میکردند. اما وقتی دو هفته پیش رئیسجمهور نیز با افزایش وام ازدواج به 15میلیون تومان موافقت کرد، این مسئولان از بیان مخالفتهای خود عقبنشینی کردند.

دوشنبه 18 دیماه در جریان جلسه رئیسجمهور با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی، با موافقت حسن روحانی سقف پرداخت وام ازدواج به جوانان از ده میلیون، به 15 میلیون تومان افزایش یافت.

20 دیماه کرباسیان، وزیر اقتصاد درباره افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان گفت: به رئیسجمهور گزارشهایی توسط بانکها ارائه شده بود که به موجب آن، بانکها در سال جاری 550 هزار فقره وام ازدواج پرداخت کردهاند که نشان میدهد بانکها در این موضوع پای کار هستند. رئیسجمهور هم تصمیم گرفته است وام ازدواج را افزایش دهد که قاعدتا باید از اول سال اجرایی شود.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز هفته گذشته گفت که تصمیم دولت برای افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان بر مبنای گزارشهای کارشناسی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار بوده و بانکها منابع لازم را برای اجرای این مصوبه دارند.

به این ترتیب، راه برای کمیسیون تلفیق مجلس در تصویب افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان، باز شد و این کمیسیون در مصوبهای با تسهیلات 15 میلیون تومانی ازدواج با بازپرداخت پنجساله موافقت کرد. این رقم در لایحه دولت ده میلیون با بازپرداخت چهار ساله بود.

بازخوانی

زمانی که مجلس در لایحه بودجه سال 1395، افزایش وام ازدواج را از سه میلیون به ده میلیون تومان تصویب کرد، بانک مرکزی اجرای آن را با توجه به محدودیت منابع قرضالحسنه بانکها ناممکن اعلام کرد. سیدعلیاصغر میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در آن زمان در نشستی خبری اعلام کرد: پول برای وام ازدواج ده میلیون تومانی نداریم.

وی با بیان اینکه اجرای مصوبه اخیر مجلس برای افزایش وام ازدواج به ده میلیون تومان مستلزم توجه به چند نکته است، گفت: بارها در کمیسیونهای مختلف مجلس عملکرد قرضالحسنه را ارائه کردهایم و به دفعات گفتهایم با کمبود منابع مواجه هستیم.

میرمحمدصادقی گفت: باید محدودیت منابع و تکالیف متعددی که مجلس در مورد قرضالحسنه به عهده بانکها میگذارد نیز در اجرای مصوبه اخیر (وام ده میلیون تومانی ازدواج) مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: در صورت اجرای وام ده میلیون تومانی ازدواج تا پایان سال نظام بانکی به 12 هزار و 500 میلیارد تومان منابع نیاز دارد در حالی که کل موجودی هر سال قرضالحسنه بانکها 5000 میلیارد تومان است. وی تاکید کرد: به ضرس قاطع اعلام میکنیم با منفی شدن سپردههای قرضالحسنه نزد سیستم بانکی کشور صرفا توان پرداخت تسهیلات را از طریق وصولیها داریم. اما با وجود مخالفت اولیه بانک مرکزی با وام ازدواج ده میلیون تومانی، بانکها این مصوبه را اجرا کردند و با طرح ضربتی در سال جاری، صف وام ازدواج هم جمع شد. این تجربه نشان داد بانکها اگر بخواهند میتوانند، چراکه منابع قرضالحسنه پسانداز و جاری بانکها 150 هزار میلیارد تومان است و منابع مورد نیاز وام ازدواج کمتر از 20 هزار میلیارد تومان!

تناقض در گفتههای مدیران دولت

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هفته گذشته (19 دی) در نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نظام بانکی آماده پرداخت تسهیلات 15 میلیون تومان ازدواج است، گفت: قطعا صحبتی که آقای رئیسجمهور در مورد افزایش وام ازدواج داشتند، تصمیم شخصیشان نبود و فرآیند تصمیمگیری و مراحل کارشناسی این کار انجام شده است.

معاون رئیسجمهور در پاسخ به سوال دیگر ی مبنی بر اینکه چرا آقای سیف، صحبتهای رئیسجمهور را تائید نکرد و 19 دیماه بعد از اعلام افزایش وام ازدواج به 15 میلیون تومان گفت نظام بانکی خوشحال میشود به جوانان در راستای اقدامات فرهنگی کمک کند، با لبخند افزود: برای اینکه شما خیلی نگران آقای سیف نباشید بنده اعلام میکنم کارهای کارشناسی در این زمینه انجام شده است و اگر رئیسکل بانک مرکزی توضیحات بیشتری در این باره نداده شما بر پایه اجرا نکردن یا آمادگی نداشتن نظام بانکی نگذارید.

