درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

ناصر ایمانی، گروه سیاسی الف،   3961020251 ۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۳۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 بیانیه 16 تن از اصلاح طلبان در خصوص علل حوادث اخیر کشور، شایسته توجه بیشتر است. امضاء کنندگان بیانیه دلایل وقوع اعتراضات اخیر را چنین تبیین می نمایند :

۱. کمبودهای اقتصادی و معیشتی بخشی از مردم و نیز محدودیت های اجتماعی و سیاسی برخی دیگر

۲.عملکرد جناح تندروی مخالف با تکیه بر تریبون ها و رسانه های خود به ویژه صدا و سیما

 ۳. عدم اصلاحات سیاسی و گسترش و تقویت نظارت های مردمی و استقلال نهاد‌ های نظارتی رسمی

 این بیانیه دخالت مستقیم عوامل خارجی در کشور را رد نموده و صرفاً آنها را در بهره برداری از وقایع داخلی ایران موثر می داند.

 این افراد عامل ریشه ای در اعتراضات اخیر را که بر عوامل دیگر مقدم است ، عدم اصلاحات سیاسی و عدم استقلال نهادهای نظارتی رسمی و نهادهای حل منازعه می داند که منظور آنها نهادهائی مانند قوه قضائیه و شورای نگهبان و نهاد رهبری است. امضاء کنندگان در این بیانیه از حق اعتراض مسالمت آمیز مردم بسیار سخن گفتند اما این حق را برای جناح مخالف دولت به رسمیت نمی شناسند. اگر چه این حق را برای خود، بعنوان جریان مخالف دولت قبل به رسمیت می شناختند.

 از نظر این افراد، ریشه اصلی اعتراضات به بخشی از حاکمیت مربوط است و تا این نهادها" استقلال "نداشته باشند، این اعتراضات ادامه خواهد یافت.

 آنچه شایان توجه بسیار است، اینکه این افراد به هیچ وجه عملکرد دولت مورد حمایت خود و نیز مجلس اصلاح طلب را مورد انتقاد و اعتراض قرار نمی دهند و ریشه اعتراضات را به عوامل دیگر مربوط می کنند. در حالیکه دولت مورد حمایت آنان در چهار سال و نیم زمان قدرت را بدست داشته و بالاخص با امضاء بر جام ، امید زیادی به اصلاحات اقتصادی کشور را نوید دادند.

 در واقع بیانیه مذکور با زیرکی  از پرداختن به مسئولیت دولت و مجلس مورد حمایت آنان ( حداقل بعنوان عوامل اصلی کمبود های اقتصادی) طفره می رود.

اگر اصلاح طلبان به واقع اعتقاد دارند که علل اصلی اعتراضات مردمی ، عدم استقلال نهادهای نظارتی رسمی و نهادهای حل منازعه است، چرا تلاش می نمایند که قدرت را در نهادهای غیر نظارتی مانند مجلس و دولت بدست بگیرند؟

 آنها طی هشت سال دولت اصلاحات و مجلس ششم به این نتیجه رسیدند که اصلاحاتی را که آنان مد نظر دارند، محقق نمی شود و حتی در اعتراضات خشونت بار سال ۸۸ نیز این واقعیت را آزمودند. پس چرا مجدداً برای حضور در قدرت و بدست گرفتن مجلس و دولت، اعلام آمادگی کردند ؟

 به نظر می‌رسداصلاح طلبان، هیچگاه مسئولیت پذیر نیستند و از پاسخ گوئی نهادهای تحت حمایت خود طفره می روند. تا زمانی که قدرت را در دولت و مجلس در اختیار ندارند، از فقدان آزادی و رای مردم و بسته بودن حاکمیت سخن می رانند و هر گاه این دو نهاد را در اختیار می گیرند، ریشه مشکلات کشور را به نهادهای نظارتی منتسب می کنند.

اگر صداقت با مردم ، راهکار اساسی برای شنیدن اعتراضات بحق مردم است ، پس باید صادقانه مسئولیت خود را و نهادهای مورد حمایت را پذیرفت .

