کلینیک ایران نوین

طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

گزارش از معصومه پورصادقی،   3961018216 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

معضل ترافیک تهران موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که مسئولان و کارشناسان درباره آن صحبت می‌کنند و راهکارهای مختلفی ارائه می‌دهند. راهکارهایی که یا اجرا نمی‌شوند یا در صورت اجرا تاکنون نقش چندانی در کاهش ترافیک شهر نداشته‌اند.

به گزارش الف، طبق آمارها پیک‌ترافیک در خیابان‌های تهران در فاصله زمانی 17 تا 19:30 شکل می‌گیرد، اما در بخشی از خیابان‌های پایتخت حجم سنگین ترافیک تا ساعت 22 نیز ادامه دارد که گفته می‌شود علت این وضعیت ناشی از افزایش سفرهای تفریحی با هدف گردش و خرید در ساعت‌های غیراداری در شهر تهران است.

ترافیک شهر تهران دلایل گوناگونی دارد. شهروندان تهرانی در سال‌های اخیر با رشد و افزایش مستمر شاخصه‌های معیوب بودن و ناکارآمدی سیستم مدیریت کنترل ترافیک در شبکه راه‌های شهری و راه‌های شریانی و خیابان‌های محلی مواجه هستند.

اما یکی از موضوعاتی که موجب ترافیک می شود این است که در برخی نقاط در حاشیه اتوبان ها محل هایی برای تجمع مسافران ایجاد شده است. نبود محل مخصوص سوار و پیاده کردن مسافر در نقاط مذکور باعث می شود مسافران بخشی از یک لاین را اشغال کنند و رانندگان تاکسی ها و مسافرکشان نیز با توفق برای سوار و پیاده کردن مسافر ایجاد گره ترافیکی نمایند که به ترافیک ساکن معروف است که این موضوع در ساعات تعطیلی مدارس دو برابر می شود.

یکی از راه‌هایی که طی سال‌های گذشته برای کاهش بار ترافیکی در زمان بازگشایی مدارس اجرا می‌شد، تغییر ساعت آغاز به کار مدارس و ادارات بود که مشکلاتی را برای زنان و مردان کارمندان به وجود آورد. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح در کنترل ترافیک بی‌تاثیر ارزیابی شد و دولت آن را لغو کرد.

این در حالی است که محمود میرلوحی در آغاز مهرماه در جلسه شورای شهر تهران ضمن درخواست نسبت به تمدید موضوع ترافیک مدارس در جلسه آینده شورا گفته بود که موضوع فرهنگ و ترافیک ما نیاز به دقت و تلاش بیشتری دارد.اینکه مدرسه‌ای سر چهارراه باشد، درست نیست؛ زیرا بی‌نظمی‌های اولیاء مدارس برای توقف، ترافیک را افزایش می‌دهد.

همچنین جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه سرویس مدارس در دنیا شکل و شمایل خاصی دارد، درخواست کرد تا پراید، پیکان و پژو از چرخه سرویس مدارس حذف شوند و خودروهایی جایگزین شوند که اولیاء به آنها اطمینان داشته باشند.

در واقع حاشیه خیابان‌ها تبدیل به پارکینگی از انواع خودروها و موتورسیکلت‌ها شده است، پارکینگی که حتی زیر تابلوهای ایستگاه‌های اتوبوس، توقف مطلقاً ممنوع و پیاده‌روها هم انجام می‌شود بدون اینکه کسی توجهی به تابلوهای حمل با جرثقیل داشته باشد پارک می کند که این موضوع موجب ترافیک می شود.

البته در این مورد در سال های گذشته نیز طرح نصب دوربین بر خودروهای پلیس ابتدا به صورت یک ایده اولیه مطرح شد و سپس اجرایی شد که این تصمیم هم نتوانست از بار ترافیکی تهران بکاهد.

در همین راستا شورای شهر تهران مدیران ترافیکی را به ارائه طرح دیگری به منظور ساماندهی «ترافیک ساکن» آن هم به شکل ضربتی و ظرف مدت یک ماه پیش رو مکلف کرده است. بر اساس مطالعات کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران، ترافیک ساکن می تواند عامل ۲۵ تا ۳۵ درصد از حجم ترافیک شهر باشد و با ساماندهی فضاهای پارک حاشیه ای، بخشی از ترافیک قابل مدیریت است.

طرح شورای شهر که در روزهای گذشته با قید دو فوریت در صحن مطرح و تصویب شد، اگرچه صرفا حاوی یک ماده واحده با محتوای الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی ساماندهی تمام فضاهای توقف در حاشیه تمام معابر اصلی و فرعی شهر است، اما ضمائم و برآوردی دارد که نقشه راه شهرداری برای ارائه طرح در این رابطه را مشخص کرده است.پیشنهاد شورای شهر تنظیم طرحی ۷ منظوره برای ساماندهی پارک حاشیه ای است.پارک حاشیه ای که ترافیک در تهران را دو چندان کرده است.

