الوپیک

صدای پای «پوتین» در شبه جزیره عربستان

گروه جهان الف،   3961026048
صدای پای «پوتین» در شبه جزیره عربستان

از دسامبر سال 2016 که مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه آغاز شد، تحلیلگران غربی با دقت نقش فزاینده روسیه به عنوان یکی از میانجیگرهای بحران‌های خاورمیانه را رصد می‌کنند.

روزنامه ایران نوشت: از دسامبر سال 2016 که مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه آغاز شد، تحلیلگران غربی با دقت نقش فزاینده روسیه به عنوان یکی از میانجیگرهای بحران‌های خاورمیانه را رصد می‌کنند.
 
در این مدت تحلیل‌های مختلفی درباره مداخله‌های پرریسک انجام شده در سوریه ارائه شد؛ مداخله‌هایی که باعث شکل‌گیری دایره‌ای از پیش‌بینی‌ها در بحران‌های امنیتی خاورمیانه شد؛ جایی که مسکو در آن برای خود نقش دیپلماتیک کلیدی و مهمی قائل است. در این میان آنچه بیشتر از دیگر موقعیت‌ها در میان صاحبنظران به بحث گذاشته می‌شود، مداخله دیپلماتیک روسیه در یمن، بحران قطر و رویارویی ایران و عربستان است.

در حالی که هر کدام از این سه بحران، به روسیه فرصت مغتنم و باارزشی برای توسعه نفوذ ژئوپلیتیکال خود در خاورمیانه ارائه می‌کند، سیاستمداران غربی توجه شایسته‌ای به چشم‌انداز مداخله دیپلماتیک روسیه در یمن نمی‌کنند. این کم‌توجهی، ناشی از کوتاه‌بینی است. بحران یمن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که برای مداخله دیپلماتیک روسیه مانند آنچه در قبال سوریه در پیش گرفت، مزایای فراوانی دارد و به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، فرصت کم‌هزینه و باارزشی می‌دهد تا قدرت مسکو را در خاورمیانه تقویت کند. ساکنان کاخ کرملین، یمن را به عنوان مقصدی جذاب برای مداخله‌گری‌های دیپلماتیک خود می‌دانند زیرا باور دارند عربستان سعودی مایل است به رفتارهای خصمانه‌اش در یمن پایان دهد، البته در صورتی که توافق و شرایط برایش منفعت داشته باشد.
 
عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در آخرین سفر خود به مسکو، پرده از این تمایل عربستان برداشت. جبیر در پاسخ به پرسش خبرنگاران روسیه، مدعی شد، عربستان سعودی نیز خواستار ثبات و توافق دیپلماتیک یمن است که به موجب قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل که در آوریل 2015 صادر شد، تمام گروه‌های مسلح باید اسلحه‌های خود را زمین بگذارند و به جنگ داخلی یمن پایان دهند. افزایش سیاست‌های ضدجنگ در سپهر سیاسی سعودی رابطه مستقیمی با کاهش نفوذ و قدرتشان در یمن و شکست‌های پی در پی غیرقابل انتظارشان دارد. عدم پیروزی استراتژیک و مهم عربستان در یمن از پائیز 2015 که جنگ را آغاز کردند، سیاستمداران آل سعود را متقاعد کرده که از آتش درگیری یمن، هیچ آبی برایشان گرم نمی‌شود. تصمیم به استعفا و کناره‌گیری عربستان از یمن، زمانی تقویت شد که قطر در ماه ژوئن خود را از شورای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس کنار کشید و امارات متحده عربی نیز حملات هوایی خود را علیه گروه الاصلاح، حزبی که مورد حمایت عربستان سعودی است، آغاز کرد.
 
