نجات پول ملی از سقوط

محمودجامساز*،   3961019018 ۲۵ نظر، ۴ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
نجات پول ملی از سقوط

اصولا منشا برابری نرخ ارز به دلیل اینکه تاثیر مستقیم بر واردات، صادرات و تراز تجاری و تولید بر کل اقتصاد می گذارد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هست. واقعیت این است که هیچگاه ما در این چند دهه اخیر نرخ واقعی ارز را تعیین نکرده ایم. اصلا نمی دانیم که نرخ واقعی آن چقدر است. از آنجایی که دارای یک نظام اقتصادی نیستیم و صرفا مجموعه ای از دستورالعمل ها و مقررات به صورت دستوری از بالا به عوامل اجرایی دولت دیکته می شود و با توجه به اینکه بیش از هشتاد درصد اقتصاد در اختیار دولت قرار دارد، در مجموعه اقتصادی ما متغیرهای اقتصادی نتیجه فعل و انفعالات درون سیستمی نیست و ساختگی و غیرواقعی است.

از همان زمانی که نرخ ارز در بودجه کشور تعیین و تصویب می شود و به صورت قانون در می آید دیگر ارتباط آن با بازار آزاد قطع می شود . چون زمانی که قیمت ارز با یک تلورانسی در بودجه تعیین می شود، دولت اجازه ندارد که قیمت ارز را بیش از آن افزایش دهد.

یکی از دلایلی که ما با کسری بودجه، افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی مواجه هستیم همین مساله است. در واقع وقتی بند ناف دولت به درآمدهای نفتی بسته شده است و بخش اعظم درآمدهای تامین بودجه از درآمدهای نفتی است، وقتی که دولت دلار را برای واردات، مسافرها و یا تحصیلات عرضه می‌کند یک کشش مشخصی ایجاد می‌کند. مثلا اگر ارز در بودجه به قیمت هزار و پنجاه تومان تعیین شود طبیعی است که تجار تا حدی کشش دارند که این قیمت را جذب کنند. از آن حد بیشتر دیگر کشش نخواهند داشت.

دولت هم چون به لحاظ قانونی دستش بسته است و به موجب بودجه نمی تواند از قانون عدول کند متوسل به بانک مرکزی می شود و بانک مرکزی هم این دلارها را به عنوان پشتوانه نگه می دارد و پول چاپ می‌کند. این پول پر قدرت وارد چرخه پولی کشور می شود.

از طرف دیگر دارایی های خارجی بانک مرکزی بالا می رود، پایه پولی نیز بالا می رود و در نهایت رشد نقدینگی باعث افزایش سطح عمومی قیمتها می شود که در نهایت هم به تورم می انجامد.

تورم عامل اصلی کاهش قدرت خرید است. یعنی دولت یک مالیات پنهانی را از مردم به عنوان کاهش قدرت خریدشان اخذ می‌کند. اینجا است که ضرورت حفظ قدرت خرید پول ملی نمایان می شود. چون در صورت کاهش قدرت خرید پول ملی ریال در مقابل ارزهای دیگر تضعیف می شود. درباره اینکه دولت چطور باید عمل کند تا بتواند قدرت خرید پول ملی را ثابت نگاه دارد باید نکاتی را عرض کنم.

اول اینکه لازم است دولت در بودجه، تعادل ایجاد کند. ارتباط بودجه را با نفت به حداقل برساند، رشد اقتصادی را افزایش دهد و بهره وری را بالا ببرد. وقتی که ما صحبت از رشد اقتصادی می‌کنیم منظور این است که تمامی ارزش کالاها و خدماتی که امسال تولید شده نسبت به پارسال افزایش یافته باشد. نتیجه این مساله ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی و عرضه محصول است.

زمانی که عرضه کل زیاد باشد، قاعدتا پاسخگوی تقاضای کل خواهد بود و قیمتها از این طریق پایین کشیده خواهد شد. وقتی که سطح عمومی قیمتها پایین بیاید قدرت خرید بالا می رود و پول ملی تقویت می شود.

متاسفانه ما در سالهای گذشته شاهد چنین وضعی نبوده ایم. سیاستهای پولی ما از دولت مستقل نبوده بلکه همیشه دنباله رو سیاستهای مالی دولت بوده است. هیچ گاه سیاست های بانک مرکزی در جهت تثبیت قدرت خرید پول نتیجه نداده است. اگر هم هدفشان این بوده به دلیل اجرای نامتعادل و متناقض همیشه در عمل اهداف به ضد خودشان تبدیل شده اند.