ویژگی نخست این طرح مهار توقف‌های چند ردیفه خودروهای متخلف در حاشیه معابر و مقابل واحدهای صنفی گوناگون است. توزیع مناسب توقفگاه‌ها و استفاده مطلوب از فضاهای حاشیه‌ای ویژگی دوم این طرح است. مدیریت شهری قصد دارد در این راستا نسبت به اعمال محدودیت زمان توقف در برخی معابر خاص، در نظرگرفتن تعرفه شناور برای مناطق مختلف و نیز افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان استفاده اقدام کند. ایجاد منبع درآمد پایدار و سالم برای شهرداری تهران سومین ویژگی ممتاز طرح ساماندهی ترافیک ساکن است.

بر اساس برآورد شورای شهر، در صورت وضع تعرفه هزار تومان برای معابر فرعی و ۲ هزار تومان برای معابر اصلی به ازای هر ساعت توقف، درآمد سالانه شهرداری از این محل در کمترین حالت دو هزار و ۲۲۲ میلیارد تومان برآورد شده که معادل ۵۹ درصد از درآمد پایدار کنونی شهرداری تهران و رقم قابل توجهی در این سرفصل درآمدی است. رقم پیشنهادی شورا برای توقف یک ساعته در حاشیه معابر، دو برابر بیشترین رقمی است که تاکنون بابت پارک حاشیه‌ای توسط شهروندان پرداخت می‌شد. ویژگی چهارم طرح مذکور، حذف ترددهای زائد و «ترافیک سرگردان» به منظور جست‌وجوی فضای توقف خواهد بود. با طراحی اپلیکیشن هوشمند، امکان نمایش فضاهای پارک اشغال نشده هر معبر در لحظه نیز فراهم می‌شود. ویژگی پنجم این طرح مدیریت تقاضای سفر با خودروی شخصی است، کما اینکه در دانش مدیریت ترافیک، وضع عوارض توقف حاشیه‌ای به منزله یک ابزار مدیریت ترافیک به رسمیت شناخته می‌شود. این طرح همچنین بازار زیان‌ده سرمایه‌گذاری برای ایجاد مجتمع‌های پارکینگ را سودده و به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد کرد، چراکه پارک حاشیه‌ای از حالت رایگان و شبه‌رایگان خارج می‌شود. ساماندهی ۲۵۰۰ نفر از نیروی انسانی مازاد شهرداری تهران نیز هفتمین ویژگی طرح ساماندهی توقفگاه‌های حاشیه‌ای در تهران است.  بر اساس مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، ۸۹۱ هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت وجود دارد که با فرض تجهیز ۷۰ درصد از آنها، مجموعا ۶۲۳هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت ساماندهی می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر تعداد فضاهای پارک حاشیه‌ای ساماندهی شده توسط پارکومتر در شهرداری تهران حداکثر ۱۵ هزار مورد است.

بر اساس این گزارش، محمد علیخانی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ری تجریش در رابطه با تصویب طرح دو فوریت الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه ساماندهی فضای پارک حاشیه‌ای معابر اصلی و فرعی گفت: استفاده رایگان از پارک حاشیه‌ای حضور بخش خصوصی در ساخت پارکینگ‌های عمومی را محدود کرده است.با وجود فضای پارک رایگان توجیه استفاده از پارکینگ‌های عمومی غیرمنطقی است.

علیخانی تاکید کرد:در تهران 900 فضای پارک حاشیه‌ای وجود دارد که اگر فضای پارک حاشیه‌ای منطقه 22 را نیز حساب کنیم به یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای در معابر اصلی و فرعی می رسیم.پارکبان ها از پارک‌های حاشیه‌ای استفاده می کردند در‌این طرح عملا خیابان را به مردم می فروختند و پارکبان‌ها بدون حساب و کتاب از مردم پول می‌گرفتند در حالی که تعرفه ساعتی 300 تومان تا 5 هزار تومان بود و پولی نیز به شهرداری تهران نمی رسید.ساماندهی پارک حاشیه‌ای بخشی از بازنگری طرح ترافیک است که در کنترل ورود خودروها اثرگذار است و با اجرایی شدن‌این طرح 2 هزار و 600 نفر از پرسنل شهرداری که کارایی ندارند به کار گرفته می شوند.

