بانک آینده

تخلف میلیاردی یکی از مدیران موسسه فرشتگان

گروه اقتصادی الف،   3960922225 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تخلف میلیاردی یکی از مدیران موسسه فرشتگان

رئیس‌کل بانک مرکزی با پرده‌برداری از تخلفات یکی از مدیران تعاونی اعتباری فرشتگان گفت: یکی از مدیران ۷۰۰ میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرد.

خبرگزاری تسنیم: رئیس‌کل بانک مرکزی با پرده‌برداری از تخلفات یکی از مدیران تعاونی اعتباری فرشتگان گفت: یکی از مدیران ۷۰۰ میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرد.
ولی‌الله سیف، به برخی از تخلفات مؤسسات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: غیرمجازها، با وجود تذکرات مکرر و متعدد مبنی بر لزوم توقف فعالیت تمام شعب از سوی بانک مرکزی، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، مرجع قضایی و سایر مراجع ذی‌صلاح، علاوه بر اینکه بدون مجوز به گسترش شعب خود و جمع‌آوری سپرده در سراسر کشور اقدام کرده بودند، سپرده‌های جمع‌شده را که حاصل اعتماد سپرده گذاران بود نیز حیف و میل کردند و با برداشت‌های شخصی از حساب‌های مجموعه خود، اموال و املاکی را به نام نزدیکان خود خریداری کردند.

وی افزود: متأسفانه طی دهه‌های گذشته با سیاست‌هایی که پیش گرفته شد، مجوزهایی با عنوان تعاونی و صندوق قرض الحسنه در اختیار افراد خاصی قرار گرفت و باز هم از روی تأسف باید بگویم که نهادهای صادرکننده مجوز، توان نظارت بر فعالیت نهادهایی که مجوز آن را داده بودند، نداشتند.
 
سیف گفت: این کار به‌گونه‌ای صورت گرفته بود که حتی تعداد مجوزها نیز مشخص نبود. در دهه 80 خطر وجود نهادهای بدون نظارت در بازار پول احساس و با هدف ساماندهی به آشفتگی موجود، قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی مصوب شد.
 
وی ابراز کرد: سال‌ها طول کشید تا اولین قانونی که در این حوزه تنظیم شده بود، اجرایی شود. این قانون نیز از آنجا که اولین قانون در این حوزه بود نواقصی داشت که در سال‌های بعد طی قانون برنامه پنجم توسعه و سپس در «قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» و «قانون برنامه ششم توسعه» تکمیل شد.
 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: این نکته را نیز باید یادآور شوم که نهادهای ناظر کشور در خصوص برخورد با مؤسسات غیرمجاز، همگرایی لازم را نداشتند و بعضاً در مناقشه بین بانک مرکزی و نهادهای غیرمجاز، احکامی نیز به‌نفع غیرمجازها صادر شده است. همچنین برخی سیاستمداران و نمایندگان مجلس نیز روش مسامحه را در پیش گرفته بودند و در مواردی از مؤسسان و مدیران غیرمجازها حمایت می‌کردند. برای نمونه درخصوص تعاونی منحله ثامن الحجج، نامه‌ای منتشر شد که 90 نماینده مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته، خواستار حمایت از این مؤسسه غیرمجاز بودند و تأکید داشتند که بانک مرکزی مدام تکرار نکند که این مؤسسه غیرمجاز است.
 
وی اضافه کرد: با واگذاری مدیریت دارایی و بدهی تعاونی‌های غیرمجاز افضل توس، تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان و وحدت به بانک‌های آینده و تجارت و مؤسسه اعتباری ملل و شروع فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌های تا 100 میلیون تومان این تعاونی‌ها نزد بانک‌ها و مؤسسه مسئول مشکل بیش از 98 درصد تعداد سپرده گذاران تا پایان آذرماه جاری حل می‌شود.
 
سیف گفت: به سپرده گذاران بالای 100 میلیون تومان در این تعاونی‌ها نیز تا 100 میلیون تومان از سپرده‌هایشان پرداخت می‌شود که این فرآیند نیز در حال انجام است.
 
وی افزود: سپرده گذاران تعاونی غیرمجاز فرشتگان که مؤسسه اعتباری کاسپین در حال حل‌وفصل امور آن است نیز سپرده‌های تا 200 میلیون تومان خود را به‌مأخذ اول شهریور 1394 که تاریخ انحلال این تعاونی است دریافت کردند. به سپرده‌های بالای 200 میلیون تومان نیز تا 200 میلیون تومان پرداخت شده است.
 
