کلینیک ایران نوین

طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

گروه اجتماعی الف،   3961018313 ۶۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

شورای شهر تهران روز یکشنبه در واکنش به اعتراضات اخیر، به تعیین مکان یا مکان هایی توسط شهرداری پایتخت برای برگزاری تجمعات شهروندان رای موافق دادند.

 بر این اساس به شهرداری تهران برای معرفی مکان های پیشنهادی برای برگزاری تجمعات مهلتی یک ماهه داده شد.

درباره این مصوبه شورای شهر تهران باید به نکاتی اشاره کرد:

-  در این که برگزاری تجمعات مسالمت آمیز حق شهروندان است جای هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و اصل 27 قانون اساسی نیز به همین موضوع اشاره دارد. در تجمعات اخیری نیز که بعداً به آشوب تبدیل شد تمامی مقامات به برگزاری تجمعات بر اساس این اصل قانون اساسی تاکید داشتند. در واقع شهروندان می توانند بر اساس موضوعی مشخص تجمعات خود را با گرفتن مجوز برگزار نمایند. در کشورهای دیگر نیز  هر از گاهی شاهد تظاهرات و راهپیمایی هایی بر مبنای همین قاعده می باشیم.

- به طور کلی برگزاری تظاهرات و تجمعات همیشه در راستای انتقال پیامی اعتراضی به صورت شفاف، آرام و مسالمت آمیز می باشد تا مقامات در سیاست ها، برنامه ها و رویه های خود بر مبنای خواست مردم تجدید نظر نمایند. البته ممکن است مسئولان بنا به دلایلی حتی در سیاست گذاری های خود تغییری ندهند اما توضیح و اقناع افکار عمومی برای همراهی و یا حداقل عدم مخالفت در این باره ضروری می باشد. اما دولتمردان ما به ندرت به این قاعده و سیاست متعهد بوده اند. بر همین اساس بوده که در دو یا سه سال اخیر تجمعات اعتراضی فراوانی چه با مجوز چه بدون مجوز برگزار شد اما اقدامی عملی و جدی برای کاهش مشکلات مردم زیان دیده( مانند مالباختگان موسسات اعتباری، کارگران، دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و ...) نه تنها صورت نگرفت بلکه بسیاری از موارد مسولان در جمع آنان حاضر نشده و حاضر به پاسخگویی مستقیم نشدند. پس صرف اینکه مکانی برای اعتراض مردم در نظر گرفته شود حلال مشکل نیست. مهم تغییر رویکردها، توجه به خواست مردم، اقدام عملی برای حل مشکلات و یا حداقل ارائه توضیح برای اقناع آنها می باشد.

    -نکته دیگر این است که حیطه وظایف و اختیارات شوراهای شهر بر اساس ماده 71  قانون شوراها منوط به شناخت کمبودها، نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی می باشد و شوراهای شهر نمی توانند به حیطه وظایف و اختیارات نهادهای اجرایی در سطح ملی ورود کنند و برای آنها تعین تکلیف کنند. به عبارتی دیگر با طرح دو فوریتی که در شورای شهر تهران به تصویب رسید گویی نهادی محلی برای وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی، نیروی انتظامی و ... تعیین تکلیف کرده است.

جالب این جاست که در جلسه روز یکشنبه نیز، برخی اعضای شورای شهر عنوان کردند از آنجایی که مکان یابی برای چنین فضاهایی الزاماتی امنیتی دارد این طرح پس از تهیه در شهرداری تهران حتماً باید به مراکز مختلف دیگری ارسال و بررسی شود. یا عضو دیگر شورا که عنوان کرد: «دوستان در ارائه این طرح دچار عطش و احساس شده‌اند. قاعدتاً موضوعات اعتراضات مردمی و شهروندی در دستور کار دستگاه‌های امنیتی است و این موضوع ارتباطی به حوزه مدیریت شهری ندارد».

