جزییات افزایش مالیات حقوق در سال ۹۷/ حداقل ۸ و حداکثر ۱۱ درصد

گروه اقتصادی الف،   3961016136 ۲۴ نظر، ۳ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 جزییات افزایش مالیات حقوق در سال ۹۷/ حداقل ۸ و حداکثر ۱۱ درصد

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رقم مالیات مشاغل معادل ۶۱۱۸۴ میلیارد ریال پیش بینی شده است. این رقم نسبت به رقم مشابه در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ و برآورد عملکرد آن در سال ۱۳۹۶ به ترتیب از رشد ۱۴ و ۳۳ درصدی برخوردار شده است.

به گزارش ایبنا ؛ مرکز پژوهش های مجلس ارقام مالیاتی، درآمدها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده را بررسی کرد.

در بخشی از این گزارش که مربوط به مالیات حقوق شاغلان در بخش های عمومی و خصوصی است، آمده است: مالیات بر درآمد حدود ۱۶ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت را تشکیل می دهد. مهم ترین اجزای مالیات بر درآمد به ترتیب مالیات بر حقوق کارکنان بخش عمومی، مالیات بر حقوق کارکنان بخش خصوصی و مالیات مشاغل است.

پیرامون اجزای مالیات بر درآمد در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نکاتی به شرح ذیل قابل ذکر است:

مالیات حقوق کارکنان بخش عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به میزان مصوب و برآورد عملکرد آن در سال ۱۹۳۶ از رشد حدود ۱۱ درصدی برخوردار بوده‌اند.

عملکرد هشت ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ در وصول مالیات از حقوق کارکنان بخش عمومی نشان از آن دارد که نسبت به میزان هشت ماهه مصوب در قانون هشت دوازدهم از کل مالیات بر حقوق کارکنان بخش عمومی مصوب در سال ۱۳۹۶ حدود ۹۱ درصد تحقق یافته است.

برآورد عملکرد کل سال ۱۳۹۶ حکایت از تحقق ۱۰۰ درصدی این قلم از درآمدهای مالیاتی نسبت به قانون سال ۹۶ دارد که دلیل آن را می توان به عدم افزایش سقف معافیت مالیاتی قانون بودجه سال ۱۳۹۶ و پرداخت کامل مزایای کارکنان بخش عمومی در پایان سال (پرداخت عیدی و یک حقوق اضافه) نسبت داد.

پیش بینی برآورد عملکرد سال ۱۳۹۷ هم نشان از تحقق ۹۵  درصدی نسبت به ارقام لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ دارد.

با وجود این لازم است که اثر سیاست دولت درباره میزان استخدام ها و بازنشستگی های جدید (خالص اشتغال بخش عمومی) بر مالیات مذکور مشخص شود.

مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به میزان مصوب و برآورد عملکرد آن در سال ۱۳۹۶ به ترتیب از رشدی حدود ۸ و ۹ درصدی برخوردار بوده است.

به نظر می رسد که با توجه به نبود چشم انداز نسبتاً شفاف شرایط تولید بنگاه های اقتصادی در سال آتی و تداوم رکود حاکم بر بازار امکان تحقق کامل این رقم وجود نداشته باشد.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رقم مالیات مشاغل معادل ۶۱۱۸۴ میلیارد ریال پیش بینی شده است. این رقم نسبت به رقم مشابه در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ و برآورد عملکرد آن در سال ۱۳۹۶ به ترتیب از رشد ۱۴ و ۳۳ درصدی برخوردار شده است.

به طور کلی در رابطه با مالیات بر مشاغل و رقم در نظر گرفته شده برای آن در لایحه چند نکته حائز اهمیت است: موضوع بسیار مهم در رابطه با مالیات بر مشاغل ظرفیت بالای مالیات ستانی از این بخش بدون اعمال فشار و بار مالیاتی مضاعف بر مشاغل شناخته شده و پرداخت کننده مالیات است.

عدم توفیق در وصول درآمدِ متناسب از این بخش، دلایل مختلف و متعددی دارد.

