کارشناسان اقتصادی در گفتگو با الف مطرح کردند: رئیس‌جمهور و معاون اول درباره آمار شاخص‌های کلان اقتصادی خیلی خوش‌بین هستند/سیاست‌های اقتصادی روحانی و احمدی‌نژاد تفاوتی با هم ندارد

گروه اقتصادی الف،   3961017150 ۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
رئیس‌جمهور و معاون اول درباره آمار شاخص‌های کلان اقتصادی خیلی خوش‌بین هستند/سیاست‌های اقتصادی روحانی و احمدی‌نژاد تفاوتی با هم ندارد

درحالی‌که رئیس‌جمهور و معاون اول وی با تاکید بر آمار شاخص‌های کلان اقتصادی، وضعیت را خوب و بسیار خوب توصیف می‌کنند، اما این آمارها در زندگی مردم دیده نمی‌شود و کارشناسان با انتقاد از این آمارها، دولت و دولتمردان را خوش‌بین می‌دانند و وضعیت اقتصادی و معیشت مردم را مناسب نمی‌دانند.

به گزارش الف؛ مردم نسبت به وضعیت اقتصادی اعتراض دارند برای طرح مطالبات خود اقدام به اعتراض خیابانی کردند، هرچند این اعتراض با سوءاستفاده برخی عناصر داخلی و خارجی که به دنبال به آشوب کشیدن کشور بودند، گم شد، اما همگان بر این‌که مطالبات مردم حق است و دولت و دیگر قوا باید نسبت به آن بی‌تفاوت نباشند.

وضعیت اقتصادی مردم و معیشت آن‌ها خوب نیست و حتی رهبر انقلاب هم در این مورد سخن گفتند، اما حسن روحانی رئیس‌جمهوری و اسحاق جهانگیری معاون اول ایشان بارها چه قبل و چه بعد از اعتراضات خیابانی مردم نسبت به گرانی‌ها، بیکاری و ... عنوان کردند وضعیت اقتصادی خوب است و این را شاخص‌ها مانند ایجاد بیش از 700 هزار شغل و رشد اقتصادی از 5 درصد تا 11.5 درصد نشان می‌دهند، اما مردم در زندگی خود این شاخص‌های اقتصاد کلان را نمی ببیند.

 20 تا 30 میلیون نفر در فقر مطلق/سبد مصرفی مردم 100 تا 150 درصد افزایش پیدا کرده است

محمود جامساز کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اینکه چرا رئیس‌جمهور و معاون اول وی وضعیت اقتصادی را خوب و عالی عنوان می‌کنند، اما مردم در زندگی خود آن را مشاهده نمی‌کنند، گفت: مشکلات اقتصادی کشور طی مدت ده‌ها سال ایجادشده است و با برنامه‌های کوتاه‌مدت گمان نمی‌کنم بتوان بر این مشکلات فائق آمد.

وی افزود: مهم‌ترین معضل کشور بیکاری است که به‌تبع آن فقر هم افزایش‌یافته؛ به‌طوری‌که میزان فقر مطلق بین 20 تا 30 میلیون نفر را شامل می‌شود؛ زمانی که فقر زیاد شود، نارضایتی افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا قدرت خرید مردم کاهش پیداکرده و نمی‌توانند حتی سبد معیشتی خود را تامین کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی بابیان اینکه تقریباً در تمام دولت‌ها سعی بر این بوده که رضایت‌بخشی‌هایی را بین مردم ایجاد کنند، بیان کرد: البته این رضایت بخشی‌ها ناپایدار بود؛ مانند وام‌های زودبازده که برای اشتغال و یا وام‌هایی تکالیفی که بر اساس دستور دولت پرداخت‌شده و می‌شود؛ یا مسئله پرداخت یارانه نقدی که با مبلغ 45500 تومان اجرایی شد که موقتاً رضایت بخشی‌هایی ایجاد کرد؛ اما به‌سرعت زایل شد، مثلاً وامی که به‌طور مثال در سال 91 پرداخت شد، اکنون تورم آن را مثل برف ذوب کرده و دیگر کفاف مخارج یا حتی مخارج جزئی یارانه بگیران را که واقعاً مستحق دریافت یارانه هستند، نمی‌دهد.

