زخم دریافت های نجومی مجلسیان و امثالهم

سجاد خادم، گروه تعاملی الف،   3961010042 ۱۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
زخم دریافت های نجومی مجلسیان و امثالهم

در جامعه ای که مردم در آن به شدت احساس نابرابری و بی عدالتی می کنند، در جامعه ای که آماری بیکاری اش هر سال نسبت به سال قبل بیشتر می شود، در جامعه ای که ۱۲ میلیون نفر در آن زیر خط فقر مطلق قرار دارند و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تن آن، زیر خط نسبی فقر بسر می‌برند، در جامعه ای که نمودار فقر و بیکاری شتاب نگران کننده گرفته، کاملا طبیعی است که مردمش به فیش های حقوقی حساس باشند. به دریافت های نا متعارف نسبت به زندگی خودشان حساس باشند. طبیعی است اگر شاهد حساسیت به خبر احتمال افزایش 70 درصدی حقوق نمایندگان مجلس باشیم. واکنش ها به خبر افزایش حقوق نمایندگان هم مثل خبرهای مشابه آنقدر اعتراضی و جنجالی و توام با نارضایتی بود، که امثال علی لاریجانیِ کار بلدِ سیاست را مجبور به تکذیب خبر کرد. نماینده های - ناشی به امور کشور داری - هم مثل [...] بودند، که بی‌خبر از گله‌ی مردم، از موضوع افزایش حقوق هایشان دفاع جانانه کردند. و برخی هم مثل [...] ضمن تکذیب درصد مورد مناقشه گفتند: نماینده مجلس هیچ کاری هم نکند باید ۱۰ میلیون تومان بگیرد! همه‌ی واکنش های نماینده های مجلس یک طرف، واکنش [...] که گفت "والله این حقوق (حقوق فعلی) فاجعه است برای نمایندگان" و ادامه داد که "زمانی می خوابیدم و از دانشگاه ماهی هشت میلیون تومان حقوق می گرفتم" هم یک طرف.

تورق سابقه‌ی جنجال های پیرامون موضوع دریافتی های نا متعارف نمایندگان و هزینه های جاری مجلس، نشان از درد کهنه‌ ای دارد که متاسفانه هیچگاه آنگونه که باید و شاید بدان پرداخته نشده و اگر هم پرداخته شده پس از مدتی در تسویه حساب های دعواهای سیاسی به فراموشی سپرده شده.

در مورد مجالس اول تا پنجم اطلاعات چندانی در دسترس نیست. در خصوص مجلس ششم هم بواسطه شفاف نبودن عملکردهای مالی کلیه قوا و عدم جواز رسانه ها برای پرداختن به این موضوع، هم مطلب خاصی یافت نمی شود. جز آنکه در زمان شروع فعالیت آن مجلس هزینه جاری سالانه حدود 13 میلیارد تومان بوده و هر نماینده به جز حقوق نمایندگی یک خودرو پژوپارس و یک کمک هزینه نا معلوم تسهیلات مسکن دریافت کرده است.

در مجلس هفتم که اغلب نمایندگان آن تفکرات اصولگرایی داشتند، هزینه های جاری مجلس و دریافتی های نمایندگان نه تنها تعدیل نشد بلکه مثل هزینه جاری کشور رشد کرد. به گونه ای که در سال پایانی مجلس هفتم -1387- هزینه های جاری مجلس به مبلغ 53 میلیارد تومان رسید. تا اثبات شود که بین ادعای اصولگرایی تا عمل اصولگرایی فرسنگ ها فاصله است. تصویب اهدای کارت سوخت با ماهیانه 1000 لیتر بنزین سهمیه ای به هر نماینده - در کشور که مدیران رده دهم آن سفر نمی کنند مگر با طیاره - در زمان اجرای طرح سهمیه بندی سوخت را می توان از نمونه های بارز ویژه خواهی های نمایندگان این دوره و یکی از نقاط تاریک عملکرد مجلس هفتم به شمار آورد!

