درباره تصمیم بی‌تدبیر چند ماه قبل درباره توقف واردات خودرو/ هر نمایشگاه‌دار اتومبیلی هر قیمتی که دلش می‌خواهد به مردم می‌فروشد/ سواستفاده خودروسازان داخلی

گروه اقتصادی الف،   3961016122 ۳۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
درباره تصمیم بی‌تدبیر چند ماه قبل درباره توقف واردات خودرو/ هر نمایشگاه‌دار اتومبیلی هر قیمتی که دلش می‌خواهد به مردم می‌فروشد/ سواستفاده خودروسازان داخلی

تصمیم بی‌تدبیر چند ماه قبل درباره توقف واردات خودرو ، تبعات سنگینی برای مصرف‌کنندگان داشته که جبران به راحتی امکان‌پذیرنیست؛ تصمیمی که سودهای میلیاردی به جیب برخی‌ها ریخت.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را همه به فردی باتجربه حداقل در حوزه بازرگانی و سیاستگذاری‌های بازار می‌دانند و بعید به نظر می‌رسید که او چنین تصمیمی را برای بازار خودرو و واردات بگیرد. همان هفته‌های ابتدایی وزارت بود که وی واردات خودرو را به بهانه منفی بودن تراز تجاری کشور ناشی از افزایش واردات، ممنوع اعلام کرد و بدون مقدمه، سبب شد تا سودهای میلیاردی به جیب کسانی برود که قطعا از ساز و کارها و جلسات این وزارتخانه بابت ممنوعیت احتمالی ثبت سفارش خبر داشتند.

این البته تنها باری نیست که ثبت سفارش واردات خودرو و بسته شدن آن، سودهای میلیاردی به جیب عده‌ای واردکننده و مطلع از تصمیمات دولت سرازیر می کند و روند ثبت سفارش هم این را به خوبی نشان می‌دهد. این تصمیم اشتباه، اکنون نه تنها سودهای بادآورده‌ای را نصیب عده‌ای خاص کرده است، بلکه بازار خودروهای داخلی را هم به آشفته بازاری تبدیل کرده که بسیاری از اقشار ضعیف و متوسط جامعه هم تحت‌الشعاع آن قرار گرفته اند. بدون شک، هیچ کس، از واردات خودروهای لوکس که نمایشگر اختلاف طبقاتی هستند، استقبال نمی‌کند و دفاعی هم از آن ندارد؛ اما این تصمیم اشتباه سبب شد همان طبقات بی ریشه اجتماعی بار دیگر اوج بگیرند و میلیاردها تومان را چند ماهه به جیب بزنند، ضمن اینکه بازار خودروهای داخلی هم دچار آشفتگی و افزایش قیمت شد.

به نوشته مهر،بیشتر از ۵ ماه دولت سایت ثبت سفارش واردات خودرو را بست و واردات را به بهانه جلوگیری از خروج ارز و منفی بودن تراز تجاری متوقف کرد؛ در حالیکه به نظر می‌رسید باید حمایتی از صادرات صورت گیرد تا بتواند دلارهای خارج شده برای واردات را جبران کند و سودآوری برای کشور داشته باشد، اما نه تنها این موضوع رخ نداد، بلکه صادرات روز به روز ضعیف‌تر شده و به بهانه جلوگیری از واردات خودروهای لوکس، اکنون آشفته‌بازاری درست شده است که حتی قیمت خودروهای داخلی در بازار را هم به شدت افزایش داده است.

در این میان، نه وزارت صنعت، نه سازمان حمایت و نه شورای رقابت، هیچ یک تاکنون واکنشی به این وضعیت نشان نداده‌اند و آنگونه که بررسی‌های میدانی خبرنگار نشان می‌دهد، هر نمایشگاه‌دار اتومبیلی هر قیمتی که دلش می‌خواهد بر روی خودرو می‌گذارد و به مردم می‌فروشد. هیچ نظارتی هم بر بازار نیست و تاکنون هیچ پاسخی از سوی وزارت صنعت مبنی بر نظارت بر بازار خودروهای وارداتی و داخلی دریافت نشده است.