 به اعتقاد من همانطور که کینز میگوید تضعیف پول ملی یکی از ساده ترین راههای تخریب بنیان های اقتصادی است. اما متاسفانه ما همیشه در همین جهت حرکت و پول ملی مان را تضعیف کرده ایم. کسانی که می گویند ما باید دلار را تقویت کنیم، پول خودمان را تضعیف کنیم تا صادرات رشد کند باید بدانند که این مساله با ظرفیت های اقتصادی ما اصلا سازگار نیست. به دلیل اینکه ظرفیت های اقتصادی ما و بهره وری عوامل تولید اصلا در حدی نیست که بتواند جوابگوی اقتصاد ما باشد و به افزایش تولید بیانجامد.

دلیل آن هم این است که حدود هشتاد درصد واردات ما کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مصرفی است. چنانچه خاطرتان هست ما نرخ ارز را از سال هشتاد به بعد دائما افزایش دادیم. اما کالاهای سرمایه ای خیلی بیشتر از کالاهای مصرفی افزایش یافت. این به معنای تضعیف تولید و از پای انداختن آن است.

متاسفانه امروز هم شاهد چنین وضعیتی هستیم. در مجموع من معتقدم که دولت در وهله اول باید وضعیت بودجه را متعادل کند و ما باید حداکثر بتوانیم خودمان را به درآمدهای داخلی متکی کنیم. ارز باید به سرمایه تبدیل و به سمت تولید حرکت کند تا از این طریق تولید کشور و بنیانهای آن را متحول کنیم.

 