طی بیست و چهار سال گذشته، حداقل شانزده سال قوه مجریه در اختیار اصلاح طلبان بوده است . آیا زمان آن فرا نرسیده است اصلاح طلبان که از کمبودهای اقتصادی و معیشتی مردم ابراز ناراحتی می کنند ، حداقل بخشی از مسئولیت آن را متوجه خود نمایند؟

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۴ دی ۱۳۹۶وکیل خانواده هاشمی از تندروی اصلاح‌طلبان با هاشمی رفسنجانی می‌گوید/ حجاریان گفت هزینه کردیم تا هاشمی را حذف کنیم تو می‌خواهی دوباره مرده را زنده کنی ؟
۲۱ دی ۱۳۹۶محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد
۲۱ دی ۱۳۹۶محسن هاشمی: شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نتوانسته مسئولیت مدیریت کشور را به عهده بگیرد
۲۱ دی ۱۳۹۶نگاهی به واکنش اصلاح طلبان در تجمعات اعتراضی و آشوبهای خیابانی
۱۸ دی ۱۳۹۶رسانه های آلمانی ناآرامی های اخیر ایران را چگونه منعکس کردند؟
۱۷ دی ۱۳۹۶واعظی‌آشتیانی: روحانی نمی خواهد در آینده صرفاً یک رئیس‌جمهور سابق باشد
۱۷ دی ۱۳۹۶پرچمت به میله‌ی جان من استوار باشد
۱۷ دی ۱۳۹۶ ماشین دروغ سازی ضد انقلاب همچنان فعال است / از کشته سازی تا رسوایی
۱۲ دی ۱۳۹۶آیا آشوب‌های خیابانی بر برجام تاثیر دارد؟
۹ دی ۱۳۹۶حسین مرعشی خطاب به همراهان روحانی:‌ اگر کار بلد نیستید استعفا دهید
۸ دی ۱۳۹۶اظهار تمایل جهانگیری برای حضور بیشتر در جمع اصلاح طلبان
۷ دی ۱۳۹۶شیخی که در حزب نمی‌گنجد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۱۱۷۳۱۶:۴۱:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اصلاح طلبان فقط بلدند خوب حرف بزنند و مردم را با خود همراه کنند ولی در عمل برای مردم کاری نمی کنند...............
ناشناس۲۰۱۲۸۲۱۸:۱۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
دوست عزیز نکات این نامه کاملا بر پایه واقعیت است و اگر به این نکات توجه نشود مطمئنا در آینده به مشکلات جدی تری بر میخوریم،ولی اینجور که معلوم است کسانی که قدرت را در دست دارند هنوز اصرار دارند که خود را بخواب بزنند.
راد۲۰۱۴۲۳۲۰:۲۴:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
شما که معتقد هستید که نامه این بزرگواران بر پایه واقعیت است،لازم به یادآوریه که امضاء کنندگان نامه افرادی شدیداً تندرو هستند که در زمانیکه اختیار دولت اصلاحات در دستشان بود و در زمانی که آزادی های سیاسی در اوج خود قرار داشت! بعد از اتفاقات کوی دانشگاه،وقتی به اهداف از پیش تعیین شده نرسیدند،طرح افراطی عبور از خاتمی را مطرح کردند.(کسی که قبله آمال آنها بود،البته بعد از آمریکا).این اساتید! بعد از تمام حوادث سالهای 78، 88 و 96 تنها تحلیلی که به ذهن اونها خطور نکرد،طراحی های دشمن برای براندازی نظام بود(گرچه از مشکلات بسیار زیاد داخلی نباید گذشت).علت آن هم این است که آقایان حاضرند هر مشکلی رو تن بخرند ولی خدای نکرده کسی به آمریکا به دید دشمن نگاه نکنه.
ناشناس۲۰۱۳۱۳۱۸:۴۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
تندروهای اصلاح طلب برای این که حمایت سیاسی و رسانه ای خارجی را داشته باشند، سعی می کنند در داخل ژست اپوزسیون و ساختار شکن بگیرند...
ناشناس۲۰۱۳۴۰۱۹:۰۵:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
از زمان دولت سازندگی تا کنون به استثناء ۴ سال اول و ۱ سال دوم دوره ی دکتر احمدی نژاد زمام امور در دست این همیشه طلبکاران بوده و اوضاع را روز به روز خرابتر کرده اند .
