اختتامیه جشنواره فارابی مطرح شد؛ روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

گروه سیاسی الف،   3961024064 ۵۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۳۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

رئیس جمهور گفت: امروز برای کسی تردید وجود ندارد که توسعه در یک کشور در کنار علوم طبیعی و تجربی، بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکان‌پذیر نیست.

حسن روحانی رئیس جمهور، پیش از ظهر امروز (یکشنبه 24 دی‌ماه) در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران برگزار شد اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در جمع صاحبنظران، فرهیختگان و برندگان مدال افتخار در جشنواره فارابی نصیب آنها می‌شود حضور دارم.

وی ادامه داد: در یک دورانی سایه مظلومیت و یا نوعی محرومیت بر سر علوم انسانی و اسلامی سایه افکند. آن زمانی که علوم طبیعی، علوم تجربی و مهندسی اکتشافات‌ و اختراعات‌شان به صحنه زندگی مردم آمد، زرق و برقی که این آثار علمی داشت بسیاری از جوامع ما را تحت تاثیر قرار داد. تا جایی که فکر کردند علم یعنی همین؛ یعنی علوم طبیعی، تجربی و مهندسی و علوم انسانی در رده دوم و سوم زندگی انسان‌ها قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همین سایه، در ذهن جوانان ما و آنها که عازم دانشگاه بودند و در فکر انتخاب رشته بودند و یا در تحصیلات تکلمییلی هم اثر گذاشت تصریح کرد: لذا استعدادها در یک دورانی به دنبال علوم مهندسی و ریاضی و در دوره دیگری به دنبال علوم تجربی رفتند و می‌گفتند آنهایی که استعداد دارند و جزء افراد دو رقمی در کنکور هستند باید به رشته‌های مهندسی بروند و یا علوم تجربی. آنهایی که وا می‌مانند از این کاروان، به ناچار باید به یکی از رشته‌های علوم انسانی را بر گزینند.

وی ادامه داد: خوشحالم که این دوران خیلی زود سپری شد و امروز برای کسی تردید وجود ندارد که توسعه در یک کشور در کنار علوم طبیعی و تجربی، بدون رشد و پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: امروز در یک جامعه حکمرانی شایسته می‌تواند جامعه را در مسیر درست هدایت کند. این حکمرانی شایسته از چه دانش و علومی نشات می‌گیرد مدیریت عام کشور از چه رشته و علومی سرچشمه می‌گیرد. سیاستمداری و سیاست‌ورزی که جایگاه بسیار سرنوشت‌سازی در سرنوشت جامعه دارد از چه رشته علمی سرچشمه می‌گیرد. اقتصاد و اقتصادانان و نقش آنها در جامعه از چه رشته علومی نشات می‌گیرد. اگر علوم انسانی در یک جامعه‌ای پیشتاز نباشد و صنعت در کنار علوم انسانی قدم نگذارد ممکن است صنعت به ضد خود تبدیل شود. علوم تجربی ممکن است به ضد خود تبدیل شود.

رئیس‌جمهوری بیان داشت: امروز در منطقه ما گروه‌هایی که شاهد بودید به جنایت پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند. آنهایی که منطقه خاورمیانه را به آشوب کشیدند کسانی بودند که در فهم درست از دین و مسائل اجتماعی عقب مانده بودند. از صنعت و تکنولوژی هم استفاده کردند برای انحراف و به هم ریختن جامعه.

روحانی خاطرنشان کرد: گروه‌های تروریستی امثال داعش بیشترین استفاده را از اینترنت و فضای مجازی می‌کردند. این استفاده از علم است اما استفاده نادرست از علم برای اهداف ناصحیح است. در قلب کشورهای غرب فاشیسم از کجا نشات می‌گیرد؟ آنها هم به ظاهر از علم و دانش استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: عقل، دین، اخلاق چراغ راهنما است. همان تعبیری که مرحوم شهید مطهری داشت که می‌گفت «علم راه است و دین چراغ» و اگر چراغ نباشد انسان به بیراهه می‌رود. ما نمی‌توانیم بدون چراغ در دنیای تاریک امروز حتی با بهترین ابزار حرکت کنیم. هر چه ماشین‌تان مدرن‌تر، سرعتش بیشتر باشد اما چراغ و نور نباشد خطر آن ماشین در تاریکی بیشتر از دوچرخه است.

روحانی اظهار داشت: علم و دانشی می‌تواند ما را به تجدد، تمدن و توسعه واقعی بکشاند که در سرلوحه آن علوم انسانی و اسلامی باشد البته تحول در علوم انسانی با مهندسی درست نمی‌شود. علوم انسانی را نمی‌توان مهندسی کرد. علوم انسانی با پول پیشرفت نمی‌کند. علوم انسانی با سفارش متحول نمی‌شود. چرا در عصر و جامعه ما شهید مطهری نیست؟ چرا علامه طباطبایی نیست؟ مگر آنها با سفارش درس خواندند؟ مگر آنها با پول درس خواندند؟ به جای پول و سفارش و مهندسی فضای آزاد را در اختیار اندیشمندان و دانشمندان ما قرار دهید.