روسیه و تمام ویژگی‌های یک میانجیگر
 
از آنجا که بازیگران منطقه‌ای مانند کویت یا عمان از روابط دیپلماتیک خود بارها استفاده کرده‌اند، ریاض برای رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار در یمن، نیاز دارد تا با یک میانجیگر پرقدرت و پرنفوذ خارجی هماهنگ شود. این خلا میانجیگری فرصت خوبی برای روسیه است تا بتواند با تسهیل راه حل و فصل مناقشات یمن، توانایی دیپلماتیک خود را نشان دهد. روسیه برای پذیرفتن نقش میانجیگری پیشرو در یمن، دو مزیت عمده متمایز دارد: اولاً، از زمان آغاز مداخله نظامی به رهبری سعودی در مارس 2015، روسیه روابط و همکاری مشترک خود را با تمام سهامداران اصلی سیاسی یمن حفظ کرده است. مسکو برخلاف ایالات متحده که در مراحل اولیه درگیری با عربستان سعودی کاملاً هماهنگ شد، فوراً حمایت خود را از حل مسالمت‌آمیز برای جنگ داخلی یمن اعلام کرد. در آوریل 2015، روسیه حملات هوایی عربستان را در یمن محکوم کرد و از توافقی کلی که شامل تمام تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد در برابر جناح‌های متخاصم یمن می‌شود، خبر داد.
 
با وجودی که مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن به یک درگیری طولانی منتهی شده است، روسیه روابط مثبتی با رهبران در هر دو طرف جنگ داخلی داشته است. روسیه برای حفظ تعهد خود به مذاکرات دیپلماتیک فراگیر، یک سفارت در صنعای تحت نظارت و مدیریت حوثی‌ها و یک کنسولگری در عدن، پایتخت حکومت منصور هادی، ایجاد کرد. از طریق این کانال‌های دیپلماتیک، مسکو با گروه‌های حامی عربستان و گروه‌های موافق ایران در مورد اقدامات ضد تروریسم مشورت می‌کند و مذاکرات غیر رسمی را در زمینه حل اختلافات در یمن انجام می‌دهد.
 
هر دو جناح سیاسی عمده در یمن نیز از ابراز همبستگی سوریه با خودشان خاطرات متعددی دارند. در ماه جولای، مسکو بشدت از انتصاب احمد الوهیشی دیپلمات مورد حمایت عربستان، به عنوان سفیر یمن در روسیه ابراز خوشحالی کرد. در 25 سپتامبر، روسیه به دولت هادی کمک کرد تا بانک یمن را بفروشد و حقوق کارمندان دولت یمن را پرداخت کنند.
 
برای خشنود کردن نیروهای شیعی یمن، مسکو مکرراً انتقادهای سازمان ملل از مبارزه‌های حوثی‌ها علیه عربستان سعودی را رد کرد و به بخش‌هایی از یمن کمک‌های انسان‌دوستانه فرستاد که البته تمام این کمک‌ها در حملات هوایی عربستان سعودی نابود شد. این رویکرد متعادل در برابر درگیری‌های یمن، روابط روسیه را با تمام وابستگی‌های ایدئولوژیک جناح‌های سیاسی یمن تقویت و تضمین کرده که روسیه می‌تواند یک واسطه موثر در درگیری‌های یمن باشد.
 
دوم، روسیه در طول دوره‌های درگیری‌های داخل یمن، تاریخ طولانی‌ای درباره تلاش برای ارتقای ثبات سیاسی در یمن دارد. در سال 1986، جنگی داخلی بین جناح‌های رقیب مارکسیستی در جمهوری یمن جنوبی به وجود آمد. هرچند اتحاد جماهیر شوروی در آغاز این جنگ داخلی همدست شده بود؛ زیرا در اوایل دهه 1980 با گروه‌های رقیب یمنی رقابت می‌کرد، اما با وجود این اتحاد جماهیر شوروی، از طریق دخالت نظامی محدود، سیاست یمن را تثبیت کرد و مقررات کمک‌های اقتصادی را وضع کرد. اتحاد جماهیر شوروی نیز عمیقاً مذاکرات دیپلماتیکی را که منجر به اتحاد مجدد یمن در سال 1990 شد تحت تاثیر قرار داد. در دهه 1980، اتحاد جماهیر شوروی، با حمایت از مارکسیست‌های معتدل در یمن جنوبی که از برقراری رابطه دیپلماتیک با یمن شمالی حمایت کرد، روند اتحاد را تسهیل کرد. اتحاد جماهیر شوروی روابط دیپلماتیک قوی‌ای با علی عبدالله صالح، رهبر شمال یمن نیز برقرار کرد. این اتحاد به تجزیه و تحلیل تقسیمات فرقه‌ای میان سنی‌ها و اکثریت یمن جنوبی و اکثریت شیعه شمالی یمن کمک کرد.
 