نماینده شهرداری تهران نیز در این جلسه درخواست «یک فرصت یک ماهه» برای بررسی موضوع و «مشورت با نهادهای امنیتی» را مطرح کرده بود. اما بدون توجه به این نقدها در نهایت این طرح به تصویب رسید. با این وضعیت اگر خوشبین باشیم و معتقد به سیاسی کاری اعضای شورا در این زمینه نباشیم باید گفت این مصوبه مصداق نواختن شیپور از سرگشاد آن می باشد.

 • در نهایت نیز باید گفت بعد از تجمعات اعتراضی اخیر ضرورت دارد آسیب شناسی دقیقی به لحاظ سیاسی، اقتصادی، جامعه شناسی، امنیتی و ... صورت گیرد و از بخشی نگری، کارهای پوپولیستی، شتاب زده و غیرکارشناسی اجتناب کرد.در این بین شاید لازم باشد کمیته ای ملی برای واکاوی تجمعات اخیر متشکل از قوای مختلف تشکیل شود. اما اینکه شورای شهر تهران مصوبه ای بگذراند که شهرداری باید مکانی تا چند هفته دیگر برای تجمعات اعتراضی تعیین کند، روز بعد نیز شورای شهر مشهد مصوبه ای در این باره تصویب کند و احتمالاً روزهای بعد شورای شهرهای دیگر، پاسخ درستی به اتفاقات تلخ هفته های اخیر نمی باشد.
 • همچنین اینکه بیان شود در فلان یا بهمان کشور مکانی برای تجمعات در نظر گرفته شده و در ایران نیز بدون هیچ کار مطالعه شده ای باید زمین یا فضایی برای این کار در نظر گرفته شود مطمئنا نشانگر تک بعدی بودن و تقلیل گرایی در واکاوی ریشه ها تجمعات اعتراضی اخیر است.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۹۰۴۳۰۷:۳۰:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
عجب پس طرح پوپولیستی شد پس.. بهتره کسی حرف نزنه حضرات به ... کارهاشون برسند
ناشناس۱۹۹۲۲۲۰۹:۴۹:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
عجب شیر تو شیری در شورای شهر
ناشناس۱۹۹۲۲۴۰۹:۵۲:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آقای حدادعادل 10 سال قبل در مجلس عنوان کرده بود که باید میدانی مقابل مجلس تعبیه تا مردم در آنجا تجمع و تحصن برگزار کنند تا شاید رسانه ها و مسولین صدایشان را بشنوند!! چرا بعد از ده سال هیچ کاری نشده
ناشناس۱۹۹۲۳۰۰۹:۵۵:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ورودی مجلس در میدان بهارستان باید محلی باشد که هرکس خواست بتواند بدون نگرانی تجمع کند
ناشناس۱۹۹۳۱۳۱۱:۰۲:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
برادر جان، تظاهرات یعنی بقیه مردم ببیند که بعضی ها نسبت به بعضی مسائل اعتراض می کنند. خب این کار شورای شهر خنده داره دیگه، بویژه اینکه بیان و مثلاً در دشت های بین تهران و قم یک جایی رو برای اینکار تعیین کنند! این مسئله در مورد ورزشگاه ها و سالن ها هم صادقه ... تظاهرات باید به همون شکل معمول باشه: تو خیابان!
من من۲۰۰۱۹۹۲۳:۰۰:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
نه عزیز دل اتفاقا اینجوری بهتره.. اینجوری یعنی بدون گرفتن مجوز وزارت کشور هم اون تجمع ازاده... اگه قراره داخل شهر باشه باید با مجوز باشه... اینجوری دیگه موردی برای برخورد یا زندانی کردن افراد معترض در یک جای مشخص ندارن... اتفاقا اگه بیرون تر باشه خیلی راحت میشه تجمع ها شکل بگیره... اما مهمتر از همه اینا... شما تا حالا به خاطر یه شربت دادن یا مثلا یه شلوغی کوچیک توی ترافیک نموندی؟ اسیب ندیدی؟ یعنی چی بیان وسط شهر میدون اصلی و خیابون پر ترافیک رو ببندن.. همینجوری انقلاب و ازادیو نمیشه رفت.. بعد ولش کنن ملت معترض بیان وسط بقیه مردم تا شب اویزون بشن و از زندگی بیفتن...
