هتل بین المللی

بهروز کمالوندی در گفتگو با الف مطرح کرد: ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

گفتگو از معصومه پورصادقی،   3961021030 ۱۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است. این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد.

روز جمعه رئیس جمهور آمریکا باید درباره دو ضرب الاجل درباره ایران تصمیم گیری کند. یکی از آنها تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام است و دیگری تمدید تعلیق اعمال برخی تحریم ها علیه ایران بر اساس توافق هسته ای است که عدم تمدید این معافیت‌های تحریمی به مفهوم خروج آمریکا از برجام می‌باشد. در حالی دونالد ترامپ بدنبال کارشکنی در برجام است که جمهوری اسلامی ایران تا کنون با استناد به 9 بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود پایبند است. الف برای آگاهی از آخرین وضعیت درباره تحولات مرتبط با موضوع هسته ای گفت و گویی با بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی انجام داده که در ادامه آمده است:

پیرو اظهارات مقامات عالی رتبه سازمان انرژی اتمی ایران که قرار است سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق بازگردد، آیا برنامه هایی برای بازگرداندن سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق وجود دارد، یا خیر؟این برنامه شامل چه مواردی می باشد؟

همانطور که پیشتر در مصاحبه های مختلف ذکر شده است، جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض تعهدات مکرر غربی ها در سطح بین المللی و صدماتی که در جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه به کشورمان وارد کرده بودند، با کمال بی اعتمادی به آمریکا و غرب وارد مذاکرات هسته ای جدی با 1+5 شد.

در این مذاکرات ایران با مجموعه اقداماتی از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژهای در حال کار، کاهش حجم اورانیوم غنی شده موجودی کشور، محدودیت توسعه ماشین های جدید سانتریفیوژ، اجرا نمودن پروتکل الحاقی و ایجاد زمینه پیوستن به این سند، افزایش همکاریها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و برخی دیگر از اقدامات حسن نیت خویش را به اثبات رساند و در مقابل غربی ها متعهد شدند

تمامی تحریم های هسته ای و مرتبط با هسته ای کشورمان را با اجرایی شدن توافق لغو نمایند. آنها طبق سند برجام موظف شدند زمینه دسترسی کشورمان را به استفاده از توانمندی های فنی آژانس بین المللی و کشورهای صاحب تکنولوژی فراهم کنند. در این رهگذر ناگفته نماند که جمهوری اسلامی ایران مجدداً فروش نفت و انرژی، فعالیت های کشتیرانی و ارتباط مجدد با دنیا را از سر گرفت. با این وجود مسائل مهمی همچون از سرگیری تعامل با بانک های بزرگ دنیا که جزء تعهدات برجامی هستند، به دلیل مانع تراشی دولت جدید آمریکا حل نشده باقی مانده اند.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است.

این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد. لازم به ذکر است اقدامات اجرایی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تعهدات برجامی همانگونه که تاکنون 9 بار از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است، نشان از پایبندی کشورمان نسبت به تعهداتش می باشد در مقابل حق خود می داند که از مزایای توافق هسته ای بهره مند گردد.  

برآوردهای سازمان انرژی اتمی و مقامات این سازمان راجع به آینده توافق هسته ای و سیاست دولت ترامپ چیست؟ و در صورتی که آمریکا توافق هسته ای را ترک کند، واکنش ایران نسبت به چنین رویدادی چیست؟

برجام یک سند بین المللی مورد تایید شورای امنیت و تمامی کشورهای حاضر در مذاکرات هسته ای است. رفتارهای کشورها در سطح بین المللی معمولاً در راستای ایجاد و حفظ منافع خودشان صورت می گیرد.

اما قطعاً خارج شدن از توافق نامه ها و عدم انجام تعهدات بین المللی منجر به کاهش اعتبار و اعتماد بین المللی یک کشور می شود. لذا تهدیدات ترامپ نسبت به خروج از برجام بشکل واضح و نقض آشکار ، بدلیل تبعات سنگین سیاسی بین المللی که برای این کشور به بار می آورد اگرچه از آرزوهای او و همفکرانش است اما بیشتر بلوف و تهدید بنظر میرسد.