اما در مجلس – نسبتا - اصولگرای هشتم و هم زمان با ریاست آقای علی لاریجانی بر مجلس، میزان هزینه های جاری و دریافتی های مجلس به شکل محیر العقولی رشد کرد و در فاجعه آمیز ترین مسیر ممکن قرار گرفت. به گونه ای که هزینه های جاری مجلس خیلی زود با رشد تصاعدی، صد درصد نسبت به دوره قبل افزایش یافته و به رقمی حدود 106 میلیارد تومان رسید! این درحالی بود که نمودار رشد هزینه جاری مجلس همواره با نمودار رشد هزینه های جاری کل کشور تقریبا برابر بود. اما از آن زمان به بعد هر سال نسبت به سال قبل فاصله ای نجومی گرفت. پرداختی نمایندگان نیز در این دوره با رشد چشمگیری مواجه شد. یکی از حاشیه های این پرداخت ها زمانی داغ شد که حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مصاحبه ای خبر از پرداخت وام 100 میلیونی مسکن و خودرو به نمایندگان داد و گفت " در حالی مجلس به نمایندگان 30 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه می‌دهد که مردمی که با رای خود ما را به مجلس فرستادند، از گرفتن یک میلیون تومان آن عاجز هستند. همچنین نمایندگان در حالی 20 میلیون بابت خرید اتومبیل از مجلس پول گرفتند که مجلس خود دارای سیستم حمل و نقل و اتومبیل‌های مجلس در اختیار نمایندگان است. ". گرچه اطلاعات شفافی در این خصوص وجود ندارد اما برخی اخبار حکایت از این دارد که 70 میلیون تومان از وام مورد انتقاد حسن کامران بلاعوض بوده و میزان اقساط الباقی آن نیز غیر شفاف بوده است.

همان روزها بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران طی نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس هشتم، نسبت به تصمیم آنها مبنی بر اختصاص 100 میلیون تومان به هر نماینده شدیدا اعتراض کردند. و آنرا آزمونی برای شعارهای اصولگرایی دانستند! مرور واکنش های برخی نمایندگان به نقدهای صورت گرفته در جامعه هم جالب توجه است. آقای لاریجانی آن روزها ضمن ابراز گله از بیان این نقدها توپ را به زمین دوره مجلس قبل انداخته و گفته بود" اگر خانه سازمانی ساخته می شد مجلس مجبور نبود این هزینه را پرداخت کند!" همچنین اضافه کرد بود "من (30) سال در بخش های اجرایی کشور کار کردم، نمایندگان مجلس فقیرترین دستگاه هایی هستند که در کشور دارند زندگی می‌کنند. منتها بقیه دستگاه ها دیده نمی‌شود ولی نمایندگان مجلس زیر ذره‌بین هستند!" آقای موسی قربانی عضو هیات رئیسه مجلس هم گفته بود که خبر وام 100 میلیونی نمایندگان نباید به رسانه ها داده می شد! و بیان کرده بود که "حرف‌ زدن در این موضوعات درست نیست و کسی که این خبر را اعلام کرده، کار اشتباهی کرده است" آقای حمید رسایی هم نقدهای صورت گرفته را ناقص و غلط انداز خوانده بود!

خلاصه تصویب این مصوبه و دفاع از آن از معدود جلساتی بود که اصولگراها و اصلاح طلب های مجلس حامی یکدیگر شده بودند و برای هم نوشابه باز می کردند! برای درک عمق این زخم عمیق بهتر است رقم 100 میلیون سال 87 را به روز رسانی کنیم. آنگاه خواهیم دید که این عدد در سال 96 معادل حدود 375 میلیون است! رقمی که آنروزها ادعا می شد برای یک زندگی متوسط مناسب است! در هر دوره مجلس که بحث دریافتی های نماینده ها داغ می شود اغلب آنها در مصاحبه های خود این مبلغ و هزینه های جانبی را حق خود دانسته و تصریح می کنند که نماینده می تواند به منابع بیشتری دست پیدا کند و یا اینکه نماینده باید تامین باشد تا دستش جلوی کسی دراز نشود! و خوب این اظهارات اثری ندارد جز ایجاد نارضایتی و نا امیدی مردم از مسئولان و تبعش کاهش اعتماد مردم به نظام اسلامی.

