بهروز کمالوندی در گفتگو با الف مطرح کرد: ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

گفتگو از معصومه پورصادقی،   3961021030 ۱۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ماندن در توافق هسته ای را کمیته برجام تعیین می کند/ اولویت ایران اجرای توافق هسته ای است/ ارائه بسته بازگشت سریع به وضعیت سابق

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است. این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد.

روز جمعه رئیس جمهور آمریکا باید درباره دو ضرب الاجل درباره ایران تصمیم گیری کند. یکی از آنها تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام است و دیگری تمدید تعلیق اعمال برخی تحریم ها علیه ایران بر اساس توافق هسته ای است که عدم تمدید این معافیت‌های تحریمی به مفهوم خروج آمریکا از برجام می‌باشد. در حالی دونالد ترامپ بدنبال کارشکنی در برجام است که جمهوری اسلامی ایران تا کنون با استناد به 9 بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود پایبند است. الف برای آگاهی از آخرین وضعیت درباره تحولات مرتبط با موضوع هسته ای گفت و گویی با بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی انجام داده که در ادامه آمده است:

پیرو اظهارات مقامات عالی رتبه سازمان انرژی اتمی ایران که قرار است سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق بازگردد، آیا برنامه هایی برای بازگرداندن سایت های غنی سازی به وضع قبل از توافق وجود دارد، یا خیر؟این برنامه شامل چه مواردی می باشد؟

همانطور که پیشتر در مصاحبه های مختلف ذکر شده است، جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض تعهدات مکرر غربی ها در سطح بین المللی و صدماتی که در جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه به کشورمان وارد کرده بودند، با کمال بی اعتمادی به آمریکا و غرب وارد مذاکرات هسته ای جدی با 1+5 شد.

در این مذاکرات ایران با مجموعه اقداماتی از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژهای در حال کار، کاهش حجم اورانیوم غنی شده موجودی کشور، محدودیت توسعه ماشین های جدید سانتریفیوژ، اجرا نمودن پروتکل الحاقی و ایجاد زمینه پیوستن به این سند، افزایش همکاریها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و برخی دیگر از اقدامات حسن نیت خویش را به اثبات رساند و در مقابل غربی ها متعهد شدند

تمامی تحریم های هسته ای و مرتبط با هسته ای کشورمان را با اجرایی شدن توافق لغو نمایند. آنها طبق سند برجام موظف شدند زمینه دسترسی کشورمان را به استفاده از توانمندی های فنی آژانس بین المللی و کشورهای صاحب تکنولوژی فراهم کنند. در این رهگذر ناگفته نماند که جمهوری اسلامی ایران مجدداً فروش نفت و انرژی، فعالیت های کشتیرانی و ارتباط مجدد با دنیا را از سر گرفت. با این وجود مسائل مهمی همچون از سرگیری تعامل با بانک های بزرگ دنیا که جزء تعهدات برجامی هستند، به دلیل مانع تراشی دولت جدید آمریکا حل نشده باقی مانده اند.

جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه تاریخی از چنین مواردی، پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی لازم را در صورت خروج احتمالی غربی ها از برجام و عدم برخورداری ایران از مزایای این توافق، در خصوص بازگشت به نقطه قبل از برجام در سریع ترین زمان ممکن و با توانی بیش از گذشته، انجام داده است.

این برنامه ریزی طوری انجام شده است که در صورت اجرای آن غربی ها حیرت زده خواهند شد. لازم به ذکر است اقدامات اجرایی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تعهدات برجامی همانگونه که تاکنون 9 بار از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است، نشان از پایبندی کشورمان نسبت به تعهداتش می باشد در مقابل حق خود می داند که از مزایای توافق هسته ای بهره مند گردد.  

برآوردهای سازمان انرژی اتمی و مقامات این سازمان راجع به آینده توافق هسته ای و سیاست دولت ترامپ چیست؟ و در صورتی که آمریکا توافق هسته ای را ترک کند، واکنش ایران نسبت به چنین رویدادی چیست؟

برجام یک سند بین المللی مورد تایید شورای امنیت و تمامی کشورهای حاضر در مذاکرات هسته ای است. رفتارهای کشورها در سطح بین المللی معمولاً در راستای ایجاد و حفظ منافع خودشان صورت می گیرد.