ناشناس۲۰۱۵۹۱۰۰:۰۳:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
! 3 سال آخر دولت بهار شما هم اصلاح طلب شد. تا همین دیروز که جریان انحرافی بود!
آبدارچی سیاسی۲۰۱۹۳۲۱۱:۴۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
جمعا فقط هشت سال دولت احمدی نژاد رو کم کن باقی امور اجرایی کشور دست اصلاح طلبان بوده طرح تعدیل اقتصادی صنعت خودرو سازی صنایع سنگین فرسوده و از رده خارج تجمیع صنایع پر مصرف آب در شهرهای خشک و دهها طرح کپی پیست شده ماحصل این سی و دو سال مدیریته اگر وارد مباحث سیاسی هم بشیم اشغال سفارت امریکا . بیانیه الجزایر . قطعنامه 598 . بیاینه سعدآباد. برجام هم از تولیدات این گروه هست . حالا شما برید ببینید این اقدامات سیاسی چه بلایی سر این کشور آورده امیدوارم مشمول فیلتر ممیزی الف نشم
ناشناس۲۰۲۱۱۱۱۴:۳۸:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
از سال 1368 تا کنون ،دولت فقط در دوره دولت اصلاحات در اختیار اصلاح طلبان بوده و مجلس هم فقط یک دوره . کلا رویکرد اصلاح طلبی از نظر حاکمیتی حذف شده است و یک معدود اصلاح طلب باقیمانده هم کم کم حذف خواهند شد. اینها قدرتی ندارند که بخواهند مسوولیتی قبول کنند. در مجلس و دولت هم در چند سال اخیر مجبور شده اند که بین اصولگرایان ، انتخاب بین بد وبدتر داشته باشند.( اگر به سوابق آقای روحانی و بسیاری از لیست امید در مجلس نگاه بفرمایید ، رویکرد اصولگرایانه در آن مشهود است).
علی۲۰۱۴۴۴۲۰:۵۴:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
کی گفته دولت روحانی اصلاح طلب است خود روحانی وهمه وزرایش اصولگرا یا بی تفاوت هستند اصلاح طلبان فقط از یک اصولگرا یا بگفته خودش اعتدالکرا حمایت کرده اند
ناشناس۲۰۲۴۵۶۲۱:۱۷:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
بزرگوار اونور آبی ها خودشان دخالت مستقیم و حمایتشان را آشکارا از تریبون های مختلف اعلام نموده اند آنوقت شما از بهره برداری غیر مستقیم آنها تحلیل می دهید خوش انصاف لااقل هماهنگ می کردید دمب خروس را قایم کنند
ناشناس۲۰۱۱۹۱۱۶:۵۶:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
چه حرفا کلا مسئولیت گریزند حتی مسئولیت کارنامه را قبول نمیکنند
ناشناس۲۰۱۲۰۱۱۷:۰۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
"پس چرا مجدداً برای حضور در قدرت و بدست گرفتن مجلس و دولت، اعلام آمادگی کردند ؟" واقعا جوابشو نمیدونید یا خودتونو زدید به اونراه...چون کشورشونو و دلشون میخواد براش کاری بکنند همه ما اینطور فکر میکنیم
ناشناس۲۰۱۴۳۴۲۰:۳۸:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اگه منظورشون از کار کردن بیانیه دادن بود، که اینکارو بدون دست گرفتن دولت، مجلس و شوراها هم میتونستن انجام بدن!
ناشناس۲۰۱۴۹۷۲۱:۵۵:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
از بس پررو و سیری ناپذیرند.
حسینی۲۰۱۲۱۲۱۷:۱۵:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
موافقم بیانیه اصلاح طلبان برای معرضان واقعی گرانی قابل درک نیست. اینان معترضان سیاسی هستند نه اقتصادی
ناشناس۲۰۱۲۱۶۱۷:۱۸:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
من هم با 3 بند اول این نوشتار موافقم