حالا این روزها مجددا فضای جامعه به ویژه خواهی ها و تبعیض ها حساس شده. حساسیتی به مراتب مهم تر و ریشه دار تر از قبل. حساسیتی که اگر به آن اعتنا نشود ممکن است لطمه های جبران نا پذیری را به ابعاد مختلف جامعه وارد کند. در فضایی که مردم به حق از مسئولان به خاطر نا کار آمدی گله مند هستند، خبر وام 250 میلیون تومانی مسکن نمایندگان و دریافت ماهیانه حدود 30 میلیون با عناوین مختلف ساحت روانی جامعه را جریحه دار خواهد کرد!

قطعا زیبنده جمهوری اسلامی نیست که مسئولین آن اینقدر بی پروا دم از دریافت های بالا بزنند و افکار عمومی را دچار تشویش و نا امیدی کنند. بدون شک اگر در جامعه ای مردم احساس کنند که نداشتن ها و کم خوردن و سختی پیدا کردن شغل اگر هست برای همه است، نه تنها گله نخواهند کرد، بلکه تا پای جان به ارکان حکومت اعتماد خواهند کرد و اگر برای این فاصله طبقاتی ایجاد شده بین مردم و مسئولان حد یقفی فرض نشود. چه بسا گسل های نا رضایتی مردم زمین سیاست را دچار لرزه های بحرانی کند؟!