یکی از این عوامل، فقدان بانک اطلاعات جامع اقتصادی اصناف کشور در سازمان امور مالیاتی است. دلیل دیگر غیررسمی بودن بخش قابل توجهی از فعالیت ها و مشاغل در نظام اقتصادی ایران است.

موضوع دیگر نحوه تشخیص و وصول این نوع از مالیات ها توسط سازمان امور مالیاتی به شیوه توافقی است؛ توافقاتی که سالیانه بین سازمان امور مالیاتی و اصناف کشور برای پرداخت مالیات صورت می گیرد که این امر خود ناشی از کمبود امکانات و منابع به ویژه نیروی انسانی ماهر و کارآمد مورد نیاز برای رسیدگی مالیات مشاغل، نبود زیرساخت های مدرن و مکانیزه برای بررسی اظهارنامه های مالیاتی مودیان این بخش و در یک کلام نظام سنتی تشخیص و وصول مالیات است.

شیوه ای که موجب بروز بی عدالتی مالیاتی شده و برخی نارضایتی ها را به وجود آورده است؛ البته باید اذعان کرد که این رویه به نفع اکثر فعاالن اقتصادی (مشاغل) شده است، زیرا اگر روند قانونی رسیدگی، تشخیص و وصول مالیات در مورد آنها اجرا می شد، شاید مالیات پرداختی آنها تا چند برابر نیز افزایش می یافت. البته در قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۹۴ رویه و فرآیند تشخیص و وصول مالیات در بخش مشاغل بهبود پیدا کرده است.

الزام همه فعالان این بخش به تسلیم اظهارنامه مالیاتی، در نظر گرفتن ضمانت های اجرایی مناسب برای وصول نسبتاً دقیق مالیات در این بخش و همچنین اعمال جریمه های غیرقابل بخشش برای مودیان غیرمتعهد به تسلیم اظهارنامه مالیاتی، مکانیزه و اتوماسیون کردن فرآیند تشخیص و وصول مالیات در بخش مشاغل و... عمده این تحولات بوده است.

به نظر می رسد با اصلاحات انجام شده، خطای سازمان امور مالیاتی در شناسایی مودیان و تشخیص درآمد مشمول مالیات این گروه کاهش پیدا کند.

با توجه به ظرفیت های موجود در ماده ۱۶۳ مکرر، اجرای طرح جامع مالیاتی و الزام بسیاری از اصناف به استفاده از صندوق های مکانیزه فروش به نظر می‌رسد می‌توان جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی در این بخش را گرفت و رقم در نظر گرفته شده در لایحه برای این بخش را محقق کرد، ولی در صورت نبود عزم جدی در استفاده از ظرفیت های قانونی موجود در شناسایی مودیان جدید و وصول مالیات حقه از آنها ازسوی سازمان امور مالیاتی، به نظر نمی رسد که کل رقم در نظر گرفته شده از این محل در لایحه بودجه محقق شود.

به طور کلی یکی از مشکلات اساسی مالیات مشاغل، فرار مالیاتی بالای این بخش است.

همانطور که گفته شد سازمان امور مالیاتی نیز به دلیل نداشتن اطلاعات اقتصادی و مالی فعالان این بخش، معمولا قادر نبوده مالیات واقعی این بخش را شناسایی و وصول کند، لذا یکی از راه های ممکن برای افزایش درآمدهای مالیاتی در این بخش، مجاب کردن برخی نهادها و دستگاه ها مانند بانک ها، بیمه ها، موسسات مالی و اعتباری و ... برای ارائه اطلاعات مالی و اقتصادی فعالان این بخش به سازمان امور مالیاتی است.

