هتل بین المللی

طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

گزارش از معصومه پورصادقی،   3961018216 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طرح «ترافیک ساکن» برای مدیریت حجم ترافیک تهران/ افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان

معضل ترافیک تهران موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که مسئولان و کارشناسان درباره آن صحبت می‌کنند و راهکارهای مختلفی ارائه می‌دهند. راهکارهایی که یا اجرا نمی‌شوند یا در صورت اجرا تاکنون نقش چندانی در کاهش ترافیک شهر نداشته‌اند.

به گزارش الف، طبق آمارها پیک‌ترافیک در خیابان‌های تهران در فاصله زمانی 17 تا 19:30 شکل می‌گیرد، اما در بخشی از خیابان‌های پایتخت حجم سنگین ترافیک تا ساعت 22 نیز ادامه دارد که گفته می‌شود علت این وضعیت ناشی از افزایش سفرهای تفریحی با هدف گردش و خرید در ساعت‌های غیراداری در شهر تهران است.

ترافیک شهر تهران دلایل گوناگونی دارد. شهروندان تهرانی در سال‌های اخیر با رشد و افزایش مستمر شاخصه‌های معیوب بودن و ناکارآمدی سیستم مدیریت کنترل ترافیک در شبکه راه‌های شهری و راه‌های شریانی و خیابان‌های محلی مواجه هستند.

اما یکی از موضوعاتی که موجب ترافیک می شود این است که در برخی نقاط در حاشیه اتوبان ها محل هایی برای تجمع مسافران ایجاد شده است. نبود محل مخصوص سوار و پیاده کردن مسافر در نقاط مذکور باعث می شود مسافران بخشی از یک لاین را اشغال کنند و رانندگان تاکسی ها و مسافرکشان نیز با توفق برای سوار و پیاده کردن مسافر ایجاد گره ترافیکی نمایند که به ترافیک ساکن معروف است که این موضوع در ساعات تعطیلی مدارس دو برابر می شود.

یکی از راه‌هایی که طی سال‌های گذشته برای کاهش بار ترافیکی در زمان بازگشایی مدارس اجرا می‌شد، تغییر ساعت آغاز به کار مدارس و ادارات بود که مشکلاتی را برای زنان و مردان کارمندان به وجود آورد. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح در کنترل ترافیک بی‌تاثیر ارزیابی شد و دولت آن را لغو کرد.

این در حالی است که محمود میرلوحی در آغاز مهرماه در جلسه شورای شهر تهران ضمن درخواست نسبت به تمدید موضوع ترافیک مدارس در جلسه آینده شورا گفته بود که موضوع فرهنگ و ترافیک ما نیاز به دقت و تلاش بیشتری دارد.اینکه مدرسه‌ای سر چهارراه باشد، درست نیست؛ زیرا بی‌نظمی‌های اولیاء مدارس برای توقف، ترافیک را افزایش می‌دهد.

همچنین جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه سرویس مدارس در دنیا شکل و شمایل خاصی دارد، درخواست کرد تا پراید، پیکان و پژو از چرخه سرویس مدارس حذف شوند و خودروهایی جایگزین شوند که اولیاء به آنها اطمینان داشته باشند.

در واقع حاشیه خیابان‌ها تبدیل به پارکینگی از انواع خودروها و موتورسیکلت‌ها شده است، پارکینگی که حتی زیر تابلوهای ایستگاه‌های اتوبوس، توقف مطلقاً ممنوع و پیاده‌روها هم انجام می‌شود بدون اینکه کسی توجهی به تابلوهای حمل با جرثقیل داشته باشد پارک می کند که این موضوع موجب ترافیک می شود.

البته در این مورد در سال های گذشته نیز طرح نصب دوربین بر خودروهای پلیس ابتدا به صورت یک ایده اولیه مطرح شد و سپس اجرایی شد که این تصمیم هم نتوانست از بار ترافیکی تهران بکاهد.

در همین راستا شورای شهر تهران مدیران ترافیکی را به ارائه طرح دیگری به منظور ساماندهی «ترافیک ساکن» آن هم به شکل ضربتی و ظرف مدت یک ماه پیش رو مکلف کرده است. بر اساس مطالعات کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران، ترافیک ساکن می تواند عامل ۲۵ تا ۳۵ درصد از حجم ترافیک شهر باشد و با ساماندهی فضاهای پارک حاشیه ای، بخشی از ترافیک قابل مدیریت است.