اکنون قیمت خودروهای داخلی به شدت در بازار بالا رفته و بازار سیاه برای بسیاری از خودروها شکل گرفته، حتی خودروسازان داخلی که طرح‌های فروش اعلام کرده‌اند نیز برخی خودروهای پرطرفدار را در فهرست خودروهای موجود در طرح‌های فروش خود اعلام نکرده و بیشتر همان خودروهایی که همیشه در بازار وجود داشته و قیمت برخی از آنها هم اکنون، در بازار بعضا کمتر از نمایندگی است، وارد طرح‌های فروش شده‌اند.

بر همین اساس، خودروهای لوکس نه تنها در بازار خرید و فروش می شوند، بلکه بازار خودروهای داخلی را هم تحت الشعاع قرار داده و این مصرف کنندگان طبقه ضعیف و متوسط هستند که باید تاوان تصمیمات اشتباه دولت را بدهند.

در این میان، برخی نمایشگاهداران خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر از گرانی ۴۵۰ میلیون تومانی برخی از خودروهای لوکس در بازار خبر می‌دهند و البته آن را هم غیرمنطقی می دانند. حتی واردکنندگان خودرو در طرح‌های جدید خود قیمت را از ۱۰ تا بعضا ۴۵ میلیون تومان بر روی برخی از مدل های خود افزایش داده اند.

اکنون شرایط به نحوی در مورد خودروهای وارداتی با قیمت متوسط که بیشتر مورد استفاده طبقه متوسط جامعه است، پیش رفته که برخی شرکت های وارداتی، به عدم اعمال ۵۰ درصد از افزایش منطقی خودروهای خود بعد از اعلام تعرفه های جدید می بالند و به عنوان یک امتیاز مثبت از آن یاد می کنند؛ برخی دیگر هم هنوز سایت های فروش خود را باز نکرده و هیچ طرحی را برای مشتریان اعلام نمی کنند. گویا آنها می خواهند تا از فضای پایان سال هم به نفع خود بهره گیرند و با تقاضایی که در بازار وجود داشته و در برخی موارد به عطش تبدیل شده، بهترین بهره را هم ببرند؛ بدون اینکه نظارتی بر روی فروش های آنها از سوی سازمان حمایت و شورای رقابت وجود داشته باشد که چرا فروش خودرو را برای مدت طولانی متوقف کرده اند.

اگر قرار بود تعرفه بالا رود، چرا ثبت سفارش را متوقف کردند؟

یکی از نمایشگاهداران خودرو در گفتگو با خبرنگار می گوید: تصمیم اشتباه وزارت صنعت در توقف ثبت سفارش واردات خودرو عده ای را آنقدر پروار کرد که اکنون کل بازار خودرو را کنترل می کنند و هر طور که بخواهند بازار را می‌چرخانند؛ به خصوص اینکه برخی واردکنندگان انحصار واردات برخی خودروها را به دست گرفته و به بهانه ارایه برخی سندهای اصلی و جعلی، تلاش کرده اند که خود را نماینده رسمی کمپانی خارجی نشان دهند، در حالیکه چنین چیزی صحت ندارد و هنوز هستند شرکت های وارداتی که از سوی کمپانی مادر، به رسمیت شناخته نشده ولی با رانتی که در اختیار دارند، خودرو وارد می کنند.

وی می افزاید: وزیر صنعت باید توضیح دهد که چرا این چنین تصمیمی را اتخاذ کرده و اگر قرار بر این بود که تعرفه به این میزان بالا رود، چرا ۵ ماه سایت ثبت سفارش بسته شده بود؛ در حالیکه اکنون بسیاری از واردکنندگان با راه و چاهی که خود می دانند، خودروها را با تعرفه های قبلی ترخیص کرده ولی در بازار به قیمت جدید می فروشند.

این نمایشگاهدار می گوید: قیمت هایی که از سوی شرکت های وارداتی به صورت رسمی اعلام شده، در بازار با نرخ های بالاتری به فروش می رسد و وقتی شرکت واردکننده که عرضه کننده عمده آن خودرو هم به شمار می رود، قیمت را تا ۴۵ میلیون تومان افزایش می دهد، قطعا بازار تا ۶۰ میلیون تومان افزایش را هم تجربه خواهد کرد و هیچ کس هم پاسخگو نیست که چرا مردم باید این خودروها را با قیمت بالاتری خریداری کنند؛ مگر اصولا با این تعرفه ها، هنوز خودرویی وارد کشور شده است که بخواهد با تعرفه جدید قیمت‌گذاری شود.

