بودجه های فرهنگی با جامعه ما چه کرده است؟

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3961002032 ۱۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بودجه های فرهنگی با جامعه ما چه کرده است؟

فرهنگ یکی از دغدغه های اصلی کشور ما محسوب شده و اگر نیک بنگریم این مهم نه فقط زیربنای اخلاق اجتماعی، همبستگی ملی و هویت ما بلکه اثر مستقیم در تجارت و سیاست و آینده ما هم دارد. وقتی باور کردیم که این انسان ها هستند که تجارت می کنند، سیاست می ورزند و تک تک اعضای جامعه را تشکیل می دهند، خواهیم دانست که فرهنگ آنها تضمین کننده نوع تعامل آنها با جامعه خواهد بود. هر چه غنی تر و پرورده تر، انسان هایی نیکو گفتارتر و نیکو رفتارتر با هدفی والاتر.

از این جهت جایگاه بودجه های فرهنگی برای نهادهای فرهنگ ساز اعم از دولتی و غیردولتی مشخص می شود. خرج کردنی که در واقع سرمایه گذاری برای حال و آینده به حساب می آید. البته وقتی در این تابلوی دقیق شویم و از این کلیت مورد توافق به سمت اجرایی شدن برویم، موضوع بسیار مهم هزینه و فایده و همچنین اولویت ها مطرح می شود.

ما چه ملاک و چه نگاهی باید داشته باشیم که بتواند بین هزینه تقریبی یک میلیارد تومان و اثر فرهنگی مورد انتظار از این مبلغ طی یک سال در جامعه تعادل برقرار کند. چه نهاد یا کمیته ای می تواند چنین بیلان کاری را بررسی و لزوم یا عدم لزوم آن برای سال بعد تعیین نماید؟ شاهین ترازوی ما کجاست؟ بی تردید سلیقه های بسیاری در جامعه وجود دارند که هر یک روش ها فرهنگی خاص خود را توصیه می کنند، اولویت ها هم در این زمینه به شدت با زاویه نگاه تغییر می کند. فارغ از این نگاه ها، آنچه که در صحنه جامعه در مقابل ماست، می تواند ملاکی از ثمربخشی، موفقیت یا عدم موفقیت این بودجه ها باشد.

آیا این بودجه ها که امسال به حدود 8000 هزار میلیارد تومان رسیده، توانسته است جامعه ما را، مردم ما را به سمت خیر، امانت داری، راست گویی، وجدان کاری و همنوع دوستی از یک سو، اخلاق مداری، ایمان و خداباوری از سوی دیگر سوق دهد؟ همان طور که ابتدا کلیات بودجه تصویب و بعد جزئیات بررسی می شود، باید دید کلیات مصارف این بودجه مثبت و قابل قبول بوده اند یا خیر. اگر نیست، شاید جهت گیری، نوع نگاه و شکل کارکرد نهادها نیاز به بازنگری داشته باشند.

چرا نهادهای فرهنگی موظف نباشند که هر سال با حضور در کمیسیون های مجلس و در حضور رسانه ها از عملکرد خود دفاع کرده و در صورت موفقیت ادامه و جهت گیری کلی کار آنها تصویب و تعیین کنند. صرف این که بودجه تخصیص یافته بدون مشکل توسط ذی حسابی تایید شود کافی نیست چرا که منابع محدود کشورمان که تحت فشار مضاعف ناشی از تنگناهای اقتصادی قرار داد باید با و دقت و وسواس در محل هایی خرج شوند که مردم اولویت آن را تشخیص داده و به سود اکثریت آنها باشد.

یکی از مشکلات ما در زمینه نهادهای فرهنگی به روز نبودن آنها و فاصله ایست که با متن جامعه پیدا کرده اند. شاید نگارش و انتشار چند جلد کتاب، تهیه چند عنوان لوح فشرده، برگزاری چندین همایش و دعوت از چند میهمان خارجی به عنوان گل سرسبد آنها، سودی را که ما تصور می کنیم، در قبال هزینه خود نداشته باشند. لذا بخشی از نهادها و مراکز فرهنگی که از بودجه دولتی حاصل از فروش نفت و مالیات هزینه های خود را تامین می کنند، باید میزان حضور خویش را در صحنه کنونی اجتماع، در بین مردم و در فضای مجازی نشان دهند.

