نجات پول ملی از سقوط

محمودجامساز*،   3961019018 ۲۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
نجات پول ملی از سقوط

اصولا منشا برابری نرخ ارز به دلیل اینکه تاثیر مستقیم بر واردات، صادرات و تراز تجاری و تولید بر کل اقتصاد می گذارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هست. واقعیت این است که هیچگاه ما در این چند دهه اخیر نرخ واقعی ارز را تعیین نکرده ایم. اصلا نمی دانیم که نرخ واقعی آن چقدر است. از آنجایی که دارای یک نظام اقتصادی نیستیم و صرفا مجموعه ای از دستورالعمل ها و مقررات به صورت دستوری از بالا به عوامل اجرایی دولت دیکته می شود و با توجه به اینکه بیش از هشتاد درصد اقتصاد در اختیار دولت قرار دارد، در مجموعه اقتصادی ما متغیرهای اقتصادی نتیجه فعل و انفعالات درون سیستمی نیست و ساختگی و غیرواقعی است.

از همان زمانی که نرخ ارز در بودجه کشور تعیین و تصویب می شود و به صورت قانون در می آید دیگر ارتباط آن با بازار آزاد قطع می شود . چون زمانی که قیمت ارز با یک تلورانسی در بودجه تعیین می شود، دولت اجازه ندارد که قیمت ارز را بیش از آن افزایش دهد.

یکی از دلایلی که ما با کسری بودجه، افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی مواجه هستیم همین مساله است. در واقع وقتی بند ناف دولت به درآمدهای نفتی بسته شده است و بخش اعظم درآمدهای تامین بودجه از درآمدهای نفتی است، وقتی که دولت دلار را برای واردات، مسافرها و یا تحصیلات عرضه می‌کند یک کشش مشخصی ایجاد می‌کند. مثلا اگر ارز در بودجه به قیمت هزار و پنجاه تومان تعیین شود طبیعی است که تجار تا حدی کشش دارند که این قیمت را جذب کنند. از آن حد بیشتر دیگر کشش نخواهند داشت.

دولت هم چون به لحاظ قانونی دستش بسته است و به موجب بودجه نمی تواند از قانون عدول کند متوسل به بانک مرکزی می شود و بانک مرکزی هم این دلارها را به عنوان پشتوانه نگه می دارد و پول چاپ می‌کند. این پول پر قدرت وارد چرخه پولی کشور می شود.

از طرف دیگر دارایی های خارجی بانک مرکزی بالا می رود، پایه پولی نیز بالا می رود و در نهایت رشد نقدینگی باعث افزایش سطح عمومی قیمتها می شود که در نهایت هم به تورم می انجامد.

تورم عامل اصلی کاهش قدرت خرید است. یعنی دولت یک مالیات پنهانی را از مردم به عنوان کاهش قدرت خریدشان اخذ می‌کند. اینجا است که ضرورت حفظ قدرت خرید پول ملی نمایان می شود. چون در صورت کاهش قدرت خرید پول ملی ریال در مقابل ارزهای دیگر تضعیف می شود. درباره اینکه دولت چطور باید عمل کند تا بتواند قدرت خرید پول ملی را ثابت نگاه دارد باید نکاتی را عرض کنم.

اول اینکه لازم است دولت در بودجه، تعادل ایجاد کند. ارتباط بودجه را با نفت به حداقل برساند، رشد اقتصادی را افزایش دهد و بهره وری را بالا ببرد. وقتی که ما صحبت از رشد اقتصادی می‌کنیم منظور این است که تمامی ارزش کالاها و خدماتی که امسال تولید شده نسبت به پارسال افزایش یافته باشد. نتیجه این مساله ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی و عرضه محصول است.

زمانی که عرضه کل زیاد باشد، قاعدتا پاسخگوی تقاضای کل خواهد بود و قیمتها از این طریق پایین کشیده خواهد شد. وقتی که سطح عمومی قیمتها پایین بیاید قدرت خرید بالا می رود و پول ملی تقویت می شود.