هم اکنون قیمت خودروهای داخلی نیز افزایش یافته و در بخشنامه‌های جدید خودروسازان داخلی نرخ ها به شدت افزایش یافته است؛ به خصوص اینکه خودروسازان داخلی کمتر خودروهای وارداتی دارند ولی با پیش دستی، قیمت سایر تولیدات خود را هم در کنار مونتاژی ها به شدت افزایش داده اند.

در حال حاضر، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۹ ۱۳۹ میلیون و ۷۴ هزار تومان، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۱۰ ۱۴۷ میلیون و ۷۴ هزار تومان، هایماS۷ اتومات ۷۹ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان، هایما S۷ توربو ۹۵ میلیون و ۷۴ هزار تومان، دانگ فنگ H۳۰CROSS ۴۵ میلیون و ۵۲۴ هزار تومان، رنو کپچر ۱۱۸ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان، تندر ۹۰ اتوماتیک ۴۷ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان، رانا ال ایکس ۳۶ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان، پژو ۲۰۰۸ معادل ۱۰۳ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان، پژو ۵۰۸ معادل ۱۸۹ میلیون تومان، پژو پارس اتوماتیک ۴۵ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۳۳ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان در نمایندگی های مجاز ایران خودرو است.

کیا سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک آپشنال ۱۰۴ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان، کیا سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک ۹۶ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان، چانگان اتوماتیک ۶۹ میلیون و ۵۷ هزار تومان، آریو ۱۶۰۰ دستی ۴۹ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان، تیبا دوگانه سوز ۲۷ میلیون و ۳۴ هزار تومان، تیبا دو ۲۷ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان، پراید ۱۱۱ معادل ۲۱ میلیون و ۲۴۳ هزار تومان، ساینا ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نمایندگی های مجاز سایپا است که قطعا بازار آزاد افزایش قیمت بیشتری را تجربه می کند.

هیوندایی I۲۰ در نمایندگی های مجاز ۹۶ میلیون تومان، هیوندایی اکسنت ۱۰۷ میلیون تومان، النترا ۱۵۵ میلیون تومان، سوناتا۱۹۹ میلیون تومان، توسان ۲۰۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سانتافه ۲۴۹ میلیون تومان است.

بنز CLA۲۰۰ فول ۲۰۱۶ در بازار ۷۹۰ میلیون تومان، بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۶ در بازار ۷۲۰ میلیون تومان، بنز CLA۴۵ فول ۲۰۱۷ معادل ۷۸۰ میلیون تومان، بنز E۲۰۰ مدل ۲۰۱۶ در بازار ۵۹۰ میلیون تومان است.