طرح شورای شهر که در روزهای گذشته با قید دو فوریت در صحن مطرح و تصویب شد، اگرچه صرفا حاوی یک ماده واحده با محتوای الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی ساماندهی تمام فضاهای توقف در حاشیه تمام معابر اصلی و فرعی شهر است، اما ضمائم و برآوردی دارد که نقشه راه شهرداری برای ارائه طرح در این رابطه را مشخص کرده است.پیشنهاد شورای شهر تنظیم طرحی ۷ منظوره برای ساماندهی پارک حاشیه ای است.پارک حاشیه ای که ترافیک در تهران را دو چندان کرده است.

ویژگی نخست این طرح مهار توقف‌های چند ردیفه خودروهای متخلف در حاشیه معابر و مقابل واحدهای صنفی گوناگون است. توزیع مناسب توقفگاه‌ها و استفاده مطلوب از فضاهای حاشیه‌ای ویژگی دوم این طرح است. مدیریت شهری قصد دارد در این راستا نسبت به اعمال محدودیت زمان توقف در برخی معابر خاص، در نظرگرفتن تعرفه شناور برای مناطق مختلف و نیز افزایش تصاعدی هزینه توقف بر اساس میزان زمان استفاده اقدام کند. ایجاد منبع درآمد پایدار و سالم برای شهرداری تهران سومین ویژگی ممتاز طرح ساماندهی ترافیک ساکن است.

بر اساس برآورد شورای شهر، در صورت وضع تعرفه هزار تومان برای معابر فرعی و ۲ هزار تومان برای معابر اصلی به ازای هر ساعت توقف، درآمد سالانه شهرداری از این محل در کمترین حالت دو هزار و ۲۲۲ میلیارد تومان برآورد شده که معادل ۵۹ درصد از درآمد پایدار کنونی شهرداری تهران و رقم قابل توجهی در این سرفصل درآمدی است. رقم پیشنهادی شورا برای توقف یک ساعته در حاشیه معابر، دو برابر بیشترین رقمی است که تاکنون بابت پارک حاشیه‌ای توسط شهروندان پرداخت می‌شد. ویژگی چهارم طرح مذکور، حذف ترددهای زائد و «ترافیک سرگردان» به منظور جست‌وجوی فضای توقف خواهد بود. با طراحی اپلیکیشن هوشمند، امکان نمایش فضاهای پارک اشغال نشده هر معبر در لحظه نیز فراهم می‌شود. ویژگی پنجم این طرح مدیریت تقاضای سفر با خودروی شخصی است، کما اینکه در دانش مدیریت ترافیک، وضع عوارض توقف حاشیه‌ای به منزله یک ابزار مدیریت ترافیک به رسمیت شناخته می‌شود. این طرح همچنین بازار زیان‌ده سرمایه‌گذاری برای ایجاد مجتمع‌های پارکینگ را سودده و به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد کرد، چراکه پارک حاشیه‌ای از حالت رایگان و شبه‌رایگان خارج می‌شود. ساماندهی ۲۵۰۰ نفر از نیروی انسانی مازاد شهرداری تهران نیز هفتمین ویژگی طرح ساماندهی توقفگاه‌های حاشیه‌ای در تهران است.  بر اساس مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، ۸۹۱ هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت وجود دارد که با فرض تجهیز ۷۰ درصد از آنها، مجموعا ۶۲۳هزار فضای پارک حاشیه‌ای در پایتخت ساماندهی می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر تعداد فضاهای پارک حاشیه‌ای ساماندهی شده توسط پارکومتر در شهرداری تهران حداکثر ۱۵ هزار مورد است.

بر اساس این گزارش، محمد علیخانی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ری تجریش در رابطه با تصویب طرح دو فوریت الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه ساماندهی فضای پارک حاشیه‌ای معابر اصلی و فرعی گفت: استفاده رایگان از پارک حاشیه‌ای حضور بخش خصوصی در ساخت پارکینگ‌های عمومی را محدود کرده است.با وجود فضای پارک رایگان توجیه استفاده از پارکینگ‌های عمومی غیرمنطقی است.