ناشناس۲۰۱۲۲۶۱۷:۲۷:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مطلق نگری این جمله که "به نظر می‌رسداصلاح طلبان، هیچگاه مسئولیت پذیر نیستند" به خوبی افراطی بودن و عدم بی طرفی نویسنده را نشان داده و خط بطلانی است بر ایده نویسنده که جایی برای بحث باقی نمی گذارد. بهتر است نویسنده از خود بپرسد کدام طیف سیاسی به تمامی به صداقت و انصاف رفتار کرده است؟ و آیا جریان اصول گرایی که احتمالا ایشان در نقطه مقابل می بیند همیشه دراری رفتار مسئولیت پذیر بوده و اساسا نمره قابل قبولی در مسئولیت پذیری می گیرد؟ و مساله اصلی، اگرچه نسبت دادن مشکل به رفتار داخلی از نظر نویسنده مقاله انکار یا کم رنگ کردن نقش بیگانگان است و بی انصافی و گناه محسوب می شود اما به نظر من ندیدن تندروی های جریان اصولگرایی و بی توجهی به تقویت داخلی و یکسره نسبت دادن مشکلات به توطئه بیگانگان (آنچه رویکرد اصلی اصولگرایان و برای احتراز از سیاه نمایی است) مصداق کامل تر عدم مسولیت پذیری است.
ناشناس۲۰۱۴۳۳۲۰:۳۶:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
چه ربطی داره به اصولگرا؟ مطلب در مورد اصلاح طلباست داری میگی این بده چون اون یکی هم بده؟!!! چه منطقی!!! کلا دوس دارین همش به حاشیه برین. خودتون تو حرفاتون دارین میگین که اصلاح طلبا فاقد صداقت و صلاحیت هستند. حالا کاری نداریم دیگه کیا اینطوری هستن!!! همین که خودتون هم اعتراف میکنین کافیه!!!
ناشناس۲۰۱۲۳۲۱۷:۲۹:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
-- حالا اصلاح طلبان در بیانه شان چی گفتن ؟! ... بنده حوصله نکردم بخوانم !! ... ها ؟!! -- اصلاح طلبان ؟! ... اصلاااااااااح طلباااااان !! ... ، یک چیزهایی در ته ذهنم هست ، ....یک چیز هایی یادم می آد !! ... اصلااااااا ح .... طلبااااااااان ن ن .....ببخشید انگار در مورد این اصلاح طلبان هیچ حضورذهنی ندارم ، معذرت می خوام !!!
ناشناس۲۰۱۲۳۴۱۷:۲۹:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ببینید چهل سال از انقلاب میگذره تو این چهل سال این ملت بیچاره دلخوش به وعده های چپ و راست هستند به راست و اصولگراها رای میارن بعد هشت سال میبینن که کاری براشون نکرده میان به اصلاح طلبها رای میدن باز بعد هشت سال دوره اینها ملت میبینن که اینها هم کاری نکردن میرن دامان اون یکی گروه و جریان و باز هم مردم نا امیدتر از قبل... سرخورده و دلسرد میشن. این دو جریان عدم کارآمدی خودشون رو نشون دادن. پس لطفا بیخیال ما ملت بشید.
اسماعیل۲۰۱۲۳۶۱۷:۳۰:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
درست زدی تو خال!تجربه نشون داده اونایی که بیشتر دم از آزادی بیان می زنن وقتی خودشون به قدرت می رسن دیکتاتورترین افراد میشن آزادی بیان از نظر اونا یعنی اینکه تو حق داری مث اونا فکر کنی و حرف بزنی وگرنه یا منگولی یا عقب مونده سیاسی یا بی شناسنامه یا بی هویت یا ....
ناشناس۲۰۱۲۶۱۱۷:۴۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خوب معلومه برای بدست آوردن دولت و مجلس تلاش می کنند تا خود و طرفداران اصلاح طلبان که جمعیت زیادی از کشور را هم شامل میشود، از حداقل جایگاه ممکن در قدرت برخوردار شوند، ضمن اینکه اصلاح طلبان در مجلس اکثریت ندارند و سه گروه یا فراکسیون مشخص سیاسی در مجلس فعال هستند
سیاوش۲۰۱۳۳۱۱۸:۵۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