وی اضافه کرد: فضای نقد را باز بگذارید. فضای نقد و انتقاد را باز بگذارید. در آن فضا علامه طباطبایی،‌ مطهری‌ها به وجود می‌آید. ما باید شرایطی را فراهم کنیم که در آن شرایط علم رشد کند و پرورش یابد. گل در یک محیط مناسب است که رشد پیدا می‌کند. هی شما چک بکشید و پول بدهید به گل و بگویید خوب رشد کن. نمی‌شود. باید محیط لازم را برایش فراهم کنیم. در آن محیط لازم درخت و گل شکوفا می‌شود و زندگی مردم شکوفا می‌شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بدون تضارب آراء، بدون نقد و انتقاد، بدون بحث و بدون رویارویی دقیق اخلاقی و علمی در حوزه‌های ما چگونه اندیشمندان رشد پیدا کردند؟ کو شیخ انصاری؟ یک نفر دیگر پیدا کنید. کو آخوند خراسانی؟ پیدا کنید.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد فضای مناسب نقد، و به رسمیت شناختن اختلاف فکری و نظری تصریح کرد: ماشین‌سازی نیست که از این طرف آهن بدهیم و از آن طرف ماشین بیرون بیاید. فکر انسان است؛متفاوت و مختلف است.

وی ادامه داد: باید به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم. اختلافی که در چارچوب نظریه باشد می‌تواند برای وحدت جامعه ما مفید باشد و فشار برای وحدت ماشینی، می‌تواند برای انسجام جامعه ما خطرناک باشد.

روحانی با بیان اینکه در همین یکی دو هفته اخیر آمریکایی‌ها در دو بخش دچار شکست بزرگ شده‌اند تصریح کرد: یک بخش آنجا که خواسته‌اند در برابر افکار عمومی جهان بایستند و تعهدات بین‌المللی را زیر پا بگذارند. تعدات یا از جنس حقوق است یا از جنس اخلاق یا از جنس روابط صحیحی انسانی است و در داخل علوم انسانی. 

وی ادامه داد: دنیا در برابر آمریکا ایستاد. آمریکایی‌ها می‌خواستند در چند روز پیش، تعهد بین‌المللی خود در برجام را زیر پا بگذارند. شما صف مقابل آمریکا را دیدید؛ تمام کشورهای جهان به استثنای یکی دو کشور و یک رژیم منفور، همه یک پارچه بودند. چرا؟ اگر ما به تعهد احترام نگذاشتیم و اگر به قرارداد احترام نگذاشتیم، باید فاتحه تمدن در جهان خوانده شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آثار دائمی برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود، گفت: ترامپ خود را به درودیوار زد اما نتوانست برجام را به هم بزند.

روحانی تصریح کرد: هر چه علم و صنعت پیشرفت کند، اگر ما به مقررات بین‌المللی احترام نگذاریم، اگر به ارزش‌ها احترام نگذاریم- چه ارزش های دینی چه فرادینی- ما یک ارزش‌هایی داریم هم در دین است هم در فرای دین است. عدالت، ارزش بلندی است که مورد احترام همه است. راست‌گویی، وفای بعهد اینها ارزش‌های انسانی است که البته اسلام هم به آنها تاکید کرده است.

روحانی ادامه داد: اگر این ارزش‌ها در جامعه زیر پا رفت، اگر تعهد یک دولت در پیوستگی تعهد دولت قبلی زیر پا گذاشته شد، هیچ تعهد دیگری منعقد نمی‌شود. چون شما با هر دولتی قراردادی بنویسید مگر آن دولت چند سال است؟ چند سال بعد می‌رود و دیگر اعتمادی باقی نمی‌ماند. اعتماد وقتی باقی می‌ماند که دولت بعد به تعهدات دولت قبل متعهد بماند. اگر شما این اصل را بر دارید سنگ زیر بنای روابط بین‌الملل را به هم ریخته اید.

وی با بیان اینکه من خوشحالم که حاکمیت کاخ سفید در به‌هم ریختن تعهدات بین‌المللی و در به زیر پا گذاشتن وفای بعهد و در ایستادگی در مقابل مصوبه شورای امنیت سازمان ملل و توافق هفت کشور، ناموفق بوده است تصریح کرد: این پیروزی برای بشریت است، این پیروزی برای اخلافق و حقوق است.

روحانی ادامه داد: من بارها گفته‌ام؛ ما در برجام موفقیت‌هایی به دست آوردیم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت  و هیچ کس نمی‌تواند آن را از بین ببرد.

وی تصریح کرد: ما در برجام گفتیم معضل پیچیده منطقه‌ای و حتی بین‌المللی با میز مذاکره قابل حل و فصل است. این از بین نمی‌رود تا تاریخ تاریخ است. حالا یک روزی کسی بیاید عهدها را نقض کند و برجام را از بین ببرد؛ ببرد. این پیروزی ما تا قیامت می‌ماند.

وی ادامه داد: ما ثابت کردیم که پای میز مذاکره، گره کور بین‌المللی قابل باز شدن است و باز کردیم. حصل ما حصل؛ تمام شد. این قابل از بین رفتن نیست. ما ثابت کردیم ایران راستگوست و دشمنان دروغ می گویند. ما دنبال سلاح هسته‌ای نبودیم.

وی با بیان اینکه در این مذاکرات و تمام بازرسی‌ها ثابت شد ما راست گفتیم و دشمنان دروغ گفتند تصریح کرد: این را آژانس بین‌الملی به اجماع آراء که آمریکا هم در آن حضور داشته اعلام کرده است. پی ام دی را خاتمه یافته اعلام کرد. این به معنای این است که ایران راست گفته و معاندان ایران دروغ گفته‌اند.