متاسفانه ما در سالهای گذشته شاهد چنین وضعی نبوده ایم. سیاستهای پولی ما از دولت مستقل نبوده بلکه همیشه دنباله رو سیاستهای مالی دولت بوده است. هیچ گاه سیاست های بانک مرکزی در جهت تثبیت قدرت خرید پول نتیجه نداده است. اگر هم هدفشان این بوده به دلیل اجرای نامتعادل و متناقض همیشه در عمل اهداف به ضد خودشان تبدیل شده اند.

 به اعتقاد من همانطور که کینز میگوید تضعیف پول ملی یکی از ساده ترین راههای تخریب بنیان های اقتصادی است. اما متاسفانه ما همیشه در همین جهت حرکت و پول ملی مان را تضعیف کرده ایم. کسانی که می گویند ما باید دلار را تقویت کنیم، پول خودمان را تضعیف کنیم تا صادرات رشد کند باید بدانند که این مساله با ظرفیت های اقتصادی ما اصلا سازگار نیست. به دلیل اینکه ظرفیت های اقتصادی ما و بهره وری عوامل تولید اصلا در حدی نیست که بتواند جوابگوی اقتصاد ما باشد و به افزایش تولید بیانجامد.

دلیل آن هم این است که حدود هشتاد درصد واردات ما کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مصرفی است. چنانچه خاطرتان هست ما نرخ ارز را از سال هشتاد به بعد دائما افزایش دادیم. اما کالاهای سرمایه ای خیلی بیشتر از کالاهای مصرفی افزایش یافت. این به معنای تضعیف تولید و از پای انداختن آن است.

متاسفانه امروز هم شاهد چنین وضعیتی هستیم. در مجموع من معتقدم که دولت در وهله اول باید وضعیت بودجه را متعادل کند و ما باید حداکثر بتوانیم خودمان را به درآمدهای داخلی متکی کنیم. ارز باید به سرمایه تبدیل و به سمت تولید حرکت کند تا از این طریق تولید کشور و بنیانهای آن را متحول کنیم.

 