یادداشت بسیار خوبی است و مبانی آن هم بسیار درست است. من از اصولگرایان دل خوشی ندارم. اما دستکم شهامت پذیرش تبعات مسوولیت خود را (اعم از خوب یا بد) دارند. شاید یک بار برای همیشه برای سیاستمداران ایرانی و جناح های سیاسی و بویژه اصلاح طلبان یک اصل شاخص و مهم باید روشن شود که کنش سیاسی بدون وجدان سیاسی، با عوامفریبی مرزی به باریکی مو دارد.
مردم۲۰۱۴۸۰۲۱:۳۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
تا حالا کجا اصولگرایان مسوولیت کارهای خود را پذیرفته اند ؟! آنها حتی مسولیت حمایتهای بی حد از احمدی نژاد و تبعات فجیع آن را انکار میکنند! میگویند احمدی نژاد اصولگرا نبود! میشه بفرمایید کاندید شما در انتخابات 88 چه کسی بود؟
ناشناس۲۰۱۹۴۰۱۱:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
اصلاح طلبان شهامت پذیرش مسئولیت کارهای خود را دارند؟ آره داریم می بینیم . احمدی نژاد اصلاح طلب بود؟ نه
ناشناس۲۰۱۳۷۴۱۹:۳۸:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
واقعا کسی حوصله می‌کند دیگر بیانیه اینها را بخواند؟!
ناشناس۲۰۱۳۷۹۱۹:۴۴:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
برخی اصلاح طلبان بدتر از اصول گرایان-برخی اصول گرایان بدتر از اصلاح طلبان مگر اصول گرایان یکبار در مورد احمدی نژاد قبول مسِولیت کردند
امیر۲۰۱۷۳۸۰۸:۰۳:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
تا جایی که من به یاد دارم پست های اجرایی کشور همیشه در دست اصلاح طلبان بوده است ، 8 سال نخست وزیری موسوی ، 8 سال دولت سازندگی هاشمی ، 8 سال دولت اصلاحات خاتمی ، 5 سال دولت تدبیروامید روحانی ، حدود 1 سال دولت موقت بازرگان در مجموع 30 سال مهمترین پست های کلیدی ( اقتصادی ، سیاسی ) در دست این گروه بوده است این گروه کاری برای ملت انجام نمی دهند بلکه همیشه هم از نظام طلب کار هستند ، اگر این گروه واقعا صادق هستند به جای دادن بیانه راه کار اقتصادی بدن تا مردم از این تنگنا بیرون بیایند.
ناشناس۲۰۱۷۵۶۰۸:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
اصلاح طلبان بهتر است در خصوص اعضا خود که به جرم جاسوسی اطلاعات کشور را به بیگانگان دادند و هم اکنون در زندان هستند توضیح دهند که چرا وطن فروشی میکنند.اصلاح طلبان بهتر است توضیح دهند که در طول 40 سال انقلاب که نزدیک به 36سال دولت و مجلس دست شما بود (با احتساب 4 سال دور دوم احمدی نژاد که از دور دوم مثل شما اصلاح طلب شد) و با اعمال سیاستهای لیبرال سرمایه داری و لیبرال دموکراسی اوضاع سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی مرهون عملکرد شماهاست.لطفا فرافکنی نکنید و مشکلات را گردن این و آن نیندازید
ناشناس۲۰۱۸۹۰۱۰:۵۸:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
با نام خدا یعنی همه چی تقصیر بقیه است پس نقش مثبت اصلاح طلبان در کشور چیه؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 2. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 3. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 4. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 5. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 6. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 7. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