حسین۱۹۹۹۸۳۱۸:۳۹:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این طرح شاید اصلا بد نباشه ولی 2 اشکال دارد 1- این تصمیم چون امنیتی است باید توسط وزارت کشور انجام شود( اگر هم شورا خیلی نگران بود دولت که همسو بود پس چرا اقدام قانونی - توسط وزارت کشور- نکرد؟!1؟) 2- شتابزده بود یعنی چرا جوانب کار دیده نشد ؟و طرح جامع نبود؟ پس با این دو اشکال شاید گفت : پوپولیستی بود
ناشناس۲۰۰۰۴۰۱۹:۴۴:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خودکرده را تدبیر نسیت وقتی بصورت حزبی و سیاسی به افراد نالایق رای می دهید می شود همین شوری که کسی مثل... ؟!!! برای خودشان ماشین و ... مصوب می کنند و ... هر دم از باغ بری می رسد منتظر حرکتهای بعدی باشید
ناشناس۱۹۹۰۴۴۰۷:۳۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
شهرداری اصلا حق ورود به چنین مسله ای را نداشته است و وزرات کشور باید انها را توبیخ کند
ناشناس۱۹۹۰۴۷۰۷:۳۷:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خلاصه طرح: مردم بروید در یک جا که ما نباشیم فریادهای خود را بزنید و تخلیه شوید. ما هم به کارهای خود برسیم. مرسی ...
عباس۱۹۹۳۸۵۱۲:۰۷:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
همینم که میگی وجود نداره!
مرگ بر حرامخوار۲۰۰۴۶۷۰۸:۳۰:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خب پوپولیستا میخوان محترمانه بوجود بیارن بعدش به کارهای مهمترشون برسن و برای نظام ذخیره تر بشن و تواماً ژنهای برتر .. را ایجاد کردی!
ناشناس۱۹۹۰۵۵۰۷:۴۸:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
شورای شهر که نگفته هر کسی هر چه در این مکانها به زبان آورد تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرد که بخواهد برای وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی، نیروی انتظامی و ... تعیین تکلیف کرده باشد. بلکه فقط خواسته محل تجمع ها را مشخص کند که دلیلش می تواند علاوه بر کنترل سریعتر تجمعات، جلوگیری از خسارت به اموال عمومی و حتی مردم در جریان یک اعتراض باشد.
ناشناس۱۹۹۰۵۹۰۷:۵۱:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
پوپولیستی رو خوب اومدی. حالا شما چرا ناراحتی نهایت می گذارن کسی نمی ره و ..
ناشناس۱۹۹۰۶۴۰۷:۵۶:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
با سلام چرا از انتقاد ملت نگرانید... مثلا شجاع هستید
ناشناس۱۹۹۰۶۷۰۷:۵۹:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بنده ۲ روز قبل در برداشتی اشتباه موافقت خودم را برای تعیین محل ، البته با شرایطی بیان کردم . اما بعد از دقت بیستر پیرامون تبعات محدود سازی ..معترضان و آسیب دیدگان معیشتی و بیکاری و ............. اقرار به اشتباه میکنم . ________________ حدود ۳ سال است که اعتراضات علنی مردمی نسبت به اوضاع فجیع اقتصادی و اختلاس و حرامخواری و غارت بیت المال و نابودی تولیدات داخلی با عکس العمل های تحقیرآمیز و بی محلی ناجوانمردانه و... روز افزون روبروست . حالا لیستی های پولدار و شورایی های.. !!!!!!! به جای جواب عملی به مطالبات به حق ملت سعی در محدود سازی و ...دارند !!!!!!!!!! ( وا اسفاً علیهما )