رئیس جمهور ادامه داد: این پیروزی از بین نمی‌رود و دائمی و همیشگی است. ما در برجام، کاری کردیم که دنیا بپذیرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه هسته‌ای خودش را ادامه بدهد؛ چیزی که قبلاً می‌گفت ایران حق ندارد؛ حالا دلایلش درست بود یا غلط به آن کاری ندارم.

وی با بیان اینکه می‌گفتند ایران به دلیل تخلف حق ندارد تحقیق و توسعه هسته‌ای را ادامه دهد افزود: خب این تمام شد. همه کشورها و قطعنامه سازمان ملل اعتراف کرد که ایران حق دارد تحقیق و توسعه را ادمه دهد. خب این پیروزی قابل خدشه نیست و هیچ‌وقت از بین نمی‌رود.

روحانی با بیان اینکه برخی هنوز ابعاد مسئله برجام را لمس نکرده‌اند که چه هست تصریح کرد: برجام یک آثاری دارد که الی یوم‌القیامه می‌ماند و هیچ وقت از بین نمی‌رود. یک آثاری هم دارد که ممکن است بماند و ممکن است نماند.

وی ادامه داد: ما در طول این دو سال از اجرایی شدن برجام تا کنون درآمدهای نفتی و میعانات آن دوبرابر شده است. خب ما این پول را گرفتیم. این که از بین نمی‌رود. این را که فروخته‌ایم و پس نمی‌دهند. صدها مورد سرمایه‌گذاری خارجی آورده‌ایم؛ این روی زمین آمده و تبدیل به کارخانه و بنگاه اقتصادی شده است. تبدیل به نیروگاه و لوکوموتیو و هواپیما شده است. اینها که از بین نمی‌رود.

روحانی با طرح این سوال که چه کسی توانست در یک مذاکرات سخت بین‌المللی برای ملت ایران موفقت به دست آورد تصریح کرد: علم حقوق و علم سیاست این را به‌دست آورد؛ مگر غیر از این بود. این علوم انسانی است که می‌تواند سرنوشت یک جامعه را تغییر بدهد. این به آن معنی نیست که سایر علوم ارزششان کم‌تر است.

روحانی بیان داشت: سرلوحه علوم هم برای مادیت هم برای معنویت علوم انسانی است، دانشجویان و با استعدادها را تشویق کنیم و محیط دانشگاه را آزاد بگذاریم،‌ تحقیقات را آزاد بگذاریم علوم انسانی جامعه را باید هدایت کنیم،‌چند نفر نشسته‌ایم در یک اتاق و می خواهیم علوم انسانی را هدایت کنیم، نه‌ بابا علوم انسانی می خواهد جامعه را هدایت کند.

وی افزود: سه نفر و چهار نفر که نمی‌توانند در یک اتاق بنشینند و علوم انسانی را هدایت کنند، علوم انسانی در یک پروسه، جامعه آزاد و در بحث و مباحثه رشد می‌کند. این علوم باعث شد که ما امروز می‌بینیم راجع به سرنوشت کشور شرایط دیگری داریم. دیپلمات‌های ما قراردادی را نوشتند و منعقد کردند نمی‌خواهم بگویم این قرارداد هیچ نقصی ندارد ولی قراردادی است که این آقای ترامپ یک سال است خودش را به در و دیوار می‌زند مداوم بالا و پایین می‌رود برای اینکه این قرارداد را به هم بزند تا امروز موفق نشده است. این به معنای استحکام و پیروزی تعهدات بین‌المللی است. این به معنای پیروزی حقوق بر دیکتاتوری است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها نتوانستند با استبداد و دیکتاتوری و خود بزرگ بینی افکار عمومی جهان را زیر پا بگذارند تصریح کرد: این یک شکسته بزرگ برای آمریکا و یک موفقیت بزرگ برای علوم انسانی ایران و ملت ایران است. شکست دوم آمریکا این است که عده‌ای در خیابان می‌آیند و اعتراض می‌کنند، حالا حق است، ناحق است، دقیق است، غیر دقیق  است من خواهش می‌کنم به همه مردممان احترام بگذاریم. حالا یک فردی هم که شما می‌گویید این فرد از جایی تحریک شده دستور داشته، جاسوس بوده بگذارید تا در یک دادگاه صالح ثابت شود. همینطوری که نمی‌شود حرف زد هر که می‌آید در خیابان حرف  می‌زند یا خس و خاشاک است، یا گاو یا گوساله یا آشغال است این چطور حرف زدنی است طور توهین می‌کنید چرا بی‌ادبانه با جامعه ما برخورد می‌کنید.

وی اضافه کرد: مردم می‌آمدند و در خیابان زدند بعضی‌هایشان اعتراض به حرف‌شان به حق است و یک عده‌ای هم آمده‌اند سوء استفاده کردند همه جای دنیا هم هست در لندن و نیویورک هم می آیند و چهار تا شیشه را می‌شکنند و چهار فروشگاه را غارت می‌کنند مگر اینطور نیست، همه را به یک چوب نرانید. دقیق حرف برنید مخصوصا در تریبون‌های مقدس دقیق‌تر حرف بزنید، ملت ما ملت بزرگی است.