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

منتقد۱۸۴۲۱۸۰۹:۵۴:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
ممنون بابت انتشار این نقد دلسوزانه شاید بشود گفت جان کلام مردم معترض این حرف است بدون شک اگر در جامعه ای مردم احساس کنند که نداشتن ها و کم خوردن و سختی پیدا کردن شغل اگر هست برای همه است، نه تنها گله نخواهند کرد، بلکه تا پای جان به ارکان حکومت اعتماد خواهند کرد و اگر برای این فاصله طبقاتی ایجاد شده بین مردم و مسئولان حد یقفی فرض نشود. چه بسا گسل های نا رضایتی مردم زمین سیاست را دچار لرزه های بحرانی کند؟!
الفیسم۱۸۴۲۲۷۰۹:۵۷:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
خیلی خیلی ممنونم چقدر این نگاه های انتقادی فراجناحی تسکین بخش است برای دردهای مردم
ناشناس۱۸۵۳۹۹۱۹:۰۰:۱۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
در مملکتی که حقوق پزشکیان در بیمارستان دولتی ۶۰۰ برابر یک کارگر باشد یعنی فقط اگر امام زمان به داد مملکت برسد .
ناشناس۱۸۶۲۵۷۰۸:۳۴:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
دست مریزاد نویسنده به قول شما این همه امار مقداری رو شما متوجه شدین به اطلاع رسوندین حالا ببین پشت پرده و غیر شفاف چه خبره
ناشناس۱۸۹۷۰۲۱۸:۱۱:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
کاملا با این مقاله موافقم لطفا از جمله تبعیض ها تصمیم غیر قانونی صندوق های بازنشستگی درباره معلمین حق التدریس تمام وقت رو منعکس کنید مبنای تصمیم صندوق مصوبه بهمن ۹۵ مجلس تحت عنوان ماده واحده الحاق یک تبصره به طرح احتساب دوره حق التدریس معلمان است این تصمیم در پی اعتراضات حق التدریس های پاره وقت گرفته شد ولی مجلس با بی دقتی بدون ذکر پاره وقت قانون را تصویب کرد وبنده با ۲۳ سال سابقه ودر حالی که ۹۶/۲/۱۱ با ضریب ۹ درصد کسورات باز نشستگی خود را واریز کرده بودم ناگهان بدون اطلاع قبلی صندوق با سوء استفاده از ابهام قانون وغفلت نمایندگان موضوع را به حق التدریس های تمام وقت تسری داد وبنده که یک بار ۹۷ هزار تومان پرداخت کرده ام حالا با ضریب ۲۲/۵ باید دوباره هشت میلیون تومان پرداخت کنم در بخشنامه خرداد ماه آموزش وپرورش آمده کسانی که پس از ۹۶/۲/۵ مبلغ را واریز کرده اند باید ۲۲/۵ درصد حقوق ودستمزد ۹۶ پرداخت کنند خواهش می کنم این موضوع را پیگیری کنید ۵. هزار معلم شاغل و۱۰۰۰ معلم باز نشسته رسما گروگان صندوق بازنشستگی شده اند
جواد۱۸۹۷۰۹۱۸:۱۴:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
در مورد چند سطر اول ، یعنی وضع اینقدر خرابه ؟ ، خدا به دادمون برسه .
سلام۱۹۶۱۶۲۰۶:۲۵:۲۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
از آقای توکلی خواهش میکنیم نگذارند با فروکش کردن تب نقدها آقایان ببرند و بدوزند
سین ب۱۹۶۱۶۳۰۶:۲۷:۳۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
مردم تاب فقر دارند تاب تبعیض ندارند
گرفتار۱۹۶۲۳۵۰۸:۲۵:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
بچه کدام یک از آقایان بیکار است کدام اقازاده است که برای شروع زندگی لنگ یک سرپناه 40 متری باشد؟!
ناشناس۲۰۲۵۷۴۲۳:۲۶:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
این بهترین مقاله ای بود که در الف نوشته شده بود بقیه مقالات اکثر در تعریف و تمجید نمایندگان و بدگویی از احمدی نژاد نوشته میشه و در توجیه افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه ها این مقاله واقعا شاهکار بود که به بهترین نحو وقایع را تحلیل کرده بود
ناشناس۲۰۲۷۵۹۰۹:۵۶:۳۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
آنچه که توازن و جو روانی جامعه و فرد را از این لحاظ برهم زده است تفاوت خیلی خیلی زیاد بین دریافتی پزشکان با سایرین حتی رییسان سازمانها است
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 2. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 3. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 4. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 5. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 6. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 7. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

 8. ساعت هوشمند اندرویدی ۸۵۷ میلیون تومانی  

 9. عکس خاص نشنال جئوگرافیک از کویر لوت  

 10. سلفی گرفتن می تواند به سلامت شما آسیب برساند؟

 11. «فرسودگی شغلی» + نشانه ها و راه حل

 12. فایننشال تایمز: در پی هشدار ترامپ، اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

 13. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

 14. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 15. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 16. فنونی‌زاده: پرسپولیس ۵،۶ هفته زودتر قهرمان لیگ می‌شود

 17. پزشک ترامپ: رئیس جمهور از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل است

 18. هفتمین شب سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

 19. چرا اوباما سکوت کرده است؟

 20. از کیفت نامطلوب صدای سالن اجراهای پاپ تا لغو کنسرت صهبایی

 21. اندیشکده سوفان: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالا اواخر بهار از برجام خارج می‌شود

 22. مجید جلالی: بدون کی‌روش تیم ملی افت می‌کند/ برخی برای جذب مخاطب بحث جادوگری را اشاعه می‌دهند

 23. مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

 24. پرسپولیس به دنبال تاریخ‌سازی/ پدیده- استقلال؛ رسیدن به مربع قدرت؟

 25. پول درمان رایگان "مصدومان ترافیکی" کجا خرج می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 7. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 8. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 9. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 10. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 11. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 12. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 13. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 14. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 15. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 16. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 17. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 18. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 19. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 20. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 21. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 22. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 23. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 24. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 25. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

آخرین عناوین