این روش به سازمان امور مالیاتی کشور در تشخیص و وصول مالیات مناسب این بخش کمک خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

اکبر۱۹۵۱۸۴۱۲:۲۸:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
خدا.. من کارمند چرا باید مالیات بدم. مالیات، عوارض، ابونمان، تبصره 3 ..... الان 15 سال سابقه دارم نه یک زمین و ملک و خانه نه یه پس انداز ... مشکل ازکجاست.
ناشناس۱۹۵۱۸۷۱۲:۳۱:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
یعنی اینکه افزایش حقوق کارکنان به صورت مالیات از جیبشون خارج میشه و در واقع هیچی به هیچی دیگه چه ادایی موند که از این دولت درنیاد خجالت آوره واقعا مثل اینکه دولتمردان ما متوجه مشکلات و ناراحتیها نیستند هرطور شده درفکر خالی کردن جیب خالی مردمن یکی نیست بگه خدا خیرت بده آخه اینم کاره ..... کدام حقوق اضافه ما فقط دست مردم دیدیم خودمون ندیدیم به خدا بعضی از ادارات ظلم میکنن و اون حقوق اضافه رو بصورت پاداش بین مدیرانشون تقسیم میکنن کارمندا هیچی نمیبینن
ناشناس۱۹۵۲۳۶۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
متوجه هستند عزیز دل برادر، ولی تامین هزینه های ... مملکت، بدجوری کیسه رو خالی کرده!..باید تا می تونند از جیب مردم خودمون بیرون بکشند!
ناشناس۱۹۵۶۵۶۱۸:۱۹:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اونم از کارمند؟!
ناشناس۱۹۵۶۶۴۱۸:۲۵:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
آدم یاد مالیات گرفتن در کارتون رابینهوت می افته
و۱۹۵۲۱۶۱۲:۵۹:۵۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
قطعا هر درصدی که برای خودشان قائل هستند باید برای بقیه کارمندان و بازنشستگان قائل باشند و یک ذره بیشتر هم موجب برخورد شدید با آنها خواهد شد این ...ها چطور و با کدام رویی برای خود هفتاد درصد افزایش حقوق مطالبه دارند ولی برای مردم که حقوق در آمدشان به یک سوم و یک دهم در آمد اینها نمی رسد ده و هشت درصد ؟؟ این ..روش شناخته طاغوتی است .. چقدر ... تا چندی پیش که دستشان به این مناصب که مردم بهشان دادهاند نرسیده بود مثل بقیه تواظع داشتند و از عدالت خوب می گفتند ولی حالا با درشتی.. خودشان را یک تیکه جدا بافته...می دانند و می خواهند باز بیشتر و بیشتر ..مردم را .. دعوت به مقاومت می کنند و اسمش را هم حتما می گذارند اقتصادمقاومتی..؟؟ ... مگر خونشا ن از ما رنگین تر است ؟ ... حق همان است که مولا علی (ع) تعیین نموده برای صاحب منصبان و مدعیان خدمت به ملت .. بنابر این آنها همانقدر باید بگیرند که سایر کارمندان و کارکنان نه بیشتر مهم ترین دلایل نا رضایتی های مردمی هم همین مسئله است که باعث التهاب و تنش اجتماعی شد و دشمن را خوشنود نمود این مسئولین بجای انجام مسئولیت خود و خدمات به کشور شده اند..با ..نا کار آمدی و .. رانتخوری و فامیل بازی و .... تحمل کرده ایم دیگر اجازه بیشتر از این نباید...داشته باشند
سيد محي الدين تجارزاده۱۹۵۲۸۶۱۴:۰۹:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
در صدر سازمان امورمالیاتی اشخاصی هست که هیچ چیز از الفبای اقتصاد نمیداند و با یک مدرک ارشد مدیریت سعی می کند مورچه را هم از طریق مالیات بدوشد. دیگه جیب ها خالی است مهندس.
ناشناس۱۹۵۳۱۸۱۴:۳۰:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
چطور افزایش حقوق مطابق با تورم هست دریافت مالیات با افزایش غیر منطبق با تورم!!! جدا چه فکری میکنید که این تصمیم هارو میگیرید؟