ناشناس۱۹۹۷۲۴۱۵:۴۴:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سه ساله که اوضاع خراب شده یا شما سه ساله متوجه شدی؟؟!!!!
ناشناس۱۹۹۰۷۵۰۸:۰۵:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
برگزاری تجمعات مسالمت آمیز حق شهروندان است جای هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد و اصل 27 قانون اساسی نیز به همین موضوع اشاره دارد. حیطه وظایف و اختیارات شوراهای شهر بر اساس ماده 71 قانون شوراها منوط به شناخت کمبودها، نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی می باشد . دو جمله خودتان را کنار هم قرار دهید. ایا برگزاری تجمعات که یک حق احتماعی و فرهنگی است در حوزه وظایف شورا نیست؟!!!
ناشناس۱۹۹۰۷۶۰۸:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این طرح خیلی هم خوب است. هر چند تاثیری چندانی در نتیجه نخواهد داشت
مهدی۱۹۹۰۷۸۰۸:۰۷:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
باسلام؛ اگرجه ایرادتان منطقی است . ولی خودمانیم شماهم اعتقادی به صدور چنین مجوزهایی ندارید
احمد۱۹۹۰۸۴۰۸:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مجلس پوپولیست , شورای پوپولیست , دولت صدر در صد پوپولیست
ناشناس۱۹۹۲۹۲۱۰:۵۲:۰۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
فقط تو خوبی با احمدی نژاد
ناشناس۱۹۹۰۸۸۰۸:۱۵:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کار خوبیه. اما شما از این می ترسید که اعتراض کردن به یک فرهنگ بشه و مردم...اعتراض کنند
ناشناس۱۹۹۰۹۲۰۸:۱۷:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
درود بر شورای شهر
ناشناس۱۹۹۱۰۶۰۸:۳۲:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اقدامشون نمادین هم باشه حداقل دارند تلاشی ..می کنند
شفاف۱۹۹۱۰۷۰۸:۳۲:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این طرح درستی نیست و نمی شود یک مکان را تعیین کرد مردم باید ازادانه انتخاب کنند . برای مثال وقتی کارگران اعتراض دارند طبیعی است بروند روبروی وزارت کار و یا هر متولی مشکل دیگر . انتخاب محل حق شهروندی همه مردم است و وزارت کشور هم باید مجوز بدهد و نظارت داشته باشد .
ناشناس۱۹۹۱۱۲۰۸:۳۸:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
چه اشکالی دارد پس از 40 سال از ظرفیت های قانون اساسی بطور کامل استفاده شود. حداقل این است که از آسیب رسانی به اموال مردم و شهر پیشگیری می شود و دیگر در فضای عمومی شهر، شما نگرانی رفت و آمد خود و خانواده ات از بابت نداری. اگر جمعیتی هم خارج از محل تعیین شده جمع شوند مردم متوجه می شوند که این افراد بدون مجوز تجمع کرده و قانون مدار نیستند و نهایتا حق برخورد با قانون شکنان بیش از پیش مورد تائید مردم قرار می گیرد.
ناشناس۱۹۹۱۱۳۰۸:۴۰:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اینا همش شعاره.مسئولین فقط بلدن انکار کنن....
ناشناس۱۹۹۱۱۴۰۸:۴۱:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
.. همه جای دنیا شهرداری جا مشخص میکنه
محمد۱۹۹۱۳۵۰۸:۵۳:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این طرح زایده ذهن خلاق اعضای محترم شورا شهر است , مناسب بود قبل از اظهار فضل و ادای ارادت به مردم یک کمی تامل می کردند