ضمن اینکه علاوه بر بی اعتباری بیشتر این کشور در آن صورت دیگر مذاکرات در سطح بین المللی از پشتوانه و اعتبار لازم برخوردار نخواهد بود. آنها با علم به همین تبعات ابتدا تلاش کردند هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازند که البته نتوانستند و حالا با تهدید و ارعاب دیگر کشورها و ایراد اتهامات جدید به جمهوری اسلامی ایران سعی در ایجاد وقفه در استفاده کشورمان از مزایای حاصل از برجام می کنند.

از جمله این اقدامات ممانعت از حضور و عضویت ایران در ایتر و همچنین تعامل با بانک های بزرگ بین المللی است. البته همانطور که پیشتر ذکر شد مسئولان بلند پایه کشورمان تصمیمات لازم را برای سناریوهای مختلف اتخاذ نموده اند و در صورتی که ماندن در برجام یکطرفه باشد و تعهدات طرف های مقابل انجام نشود، کمیته برجام که متشکل از مسئولان و متخصصان است تصمیم نهایی را خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی ایران نیز با توجه به توانمندی ها برنامه لازم را برای تصمیمات فوری مسئولان کشور ارائه نموده است

تاکنون چندبار آژانس تعهد و پابیندی ایران به برجام تاکید کرده است.بااین وجود به نظر می رسد آمریکا همچنان مسیر خود در برجام را طی کند. آیا تصور می کنید این رویه می تواند به ماندگاری برجام کمک کند؟

 9 بار تایید تعهدات جمهوری اسلامی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی موید پایبندی و اعتبار بین المللی کشورمان است که حمایت نسبی و قابل قبول جامعه جهانی  اتحادیه اروپایی را موجب شده است. انزوای آمریکا در بی توجهی به توافق بین المللی کاهش اعتبار این کشور را در پی داشته است.

ایران خود را برای هر موقعیتی آماده کرده است در عین حال علاقمند است دیپلماسی فائق شود و همه طرف ها به تعهدات خویش پایبند باشند. آنچه حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به آن اعتقاد وافر دارد، این است که حقوق خود را بدون پروا و بی ملاحظه از قدرت های جهانی مطالبه می کند.

همانطور که پیشتر در صحنه های بین المللی در نهایت حرف حق خود را به کرسی نشانده در این موضوع نیز مداومت بر اصول خواهد داشت و تا جایی که امکان دارد به تعهدات خود پایبند می ماند. نکته ای که نباید ناگفته بماند این که برجام حاصل عقلانیت جهانی و پیروزی دیپلماسی است. این توافق استانداردهای جدیدی را در مناسبات جهانی بوجود آورده است که قابل بازگشت نیست. هر کشوری که بخواهد به این استانداردها پشت پا بزند به ساده لوحی و بی عقلی متهم خواهد شد.

بازگشت پذیری ایران چگونه خواهد بود؟

پاسخ: سازمان انرژی اتمی ایران بر مبنای توانمندی ها و نیروی انسانی متخصص خود بسته بازگشت سریع به وضعیت پیش از برجام را به مسئولان عالی نظام و دولت ارائه نموده است تا در صورت از هم پاشیدن توافق و تصمیم نظام در اسرع وقت به اجراء بگذارد. غرب باید بداند که دستمان خالی نیست و این بسته آنها را حیرت زده خواهد کرد. با این وجود اولویت جمهوری اسلامی ایران اجرای توافق و پایبندی طرف ها به تعهداتشان است. 

در صورت اعمال فشار بیشتر در خصوص بازرسی از مراکز اطلاعاتی(؟) ایران، آیا آژانس در نهایت به این سمت خواهد رفت در این صورت پاسخ ایران چه خواهد بود؟

اگر منظور مراکز حساس یا نظامی است باید عرض کنم تمامی بازرسی ها و ارتباطات کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع بین المللی در زمینه انرژی هسته ای در قالب قوانین و پروتکل های تعریف شده و استانداردهای پادمانی صورت می گیرد و اینگونه نیست که هر لحظه بازرسان بخواهند از جایی که می خواهند بازدید کنند.

