بانک آینده

داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

گروه حوادث الف،   3961025055 ۱۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

چند روز تلخ بالاخره سپری شد. گویا سانچی هم از درد ناگوار جان باختن خدمه کشتی نفتکش ایرانی تاب نیاورد و منفجر شد. اکنون دیگر بازگشت از «سانچی» به یک رویا تبدیل شده؛ حتی بازگشتی برای پیکرها هم وجود ندارد.

از روز اول، ربیعی باید همان حرف آخر را امروز می‌زد تا بلکه این داغ، برای این همه روز با امید همراه نشود؛ اما باز هم اینچنین نشد. سال قبل همین حوالی بود که حادثه پلاسکو رخ داد. حادثه‌ای که تلخی آن تا روزها به جای مانده بود و مسوولان تنها امید می‌دادند که شاید پیکر زنده‌ای زیر خروارها خاک در خیابان جمهوری پیدا کنند. در مورد سانچی هم همینطور شد. این بار شرکت نفتکش زیر بار غم بزرگ از دست دادن خدمه کمر خم کرد. شرکتی متعلق به شستا که این روزها بسیار خبرساز شده است.

آنگونه که اطلاعات به ثبت رسیده می‌گویند، شرکت نفتکش، از شرکت‌های فرعی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است که در سال ۱۳۳۴ تاسیس و در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده و سرپرستی آن به شستا رسیده است. این شرکت با در اختیار داشتن بالغ بر 40 سوپرتانکر، در حال حاضر بزرگترین شرکت نفتکش در جهان است که نفت خام ایران را به بازارهای صادراتی انتقال می‌دهد و همچنین در تجارت متقابل محموله‌های نفتی را برای برخی از ۱۵۰ رشته نفت در سراسر جهان، از جمله رویال داچ شل، توتال، آرامکو سعودی و شرکت‌های تولیدی نفت دولتی کویت و ابوظبی حمل می‌کند.

البته این نخستین باری نیست که حادثه برای شرکت نفتکش خبرساز شده است. مردادماه سال 95 بود که برخورد تانکر غول‌پیکر دریم ۲ متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران و کشتی ام‌اس‌سی الکساندرا متعلق به شرکت ام‌اس‌سی سوئیس حادثه‌ساز شد و اکنون هم، برخورد نفتکش سانچی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران با کشتی فله‌بر سی‌اف کریستال با پرچم هنگ‌کنگ در دی‌ماه ۱۳۹۶ همه را به غم نشانده است. در این میان، این علی ربیعی بود که از سوی دولت، مسوول مستقیم رسیدگی به پرونده حادثه نفتکش سانچی شد؛ وزیری که البته انتظار می‌رفت در این شرایط، فرد دیگری از جمله زنگنه جای او را در این پرونده خاص اشغال کرده باشد و این سوال مطرح می‌شد که چرا وی، باید سکان هدایت این پرونده را به عهده گیرد که البته برخی‌ها علت را شستا می‌دانستند و اینکه شرکت، متعلق به این مجموعه است؛ اما به لحاظ تکنیکی، به نظر می‌رسد که بهتر بود وزیر نفت، این مسوولیت را به عهده داشت.

به هرحال هر چند دیرهنگام، اما علی ربیعی عازم محل حادثه شد تا بلکه بتواند از نزدیک در جریان جزئیات این حادثه و امدادرسانی برای آنها قرار گیرد. حال اما او می‌گوید که از روز اول هم، تمام خدمه جان باخته بودند. روز گذشته وی در نامه‌ای به حجت الاسلام حسن روحانی، به نوعی پایان ماموریت خود را هم اعلام کرد و به صراحت نوشت که مطابق شواهد به دست آمده در محل و نظریه قاطع مقامات چینی و کارشناسان ایرانی در حوزه نفت و گاز سازمان بنادر و دریانوردی، انفجار به این وسعت و حجم آتش و نیز گازهای سمی متصاعد شده، منجر به فوت خدمه قهرمان اقتصاد مقاومتی، در ساعت اولیه حادثه شده است. موضوعی که تا روز گذشته و بعد از غرق شدن سانچی، وی هیچگاه راجع به آن حرف نزده بود. البته ربیعی به این نکته هم اشاره کرد که تلاش‌های طاقت‌فرسا برای اطفاء حریق و انتقال پیکرهای مطهر نیز میسر نشدند.

