دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

گروه اجتماعی الف،   3961027016 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

داستان تامین هزینه‌های مدارس و عدم پرداخت مطلوب سرانه، روایت تکراری و هرساله واحدهای آموزشی است و مدیران سعی می‌کنند با ترفندهای مختلف، جیب خالی مدارس را پُرکرده و از عهده دخل و خرج آن برآیند.

به گزارش فارس، مدارس به‌ عنوان کانون علمی آموزش و رسمی‌ترین محیط فراگیر دانش در مراحل ابتدایی آن، همواره مورد توجه متولیان و صاحب‌نظران تعلیم و تربیت قرار دارند و فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم برای تسهیل در روند آموزش و پرورش دانش‌آموزان، از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران ارشد وزارتخانه و مدیران مدارس است.

تامین ملزومات آموزش و پرورش هزینه‌های زیادی به دنبال دارد و اعتبارات زیادی را طلب می‌کند، اما دخل‌ و خرج مدارس کشور با هم هماهنگ نیست و همواره تامین این هزینه، مهم‌ترین دل‌مشغولی مدیران واحدهای آموزشی است.

در مقابل، وزارت آموزش و پرورش نیز عدم تامین بودجه لازم از سوی دولت را عامل اصلی پرداخت نکردن سرانه مدارس می‌داند و سعی می‌کند در فصل بودجه‌ریزی سالانه، با رایزنی‌های مختلف، بودجه بیشتری برای مدارس در نظر بگیرد.

اما کمبود اعتبارات لازم برای مدرسه‌داری و مدیریت مطلوب آن، باعث شده است تا مدیران واحدهای آموزشی به روش‌های مختلف هزینه‌های خود را تامین کنند.

*منوی مدیران مدارس برای تامین هزینه‌ها

از جمله طرق تامین هزینه‌ها، دریافت کمک نقدی از والدین دانش‌آموزان هنگام ثبت‌نام و خارج از فصل ثبت‌نام در مدرسه، واگذار کردن برخی خدمات لازم مدرسه به والدین، مانند تعمیر و بازسازی تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و دریافت کمک از نهادهای مختلف است.

اما برخی از راهکارهای عملی مدیران برای جبران کمبود اعتبارات لازم برای مدارس از رنگ و بوی خاصی برخوردار است که قابل‌توجه بوده و در بعضی موارد نگران‌کننده نیز هست.

م-ب، یکی از دبیران با سابقه شهرستان ورامین با اشاره به شگردهای مدیران مدارس در تامین هزینه‌های مدارس، اظهار داشت: برخی از مدیران مدارس به دلیل هزینه‌های زیاد مدارس و عدم توانایی در پرداخت مخارج جاری، به اجبار با معرفی کتب کمک آموزشی ناشران خاص به دانش‌آموزان، دست به یک داد و ستد آموزشی می‌زنند؛ به شکلی که کتاب‌های یادشده را با تخفیف‌های 40 تا 50 درصد از ناشران تهیه می‌کنند و با تخفیف 10 تا 20 درصدی به دانش‌آموزان می‌فروشند و مابقی درصد باقیمانده تخفیف و سود آن را صرف تامین مخارج مدرسه می‌کنند.

* اختصاص مابه تفاوت هزینه اردویی به مدرسه

وی تصریح کرد: در برخی از مدارس مدیران هنگام برگزاری اردوهای یک یا چند روزه، مبالغی بالاتر از میزان هزینه اردو از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند و از مبلغ دریافتی درصدی را صرف هزینه برگزاری اردو کرده و مابقی را به تامین هزینه‌های مدرسه اختصاص می‌دهند.

*اختصاص بخشی از هزینه دریافتی در خصوص تصویربرداری از دانش‌آموزان

این فرهنگی متذکر شد: در برخی مدارس به‌ویژه شهرها و مناطق روستایی، مدیران مدارس با یکی از مراکز تصویر برداری قرارداد بسته و درصدی از مجموع هزینه گرفتن عکس از دانش‌آموزان را تخفیف می‌گیرند و در مقابل، باقیمانده مبلغ را برای تامین مخارج مدرسه به‌ حساب مدرسه واریز می‌کنند.

ف- ش، معاون مدرسه‌ای در رباط کریم با بیان اینکه والدین دانش‌آموزان این منطقه از نظر مالی دچار مشکل هستند و توانایی خرید کتب کمک درسی را ندارند، گفت: ما دانش‌آموزان را مجبور به خرید کتاب خاصی نمی‌کنیم، اما هستند مدیرانی که به دلیل کمبود بودجه و سرانه مورد نیاز، مجبور هستند برای تامین هزینه‌های مدرسه، با ناشران کتب خاصی همکاری دارند و آن را به دانش‌آموزان توصیه می‌کنند.