*کارشناس اقتصادی

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۹۰۱۹۰۶:۳۹:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
... کارهای کشور دست افراد کاردان نیست و لذا ما در همه زمینه ها بحران داریم.
ناشناس۱۹۹۳۶۱۱۱:۴۶:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست که اصلا معلوم نیست منابع ارزی ایران کجا خرج می شود ! 800 میلیارد دلار پول نفت زمان آقای احمدی نژاد که 400 میلیارد دلار آن معلوم نیست کجاست! و حالا 150 میلیارد دلار پولهای آزاد شده ایران که معلوم نیست کجا می روند! و درآمد نفت که صادرات نفت به قبل از تحریم ها برگشته پولهای فروش نفت و گاز و برق اصلا کجا هست ؟
ناشناس۱۹۹۳۶۶۱۱:۵۳:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
وقتی طرح هدفمندی .. تصویب شد و شروع به اجرا ..در واقع ارزش پول ملی را هدف گرفته بود اما تمام مسولان فقط بخاطر درآمد ریالی بیشتر یکصدا از این طرحها طرفداری کامل کردند که حالا اقتصاد ایران به این وضع کشانده شده البته الان هم دیر نیست می توان با متوقف کردن این طرح ها و برگشت قیمت دلار بسوی 1000 تا 1500 تومان هر چه زودتر جبران کرد
ناشناس۱۹۹۴۴۴۱۳:۰۰:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اگر می بینید که قیمت یک تخم مرغ در امریکا 400 تومان است ولی در ایران 800 تومان. اگر می بینید که یگ ماشین در خارج از ایران 30 هزار دلار است ولی در ایران 100 هزار دلار . اگر می بینید عوارض خروج یا هزینه پاسپورت در ایران از همی دنیا بیشتر است. اگر می بینید قیمت اجناس و محصولات غذایی در ایران بیشتر از حتی امریکا و ژاپن است و.... فقط به این دلیل است که قیمت واقعی دلار باید همین حدود تفاوت یعنی دو تا سه برابر کنونی باشد. ولی دولتها برای اینکه بگویند ما موفق بودیم دلار را به نفع خروج سرمایه ایران توسط...و مافیای واردات و ماشین سازی و... ارزان نگه می دارد و عوض ان همه خدمات و کالاها و سرویسها مورد نیاز 90 درصد مردم ایران را گران میکند. هیچ سرمایه گزار ژاپنی و المانی و خارجی نمی اید سرمایه خود را به یک سوم ارزش واقعی ان بیاورد ایران و نتیجه همین گرانی بیکاری و گسترش فقر است.
ناشناس۱۹۹۴۸۸۱۳:۲۰:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست اقتصاد کشور ده ها سال هست که در واقع روی هوا می چرخد و مسولان دلال دلار و طلا شده اند و جالب اینجا هست که سود بانکی که کفاف تورم واقعی را نمی دهد ربا هست اما گران فروشی دلار توسط خود مسولان حلال هست !
ناشناس۱۹۹۰۲۳۰۶:۴۹:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
40 ساله که داره سقوط می کنه برای من فقیر...
سید۱۹۹۰۳۰۰۷:۱۱:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تولید داخلی به علت هزینه بالا قابل رقابت با اجناس خارجی نیست تا این درست نشود مشکل ادامه خواهد داشت. دوم اینکه اگر دولت منابع دلاری را از نفت قطع کند و از راههای دیگر جبران کند چاپ اسکناس قطع میشود؟ مطلب شما در رابطه با برابری دلار به ریال و تولید داخلی صحیح ولی چرا سیاست دولت به سمت افزایش نقدینگی است؟ جواب آن روشن است چون چاپ پول نیاز به مدیریت ندارد همه بلد هستند.
ناشناس۱۹۹۸۰۴۱۶:۳۷:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یک مساله اقتصادی ساده هست با دلار بالای 1000 تومان تولید ، توان فروش محصولات خود در بازار داخلی بدلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم و در خارج بدلیل گران تمام شدن محصول بدلیل تورم ناشی از گران فروشی دلار را ندارد حالا برای خودتان داستان سرای کنید
استاد د انشگاه تهران۱۹۹۰۵۱۰۷:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ساختار اقتصادی وسیاسی بهم پیوند خورده اند .به این علت راه حل های اقتصادی به تنهایی در ایران جواب نمی دهد.
ناشناس۱۹۹۲۶۸۱۰:۲۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
هزار آفرین.
آریابان۱۹۹۲۷۹۱۰:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آنچنان این ساختار در هم پیوسته که بگونه ای دقیقتر باید گفت : ..در همین راستاست که میتوان بی ارتباطی و دور شدن تصاعدی از بازار های واقعی دنیا (هم برای خرید و هم برای فروش) ، کهنه و بی خاصیت شدن موتور های تولیدی و طبیعتا گرانی شدید قیمت تمام شده تولیدات ، از دست دادن مشتری های بین المللی سنتی برای فرش ، پسته و حتی نفت و.... را تحلیل کرد ؛