در این میان، کارشناسان بر این باورند که چینی‌ها در رسیدگی به وضعیت کشتی نفتکش عملکرد مناسبی نداشته‌اند؛ عملیات مهار آتش این نفتکش به بهانه بدی آب و هوا و احتمال بروز انفجار جدید و انتشار گازهای سمی بارها از سوی آتشخوارهای چینی متوقف و شرکت ملی نفتکش ایران مجبور شد از یک شرکت ژاپنی برای همکاری در مهار آتش نفتکش ایرانی کمک بگیرد هرچند که تجهیزات این شرکت نیز 5 روز پس از بروز حادثه به محل رسید و همکاری ژاپنی‌ها هم تحت لوای مدیریت عملیات چینی‌ها، به نتیجه نرسید و در نهایت چینی‌ها یک شب قبل از غرق شدن کشتی دستور توقف عملیات خنک‌سازی سطح نفتکش را برای جلوگیری از تسری آتش صادر کردند. همین توقف عملیات، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.

اکنون به نظر می‌رسد ضرورت دارد تا یک کمیته حقیقت یاب، زمینه‌های مختلف بروز حادثه و روند امدادرسانی را بررسی کرده و به نهادهای نظارتی گزارش دهد؛ به خصوص اینکه جعبه سیاه کشتی به پاناما ارسال شده و در اختیار مقامات ایرانی نیست. اکنون دیگر سانچی، «سانچی» نیست و ردپایی هم برای بررسی از آن باقی نمانده است. کشتی غرق شده و همه خدمه جان باخته‌اند. به نظر می‌رسد باید همه ابعاد ماجرا روشن شده و شرایط برای بررسی‌های بیشتر فراهم شود.

عضو کمیسیون انرژی: گروه تحقیق و تفحص مجلس برای حادثه سانچی تشکیل می‌شود

آقای «حسن بهرام نیا» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با روزنامه صبح نو در خصوص تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی حادثه نفتکش ایرانی که شامگاه 16 دی ماه در آب‌های چین دچار حریق شده بود، گفت: بهتر است همه جوانب و اطلاعات موجود در این حادثه در نظر گرفته شود و با اشرافیت به این موضوع  باید اظهار نظر صورت گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه یک گروه تحقیق و تفحص برای بررسی این موضوع حتماً در مجلس شکل می‌گیرد، افزود: در ارتباط با علت سانحه یا مسامحه کاری‌هایی که در این حادثه صورت گرفته است حتماً در مجلس بررسی می‌شود چرا که 30 تن از هموطنانمان در این حادثه تلخ فوت کرده‌اند.

بهرام نیا با بیان اینکه باید جزئیات این گونه حوادث را برای پیشگیری از حوادث مشابه مورد مطالعه قرار داد، تصریح کرد: این که ما بگوییم این حادثه تعمدی بوده یا نه یک مقداری زود است همچنین عملکرد کمیته ایرانی با مدیریت آقای ربیعی هم که پیگیر این موضوع بودند را بهتر است در همان کمیته تحقیق و تفحص مورد بررسی  قرار داد. بنابر اظهارات کمیته ایرانی بررسی وضعیت نفتکش، تلاش‌ها برای اطفای حریق کشتی و ورود برای انتقال پیکرهای دریانوردان انجام شد اما با تلاش‌های زیاد تیم نجات ورود به نفتکش میسر نشد. 

منبع: صبح نو

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ اسفند ۱۳۹۶آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟
۲۷ بهمن ۱۳۹۶آخرین خبر از نفتکش ایرانی؛ احتمال ورود به سانچی در عمق ۱۱۵ متری
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ورود پیکر مطهر سه تن از جان‌باختگان حادثه کشتی سانچی به کشور  
۱۷ بهمن ۱۳۹۶غرق شدن سانچی همه امیدها را نقش بر آب کرد
۱۷ بهمن ۱۳۹۶غرق شدن سانچی قیمت میعانات گازی آسیا را بالا برد
۱۶ بهمن ۱۳۹۶همه چیز درباره خسارت، بیمه و علل حادثه سانچی
۹ بهمن ۱۳۹۶جزییات تازه از حادثه سانچی/خدمه کشتی موقع حادثه کجا بودند؟
۵ بهمن ۱۳۹۶توافق ایران، پاناما، چین و هنگ‌کنگ برای بررسی حادثه سانچی
۵ بهمن ۱۳۹۶ارسال آزمایش های «دی ان ای» پیکر ۳ ملوان ایرانی
۵ بهمن ۱۳۹۶بررسی ادعای دولت روحانی درباره زمان واگذاری شرکت ملی نفتکش/ زمان واگذاری شرکت ملی نفتکش دولت اول اصلاحات بوده است نه دولت دهم+ سند
۴ بهمن ۱۳۹۶مجوز مصاحبه کارشناسان ایران با خدمه کشتی چینی عامل حادثه سانچی صادر شد
۴ بهمن ۱۳۹۶جعبه سیاه«سانچی»باز شد   