*کارشناس اقتصادی

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ خرداد ۱۳۹۷زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کواکبیان: خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم/ شب می‌خوابیم روز می‌بینیم دلار چند هزار تومان بالا رفته است!  
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ماجرای دوتابعیتی‌هایی که ارز از کشور خارج کردند
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رئیس جمهور به نامه های کمیسیون اقتصادی جواب نداد/ لاریجانی باید تصمیم بگیرد
۲۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نقش پیک موتوری در قیمت دلار
۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷افزایش قیمت انواع سکه در بازار/ یورو ۶۸۲۵ تومان
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صدای واحد از تیم اقتصادی دولت شنیده نمی شود/ اختلاف نظر نوبخت، کرباسیان و سیف
۳۰ فروردین ۱۳۹۷سردرگمی صادرکنندگان به دلیل تصمیمات هیجانی برای نرخ ارز
۲۸ فروردین ۱۳۹۷پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟
۲۶ فروردین ۱۳۹۷نامه کمیسیون اقتصادی به رئیس جمهور برای معرفی نمایندگان جهت بررسی سوال از رئیس جمهور
۲۵ فروردین ۱۳۹۷تزریق ارز به صرافی‌ها متوقف شد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۹۰۱۹۰۶:۳۹:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
... کارهای کشور دست افراد کاردان نیست و لذا ما در همه زمینه ها بحران داریم.
ناشناس۱۹۹۳۶۱۱۱:۴۶:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست که اصلا معلوم نیست منابع ارزی ایران کجا خرج می شود ! 800 میلیارد دلار پول نفت زمان آقای احمدی نژاد که 400 میلیارد دلار آن معلوم نیست کجاست! و حالا 150 میلیارد دلار پولهای آزاد شده ایران که معلوم نیست کجا می روند! و درآمد نفت که صادرات نفت به قبل از تحریم ها برگشته پولهای فروش نفت و گاز و برق اصلا کجا هست ؟
ناشناس۱۹۹۳۶۶۱۱:۵۳:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
وقتی طرح هدفمندی .. تصویب شد و شروع به اجرا ..در واقع ارزش پول ملی را هدف گرفته بود اما تمام مسولان فقط بخاطر درآمد ریالی بیشتر یکصدا از این طرحها طرفداری کامل کردند که حالا اقتصاد ایران به این وضع کشانده شده البته الان هم دیر نیست می توان با متوقف کردن این طرح ها و برگشت قیمت دلار بسوی 1000 تا 1500 تومان هر چه زودتر جبران کرد
ناشناس۱۹۹۴۴۴۱۳:۰۰:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اگر می بینید که قیمت یک تخم مرغ در امریکا 400 تومان است ولی در ایران 800 تومان. اگر می بینید که یگ ماشین در خارج از ایران 30 هزار دلار است ولی در ایران 100 هزار دلار . اگر می بینید عوارض خروج یا هزینه پاسپورت در ایران از همی دنیا بیشتر است. اگر می بینید قیمت اجناس و محصولات غذایی در ایران بیشتر از حتی امریکا و ژاپن است و.... فقط به این دلیل است که قیمت واقعی دلار باید همین حدود تفاوت یعنی دو تا سه برابر کنونی باشد. ولی دولتها برای اینکه بگویند ما موفق بودیم دلار را به نفع خروج سرمایه ایران توسط...و مافیای واردات و ماشین سازی و... ارزان نگه می دارد و عوض ان همه خدمات و کالاها و سرویسها مورد نیاز 90 درصد مردم ایران را گران میکند. هیچ سرمایه گزار ژاپنی و المانی و خارجی نمی اید سرمایه خود را به یک سوم ارزش واقعی ان بیاورد ایران و نتیجه همین گرانی بیکاری و گسترش فقر است.
ناشناس۱۹۹۴۸۸۱۳:۲۰:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
موضوع این هست اقتصاد کشور ده ها سال هست که در واقع روی هوا می چرخد و مسولان دلال دلار و طلا شده اند و جالب اینجا هست که سود بانکی که کفاف تورم واقعی را نمی دهد ربا هست اما گران فروشی دلار توسط خود مسولان حلال هست !
ناشناس۱۹۹۰۲۳۰۶:۴۹:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
40 ساله که داره سقوط می کنه برای من فقیر...
سید۱۹۹۰۳۰۰۷:۱۱:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تولید داخلی به علت هزینه بالا قابل رقابت با اجناس خارجی نیست تا این درست نشود مشکل ادامه خواهد داشت. دوم اینکه اگر دولت منابع دلاری را از نفت قطع کند و از راههای دیگر جبران کند چاپ اسکناس قطع میشود؟ مطلب شما در رابطه با برابری دلار به ریال و تولید داخلی صحیح ولی چرا سیاست دولت به سمت افزایش نقدینگی است؟ جواب آن روشن است چون چاپ پول نیاز به مدیریت ندارد همه بلد هستند.
ناشناس۱۹۹۸۰۴۱۶:۳۷:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یک مساله اقتصادی ساده هست با دلار بالای 1000 تومان تولید ، توان فروش محصولات خود در بازار داخلی بدلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم و در خارج بدلیل گران تمام شدن محصول بدلیل تورم ناشی از گران فروشی دلار را ندارد حالا برای خودتان داستان سرای کنید
استاد د انشگاه تهران۱۹۹۰۵۱۰۷:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ساختار اقتصادی وسیاسی بهم پیوند خورده اند .به این علت راه حل های اقتصادی به تنهایی در ایران جواب نمی دهد.
ناشناس۱۹۹۲۶۸۱۰:۲۵:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
هزار آفرین.
آریابان۱۹۹۲۷۹۱۰:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آنچنان این ساختار در هم پیوسته که بگونه ای دقیقتر باید گفت : ..در همین راستاست که میتوان بی ارتباطی و دور شدن تصاعدی از بازار های واقعی دنیا (هم برای خرید و هم برای فروش) ، کهنه و بی خاصیت شدن موتور های تولیدی و طبیعتا گرانی شدید قیمت تمام شده تولیدات ، از دست دادن مشتری های بین المللی سنتی برای فرش ، پسته و حتی نفت و.... را تحلیل کرد ؛