اما قطعاً خارج شدن از توافق نامه ها و عدم انجام تعهدات بین المللی منجر به کاهش اعتبار و اعتماد بین المللی یک کشور می شود. لذا تهدیدات ترامپ نسبت به خروج از برجام بشکل واضح و نقض آشکار ، بدلیل تبعات سنگین سیاسی بین المللی که برای این کشور به بار می آورد اگرچه از آرزوهای او و همفکرانش است اما بیشتر بلوف و تهدید بنظر میرسد.

ضمن اینکه علاوه بر بی اعتباری بیشتر این کشور در آن صورت دیگر مذاکرات در سطح بین المللی از پشتوانه و اعتبار لازم برخوردار نخواهد بود. آنها با علم به همین تبعات ابتدا تلاش کردند هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازند که البته نتوانستند و حالا با تهدید و ارعاب دیگر کشورها و ایراد اتهامات جدید به جمهوری اسلامی ایران سعی در ایجاد وقفه در استفاده کشورمان از مزایای حاصل از برجام می کنند.

از جمله این اقدامات ممانعت از حضور و عضویت ایران در ایتر و همچنین تعامل با بانک های بزرگ بین المللی است. البته همانطور که پیشتر ذکر شد مسئولان بلند پایه کشورمان تصمیمات لازم را برای سناریوهای مختلف اتخاذ نموده اند و در صورتی که ماندن در برجام یکطرفه باشد و تعهدات طرف های مقابل انجام نشود، کمیته برجام که متشکل از مسئولان و متخصصان است تصمیم نهایی را خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی ایران نیز با توجه به توانمندی ها برنامه لازم را برای تصمیمات فوری مسئولان کشور ارائه نموده است

تاکنون چندبار آژانس تعهد و پابیندی ایران به برجام تاکید کرده است.بااین وجود به نظر می رسد آمریکا همچنان مسیر خود در برجام را طی کند. آیا تصور می کنید این رویه می تواند به ماندگاری برجام کمک کند؟

 9 بار تایید تعهدات جمهوری اسلامی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی موید پایبندی و اعتبار بین المللی کشورمان است که حمایت نسبی و قابل قبول جامعه جهانی  اتحادیه اروپایی را موجب شده است. انزوای آمریکا در بی توجهی به توافق بین المللی کاهش اعتبار این کشور را در پی داشته است.

ایران خود را برای هر موقعیتی آماده کرده است در عین حال علاقمند است دیپلماسی فائق شود و همه طرف ها به تعهدات خویش پایبند باشند. آنچه حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به آن اعتقاد وافر دارد، این است که حقوق خود را بدون پروا و بی ملاحظه از قدرت های جهانی مطالبه می کند.

همانطور که پیشتر در صحنه های بین المللی در نهایت حرف حق خود را به کرسی نشانده در این موضوع نیز مداومت بر اصول خواهد داشت و تا جایی که امکان دارد به تعهدات خود پایبند می ماند. نکته ای که نباید ناگفته بماند این که برجام حاصل عقلانیت جهانی و پیروزی دیپلماسی است. این توافق استانداردهای جدیدی را در مناسبات جهانی بوجود آورده است که قابل بازگشت نیست. هر کشوری که بخواهد به این استانداردها پشت پا بزند به ساده لوحی و بی عقلی متهم خواهد شد.

بازگشت پذیری ایران چگونه خواهد بود؟

پاسخ: سازمان انرژی اتمی ایران بر مبنای توانمندی ها و نیروی انسانی متخصص خود بسته بازگشت سریع به وضعیت پیش از برجام را به مسئولان عالی نظام و دولت ارائه نموده است تا در صورت از هم پاشیدن توافق و تصمیم نظام در اسرع وقت به اجراء بگذارد. غرب باید بداند که دستمان خالی نیست و این بسته آنها را حیرت زده خواهد کرد. با این وجود اولویت جمهوری اسلامی ایران اجرای توافق و پایبندی طرف ها به تعهداتشان است. 