علیخانی تاکید کرد:در تهران 900 فضای پارک حاشیه‌ای وجود دارد که اگر فضای پارک حاشیه‌ای منطقه 22 را نیز حساب کنیم به یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای در معابر اصلی و فرعی می رسیم.پارکبان ها از پارک‌های حاشیه‌ای استفاده می کردند در‌این طرح عملا خیابان را به مردم می فروختند و پارکبان‌ها بدون حساب و کتاب از مردم پول می‌گرفتند در حالی که تعرفه ساعتی 300 تومان تا 5 هزار تومان بود و پولی نیز به شهرداری تهران نمی رسید.ساماندهی پارک حاشیه‌ای بخشی از بازنگری طرح ترافیک است که در کنترل ورود خودروها اثرگذار است و با اجرایی شدن‌این طرح 2 هزار و 600 نفر از پرسنل شهرداری که کارایی ندارند به کار گرفته می شوند.

این طرح در حالی در شورای شهر تهران تصویب شد که شهرداری تهران در حال بازنگری طرح ترافیک است، اما سوال اصلی که ایجاد می شود این است که حال باید دید که قانونمند کردن یا محدود کردن تعداد فضاهای پارک در دسترس می تواند یکی از راهکارهای بهینه کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی باشد و از حجم ترافیک تهران بکاهد؟

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۰۹۳۱۱۴:۱۱:۳۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به جای ارائه طرح های عجیب و غریب و غیر کارآمد باید پارکینگ ساخت. شهرداری باید با سهولت بیشتری مجوز تاسیس پارکینگ بدهد. طوری که تخریب ساختمانهای کلنگی و تاسیس پارکینگ با صرفه تر از ساخت آپارتمانهای مسکونی باشد.
ناشناس۲۰۱۶۰۳۰۰:۳۱:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
بنظر من شهرداری برای داشتن درامدهای پایدار یرای اتوبان صیاد شیرازی اتوبان امام علی اتوبان بابایی اتوبان صدر اتوبان مدرس اتوبان چمران عوارض دریافت کند و همه اتوموبیلها مجهز به سیستم الکترونیک پرداخت عوارض شوند .
ناشناس۲۰۰۹۶۵۱۴:۲۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بنظر میرسد اهداف اصلی از پیشنهادهای جدید ترافیکی، بیشتر درآمدزایی و آسایش شهرداری است تا حل مشکل شهروندان. اگر وسایل حمل و نقل عمومی مناسب و کافی باشد مردم مریض نیستند با این آلودگی هوای شهرشان، خودروی شخصی استفاده کنند. حالا هی مردم را جریمه کنید و پول بگیرید و مشکل به مشکلات شهروندان اضافه کنید ببینیم آخرش به کجا میرسید.
ناشناس۲۰۰۹۷۲۱۴:۳۳:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
پول وده پول زور وده :))
ناشناس۲۰۱۱۷۹۱۶:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ساعت متفاوت برای دانش آموزان و کارمندان راه خوبی بود و تا حدی از ترافیک افسار گسیخته میکاست هر چند که به نظر برخی هر طرحی از دولت قبل باید برداشته شود
علي۲۰۱۴۴۰۲۰:۴۶:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
به شرط اجرای صحیح و غیر شتابزده و وجود زیر ساختهای مناسب مانند وجود پارکینگ در هر منطقه و جلوگیری از تبدیل شدن کوچه ها و خیابان های فرعی به محل پارک مجانی و ایجاد مزاحمت برای خانواده ها که هرروز شاهد کاشت میله و قرار دادن گلدان مقابل خانه ها هستیم طرح خوبی است . در ضمن تقویت فرهنگ استفاده از حمل ونقل عمومی برای کارهای غیر فوری و ایجاد اسایش برای شهروندان و کاهش الودگی هوا هم از نتایج مطلوب این طرح است.
ناشناس۲۰۱۶۰۹۰۰:۳۵:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
شهرداری تهران میتواند محلهای اضافی که مزاحم تردد خودرو ها نباشد را بصورت ماهیانه و سالیانه جهت پارکینگ اجاره دهد یعنی یک فرد میتواند اگر جلوی خانه اش جایی برای پارک باشد انرا از شهرداری اجاره نماید و یا در کنار خیابانی روبروی فروشگاه ، ان فروشگاه که اکنون مجانی ماشینش را انجا پارک میکند میتواند ان محل را از شهرداری اجاره کتد و یا دیگری اجاره نماید به این صورت هزینه های دریافت حق الپارکینگ بشدت کاهش میابد.
ناشناس۲۰۱۸۹۵۱۱:۰۵:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
1- شهرداری در ماده 100 قانون شهرداریها پولهای گزافی را از شهروندان بابت کسری پارکینگ آپارتمانها و واحد های تجاری اخذ می کند و در قانون این دریافتی ها را باید صرف ساخت پارکینگهای طبقاتی و عمومی کند که هیچوقت این اتفاق نیافتاده و پولها را جای دیگر صرف کرده اند. 2- اگر قانونی وضع شود که تخلیه وبارگیری واحد های تجاری خارج از زمان تردد عموم مثلا" تا قبل از ساعت 5 صبح و ساعت 11 شب به بعد صورت گیرد، قسمت بزرگی ازمشکلات حل می شوند. در کشورهای دیگر این قانون وجود دارد.
ناشناس۲۰۲۱۰۸۱۴:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
آقایان مسئولین هیچ کاری برای حل این مشکل انجام نخواهند داد به این دلیل که خودشان از مسیر ویژه تردد می کنند و منازلشان یا جای خوش آب و هواست یا این که شمال شهر
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 2. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ، راه را برای توسعه شبکه بی هویت تلگرام باز کردند/ تلگرام از نظر مهندسی و سطح تکنیکی شماره یک است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 6. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 7. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 8. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 9. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 10. مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می‌شود