 8. ساعت هوشمند اندرویدی ۸۵۷ میلیون تومانی  

 9. عکس خاص نشنال جئوگرافیک از کویر لوت  

 10. سلفی گرفتن می تواند به سلامت شما آسیب برساند؟

 11. «فرسودگی شغلی» + نشانه ها و راه حل

 12. فایننشال تایمز: در پی هشدار ترامپ، اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

 13. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

 14. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 15. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 16. فنونی‌زاده: پرسپولیس ۵،۶ هفته زودتر قهرمان لیگ می‌شود

 17. پزشک ترامپ: رئیس جمهور از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل است

 18. هفتمین شب سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

 19. چرا اوباما سکوت کرده است؟

 20. از کیفت نامطلوب صدای سالن اجراهای پاپ تا لغو کنسرت صهبایی

 21. اندیشکده سوفان: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالا اواخر بهار از برجام خارج می‌شود

 22. مجید جلالی: بدون کی‌روش تیم ملی افت می‌کند/ برخی برای جذب مخاطب بحث جادوگری را اشاعه می‌دهند

 23. مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

 24. پرسپولیس به دنبال تاریخ‌سازی/ پدیده- استقلال؛ رسیدن به مربع قدرت؟

 25. پول درمان رایگان "مصدومان ترافیکی" کجا خرج می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 7. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 8. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 9. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 10. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 11. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 12. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 13. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 14. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 15. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 16. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 17. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 18. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 19. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 20. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 21. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 22. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 23. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 24. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 25. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های اخیر

 1. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 2. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 3. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 4. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 5. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 6. سردار نقدی: آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 7. آیا ایرانی ها بدون ویزا به دیدن جام جهانی می روند؟

 8. لاریجانی: ایران به دوستی با قطر پایبند است

 9. دبیر شورای عالی امنیت ملی در BRT  

 10. آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران/دانشجویان نگران غیبت در امتحان نباشند

 11. ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس دانشگاه آزاد در شهرهای سوریه را صادر کرد

 12. گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

 13. گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیج

 14. وزیر اطلاعات: نارضایتی‌ها‌ را باید علاج کرد‌

 15. سردار سپهر: ایران چهارمین قدرت سایبری جهان است

 16. نزاع روایت ها از سخنان روحانی درباره عصمت

 17. آیا آمریکا به صورت یک‌جانبه از برجام خارج می‌شود؟

 18. رهبر انقلاب با تاکید بر لزوم هم افزایی کشورهای اسلامی: به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم/ یمن و بحرین فراموش نشوند

 19. فتاح: حق نداریم چون منتقد دولتیم هرچه دلمان خواست علیه آن بگوییم

 20. ضرغامی: مهارت خبرنگار منجر به تولید «خبرخوب» می‌شود

 21. دیدار شرکت‌کنندگان کنفرانس بین المجالس اسلامی با رهبر انقلاب  

 22. نماینده اعزامی مجلس: چینی‌ها تجهیزات لازم را برای اطفای حریق نداشتند/تشریفات اعزام تکاورها قدری زمان‌بر بود

 23. رئیس‌ جمهور در دیدار رئیس مجلس سوریه: ایران، در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود

پربحث‌های دیروز

 1. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 2. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 3. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 4. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 7. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 8. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 9. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 10. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 11. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 12. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 15. مصباحی‌مقدم: شالوده اقتصادی کشور متاثر از سیاست دولت سازندگی است/ نگاه هاشمی پس از جنگ نسبت به غرب تغییر کرد

 16. آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است

 17. سردار نقدی: آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 18. آیا ایرانی ها بدون ویزا به دیدن جام جهانی می روند؟

 19. لاریجانی: ایران به دوستی با قطر پایبند است

 20. دبیر شورای عالی امنیت ملی در BRT  

 21. آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران/دانشجویان نگران غیبت در امتحان نباشند

 22. ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس دانشگاه آزاد در شهرهای سوریه را صادر کرد

 23. گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

 24. گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیج

 25. وزیر اطلاعات: نارضایتی‌ها‌ را باید علاج کرد‌

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 5. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 6. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 9. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 10. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 11. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 17. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 18. واقعیت و پشت پرده داستان جهانگیری و صداوسیما چه بود؟

 19. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 20. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 21. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 22. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 23. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 24. احتمال رفع فیلتر تلگرام تا فردا/ تکذیب شد

 25. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

آخرین عناوین