در صورت اعمال فشار بیشتر در خصوص بازرسی از مراکز اطلاعاتی(؟) ایران، آیا آژانس در نهایت به این سمت خواهد رفت در این صورت پاسخ ایران چه خواهد بود؟

اگر منظور مراکز حساس یا نظامی است باید عرض کنم تمامی بازرسی ها و ارتباطات کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع بین المللی در زمینه انرژی هسته ای در قالب قوانین و پروتکل های تعریف شده و استانداردهای پادمانی صورت می گیرد و اینگونه نیست که هر لحظه بازرسان بخواهند از جایی که می خواهند بازدید کنند.

بازرسان، زمانبندی و برنامه های بازدید ها قواعد و قوانین خاص خود را دارند. هرگونه درخواستی که اقتدار حاکمیتی کشور را زیر سوال ببرد، منتفی است. آژانس بخوبی می داند بر چه اساسی باید و می تواند بر فعالیت های هسته ای کشورهای عضو نظارت و کنترل داشته باشد. مطالب فراتر از اینها نیز غالباً شایعاتی هستند که رسانه های معاند و یا کشورهای متخاصم برای سوق دادن افکار عمومی به سمتی که مورد نظر آنهاست مطرح می شود

در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود و ایران همزمان از این توافق خارج شود ادامه برنامه هسته ای ایران به ویژه در ارتباط با آژانس چگونه خواهد بود؟

پیشتر اشاره شد کلیه همکاری های ایران با آژانس و دیگر کشورها در قالب معاهدات، موافقت نامه های پادمانی، قوانین و قواعد پذیرفته شده و نهایتاً برجام صورت می گیرد. البته اگر برجام کنار زده شود احتمالا همکاریهای ما با آژانس میتواند صرفا محدود به امور پادمانی شود.

در خصوص برجام نیز جمهوری اسلامی ایران تا آنجا که طرف های دیگر به آن پایبند باشند، پایبند می ماند و هیچگاه در خروج از آن پیشدستی نخواهد کرد. اما به دلیل بی اعتمادی ناشی از موارد متعدد خلف وعده و عدم تعهد به قوانین بین المللی و تعهدات مشخص از سوی غرب بویژه آمریکا، سناریوهای مختلف برنامه ریزی شده است و نمی توان در حال حاضر جزئیات این امر را تشریح کرد.

ضمناً در صورت خروج احتمالی آمریکا و دیگر طرف ها از برجام ما به زمان قبل از مذاکرات و برجام باز می گردیم و آنچه را تعهد و اجرا کردیم در اندک زمانی به قبل باز می گردانیم اما با قدرت و توسعه بیشتر.

باتوجه به لوایح متعددی که کنگره 115 علیه ایران مطرح کرده است و تصمیمات وزارت خزانه داری در خصوص تحریم های بیشتر ایران، ایران چه اقداماتی بر اساس ماده قانون اقدام متقابل مناسب انجام داده است؟آیا این اقدامات اثربخش بوده است؟

جمهوری اسلامی صبر استراتژیک دارد. اما در زمانی که نظام تشخیص بدهد باید اقدام کنیم، بر مبنای مصلحت کشور اقداماتی را انجام خواهیم داد. بخشی از فعالیت های کنگره آمریکا مصرف داخلی دارد و به کار تندروهای آمریکا می آید و بخشی دیگر نیز متناسب با برد اجرایی که دارد، با اقدام متقابل کشورمان مواجه خواهد شد.