هر دستگاه تیوولی ۱۱۲ میلیون تومان، تیوولی الیت ۱۱۲ میلیون تومان و سانگ یانگ پریمیوم ۱۵۰ میلیون تومان است.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۵۰۶۹۱۱:۱۳:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
این اعتراضات کاری که کرد این بود که دولت و مجلس را محافظه کار تر و بی تصمیم تر از همیشه کرد. حالا پشت سر هم خبر می رسد که قیمت بنزین اب برق نان عوارض خروج مالیات و.... تغییر نخواهد کرد و از ان طرف یارانه ای قطع نخواهد شد پول موسسات ورشکسته و بانکها خصوصی و حقوق بازنشسته ها و کارکنان خصولتی ها افزایش حقوقها و ... از صندوق دولت پرداخت خواهد شد.. ولی چگونه؟ فقط با افزایش شدید قیمت دلار و چاپ پول و ایجاد تورم شدید تر و بستری اماده برای بحران بزرگتر برای ماهیگیری همین دولتهای خارجی و امریکا مانند سیمان کردن اراک و...
ناشناس۱۹۵۸۱۸۲۱:۰۴:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
بنظر میرسد خود واردکنندگان خودروها و واردکتتدگان بزرگ و نمایشگاه داران و ماشین داران بزرگ مواجه شده بودند بارکود فروش و حتی با تخفیفات ویژه و اقساط بدون بهره ۱۲-۱۸ ماهه باز مواجه با عدم فروش و انباشت ماشینهای وارداتی بودند ، هیچ بعید نیست که با بازیهای رانتی و نوعی تلقین به مدیریت کشور موجبات این وضع شده اند ، اولا اتوموبیلهای باد کرده را حتی با قیمتهای بیشتر فروخته اند و اکنون نیز که گرانتر فروشی شان را نیز تثبیت کرده اند و اما وای از بیخردی بیخردی بیخردی مدیریت کشور که بعد از سالها هنوز هم روشهای عجیب و غریب و بی ثباتی در کار و بار و برنامه ریزی مردم انجام میدهد که باعث تاسف بسیار است .
ناشناس۱۹۶۳۶۹۱۰:۱۹:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
خوشحالم که نعمت زاده دیگر وزیر نیست
محمد قاسمی۱۹۵۰۷۶۱۱:۱۷:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
نگو بی تدبیری که خندم میگیره این اسمش بی تدبیری نیست بگم ----- سانسور میشه هر کسی دستی تو کار داشت می دونست که آنفولانزای مرغی داره بیداد میکنه و حتما قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک میذاره نگید اینم بی تدبیری بوده اسم اینم همونه که نباید گفت چندین هزار میلیارد تومن ناقابل ...
مهران۱۹۵۳۱۶۱۴:۲۹:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اسمش رانت و نفوذه ، چیزی که از اختلاس مهمتره این سیاستهاست که باعث اختلاس میشه
ناشناس۱۹۵۰۸۴۱۱:۲۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
محمد شریعتمداری ایشان وهرکس دیگر که مسئول این تصمیم هستند باعث... در جامعه می شوند یکسال است که ثبت نام کرده ام حال باید با 50 درصد اضافه خودرو را بگیرم وزارتخانه هم می روم می گویند تودارایی حالا بیشتر بده بجایت بر نمی خورد اصلا کسی حرف ما را نمی شنود
ناشناس۱۹۵۰۸۵۱۱:۲۱:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
خوب ناراحتی ماشین خارجی نخرید ، مشکل مملکت این الان؟ مرفه بی درد...
سهیل۱۹۵۲۴۴۱۳:۲۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
این چیه باب شده مرفه بی درد. اگر یه عده پول ندارن حتمن به دولت و کشور ربط نداره. تو همه کشورها یه عده پول دارن یه عده ندارن. تا یه چیزی میشه مرفه بی درد. تو خودت داشتی نمی خریدی؟ مگه همه دزدی کردن؟ هر کسی چه قشیر فقیر چه متوسط و چه مرفه تو کشور حق و حقوق دارن. بجای این حسودی ها و توجیه ناکامی ها بعضی وقت ها کار و کوشش و قبول واقعیت ها هم نیازه. لطفا منتشر شود
ناشناس۱۹۵۲۷۱۱۴:۰۱:۳۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اون ماشینا برای مرفهین نیست بنده خدا!!! در دنیا این ماشینها رو کارمندها و کارگرها و طبقه متوسط و پایینتر هم سوار میشن. فقط در این مملکته که ماشین معمولی اونور دنیا رو تبدیل به ماشین لوکس و "دکترها کردن. دلت نمیخواست به جای پراید قراضه ات سوار مثلا کرولا بشی تا جانت هم در امان بمانه؟!! از ماست که بر ماست.
مجيد۱۹۵۲۹۷۱۴:۱۳:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
بی خردی نکن دوست عزیز! ماشین خارجی گران شه نوبت داخلیه. ضمنا خارجی سوار بلده چجوری از تو و امثال من هزینه هاش رو بگیره. این ماجرا یک رانت بوده فقط همین
ناشناس۱۹۵۶۴۲۱۸:۰۶:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
پولاشو برداره از مملکت بره تا دلار گرون تر بشه، بعد میفهمی چی میگی
ناشناس۱۹۵۱۰۱۱۱:۳۰:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اتفاقا عین تدبیر بوده که بازار را آشفته و در اختیار ...
ناشناس۱۹۵۱۰۷۱۱:۳۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
در شرایط فعلی ممنوعیت واردات خودرو تصمیم کاملا درستی هست.کسی که پانصد میلیون تومان برای خرید ماشین می دهد،بگذارید صد میلیون اضافه هم بدهد. در ضمن خوردو گران باشد خیلی هم بهتر خواهد شد.جای نفس کشیدن برای مردم نمانده،تا کی؟! کاش مثل چین بابت پلاک شهرهای بزرگ عوارض چند برابر قیمت خودرو اخذ میکردند.الان مثل کفش بعضی ها چند جفت!!!ماشین دارند!
محمد۱۹۵۱۸۲۱۲:۲۵:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
