پیشنهاد دانشگاه تهران برای حل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان

گروه اجتماعی الف،   3961023010 ۱۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس دانشگاه تهران از پیشنهاد این دانشگاه به مجلس در قالب تبصره‌ای به منظور حل معضل بیکاری دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی خبر داد و گفت: در صورت تصویب این تبصره در مجلس شکل‌گیری ارتباط بین دانشگاه و صنعت در قالب تبصره و بودجه الزام‌آور خواهد شد و زمینه اشتغال دانشگاهیان بیش از پیش فراهم می‌شود.

دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی در گفت و گو با ایسنا،‌ با اعلام این مطلب اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که خیلی به جامعه جوان و به ویژه تحصیلکرده های کشور فشار وارد می کند امید به آینده، بیکاری و شغل است. ما فکر می کنیم دانشگاه‌ها در این امر نیز می توانند بسیار کمک کننده باشند.

وی در ادامه از ارائه تبصره دانشگاه تهران به مجلس شورای اسلامی در راستای حل مشکل اشتغال دانشجویان خبر داد و گفت: پیرو حضور دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در دانشگاه تهران و استقبال او برای رفع مشکل بیکاری دانشجویان تبصره‌ای در این راستا به مجلس شورای اسلامی از سوی دانشگاه تهران پیشنهاد کردیم و هدف تبصره این است که دانشگاه در امر اشتغال فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد، دکتری و تامین بخشی از منابع لازم برای پرداخت دانشجویان دکتری کمک کننده باشد. به همین دلیل این تبصره به مجلس پیشنهاد شد.

به گفته وی روز گذشته در راستای تبصره فوق و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بودند، جلسه‌ای برگزار شد و مجددا تبصره مطرح شد و خوشبختانه مورد استقبال مسئولین کمیسیون تلفیق مجلس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز قرار گرفته است.

دکتر نیلی در خصوص مفاد تبصره پیشنهادی دانشگاه تهران به مجلس شورای اسلامی به منظور رفع مشکل اشتغال دانشجویان نیز اظهار کرد: در این تبصره سعی کردیم شیوه‌هایی را در دانشگاه‌ها پیشنهاد کنیم که از محل اعتبارات دانشگاهها که به منظور حل مسائل و توسعه دستگاه‌ها در اختیار این مراکز قرار می دهند بخش عمده این اعتبار به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، دکتری و دانش آموختگان دانشگاه‌ها که به عنوان پژوهشکده در دانشگاه‌ها زیر نظر اساتید فعالیت دارند، پرداخت شود.

شکل‌گیری ارتباط بین دانشگاه و صنعت الزام‌آور می‌شود

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: هدف از تبصره فوق اشتغال و شکل‌گیری ارتباط صنعت و دانشگاه است که متاسفانه علیرغم صحبت‌هایی که به منظور ضرورت ایجاد این ارتباط می شود، ولی در عمل به شکل اساسی ارتباط مطلوبی بین صنعت و دانشگاه شکل نگرفته است لذا هدف اصلی در ارائه تبصره این است که این ارتباط در قالب تبصره و بودجه الزام‌آور شود.

عدم استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای حل معضل اشتغال کشور

دکتر نیلی خاطر نشان کرد: اتفاقاتی که درهفته‌های گذشته در کشور رخ داد، بخشی از آن شاید ناشی از این باشد که هنوز از ظرفیت فکری، مشاوره‌ای، حل مسئله و اجرایی دانشگاه‌ها برای رفع معضلات کشور به خصوص برای عرصه اشتغال استفاده نشده است. این در حالی است که موضوع بیکاری دانشجویان ما را رنج می دهد. به طوریکه برخی از آنها مدت زمان تحصیل خود در دانشگاه‌ها را به دلیل مشکل اشتغال طولانی می‌کنند و این مسئله مشکلات متعددی را برای آنها فراهم کرده است. ضمن اینکه جامعه به خوبی نمی تواند از نیروی کار باارزش استفاده نماید. بنابراین ضروری است که از ظرفیت دانشگاه‌های در حوزه های فکری و اجرایی برای حل معضل بیکاری استفاده شود.