تاکنون نیز در چارچوب بند ها و بخش های مختلف برجام اقداماتی همچون تلاش برای ایجاد مرکز تحقیقاتی در فردو و تولید ایزوتوپ های پایدار و ساخت پیشران های هسته ای آغاز شده است. برنامه هسته ای صلح آمیز ایران شاداب و رو به جلو است. ما در زمینه های مختلف کشاورزی، سلامت، پزشکی، صنایع مختلف و دیگر زمینه های صلح آمیز به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۲۷۶۹۱۰:۰۸:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
دولت روحانی با افزایش ساعتی و سرسام آور قیمت دلار به استقبال دوره پس از برجام حرکت کرده است. دلار ۴۵۰۰ تومان شده. در ۴ ماه اخیر به اندازه ۴ سال دوره اول روحانی رشد کرده!
ناشناس۲۰۲۷۷۰۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
الویت شما باید مدیریت درست منابع و اتکا به امکانات موجود باشه اما متاسفانه با تمرکز روی برجام، فقط 5سال کشور را عقب انداختید
ناشناس۲۰۳۹۳۸۱۲:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
مثلا چی کار می کردن جای برجام؟؟ الان ایران ونزوئلا بود همین برجام هم نبود! تو رو خدا بفرما چی کار می کردن ما هم یاد بگیریم!
ناشناس۲۰۲۸۰۱۱۰:۴۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
خروج از برجام ‌= افزایش قیمت دلار = تورم
سپهر۲۰۲۸۳۳۱۱:۳۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
آیا بازگشت به وضعیتِ ده سال پیش افتخارآمیز است؟؟
ناشناس۲۰۴۵۱۶۱۹:۵۷:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
خدایی بازگشت به اوضاع 10 سال قبل خیلی عاقلانه تر و بهتره . اما حیف که نشدنیست .
ناشناس۲۰۲۸۹۷۱۲:۴۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بی خیال..
ناشناس۲۰۲۹۰۱۱۲:۴۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
امروز رسما مرگ توافق اعلام می شود. ترامپ ادامه برحام را به مذاکره مجدد مشروط می کند که اگر ایران آن را بپذیرد یعنی پایان برجام و اغاز مذاگره با تیم ترامپ برای یک امتیاز گیری مفصل و اگر هم نپذیرد باز یعنی برگرداندن تحریمها نفت و بانک مرکزی . در شرائط کنونی اقتصاد کشور برای دولت باز گشت تحریمها اصولا انتخاب نیست و هرگز دولت و تیم سیاست خارجی ان به ان سو نخواهد رفت و نمی تواند برود و ترامپ هم این را خوب می داند و بازی را خوب دارد پیش می برد. پس فقط می ماند مذاکره مجدد که اصلا هم برای دولت انتخاب بدی نیست چون با این بی عملی و بی تصمیمی دولت و فشارهای عظیم اقتصادی و انتظارات تورمی انباشته شده در کشور بهترین راه همان راه دور اول رئیس جمهوری است که با امید دادن به مردم برای مذاکره برجامی و برقراری خط مستقیم پرواز بین تهران و نیو یورک و سیب و گلابی و....چهار سال وقت ملت ایران گرفته شد و همه به امید پایان مذاکرات با بیکاری و رکود ساختند.برای امریکا و اسراییل هم که اصلا بد نبود و ایران بزرگترین نگرانی انها را سیمان کرد و حالا هم در دور دوم دولت بهترین راه باز همان سر گرم کردن اقتصاد و مردم به یک دور جدید مذاکرات است تا این چند سال هم بگذرد و در پایان دوباره به هم نشان لیاقت و سکه بدهند. حالا شانس بهبود وضیعت اقتصاد و معیشت 80 میلیون ایرانی برای 8 سال دیگر از بین رفت فدای سر اعتدالیون و ملت مظلوم ایران
ناشناس۲۰۳۰۷۶۱۶:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
وقتی دلار ۴۴۰۰ تومن رورد کرده شما کجا میخوای برگردی.میلیاردها دلار خسارت رو بابت مسیر اشتباه هسته ای دادیم و باید بدیم.غنی سازی فقط برای ساخت بمب هسته ای خوب هست که ما نمی خوایم.یک نفر نیست تا از مردم به خاطر این تصمیمات اشتباه عذرخواهی کنه.
ص۲۰۳۰۸۷۱۶:۱۸:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
بنام خدا برجام یک توافق است که علیرغم گذشت دوسال از آن هنوز آثار مثبت آن در ایران مشاهده نشده است. این توفق دست ایران را بسته است هر سه ماه یک بار آمریکا بازی هایش را در می آورد و علی الظاهر پوسته آن را نگه می دارد و با التماس کشورهای دیگر فرمالیته آن را تمدید می کند. این روند تا آخر برجام اگر دوام داشته باشد از سوی آمریکا ادامه خواهد داشت و همین آش و همین کاسه خواهد بود. درخواست از مسئولان این است که اقدام جامع با هماهنگی طرف های غیر آمریکایی برای اتمام حجت بر آمریکا تدوین نموده و بطور کارشناسی و فشرده با دلایل حقوقی موضوع را برای همیشه حل نمایند. تداوم این امر آمریکا را در پایبندی سوری به برجام پیروز میدان می کند و هر سه ماه یک بار همین گربه رقصاندن وجود دارد. باید از همین الان اقدام لازم برای اجرای منطقی آن برداشته شود. فرایند بررسی تایید سوری آمریکا نقض بر جام است و لازم است حقوقدانان بین الملل با متولیان امر دست بکار شوند و مسئله را یکسره نمایند. لطفا منتشر نمایید.
رضا۲۰۳۲۲۲۱۹:۳۱:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
یه جوری می گن بازگشت به وضعیت قبلی // آدم شک میکنه که نکنه ما وضعیت قبلمون خیلی بهتر بوده!!! مرد حسابی غنی سازی اورانیوم برای مردم نون وآب نمیشه ..... شغل نمیشه ... بیکاری وفساد وتورم را حل نمیکنه که
ناشناس۲۰۳۹۶۱۱۳:۱۸:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
اتفاقا تکنولوژی نون و آب هم میشه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. چرا شفرد به خانه مجتبی جباری رفت؟