سیف گفت: تمام این پرداخت‌ها با توجه به اینکه نقدشوندگی دارایی‌ها و اموال این تعاونی‌های غیرمجاز زمان‌بر بود از محل خط اعتباری تخصیص‌یافته ازجانب بانک مرکزی انجام شده یا در حال انجام است؛ البته تأکید می‌کنم که این خطوط اعتباری در قبال دارایی‌های شناسایی‌شده تعاونی‌های غیرمجاز است.
 
وی افزود: متأسفم که مشکلاتی برای سپرده گذاران در کشور ایجاد شد. تمام تلاش بانک مرکزی این است که حداقل خسارت به سپرده گذاران وارد شود و با همین هدف هم پیش رفتیم اما چاره‌ای جز این نبود که اجازه ادامه فعالیت به نهادهای غیرمجاز ندهیم؛ چرا که ادامه فعالیت این نهادها میزان خسارت را بیشتر و افراد بیشتری را درگیر می‌کرد.
 
 
رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: همان‌طور که قبلاً هم اعلام کردیم در حال حاضر دیگر مؤسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد و با تلاش‌های صورت‌گرفته توانستیم تمام آنها را ساماندهی کنیم، به‌طوری که سهم برآوردی 25درصدی مؤسسات غیرمجاز در بازار پول در حال حاضر به صفر رسیده است.
 
وی همچنین گفت: البته یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در نظر گرفته شود جلوگیری از ایجاد نهادهای پولی غیرمجاز جدید در سطح کشور است که در حال حاضر با توجه به قوانینی که تصویب شده و اختیاراتی که بانک مرکزی دارد و همچنین هماهنگی‌هایی که بین نهادهای ناظر ایجاد شده قطعاً از بروز چنین نهادهایی جلوگیری می‌شود.
 
همان‌طور که رئیس جمهور نیز طی صحبت‌های خود در مجلس به آن تأکید کرد و گفت، نباید بگذاریم این حادثه در کشور تکرار شود؛ شورای عالی امنیت ملی هر اختیاری بانک مرکزی می‌خواهد، می‌دهد برای اینکه جلوی این کار گرفته شود. رییس جمهور گفت "مطمئنم اگر نیازی هم به قانون داشته باشیم، همه نمایندگان مجلس کمک خواهند کرد؛ چراکه اینها اقتصاد کشور و زندگی مردم را نابود کرده بودند".
 
سیف افزود: مدیران مؤسسات غیرمجاز فاقد هرگونه تخصص در امور بانکی بودند و برای اینکه بتوانند سودهای با رقم بالا را که به مشتریان خود وعده داده بودند، پرداخت کنند به هرکاری دست می‌زدند. عمده فعالیت این افراد در بازار مسکن بود. با توجه به تورم مسکن در دهه 80، تعاونی‌های غیرمجاز می‌توانستند بخشی از سود وعده داده‌شده را محقق کنند. اما از آنجا که رقم سودهای پرداختی، کلان بود و سودی که این افراد از فعالیت خود کسب می‌کردند، کفاف ارقام تعهدشده را نمی‌داد هر سال از میزان موجودی آنها کاسته می‌شد و در واقع مدیریت دخل و خرج را نمی‌کردند.
 
وی گفت: در ادامه برای اینکه بتوانند موجودی برای پرداخت‌ها داشته باشند مجبور به دادن وعده سودهای بالاتر می‌شدند. این‌گونه بود که با ادامه فعالیت، شکاف بین دارایی ــ بدهی غیرمجازها بیشتر و بیشتر می‌شد. این روش فعالیت کار را به آنجا رساند که به‌عنوان مثال امروز ما شاهدیم تعاونی فرشتگان با 8 هزار و 600 میلیارد تومان بدهی فقط حدود 4 هزار میلیارد تومان دارایی دارد.
 
رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: این مؤسسات در اوایل دهه 90 نیز با هدف کسب سود و با ارقام سپرده‌ای که در اختیار داشتند وارد بازارهای ارز و طلا می‌شدند و این بازارها را نیز مختل می‌کردند.
 