ناشناس۱۹۵۶۳۰۱۷:۵۳:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
۱۰ درصد افزایش حقوق ۱۱ درصد افزایش مالیات.......
ناشناس۱۹۶۲۱۰۰۷:۵۶:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
شاید حقوق شمارو ده درصد میخوان اضافه کنند وگرنه همه جا کهدولت میگه تورم تک رقمی هست!!!
هموطن۱۹۵۳۹۴۱۵:۲۳:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اگر حقوق های زیر 4میلیون که خط فقر است از مالیات معاف شود این یک برنامه ریزی عالی است . زیرا نه باعث تورم و گرانی می شود و نه بار مالی جدید برای دولت دارد . فقط کمی از درامد های دولت از محل مردم قشر متوسط و فقیر کاسته می شود .
ناشناس۱۹۶۳۶۷۱۰:۱۷:۵۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
حذف مالیات بر دریافتیهای زیر 4 میلیون کا درستی است و البته دریافت پلکانی مالیات از حقوق ها و پاداشهای بالا تا جایی که از یک سطحی به بالا افزایش حقوق و مزایا برای آنها مضر هم باشد
هموطن۱۹۵۴۰۱۱۵:۲۷:۲۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
دولت از محل های مختلف درآمدهای بیشماری دارد و اگر کمی از فسادها و ویژه خواری ها بکاهد براحتی می تواند قوانین عادلانه ای وضع کند و حقوق های زیر4میلیون را از مالیات معاف کند . باورکنید
ناشناس۱۹۵۴۳۰۱۵:۴۳:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
تبعیض علیه کارکنان در دانشگاه .. بیداد می کند و کسی همی توجه نمی کند.
ناشناس۱۹۵۴۹۰۱۶:۰۹:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
فقط همینو کم داشتیم
ناشناس۱۹۵۶۱۵۱۷:۴۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
یکی از دلایل اعتراضات اخیر گرانی و تبعیض در دریافت های کارگران و کارمندها بود. آیا ۸ تا ۱۱درصد افزایش حقوق،منصفانه است؟ در حال حاضر سرپرست یک خانواده ۴ نفره باید حداقل چهارمیلیون تومان ،دستمزد دریافت کند تا بتواند زندگی خود را اداره نماید در صورتیکه میانگین دستمزد در حال حاضر ۲ میلیون تومان هم نیست. این تفاوت فاحش،باید جبران شود وگرنه در صورت عدم توجه به این مسئله مهم؛یکی از دلایل اعتراضات بی پاسخ مانده و بی توجهی به این مسئله عواقب بدی خواهد داشت.مسئولان باید به اعتراض مردم توجه کنند و از کنار آن با بی تفاوتی عبور نکنند. مشکل گرانی فقط با افزایش دستمزدها و ثبات قیمت ها رفع میشود.در صورتیکه همین افزایش اندک دستمزدها از طریق مالیات و افزایش قیمت ها و تورم،خنثی شده و کارمند و کارگر فقیر تر از سالها و دوره های قبل میشوند. تبعیض در دریافتها و دستمزدهای کارمندان و کارگران؛ظلم بسیار بزرگی است که اگر به آن توجه جدی نشود؛دامان مسئولان را خواهد گرفت. صبر و نجابت مردم حد و اندازه ای دارد و مسئولان باید فکر جدی برای این دستمزدهای ناعادلانه بکنند. باید یک تحول جدی در حقوق و دستمزد صورت بگیرد و حقوق ها به عدد واقعی خط فقر نزدیک شود. ۸ درصد افزایش حقوق کاملا ناعادلانه است.
ناشناس۱۹۵۶۵۵۱۸:۱۸:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
نکته جالبش اینه که مالیات یه دندونپزشک با درامد ماهی 30 میلیون تومن با یه کارمند با درامد ماهی حدود 2 میلیون تومن با هم برابره.
ناشناس۱۹۵۶۷۲۱۸:۳۳:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
هر دم از این باغ بری میرسد...