وی در مورد اعتراضات اخیر تصریح کرد: یک اعتراضاتی بود و اعتراض تمام شد حالا بعضی‌ها سوء استفاده کردند نیروهای امنیتی ما به خوبی اداره کردند و ماجرا تمام شده کار شما شروع شده چه بود این اعتراض خیابانی از کجا نشات گرفت شمای جامعه‌شناس، روانشناس اجتماعی شما که در علوم انسانی و اسلامی هستید شما باید بیایید باز کنید، تحلیل و روشن کنید. اگر خدای ناکرده روزی ارزش‌های دینی ما یا ملی ما در نزد جوانان ما کمرنگ شوند ما مقصریم.

روحانی خاطرنشان کرد: این علوم انسانی است که باید این مسائل را تجزیه و تحلیل کند. ببینید واقعیت‌ها را زیر پا نگذاریم، شما قطب‌نما را ممکن است نگاه نکنید، با گفتن آدم که درست نمی‌شود شما روی قطب‌نما یک دستمال بندازید و بگویید که نمی‌خواهم آن را ببینیم آیا شمال و جنوب تفاوت می‌کند، شما قطب‌نما را دستکاری و خراب کنید شمال و جنوب دنیا عوض می‌شود؟ علوم انسانی قطب‌نمای مسائل اجتماعی ما است بگذارید این قطب‌نما درست کار کند و به این قطب‌نما نگاه کنیم و از آن استفاده کنیم، با شعار شمال و جنوب عوض نمی‌شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: علوم انسانی قطب‌نمای جامعه ما است، ما از آن استفاده و بهره‌برداری کنیم‌، بگذاریم جامعه و اجتماع ما در مسیر تحول درست حرکت کند. ما خوشبختانه امروز در یک مقطعی قرار گرفته‌ایم که جامعه ما ارزش علوم انسانی را به خوبی می‌داند، شما اگر می‌خواهید اقتصاد، سیاست، حکمرانی درست شود این علوم انسانی است. حتی در بسیاری از مسائلی که در ظاهر ارتباطی به علوم انسانی ندارد فرهنگ به عنوان یک زیربنای مهم در تمام حرکت‌های انسانی و اجتماعی است.

وی بیان داشت: اعتماد بیمار به پزشک است که بیش از چاقوی جراحی شفابخش است، نحوه حرف زدن پزشک با مریض است که می‌تواند منجی مریض باشد.

روحانی با بیان اینکه جسم و روح ما در هم تنیده است خاطرنشان کرد: جسم و روح در هم تاثیر می‌گذارد آن بخش روحی است در پزشکی علوم انسانی است پس علوم انسانی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد. اگر بنا است اصلاح اداری انجام دهیم این علوم انسانی است اگر قرار است برنامه‌ریزی درست برای کشور انجام دهیم این علوم انسانی است، اگر بنا است بانک‌های ما اصلاح شود این علوم انسانی است. اگر بنا است تحول در جامعه ما رخ دهد اول باید از فرهنگ رخ دهند و این علوم انسانی است.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید فضای مجازی برای جامعه ما مفید باشد فرهنگ استفاده از فضای مجازی را به نسل جوانمان یاد دهیم. با فیلتر درست نمی‌شود ما تا می‌گوییم فیلتر یک عده‌ای بدشان می‌آید می‌گویند فیلتر چیز خوبی است. در رژیم گذشته جز رادیو تهران و ایران هر موج دیگری از رادیو دارای پارازیت بود آیا رژیم گذشته در پارازیت موفق بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: یک روزی گفتیم ماهواره ممنوع،‌ واقعا ماهواره ممنوع شد؟ یعنی مردم ماهواره نمی‌بینند. با گفتن ما که درست نمی‌شود الان آمار چه می گوید چند درصد مردم ماهواره استفاده می‌کنند؟ یک روز گفتیم فضای مجازی بد، ما گفتم بد درست شد؟ مردم بیش از ما و اگر خیلی مستکبر باشیم به اندازه ما می‌فهمند و حق انتخاب دارند. اینقدر خودمان را بزرگ و بلند فرض نکنیم، مردم ما بلند هستند، کشور ما فرهیخته و بلند است،‌ملت ما ملت بزرگی است، مردم ما می‌فهمند و باید تعامل کنیم و اگر به نظریه‌ای می‌رسیم باید به مردم شرح دهیم.

وی بیان داشت: از اتومبیل ، هواپیما و چاقی جراحی هم اگر غلط استفاده شود خطرناک است. هر چیزی فرهنگ استفاده درست را نیاز دارد و باز اینجا علوم انسانی است.