نرخ رشد تورم دورقمی خواهد شد

جامساز ادامه داد: دولت یازدهم مدعی است که برخی شاخص‌ها را مانند تورم را ارتقا داده و این شاخص تک‌رقمی شده است، اما انتظار می‌رود با بودجه‌ای که برای سال 97 تنظیم‌شده، مجدداً نرخ رشد تورم دورقمی شود.

وی در مورد اینکه چرا مردم تک‌رقمی شدن نرخ رشد تورم احساس نمی‌کنند؛ گفت: سبد معیشتی یا مصرفی مردم بیش از 30 الی 40 قلم کالا نیست و زمانی که متوسط تورم 8 الی 9 درصد است، به معنی این نیست که سبد مصرفی هم 9 درصد رشد کرده باشد، بلکه بسیاری از اقلامی که خارج از سبد مصرفی هستند، رشدشان بسیار کم بوده آما رشد قیمتی سبد مصرفی مردم بسیار بالا بوده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سبد مصرفی مردم از 4 سال گذشته تاکنون حدود 100 الی 150 درصد افزایش پیداکرده است، گفت: این رشد باعث کاهش قدرت خرید شده و مردم آن را به‌صورت گرانی حس می‌کنند.

وی در مورد 790 هزار نفر شغل ایجادشده که توسط دولت اعلام می‌شود، گفت: چه میزان بیکار داشتیم که این میزان هزار شغل ایجادشده است؛ ضمن اینکه چرا نرخ بیکاری یک درصد افزایش داشته است.

جامساز مسئله بیکاری در جامعه حائز اهمیت و آن را مادر تمام مفاسد اجتماعی عنوان کرد و گفت: البته مفاسد و رانت‌های اقتصادی و بانکی که توسط افرادی وابسته به قدرت و ثروت و رانت اطلاعات وصل هستند و هستی مردم را بردند؛ نداریم که کسی هم قادر به پیگیری آن نیست و اگر هم پیگیری می‌شود به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: باید خالص شغل ایجادشده را بررسی کرد، زیرا ممکن است 790 هزار شغل ایجادشده باشد، اما بسیاری از مشاغل را هم به دلیل توقف و تعطیلی شرکت‌های کوچک و متوسط و بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی ازدست‌داده باشیم. نارضایتی‌ها به‌واسطه وضعیت معیشتی و بیکاری افراد مخصوصاً دانش‌آموختگان دانشگاهی، رنج بزرگی را به جامعه تحمیل کرده و نیازمند یک استراتژی بلندمدت است و در کوتاه‌مدت عملی نیست که بتوان آن را حل کرد.

پول‌ها سپرده‌گذاران موسسات اعتباری کجا رفت؟

وی در مورد اینکه چرا آقای روحانی و معاون اول رئیس‌جمهور نظرشان در مورد اقتصاد این است که شاخص‌ها خیلی رشد داشته است؟ گفت: هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌آید از کارهای خودش انتقاد کند و باید در مورد این سوال مردم نظر دهند که آیا از عملکرد آقای روحانی و وعده‌های عمل نشده ایشان راضی هستند یا نه؟؛ زمانی که آقای روحانی می‌خواستند به ریاست جمهوری برسند، قول‌های بسیاری دادند که همین مردمی که کف خیابان اعتراض کردند، به ایشان به امید این‌که وضعیت بهتری را در انتظار داشته باشند، رای دادند.

جامساز تاکید کرد: امروز صدها هزار نفر از مردم که در موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کردند، هزاران میلیارد سند دارند؛ این پول‌ها کجا رفت؟ می‌گویند 11 هزار میلیارد تومان تهیه و به سپرده‌گذاران داده شد، این مبلغ این از کجا آمد؛ دولت مگر پول به‌اندازه کافی دارد درحالی‌که امسال با کسری بودجه شدیدی مواجه هستیم که چگونه این 11 هزار میلیارد تومان پرداخت‌شده است.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه نباید روش‌هایی را پیش بگیریم که نتیجه منفی و مشکلات عدیده‌ای را در برنامه‌های آتی دولت به وجود بیاورد، گفت: دولت می‌گوید درست عمل کرده‌ام و از بودجه‌ای که نوشته، دفاع می‌کند اما ما در لایحه بودجه دولت بسیاری از مسائل رعایت نشده است.