دوست عزیز اونی که 500 میلیون می ده قطعا 100 میلیون اضافه اش رو هم می ده ولی چند برابرش رو از مردم می گیره. بیچاره مردم که همه هزینه ها برگردنشونه
ناشناس۱۹۵۱۸۳۱۲:۲۷:۳۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
یعنی اینقدر بیخبری که فک میکنی همه ماشینهای خارجی از ۵۰۰ میلیون قیمتش شروع میشه.الان دو ساله دارم پولامو جمع میکنم سوناتا بخرم از تابستون تا الان ۶۰ میلیون قیمتش رفته بالا
ناشناس۱۹۵۱۲۳۱۱:۴۱:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
از دست این دولت و این مجلس خسته و مایوسیم . -------------- رسانه ها و فضای مجازی عاجز از پیگیری و استیفای حقوق ملت هستند . خدا ملت را از دست ... اصلاح ناپذیر و بی تدبیر و ...نجات دهد .
ناشناس۱۹۵۱۲۵۱۱:۴۳:۳۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مدت هاست که خودروسازن داخلی بخصوص کرمان موتور هر روز صبح 10میلیون تومان روی ماشین هاش اضافه می کنن
ناشناس۱۹۵۳۱۳۱۴:۲۶:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مگر با تعرفه جدید خودرویی وارد شده که شرکت کرمان موتور قیمت قطعی در قرارداد فروش خودرویی را که 3ماه پیش ثبت نام کرده و بعلت بدقولی تاکنون تحویل نداده 60میلیون تومان افزایش می دهد و این سازمان حمایت از مصرف کننده هیچ کاری نمی کند لااقل منحلش کنند تا ما دلمان به این سازمان خوش نباشد.
ناشناس۱۹۵۱۲۸۱۱:۴۷:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
همین یک مورد رو شما ببینید. ...بی کفایتی مسوولان و سودجویی وابستگان مسوولان از سر و شکل این داستان می باره. آنچه به جایی نرسد فریاد است. پاسخگویی هم وجود ندارد. کجا هستند نهادهای مسوول و بازرس و ...؟ مردم ما محکومند...تولید داخل رو بخاطر نداری و فقر سوار بشن یا مجبورند ماشین خارجی رو با قیمت دولا پهنا خریداری کنن.
ناشناس۱۹۵۱۳۷۱۱:۵۰:۵۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مردم از دست اینهمه بی برنامگی دولت به کجا پناه ببرند؟!!!
ناشناس۱۹۵۲۶۶۱۳:۵۶:۱۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
خود کرده را تدبیر نیست، خود همین مردم به این تیم رای دادند، دولتی با متوسط سنی بالا، پیر، خسته و البته اشرافی.
سبحانيان۱۹۵۱۵۱۱۱:۵۹:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
انتخاب غلط ما این هم نتایجش، این هم تدبیر، این هم امید ...
علی۱۹۵۴۸۵۱۶:۰۷:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
و قطعا انتخاب درست شما باعث میشد هیچکدام از این مشکلات را الان نداشتیم!!!!
سیامک۱۹۵۱۶۴۱۲:۰۸:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
باسلام/لطفا نگاهی به آمار کشتار اتومبیل های داخلی که در ده سال گذشته نزدیک به 160/000 نفر میباشد بیاندازند بعد نسبت به افزایش تعرفه ها وحمایت از ماشین داخل ادامه دهند...دلال های خودرو در دوماه گذشته میلیاردر شده اندکه البته ...می شناسند و دراین میان این طبقه متوسط است که باز سوخت ..
ناشناس۱۹۵۱۹۳۱۲:۳۹:۰۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
مجلس دخالت کند و تعرفه ها رو به حالت قبل برگرداند ...
خسرو۱۹۵۳۰۷۱۴:۱۹:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
اگرهدف ازبستن ثبت سفارش خودرو جلوگیری از خروج ارز بود باید جلوی ورودکالاهای مضر مثل برخی لوازم ارایش وادامس و...گرفته شود نه ماشین ایمن
ناشناس۱۹۵۳۰۸۱۴:۱۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
بگم دوره احمدی نژادم آرزوست میگن سیاسی حرف میزنی !!!!
ناشناس۱۹۵۳۵۸۱۴:۵۸:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
این فساد بارز است حتی اگر ناخواسته باشد.
اتا۱۹۵۵۶۶۱۷:۰۳:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
روحانی مچکرییییییییییییییییییییییییییییم. واقعا مچکرییییییم
مهرداد۱۹۵۷۶۶۱۹:۵۲:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
فقط راه حل اینکه مردم این ماشیت را رو نخرن ( البته اگه همه رعایت کنند) ببینید چطوری مجبور می شن زیر قیمت بفروشن ، منتها اگه دولت دوباره با قسطی فروختن ، تحریم نخریدن را نشکند.
ناشناس۱۹۶۱۲۴۰۲:۴۵:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
قیمت خودرو در کشورهای عربی حدودا یک سوم قیمت هایی هست که ما داریم اینجا بزور میخریم ولی کاش فقط ما سه برابر میخریدیم! اصل ماجرا اینجاست که درآمد سرانه اونها از پنج تا ده برابر درآمد سرانه ما بیشتره یعنی ما یه ماشین رو حداقل پانزده برابر گرونتر میخریم و همه اینها بخاطر درآمد های حکومت و دولت از واردات و تولید خودروهای بیکیفیت و قالب کردن اونها و البته به زور به مردم بیچاره است. تنها راه مبارزه با هرگونه گران فروشی نخریدن هست که متاسفانه مردم حاضر نیستن بهش تن بدن تو آلمان دولت شیر رو گرون کرد مردم سه روز شیر نخریدن و شرکت های تولید کننده شیر مجبور شدن شیرشون رو بریزن تو رودخونه و بعد کمتر از یه هفته مجبور شدن قیمت ها رو برگردونن
دوباره رانت۱۹۶۶۷۳۱۳:۲۲:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
تحریم ماشین دوباره داره کلید میخوره