 11. ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

 12. تصاویر منحصر به فرد از اعماق دریا  

 13. عملیات شهادت طلبانه در قدس/حال صهیونیست زخمی شده وخیم است

 14. تیراندازی در حاشیه مشهد/ پنج نفر دستگیر شدند

 15. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 16. دلیل دیدار گرشاسبی و تاج چه بود؟

 17. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 18. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 19. کشف ۴۴۰ سکه عتیقه دوره ساسانی در مازندران

 20. غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

 21. عمیات تروریستی علیه زائران در سامرا خنثی شد

 22. روسها: در نبود شواهد، قطعا به «پوآرو» نیاز داریم

 23. محور زاهدان به بم به علت طوفان مسدود شد

 24. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 25. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

پربحث‌های دیروز

 1. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 2. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 3. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 4. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 5. تلگرام ایران را تحریم کرد

 6. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 7. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 8. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 9. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 10. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 11. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 12. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 13. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 14. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 15. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 16. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 17. رئیس پیشین سیا: ترامپ به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

 18. وعده دو سناتور آمریکایی به گروهک منافقین

 19. تداوم صدرنشینی العین با درخشش عبدالرحمان

 20. ضارب محیط‌بان دنا به ۵ سال حبس محکوم شد

 21. اعلام آمادگی کی‌روش برای انتشار قرارداد

 22. روسیه: مسکو هرگز لندن را به خاطر موضعش در قبال «سکریپال» نمی بخشد

 23. افزایش دمای هوای پایتخت در ایام نوروز

 24. افسر سابق سیا مطرح کرد: جنگ جعلی آمریکا علیه ایران

 25. بلژیک مسجدی را که به عربستان داده بود پس گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 5. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 6. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 7. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 8. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 9. استیون هاوکینگ درگذشت

 10. اسم این موزه چی بود؟  

 11. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 12. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 13. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 17. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 18. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 19. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 20. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 21. شام نوبخت به نمایندگان مجلس / دعوت نامه به نام حزب اعتدال - مکان سازمان مدیریت

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های اخیر

 1. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 2. کشف ۴۴۰ سکه عتیقه دوره ساسانی در مازندران

 3. توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در آستانه آغاز تعطیلات نوروزی

 4. اولین واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش  

 5. تقدیم طرح پخش جلسات علنی شورای شهر از رادیو با ۵۰ امضا به هیات رئیسه مجلس

 6. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 7. زمان صدور حکم راننده اتوبوس خیابان پاسداران

 8. هدیه نوروزی به سبک دیجی‌کالا برای مردم کرمانشاه

 9. دوربین‌های طرح ترافیک فردا خاموش می‌شود

 10. اولویت آموزش و پرورش در سال ۹۷ از زبان بطحایی

 11. آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها + جزییات محدودیت‌های نوروزی