وی با اشاره شرایط بین‌المللی و تضعیف برجام که روزبه‌روز قوت می‌گیرد، اضافه کرد:50 درصد درآمد مالیاتی در بودجه درآمد حاصل مالیات بر ارزش‌افزوده است که حدود 46 هزار میلیارد تومان می‌شود و این قانون ماشین پول‌سازی دولت شده و روزی هم نیست که مردم شاهد گرانی برخی اقلام نباشند.

جامساز گفت: دولت فکر می‌کند اگر رشد اقتصادی 5 درصد شد یا 790 هزار شغل ایجاد کرد؛ مشکلات حل می‌شود درحالی‌که ایجاد 800 هزار شغل مستلزم حداقل 80 تا 90 هزار میلیارد تومان منابع و سرمایه‌گذاری است؛ حال دولت این میزان منابع از کجا می‌خواهد برای سال آینده تامین کند؟

دولتمردان تمام مشکلات بهتر از همه می‌دانند

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه متاسفانه آقای روحانی و آقای جهانگیری نسبت به بودجه و وضعیت اقتصادی خیلی خوش‌بین هستند، تاکید کرد: دولت روزبه‌روز بزرگ‌تر شده و این باعث فساد است، زیرا هر میزان دولت بزرگ‌تر شود، فساد بیشتر خواهد شد و یکی از راه‌های کاهش فساد، کوچک‌شده دولت است و متاسفانه در زمان آقای روحانی، دولت همچنان فربه‌تر شده و دولت بزرگ و فربه هزینه‌های بیشتری را مصرف می‌کند و این موضوع باعث می‌شود از هزینه‌های رفاهی و هزینه‌هایی برای بهبود سطح زندگی و وضعیت مردم است، کاسته شود.

جامساز با تاکید بر اینکه وقتی آقایان (دولتمردان) تمام مشکلات، فقر و فساد را بهتر از بنده و شما می‌دانند، گفت: راهکارهایی که برای رفع این‌ها مشکلات وجود را باید در اصلاح ساختارها غیر از ساختار اقتصاد دولتی، انجام شود.

وی اظهار کرد: راهکارهایی که ارائه می‌دهند، در ساختار اقتصاد دولتی عملی نیست، زیرا ظرفیت اصلاح‌پذیری ندارد و مهم‌ترین عامل شکست برنامه‌های دولت همین موضوع است که هر برنامه‌ای در ماشین اقتصاد دولتی قرار می‌دهند؛ زیرا ماهیت اصلاح‌ناپذیری اقتصاد دولتی به بن‌بست می‌خورد و انجام نمی‌شود.

 برخی در رویا به سر می برند/سیاست‌های اقتصادی در پشت درب‌های بسته اتخاذ و به جامعه تحمیل می‌شود

محمدقلی یوسفی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف گفت: اگر خیلی محترمانه بخواهیم موضوع را مطرح و بررسی کنیم نشان می‌دهد که برخی مسئولان ما درک درستی از مسائل ندارند و حتی تعجب با این وضعیت اقتصادی مردم چرا اعتراض می کنند.

وی بابیان اینکه برخی فکر می‌کنند مردم عاشق چشم و ابروی آقای روحانی و جهانگیر هستند، گفت: تاکنون برخی از مسئولان دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب از نارضایتی‌های مردم برای آنکه رهبری و قدرت خود را در جامعه نشان دهند، سوءاستفاده کردند؛ غافل از اینکه برای مردم زندگی و آینده فرزندانشان مهم‌تر از این موارد است که بخواهد کورکورانه از یک جناح خاص پیروی کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: اگرچه ظاهرند هر دو جناح مواضع متفاوتی دارند، اما عملاً برخی افراد و تصمیم گیران هر دو جناح در یک مسیر حرکت و مردم مشاهده می‌کنند علیرغم اینکه دولت‌ها تغییر کردند، اما فقر، بیکاری، فساد و مشکلات عدیده اجتماعی و سیاسی همچنان پابرجا و تشدید می‌شود.

یوسفی ادامه داد: طبیعی است، کسی که هزینه فرصتش صفر است به خیابان‌ها می‌آید و اعتراض می‌کند؛ فکر می‌کنم مسئله‌ای که وجود دارد این است که برخی مسوولان ما نمی‌دانند که نمی‌دانند؛ به قول معرف آن کس که نداند و نداند که نداند، در جهل مرکب تا ابد و دهر بماند. به نظر می‌رسد که برخی مسوولان نمی‌دانند و یا فکر می‌کنند عقل کل رادارند و یا اینکه عقل کل را جمع کردند، بنابراین این موضوع جدیدی نیست.