ناشناس۱۹۹۰۵۷۰۷:۵۰:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کاهش ارزش پول ملی به بهانه تقویت صادرات خارجی اما به دلیل اصلی بالابردن درامد دولت کنونی و دولتهای قبلی انجام شده که بزرگترین ضربه را به نظام زده است وچنانچه کسی مانع نشود منجر به فروپاشی اقتصادی و سپس سیاسی خواهد شد اما بهتر است به ظاهر اقتصاددانهای مدافع کاهش ارزش پول ملی توجه کنند که علت ضعف صادرات خارجی کیفیت نازل محصولات ایران است که حتی خود ایرانی استفاده نمیکند نه بعلت ارزانی دلار!!!!!
ناشناس۱۹۹۰۵۸۰۷:۵۰:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تا زمانی که تورم پایدار به 2 تا 3 درصد نرسد اقتصاد درست نمیشه و روز به روز ریال بی ارزش تر میشه
علی۱۹۹۱۲۱۰۸:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مگه پول ملی سقوط کرده ؟ نه بابا بیخود شایعه درست نکنید . پول ما قوی ترین پول دنیاست . ...
محمد قاسمی۱۹۹۱۳۲۰۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
همون که هییت دولت گفت. بجای ریال بگیم تومان اونوقت بجای 44 هزار ریال 4.400 تومن میدیم دلار میخریم این بالاترین نرخ صعود ارزش وجه رایج کشور در یک قرن اخیر دم این تدبیر گرم تازه فرق بی سواد و با سواد ها داره مشخص میشه
عماد۱۹۹۱۴۵۰۹:۰۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تنها راه ثروتمند شدن ، تولید ثروت است. بازی کردن با نماد ها و اعداد کسی را ثروتمند نمیکند. ارزش نسبی پول ملی صرفا یک نمایشگر از وضعیت ثروت ملی است. با جابجا کردن نمایشگر وضعیت تغییر نمیکند. تا وقتی سرمایه گذاری کافی برای تولید ثروت نباشد ، روند فقیر تر شدن ادامه خواهد یافت.
ناشناس۱۹۹۱۶۴۰۹:۱۶:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قیمت ارز را باید بازار تعیین کند و لازم نیست که دولت آن را تعیین نماید
اکبری۱۹۹۲۰۰۰۹:۳۵:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قدرت پول ملی آنقدر مهم وحساس وراهبردیست که می تواند موجب سقوط وافول یک نظام سیاسی گردد. بااینهمه مع العصف معلوم نیست چرا سیاست غلط دولتمردان مادرجهت تضعیف هرچه بیشترپول ملی می باشد|||||.
ناشناس۲۰۰۲۴۴۲۳:۴۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اتفاقا برعکس، بخوبی باعث می شود
ناشناس۱۹۹۲۳۲۰۹:۵۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
در ایران دولتها و برخی از به اصطلاح کارشناسان دادن سود بانکی به سپرده های مردم را ضرر و زیان جهت کارهای تولیدی و اقتصادی می دانند و در مقام مقایسه می گویند که کشورهای دیگر سود به این بالایی نمی دهند آنها به این نکته یا توجه نداشته و یا نمی پردازند که ارزش پول ملی ایران در این چهل ساله هرسال بر مبنای تورم و افزایش قیمت دولار حدود سی تا چهل درصد دارد ارزش خویش را از دست می دهد در واقع سود بانکها درصدی از سقوط هرساله ارزش پول ملی را می پردازند و در این وسط هیچ چیز دست مردم را نمی گیرد. شما نگاه کنید ، طلا ، دولار، اتومبیل ، خدمات ، خانه ، زمین و.... هرساله افزایش دارد حال اگر کسی بخواهد پولش را بدون خریدن این اجناس نگه دارد و سودی نیز از بانکها دریافت نکند چه ضرر و زیان و نقصانی در سرمایه اش پیدا می شود.
ناشناس۱۹۹۲۵۹۱۰:۱۸:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به نظر من ریال بیشتر سقوط خواهد کرد چون توان اقتصادی کشور بسیار ضعیفه و بانکها در حال ورشکستگی هستند امیدوارم فکری بشود تا جلوی زیان بیشتر مردم گرفته شود
دوست۱۹۹۸۶۸۱۷:۲۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یه زمانی یکی از با ارزشترین پولهای دنیا بود. خب وقتی ارتباطات رو با دنیا قطع کنی همین میشه. وقتی همه رشته ها و جاذبه های پولساز مثل هنر و گردشگری رو ممنوع و محدود کنی همین میشه. وقتی رسیدن به ثروت از راه ربا خواری و داد و ستد زمین به جای تلاش و تولید و علم باشه همین میشه. تو همین چندسال ترکیه چه شد ما چه شدیم. بهانه کردن تحریم ...
ناشناس۱۹۹۸۷۸۱۷:۳۷:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کشوریکه اقتصادش به ارز کشور رقیب وابسته است استقلال ندارد
ناشناس۲۰۰۰۵۶۱۹:۵۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آفرین به شما! گل گفتی.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. اعدام پسری که به ۳ دختر در جوی آب تجاوز کرد