ناشناس۱۹۹۰۵۷۰۷:۵۰:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کاهش ارزش پول ملی به بهانه تقویت صادرات خارجی اما به دلیل اصلی بالابردن درامد دولت کنونی و دولتهای قبلی انجام شده که بزرگترین ضربه را به نظام زده است وچنانچه کسی مانع نشود منجر به فروپاشی اقتصادی و سپس سیاسی خواهد شد اما بهتر است به ظاهر اقتصاددانهای مدافع کاهش ارزش پول ملی توجه کنند که علت ضعف صادرات خارجی کیفیت نازل محصولات ایران است که حتی خود ایرانی استفاده نمیکند نه بعلت ارزانی دلار!!!!!
ناشناس۱۹۹۰۵۸۰۷:۵۰:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تا زمانی که تورم پایدار به 2 تا 3 درصد نرسد اقتصاد درست نمیشه و روز به روز ریال بی ارزش تر میشه
علی۱۹۹۱۲۱۰۸:۴۵:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مگه پول ملی سقوط کرده ؟ نه بابا بیخود شایعه درست نکنید . پول ما قوی ترین پول دنیاست . ...
محمد قاسمی۱۹۹۱۳۲۰۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
همون که هییت دولت گفت. بجای ریال بگیم تومان اونوقت بجای 44 هزار ریال 4.400 تومن میدیم دلار میخریم این بالاترین نرخ صعود ارزش وجه رایج کشور در یک قرن اخیر دم این تدبیر گرم تازه فرق بی سواد و با سواد ها داره مشخص میشه
عماد۱۹۹۱۴۵۰۹:۰۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تنها راه ثروتمند شدن ، تولید ثروت است. بازی کردن با نماد ها و اعداد کسی را ثروتمند نمیکند. ارزش نسبی پول ملی صرفا یک نمایشگر از وضعیت ثروت ملی است. با جابجا کردن نمایشگر وضعیت تغییر نمیکند. تا وقتی سرمایه گذاری کافی برای تولید ثروت نباشد ، روند فقیر تر شدن ادامه خواهد یافت.
ناشناس۱۹۹۱۶۴۰۹:۱۶:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قیمت ارز را باید بازار تعیین کند و لازم نیست که دولت آن را تعیین نماید
اکبری۱۹۹۲۰۰۰۹:۳۵:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قدرت پول ملی آنقدر مهم وحساس وراهبردیست که می تواند موجب سقوط وافول یک نظام سیاسی گردد. بااینهمه مع العصف معلوم نیست چرا سیاست غلط دولتمردان مادرجهت تضعیف هرچه بیشترپول ملی می باشد|||||.
ناشناس۲۰۰۲۴۴۲۳:۴۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اتفاقا برعکس، بخوبی باعث می شود
ناشناس۱۹۹۲۳۲۰۹:۵۵:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
در ایران دولتها و برخی از به اصطلاح کارشناسان دادن سود بانکی به سپرده های مردم را ضرر و زیان جهت کارهای تولیدی و اقتصادی می دانند و در مقام مقایسه می گویند که کشورهای دیگر سود به این بالایی نمی دهند آنها به این نکته یا توجه نداشته و یا نمی پردازند که ارزش پول ملی ایران در این چهل ساله هرسال بر مبنای تورم و افزایش قیمت دولار حدود سی تا چهل درصد دارد ارزش خویش را از دست می دهد در واقع سود بانکها درصدی از سقوط هرساله ارزش پول ملی را می پردازند و در این وسط هیچ چیز دست مردم را نمی گیرد. شما نگاه کنید ، طلا ، دولار، اتومبیل ، خدمات ، خانه ، زمین و.... هرساله افزایش دارد حال اگر کسی بخواهد پولش را بدون خریدن این اجناس نگه دارد و سودی نیز از بانکها دریافت نکند چه ضرر و زیان و نقصانی در سرمایه اش پیدا می شود.
ناشناس۱۹۹۲۵۹۱۰:۱۸:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به نظر من ریال بیشتر سقوط خواهد کرد چون توان اقتصادی کشور بسیار ضعیفه و بانکها در حال ورشکستگی هستند امیدوارم فکری بشود تا جلوی زیان بیشتر مردم گرفته شود
دوست۱۹۹۸۶۸۱۷:۲۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یه زمانی یکی از با ارزشترین پولهای دنیا بود. خب وقتی ارتباطات رو با دنیا قطع کنی همین میشه. وقتی همه رشته ها و جاذبه های پولساز مثل هنر و گردشگری رو ممنوع و محدود کنی همین میشه. وقتی رسیدن به ثروت از راه ربا خواری و داد و ستد زمین به جای تلاش و تولید و علم باشه همین میشه. تو همین چندسال ترکیه چه شد ما چه شدیم. بهانه کردن تحریم ...
ناشناس۱۹۹۸۷۸۱۷:۳۷:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کشوریکه اقتصادش به ارز کشور رقیب وابسته است استقلال ندارد
ناشناس۲۰۰۰۵۶۱۹:۵۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آفرین به شما! گل گفتی.
سعید۲۰۵۴۹۷۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
چرا انقدر وضع ارز های خارجی در کشور درهم برهم شده قبل از تصمیم ترامپ به تایید برجام میگن اگر تایید نکنه ارزهای خارجی گران میشود بعد که تایید میکند همان روز ارزی مثل دلار ۳۰ تومان ارزان میشود و جالب فرداش بدون دلیل دوباره از قیمت روز قبلش هم ۳۰ تومان بالاتر میرود ....کجای دنیا انقدر نوسان ارز وجود داره .....اخه ...سرمایه گذار چجوری حساب کنه اخه .....
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 11. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 12. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 13. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 14. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 15. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 16. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 17. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 18. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 19. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 20. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 21. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 22. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 23. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 24. سلطانی‎فر:تیم ملی فوتبال از ظرفیت‎های خود برای دیدار با اسپانیا استفاده کند