وی ابراز کرد: تخلفات متعددی در نهادهای غیرمجاز وجود داشت. در برخی موارد مدیران و گردانندگان این نهادها از حساب تعاونی زیرمجموعه خود به‌نفع شخصی برداشت کرده‌اند که به همین خاطر در حال حاضر در بازداشت به‌سر می‌برند، برای نمونه یکی از مدیران تعاونی غیرمجاز فرشتگان، 700 میلیارد تومان از حساب تعاونی به‌نفع خود برداشت کرده است.
 
سیف گفت: همچنین به‌لحاظ رعایت اصول حرفه‌ای بانکداری، مدیریت منابع و مصارف مؤسسات غیرمجاز با ضعف‌ها و چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده است. در حالی که مؤسسان این نهادها کمترین صلاحیت، تخصص و تجربه در زمینه اداره واحدهای پولی را نداشتند و به‌دور از هرگونه نظارتی از سوی صادرکنندگان مجوز، نابخردانه اقدام به گسترش فعالیت خود می‌کردند و اقدامات خلاف و متقلبانه­‌ای را مرتکب شدند که گسترش بی­‌رویه شعب در اقصی نقاط کشور، تنها یکی از آنها بود؛ تا جایی که شبکه شعب برخی از این مؤسسات حتی از تعداد شعب برخی بانک­های بزرگ، قدیمی و مطرح کشور نیز گسترده‌تر شد.
 
وی گفت: باید تأکید کنم علی‌رغم ثبت انحلال اغلب تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز در مرجع ثبتی طی سال 92، این تعاونی‌ها ضمن تخطی از مقررات و ضوابط ناظر، با سوء استفاده از عناوین مجعول، نسبت به دریافت سپرده از عموم مردم و سایر فعالیت‌های غیرقانونی اقدام کرده‌اند.
 
سیف ادامه داد: در همین راستا بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر بازار پول کشور به‌منظور جلوگیری از فعالیت غیرقانونی تعاونی‌های مذکور، طی مکاتبات مکرر و متعدد، لزوم پلمب و توقف فعالیت تمام شعب تعاونی‌های یادشده را به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا، مرجع محترم قضایی و سایر مراجع ذی‌صلاح اعلام کرده است.
 
وی گفت: در فضای پرالتهابی که فعالیت مؤسسات غیرمجاز بر شبکه بانکی کشور حاکم کرده بود، دو رویکرد پیش‌ِروی بانک مرکزی قرار داشت؛ رویکرد نخست، چشم‌پوشی و عدم توجه به فعالیت مؤسسات غیرمجاز بود که البته رهیافتی آسان و کم‌هزینه برای بانک مرکزی به‌شمار می‌رفت. رهیافت دوم، اتخاذ رویکردی مسئولانه با هدف جلوگیری از اقدامات ثبات‌زدای مؤسسات غیرمجاز بر نظام بانکی کشور و عمل به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بود.
 
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: بانک مرکزی با وجود آگاهی کامل نسبت به سختی‌ها، مرارت‌ها و هزینه‌های سنگین این راه سخت و طولانی، رویکرد دوم را برگزید و در دوره چهارساله اخیر، در اولویت قراردادن ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و رفع مشکلات پیشِ‌روی اقتصاد کلان کشور ناشی از حضور تعاونی‌ها و نهادهای غیرمجازی که بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فعالیت در نظام پولی و مالی مبادرت می‌ورزیدند، کوشید تا به‌پشتوانه حمایت‌های قانونی و همراهی همه‌جانبه قوای سه‌گانه نسبت به این مهم اقدام کند.
 
وی گفت: موضوعی که در آغاز مسئولیت اینجانب در نیمه سال 1392، هنگام شرفیابی به محضر رهبر معظم انقلاب مورد تأکید ایشان نیز قرار گرفت، بنده از ابتدای حضورم در بانک مرکزی تأکید کردم که این مؤسسات و فعالیت آنها معضل جدی نظام بانکی و اقتصادی کشورمان است و به هر طریقی باید ریشه فعالیت آنها را خشکاند. برای این کار همکارانم تلاش زیادی کردند و البته همگی اعتراض‌ها و توهین‌های زیادی دیدیم و شنیدیم که در وقت و جای مناسب حتماً در مورد آنها هم صحبت خواهم کرد. آنچه مسلم است این است که ما در بانک مرکزی وضعیت ناراحت کننده هموطنانمان را درک می‌کنیم و تمام تلاشمان این است که با کمترین خسارت و آسیب به سپرده گذاران، پرونده این مؤسسات را جمع کنیم.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 3. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 4. سال ۹۷ چند میلیون نفر یارانه می‌گیرند؟+جدول

 5. خلاصه آنچه که از بودجه ۹۷ می‌دانیم

 6. بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره انتقال سفارت این کشور به قدس

 7. تعادل سیستم ایمنی بدن با این ویتامین

 8. جزییات جلسه توجیهی گروه فرانسوی برای امدادگران

 9. داعشی‌ها به کجا برمی‌گردند؟

 10. ماجرای عجیب و دردناک قتل راننده آژانس با قابلمه جوجه کباب!