سهم پارک‌های علم و فناوری از اعتبار اشتغال کشور

رئیس دانشگاه تهران از تلاش برای اختصاص سهمی به پارک‌های علم و فناوری از اعتبار اشتغال کشور خبر داد و افزود: دانشگاه تهران به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرده است تا تمامی تبصره‌هایی که اعتبار برای اشتغال در آن دیده می شود حتما پارک های علم و فناوری دانشگاه‌ها نیز در آن منظور شود تا از این طریق پارکهای علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان بتوانند از این اعتبار استفاده نمایند.

دکتر نیلی خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال نمایندگان مجلس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از تبصره فوق این امیدواری وجود دارد که این تبصره مورد تایید واقع شود چراکه اجرایی کردن آن نه هزینه‌های دولت را افزایش می دهد و نه درآمدهای آن را کاهش. در عین حال می تواند مسئله اشتغال به ویژه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهان که بخش بزرگی از بیکاران جامعه را به خود اختصاص می دهد، بهبود می بخشد. اگرچه تصویب آن با تاخیر مواجه شد ولی با همت نمایندگان مجلس احتمال تصویب آن بیشتر است.

رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطر نشان کرد: طی جلسه‌ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشتیم، قرار شد دانشگاه تهران در معماری و ارزیابی ساختمان‌های زلزله‌زده در کرمانشاه کمک کنند و اظهار علاقه به کمک دانشگاه‌ تهران در این زمینه وجود داشت و این همکاری در قالب قراردادی با بنیاد صورت خواهد گرفت که براساس آن اساتید و دانشجویان دانشگاه در قالب تیمی در منطقه مستقر خواهند شد و در بازبینی و ارائه طرح ‌های نوآورانه برای ساختمانهای نظارت خواهند کرد. بنابراین این همکاری نشان می دهد دانشگاه‌ها می‌توانند در جامعه مفید باشند امیدواریم این نگاه در بین همه مسئولان ایجاد شود تا شاهد یک اتفاق بزرگ در عرصه اشتغال باشیم.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۳۵۶۸۰۱:۵۴:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
وام خود اشتغالی بدهید
ناشناس۲۰۳۶۳۰۰۷:۰۷:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اگر دانشگاهها موظف شوند که پروژه های کارشناسی ارشد و دکترای خود را در ارتباط با صنعت و کشاورزی و سایر بخش های تولیدی و خدماتی که به نحوی باعث اشتغالزایی میشود انجام دهند مشکل بیکاری فارغ التحصیلان برطرف خواهد شد.
ناشناس۲۰۳۷۰۹۰۸:۴۹:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
ارتباط دانشگاه و صنعت نیاز به مصوبه جدید نداره! همت میخواد! که دانشگاه هامون ندارن.... چون اساتید حقوق ثابت دارن! اگه مثل آمریکا گرنت پژوهشیشون از بخش خصوصی تامین میشد (مطلق عرض نمیکنم) اوضاع فرق داشت!
آریابان۲۰۳۹۷۹۱۳:۴۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اونهائیکه فقط از طریق پاک کردن صورت مسئله !!!!! وهل دادن جوانان بیکار بسوی مقاطع بالاتر تحصیلی ، مشکل بیکاری را از سر خود باز کردند و آمار های روی دیوارفارغ التحصیلان تکمیلی را توی بوق و کرنا میکردند حالا بیایند و راهکار بدهند ؛ بیکاران تحصیلکرده !!!!!! در رشته های غیر از صنعت و کشاورزی چی ؟!؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۲۰۳۶۳۹۰۷:۳۸:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