بازرسان، زمانبندی و برنامه های بازدید ها قواعد و قوانین خاص خود را دارند. هرگونه درخواستی که اقتدار حاکمیتی کشور را زیر سوال ببرد، منتفی است. آژانس بخوبی می داند بر چه اساسی باید و می تواند بر فعالیت های هسته ای کشورهای عضو نظارت و کنترل داشته باشد. مطالب فراتر از اینها نیز غالباً شایعاتی هستند که رسانه های معاند و یا کشورهای متخاصم برای سوق دادن افکار عمومی به سمتی که مورد نظر آنهاست مطرح می شود

در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود و ایران همزمان از این توافق خارج شود ادامه برنامه هسته ای ایران به ویژه در ارتباط با آژانس چگونه خواهد بود؟

پیشتر اشاره شد کلیه همکاری های ایران با آژانس و دیگر کشورها در قالب معاهدات، موافقت نامه های پادمانی، قوانین و قواعد پذیرفته شده و نهایتاً برجام صورت می گیرد. البته اگر برجام کنار زده شود احتمالا همکاریهای ما با آژانس میتواند صرفا محدود به امور پادمانی شود.

در خصوص برجام نیز جمهوری اسلامی ایران تا آنجا که طرف های دیگر به آن پایبند باشند، پایبند می ماند و هیچگاه در خروج از آن پیشدستی نخواهد کرد. اما به دلیل بی اعتمادی ناشی از موارد متعدد خلف وعده و عدم تعهد به قوانین بین المللی و تعهدات مشخص از سوی غرب بویژه آمریکا، سناریوهای مختلف برنامه ریزی شده است و نمی توان در حال حاضر جزئیات این امر را تشریح کرد.

ضمناً در صورت خروج احتمالی آمریکا و دیگر طرف ها از برجام ما به زمان قبل از مذاکرات و برجام باز می گردیم و آنچه را تعهد و اجرا کردیم در اندک زمانی به قبل باز می گردانیم اما با قدرت و توسعه بیشتر.

باتوجه به لوایح متعددی که کنگره 115 علیه ایران مطرح کرده است و تصمیمات وزارت خزانه داری در خصوص تحریم های بیشتر ایران، ایران چه اقداماتی بر اساس ماده قانون اقدام متقابل مناسب انجام داده است؟آیا این اقدامات اثربخش بوده است؟

جمهوری اسلامی صبر استراتژیک دارد. اما در زمانی که نظام تشخیص بدهد باید اقدام کنیم، بر مبنای مصلحت کشور اقداماتی را انجام خواهیم داد. بخشی از فعالیت های کنگره آمریکا مصرف داخلی دارد و به کار تندروهای آمریکا می آید و بخشی دیگر نیز متناسب با برد اجرایی که دارد، با اقدام متقابل کشورمان مواجه خواهد شد.