تیم اقتصادی امتحان خود را پس دادند/سیاست‌های اقتصادی روحانی و احمدی‌نژاد فرقی با هم ندارد

 به گفته وی، تیم اقتصادی که دولت دارد، در دولت‌های مختلف همواره وجود داشتند و امتحان خود را پس دادند؛ این‌ها خدمتکاران خوبی به سیاستمداران هستند نه مردم و مشکل اینجا است که نخبگان جامعه ما به‌جای اینکه سیاست‌ها را در جهت توسعه کشور، دموکراسی و رفاه فردی توصیه کنند، اما بیشتر سیاست‌ها را در جهت حفظ جناح حاکم و منافع قدرت حاکم تدوین می‌کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه که شکاف بین مردم و سیاستمداران عمیق شده و می‌شود، گفت: به نظرم برخی از سیاستمداران اصولگرا و اصلاح‌طلب در درک مسائل اقتصادی ناتوان بودند و هر دو در ایجاد مشکلات سهیم هستند و باعث شدند این مشکلات در جامعه به وجود بیاید و فکر نمی‌کنم قادر به حل آن باشند.

یوسفی در مورد اقتصادی دولت خوب است یا نه، گفت: معیار خوب بودند تیم اقتصادی را باید در سیاست‌ها دید که و چنین معیاری وجود ندارد و مشاهده نمی‌شود و سیاست‌های اقتصادی آقای روحانی و احمدی‌نژاد خیلی تفاوت نمی‌کند و بیشتر تاکید روی شرایط سیاسی جامعه داشتند و دارند.

وی افزود: اگر نتوانیم گشایشی در روابط بین‌المللی داشته باشیم، هیچ تفاوتی بین دولت آقای روحانی و دولت آقای احمدی‌نژاد وجود ندارد؛ جز اینکه یک ظاهر متفاوت و لبخندهایی که صورت می‌گیرد را می‌توان عنوان کرد، اما در عمل به شهروندان حمله و حقوق شهروندی زیر پا گذاشته می‌شود؛ مالباختگان پولشان پرداخت یا نمی شود یا ناقص پرداخت می شود و اساتید دانشگاه  هم نادیده گرفته می‌شود.

دولت مشکل کشور را در تورم و تورم در سود بانکی خلاصه کرد/رکود تورمی عمیق‌تر شد

این استاد دانشگاه عنوان کرد: سیاست‌های اقتصادی در پشت درب‌های بسته اتخاذ و به جامعه تحمیل می‌شود، مانند تغییرات نرخ سود بانکی، نرخ ارز و در تغییراتی که در اقتصاد وارد و اجرایی شده است؛ از طرفی هم همواره شاهد افزایش چاپ پول و رشد نقدینگی، افزایش نرخ تورم بودیم و بیکاری در جامعه تشدید شده و عین حال مداخلات گسترده دولت را داریم و وضعیت رکود تورمی در کشور تعمیق هم شده است.

یوسفی ادامه داد: دولت سعی کرد مشکل کشور را در تورم و تورم در سود بانکی خلاصه کند که این سیاست نتیجه‌بخش نبود؛ از دولت تعجب می‌کنم، علیرغم اینکه امروزه در دنیا کمتر روی رشد اقتصادی و تورم تاکید می‌کنند، اما دولت آقای روحانی روی دو شاخصی که ارتباطی به مردم ندارد، متمرکزشده و همواره تاکید می‌کنند اقتصاد ایران رشد کرده است؛ اگر اقتصاد ایران رشد کرده، چرا باید نارضایتی وجود داشته باشد، چرا نباید رفاه و درآمد مردم افزایش پیدا نکرده و اشتغال ایجاد نشده است؟ اصلاً این رشد در کدام بخش بوده است؟