ناشناس۱۹۹۱۳۶۰۸:۵۴:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا در مورد مصوبات کمیسیون تلفیق هم بررسی کنید زیرا آنها هم به همین عارضه دچار شده اند.
رضا۱۹۹۱۴۶۰۹:۰۳:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
پیشنهاد میکنم چندتا اتوبوس مستعمل و چند حلقه لاستیک و سطل زباله و همچنین پنجره هم در این مکانها گذاشته شود تا معترضین براحتی دق و دلشان را خالی کنند و سبک بال به خانه هایشان برگردند.
ناشناس۱۹۹۱۴۸۰۹:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اصلاحطلبن دیگر تا مردم نفهمند که تمام مشکلات ما از این جریان تندروست وضع مملکت درست نمی شود
حمید۱۹۹۱۵۲۰۹:۰۷:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به نظر من چون دنیا رو به الکترونیک و دیجیتال است خوب بود طرحی را تصویب میکردند و سایتی را برای شکایت های مردم درست میکردند که مردم اعتراض خودشان را به یک موضوع با زدن یک تایید اعلام میکردند و قوانین بدین صورت بود که تا سقف این میزان اعتراض این تصمیم اگر به فلان مقدار برسه این تصمیم و ادامه ... و اگر ترتیب اثر داده نشد تجمع فلان جا
شفاف۱۹۹۷۰۶۱۵:۲۸:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کمپین های مجازی خیلی جواب نداده
ناشناس۱۹۹۱۶۲۰۹:۱۵:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
همه جای دنیا خیابان محل تجمات است و مکان مشخص ندارد
امیر۱۹۹۲۰۱۰۹:۳۵:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بهتره بجای این کار، جو مناسب ابراز عقیده برای دانشگاه ها، اصناف، تشکل های دانش آموزی و.... فراهم شود. بهتره فضای کار مطبوعات کشور به گونه ای باشد که دردها و مشکلات مردم را بدون مشکل و ترس انعکاس دهند. اعتراض خیابانی وقتی انجام می شود که همه موارد اشاره شده فوق به بن بست رسیده باشد. بهتره درد را ریشه ای حل کرد نه بر پایه ی احساسات.
ناشناس۱۹۹۲۰۶۰۹:۳۹:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
طرح خوبیه شما احساساتی نقد کردین
ناشناس۱۹۹۲۱۲۰۹:۴۳:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بهتره اعضای شورای شهر به جای وقت گذرانی به فکر ساختن چند تا سرویس بهداشتی عمومی تو شهر تهران، پایتخت مملکت امکاناتش کمه
ناشناس۱۹۹۲۲۶۰۹:۵۳:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
میدان بهارستان بهترین مکان است،
ناشناس۱۹۹۲۲۹۰۹:۵۴:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
طرح بسیار خوبیه، اینجا کسانی که در زبان از حق تجمع دفاع می کنند اما در درون مخالف هستند مشخص می شوند
ناشناس۱۹۹۲۵۸۱۰:۱۸:۳۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خب لابد رفتن خبر نگاران به آنجا هم ممنوع میشه ،و نیز بردن هر گونه موبایل و دوربین هم بازهم منع قانونی پیدا میکنه ..
ناشناس۱۹۹۲۶۱۱۰:۱۹:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ببخشید عدم افزایش قیمت بنزین توسط مجلس پوپولیستی نیست؟ بعد این طرح شورای شهر پوپولیستی هست؟
ناشناس۱۹۹۳۰۶۱۱:۰۰:۰۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مثل اینه که فدراسیون کشتی تصمیم بگیره سر مربی تیم ملی بسکتبال رو به علت نتایج ضعیف عوض کنه
سیدناصر۱۹۹۳۱۴۱۱:۰۳:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این طرح یک اقدام عملی برای مردمسالاری و حق طلبی است.