تاکنون نیز در چارچوب بند ها و بخش های مختلف برجام اقداماتی همچون تلاش برای ایجاد مرکز تحقیقاتی در فردو و تولید ایزوتوپ های پایدار و ساخت پیشران های هسته ای آغاز شده است. برنامه هسته ای صلح آمیز ایران شاداب و رو به جلو است. ما در زمینه های مختلف کشاورزی، سلامت، پزشکی، صنایع مختلف و دیگر زمینه های صلح آمیز به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۶ اسفند ۱۳۹۶آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟
۲۵ اسفند ۱۳۹۶نقوی‌حسینی: مواضع تیلرسون نسبت به ایران و برجام باعث تغییرش شد
۲۴ اسفند ۱۳۹۶گاردین: پیونگ یانگ می‌تواند از ترامپ احمق بسازد
۲۴ اسفند ۱۳۹۶نشنال اینترست: سرگرم سخنان دروغ ترامپ شده ایم
۲۳ اسفند ۱۳۹۶اظهارات جان کری درباره رفتار ترامپ با برجام
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ انتخاب پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا چه تاثیری بر برجام دارد؟
۲۲ اسفند ۱۳۹۶چرا ترامپ، تیلرسون را برکنار کرد/ یک زن شکنجه‌گر رئیس جدید سیا شد/ تغییر رادیکال سیاست واشنگتن در قبال ایران و برجام
۲۲ اسفند ۱۳۹۶پمپئو سکان‌دار دیپلماسی آمریکایی؛ سرنوشت برجام مبهم‌تر از همیشه
۲۲ اسفند ۱۳۹۶علت برکناری تیلرسون از زبان ترامپ/ پای برجام هم وسط بود
۲۲ اسفند ۱۳۹۶افشای جزئیات جدیدی از نشست مناقشه برانگیز نزدیکان ترامپ با روس‌ها
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ظریف: دولت آمریکا عملا در حال نقض برجام است
۲۱ اسفند ۱۳۹۶کمالوندی: بدون برجام هم دستمان در برنامه هسته‌ای باز است/ بر آمریکا غلبه می‌کنیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۲۷۶۹۱۰:۰۸:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
دولت روحانی با افزایش ساعتی و سرسام آور قیمت دلار به استقبال دوره پس از برجام حرکت کرده است. دلار ۴۵۰۰ تومان شده. در ۴ ماه اخیر به اندازه ۴ سال دوره اول روحانی رشد کرده!
ناشناس۲۰۲۷۷۰۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
الویت شما باید مدیریت درست منابع و اتکا به امکانات موجود باشه اما متاسفانه با تمرکز روی برجام، فقط 5سال کشور را عقب انداختید
ناشناس۲۰۳۹۳۸۱۲:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
مثلا چی کار می کردن جای برجام؟؟ الان ایران ونزوئلا بود همین برجام هم نبود! تو رو خدا بفرما چی کار می کردن ما هم یاد بگیریم!
ناشناس۲۰۲۸۰۱۱۰:۴۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
خروج از برجام ‌= افزایش قیمت دلار = تورم
سپهر۲۰۲۸۳۳۱۱:۳۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
آیا بازگشت به وضعیتِ ده سال پیش افتخارآمیز است؟؟
ناشناس۲۰۴۵۱۶۱۹:۵۷:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
خدایی بازگشت به اوضاع 10 سال قبل خیلی عاقلانه تر و بهتره . اما حیف که نشدنیست .
ناشناس۲۰۲۸۹۷۱۲:۴۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بی خیال..
ناشناس۲۰۲۹۰۱۱۲:۴۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
امروز رسما مرگ توافق اعلام می شود. ترامپ ادامه برحام را به مذاکره مجدد مشروط می کند که اگر ایران آن را بپذیرد یعنی پایان برجام و اغاز مذاگره با تیم ترامپ برای یک امتیاز گیری مفصل و اگر هم نپذیرد باز یعنی برگرداندن تحریمها نفت و بانک مرکزی . در شرائط کنونی اقتصاد کشور برای دولت باز گشت تحریمها اصولا انتخاب نیست و هرگز دولت و تیم سیاست خارجی ان به ان سو نخواهد رفت و نمی تواند برود و ترامپ هم این را خوب می داند و بازی را خوب دارد پیش می برد. پس فقط می ماند مذاکره مجدد که اصلا هم برای دولت انتخاب بدی نیست چون با این بی عملی و بی تصمیمی دولت و فشارهای عظیم اقتصادی و انتظارات تورمی انباشته شده در کشور بهترین راه همان راه دور اول رئیس جمهوری است که با امید دادن به مردم برای مذاکره برجامی و برقراری خط مستقیم پرواز بین تهران و نیو یورک و سیب و گلابی و....چهار سال وقت ملت ایران گرفته شد و همه به امید پایان مذاکرات با بیکاری و رکود ساختند.برای امریکا و اسراییل هم که اصلا بد نبود و ایران بزرگترین نگرانی انها را سیمان کرد و حالا هم در دور دوم دولت بهترین راه باز همان سر گرم کردن اقتصاد و مردم به یک دور جدید مذاکرات است تا این چند سال هم بگذرد و در پایان دوباره به هم نشان لیاقت و سکه بدهند. حالا شانس بهبود وضیعت اقتصاد و معیشت 80 میلیون ایرانی برای 8 سال دیگر از بین رفت فدای سر اعتدالیون و ملت مظلوم ایران
ناشناس۲۰۳۰۷۶۱۶:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
وقتی دلار ۴۴۰۰ تومن رورد کرده شما کجا میخوای برگردی.میلیاردها دلار خسارت رو بابت مسیر اشتباه هسته ای دادیم و باید بدیم.غنی سازی فقط برای ساخت بمب هسته ای خوب هست که ما نمی خوایم.یک نفر نیست تا از مردم به خاطر این تصمیمات اشتباه عذرخواهی کنه.
ص۲۰۳۰۸۷۱۶:۱۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بنام خدا برجام یک توافق است که علیرغم گذشت دوسال از آن هنوز آثار مثبت آن در ایران مشاهده نشده است. این توفق دست ایران را بسته است هر سه ماه یک بار آمریکا بازی هایش را در می آورد و علی الظاهر پوسته آن را نگه می دارد و با التماس کشورهای دیگر فرمالیته آن را تمدید می کند. این روند تا آخر برجام اگر دوام داشته باشد از سوی آمریکا ادامه خواهد داشت و همین آش و همین کاسه خواهد بود. درخواست از مسئولان این است که اقدام جامع با هماهنگی طرف های غیر آمریکایی برای اتمام حجت بر آمریکا تدوین نموده و بطور کارشناسی و فشرده با دلایل حقوقی موضوع را برای همیشه حل نمایند. تداوم این امر آمریکا را در پایبندی سوری به برجام پیروز میدان می کند و هر سه ماه یک بار همین گربه رقصاندن وجود دارد. باید از همین الان اقدام لازم برای اجرای منطقی آن برداشته شود. فرایند بررسی تایید سوری آمریکا نقض بر جام است و لازم است حقوقدانان بین الملل با متولیان امر دست بکار شوند و مسئله را یکسره نمایند. لطفا منتشر نمایید.
رضا۲۰۳۲۲۲۱۹:۳۱:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
یه جوری می گن بازگشت به وضعیت قبلی // آدم شک میکنه که نکنه ما وضعیت قبلمون خیلی بهتر بوده!!! مرد حسابی غنی سازی اورانیوم برای مردم نون وآب نمیشه ..... شغل نمیشه ... بیکاری وفساد وتورم را حل نمیکنه که
ناشناس۲۰۳۹۶۱۱۳:۱۸:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اتفاقا تکنولوژی نون و آب هم میشه
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 2. تلگرام ایران را تحریم کرد