جستجو در فضای مجازی، در شبکه های اجتماعی و رسانه های جدید که هم هزینه کمتری را نسبت به شبکه های تلویزیونی و رادیویی دارند و هم اثربخشی فوق العاده ای پیدا کرده اند، کمتر نشان از فعالیتی چشمگیر از سوی دستگاه های فرهنگ ساز ما دارد. در مقابل شبهات فراوانی که دشمنان و معاندان هر روز به اشکال مختلف در معرض دید قرار می دهند، ما چه کرده ایم؟ آیا هرگز برای تخصیص این بودجه ها و برای تعیین میزان ثمربخشی، از دانش آموزان، دانشجویان، مردم کوچه و خیابان نظر سنجی کرده ایم؟ آیا با یک روش آماری دقیق و با حضور اقشار مختلف شهری و روستایی از ایشان پرسیده ایم که از چه کالاهای فرهنگی استفاده می کنند؟ یا اصلا چه می خواهند و چه انتظاری دارند؟
اگر روزی چنین آماری به صورت شفاف مشخص شد، مسلم بودجه به شکلی هدایت خواهد شد که بیشترین فایده را داشته باشد و گرنه در جایی که دستگاهی که درآمد دولتی دارد، تمام تلاش خود را برای جذب تمام بودجه و مصرف آن خواهد کرد، مسئول مربوطه هم تصور می کند که بیشترین اثر مثبت را در جامعه دارد ولی ممکن است لزوما نظر مردم یا واقعیت درونی جامعه اینچنین نباشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علیرضا۱۷۴۷۴۳۰۹:۱۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
....تصور کنین نانوا ها یک ماه اعتصاب کنن یا اینکه پرستارا یک ماه همه فعالیتهاشونو تعلیق کنن اونوقت میبینم که کل شهر فلج شده. ولی تصور کنین همین نهادهای فرهنگی.. یکسال تعطیل بشه. آیا واقعا اتفاقی میوفته؟؟ .. اصلا حضورشون به چشم نمیاد که در صورت نبودنشون، مشکلی پیش بیاد. واقعا باید کل بودجه نهاد های ذیل ردیف 17 جدول بودجه رو قطع کنن به مدت یکسال، اگه واقعا مشکلی پیش اومد از سال دیگه اونها رو برگردونن و اگه مشکلی پیش نیومد ، .. پرونده این نهاد ها رو جمع کنن
ایرانی ملجم۱۷۴۷۷۰۰۹:۵۵:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲
آیا این بودجه ها که امسال به حدود 8000 هزار میلیارد تومان رسیده، توانسته است جامعه ما را، مردم ما را به سمت خیر، امانت داری، راست گویی، وجدان کاری و همنوع دوستی از یک سو، اخلاق مداری، ایمان و خداباوری از سوی دیگر سوق دهد؟ ..
ناشناس۱۷۴۷۹۰۱۰:۱۶:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲
متاسفانه در حیطه فرهنگ، کم کاری بسیار است و بدکاری بیشتر! به عنوان نمونه، محدودیت و کم رنگ کردن بسیاری از مراسم و جشن های ایرانی باعث شده عده ای بدون آگاهی و شناخت متمایل به مراسم غربی شوند، مانند کریسمس و کاج و هالووین و.... در حالیکه در قیاس با اینگونه مراسم، در فرهنگ ایرانی غنا و قدمت بالاتری وجود دارد. حتی موردی مانند چهارشنبه سوری، که بدلیل کم کاری مسئولان به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است. در حالیکه مسئولان میتوانند آنرا کنترل شده و زیبا در محلهای مشخص تبدیل کنند.
اسدي۱۷۴۸۰۵۱۰:۲۹:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲
چرا عکس وزارت فرهنگ را زده اید. مبلغ قابل توجهی از بودجه فرهنگی در جاهای دیگر هزینه میشود.
ناشناس۱۷۴۸۲۳۱۰:۴۴:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲
مشکل از جایی اغاز می شود که بودجه فرهنگی را بجای اینکه به وزارت فرهنگ بدهید به دست خواص می دهید
ناشناس۱۷۴۸۳۹۱۰:۵۷:۱۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲
متاسفانه این حجم بودجه و اختیارات باصطلاح فرهنگی خروجی روشن و قابل تعمقی نداشته و نتوانسته اند مانع رشد بی فرهنگی و نفوذ فرهنگ بی بند و باری در جامعه گردند
ناشناس۱۷۴۸۹۳۱۱:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲
یک احتمال .. وجود دارد و اون اینکه رویکردفرهنگی ما اشتباه است و..نه تنها در بهبود واقعی فرهنگ ما موثر نبوده بلکه وضعیت به مرز هشدار رسیده ..
ناشناس۱۷۴۹۴۳۱۲:۳۷:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
این 8000 میلیارد تومان اگر بین 20 - 30 میلیون نفر اقشار پایین جامعه توزیع شود فرهنگی ترین و خداپسندانه ترین کار صورت خواهد گرفت . چون بنا به روایت معتبر : وقتی فقر از دری وارد شود ایمان از همان در خارج می شود .
ناشناس۱۷۴۹۹۴۱۳:۲۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲
اتلاف منابع ملی
محمد قاسمی۱۷۵۰۰۳۱۳:۳۶:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲
وضع فرهنگی ما .. رشد خوبی نداشته ولی نهاد های فرهنگی بودجه خور عملا هیچ کاری نکردند و نمی کنند فرقی ام از دولتی و غیر دولتی نداره
ناشناس۱۷۵۰۷۶۱۵:۱۱:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲
بودجه‌های فرهنگی جیب ما را خالی کرده مردم را هم ..
ناشناس۱۷۵۱۴۴۱۶:۴۰:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
سلام هر جایی که از بیت المال استفاده میکنه غیر از بخش های امنیتی و نظامی. در یک سامانه. میزان اموالشون. حقوق مدیراشون. بیلان سالانه و عملکردشون بیاد. این سامانه هم در نظارت عموم. اینطوری بسیار اتفاق های خوش می تواند بی افتد. .. موفق باشید.
ناشناس۱۷۵۳۳۲۲۲:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲
الف..15میلیون پرونده دادگاهی یعنی مردودی تمام دستگاه های فرهنگی .از وزارت ارشاد تا صداسیما تا ....باید..اول بپذیریم اشتباه کردیم .اما ...
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 6. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 9. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 10. خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری  

 11. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 12. خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

 13. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 14. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 15. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 16. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 17. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 20. آنها توانستند، ما هم می توانیم!

 21. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 22. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. پورعلی گنجی: کاستا تو چشمم فحش ناموس می‌داد

 25. آیا فصل جدیدی در انتظار ترکیه است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

آخرین عناوین