ناشناس۱۹۹۴۴۳۱۳:۰۰:۳۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
باشه اما وظیفه شورای شهر و شهرداری نیست
ناشناس۱۹۹۳۳۵۱۱:۲۱:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
حالا اعتراض هم کردید بعدش چی؟ درست رای بدین خوب
ناشناس۱۹۹۳۶۵۱۱:۵۲:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
پوپولیستی یا خواست واقعی مردم ؟؟؟؟
احسان۱۹۹۴۰۸۱۲:۲۶:۴۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
دیدگاه جالبی بود. متاسفانه باز هم نگاه سیاسی در آن موج میزند. شاید شما دلایلی برای به سخره گرفتن تصمیم شورا دارید ولی در کل طرح بسیار مناسبی است. ..این خیلی طرح مناسبی از دیدگاه فضای اعتراض است چون مردم بعد از مدتی تشخیص میدهند که فضایی غیر از این فضا به معنی تنش آفرینی است و محکوم میگردد. ..
ناشناس۱۹۹۴۶۵۱۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مشکل محل اعتراض است یا بی محلی و پاسخگو نبودن
حق۱۹۹۴۹۶۱۳:۳۰:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تصویب این مورد هیچ الزامی برای دولت ندارد اما در پاسخ به متن شوراها میتوانند مصوبات خودرا برای تصویب به شورای عالی ارسال تا به مجلس برای تهیه طرح مورد استفاده قرار گیرد پس خیلی هم بی ربط نبوده
ناشناس۱۹۹۵۲۴۱۳:۵۰:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
جمع کن بابا شماها کلا با حرف زدن مردم مخالف هستید
ناشناس۱۹۹۵۳۰۱۳:۵۲:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
جه اشکالی داره که مکان خاصی برای مردمی که میخوان اعتراض کنند در نظر گرفته بشه !!! ..اتفاقا باید مکانی خارج از شهر ..در نظر گرفته شود .
ناشناس۱۹۹۵۸۸۱۴:۱۸:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
الف جان حالا شد پوپولیستی؟ تا دیروز که اعتراض مردم به حق بود. حق اعتراض جزو قانون اساسی ماست و دیگه جای بحثی نمی مونه. لطفا چشممون رو ، رو به واقعیت نبندیم.
ناشناس۱۹۹۶۲۵۱۴:۳۶:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به چه دلیل نوشته اید موضوعات اعتراضات مردمی و شهروندی در دستور کار دستگاه‌های امنیتی است ؟ این چه تفکری است ؟
علی۱۹۹۶۸۶۱۵:۱۴:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
جان کلام وواقعیت این است که عمده ی مسئولین از هرسه قوه حرفها وخواسته های مردم راازطرق مختلف می شنوندولی غیرمسئولانه هیچ اقدامی برای تحقق خواسته های برحق مردم نمی کنندمردم درکوچه وبازاردرمقابل وزارتخانه هاودرمقابل مجلس شوراچندبارتجمع آرام برگزارکردندوفقط خواسته های صنفی مطرح کردندچه کسی به حرف دانشجویان صنعت نفت بازنشستگان فولاد مال باختگان و.......توجه واقدامی کردخوبست مردم چقدرباپوست وگوشت خود وجود مفاسدمالی رانت ها قاچاق های کلان را لمس کنندولی هیچ اقدام جدی برای مفسدین نبینندآنوقت انتظاردارید این دمل هابصورت اعتراض عملی سربازنکندمردم تشنه عدالت ومبارزه بافسادهستندکه اگراین نیازها برآورده شودواختلاف فاحش طبقاتی کم شودمردم باکمبودهاآنهم برای همه نه فقط برای ضعفامی سازند
ناشناس۱۹۹۷۴۵۱۶:۰۱:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کویر لوت بهترین مکانه هم زمینش وسیعه همه جا میشن هم مردم جلو دست و پای مسئولین رو نمی‌گیرند راحت میتونن به اختلاس ها شون برسن