بهرام۱۹۵۸۰۱۲۰:۴۲:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اگر فساد در سازمان امور مالیاتی را برسی کنند و جلوی انرا بگیرند درامد حاصل از مالیات شغل های ازاد و پیمانکاران و و........کفاف خیلی از هزینه های دولت را می دهد در این سازمان ...
ناشناس۱۹۵۸۵۷۲۱:۴۰:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
کارگر وکارمند وکاسب جزء مالیات میدهد اما تجار صرافان پزشکان بساز و بندازها طلا فروشان دلالان با انواع ترفندها از دادن مالیات واقعی فرار مینمایند ومتاسفانه مالیاتی هم در خیلی از موارد بهشان کمک مینمایند.واین چرخه باطل همچنان ادامه دارد
ناشناس۱۹۵۹۰۵۲۲:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
حداکثر حقوق باید به روال سابق یعنی 6 برابر حداقل دستمزد برگردد و برای همیشه لایتغیر باقی بماند. فقط در اینصورت است که آقایان مجبور خواهند بود هرگاه به فکرافزایش حقوق خود افتادند به ناجار باید فکری به حال حداقل بگیرها و به تبع آن تمام طبقات مزد بگیر بیافتند.. تنها از این طریق است که مردم از شر حقوق های ویژه خلاص خواهدشد. والا این طبقه خودخواه و اشرافی به مجرد غفلت اقدام به سوءاستفاده ار منصب مقام خود خواهد کرد. عدم متابعت از قوانین هم باید اخراج از خدمات دولتی را درپی داشته باشد.
ناشناس۱۹۶۵۲۹۱۲:۰۷:۱۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
بهترین راهکار ممکن ، پیشنهاد به مجلس و دولتیان
ناشناس۱۹۶۲۶۳۰۸:۵۲:۰۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
نفهمیدم دودوتای این دولت چند تا میشود تورم بالای 30 درصد انوقت اعلام می کنند تورم زیر 9 درصد ما افزایش حقوق 10 درصد زدیم بعد مالیات کارمند 11 درصد افزایش میدهند یعنی چیزی هم کارمندان از جیب بزارند رو افزایش حقوقشان خسته نباشید دلاور
کارشناس مدیریت۱۹۶۴۳۱۱۱:۰۰:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
دولت برای اینکه بتواند با کمترین تنش حقوق کارکنان را به عدالت نزدیگ کند باید : 1 - مالیات کارکنان حداقل بگیر( زیر4000000تومان ) را حذف کند . 2 - حداگثر حقوق دریافتی ( فیش حقوقی ) را برای همه کارکنان هفت برابر حداقل حقوق تعیین شود و انواع و اقسام استثناء ها همچون مقامات و هیات علمی و ایثارگران و.....را از متن قانون حذف کند و از ابتدای سال 97 اجرا شود. در صورت کاهش حقوق نجومی بگیر ها، تفاوت تطبیق به صورت موقت پرداخت شود . 3 - پرداخت حقوق معلم ها باید تابع قوانین وزارت علوم تحقیقات و آیین نامه های اعضاء غیر هیات علمی مراکز آموزشی و تطبیق پایه و رتبه تعیین شود . 4- وزارت اقتصاد و دارایی برای پرداخت حقوق با استفاده از کارشناسان با تجربه ، نظارت کافی داشته باشد ( هم اکنون برخی از دستگاهها با قانون خدمات کشوری حقوق های بالای 5میلیون پرداخت می کنند ؟! احکام خود کارکنان این وزارتخانه تبعیض امیز است . 5- پرداخت حقوق کارکنان در همه وزارتخانه ها همسان سازی شوند. اینطور نباشد که وزارت نفت 4برابر اموزش و پرورش حقوق بدهد( خزانه و یا هر سازمان نظارت کننده دیگر باید جلوی این رفتار را بگیرد) برای این کار می توان در دولت شورای مدیران اداری تشکیل داد که هر هفته با هم جلسه داشته باشند و از حال و روز پرداخت های همه وزارتخانه مطلع شوند . باور کنید مردم از تبعیض و بی عدالتی ناراضی هستند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. اعدام پسری که به ۳ دختر در جوی آب تجاوز کرد