 3. گلر استقلال از خاطراتش و پیشنهاد پرسپولیس می‌گوید

 4. سیف: از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم و حاضر بودیم هزینه آن را هم بدهیم.

 5. مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی

 6. نکاتی در مورد خرید صندوق فروشگاهی

 7. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 8. پاسخ سوالات بی‌جواب درباره سانچی

 9. 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 10. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 11. قیمت انواع میوه در تهران + جدول

 12. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 13. بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ شایعه حمله موشکی آمریکا به نفت‌کش سانچی، دروغی واضح است

 14. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 15. مدیرعامل شرکت ملی نفتکش: برخی عکس‎ها و فیلم‎ها در فضای مجازی مربوط به سانچی نیست

 16. بازیگران زنی که بیشترین سیمرغ را دریافت کردند

 17. رازهای مخفی خشمگین‌ترین لامبورگینی جهان +عکس

 18. عاملان قتل هولناک جوان مهابادی پای میز محاکمه +عکس

 19. پارگی گلو بر اثر نگه‌داشتن عطسه

 20. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 21. اثرات مخرب شکر روی مغز

 22. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/رئیس نمی‌خواهد استعفا کند!

 23. استقلال در آستانه محرومیت از پنجره نقل و انتقالات

 24. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 25. تا طارمی تسویه نکند، خبری از صدور ITC نیست

پربحث‌های دیروز

 1. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 2. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 3. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 4. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 5. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 6. داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

 7. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 8. آش رسانه های خارجی برای افکار عمومی در ایران

 9. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 10. تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد

 11. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 12. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 13. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 14. جهانگیری: کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبرو است/ راهکار، راه اندازی گفت‌وگوی ملی است

 15. ابتکاری جدید از شرکت گاز برای دور زدن قانون  

 16. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 17. شرط‌های ترامپ برای آینده برجام و چند نکته

 18. نمای متفاوت از نفت‌کش سانچی!  

 19. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 20. ورود کمیسیون انرژی به غرق شدن سانچی/ سوال از وزارت خارجه برای حضور سفیر بعد از چهار روز

 21. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 22. چرا امید واهی به خانواده های سرنشینان سانچی داده شد؟/ چرا خبری از زنگنه و آخوندی نبود  

 23. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 24. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 25. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

 7. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 11. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 12. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 13. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 14. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 15. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 16. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 19. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 20. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 21. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 24. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 25. حضور نیم ساعته نیروهای چینی در نفت کش/ کشف دو پیکر جدید/ گلایه های همسر سرمهندس نفتکش ایرانی: اینقدر از بیمه کشتی حرف نزنید، این چه دیپلماسی است؟

پربحث‌های امروز

 1. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 2. 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 3. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 4. قیمت انواع میوه در تهران + جدول

 5. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 6. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/رئیس نمی‌خواهد استعفا کند!

 7. دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

 8. خزانه‌دار شورای شهر تهران: وضعیت مالی شهرداری تهران اسفبار است

 9. دلار به داد فولادگران رسید!

 10. توزیع ماهانه ۷۰۰میلیارد تومان یارانه در تهران

 11. صعود بورس با سوخت جهانی

 12. بیکاری در کمین صنعت قطعه‌سازی ایران

 13. بازگشت نرخ محصولات لبنی به قبل از افزایش قیمت‌ها

 14. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 15. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 16. دلار در کف و یورو در سقف ۳ساله!

 17. عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟

 18. توصیه جدید و یارانه ای مجلس به دولت

 19. نوسان‌سازی ارزی به وقت ۵ عصر

 20. ۵ نفتکش جدید ایران در مسیر سانچی؛ «حسنا» در راه است

 21. جریان‌شناسی معاملات مسکن

 22. موادغذایی در دنیا ارزان می‌شود در ایران گران!