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۷۲۸۸۰۹:۵۸:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
یک سوال؟ مگه تو این حادثه وزرای نفت و راه نباید مسئول باشند؟ چرا وزیر کار مسئول این اتفاق شده؟ مگه وزیر کار نباید زمینه های اشتغال برای جوانان رو آماده کنه؟ چرا ایشون مسئول همچین قضیه ای شده؟ این وسط وزیرای راه و نفت کجا هستند؟!
ناشناس۲۰۷۳۷۲۱۱:۰۱:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
سهامدار شرکت صندوق بازنشستگی است..
ناشناس۲۰۷۸۹۹۱۶:۱۰:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
متاسفانه ایشون که زبان بلد نیستن
ناشناس۲۰۷۳۸۴۱۱:۰۷:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
یک پیشنهاد. اول متن رو بخونید بعد در موردش سوال بپرسید! شرکت نفتکش متعلق به شرکت شستا (شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی) است. تامین اجتماعی هم وابسته است به وزارت رفاه. بنابرین نه به وزارت نفت مربوطه نه به وزارت راه و همون وزیری که مسئولیت داره پیگیر ماجرا بوده.
ناشناس۲۰۷۳۸۶۱۱:۰۸:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
من نمیدونم چرا هر حادثه ای اتفاق میفته دنبال این هستیم سریع به وزیران حمله کنیم؟ کار جناحی و جناح بازی و تخریب تا چه حد؟ اندکی فکر کنیم. وزیر این افراد را استخدام نتمرده و نمیتونه هم برود بالای سر اینها بایستد که درست کشتی رانی کنند
ناشناس۲۰۷۶۴۴۱۳:۳۱:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
ماجرای نفتکش سوخته ایرانی و جان‌باختگان و داغدارانش تمام شد. پیش‌تر هم از این حوادث رخ داده، بعدها هم رخ خواهد داد. این چند روز سخن بر سر این بود که مسئولان و رسانه ها به وظیفه خود عمل کرده اند یا نکرده اند. کارنامه مسئولان موضوع این نوشته نیست و به همین داوری کوتاه خودم اکتفا می کنم: «افتضاح بود.» اما رسانه ها؛ بر رادیو تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی حرجی نیست، زیرا توانش بیش از این نیست. لنگ است و لنگ خواهد ماند. حتی در مرثیه خوانی هم که تنها هنرش است از «رسانه های بیگانه» جا ماند. حتما گزارش تصویری آخر برنامه 60 دقیقه دیشب بی بی سی را دیده اید. اما مطبوعات چرا نتوانستند اصل فاجعه را به اندازه مرثیه آن پوشش دهند؟ گرفتاری های فنی که این روزها از آن سخن می گویند (همراهی نکردن دولت و ویزا و این جور حرف ها)، چندان به دل نمی نشیند. واقعیت این است که ما ایرانیان، دولت و ملت، از بس با خشونت سیاسی زیسته ایم، اساسا توجه چندانی به پدیده های اجتماعی نداریم. انگار خود تصادف کشتی و آلودگی بعد از آن، فانتزی است و فقط «تعداد کشتگان»، آن را خبری جدی می کند. دیگر اینکه همین خشونت سیاسی، عاطفه برون مرزی ما را کشته است. شده ایم سربازانی که غرش توپ ها، مجال دیدنِ خنده ها و گریه ها را از ما گرفته است. مردمان آزاد از خشونت سیاسی، خندیدن و گریستن را بهتر بلدند و ایضا زمان آن را. پس کار به زمین مانده مطبوعات ایران، خشونت‌ زدایی از سیاست و جامعه است که بحثش طولانی است.
آرش۲۰۷۳۲۵۱۰:۲۴:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
راستی آقای زنگنه تو این مدت کجاست ؟ وزرای تعاون و ... یه کارایی کردند ولی از ایشون خبری نیست ؟!!!!
ناشناس۲۰۷۳۵۷۱۰:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
همیشه داستان تکراری تفحص تحقیق عزای عمومی ...تا کی ما باید این کم کاری واشتباهات را انجام دهیم آقایان این عزیزان از نخبه گان وسرمایه های کشور بودند یک لحظه خود را جای خانواده شان قراردهید وقتی صدا وسیمای بعد از دوروز آنهم به صورت زیر نویس اطلاع رسانی می کند ومسولان محترم بعد از جهار روز از خواب بیدار می شوند برای پیگیری چه می توان گفت کشور ایران هرروزش شده عزاوماتم دریغ از یک روز بدون استرس ونگرانی آقایان دیگر بس است
ناشناس۲۰۷۳۶۸۱۰:۵۸:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جامعه ما کلا افسرده است من هر روز که بیدار میشوم همش خبر افزایش قیمت و حوادث بد و..است روزگار بدی است
نجیب۲۰۷۴۵۶۱۱:۴۷:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون هایی که افسرده هستند به دلیل اینست که خدا را فراموش کرده اند
ناشناس۲۰۷۳۷۵۱۱:۰۲:۱۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین توضیح دهد چرا مانع کمک رسانی ژاپن به کشتی ایرانی شده، چرا کمک رسانی رو قطع کرده ؟
ناشناس۲۰۷۴۰۳۱۱:۱۹:۴۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین و روسیه در شورای امنیت در زمان تحریم ها هم خیانت کردن
ناشناس۲۰۷۴۰۴۱۱:۲۰:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
تا کی باید به چینی ها باج بدهیم /؟؟
ناشناس۲۰۷۵۱۹۱۲:۱۸:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
برای دور زدن تحریم ها همه سیستمهای رادیویی و رادار و...این کشتی ها را خاموش میکنند لذا علت حادثه همین خاموش بودن همه تجهیرات الکترونیک بوده اعم از جی پی اس و رادارا و رادیو و... ضمنا 5 بار اسم این کشتی برای دور زدن تحریمها تغییر پیدا کرده بوده از سی هورس گاردنیا و سمان و سپید تا سانچی لذا علت حادثه همین خاموش بودن سیستمها بوده
محمد۲۰۷۵۷۳۱۲:۵۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون عکس بالا و سمت راست مربوط به انفجار یه کشتی دیگه است
ناشناس۲۰۷۵۷۴۱۲:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
سفیر چین رو احضار کنید
ناشناس۲۰۷۸۲۶۱۵:۲۲:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
نحوه برخورد بیشتر به شوخی میماند تاواقعیت با انهمه امکانات راداری ومخابراتی وایمنی که دوکشتی دراختیار داشتند
ناشناس۲۰۷۸۹۵۱۶:۰۹:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
یک سوال دارم و میدونم انتشارش نمیدین.ربیعی اینجا چکاره است؟مگه کشور وزیر خارجه نداره؟اون کجاست؟ چرا هیشکی سر مسولیت خودش نیست؟
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 2. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 3. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 4. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 5. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 6. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 7. صعود اتلتیکو مادرید و لاتزیو در شب کامبک ناتمام ناپولی/حذف آئک آتن با فرصت سوزی شجاعی