 3. گلر استقلال از خاطراتش و پیشنهاد پرسپولیس می‌گوید

 4. سیف: از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم و حاضر بودیم هزینه آن را هم بدهیم.

 5. مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی

 6. نکاتی در مورد خرید صندوق فروشگاهی

 7. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 8. پاسخ سوالات بی‌جواب درباره سانچی

 9. 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 10. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 11. قیمت انواع میوه در تهران + جدول

 12. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 13. بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ شایعه حمله موشکی آمریکا به نفت‌کش سانچی، دروغی واضح است

 14. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 15. مدیرعامل شرکت ملی نفتکش: برخی عکس‎ها و فیلم‎ها در فضای مجازی مربوط به سانچی نیست

 16. بازیگران زنی که بیشترین سیمرغ را دریافت کردند

 17. رازهای مخفی خشمگین‌ترین لامبورگینی جهان +عکس

 18. عاملان قتل هولناک جوان مهابادی پای میز محاکمه +عکس

 19. پارگی گلو بر اثر نگه‌داشتن عطسه

 20. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 21. اثرات مخرب شکر روی مغز

 22. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/رئیس نمی‌خواهد استعفا کند!

 23. استقلال در آستانه محرومیت از پنجره نقل و انتقالات

 24. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 25. تا طارمی تسویه نکند، خبری از صدور ITC نیست

پربحث‌های دیروز

 1. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 2. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 3. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 4. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 5. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 6. داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

 7. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 8. آش رسانه های خارجی برای افکار عمومی در ایران

 9. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 10. تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد

 11. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 12. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 13. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 14. جهانگیری: کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبرو است/ راهکار، راه اندازی گفت‌وگوی ملی است

 15. ابتکاری جدید از شرکت گاز برای دور زدن قانون  

 16. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 17. شرط‌های ترامپ برای آینده برجام و چند نکته

 18. نمای متفاوت از نفت‌کش سانچی!  

 19. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 20. ورود کمیسیون انرژی به غرق شدن سانچی/ سوال از وزارت خارجه برای حضور سفیر بعد از چهار روز

 21. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 22. چرا امید واهی به خانواده های سرنشینان سانچی داده شد؟/ چرا خبری از زنگنه و آخوندی نبود  

 23. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 24. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 25. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

 7. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 11. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 12. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 13. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 14. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 15. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 16. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 19. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 20. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 21. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 24. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 25. حضور نیم ساعته نیروهای چینی در نفت کش/ کشف دو پیکر جدید/ گلایه های همسر سرمهندس نفتکش ایرانی: اینقدر از بیمه کشتی حرف نزنید، این چه دیپلماسی است؟

پربحث‌های امروز

 1. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 2. 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 3. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 4. قیمت انواع میوه در تهران + جدول

 5. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 6. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/رئیس نمی‌خواهد استعفا کند!

 7. دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

 8. خزانه‌دار شورای شهر تهران: وضعیت مالی شهرداری تهران اسفبار است

 9. دلار به داد فولادگران رسید!

 10. توزیع ماهانه ۷۰۰میلیارد تومان یارانه در تهران

 11. صعود بورس با سوخت جهانی

 12. بیکاری در کمین صنعت قطعه‌سازی ایران

 13. بازگشت نرخ محصولات لبنی به قبل از افزایش قیمت‌ها

 14. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 15. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 16. دلار در کف و یورو در سقف ۳ساله!

 17. عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟

 18. توصیه جدید و یارانه ای مجلس به دولت

 19. نوسان‌سازی ارزی به وقت ۵ عصر

 20. ۵ نفتکش جدید ایران در مسیر سانچی؛ «حسنا» در راه است

 21. جریان‌شناسی معاملات مسکن

 22. موادغذایی در دنیا ارزان می‌شود در ایران گران!