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 3. کمک‌های مردم به زلزله‌زدگان در حساب‌های بانکی سلبریتی‌ها ماند

 4. نهمین نشست تخصصی «کتابخانه و موزه ملک»

 5. حسینی پس از رکوردشکنی نیمکت‌نشین می‌شود؟/ رحمتی درون دروازه استقلال

 6. هدف ترامپ از اصلاح برجام چیست؟

 7. هدف ترامپ از اصلاح برجام چیست؟

 8. دو سال گذشت برجام با اقتصاد ما چه کرد؟

 9. مکالمه ویدئویی سه بعدی با تلفن همراه

 10. راه‌های دیگری هم هست

 11. چرا لشکر فاطمیون هدف بی‌بی‌سی و رسانه‌های خارجی قرار گرفت؟ +عکس

 12. برف صبح امروز در تهران در دربند  

 13. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند

 14. چهارمین نمایشگاه بین المللی ایران رایدکس  

 15. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 16. نرم افزار ضد هکر برای خودروهای خودران

 17. در جست‌وجوی ذهن دررفته!

 18. ترامپ هم "ژن خوب" دارد

 19. روش تهیه بلیت جشنواره فیلم فجر/ عکس+جدول

 20. روزنه‌های تاریک در یک جنایت مسلحانه

 21. پول‎پاشی شغل ایجاد می‎کند؟ +نمودار

 22. بارش برف در تهران  

 23. کتاب بی متن/ 162

 24. واشنگتن:کاخ سفید و کنگره به پیشرفت‌های خوبی در زمینه اصلاح برجام دست یافته‌اند

 25. ۵ توصیه برای سلامت چشم‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. آخوندی: سیستم بانکی به پول سمی آلوده شده است

 7. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 8. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 9. به‌مناسبت دومین سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای/ برجام برای آمریکا چه عایدی‌ای داشت؟ + فیلم