یک مشکل دانشگاههای ایران این موضوعه که استاد پول پروژه را میگیره و کمتر از 10 درصد به دانشجو پرداخت میکنه درحالیکه دانشجو عملا 100 درصد کار را انجام میده و همین موضوع باعث سرخوردگی دانشجوهای دکترا شده علاوه بر اینکه کیفیت انجام پروژه ها را هم کاهش داده است.
ناشناس۲۰۳۶۴۱۰۷:۳۸:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
وظیفه دانشگاه تولید علم است نه ایجاد شغل!!
ناشناس۲۰۳۷۵۷۰۹:۵۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
یکی از معیارهای ارزیابی دانشگاه ها در آمریکا اینه که چطور تونستن فارغ التحصیلاشون رو ;جایابی; کنن! یعنی بفرستن سر کار!!!! به شخصه از آمریکا متنفرم! ولی قرار نیست این درایت هاشون رو انکار کنم!!
ناشناس۲۰۳۸۲۶۱۱:۰۶:۳۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
علمی که در راستای نیازمندی های کشور نیست یعنی اشتغال و پیشرفت ایجاد نمی کنه، به چه دردی می خوره؟ حالا ۱۰ درصد تولید علم هم باشه واسه مرز دانش ولی باقیش باید مسائل مملکت رو حل کنه.
ناشناس۲۰۳۶۵۷۰۷:۵۳:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
دلیل اصلی تعداد زیاد فارغ التحصیل است که اکثرشان هم در دانشگاههای بی کیفیت درس خوانده اند. نظام باید یک جراحی در آموزش عالی انجام داده و بیشتر این دانشگاها را تعطیل کند. این چه دانشگاهی است که فارغ التحصیل دکترا دارد. ولی این آقا یا خانم دکتر که خودش باید خلاق باشد و برای خود و دیگران شغل ایجاد کند. بیکار است و دنبال شغل
بابک۲۰۳۶۶۴۰۸:۰۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
قطعا منظورش ایجاد یک .. جدید برای دانشگاه است. نمونش رو ما قبلا در همین دانشگاه تهران دیدیم.!!!!!
ناشناس۲۰۳۶۶۶۰۸:۰۵:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
... یه کلاهی برای اساتید خودشان میخان در بیارن با پول ملت. چون این طرحها همه غیرکارشناسی شده و یکسویه است و اکثرا غیرواقعی ست.
sedighi۲۰۳۷۴۳۰۹:۳۵:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
به نظر بنده هیچگاه روشهای تک بعدی ما را به هدف تولید ارزشمند و اشتغال پایدار نمی رساند، بلکه بهتر است هم زمان در چند مسیر و چند جبهه کار را پیش ببریم. - خانواده به عنوان اولین مرکز شکل گیری مسیر زندگی باید اجرایی محور باشد و به قولی باید فرزندان را در مسیر کار و فعالیت قرار بدهد، حتی کار های کوچک خانه مثل بازبینی شیر آلات ، خیاطی های کوچک و رفع مشکل های خرده ریزه زندگی در حد توان. - مدرسه نیز باید در ضمن آموزش های کلاسیک بازدید های علمی و میدانی را در زمینه های مختلف به صورت جدی و منظم در دستور کار خود قرار دهد. - فرهنگ اجتماعی نیز باید با ارزشمند بودن و احترام به کار ، مجددا احیا شود، تولید کننده و کارآفرین باید به عنوان فرماندهان اقتصادی مورد توجه قرار گیرند. - در نهایت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی نیز باید همزمان با آموزش تئوری دانشجویان، ارتباط با بخشهای مختلف صنعت و خدمات را بخش اجتناب ناپذیر تحصیل قلمداد کنند همانند دانشجویان پزشکی که لازمه ارائه مدرک ، گذراندن مراحل مختلف بیمارستانی و اخذ تاییدیه فنی از واحد های درمانی می باشد.
ناشناس۲۰۳۸۰۰۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
پیشنهاد من اینه که برای حل مشکل بیکاری همه برن سر کار اونوقت مشکل بیکاری حل میشه ارادمتند شما مسئول اداره بیکاری دولت تدبیر