 23. عضو کمیسیون تلفیق بودجه: مدیرانی داریم که ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیون تومان پاداش پایان خدمت می‌گیرند

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. انتقاد از بی‌مهری بانک مرکزی به بخش مسکن/ صدای آخوندی بالاخره درآمد

پربحث‌های دیروز

 1. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 2. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 3. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 4. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 5. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 6. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 7. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

 8. چرا نفتکش سانچی نتوانست قبل از برخورد با کشتی چینی فرار کند؟

 9. چینی ها نخواستند سانچی نجات پیدا کند یا نتوانستند؟

 10. اگر برای شنیدن حرف حساب مردم گوشی نباشد و خودشان بخواهند ظلم را از خود دفع کنند، قابل ملامت‌اند؟

 11. فرهنگستان علوم پزشکی : وزارت بهداشت از واردات محصولات تراریخته جلوگیری کند

 12. ایمن‌ترین خودروهای سال 2017 از نگاه یورو انکپ +تصاویر  

 13. خودرو در بازار کم شد؛ کسی حاضر به خرید نیست+ قیمت

 14. معاون وزیر راه: هیچ ممنوعیتی برای حمل میعانات گازی با سانچی وجود نداشت

 15. سفیر کره جنوبی در واکنش به شایعات اخیر: سانچی عازم سئول بود

 16. توصیه مجلس به دولت: در حذف یارانه‌بگیران شتاب نکنید

 17. طوطی با صدای زنانه 7 میلیون تومان/ ماهی تزئینی وارداتی از مالزی 400 هزار تومان

 18. وال‌استریت‌ژورنال به دنبال موارد مشکوک در تراژدی سانچی

 19. چرا برق جنوب شرق تهران دیشب قطع شد؟

 20. نوبخت: باید احساس تبعیض کارگر و کار فرما را از بین برد

 21. پاسخگویی وزیر جهاد کشاورزی درباره محصولات تراریخته در مجلس

 22. بررسی پرونده آلومینیوم المهدی در کمیسیون اصل ۹۰ /خریداربه ۳۰۰ میلیارد تومان از تعهدات خود عمل نکرد

 23. جعبه سیاه سانچی تا 3 ماه آینده رمزگشایی می شود

 24. نحوه برخورد کشتی چینی با سانچی ابهام دارد/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 25. پاسخ سیف به نامه مدیران بانک؛ به بافت فرسوده وام بدهید

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 4. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 5. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 6. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 7. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 8. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 9. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 10. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 11. حاجی بابایی: دولت می‌خواهد مردم برای دریافت یارانه در کمیته امداد ثبت نام کنند

 12. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 13. سیف: نرخ ارز ثبات مناسبی دارد

 14. نجات پول ملی از سقوط

 15. آخرین تصمیم برای عوارض خروج از کشور+ ارقام

 16. با مصوبه کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان شد

 17. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 18. گلایه سپرده گذاران موسسات مالی ورشکسته از سیاست های نادرست بازار پولی و مالی/ طمعکار نیستیم/ بانک مرکزی اسامی گیرندگان سودهای ۸۰‌درصدی را اعلام کند

 19. سود سهام عدالت در ایستگاه پایانی/ مزه عدالت پس از انتظار ۱۱ ساله

 20. جادوی پول و بانک | نقد بدیع عضو شورای فقهی بانک مرکزی به «ساختار بانک» + امکان طرح پرسش از مصباحی‌مقدم

 21. کشور مجوزها!!

 22. دلار گران شد صراف‌ها: سورپرایز شدیم!

 23. تازه ترین خبر از نفتکش ایرانی/ انفجار مجدد و فوران ۱۰۰ متری آتش / درجه حرارت ۳۵۰ درجه/ انهدام و غرق شدن محتمل است/ شرایط ورود تکاوران مهیا نیست

 24. اعزام تیم تجسس متبحر ایرانی به محل انفجار نفتکش سانچی /تکاوران ارتش امشب به چین می‎روند

 25. مخالفت نمایندگان با گرانی ها در سال آینده/ پرهیز از التهاب آفرینی در جامعه

آخرین عناوین