روحانی با تاکید بر اینکه علوم انسانی باید به میدان بیاید افزود: علوم انسانی باید بگوید ما چه کنیم و از چه شیوه‌ای استفاده کنیم و چگونه بتوانیم جامعه‌مان را به آن نقطه‌‌ای برسانیم که مورد نظر مردم و مطلوب عقل و شرع باشد. شرع و عقل از مردم و جامعه و فطرت اجتماعی و انسان جدا نیست. اینها در کنار هم هستند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: خوشبختانه آمریکایی‌ها هم در مساله داخلی ما ،‌هم در مساله برجام شکست خوردند ملت ما در هر دو جا پیروز شد، پیروزی‌هایمان را قدر بدانیم و در کنار وحدت و اتحاد و در کنار همدیگر بتوانیم ایرانی بهتر، آبادتر و سرافرازتر داشته باشیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۵ خرداد ۱۳۹۷روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد
۵ خرداد ۱۳۹۷هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات
۴ خرداد ۱۳۹۷پیام روحانی به پادشاه اردن
۳ خرداد ۱۳۹۷ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است
۳ خرداد ۱۳۹۷روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند
۲ خرداد ۱۳۹۷توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود
۲ خرداد ۱۳۹۷محرمانه‌هایی از دولت روحانی؛ از «برجام» تا «تلگرام»
۲ خرداد ۱۳۹۷دیدار صمیمی با ورزشکاران با رئیس جمهور  
۱ خرداد ۱۳۹۷روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟
۱ خرداد ۱۳۹۷وعده‌های روحانی در مناظرات انتخابات 96/ از رفع تحریم‌های غیر هسته‌ای تا وعده همیشگی تکمیل مسکن مهر  
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واعظی: ابراز پشیمانی از رای به روحانی، کار مخالفانش است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۲۱۴۱۰:۰۲:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
بازم تعریف از برجام!!!
ناشناس۲۰۵۲۸۳۱۰:۴۲:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ببینید این اقایان چقدر کارشناس کار درست و بامرامی هستند که حتی به سرنوشت منافع دشمن خود حساسیت دارند! از یک طرف می فرمایند ما در برجام کاری کردیم که خروج امریکا از ان یعنی شکست و بدبختی امریکا ولی از طرف دیگر می فرمایند ما همه کاری و همه تمهیدات انجام می دهیم که نکند امریکا خلاف منافع خود از برجام خارج شود!! اگر خروج امریکا از برجام بر اساس کارشناسی اقایان اینقدر به ضرر امریکا است که می فرمایند پس چی از این بهتر که ما دشمن خود را در این وضیعت قرار دهیم و همه تلاشمان که همش به اروپا و دنیا نامه می فرستیم این است که نکند ترامپ با خروج از برجام در خطر انزوا و رسوایی قرار گیرد!
ناشناس۲۰۵۵۰۰۱۲:۳۵:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
بله روحانی !! فجایع برجامی تا قیام قیامت میماند . خسرالدنیاوالآخره تاریخ تا تاریخ است تاریخ است !!!
ناشناس۲۰۷۷۲۰۱۴:۰۱:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
آقای روحانی تاریخ قضاوت کرد، رفت
ناشناس۲۰۸۱۲۰۱۹:۱۵:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
آثار قراردادهایی مثل ترکمنچای و برجام الی یوم القیامه است
مسعود۲۰۵۳۳۲۱۱:۰۹:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
آقای روحانی چرا واقعیت مرگ برجام را اعلام نمیکنی تا اقتصادکشور از حالت انتظاری خارج شود؟ این حرف منتقدینت نیست بلکه حرف یکی از طرفداران شما بعد از اولتیماتوم ترامپ است لطفا بخوان: "رسما پایان توافق برجام اعلام شد. اگر ایران و اروپا شرائط ترامپ را قبول کنند و به دنبال مذاکره باشند که عملا برجام تغییر خواهد یافت و تمام شده است و سند جدیدی باید تهیه گردد و اگر موافقت نکند که باز همان معنی یعنی پایان برجام خواهد بود . این یک فاجعه ملی است که با افراد غیر حرفه ای و ساده انگار در تیم سیاست خارجی ایران به ما تحمیل شد. "
ناشناس۲۰۵۴۴۸۱۲:۰۶:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
آقای روحانی شما بجای اینکه بدهکار باشید در نقش طلبکار ظاهر شدید. آقای روحانی ملت بخاطر وضعیت اقتصادی در خیابان بودن. زخم را خوب کنید که مگس ننشیند.
ناشناس۲۰۶۴۰۹۲۰:۱۱:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است اگه ایران توافق ژنو را نقض کند گزینه نظامی روی میز خواهد بود! گفت: یعنی توافق ژنو تا این اندازه‌ به نفع آمریکاست که اگر گوشه آن از سوی ایران سائیده شود، علیه کشورمان دست به حمله نظامی خواهد زد؟! گفتم: چه عرض کنم؟! پس چرا بعضی‌ها هنوز هم توافقنامه ژنو را یک دستاورد بزرگ! معرفی می‌کنند؟!
ناشناس۲۰۶۴۳۴۲۰:۲۴:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
همین برجام نصفه نبود الان ایران ونزوئلا بود! حالا برجام می ره رو هوا ببنیم شما چه گلی سر مملکت می زنی بی برجام! با دلار 10 تومنی!
ناشناس۲۰۶۷۲۵۲۳:۱۷:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
باباجون توروخدادیگه پای دلارو وسط نکش ..‌یه عده یه اسکناس هزارتومنی ویه یه دلاری روگرفته بودن به نشونه ی اینکه بابرجام قراره دلاربشه هزارتومن...!!! ..حالاایندفه بگین اگه برجام نبوددلار۱۰هزارتومن میشد...!!!!!
ناشناس۲۰۶۷۶۶۲۳:۴۴:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
فعلا" دوستان بی تدبیر و خوشباور و نالایق کاری کرده اند که مصداق این ضرب المثلیم : آش کشک خالته !!! بخوری پاته ، نخوری پاته !!!!!! هر دو سر ماجرا باخت . تاریخ اوهام و خیالات آقایان را ثبت کرد . صد رحمت به ترکمنچای .
علی۲۰۷۰۵۳۰۷:۵۰:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
در دولت قبل ...ونزوئلا شده بود...به جان مامان هوگو قسم...