ناشناس۲۰۳۸۲۸۱۱:۱۰:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
وظیفه دانشگاه تولید علم است و همچنین رعایت عدالت بین همه کسانی که در آن دانشگاه کار می کنند. تبعیض فراوان بین استاد و کارمند چه معنایی در این دانشگاه دارد؟؟
ناشناس۲۰۳۸۳۱۱۱:۱۴:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
در کل دنیا پروژه بر روی مسائل واقعی است که در خارج دانشگاه برای آن پول پرداخت میکنن و استاد و دانشجو با نسبتی سهمی از این دریافتی دارند اما در ایران تنها بیرون آوردن مقاله مهم است چون که استاد حقوق خود را دریافت میکنه و دانشجو هم در راه خدا داره درس میخونه و هیچ هزینه ای هم نداره،!!!
ناشناس۲۰۳۸۵۲۱۱:۳۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اگر اساتید را مجبور به عدم پذیرش مشاغل و سمت های دولتی کنند این معضل حل خواهد شد اما .... اساتید دوست دارند از چند جا حقوق بگیرند. با وضعیت فعلی نه کار پژوهشی انجام میشود و نه سازمانهایی که به اساتید برای مدیریت سپرده میشود بازدهی لازم را دارند.
استاد دانشگاه تهران۲۰۳۹۵۷۱۳:۱۲:۲۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
بیایید یک بار هم که شده با خودمان روراست باشیم. آیا حقیقتاً همه‌ی کسانی که در یک رشته تحصیلی مدرکی دارند را می‌توان متخصص در آن رشته به حساب آورد؟ آیا منطقی است کسانی را که از درک ساده‌ترین مسائلِ رشته‌ی خود عاجزند را صاحب تخصص در آن رشته نامید؟ همه می‌دانیم بسیاری از مدارک تحصیلی که در دانشگاه‌ها (حتی دولتی) اعطاء می‌شوند هیچ گونه ارزشی ندارند و صدور بسیاری از این مدارک صرفاً به دلیل عدم نظارت وزارت علوم بر کیفیت آموزش و پژوهش در این دانشگاه‌ها، ایجاد شغل برای عده‌ای و از همه مهم‌تر سرگرم کردن جوانان و به تعویق انداختن خواسته‌های برحق آن‌هاست. یک مثال شاید موضوع را روشن کند. در حال حاضر بسیاری از فوتبالیست‌های شاغل در لیگ فوتبال درآمدهای چند صد میلیونی و بعضاً میلیاردی دارند. اما آیا تیم‌های حاضر درلیگ حاضرند چند صد میلیون برای کسانی که در مدارس فوتبال آموزش دیده‌اند (و بعضاً مدرک این مدارس را نیز دارند) پرداخت کند؟ بی‌شک خیر. پس به جای آن که به دنبال اتلاف وقت جوانان با اعطای مدارک بی‌ارزش باشیم به دنبال ایجاد شغل و بهبود شرایط اقتصادی باشیم. یک توصیه هم به استاد ارجمند جناب آقای دکتر نیلی احمد‌آبادی دارم. آن هم این که ....... کمر همت به حل معضلات دانشگاه تهران بندند و حل مسائلی از این دست را به مسئولین مستقیم این حوزه بسپارند. ومن الله التوفیق.
اتاق۲۰۴۰۱۷۱۴:۰۶:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
وظیفه دانشگاه تولید علم درراستای نیازهای کشور است و ازمهمترین عوامل بیکاری فارغ التحصیلان کشور نداشتن آموزش عملی وکاربردی نبودن اطلاعات آکادمیک آنهاست .دانشگاه ومسئولان کشور باید صنعت رادعوت به جذب کارآموزان دانشگاهی ازسال دوم تحصیلی آنها بامعافیت ازمالیات وبیمه همچون دوران قبل ازانقلاب برای ایجادمهارت وجسارت آنهادر مشارکت درکارها نماید واراین طریق فضای اعتماد به آینده کاری وخلاقیت رابرای دانشجویان مهیا کند .طرح استاد شاگردی پیشنهادی فاقد اعتبار شخصیت فکری ازجانب دانشجویان است .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 3. کمک‌های مردم به زلزله‌زدگان در حساب‌های بانکی سلبریتی‌ها ماند