این طرح در حالی در شورای شهر تهران تصویب شد که شهرداری تهران در حال بازنگری طرح ترافیک است، اما سوال اصلی که ایجاد می شود این است که حال باید دید که قانونمند کردن یا محدود کردن تعداد فضاهای پارک در دسترس می تواند یکی از راهکارهای بهینه کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی باشد و از حجم ترافیک تهران بکاهد؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۰۹۳۱۱۴:۱۱:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به جای ارائه طرح های عجیب و غریب و غیر کارآمد باید پارکینگ ساخت. شهرداری باید با سهولت بیشتری مجوز تاسیس پارکینگ بدهد. طوری که تخریب ساختمانهای کلنگی و تاسیس پارکینگ با صرفه تر از ساخت آپارتمانهای مسکونی باشد.
ناشناس۲۰۱۶۰۳۰۰:۳۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
بنظر من شهرداری برای داشتن درامدهای پایدار یرای اتوبان صیاد شیرازی اتوبان امام علی اتوبان بابایی اتوبان صدر اتوبان مدرس اتوبان چمران عوارض دریافت کند و همه اتوموبیلها مجهز به سیستم الکترونیک پرداخت عوارض شوند .
ناشناس۲۰۰۹۶۵۱۴:۲۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بنظر میرسد اهداف اصلی از پیشنهادهای جدید ترافیکی، بیشتر درآمدزایی و آسایش شهرداری است تا حل مشکل شهروندان. اگر وسایل حمل و نقل عمومی مناسب و کافی باشد مردم مریض نیستند با این آلودگی هوای شهرشان، خودروی شخصی استفاده کنند. حالا هی مردم را جریمه کنید و پول بگیرید و مشکل به مشکلات شهروندان اضافه کنید ببینیم آخرش به کجا میرسید.
ناشناس۲۰۰۹۷۲۱۴:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
پول وده پول زور وده :))
ناشناس۲۰۱۱۷۹۱۶:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ساعت متفاوت برای دانش آموزان و کارمندان راه خوبی بود و تا حدی از ترافیک افسار گسیخته میکاست هر چند که به نظر برخی هر طرحی از دولت قبل باید برداشته شود
علي۲۰۱۴۴۰۲۰:۴۶:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به شرط اجرای صحیح و غیر شتابزده و وجود زیر ساختهای مناسب مانند وجود پارکینگ در هر منطقه و جلوگیری از تبدیل شدن کوچه ها و خیابان های فرعی به محل پارک مجانی و ایجاد مزاحمت برای خانواده ها که هرروز شاهد کاشت میله و قرار دادن گلدان مقابل خانه ها هستیم طرح خوبی است . در ضمن تقویت فرهنگ استفاده از حمل ونقل عمومی برای کارهای غیر فوری و ایجاد اسایش برای شهروندان و کاهش الودگی هوا هم از نتایج مطلوب این طرح است.
ناشناس۲۰۱۶۰۹۰۰:۳۵:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
شهرداری تهران میتواند محلهای اضافی که مزاحم تردد خودرو ها نباشد را بصورت ماهیانه و سالیانه جهت پارکینگ اجاره دهد یعنی یک فرد میتواند اگر جلوی خانه اش جایی برای پارک باشد انرا از شهرداری اجاره نماید و یا در کنار خیابانی روبروی فروشگاه ، ان فروشگاه که اکنون مجانی ماشینش را انجا پارک میکند میتواند ان محل را از شهرداری اجاره کتد و یا دیگری اجاره نماید به این صورت هزینه های دریافت حق الپارکینگ بشدت کاهش میابد.
ناشناس۲۰۱۸۹۵۱۱:۰۵:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
1- شهرداری در ماده 100 قانون شهرداریها پولهای گزافی را از شهروندان بابت کسری پارکینگ آپارتمانها و واحد های تجاری اخذ می کند و در قانون این دریافتی ها را باید صرف ساخت پارکینگهای طبقاتی و عمومی کند که هیچوقت این اتفاق نیافتاده و پولها را جای دیگر صرف کرده اند. 2- اگر قانونی وضع شود که تخلیه وبارگیری واحد های تجاری خارج از زمان تردد عموم مثلا" تا قبل از ساعت 5 صبح و ساعت 11 شب به بعد صورت گیرد، قسمت بزرگی ازمشکلات حل می شوند. در کشورهای دیگر این قانون وجود دارد.
ناشناس۲۰۲۱۰۸۱۴:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
آقایان مسئولین هیچ کاری برای حل این مشکل انجام نخواهند داد به این دلیل که خودشان از مسیر ویژه تردد می کنند و منازلشان یا جای خوش آب و هواست یا این که شمال شهر
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 5. لیگ ملت‌های والیبالایران از صعود به فینال بازماند/ بازی‌های تشریفاتی به میزبانی تهران!