 3. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 4. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 5. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 6. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 7. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 8. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 9. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 10. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 11. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 12. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 13. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 14. شوخی جالب حاتمی کیا با شیرازی‌ها  

 15. بیانیه انگلیس پس از اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه

 16. یادداشت فعال ضد جنگ درباره اهمیت موضوع قدس

 17. رحمانی فضلی: جمع کنندگان کمک های مردمی زلزله کرمانشاه باید پاسخگو باشند

 18. پیشکسوت استقلال درگذشت

 19. نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام  

 20. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 21. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 22. جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»

 23. ترزا می: تهدید انگلیس از سوی روسیه را برنمی‌تابیم

 24. نظر چمران درباره عملکرد شهردار تهران در چند ماه اخیر

 25. حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 7. تظاهرات گسترده دانش‌آموزان آمریکایی در اعتراض به حملات مسلحانه  

 8. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 9. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 10. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 11. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 12. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 13. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 14. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 15. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 16. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 17. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 18. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 19. اعتراف موبایل قاپ حرفه‌ای تهران به ۲۰۰ سرقت

 20. دیدار دوستانه ایران - سیرالئون لغو شد/ برگزار نشدن بازی ضرری حدود ۲۰۰ میلیون تومانی در دامن فدراسیون فوتبال می‌گذارد

 21. نامه فیفا؛ سیرالئون حق بازی جلوی ایران را ندارد!