بعد تائید تیم اقتصادی دولت باید اجرا گردد

محمد فیضی، نایبرئیس کمیسیون تلفیق بودجه در این باره گفت: قبل از اینکه رئیسجمهور افزایش وام ازدواج را اعلام کند، قرار بود نمایندگان مجلس با نمایندگان دولت در این باره جلسهای مبنی بر بررسی منابع داشته باشند، اما صحبتهای رئیسجمهور ملاک تصمیم نمایندگان مجلس نیز قرار گرفت.وی با بیان اینکه در لایحه بودجه، تسهیلات ازدواج با رقم ده میلیون تومان آمده بود و دولت رقم 15 میلیون تومان را اعلام کرد، افزود: وقتی آقای رئیسجمهور صحبتی در این زمینه میکند قطعا با تیم اقتصادی خود بررسیها را نهایی کرده و بعد رسانهای میکند. صحبتهای اخیر آقای سیف در مورد اینکه منابع کافی وجود ندارد، خندهدار به نظر میرسد.

فیضی با بیان اینکه اعضای کمیسیون تلفیق با استناد به صحبتهای رئیسجمهور رقم تسهیلات ازدواج را از ده به 15 میلیون تومان رساندند و تصویب کردند، تصریح کرد: اگر قرار بود انتقادی صورت بگیرد بهتر بود قبل از اعلام این موضوع انجام شود و بعد از تصویب کمیسیون تلفیق و صحبتهای رئیسجمهور انتقادی وارد نیست و باید اجرا شود.

نایبرئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اگر مجلس رقم وام ازدواج را افزایش داده بود رئیسکل بانک مرکزی میتوانست با انتقاد از کمبود منابع اظهاراتی داشته باشد، اما این موضوع ابتدا به تائید تیم اقتصادی دولت رسید و بعد مجلس آن را تصویب کرد.

بانک مرکزی نگران است، اما اجرا میکند

احمد انارکیمحمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اظهارات رئیسکل بانک مرکزی مبنی بر کمبود منابع قرضالحسنه و ناتوانی نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات 15 میلیون تومانی ازدواج گفت: با توجه به اینکه دولت تسهیلات ازدواج را از ده میلیون تومان به 15 میلیون تومان افزایش داده دیگر جای نگرانی وجود ندارد و کارهای کارشناسی در این زمینه صورت گرفته است. وی با اشاره به اینکه مجلس در این زمینه قصد داشت پیشنهاداتی ارائه کند، اما یکباره دولت پیشقدم شد، افزود: اگر مجلس افزایش وام ازدواج را به تصویب رسانده بود بانک مرکزی عنوان میکرد تسهیلات تکلیفی بر دوش نظام بانکی گذاشته شده است. البته این نگرانی در دوره قبل هم وجود داشت اما به‌‌رغم افزایش این وام از سه میلیون تومان به ده میلیون تومان، شاهد کاهش صف انتظار هستیم.

انارکی محمدی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی این مصوبه را اجرا خواهد کرد، ادامه داد: بانک مرکزی میتواند نگران باشد اما باید دستورات دولت و همچنین مصوبه مجلس را اجرا کند. شاید نگرانی بانک مرکزی از این محل باشد که تکالیف دیگری برای آنها در نظر گرفته نشود و بتواند به صورت متمرکز روی این بخش فعالیت کند.

تردید بانک مرکزی

اظهارات روز گذشته رئیسکل بانک مرکزی نشان از تردیدهای شبکه بانکی در اجرای افزایش وام ازدواج دارد. بر اساس گزارش ایسنا، ولیالله سیف در نشست با فراکسیون امید مجلس درباره تسهیلات قرضالحسنه ازدواج گفت: زمانی که مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرد این دغدغه وجود داشت که ممکن است منابع کافی نباشد و عدهای این تسهیلات را دریافت کنند و عدهای دریافت نکنند؛ از این رو طرح ضربتی در بانک مرکزی معرفی شد که در 5/1 تا دو ماه 600 هزار فقره توسط 12 بانک پرداخت شد و صف 750 هزار نفرهای که شکل گرفته بود از بین رفت. حالا که رقم تسهیلات، 15 میلیون تومان شده نگرانیهایی ایجاد میکند و ممکن است منابع قرضالحسنه بانکی کفاف آن را ندهد.