 25. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های اخیر

 1. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 2. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 3. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 4. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 5. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 6. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

 7. اعلام قیمت‌های جدید لبنیات طی هفته آینده

 8. حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار

 9. احتمال عضویت یک کشور جدید در اوپک

 10. نامه وزیر صنعت به معاون اول رئیس جمهور برای حذف تعرفه کاغذ

 11. کاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز+جدول

 12. بیانیه وزیر نفت سعودی در اجلاس اوپک:عربستان آماده جلوگیری از کسری توزیع نفت در جهان است

 13. نهاوندیان: دولت برنامه ای برای تغییر سیاست تجاری کشور ندارد

 14. وعده ترامپ به اپل درباره آیفون‌های چینی

 15. قیمت طلا و سکه امروز ۳۰ خرداد ۹۷ +جدول

 16. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۳۰ خرداد ۹۷ +جدول

 17. زنگنه: در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود

 18. چگونه می‌توان قیمت مسکن را کنترل کرد؟/اماواگرهای پیشنهادتازه مجلس

 19. توسعه فضای کسب و کار به کجا رسید؟ / نرخ تسهیلات بانک هنوز با دخل و خرج تولیدکنندگان همخوانی ندارد

 20. دولت به‌جای رانت به واردکننده به فکر معیشت مردم باشد/تکرار سیاست اشتباه ثابت نگهداشتن ارز باید کنار گذاشته شود

پربحث‌های دیروز

 1. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 2. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 3. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 4. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 5. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 6. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 7. ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

 8. رئیس اتاق بازرگانی تهران: روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود

 9. رشد ۲۸ هزار تومانی قیمت سکه+جدول

 10. نقشه آمریکا و عربستان برای اجلاس اوپک/ ائتلاف افزایش تولید نفت را وتو خواهد کرد؟

 11. رانت‌های میلیاردی برای نورچشمی‌ها

 12. جزئیات بیمه تکمیلی درمانی برای صیادان

 13. وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

 14. واکنش سیف به افزایش محدودیت‌های ارز و واردات کالاها

 15. زنگنه: مشکل فعلی بازار نفت، تنش‎های سیاسی است

 16. دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

 17. زنگنه برای شرکت در نشست اوپک به وین رفت

 18. تصمیمات اوپک فاش شد/ اوپک تولید نفت را ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد

 19. تغییر صف‎بندی‎ها در اوپک/ الجزایر هم به ایران پیوست

 20. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 21. سهم‌های خودرویی مخالف جریان بازار با افت قیمت رو به رو شدند

 22. بهای سکه در کانال 25 میلیون ریالی باقی ماند

 23. جلسه بی مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بعد از 9 ماه تعطیلی

 24. راه‌اندازی خط تولید نسل جدید موتورهای سنگین دیزلی/دو دستگاه دولتی خریدار محصول داخلی

 25. تازه‌ترین جزئیات از پرونده اختلاس، رشوه و اعمال نفوذ در ادارات دولتی کرمان

پربحث‌های هفته

 1. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 2. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 3. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 9. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 10. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 11. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 12. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 13. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 14. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 17. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 18. بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت

 19. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 20. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 21. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 22. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 23. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 24. بازگشت قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان به سال ۹۶

 25. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

آخرین عناوین