خاطرات مداخله‌های موفقیت‌آمیز دیپلماتیک اتحاد جماهیر شوروی در یمن، اعتبار روسیه را به عنوان یک داور در بحران کنونی افزایش می‌دهد. الکساندر کوزنسف، یکی از متخصصان برجسته روابط روسیه و خاورمیانه در  MGIMO، در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود گفت، ارتش یمن، روسیه را بشدت محترم می‌داند، چون مسکو کمک‌های گسترده‌ای به نیروهای مسلح یمن در طول جنگ سرد کرده است. تجربه مثبت صالح در مذاکره با مسکو در مورد متحد شدن یمن، به توضیح نگرش‌های طرفدار روس او در طول بحران کنونی یمن کمک می‌کند. صالح در ماه اوت سال 2016 برای پایان دادن به جنگ داخلی یمن از روسیه درخواست کمک کرد و دسترسی کامل روسیه به تاسیسات نظامی یمن را فراهم کرد.
 
دستاوردهای روسیه از میانجیگری
 
مداخله دیپلماتیک موفق روسیه در یمن همچنین پیامدهای مثبت بسیاری برای دستور کار ژئوپلیتیک مسکو در خاورمیانه خواهد داشت. از دیدگاه تاکتیکی در کوتاه مدت، پایان دادن به مناقشات باز در یمن به روسیه فرصتی برای تقویت پایه‌های خود به عنوان یک قدرت نظامی بزرگ در دریای سرخ می‌دهد. از سال 2009، مقامات نظامی روسیه ابراز علاقه کرده‌اند پایگاه نیروی دریایی روسیه را در یمن ایجاد کنند. این پایگاه دریایی، دسترسی روسیه به خطوط دریایی دریای سرخ را افزایش خواهد داد و به مسکو دسترسی به تنگه مهم و استراتژیک باب المندب را خواهد داد که دریای سرخ را به خلیج عدن پیوند می‌دهد. از آنجا که بیشتر شهرهای ساحلی دریای سرخ در کنترل نیروهای حوثی ضد امریکایی است، قطعاً پذیرش درخواست ساخت پایگاه نظامی مسکو با پاسخ مشتاقانه و گرمی از سوی سیاستمداران محلی روبه‌رو شد.
 
ایالات متحده درحال تمرین تقویت تاثیر و نفوذش بر فعالیت‌های تجاری‌ای که از طریق تنگه باب المندب عبور می‌کند، است و چین پایگاه دریایی دریای سرخ در جیبوتی را ساخته است، ایجاد یک پایگاه نظامی روسی در یمن جایگاه مسکو را به عنوان یک قدرت بزرگ در شبه جزیره عربستان، مانند واشنگتن و پکن حفظ می‌کند. شناخت بین‌المللی نفوذ روسیه در شبه جزیره عربستان، ادراکات نفوذ دیپلماتیک مسکو در خاورمیانه را تقویت می‌کند و آرمان‌های روسیه را برای ایجاد یک سیستم امنیتی جمعی منطقه‌ای توسعه می‌دهد. از منظر استراتژیک دراز مدت، مداخله موفق دیپلماتیک روسیه در یمن اعتبار بیشتری برای ارائه پیشنهادهای داوری در آینده روسیه خواهد داشت. گرچه از زمان توافق اخیر مسکو با ایالات متحده در سال 2013 برای تخریب انبارهای سلاح‌های شیمیایی سوریه، شهرت روسیه به عنوان یک میانجی در خاورمیانه به‌طور مداوم بهبود یافته است، با وجوداین منتقدان کرملین در جهان عرب استدلال می‌کنند، مسکو از پیشنهادهای میانجیگری به‌طور منفی برای پیشبرد منافع ژئوپلیتیک خود استفاده می‌کند.
 