سولدوز۱۹۹۷۷۲۱۶:۲۱:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
میدونم پخش نمیکنید.اما باور کنید این خواست مردمه
علی۱۹۹۹۸۱۱۸:۳۷:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یک شعار معروف غربی است که میگه no justice no peace یعنی تا زمانیکه عدالت برقرار نشود صلحی بوجود نخواهد آمد در جامعه ما یکی ماشین میلیاردی سوار می شود یکی برای بچه اش نمی تواند یک دوچرخه بخرد یکی آپارتمان 10 میلیاردی دارد یکی تو کانال می خوابد اگر می خواهید واقعا کشور ایران نجات پیدا کند بیایید مشکل اختلاف طبقاتی را حل کنید و گرنه کارهایی که آقایون می کنند همه هش ... بازی است
اسیب شناس محترم۲۰۰۰۱۵۱۹:۱۴:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بعد از اسیب شناسی دقیق اسیب شناس محترم به این نتیجه رسیده است. کم حرف زدن و عمل کردن اسیب شناس محترم معتقد هست که اگر کم حرف بزنیم و کار مردم درد مردم را انجام بدهیم و کم کنیم وهمانطور که به خانواده خودمان .اطرافیان از هر نوع خودش که علاقه زیادی داریم کمی هم یعنی ۷۰ به ۳۰ با مردم خودمان هم داشته باشیم مشکلات کمتراز یک دوره ریاست جمهوری حل خواهد شد.
شبنم۲۰۰۰۶۷۲۰:۰۵:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
شورای شهر برای اجتماعات مردم جا پیدا کنه وزارت کشور هم بره دستور انبوه سازی فروش طرح ترافیک قطع درختان را صادر کنه از این شیر تو شیر تر میخواهی؟
ناشناس۲۰۰۱۲۵۲۱:۱۱:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مسلم بدانید که این طرح عملی نخواهد شد..
ناشناس۲۰۰۱۵۷۲۱:۵۶:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
1-وقتی در قانون اساسی حق اعتراض آمده باید ساز و کار اجرای آنهم فراهم شود 2-وقتی در وظایف شورای شهر ( نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی) آمده پس اقدام خارج از وظایف نکرده. 3- اگر چنین مکانی را در خارج از شهر تعین کنند تعین نکردنش بهتر است 4- پیشنهاد شما در اجرای این بند قانون اساسی چیست .. 5- عیب گرفتن راحت از عهده همه میآد . ولی عمل کردن هزینه دارد و مرد عمل می خواهد فکر نکنم انتشار دهیدچون مطمعنم ..ولی هیچ وقت انتقاد از خودتان را در نمی یابید
من۲۰۰۱۷۸۲۲:۳۰:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آنچه که من دریافتم ازین طرح، این طرح هیچ ضمانت اجرایی ندارد!! فقط این طرح به شهرداری میگه شما باید مکان یا مکان هایی رو برای تجمع مشخص کنید!! آیا اینکه اصلا وزارت کشور به تجمع اعتراضی ..مجوز میده و آیا اینکه کسی میره تو اون مکان برای اعتراض(فک کن اعتراضت به وزارت کشوره و ازت بخوان بری تو بیابون تجمع کنی!) ضمن اینکه تو این طرح ی تبصره هم وجود داره میگه که تعیین مکان برا اعتراض به معنی ممنوع بودن تجمع در مکان های دیگه نیست!! ضمنا..این طرح قبلا مطرح شده بود(بیشتر بخاطر تجمعات مالباختگان موسسات بانکی)!!
hash۲۰۰۲۷۹۰۰:۲۲:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
دوستان اگر عملی پشت این طرح باشه ، هر چند ضعیف بدون برنامه و... بازم از هیچی بهتره، اما اگر در حد حرف بمونه مطمنا همون که همه شما گفتین
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 3. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 4. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