 6. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 7. کی‌روش: در این 36 سال تجربه کاری‌ام تاکنون با چنین بازیکنانی با این پایبندی کار نکردم/هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست

 8. کردستانی‌ها مراقب شیوع تب کریمه کنگو باشند

 9. شفر دیدار ایران و اسپانیا را کارشناسی می‌کند

 10. میراندا: گل سوییس اشتباه بود

 11. تکلیف اعزام شین‌آبادی‌ها فردا مشخص می‌شود

 12. فتاح: کمپین‌های اخیر تاثیری در اعتماد مردم به کمیته امداد نداشته است

 13. اولیور کان: شانس آوردیم که تنها یک گل خوردیم

 14. واکنش ابتکار به خبر حادثه دختران "ایرانشهر"

 15. ترافیک روان در جاده‌ها بجز آزادراه کرج

 16. انیمیشن دیرین دیرین با موضوع چرا باید  

 17. جدول رده بندی لیگ ملت های والیبال 2018 تا پایان هفته چهارم  

 18. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 19. ۱۰ نکته جالب درباره جام‌جهانی ۲۰۱۸

 20. بازی آلمان و مکزیک با قضاوت علیرضا فغانی  

 21. بررسی تاثیر جام جهانی فوتبال بر اقتصاد جهانی

 22. پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی ایران و اسپانیا/پرتغال برای صعود به مصاف ایران خواهد رفت

 23. سفیر سوئیس در تهران مطرح کرد: ادامه همکاری‌های هسته‌ای ایران و سوئیس/ تلاش اروپایی‌ها برای حفظ سرمایه‌گذاری با ایران

 24. جهانی که «جنایت و مکافات» داستایفسکی را ساخت

 25. روایتی از رابطه دکتر چمران با ارتشی‌ها و فرماندهان

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 3. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 4. سهم ۷۰ درصدی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده در آلایندگی تهران

 5. دادستان زاهدان تجاوز به ۴۱ نفر در ایرانشهر را تکذیب کرد

 6. ترافیک محور چالوس نیمه سنگین است

 7. تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

 8. پاسخ برج میلاد به حواشی پخش مسابقات جام جهانی

 9. تشدید برخورد با سایت‌های شرط‌بندی جام‌جهانی

 10. خدمات الکترونیکی دفاتر تهران گران شد

 11. جزئیات آماری کنکور سراسری سال ۹۷

 12. از کارت مترو خبرنگاران چه خبر؟

 13. محمد ثلاث در یک قدمی اعدام

 14. گلایه از بلیت ۹۵ هزار تومانی پخش فوتبال در برج میلاد

 15. آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی

 16. افزایش دمای هوا در روزهای آینده

 17. بازگشت طرح ترافیک و زوج و فرد به حالت عادی

 18. سیل و آبگرفتگی در ۴ استان کشور/ فوت ۴ نفر

 19. آخرین وضعیت هوای پایتخت

پربحث‌های هفته

 1. جمعه عید سعید فطر است

 2. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 3. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. علت بارش‌های شدید اخیر چیست؟/ سازمان هواشناسی اخطار داده بود/ هارپ و باروری ابرها جایی ندارد

 6. دادستان تهران مامور رسیدگی به ادعاهای یاسمن اشکی شد

 7. علی دایی در سرپل ذهاب 71 خانه مسکونی می سازد

 8. گشتی لابه‌لای آگهی‌های نماز و روزه استیجاری/ یک ماه روزه ۵۰۰ هزار تومان

 9. بطحایی: نتیجه پرونده تعرض به دانش‌آموزان اگر لازم بود اعلام می‌شود

 10. آذری‌جهرمی: نیمی از موهای سفیدم ناشی از اجرای طرح رجیستری است

 11. آماری از کانال‌های منحرف جنسی در تلگرام

 12. درآمد روزانه یک راننده تاکسی چقدر است؟

 13. افت ۳۴ درصدی ورودی سدهای تهران + تصاویر

 14. بطحایی: نشانه‌های ناکارآمدی در آموزش و پرورش هویداست

 15. بی‌ریا کوشا مردا که دکتر احمدی بود

 16. دریاچه ارومیه عمیق شد

 17. تکذیب سخنان منتسب به امام جمعه اصفهان درباره ترک نماز جمعه

 18. شهردار تهران: حتی یک مورد فساد را هم تحمل نمی‌کنم

 19. محسن هاشمی: تعطیلات کشور باعث کم شدن بهره‌وری شده است

 20. حادثه مدرسه غرب تهران از زاویه ای دیگر

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 23. تشریح روند پرداخت مالیات پزشکان

 24. ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت

 25. درآمد میلیاردی محیط زیست از صدور مجوز شکار

آخرین عناوین