 23. عضو کمیسیون تلفیق بودجه: مدیرانی داریم که ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیون تومان پاداش پایان خدمت می‌گیرند

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. انتقاد از بی‌مهری بانک مرکزی به بخش مسکن/ صدای آخوندی بالاخره درآمد

پربحث‌های دیروز

 1. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 2. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 3. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 4. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 5. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 6. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 7. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

 8. چرا نفتکش سانچی نتوانست قبل از برخورد با کشتی چینی فرار کند؟

 9. چینی ها نخواستند سانچی نجات پیدا کند یا نتوانستند؟

 10. اگر برای شنیدن حرف حساب مردم گوشی نباشد و خودشان بخواهند ظلم را از خود دفع کنند، قابل ملامت‌اند؟

 11. فرهنگستان علوم پزشکی : وزارت بهداشت از واردات محصولات تراریخته جلوگیری کند

 12. ایمن‌ترین خودروهای سال 2017 از نگاه یورو انکپ +تصاویر  

 13. خودرو در بازار کم شد؛ کسی حاضر به خرید نیست+ قیمت

 14. معاون وزیر راه: هیچ ممنوعیتی برای حمل میعانات گازی با سانچی وجود نداشت

 15. سفیر کره جنوبی در واکنش به شایعات اخیر: سانچی عازم سئول بود

 16. توصیه مجلس به دولت: در حذف یارانه‌بگیران شتاب نکنید

 17. طوطی با صدای زنانه 7 میلیون تومان/ ماهی تزئینی وارداتی از مالزی 400 هزار تومان

 18. وال‌استریت‌ژورنال به دنبال موارد مشکوک در تراژدی سانچی

 19. چرا برق جنوب شرق تهران دیشب قطع شد؟

 20. نوبخت: باید احساس تبعیض کارگر و کار فرما را از بین برد

 21. پاسخگویی وزیر جهاد کشاورزی درباره محصولات تراریخته در مجلس

 22. بررسی پرونده آلومینیوم المهدی در کمیسیون اصل ۹۰ /خریداربه ۳۰۰ میلیارد تومان از تعهدات خود عمل نکرد

 23. جعبه سیاه سانچی تا 3 ماه آینده رمزگشایی می شود

 24. نحوه برخورد کشتی چینی با سانچی ابهام دارد/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 25. پاسخ سیف به نامه مدیران بانک؛ به بافت فرسوده وام بدهید

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 4. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 5. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 6. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 7. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 8. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 9. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 10. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 11. حاجی بابایی: دولت می‌خواهد مردم برای دریافت یارانه در کمیته امداد ثبت نام کنند

 12. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 13. سیف: نرخ ارز ثبات مناسبی دارد

 14. نجات پول ملی از سقوط

 15. آخرین تصمیم برای عوارض خروج از کشور+ ارقام

 16. با مصوبه کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان شد

 17. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 18. گلایه سپرده گذاران موسسات مالی ورشکسته از سیاست های نادرست بازار پولی و مالی/ طمعکار نیستیم/ بانک مرکزی اسامی گیرندگان سودهای ۸۰‌درصدی را اعلام کند

 19. سود سهام عدالت در ایستگاه پایانی/ مزه عدالت پس از انتظار ۱۱ ساله

 20. جادوی پول و بانک | نقد بدیع عضو شورای فقهی بانک مرکزی به «ساختار بانک» + امکان طرح پرسش از مصباحی‌مقدم

 21. کشور مجوزها!!

 22. دلار گران شد صراف‌ها: سورپرایز شدیم!

 23. تازه ترین خبر از نفتکش ایرانی/ انفجار مجدد و فوران ۱۰۰ متری آتش / درجه حرارت ۳۵۰ درجه/ انهدام و غرق شدن محتمل است/ شرایط ورود تکاوران مهیا نیست

 24. اعزام تیم تجسس متبحر ایرانی به محل انفجار نفتکش سانچی /تکاوران ارتش امشب به چین می‎روند

 25. مخالفت نمایندگان با گرانی ها در سال آینده/ پرهیز از التهاب آفرینی در جامعه

آخرین عناوین