 12. ادامه بارش‌ها تا بعدازظهر فردا در کشور

 13. محدویت زمانی برای ثبت نام طرح ترافیک وجود ندارد

 14. چراغ سبز شورای شهر تهران به شهردار شدن محسن هاشمی رفسنجانی

 15. تصویب نرخ بلیت مترو ۱۳۹۷ در فرمانداری؛ بلیت تک سفره ۱۰۰۰ تومان

 16. آغاز سومین جلسه محاکمه‌ راننده اتوبوس حادثه پاسداران

 17. خارجی‌ها کدام آیین‌های نوروزی را تغییر دادند

 18. جزئیات ثبت نام "طرح ترافیک جدید" پایتخت

پربحث‌های دیروز

 1. ضارب محیط‌بان دنا به ۵ سال حبس محکوم شد

 2. افزایش دمای هوای پایتخت در ایام نوروز

 3. آخرین خبرها از عملیات جست‌وجوی اجساد هواپیمای یاسوج

 4. زباله‌های الکترونیکی‌تان را به شهرداری بدهید، می‌خرد

 5. دیدار ضرغامی با دوجوان متفاوت   

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. تشکیل کمپین هنرمندان و ورزشکاران برای کاهش تصادفات و تلفات سفرهای نوروزی

 8. هشدار هواشناسی درباره بارش باران و باد شدید در کشور

 9. جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»

 10. رضا رشیدپور: به شایعات پاسخ خواهم داد!

 11. تغییر خدمات خط ۵ متروی تهران در ایام نوروز ۹۷

 12. خبر خوش پلیس راهور برای تهرانی‌ها

 13. هر ۳ ثانیه یک تماس فوریتی با ۱۱۰

 14. چرا سفر به کیش بهترین مقصد برای سفرهای نوروزی 1397 است

 15. آغاز ثبت‌ نام طرح ترافیک ۹۷ از امروز

 16. میانگین حقوق معلمان چقدر است؟

 17. علت سرخوردن خودروها در جاده چالوس مشخص شد

 18. افزایش مصرف ماده مخدر گل در تهران

 19. کلانتری:‌ از بازداشت‌ شدگان محیط زیست اطلاع دقیقی نداریم/ رئیس جمهور گروه چهار نفره‌ای را برای پیگیری گذاشته‌اند

 20. سفر عیدانه روحانی به سرپل ذهاب

 21. تغییر در ارایه خدمات خط ۵ متروی تهران در ایام نوروز ۹۷

 22. علیخانی: شهردار شدن محسن هاشمی تقاضای عمومی است، اما او تمایلی ندارد

 23. سفرهای نوروزی افزایش می‌یابد؟

 24. فرود اضطراری پرواز هواپیمایی ماهان به علت نقص فنی

 25. سردار رحیمی: عامل شهادت سه مامور ناجا در خیابان پاسداران زودتر به سزای اعمالش برسد

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 5. محاکمه راننده اتوبوس آشوب‌های پاسداران/ صحبت‌های محمد ثلاث در دادگاه/ جلسه بعدی دادگاه فردا برگزار می‌شود + فیلم و عکس

 6. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 7. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 8. روایت نجفی از دلیل اصلی استعفایش

 9. بررسی استعفای نجفی پشت درهای بسته

 10. خیابان نفت به نام مصدق نامگذاری شد

 11. واکنش وزیر ارتباطات به شایعه قطع دائم تلگرام  

 12. یک عضو شورای شهر استعفای نجفی شهردار تهران را تکذیب کرد   

 13. دادستان کل کشور: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرائم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد

 14. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 15. دستور برکناری شهردار تهران از اتاق فکر اصلاح‌طلبان صادر شد

 16. جمعیت کشور از مرز ۸۱ میلیون نفر گذشت

 17. توضیح سراج درباره طرح ترافیک جدید و سود‌های سپرده ۲۰ درصدی

 18. نماینده مجلس: متکدیان پایتخت روزانه ۳ تا ۴ میلیون تومان درآمد دارند

 19. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 20. خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شد

 21. رحمانی فضلی: نهادهای بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر کوتاهی کرده اند

 22. بطحایی: آموزش و پرورش در عملیاتی کردن سند تحول ضعیف بود

 23. کاهش تعداد مصدومان و موارد بستری در شب چهارشنبه آخر سال

 24. آیت الله مکارم شیرازی: سپاه و بسیج باید همراه روحانیت باشند/هشدار نسبت به خطر فضای مجازی

 25. پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام مهدی بازرگان

آخرین عناوین