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 24. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 25. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

 5. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 6. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 7. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 8. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 9. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 10. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 11. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 12. استیون هاوکینگ درگذشت

 13. چرا مردم ایران شاد نیستند، اما هندی های فقیر شادند

 14. اسم این موزه چی بود؟  

 15. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 16. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 17. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 18. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 19. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 20. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 21. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 22. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 23. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 24. ماجرای تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره در ارومیه + واکنش شهردار

 25. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

پربحث‌های امروز

 1. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 2. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 3. یادداشت فعال ضد جنگ درباره اهمیت موضوع قدس

 4. نظر چمران درباره عملکرد شهردار تهران در چند ماه اخیر

 5. زمان سخنرانی نوروزی رهبری در حرم رضوی

 6. هنرنمایی بی سابقه در قالب استیضاح سه وزیر

 7. واکنش آیت‌الله مکارم به شایعه حساب بانکی میلیاردی‌

 8. متن کامل حکم محکومیت بقایی منتشر شد

 9. ساعت مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مشهد اعلام شد

 10. آیت الله نوری همدانی: وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می‌کند

 11. افشای پشت پرده اغتشاشات دی‌ ماه در ایران

 12. گفتگوی ملی با اصلاح‌طلبان برانداز!

 13. شمخانی: پاسخ شایسته و به موقع به نقض عهدهای واشنگتن در برجام خواهیم داد

 14. حاشیه حضور وزیر صنعت در ایران خودرو / کتاب ایران خودرو مسئولیت اجتماعی است یا سفره شب عید مردم؟

 15. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 16. مجید انصاری: گاهی در مجمع نظری مخالف رهبری می‌دهیم/ برخی اعضای مجمع، مخالف عضویت احمدی‎ نژادند

 17. واکنش سخنگوی شورای نگهبان به خبر تایید برخی روسای جمهور برای دور دوم ریاست جمهوری بر اساس مصلحت

 18. توضیح عضو هیات رییسه مجلس در مورد اشتباهش در تلفظ «لوور»

 19. وزیر کشور: دولت الکترونیک از فساد و زیرمیزی جلوگیری می‌کند

 20. شرایط و معیارهای «رجل سیاسی ـ مذهبی» برای ریاست جمهوری اعلام شد

 21. کدخدایی: آزادی در ایران از حرف گذشته و مردم آزادانه حرف‌های خودشان را بیان می‌کنند

 22. روزنامه جمهوری اسلامی: مشایی بارها بصورت پنهانی با مقامات خارجی از جمله انگلیسی ها مذاکره کرد

 23. گفت و شنود کیهان از مشایی و سفارت انگلیس

 24. یونسی: با روش شورای نگهبان در رد صلاحیتها مخالفم/ امروز کسانی تریبون دار شده اند که با امام مخالف بودند

 25. "وظیفه جدی اصلاح طلبان" روشن شد

پربحث‌های دیروز

 1. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 2. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 3. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 4. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 5. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 6. آیت‌الله امامی کاشانی: اگر زمان و شرایط طاغوت ادامه می‌یافت چیزی از ایران باقی نمی‌ماند/ ایران از نظر معنویت قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست

 7. مصباحی‌مقدم: دولت در پایان سال گزارشی از اجرای فرامین اقتصادی رهبری ارائه کند

 8. عراقچی: نفس مطرح کردن خروج از برجام نقض برجام است/ اتفاق نظر اعضا بر ادامه و اجرای توافق

 9. وزیر امور خارجه عمان وارد تهران شد

 10. دیدار عراقچی با نماینده آمریکا در گروه ۱+۵

 11. رئیسی: جامعه فرهیخته تحت تاثیر جنگ نرم قرار نمی گیرد

 12. ماجرای ارسال پیامک به نمایندگان برای انصراف از استیضاح چه بود؟

 13. سخنگوی وزارت خارجه: اتحادیه اروپا به آمریکا برای اجرای تعهداتش در برجام فشار بیاورد