 2. عروس و دامادها در انتظار «بله» بانک‌ها

 3. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 4. چه خدماتی به خانواده کارکنان نفتکش سانچی تعلق می‌گیرد؟

 5. احتمال افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

 6. نویسنده‌ها دغدغه نوشتن ندارند

 7. بروز غیرمجازها در آینده ممکن است؟

 8. حجم مخازن سدها ۱۴درصد کاهش یافت

 9. روزهای طلایی ارز دیجیتالی به پایان رسید

 10. پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران/ دولت: اقتصاد ایران پتانسیل رو به جلو دارد؛ نسخه آن تهیه شده است

 11. سلفی گرفتن می تواند به سلامت شما آسیب برساند؟

 12. «فرسودگی شغلی» + نشانه ها و راه حل

 13. فایننشال تایمز: در پی هشدار ترامپ، اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

 14. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 17. فنونی‌زاده: پرسپولیس ۵،۶ هفته زودتر قهرمان لیگ می‌شود

 18. پزشک ترامپ: رئیس جمهور از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل است

 19. هفتمین شب سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

 20. چرا اوباما سکوت کرده است؟

 21. از کیفت نامطلوب صدای سالن اجراهای پاپ تا لغو کنسرت صهبایی

 22. اندیشکده سوفان: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالا اواخر بهار از برجام خارج می‌شود

 23. مجید جلالی: بدون کی‌روش تیم ملی افت می‌کند/ برخی برای جذب مخاطب بحث جادوگری را اشاعه می‌دهند

 24. مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

 25. پرسپولیس به دنبال تاریخ‌سازی/ پدیده- استقلال؛ رسیدن به مربع قدرت؟

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 7. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 8. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 9. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 10. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 11. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 12. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 13. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 14. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 15. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 16. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 17. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 18. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 19. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 20. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 21. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 22. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 23. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 24. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 25. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های دیروز

 1. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 2. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 3. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 4. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 7. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 8. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 9. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 10. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 11. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 12. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 15. مصباحی‌مقدم: شالوده اقتصادی کشور متاثر از سیاست دولت سازندگی است/ نگاه هاشمی پس از جنگ نسبت به غرب تغییر کرد

 16. آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است

 17. سردار نقدی: آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 18. آیا ایرانی ها بدون ویزا به دیدن جام جهانی می روند؟

 19. لاریجانی: ایران به دوستی با قطر پایبند است

 20. دبیر شورای عالی امنیت ملی در BRT  

 21. آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران/دانشجویان نگران غیبت در امتحان نباشند

 22. ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس دانشگاه آزاد در شهرهای سوریه را صادر کرد

 23. گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

 24. گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیج

 25. وزیر اطلاعات: نارضایتی‌ها‌ را باید علاج کرد‌

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 5. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 6. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 9. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 10. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 11. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 17. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 18. واقعیت و پشت پرده داستان جهانگیری و صداوسیما چه بود؟

 19. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 20. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 21. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 22. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 23. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 24. احتمال رفع فیلتر تلگرام تا فردا/ تکذیب شد

 25. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

آخرین عناوین