ناشناس۲۰۵۲۵۱۱۰:۲۳:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ترامپ برجام را بدون پاره کردن کاغذ ، در عمل پاره کرد.
ناشناس۲۰۵۲۵۳۱۰:۲۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
دولت برجام و دیگر هیچ....
ناشناس۲۰۵۳۶۷۱۱:۳۱:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
در واقع بدجام
حسین.۲۰۵۴۳۴۱۱:۵۸:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
راست میگوید آثار برجام از بین نمیرود همانطور که آثار ترکمنچای ماندگار شد
ناشناس۲۰۵۲۵۸۱۰:۲۷:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
تریبون یکطرفه صدا و سیما در اختیار برجامی هاست و بی حضور منتقد ، یکه تازی می کنند... دیشب عراقچی و امروز هم روحانی...
ناشناس۲۰۵۹۰۷۱۵:۲۸:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
شما یا حقیقت را نمی بینید یا خودتان را به خواب زدید! صدا و سیما طرف برجامه؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس۲۰۵۲۶۲۱۰:۲۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
کشتی نفتکش وزارت نفت با پرچم پاناما!!!!! اولین دستاوردبرجام را رفع تحریم کشتیرانی عنوان کرده بودند!!
ناشناس۲۰۵۷۳۷۱۴:۲۷:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
بخاطر مسائل مالیاتی اکثر کشورها کشتیها را در پاناما یا لیبریا ثبت میکنند. همه چیز را به برجام ربط نده عزیز
ناشناس۲۰۶۱۵۶۱۷:۵۰:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
یعنی فقط پاناما مالیات میده
عباس اکبری۲۰۵۲۹۵۱۰:۴۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
به جای فرهنگ لطفا اشتغال پول مردم از بی پولی شرمندگی پیش زن و بچه
ناشناس۲۰۵۳۴۰۱۱:۱۳:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
رئیس جمهور جناب آقای دکتر روحانی ، مورخین راستگو و صادق و امانت دار ، مطالبی را که در صحت و سقم آنها شک و تردیدی وجود نداشته باشد برای آیندگان روایت خواهند کرد ، پس بهتر است قضاوت در مورد عملکردهای دولتها را به آیندگان واگذار کنیم .
ناشناس۲۰۵۳۶۲۱۱:۲۶:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
به نام خدا برخی نکات جالب و درست در صحبت های رییس جمهور وجود دارد مانند اینکه مردم بهتر از ما می فهمند و یا اینکه فضای نقد باید باز باشد و . . . مسئولین محترم بدانید مردم ظاهر و باطنشان را با طینت خود اسکن ( scan ) می کنند!! گویا خدای متعال از چشم امت به مسئولین نگاه می کند!!!
ناشناس۲۰۵۳۸۳۱۱:۳۸:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
متاسفم بابت چنین رئیس جمهوری همین بغضی همراه با عصبانیت دارم خدایا نجاتمون بده
ناشناس۲۰۶۵۷۴۲۱:۳۳:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ماها بابت فهم مردم متاسفیم که نمیفهمند چه برسرشان آمده
ناشناس۲۰۵۳۸۹۱۱:۴۰:۴۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
با صحبت های روحانی در مورد ماهواره و فضای مجازی موافقم اما این برجام به چه دردی می خورد وقتی هر روز قیمت ارز بالا و بالاتر می رود !!! وقتی هیچ سرمایه ای به کشور وارد نمی شود .. از معدود فایده هایش این بوده که در فروش نفت دیگر مشکلی نیست.
امین۲۰۵۴۳۰۱۱:۵۶:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
من اگه جای روحانی بودم که اصلا خجالت میکشدیم از برجام حرفی بزنم
ناشناس۲۰۵۴۵۳۱۲:۰۶:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
اولین نفری که باید به شعار مردم احترام بگذارد شما هستید که باید استعفا بدهید جناب رییس جمهور، چون به وعده های متعدد خود عمل نکردید. برخی از آن موارد متعدد، به شرح ذیل است ( تصاویر آن نیز موجود است): 1- آنچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنم و اونچنان مردم رو از درآمد سرشار برخوردار کنم که اصلا به 45000 تومان یارانه نیاز نداشته باشن 2- با کلید تدبیر و امید، هسته ای هم حل میشه تحریم هم برداشته میشه رونق اقتصادی هم ایجاد میشه 3- هیچ توافقی را امضا نخواهم کرد مگر آنکه کلیه تحریمهای هسته ای در اولین روز اجرا بالمره لغو شود 4- ایجاد 970 هزار شغل سالانه 5- پرداخت کارانه در قالب کارورزی 6-احیای عزت پاسپورت ایرانی...
ناشناس۲۰۵۴۸۲۱۲:۲۱:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
برای رفع فیلتر تلگرام ازش ممنونم
ناشناس۲۰۵۶۶۶۱۳:۴۹:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
تا وقتی مثل شما هست خیال رئیس جمهور از فریب دادن راحت است... روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی است تلگرام را فیلتر می کند و رئیس جمهور است آن را رفع فیلتر می کند... به خودش دستور میده خودش اجرا میکنه...
ناشناس۲۰۶۳۱۸۱۹:۱۶:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
فرق شورایعالی امنیت ملی رو با شورای امنیت کشور نمیدونن پیش خودشون فکر میکنن علامه دهر هم هستن!
ناشناس۲۰۵۸۱۸۱۴:۵۰:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
اره واقعا اوج دستاورد ایشان این بود!!! تلگرام به دستور شورای عالی امنیت ملی فیلتر شده بود که خود او عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی رو داره و اونوقت برای رفع فیلترش اینجوری ژست روشنفکری برای ملت می گیره
ناشناس۲۰۵۴۸۵۱۲:۲۴:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
باید به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست
ناشناس۲۰۵۶۸۸۱۳:۵۸:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
و البته مهمتر از احترام آن است که ، تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوانی و توسط هیچ فردی بعد از این ، هرگز از مردم استفاده ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی و ................. نشود .