وی با بیان اینکه امروز بخش صنعت و کشاورزی در وضعیت ورشکستگی قرار گرفتند و با سرکوب قیمت‌ها و واردات مانع افزایش قیمت‌ها شدند؛ گفت: متاسفانه مشکلی که وجود دارد، این است که حتی اصلاح‌طلبان علیرغم اینکه ادعای اصلاحات را دارند، اما به نظر می‌رسد اصلاحات را تا جایی قبول دارند که منافع آن‌ها تامین شود و هر کجایی منافع مردم در مقابل آن‌ها قرار گیرد، منافع خود را به منافع مردم ترجیح می‌دهند و رنگ عوض می‌کنند؛ فکر می‌کنم مردم به این نتیجه رسیدن که نمی‌توانند خیلی امید به اصلاح‌طلبان و یا اصولگرایان داشتند باشند تا حل مشکلات را حل کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ تیر ۱۳۹۷واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید
۲ تیر ۱۳۹۷اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟
۲ تیر ۱۳۹۷رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن
۲ تیر ۱۳۹۷66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است
۲ تیر ۱۳۹۷رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟
۲ تیر ۱۳۹۷بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...
۱ تیر ۱۳۹۷حریری:دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
۳۱ خرداد ۱۳۹۷افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی
۳۰ خرداد ۱۳۹۷حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ توسعه فضای کسب و کار به کجا رسید؟ / نرخ تسهیلات بانک هنوز با دخل و خرج تولیدکنندگان همخوانی ندارد
۳۰ خرداد ۱۳۹۷دولت به‌جای رانت به واردکننده به فکر معیشت مردم باشد/تکرار سیاست اشتباه ثابت نگهداشتن ارز باید کنار گذاشته شود
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ضرورت آرایش جنگی در سازمان اقتصادی کشور

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۱۴۰۲۲۰:۰۲:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
آقای روحانی باید توجه داشته باشند که رشد اقتصادی که برآمده از فروش نفت باشد مایه افتخار نیست و نمی‌تواند حقیقت رکود فزاینده بر اقتصاد را به گونه‌ای دیگر تصویرسازی کند.
ناشناس۲۰۱۴۰۶۲۰:۰۶:۱۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مشکل بیکاری با اعلام اعداد و آمارها حل نمی‌شود. توجه به بخش تولید داخلی و مبارزه با قاچاق و ممانعت از واردات کالاهای مشابه به کشور تنها چند اقدام از صدها اقدامی است که می‌تواند به کمک اقتصاد بیاید و شغل ایجاد کند.
ناشناس۲۰۱۴۵۶۲۱:۰۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
روحانی و نوبخت و جهانگیری و همفکرانشان فقط رای مردم را میخواستند و هیچ اعتقادی به توان داخلی ندارند . ------------------------------------------------------
ناشناس۲۰۱۵۷۹۲۳:۴۰:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
روحانی در جلسه هیئت دولت: حل مشکلات اقتصادی و تامین حقوق شهروندان دستور کار اصلی دولت است.
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 6. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 9. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 10. خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری  

 11. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 12. خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

 13. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 14. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 15. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 16. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 17. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 20. آنها توانستند، ما هم می توانیم!

 21. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 22. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. پورعلی گنجی: کاستا تو چشمم فحش ناموس می‌داد

 25. آیا فصل جدیدی در انتظار ترکیه است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 5. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 8. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 9. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 10. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 11. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 12. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 13. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 14. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 15. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 16. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 17. پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

 18. خرج زندگی در کدام کشور کمتر است؟

 19. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 20. 66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است

 21. رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

 22. اقتصادهای آزادی که دیوار کشیدند

 23. خلاق ترین برند خودرویی معرفی شد

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 2. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 3. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 4. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 5. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 6. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 7. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 8. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 9. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 10. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 11. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

 12. موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید

 13. توافق اعضای اوپک برای لزوم پایبندی کامل به توافق قبلی

 14. نشست اوپک به پایان رسید/ نشست خبری دبیرکل تا دقایقی دیگر

 15. قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

 16. آب بهای خرداد و تیرماه برای مردم آبادان و خرمشهر رایگان شد

 17. عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

 18. نشست اوپک به تاخیر افتاد

 19. وزیران نفت ایران و عربستان دیدار کردند

 20. قیمت طلا و سکه امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 21. ژاپنی‌ها برای ادامه واردات نفت ایران از آمریکا معافیت می‌خواهند

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 24. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 25. واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک/قیمت بیش از ۲ درصد سقوط کرد

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 20. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 21. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 22. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 23. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 24. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 25. تغییر شرکای راهبردی حکومت

آخرین عناوین