 11. گربه ‌ای با چهره‌ عجیب ولی زیبا   

 12. آمریکا: در سوریه و عراق به دنبال درگیری با نیروهای هم‌پیمان ایران نیستیم

 13. لالوویچ: شاید کشتی ایران قربانی شود / باید از این اتفاق درس گرفت

 14. پلیس:هیچ خانمی از دراویش در بازداشت پلیس نیست

 15. تصویری از صفحه جعلی منتسب به شهیندخت مولاوردی

 16. احتمال زنده‌بودن مسافران هواپیما پس‌از سقوط زیر صفر است / داغ‌دیدگان را اذیت نکنید

 17. اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی فجر

 18. جایزه بخش نسل جشنواره برلین به "درساژ" رسید+عکس

 19. دوئل خلبانان هلیکوپتر با عراقی‌ها

 20. پای هنرهای دستی به جام جهانی ۲۰۱۸ باز می‌شود

 21. منطق کابویی ترامپ در واکنش به حوادث تیراندازی آمریکا

 22. مصاف پرسپولیس با استقلال جنوبی و نبرد آبی‌ها در غُبار پیش‌درآمدی برای دربی

 23. دلایل تاخیر ۶ ماهه در پرداخت مطالبات معلمان

 24. تعلیق ایران از لیست سیاه اف‌ای‌ تی‌اف تمدید شد

 25. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 2. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 3. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 4. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 5. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 6. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 7. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 8. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 9. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 10. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 11. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 12. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 13. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 16. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 17. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 18. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 19. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 20. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 21. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 24. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 25. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

پربحث‌های دیروز

 1. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 2. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 3. ۱.۷ میلیارد دلار خودرو به ایران وارد شد

 4. نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲۸درصد شد

 5. 85 درصد چای مصرفی ایران وارد می شود

 6. صاحبان آگهی‎های اغواکننده جریمه می‌شوند

 7. تجارت ۸۰ میلیارد دلاری ایران با جهان در ۱۰ ماه

 8. نرخ بیکاری انگلیس در پایین ترین سطح ۱۸ سال اخیر

 9. جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت

 10. ترامپ نرخ اشتغال در آمریکا را در 45 سال اخیر به حداقل رساند

 11. پیگیری برقراری پرواز مستقیم بین مادرید - اصفهان

 12. مصرف بنزین در ایران 8 درصد زیاد شد

 13. شاخص بورس بیش از ۲۰هزار واحد رشد کرد

 14. عکس/ استان هایی که نرخ بیکاری تک رقمی دارند  

 15. فریاد تولیدکنندگان پوشاک ایرانی از واردات

 16. تداوم روند کاهشی طلا در بازار جهانی

 17. "کارت اعتباری خرید کالای ایرانی" سال آینده هم اعتبار ندارد

 18. چرا مسکن مهر تهران خالی مانده است؟

 19. کره جنوبی برضد آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

 20. قیمت نفت افت کرد

 21. ۴۵ هزار شغل خانگی در نوبت تسهیلات

 22. ۵۰۰ هزار نفر در پاییز بیکار شدند/نرخ بیکاری جوانان ۲۸درصد شد

 23. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 24. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 25. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 4. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 5. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 6. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 7. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 8. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 9. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 10. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 11. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 12. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 13. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 14. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 15. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 16. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 17. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 18. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 19. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 20. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

 21. نماینده حامی دولت:مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

 22. جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات/ آخرین مکالمات‌ خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

 23. تغییراتی که مجلس به نفع آموزش و پرورش در بودجه انجام داد

 24. بزرگ‌ترین فسادهای مالی از ۷۱ تا ۹۶ + فیلم

 25. چگونه دلار را قیمت‎گذاری کنیم؟

آخرین عناوین