در جریان مذاکرات آستانه این انتقادها را رفتار خود روسیه تقویت کرد. برخی از مقامات سعودی و قطری از خروج جنبش‌های مخالف سوریه از مذاکرات آستانه به عنوان مدرکی مبنی بر استفاده از روند صلح آستانه به عنوان یک جبهه دیپلماتیک برای مشروعیت دادن به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده کرده‌اند. اگر روسیه به عنوان یک واسطه بی‌طرف و موثر در یمن عمل کند، پوتین قادر خواهد بود با انتقادات از سیاست مسکو در سوریه و افزایش احترام به روسیه به عنوان یک محرک در جهان عرب مبارزه کند. همانطور که مسکو علاقه‌مند به میانجیگری در لیبی، درگیری‌های قطر و جنگ نیابتی ایران و عربستان است، مداخله نظامی موفقیت‌آمیز روس‌ها در یمن می‌تواند باعث پیشرفت اهداف مسکو در جهت قدرت بلامنازع خاورمیانه شود. از سوی دیگر، سیاستمداران کرملین معتقدند که توسعه مداخله‌گری‌های مسکو در یمن، می‌تواند به روسیه کمک کند تا تصویر خود را در جهان عرب بهبود ببخشد.
 
همانگونه که وینیامین پاپوف، سفیر سابق روسیه در یمن هم گفته، افزایش گفت‌و‌گوهای دیپلماتیک روسیه میان گروه‌ها و احزاب مختلف یمنی و کمک روسیه به ارسال کمک‌های انساندوستانه به مردم باعث می‌شود، جو خاورمیانه به‌طور مثبتی در حمایت از روسیه تغییر کند و جایگاه روسیه در خاورمیانه بیشتر از همیشه رفیع شود. نتیجه تحقیقاتی در مرکز تحقیق جوان عرب 2017، که بزرگ‌ترین مرکز نظرسنجی خاورمیانه است، نشان می‌دهد که چگونه مداخله روسیه باعث ترمیم جایگاهش در افکار عمومی مردم جهان عرب می‌شود. براساس آن تحقیق، 21 درصد از جوانان عربی روسیه را به عنوان کشور متحد خود می‌بینند. درحالی که در سال 2016، 9 درصد از رای‌دهندگان روسیه را متحد کشور خود می‌دانستند.
 
از سوی دیگر، به دنبال نتیجه این نظرسنجی، بیشتر رای‌دهندگان از حمایت واشنگتن از نیروهای ائتلاف عربی به رهبری آل سعود انتقاد کرده بودند و بر همین اساس جایگاه امریکا در ذهنشان تنزل پیدا کرده بود. به همین خاطر است که تحلیلگران معتقدند اگر روسیه سیاستی متفاوت از ایالات متحده در یمن پیشه کند، به‌طور حتم از حمایت افکار عمومی هم برخوردار خواهد بود و آینده درخشانی برای خود در خاورمیانه دست و پا خواهد کرد. اگر مسکو حضور دیپلماتیک خود را در یمن توسعه بدهد و پایان جنگ 2 ساله را رقم بزند و به ایجاد ثبات سیاسی این کشور کمک کند، به سختی می‌توان جایگاه مهمی برای روسیه در خاورمیانه طی سال‌های آتی در نظر نگرفت.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 2. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 3. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 4. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 5. روایتی از ختم فرزند مسئولی که هیچ کدام از فرزندانش آقازاده نشدند  

 6. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 7. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 8. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 9. پهپادهای سپاه در منطقه سقوط هواپیما هستند/ شرایط جوی جستجو را دشوار کرده است

 10. حضور بدون تشریفات حاج قاسم در هواپیما   

 11. انتشار اسنادی در تلویزیون که نشان میدهد برخلاف تکذیب مسئولان دولتی، فرودگاه یاسوج رادار ندارد  

 12. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 13. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 14. دستگیری کفتار زرد غرب تهران

 15. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 16. خادم: تبعات قرارنگرفتن مقابل ورزشکاران اسرائیل را بپذیرند/ تا کی به هر کس و ناکس التماس کنیم!

 17. خیابان پاسداران؛ هم اکنون   

 18. خط و نشان دوباره عادل الجبیر برای قطری‌ها

 19. مشروح سخنرانی ظریف در اندیشکده والدای

 20. روحانی در گفتگوی تلفنی اردوغان: مذاکرات آستانه و سوچی برای امنیت سوریه، امیدآفرین بوده است

 21. حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

 22. زمین لرزه ۴.۶ریشتری در حوالی میرآباد سردشت

 23. واکنش جانشین فرمانده سپاه به نمایش نتانیاهو در مونیخ

 24. اعزام تکاوران نوهد به ارتفاعات دنا برای تجسس هواپیما/ آخوندی: تصاویر ماهواره هنوز نرسیده است