این فرهنگی افزود: برای تامین هزینه‌های مدرسه از کمک خیرین استفاده می‌کنیم. 

یکی دیگر از فرهنگیان منطقه 19 تصریح کرد: برخی مدیران مدارس این منطقه نیز برای تامین هزینه‌های جاری به اجبار با ناشران کتب کمک آموزشی خاص وارد معامله شده و درصدی را در قبال خرید کتب توسط دانش‌آموزان برای مدرسه دریافت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: مدیر یکی از مدارس به دلیل نداشتن اعتبار لازم برای تامین مخارج واحد آموزشی تحت مدیریت خود، حتی دبیران را مجبور می‌کرد تا فلان کتاب کمک آموزشی را به دانش‌آموزان توصیه کنند؛ چراکه از ناشر مورد نظر درصدی را برای تامین هزینه مدرسه دریافت می‌کرد. 

د این میان مسئولان وزارت آموزش و پرورش نیز در زمان‌های مختلف اظهار نظراتی در خصوص پرداخت سرانه مدارس بیان کردند.

*اعتبارات مورد نیاز مدارس در سه ماهه آخر سال افزایش می‌یابد

علی الهیار ترکمن معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش، در خصوص «زمان پرداخت سرانه به مدارس»، اظهار داشت: تا حال حاضر به دلیل مضیقه نقدینگی در خزانه، کمتر از 30 درصد تخصیص اعتبار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: با هماهنگی انجام شده، این میزان را افزایش می‌دهیم و در سه ماه پایانی سال، مدیران مدارس قطعاً شاهد افزایش حجم اعتبارات سرانه‌ای خواهند بود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تخصیص سرانه را از این ماه تا آخر سال به طور منظم دریافت کرده و ابلاغ می‌کنیم.

درباره «توزیع سرانه مدارس»، اظهار داشت: در تابستان به دلیل فعال نبودن مدارس، سرانه کمتری به مدرسه‌ها اختصاص پیدا کرد اما تا آخر سال تحصیلی، سرانه به مدارس به صورت مستمر اختصاص پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس آنچه در قانون بودجه پیش‌بینی شده است، به ازای هر دانش‌آموز 17 هزار تومان سرانه اختصاص دارد اما بر اساس ضرورت و محرومیت مناطق، اولویت‌بندی کرده‌ایم و مناطق کمتر توسعه یافته در اولویت قرار دارد.

*سرانه 17 تا 30 هزار تومانی مدارس 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مناطقی داریم که تا 30 هزار تومان سرانه به مدارس اختصاص پیدا می‌کند، برخی مناطق همان 17 هزار تومان اختصاص پیدا می‌کند و برخی مناطق نیز کمتر از این میزان اختصاص پیدا می‌کند.

الهیار ترکمن تصریح کرد: در سال آینده با توجه به تغییر در رویکرد بودجه‌ریزی به سمت بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، سرانه مدارس شکل جدیدتری به خود خواهد گرفت.

نمایندگان مجلس نیز در خصوص ضرورت توجه به تامین اعتبارات و سرانه مدارس تاکید کردند.

*بودجه آموزش و پرورش تنها کفاف 10 ماه حقوق فرهنگیان را می‌دهد

محمد بیرانوندی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصل بودجه پیش‌بینی شده در آموزش و پرورش 33 هزار و 100 میلیارد تومان است که معمولاً تخصیص 110 درصدی به آن تعلق می‌گیرد، اما همین بودجه هم کفاف تنها 10 ماه حقوق فرهنگیان را خواهد داد. 

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه امسال آموزش و پرورش بدون درنظر گرفتن بودجه بانک‌ها و موسسات مالی، 10 درصد بودجه کل کشور است و سال گذشته هم در مجلس به بودجه پیشنهادی دولت 3 هزار میلیارد تومان در مجلس اضافه شد و امسال هم تلاش می‌کنیم این رقم را به 40 هزار میلیارد تومان برسانیم. 

وی تصریح کرد: 36 هزار و 400 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق فرهنگیان در سال 97 لازم است؛ بنابراین بودجه پیش‌بینی شده حتی کفاف پرداخت حقوق فرهنگیان را هم نمی‌دهد.

بیرانوندی با بیان اینکه اگر برخی وظایف آموزش و پرورش را کنار بگذاریم، برای برخی اقلام و ردیف‌ها 2 هزار میلیارد تومان بودجه به سال بعد منتقل می‌شود، گفت: بیش از 4 هزار میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی نیاز داریم که 3500 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای پرداخت این پاداش‌ها پیش‌بینی شده است. 

رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم با ایده‌آل آموزش و پرورش کشورهای توسعه‌یافته خود را مقایسه کنیم، این بودجه برای اجرای سند تحول بنیادین و پیشروی درست فرایند یاددهی و یادگیری ناکافی است و در حوزه بودجه بخش عمرانی هم با کاهش اعتبار مواجه هستیم. 

*عدم پرداخت سرانه مدارس مشکل هرساله آموزش و پرورش است

بیرانوندی در خصوص «پیشنهاد معافیت مدارس از پرداخت آب، برق، گاز»، اظهار داشت: عدم پرداخت سرانه و شیر مدارس مشکلی است که هر سال تکرار می‌شود و بسیاری از مدارس برای پرداخت قبوض خود ناتوان هستند که امیدواریم به جمع‌بندی لازم در خصوص معافیت مدارس از پرداخت هزینه حامل‌های انرژی برسیم. 

*مدیران مدارس شب‌ها با غم بدهی مدرسه به خواب می‌روند

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در خصوص «عدم پرداخت سرانه مدارس و متوسل شدن مدیران مدارس به روش‌های مختلف برای تامین هزینه»، اظهار داشت: متاسفانه مدیران مدارس شب‌ها با غم بدهی‌های آب و گاز مدرسه، به خواب می‌روند.

وی با بیان اینکه مدیر مدرسه باید تمشیت امور کند نه اینکه امروز به چنین وضعیتی در اداره مدرسه دچار شود، افزود: وقتی سرانه مدارس کاهش پیدا می‌کند، مدیران مدارس دست به دامن والدین دانش‌آموزان می‌شوند؛ در نتیجه معلوم است که هر دانش‌آموزی که پدرش پول بیشتری به مدرسه بپردازد، نمره بیشتری می‌گیرد و این موضوع منشا بی‌عدالتی می‌شود.

دبیر کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: متاسفانه امروز به دلیل عدم دریافت سرانه مدارس، مدیر مدرسه مجبور به گرفتن پول از والدین شده و به این شکل تحقیر می‌شود؛ در چنین شرایطی مدیران مجبور هستند با والدین برای دریافت پول زیاد صحبت کنند؛ در نتیجه دچار خجلت زدگی می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید عزت نفس معلمان و مدیران حفظ شود، اضافه کرد: برخی خانواده‌ها توان کمک به مدارس را ندارند و نباید تحت فشار در این خصوص باشند.

آنچه در این خصوص قابل تامل است، این موضوع است که مدرسه محل کسب علم و پرورش اخلاق است و تبدیل آن به مرکز داد و ستد، امری پسندیده نیست و مشاهده چنین رفتاری توسط دانش‌آموزان تبعات نامطلوب پرورشی و تربیتی دارد و به شکلی غیر مستقیم فرهنگ دلالی و سودجویی را از همان سال‌های ابتدایی به دانش‌آموزان یاد می‌دهد.

البته نباید از این موضوع غافل شویم که مدیران مدارس نیز در منگنه فشارهای مالی و مدیریت اقتصادی مدارس گیر کرده‌اند و بسیاری از آنان در مقابل تامین هزینه‌های رایج مدرسه، کمر خم کرده و برای رهایی از این تنگنا، چاره‌ای جز دست به دامن شدن به روش‌های مختلف تامین هزینه‌ها ندارند؛ چراکه دانش‌آموزان و والدین آنها هنگام ثبت‌نام در مدارس انتظاری جز تامین همه امکانات و ملزومات آموزشی برای یک سال تحصیلی ندارند و مدیران نیز برای عقب نماندن از قافله نظام آموزشی و اجرای مطلوب آن، به راه‌های مختلفی متوسل می‌شوند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۴ اسفند ۱۳۹۶مذاکرات آموزش و پرورش با مجلس در خصوص تغییر آغاز سال تحصیلی
۳۰ بهمن ۱۳۹۶مدارس جالب و متفاوتی که در ایران راه افتاده اند
۲۹ بهمن ۱۳۹۶دلیل حذف شبه‌کنکور‌ها در آموزش و پرورش
۲۵ بهمن ۱۳۹۶رد پای حذف مدارس سمپاد متوسطه اول در «گزارش 100 روزه آموزش و پرورش دولت یازدهم»
۲۴ بهمن ۱۳۹۶مدارس نمونه دولتی دوره اول متوسطه طی 3 سال حذف می‌شوند
۲۳ بهمن ۱۳۹۶نمایندگان محترم مجلس، لطفا این طرح را تصویب نکنید!
۲۳ بهمن ۱۳۹۶بطحائی: فوق برنامه‌های درسی کودکانمان را افسرده کرده است
۲۳ بهمن ۱۳۹۶تشکیل کارگروه راه اندازی شبکه مجازی دانش‌آموزان/ اجرای طرح «هر دانش‌آموز، یک شهید»
۲۱ بهمن ۱۳۹۶معاون وزیر آموزش و پرورش: آزمون ورودی سمپاد استاندارد نبود
۱۹ بهمن ۱۳۹۶وزیر آموزش و پرورش: بیشتر از ۲ هفته تعطیلات زمستانی به صلاح دانش آموزان نیست
۱۹ بهمن ۱۳۹۶انصاری: طراحی سامانه ثبت حقوق و دستمزد تمام و نهایی شد/ رصد حقوق ها در سال ۹۷ / 20درصد از نیروهای دولت اضافه هستند
۹ بهمن ۱۳۹۶مدارس تهران سه شنبه تعطیل نیست