 5. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 6. دستگیری سارق بیهوش‌کن +عکس

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. هافبک پرتغال: برد برابر مراکش حق ایران نبود!

 9. پس از غیبت کم‌سابقه، بار دیگر ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس حضور یافت

 10. نماز خواندن هواداران ایرانی در روسیه  

 11. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 12. قدردانی جامعه کشتی از پاسخ رهبر انقلاب

 13. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 14. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 15. سیل و رانش زمین در روستای کاکرود لات رودسر - گیلان  

 16. آزمون: مقابل اسپانیا بازی خوبی ارائه خواهیم داد/ می‌خواهیم دل مردم شاد شود

 17. برنامه روز پنجم جام جهانی/ مصاف نسبتا آسان در انتظار انگلیس و بلژیک

 18. زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

 19. دیدار برزیل و سوئیس به روایت تصویر

 20. دیدار برزیل و سوئیس به روایت تصویر

 21. سپاه3 تُن آتش سپاه بر سر تروریست‌ها/ موشک‌باران داعش زیر دید آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 22. نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند

 23. اعتراف محمد ثلاث به قتل سه نفر  

 24. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 25. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 3. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 4. سهم ۷۰ درصدی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده در آلایندگی تهران

 5. دادستان زاهدان تجاوز به ۴۱ نفر در ایرانشهر را تکذیب کرد

 6. ترافیک محور چالوس نیمه سنگین است

 7. تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

 8. پاسخ برج میلاد به حواشی پخش مسابقات جام جهانی

 9. تشدید برخورد با سایت‌های شرط‌بندی جام‌جهانی

 10. خدمات الکترونیکی دفاتر تهران گران شد

 11. جزئیات آماری کنکور سراسری سال ۹۷

 12. از کارت مترو خبرنگاران چه خبر؟

 13. محمد ثلاث در یک قدمی اعدام

 14. گلایه از بلیت ۹۵ هزار تومانی پخش فوتبال در برج میلاد

 15. آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی

 16. افزایش دمای هوا در روزهای آینده

 17. بازگشت طرح ترافیک و زوج و فرد به حالت عادی

 18. سیل و آبگرفتگی در ۴ استان کشور/ فوت ۴ نفر

 19. آخرین وضعیت هوای پایتخت

پربحث‌های هفته

 1. جمعه عید سعید فطر است

 2. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 3. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. علت بارش‌های شدید اخیر چیست؟/ سازمان هواشناسی اخطار داده بود/ هارپ و باروری ابرها جایی ندارد

 6. دادستان تهران مامور رسیدگی به ادعاهای یاسمن اشکی شد

 7. علی دایی در سرپل ذهاب 71 خانه مسکونی می سازد

 8. گشتی لابه‌لای آگهی‌های نماز و روزه استیجاری/ یک ماه روزه ۵۰۰ هزار تومان

 9. بطحایی: نتیجه پرونده تعرض به دانش‌آموزان اگر لازم بود اعلام می‌شود

 10. آذری‌جهرمی: نیمی از موهای سفیدم ناشی از اجرای طرح رجیستری است

 11. آماری از کانال‌های منحرف جنسی در تلگرام

 12. درآمد روزانه یک راننده تاکسی چقدر است؟

 13. افت ۳۴ درصدی ورودی سدهای تهران + تصاویر

 14. بطحایی: نشانه‌های ناکارآمدی در آموزش و پرورش هویداست

 15. بی‌ریا کوشا مردا که دکتر احمدی بود

 16. دریاچه ارومیه عمیق شد

 17. تکذیب سخنان منتسب به امام جمعه اصفهان درباره ترک نماز جمعه

 18. شهردار تهران: حتی یک مورد فساد را هم تحمل نمی‌کنم

 19. محسن هاشمی: تعطیلات کشور باعث کم شدن بهره‌وری شده است

 20. حادثه مدرسه غرب تهران از زاویه ای دیگر

 21. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 22. تشریح روند پرداخت مالیات پزشکان

 23. ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت

 24. درآمد میلیاردی محیط زیست از صدور مجوز شکار

 25. افشانی: بدهی شهرداری تهران بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است

آخرین عناوین