 25. ضرب و شتم ۸ دانش‌آموز اصفهانی توسط مشاور مدرسه/ دانش‌آموزان بستری شدند/ معلم فقط احضار شد

پربحث‌های دیروز

 1. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 2. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 3. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 4. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 5. اهدای مدال طلا به حاج قاسم در قلب آمریکا+عکس

 6. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 7. روایتی از ختم فرزند مسئولی که هیچ کدام از فرزندانش آقازاده نشدند  

 8. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 9. تصادف شدید خودروی گرانقیمت فراری با پلاک گذر موقت در تهران  

 10. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 11. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 12. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 13. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 14. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 15. محل سقوط هواپیما در ارتفاع بالای ۳۷۰۰متری است/ روایت اورژانس از جستجو در محل سقوط هواپیما

 16. پهپادهای سپاه در منطقه سقوط هواپیما هستند/ شرایط جوی جستجو را دشوار کرده است

 17. حضور بدون تشریفات حاج قاسم در هواپیما   

 18. انتشار اسنادی در تلویزیون که نشان میدهد برخلاف تکذیب مسئولان دولتی، فرودگاه یاسوج رادار ندارد  

 19. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 20. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 21. دستگیری کفتار زرد غرب تهران

 22. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 23. خادم: تبعات قرارنگرفتن مقابل ورزشکاران اسرائیل را بپذیرند/ تا کی به هر کس و ناکس التماس کنیم!

 24. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 25. هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. واکنش روحانی به انتقادات درباره طرح مسئله رفراندوم/ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است/ امروز 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند/در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم

 6. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 7. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 8. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 9. بازار ارز رها شد/سوال از کرباسیان فردا در مجلس/ نوبخت: قیمت دلار با محاسبات ما باید زیر 4 هزار تومان باشد و قیمت فعلی باید بترکد

 10. حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

 11. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 12. تفسیرهای غلط از نظرسنجی ها درباره حجاب

 13. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 14. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 15. دلار در مرز ۵ هزار تومان!

 16. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 17. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 18. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 19. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

 20. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 21. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 22. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 23. پست فیس بوکی کی روش در مورد جادوگر+عکس

 24. مناظره جادوگر- ساکت/ از اخراج مربیان تیم‌ملی توسط کی‌روش تا واریز پول‌های جام جهانی به حساب شخص ثالث/قضاوت با مردم + فیلم

 25. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

پربحث‌های اخیر

 1. خط و نشان دوباره عادل الجبیر برای قطری‌ها

 2. هشدار سازمان ملل درباره کمبود مواد غذایی در قاره آفریقا

 3. اردن: از سرگیری روابط تجاری با ایران ممکن نیست

 4. اقدام معنادار ترکیه برای مخالفت با سیاست های دولت ترامپ

 5. امیرعبداللهیان: نمایش آهن پاره‌ای به نام پهباد ایرانی توهین به شعور مخاطبان بود

 6. افشاگری در مورد آزار جنسی زنان پناهنده روهینگیایی

 7. اظهارات جدید وزیر خارجه عربستان علیه ایران

 8. اظهار نظر روسیه درباره حضور ایران در سوریه

 9. چرا نتانیاهو از ایران، سوریه و حزب‌الله می‌ترسد؟

 10. فرانسه بازهم از برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ابراز نگرانی کرد

 11. تیلرسون: آماده شنیدن حرف‌های کره شمالی هستم

 12. واشنگتن پست: برای ایران، برجام فاجعه‌بارترین توافق است

 13. آمادگی کانادایی‌ها برای بررسی سقوط هواپیما/ فرانسوی‌ها امشب می‌رسند

 14. ترامپ: هرگز نگفته‌ام روسیه در انتخابات دخالت نکرده است

 15. درگیری فیزیکی محافظان ترامپ با چینی‌ها بر سر چمدان اتمی

 16. توصیه دولت کره جنوبی به زنان برای داشتن رابطه با نظامیان آمریکایی

پربحث‌های دیروز

 1. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 2. هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

 3. ارتش سوریه امروز وارد عفرین می‌شود

 4. تسلیت دبیر کل سازمان ملل و اتحادیه اروپا بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایران

 5. بارزانی: از ایران کمک خواستیم

 6. خط و نشان دوباره عادل الجبیر برای قطری‌ها

 7. هشدار سازمان ملل درباره کمبود مواد غذایی در قاره آفریقا

 8. اردن: از سرگیری روابط تجاری با ایران ممکن نیست

 9. اقدام معنادار ترکیه برای مخالفت با سیاست های دولت ترامپ

 10. امیرعبداللهیان: نمایش آهن پاره‌ای به نام پهباد ایرانی توهین به شعور مخاطبان بود

 11. افشاگری در مورد آزار جنسی زنان پناهنده روهینگیایی

 12. اظهارات جدید وزیر خارجه عربستان علیه ایران

 13. اظهار نظر روسیه درباره حضور ایران در سوریه

 14. چرا نتانیاهو از ایران، سوریه و حزب‌الله می‌ترسد؟

 15. فرانسه بازهم از برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ابراز نگرانی کرد

 16. تیلرسون: آماده شنیدن حرف‌های کره شمالی هستم

 17. واشنگتن پست: برای ایران، برجام فاجعه‌بارترین توافق است

 18. آمادگی کانادایی‌ها برای بررسی سقوط هواپیما/ فرانسوی‌ها امشب می‌رسند

 19. ترامپ: هرگز نگفته‌ام روسیه در انتخابات دخالت نکرده است

 20. درگیری فیزیکی محافظان ترامپ با چینی‌ها بر سر چمدان اتمی

 21. توصیه دولت کره جنوبی به زنان برای داشتن رابطه با نظامیان آمریکایی

 22. اردوغان: رییس جمهور پیشین آمریکا بارها ما را فریب داد

 23. ییلدیریم: هرکس به ترکیه دست درازی کند با "سیلی عثمانی" مواجه می‌شود

 24. طرح جدید ترامپ: اروپا تنها متعهد به اصلاح برجام شود، در ازای آن برجام را زنده نگه می داریم

 25. کنفرانسی امنیتی که رئیسش هم از آن دلسرد است

پربحث‌های هفته

 1. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 2. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 3. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 4. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سقوط هواپیمای ایرانی

 5. سید حسن نصرالله: بشار اسد شخصا دستور سرنگونی جنگنده اشغالگر را صادر کرد / حزب الله می تواند ظرف چند ساعت سکوهای نفت و گاز رژیم صهیونیستی را تعطیل کند

 6. پنس: به خواهر رهبر کره شمالی تعمداً بی اعتنایی کردم!

 7. تعداد قربانیان تیراندازی در فلوریدا به 16 نفر رسید + تصاویر

 8. جان کری: ملک عبدالله و مبارک از ما خواسته بودند به ایران حمله کنیم

 9. استقبال سرد از وزیر خارجه آمریکا در لبنان/ لحظات سخت و سنگین تیلرسون در کاخ بعبدا چگونه گذشت+ فیلم

 10. آمریکا در شوک کشتار خونین مدرسه فلوریدا/ ترامپ به دنبال توجیه جنایت+ عکس و فیلم

 11. حقوق پوتین در اتاق شیشه ای/ اعلام درآمد و دارایی های رئیس جمهور روسیه در شش سال گذشته  

 12. هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

 13. ارتش سوریه امروز وارد عفرین می‌شود

 14. تسلیت دبیر کل سازمان ملل و اتحادیه اروپا بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایران

 15. بارزانی: از ایران کمک خواستیم

 16. احتمال موفقیت اصلاحات محمد بن سلمان در عربستان چقدر است؟

 17. سخنرانی سیدحسن نصرالله در بزرگداشت فرماندهان مقاومت  

 18. ترامپ و نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کنند

 19. اتحادیه اروپا لغو روادید اتباع ترکیه را مشروط کرد

 20. نیکی هیلی: زمان اقدام علیه ایران در شورای امنیت است

 21. خط و نشان دوباره عادل الجبیر برای قطری‌ها

 22. هشدار سازمان ملل درباره کمبود مواد غذایی در قاره آفریقا

 23. اردن: از سرگیری روابط تجاری با ایران ممکن نیست

 24. اقدام معنادار ترکیه برای مخالفت با سیاست های دولت ترامپ

 25. امیرعبداللهیان: نمایش آهن پاره‌ای به نام پهباد ایرانی توهین به شعور مخاطبان بود

آخرین عناوین