 8. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 9. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 10. فرمان «اتوبوس مرگ» در دستان آمدنیوز/ «کشته‌سازی» پای ثابت رسانه‌های ضدانقلاب

 11. مرگ مشکوک رقیب ژاپنی منصور برزگر

 12. جنجالی دوباره‌ یا مصالحه تیم‌ملی و باشگاه‌ها؟/ اردیبهشت پر حادثه!

 13. متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

 14. بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی‌ زیبایی می‌کنند

 15. افزایش میزان افسردگی، سوغات شوم ریزگردها برای خوزستانی ها

 16. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

 17. دیوان عالی آمریکا چطور الواح هخامنشی را به ایران برگرداند؟

 18. ۷۴۳ هزار شغل جدید در ۹ ماهه امسال ایجاد شد+جدول

 19. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 20. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 21. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 22. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 23. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 24. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 25. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

پربحث‌های دیروز

 1. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 2. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 3. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 4. تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در برلین   

 5. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 6. فیلم دیده نشده از محل سقوط هواپیمای یاسوج  

 7. 201 نماینده مجلس اغتشاشات آشوبگران در خیابان پاسداران را محکوم کردند

 8. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 9. پیام تشکر احمد توکلی از رهبر انقلاب اسلامی

 10. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 11. عضو کمیسیون عمران مجلس: آخوندی بی‌انگیزه است!