 14. پایان یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

 15. سفر وزیر امور خارجه عمان به تهران

 16. بعیدی نژاد: امریکا بیش از همیشه در فشار و انزوا است

 17. امام جمعه تبریز: واهمه‌ای از تهدیدات و خروج آمریکا از برجام نداریم/ شیعه انگلیسی و سنّی آمریکایی دو لبه یک قیچی هستند

 18. ظریف قزاقستان را به مقصد تهران ترک کرد

 19. امیر عبداللهیان: عقلانیت اگر در ریاض حاکم بود، در باتلاق یمن و بحرین غرق نمی شدند

 20. دیدار ظریف با رئیس جمهور قزاقستان + عکس

 21. ظریف: پیشبرد روند سیاسی در سوریه نیازمند دیدگاه واقع‌ بینانه نسبت به آینده این کشور است

 22. جزئیات جلسه طراحان سوال از رئیس جمهور با لاریجانی/ پذیرش اشتباه محاسباتی از سوی رئیس مجلس/ ترفند هیئت رئیسه برای هوا کردن طرح سوال

 23. عراقچی: ضرب‌ الاجل ترامپ خلاف تعهدات آمریکاست/ برجام به‌ هیچ‌وجه امکان بحث مجدد ندارد/ تحولاتی که در پیش است تحولات چندان آسانی نخواهد بود

 24. در گفت و گوی اختصاصی با الف مطرح شد؛ جزییات نشست های کارشناسی آستانه از زبان جابری انصاری

 25. ظریف: امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته‌ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق غنی‌سازی را از کشورها بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 3. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 4. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 5. اسم این موزه چی بود؟  

 6. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 7. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 8. شام نوبخت به نمایندگان مجلس / دعوت نامه به نام حزب اعتدال - مکان سازمان مدیریت

 9. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 10. صحبت‌های ابتکار درباره بازداشت‌های اخیر، تحصیل فرزندش در آمریکا و تهدید از طرف VOA و سلطنت‌طلب‌ها

 11. رئیسی: بر خلاف همه اظهارنظرها آستان قدس مالیات می‌دهد؛ اسناد آن در وزارت اقتصاد موجود است/ واگذاری شرکت‌ها را در دستور کار داریم/ تهمت‌های زیادی توسط برخی مسئولین به آستان زده شده است

 12. علی ربیعی در کابینه دولت ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 13. استیضاح ربیعی در دستور کار مجلس/ موافقان استیضاح: ربیعی خدای لابی‌گری است/ هواپیمای تهران - یاسوج بیمه نداشت/ ربیعی: در وزارت تعاون موفق بودم

 14. رئیس جمهور با حمایت قاطع از سه وزیر: وزرای استیضاح شده توضیحات دقیق و روشن از خدمات خود ارائه کنند/ امیدوارم این استیضاح باز هم با رای اعتماد نمایندگان به وزرای مورد نظر همراه باشد

 15. چرا نگران استیضاح هستیم ؟/سخنی کوتاه با استیضاح کنندگان وزرای دولت دوازدهم

 16. سومین استیضاح هم رای نیاورد ! / حجتی ماند + جزییات شمارش آرا و گزارش کامل جلسه استیضاح

 17. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 18. عراقچی: آمریکایی‌ها در خروج از برجام جدی هستند/ اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می‌شویم

 19. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 20. استیضاح وزیر راه/ امیرآبادی: سر استیضاح را بریدند/ آخوندی: بابت کاستی ها از مردم عذرخواهی می‌کنم

 21. در جلسه شب گذشته نوبخت با نمایندگان چه گذشت / جلسه حزبی در سازمان مدیریت تشکیل شد

 22. روزنامه جوان: سران ۳ قوه در اعتراض به حضور احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت، به جلسات آن نمی روند

 23. پیام آیت‎الله مکارم به روحانی: اصرار به شبکه‌های اجتماعی خارجی و عدم توجه به شبکه‌های داخلی بردگی است

 24. روزنامه جوان: نامگذاری خیابان بنام مصدق، عبور از امام است

 25. دروغگو مثل فعال اصلاح‌طلب دروغ‌‌پرداز مثل شبکه ملکه انگلیس

آخرین عناوین