 10. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 11. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 12. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 13. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 14. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 15. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 16. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 17. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 18. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 19. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 20. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 21. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 22. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 23. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 24. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 25. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های اخیر

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. دو سال گذشت برجام با اقتصاد ما چه کرد؟

 3. پول‎پاشی شغل ایجاد می‎کند؟ +نمودار

 4. عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی که باید برمی‎داشت، برداشت

 5. عروس و دامادها در انتظار «بله» بانک‌ها

 6. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 7. چه خدماتی به خانواده کارکنان نفتکش سانچی تعلق می‌گیرد؟

 8. احتمال افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

 9. بروز غیرمجازها در آینده ممکن است؟

 10. حجم مخازن سدها ۱۴درصد کاهش یافت

 11. روزهای طلایی ارز دیجیتالی به پایان رسید

 12. پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران/ دولت: اقتصاد ایران پتانسیل رو به جلو دارد؛ نسخه آن تهیه شده است

 13. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 14. سهم مسکن از رشد اقتصاد کشور صفر شد + سند

 15. یارانه دی واریز شد؛ ایرانی‎ها ۲۹۰ هزار میلیارد تومان سر سفره بردند

 16. نرخ رشد اقتصادی ۴.۵درصد شد

 17. حداقل و حداکثر حقوق یک کارمند دولت چقدر است؟

 18. بانک آمریکایی: رشد قیمت نفت فراتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود

 19. نوبخت وعده رشد 8 درصدی داد

 20. ابلاغ بخشنامه جدید واردات خودرو

 21. تردد 385 میلیون خودروی تک‌سرنشین در چین

 22. سفرهای ارزان در راه است

 23. مشکل اصلی صنعت نفت از زبان زنگنه

 24. رشد فروش پژو سیتروئن با افزایش فروش در ایران

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 4. آخوندی: سیستم بانکی به پول سمی آلوده شده است

 5. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 6. به‌مناسبت دومین سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای/ برجام برای آمریکا چه عایدی‌ای داشت؟ + فیلم

 7. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 8. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 9. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 10. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 11. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 12. بازار داغ خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در پایتخت

 13. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 14. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 15. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/ رئیس به دنبال مجوز برای دور زدن قانون؟

 16. دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

 17. نرخ رشد اقتصادی ۴.۵درصد شد

 18. حداقل و حداکثر حقوق یک کارمند دولت چقدر است؟

 19. بانک آمریکایی: رشد قیمت نفت فراتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود

 20. نوبخت وعده رشد 8 درصدی داد

 21. ابلاغ بخشنامه جدید واردات خودرو

 22. تردد 385 میلیون خودروی تک‌سرنشین در چین

 23. سفرهای ارزان در راه است

 24. مشکل اصلی صنعت نفت از زبان زنگنه

 25. رشد فروش پژو سیتروئن با افزایش فروش در ایران

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 4. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 5. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 6. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 7. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 8. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 9. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 10. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 11. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 12. حاجی بابایی: دولت می‌خواهد مردم برای دریافت یارانه در کمیته امداد ثبت نام کنند

 13. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 14. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 15. سیف: نرخ ارز ثبات مناسبی دارد

 16. آخرین تصمیم برای عوارض خروج از کشور+ ارقام

 17. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 18. گلایه سپرده گذاران موسسات مالی ورشکسته از سیاست های نادرست بازار پولی و مالی/ طمعکار نیستیم/ بانک مرکزی اسامی گیرندگان سودهای ۸۰‌درصدی را اعلام کند

 19. سود سهام عدالت در ایستگاه پایانی/ مزه عدالت پس از انتظار ۱۱ ساله

 20. دلار گران شد صراف‌ها: سورپرایز شدیم!

 21. تازه ترین خبر از نفتکش ایرانی/ انفجار مجدد و فوران ۱۰۰ متری آتش / درجه حرارت ۳۵۰ درجه/ انهدام و غرق شدن محتمل است/ شرایط ورود تکاوران مهیا نیست

 22. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 23. آخوندی: سیستم بانکی به پول سمی آلوده شده است

 24. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 25. اعزام تیم تجسس متبحر ایرانی به محل انفجار نفتکش سانچی /تکاوران ارتش امشب به چین می‎روند

آخرین عناوین