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. زبان مادری و زبان رسمی

 3. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 6. چه ساعتی شام بخوریم؟

 7. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 8. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 9. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 10. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 11. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 12. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 13. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 14. ۷ نشانه پیش از بروز سکته مغزی

 15. ۱۱ بازیکن استقلال مقابل فولاد مشخص شدند

 16. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 17. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 18. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 19. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 20. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 21. ۱۹ کشوری که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم خود می‌دهند

 22. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 23. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

 24. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 25. جزئیات پخش کلاه قرمزی جدید در نوروز ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 4. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 5. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 6. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 7. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 8. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 9. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 10. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 11. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 12. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 13. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 16. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 21. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 22. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 23. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 24. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 25. زبان مادری و زبان رسمی

پربحث‌های اخیر

 1. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 2. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 3. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 4. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 5. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 6. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 7. تغییر ۱۸۰ درجه‌ای وظایف شهردار تهران

 8. آغاز رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان+ شرایط اسکان

 9. این ۶ جاده تا اطلاع ثانوی مسدود است

 10. اعزام گروه ۹ نفره ارزیاب سانحه هوایی/ گروه ۷ نفره فرانسوی وارد یاسوج شدند

 11. دستگیری ۳ فعال محیط زیست دیگر در سکوت خبری

 12. تنها ۴ فرودگاه کشور مجهز به سیستم رادار هستند

 13. بارش برف و باران در کشور

 14. «وام ازدواج» ۱۵ میلیونی مشمول متقاضیان سال ۹۶ می‌شود؟

 15. چه کنیم تا اموالمان برکت پیدا کنند؟

 16. پلیس:هیچ خانمی از دراویش در بازداشت پلیس نیست

 17. احتمال زنده‌بودن مسافران هواپیما پس‌از سقوط زیر صفر است / داغ‌دیدگان را اذیت نکنید

 18. دلایل تاخیر ۶ ماهه در پرداخت مطالبات معلمان

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 4. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 5. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 6. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 7. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 8. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 9. مراسم ختم مادر زهرا رهنورد برگزار شد

 10. کشف سلاح گرم از خانه تیمی اوباش خیابان پاسداران

 11. جعبه سیاه هواپیمای ای تی آر 72 هنوز پیدا نشده

 12. امام جمعه موقت یاسوج: ساخت فرودگاه یاسوج از ابتدا کارشناسی شده نبود

 13. آغاز رالی حرم تا حرم از مشهد به کربلا

 14. اولین خسارت چهارشنبه سوری امسال  

 15. بازدید هیات قضایی از کمپ‌ مستقر در دامنه کوه دنا

 16. کپی کارت ملی و شناسنامه بالاخره از سیستم اداری کشور حذف می شود

 17. همسان سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال ۹۷

 18. بار مسافران پرواز استانبول-تهران آتا در ترکیه جا ماند

 19. ورود دو سامانه بارشی به کشور طی امروز و فردا

 20. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 21. زمان ثبت نام قطعی کاروان های عتبات نوروزی اعلام شد

 22. تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران درباره سازمان بازرسی شهری

 23. امام جمعه طبس به ملکوت اعلا پیوست

 24. نتایج اولیه آزمون دکتری کی اعلام می شود؟

 25. بارش باران،‌ برف و مه‌گرفتگی در جاده‌های کشور

پربحث‌های هفته

 1. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 2. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 3. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 4. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 5. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 6. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 7. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 8. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 9. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 10. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 11. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 12. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 13. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 14. بالاشهری های تهران چقدر از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

 15. ترافیک سنگین در معابر پایتخت

 16. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 17. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 18. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 19. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 20. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 21. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 22. تغییر ۱۸۰ درجه‌ای وظایف شهردار تهران

 23. آغاز رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان+ شرایط اسکان

 24. این ۶ جاده تا اطلاع ثانوی مسدود است

 25. اعزام گروه ۹ نفره ارزیاب سانحه هوایی/ گروه ۷ نفره فرانسوی وارد یاسوج شدند

آخرین عناوین