ناشناس۲۰۵۴۹۳۱۲:۲۸:۴۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
" آثار برجام الی یوم القیامه از بین نمی رود " جناب رئیس جمهور الی یوم القیامه ؟!! ... ما که بخیل نیستیم برادر ! امیدوارم که آثار برجام تا " یوم الخلود " باقی باشد !!... البته اگر این برجام برای من نوعی آثار ی داشته باشد که آنهم امید است که آثار مثبت برجام باشد ،نه زبانم لال آثار منفی ... یعنی می خواهم عرض کنم که آثار این برجام که به گمان شماتا " یوم القیامت " است برای من و امثال من به " یوم الحسرت " تبدیل نشود ... بازهم عرض می کنم که زبانم لال ... صد مرتبه زبانم لال ... بلکه هزار مرتبه ...!!!
امیر۲۰۵۵۲۹۱۲:۵۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید
ناشناس۲۰۵۵۳۴۱۲:۵۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
کمی برای موفقیت روحانی و البته ملت ایران دعا کنیم... خشکسالی، زلزله های بی امان، مشکلات نظام بانکی، آلودگی و گرد و غبار، غرق شدن نفتکش، اعتراضات بحق مردم، بلایی عظیم به نام دونالد ترامپ، مخالفان دلواپس و بیرحم و کارشکن،... واقعا تحمل همه این مشکلات و بلایا در یک زمان آسان نیست. روحانی واقعا رئیس جمهور بدشانسی هم هست. برای او و مردم ایران دعا کنیم.
ناشناس۲۰۵۵۵۳۱۳:۰۳:۴۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
تیترتان مغرضانه و برای برانگیختن احساسات خوانندگان ضد صحبتهای رییس جمهور و انحراف توجه از بخشهای مهمتر آن است. بس کنید این کارها را.
مصطفي بروجن۲۰۵۵۷۲۱۳:۱۱:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
چرا اینقدر تو فرار رو به جلو می کنی بابا مسئول بستن تلگرام با دستور خودت بود
ناشناس۲۰۵۶۴۳۱۳:۴۳:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
بنده طرفدار این دولت نیستم و منتقدجدی سیاست های این دولتم اما تنها جا و نقطه سفیدی که بنظر بنده در صفحه سیاه و عملکرد دولت روحانی میشه پیدا کرد جواد ظریف و سیاست موفق خارجه ایشان هست که این برجام نیز با اینکه خیلی کم و کاستی دارد بازم تلاش جناب ظریف میباشد.چون قویترین شخص سیاست خارجه از اول انقلاب تا کنون جناب ظریف بوده و هست
ناشناس۲۰۶۲۲۶۱۸:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
هموطن گرامی ، مانند برخی از نمایندگان مجلس بعنوان مخالف ثبت نام کردید ، اما از موافقان هم خیلی موافقتر گفتید ، همه ملت ایران ( مخالف و موافق ) در پناه خدا باشید .
ناشناس۲۰۵۶۷۰۱۳:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
باید به مردم احترام گذاشت و دروغ نگفت و وعده الکی نداد و برجام را به دروغ مشکل گشای ایران معرفی نکرد و به برادر خود رانت نداد و حقوق نجومی نداشت و اختلاس را رفع کرد و ماست مالی نکرد و به منتقد توهین نکرد و .... آمار دروغ از اشتغال نداد و .... تا کجا بگم؟!!!
ناشناس۲۰۵۷۹۱۱۴:۴۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
آقای روحانی میوه های برجام را با افزایش روزانه قیمت دلار داریم میچینیم. مچکریم.
ناشناس۲۰۵۸۱۳۱۴:۴۸:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
فعلا ایشون بره شکایت هاش رو از سازنده قبلی فیلم تبلیغاتی اش به جرم انتقاد از وزیر بهداشت پس بگیره اجازه انتقاد به منتقدان و مخالفان ایشان پیشکش خودش ایشون فراموش کرده که دیگه این حنای دو گانگی پیش مردم رنگی نداره
ناشناس۲۰۵۹۰۹۱۵:۲۹:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
درود بر روحانی
ناشناس۲۰۶۰۶۵۱۶:۵۰:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
قطعاً انسان میوه فکر و انتخاب خودشو میخوره! خوب یا بد! فعلاً موج تورم و گرانی در پیش است!
محمد۲۰۸۳۵۱۲۳:۲۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
انتخاب موقعی معنی دارد که احدی بدون دلیل رد صلاحیت نشود عدم احراز صلاحیت که صد درصد میلی است وبه روایت اخری آش کشک خاله است
محمد۲۰۶۰۷۵۱۶:۵۷:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
هم دولتمردان خودمون و هم آمریکا هر روز در خصوص خارج شدن از برجام با یکدیگر منازعه می کنند و مردم و اقتصاد را در انتظار قرار داده اند ولی ببینید چه روزی است که میگم آمریکا از برجام خارج نمی شود چون خودشون می دونند که چه منفعتی از برجام بردند ما هم فقط دلمون را خوش کردیم در جامعه جهانی کمی اعتبار بدست آوردیم .
یک فرهنگی۲۰۶۱۱۴۱۷:۲۶:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
آقای روحانی ناسلامتی شما یک روحانی هستید باید بیشتر مراقب کلامتان باشید تا خدای ناکرده در کلامتان توهین و اتهام و دروغی در آن نباشد.
ناشناس۲۰۶۱۶۱۱۷:۵۳:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ای کاش تامپ برجام را پاره کنه تا روحانی بره به وظایف اصلی ریس جمهوریش تو این سه سال برسه
ناشناس۲۰۶۱۷۶۱۸:۰۸:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
یارانه نان بایدبه طورکامل دربودجه گذاشته شود
ناشناس۲۰۷۱۴۸۰۸:۳۸:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
نه عمر از گندم ری خورد ونه روحانی واصلاح طلبان از گلابی برجام
ريزبين۲۱۰۱۰۸۰۹:۲۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
منظور از "الی یوم القیامه" تا روز قیامته؟؟؟
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 3. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 4. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 5. قیمت واقعی طرح ترافیک چقدر بود و چقدر شد؟