البته این اولین موضع نسبتا منفی رئیسکل بانک مرکزی درباره افزایش وام ازدواج نیست. هفته گذشته هم رئیسکل بانک مرکزی موضع خود را طوری اعلام کرد که نشان میداد افزایش وام ازدواج را منوط به تامین منابع لازم میداند. سیف به خبرگزاری خانه ملت اعلام کرده بود که خوشحال میشود اگر بانکها بتوانند برای پرداخت وام ازدواج اقدام کنند، ولی باید تلاش کرد منابع قرضالحسنه بانکها بیشتر تقویت و تجهیز شود تا بتوانند تکالیف تعیین شده را انجام دهند. این موضع رئیسکل بانک مرکزی تا حدی به سمت شرایط سخت بانکها برای تامین مالی تسهیلات تکلیفی آنها سوق داشت. برخی مدیران بانکی عنوان میکنند اکنون در هر ماه مجموعه شبکه بانکی حدود 70 تا صد هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت میکنند، ولی اگر قرار است سقف وام ازدواج افزایشیابد، ولی منابع جدیدی در نظر گرفته نشود، این پرداخت به حدود 60 هزار فقره در هر ماه کاهش یافته و موجب طولانی شدن صف وام و در انتظار ماندن جوانان خواهد شد.

منبع: جام جم

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۰۲۶۶۱۱:۴۱:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
منتظر باشید الان می ایند رفته اند پول بچینند
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 2. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 3. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 4. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 5. صعود اتلتیکو مادرید و لاتزیو در شب کامبک ناتمام ناپولی/حذف آئک آتن با فرصت سوزی شجاعی

 6. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 7. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 8. فرمان «اتوبوس مرگ» در دستان آمدنیوز/ «کشته‌سازی» پای ثابت رسانه‌های ضدانقلاب

 9. مرگ مشکوک رقیب ژاپنی منصور برزگر

 10. جنجالی دوباره‌ یا مصالحه تیم‌ملی و باشگاه‌ها؟/ اردیبهشت پر حادثه!

 11. متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

 12. بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی‌ زیبایی می‌کنند

 13. افزایش میزان افسردگی، سوغات شوم ریزگردها برای خوزستانی ها

 14. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

 15. دیوان عالی آمریکا چطور الواح هخامنشی را به ایران برگرداند؟

 16. ۷۴۳ هزار شغل جدید در ۹ ماهه امسال ایجاد شد+جدول

 17. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 18. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 19. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 20. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 21. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 22. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 23. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 24. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 25. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

پربحث‌های دیروز

 1. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 2. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 3. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 4. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 5. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 6. فیلم دیده نشده از محل سقوط هواپیمای یاسوج  

 7. 201 نماینده مجلس اغتشاشات آشوبگران در خیابان پاسداران را محکوم کردند

 8. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 9. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 10. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 11. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 12. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 13. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 14. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 15. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 16. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 17. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 18. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 19. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 20. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 21. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 22. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 23. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

 24. رعد و برق مسیر ۳ پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

 25. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 8. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 14. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 15. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 16. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 17. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. حادثه برای یک هواپیما در فرودگاه مشهد+عکس و فیلم

 21. بازخوانی وظایف رئیس‌ جمهور در قانون اساسی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

پربحث‌های دیروز

 1. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 2. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 3. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 4. کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

 5. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 6. مسکن مهر برای تامین خدمات پایدار چقدر اعتبار نیاز دارد؟

 7. دلار ۴۵۲۰ تومان / سکه در مسیر نزولی

 8. صادرات تکان خورد

 9. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 10. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای اسفند

 11. سقوط ۴ پله‌ای ایران در سهولت انجام کسب و کار

 12. گردش ۵۶.۵ هزار میلیارد تومانی مسکن در ۹ ماهه امسال

 13. پرونده «بودجه سال 97» بسته شد/ بودجه در مسیر شورای نگهبان

 14. تکلیف درآمد و هزینه‌های هدفمندی «یارانه‌ها» مشخص شد

 15. تامین هزینه‌های افطاری از بیت‌المال ممنوع شد

 16. آخرین قیمت طلا، دلار، سکه و ارز

 17. امضای نمایندگان با سلایق مختلف برای استیضاح وزیر راه

 18. مردم مستاجرتر شدند

 19. یکه تازی بانک مرکزی در افزایش قیمت دلار بانکی/ نرخ امروز: ۳۷۲۱ تومان

 20. موسوی لارگانی: دولت بجای افراد ثروتمند یارانه فقرا را قطع کرد

 21. اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری تمدید شد

 22. میزان مصرف ۱۱ ماهه بنزین و گازوئیل کشور اعلام شد

 23. چرخش مستاجران به سوی مالکیت

 24. فهرست آپارتمان های تا متری 5 میلیون تومان در مناطق مختلف تهران

 25. وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 4. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 5. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 6. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 7. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 8. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 9. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 10. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 11. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 12. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 13. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 14. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 15. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 16. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 17. ۲.۵ میلیارد دلاری که مسافران ایرانی به ترکیه بردند

 18. مسابقه بانک‌ها برای فروش اوراق مشارکت

 19. پیشنهاد رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی/ تعیین سقف برای کارت اولی‌ها

 20. مبادلات ارز الکترونیکی می‌شود / آغاز به کار سامانه جدید ارزی ازفردا

 21. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 22. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 23. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 24. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 25. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

آخرین عناوین