 4. نهمین نشست تخصصی «کتابخانه و موزه ملک»

 5. حسینی پس از رکوردشکنی نیمکت‌نشین می‌شود؟/ رحمتی درون دروازه استقلال

 6. هدف ترامپ از اصلاح برجام چیست؟

 7. هدف ترامپ از اصلاح برجام چیست؟

 8. دو سال گذشت برجام با اقتصاد ما چه کرد؟

 9. مکالمه ویدئویی سه بعدی با تلفن همراه

 10. راه‌های دیگری هم هست

 11. چرا لشکر فاطمیون هدف بی‌بی‌سی و رسانه‌های خارجی قرار گرفت؟ +عکس

 12. برف صبح امروز در تهران در دربند  

 13. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند

 14. چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران رایدکس  

 15. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 16. نرم افزار ضد هکر برای خودروهای خودران

 17. در جست‌وجوی ذهن دررفته!

 18. ترامپ هم "ژن خوب" دارد

 19. روش تهیه بلیت جشنواره فیلم فجر/ عکس+جدول

 20. روزنه‌های تاریک در یک جنایت مسلحانه

 21. پول‎پاشی شغل ایجاد می‎کند؟ +نمودار

 22. بارش برف در تهران  

 23. کتاب بی متن/ 162

 24. واشنگتن:کاخ سفید و کنگره به پیشرفت‌های خوبی در زمینه اصلاح برجام دست یافته‌اند

 25. ۵ توصیه برای سلامت چشم‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. آخوندی: سیستم بانکی به پول سمی آلوده شده است

 7. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 8. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 9. به‌مناسبت دومین سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای/ برجام برای آمریکا چه عایدی‌ای داشت؟ + فیلم

 10. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 11. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 12. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 13. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 14. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 15. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 16. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 17. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 18. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 19. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 20. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 21. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 22. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 23. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 24. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 25. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 2. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 3. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 4. پورسیدآقایی: طرح ترافیک ۹۷ با اصلاحات جدید اجرا می‌شود/ واکنش به مخالف پلیس

 5. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/ رئیس به دنبال مجوز برای دور زدن قانون؟

 6. معمای پلاسکو، از ماجرای پیامک از موتورخانه تا دستور دیرهنگام تخلیه

 7. خیابان فروشی به اغنیا با تشدید ترافیک و آلودگی هوا

 8. وزیر بهداشت: تلفات آلودگی هوا کمتر از سانچی نیست

 9. اطلاعیه تعطیلی مدارس کلانشهر تبریز

 10. مراقب شگرد جدید کلاهبرداری کارت به کارت باشید

 11. ازدواج بر بام اورست  

 12. ورزش لاکچری بازیگران زن ایرانی   

 13. بارش برف، باران و مه‌گرفتگی در بیشتر جاده‌های کشور

 14. نمونه‌گیری ژنتیکی از خانواده 4 قربانی سانچی در فارس

 15. تکذیب خبر بی‌آب ماندن برخی تهرانی‌ها

 16. ۴۸۱۰ مرگ منتسب به آلودگی هوا در تهران

 17. آیا سوختنِ نفتکش سانچی بدتر بود یا غرق شدنِ آن

 18. ایجاد سایت پیگیری حادثه سانچی/ آدرس سایت

 19. پزشکیان: استیضاح ربیعی از دستور کار خارج شده است

 20. باد به داد هوای اصفهان رسید

 21. پلیس: طرح جدید ترافیک تهران سازو کار لازم برای اجرا را ندارد

 22. حکایت دنباله‌دار خرید و فروش پایان‌نامه‌ها/ جایگاه علم مثل گذشته نیست

 23. تذکر "حق‌شناس" برای تعیین تکلیف صالحی امیری در شهرداری

 24. امیدی به یافتن پیکر ۲۹ پیکر جانباخته سانچی نیست/ روشن شدن ابعاد مسئله ۳ ماه زمان می‌برد

 25. برقراری«خارج از نوبت»مستمری خانواده دریانوردان سانچی

پربحث‌های هفته

 1. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 2. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 3. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 4. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 5. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 6. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 7. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 8. آشنایی با آموزش و پرورش ژاپن/ وقتی نظافت مدرسه به دانش‌آموزان سپرده می‌شود +عکس

 9. پیشنهاد دانشگاه تهران برای حل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان

 10. طرح جدید ترافیک و هزینه هشت میلیونی با عدالت اجتماعی سازگار نیست/ بررسی طرح در مجمع نمایندگان

 11. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 12. درددل سوزناک خانواده‌های دریانوردان نفتکش سانچی: دریانوردان مظلومند، نباید در آتش بسوزند+عکس

 13. اندر حکایت زلزله‌زدگان و سکوت اصغر فرهادی

 14. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 15. توضیحات حجت‌الاسلام صدیقی درباره حواشی خطبه نمازجمعه دیروز

 16. پیاده‌روی‌های چند ساعته آقا معلم برای حضور در کلاس درس‌+تصاویر

 17. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 18. اردوی مختلط و کنسرت در دانشگاه آزاد ممنوع شد

 19. گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»  

 20. ۳۰ میلیون دلار برای تکمیل شدن باروری ابرها

 21. عکس/ آخرین سلفی زوج ایرانی در نفتکش سانچی

 22. اتفاقی عجیب در صدا و سیما!   

 23. امن‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا کدامند؟

 24. انتقاد جامعه مدرسین از اظهارات روحانی

 25. پای درددل خانواده‌های داغدار خدمه نفتکش سانچی/ پسرم فرزندش را ندید و رفت

آخرین عناوین