 12. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 13. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 14. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 15. حذف شجاعی و یارانش از رقابت های لیگ اروپا

 16. تصویری متفاوت از رهبری درمراسم عزاداری ایام فاطمیه  

 17. کره جنوبی: ذخیره ارزی کره شمالی رو به پایان است

 18. وزارت صنعت ۸ مشاور وزیر را برکنار کرد

 19. ویتامین‌هایی که پوست را شفاف و زیبا می‌کنند

 20. کتک زدن داور در کرمانشاه و توضیحات رئیس کمیته انضباطی

 21. پایان بی نتیجه نشست شورای امنیت در خصوص سوریه

 22. توضیحات بعیدی‌ نژاد درباره سفر عراقچی به لندن و توافق حل بحران یمن

 23. اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره حوادث خیابان پاسداران

 24. رعد و برق مسیر ۳ پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

 25. دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 8. تصاویری جالب از سفیر آلمان در ایران

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 14. درخواست عجیب یک اقتصاددان از سیف! به دلار اجازه بدهید بالا برود

 15. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 16. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 17. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. حادثه برای یک هواپیما در فرودگاه مشهد+عکس و فیلم

 21. بازخوانی وظایف رئیس‌ جمهور در قانون اساسی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

پربحث‌های دیروز

 1. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 2. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 3. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 4. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 5. رعد و برق مسیر ۳ پرواز را به مقصد اصفهان تغییر داد

 6. فرود اضطراری هواپیمای کیش- کاشان   

 7. رسیدن نفت سانچی به سواحل ژاپن تایید شد

 8. پیکر دومین صیاد مفقود شده جویباری کشف شد

 9. پاسخ به شایعه زنده بودن مسافران هواپیمای آسمان‌

 10. واکنش مدیرعامل آسمان به پیدا شدن جعبه سیاه

 11. حادثه مرگبار برای ۴ جوان در رباط کریم

 12. کشف 412 کیلو گرم مرفین در غرب استان تهران

 13. عملیات تجسس و انتقال اجساد حادثه هواپیمای تهران- یاسوج متوقف شد/ جعبه سیاه هواپیما هنوز دیده نشده است/ ارائه اطلاعات از تحلیل تصاویر هوایی برای کشف جعبه سیاه به تکاوران+ فیلم و عکس

 14. اصرار خانواده جانباختگان برای توقف عملیات جست‌وجوی پیکرها

 15. نگران سلامت امدادگران در ارتفاعات دنا هستیم

 16. ‌امکان صعود به دنا وجود ندارد

 17. گروه‌های امدادی در ارتفاعات دنا به برگشت فراخوان شدند‌

 18. آخرین لحظات در پرواز تهران-یاسوج چه گذشت؟

 19. حریف تختی حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

 20. برف و کولاک در دنا عملیات جست‌وجو و انتقال اجساد را متوقف کرد

 21. بررسی ادعای زنده بودن مسافران هواپیما بعد از سقوط

 22. تلاش 40 امدادگر برای انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران - یاسوج

 23. پایان نمونه برداری از نخستین محموله بقایای پیکر جانباختگان سانحه هوایی

 24. جزئیات حمله همراهان پـدر فوت شده به تیم پزشکی بیمارستان

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 4. حادثه برای یک هواپیما در فرودگاه مشهد+عکس و فیلم

 5. محل سقوط هواپیما در ارتفاع بالای ۳۷۰۰متری است/ روایت اورژانس از جستجو در محل سقوط هواپیما

 6. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 7. پوشش لحظه به لحظه/امکان جستجوی هواپیمای سانحه دیده پرواز تهران - یاسوج در شب وجود ندارد/موبایل یکی از مسافران آنتن می دهد/احتمال سقوط هواپیما در ارتفاعات قوت گرفته است

 8. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 9. پیام رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری/موبایل یکی از مسافران هواپیما روشن است/ هنوز لاشه هواپیما پیدا نشده است/دهیار کهنگان: حوالی ساعت 9:30 صدای برخورد مهیبی شنیدیم+عکس و فیلم

 10. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 11. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 12. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 13. قاتل بنیتا در ملاعام قصاص می‌شود

 14. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 15. در خصوص برخورد هواپیمای تهران-یاسوج با کوه ابهاماتی وجود دارد/ فرضیه های مختلف درباره کاهش یکباره سه هزار پایی ارتفاع هواپیما

 16. دقایقی قبل رخ داد؛ خروج قطار از ریل در نیشابور

 17. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 18. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 19. با دستور رئیس جمهور؛ وزیر راه و شهرسازی مامور پیگیری علت حادثه سقوط هواپیمای شرکت آسمان شد

 20. فیلمی از هنگام عبور هواپیمای سقوط کرده از کنار کوه دنا  

 21. خلبانان هواپیمای آسمان که امروز سقوط کرد  

 22. بارش برف و کولاک شدید تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

 23. قصاص برای مردی که شوهر زن موردعلاقه‌اش را کشت

 24. آخرین اخبار از جستجوی اجساد هواپیمای سقوط کرده/جدیدترین تصویر از بقایای هواپیما

 25. کاهش دید خلبان، دلیل احتمالی سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج است

آخرین عناوین