 6. چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟

 7. مرگ زن جوان حین عمل «ساکشن»

 8. زنده سوختن مرد جوان در حادثه آتش‌سوزی + تصاویر

 9. بن‌سلمان در تیراندازی‌ها مجروح شده/ ولیعهد را به وسیله بالگرد از محل حادثه خارج کردند

 10. افزایش نسبی آب دریاچه ارومیه  

 11. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 12. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 13. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 14. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 15. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 16. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 17. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 18. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 19. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 20. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 21. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

 22. آتش سوزی در بازار قدیم درگهان قشم هفت مصدوم برجای گذاشت

 23. کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک/ کاهش 8 درصدی ترافیک

 24. مورد عجیب و جالب رئال در دو فینال متوالی

 25. پنتاگون در فضا سامانه موشکی مستقر می‌کند؟

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های اخیر

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. علم‌الهدی: بیانات قاطعانه رهبری واکنش منفعلانه آمریکا را در پی داشت

 3. روحانی: آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف از اهداف دولت است/ورود روحانیت به جناح بندی های سیاسی، اشتباه و بی نتیجه است/ آمریکایی ها فشار می آورند اما اروپا می گوید برجام را انتخاب می کنیم

 4. استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان اخراج شد

 5. توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

 6. پشت پرده دعوای دیروز اصلاح طلبان/ شائبه سوءقصد به جان ‌الله‌کرم/ صحبت های جالب عارف درباره روحانی و اصولگرایان/ دعوت از اصلاح طلبان شاخص برای مراسم افطاری رهبری

 7. اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

 8. واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا

 9. واکنش وزارت کشور به درگیری‌ در کنگره اعتمادملی

 10. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 11. واکنش قاسمی به اظهارات پمپئو: او از تحولات جهانی بسیار دور است

 12. ظریف: نمی‌دانیم اروپا چه چیزی ارائه می‌دهد/ مذاکرات تا امروز نه سیاه بوده نه سفید

 13. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم

 14. برگزاری نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

 15. اعلام جرم علیه حسن شمشادی/ علت: تشویش اذهان عمومی

پربحث‌های دیروز

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 3.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 4. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 5. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 6. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 7. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 8. رئیسی:آستان قدس به هر قیمتی به دنبال منافع اقتصادی نیست

 9. جزئیاتی از درگیری شدید در کنگره دیشب اعتماد ملی + فیلم

 10. نقوی‌حسینی: تجربه تلخ برجام مانع مذاکره مجدد با آمریکاست

 11. سوغاتی یک نفوذی در تیم مذاکره کننده برجام

 12. علم‌الهدی: بیانات قاطعانه رهبری واکنش منفعلانه آمریکا را در پی داشت

 13. روحانی: آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف از اهداف دولت است/ورود روحانیت به جناح بندی های سیاسی، اشتباه و بی نتیجه است/ آمریکایی ها فشار می آورند اما اروپا می گوید برجام را انتخاب می کنیم

 14. استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان اخراج شد

 15. توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

 16. پشت پرده دعوای دیروز اصلاح طلبان/ شائبه سوءقصد به جان ‌الله‌کرم/ صحبت های جالب عارف درباره روحانی و اصولگرایان/ دعوت از اصلاح طلبان شاخص برای مراسم افطاری رهبری

 17. اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

 18. واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا

 19. واکنش وزارت کشور به درگیری‌ در کنگره اعتمادملی

 20. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 21. واکنش قاسمی به اظهارات پمپئو: او از تحولات جهانی بسیار دور است

 22. ظریف: نمی‌دانیم اروپا چه چیزی ارائه می‌دهد/ مذاکرات تا امروز نه سیاه بوده نه سفید

 23. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم

 24. برگزاری نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

 25. اعلام جرم علیه حسن شمشادی/ علت: تشویش اذهان عمومی

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 7. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 8. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 9. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 12. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 15. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 16. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 17. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 18. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 19. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 20. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 21. پوپولیست تلگرامی

 22. موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور

 23. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 24. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 25. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

آخرین عناوین